Хашимото и бременност - трудно ли е?

  • 24 703
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 526
Здравейте, момичета
Днес ми поставиха диагноза - хроничен автоимунен тиреоидит на Хашимото  Cry
Още не мога да осмисля факта че най-вероятно цял живот ще трябва да съм на хапчета...
Доктора ми изписа Еутирокс 75мг, (както каза - умерена доза за да видим как ще се повлияе първия месец)

Каза също така да спрем опитите за бебе, защото има голям риск от увреждане на мозъка на бебето, ...а то най-вероятно няма изобщо да мога да забременея в този случай де (6 месеца ве4е не става и едва сега разбирам каква била причината)
Притеснена съм относно това..доколко ще ми е трудно забременяването и износването на бебето..
Разбрах вече 4е при стойности на ТСХ 11,2 няма как да забременея...но дали като се нормализират ще стане? И доколко е трудната после бременността?

Знам, че някой от вас са са с такава диагноза..как е при вас? За колко време успяхте да вкарате ТСХ в норма...?

Уф...да му се не види, от къде пък се взе сега това.. Cry

# 1
  • Мнения: 526
вижте какво намерих в тази статия:  http://www.thyroid-bg.com/Thyroid_BG.htm

Едно проучване във Великобритания през 1995г. за точността на хормоналните тестове на щитовидната жлеза върху 100 000 пациенти показало неточност в 70% от изследваните болни. Всичко това означава, че не може да се разчита на хормоналния тест. Сравнително по-точен хормонален тест това е на д-р Брода Барнес – при него се измерва сутрешната температура преди ставане 3 дни подред и се отчита най-ниската стойност. При жените това изследване се прави извън цикъл и не по време на бременност. Нормалната температура е от 36.4 до 36.9 Ако температурата е под 36.4 това говори че щитовидната жлеза е с понижена функция. Ако е над 36.9 това значи, че е хиперактивна – с повишена функция. Това се прави извън температурни състояния – вирусни и бактериални инфекции. Най-важно при изследванията на щитовидната жлеза е ехографското изследване направено на качествен апарат и добър ехографист. Не се препоръчва биопсия, а сцинтиграфско изследване само при съмнения за токсичен аденом. Определящо значение имат симптомите свързани с повишена или понижена функция на щитовидната жлеза (топична диагностика).

Мисля да го пробвам..

# 2
при правилно лечение може да се забременее и да родиш здраво бебче. дано се включат майки с този проблем и да вдъхнат кураж и да те насочат към правилните специалисти за помощ. късмет и не се предавай, ще успееш. Hug

# 3
  • Мнения: 2 423
Само ТСХ ли си изследвала , а ТАТ, МАТ, ФТ3, ФТ4 прави ли .
Не ти е много високо ТСХ с елтирокса ще го вкарате в норма но направи ТАТ, МАТ, ФТ3, ФТ4 и консултация с ендогринолог.
Не си тормози главата с глупости ще забременееш и бебенце ще имаш обещавам ти Hug

# 4
  • Мнения: 656
nlight,,ще следя темата.Интересуват ме същите въпроси.
На мен лекарката ми каза да спрем опитите докато не влязат в норма хормоните.След това при
евентуална бременност много стриктно проследяване на стойностите.Аз от съвсем скоро пия Л тироксин,няма и месец,а докторката ми каза 40-45 дни и тогава да отида пак за да видим дали е добре дозата.Дано се включат майки с опит.

# 5
  • Мнения: 526
MAIA, направих всичко, само че ТАТ и МАТ ще излязт след около 10тина дни. ФТ3 и ФТ4 съ6то, едното бе6е малко извън нормата (ниско), а другото на границата (пак долна). Ходих при ендокринолог,гледа ме не ехограф и така ми постави диагнозата, като разбира се очакваме резултатите от ТАТ и МАТ...
Едва ли ще са отрицателни Sad

# 6
  • Мнения: 526
nlight,,ще следя темата.Интересуват ме същите въпроси.
На мен лекарката ми каза да спрем опитите докато не влязат в норма хормоните.След това при
евентуална бременност много стриктно проследяване на стойностите.Аз от съвсем скоро пия Л тироксин,няма и месец,а докторката ми каза 40-45 дни и тогава да отида пак за да видим дали е добре дозата.Дано се включат майки с опит.



Мери и на мен така ми каза - да спрем опитите докато не оправя хормона. На теб какво ти даде да пие6? На мен Euthyrox 75 милиграма

# 7
  • Мнения: 776
Без да се притесняваш, влез тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=370998.0
Има момичета, които са като теб и са родили, кураж и не се отчайвай!  Hug

# 8
  • Мнения: 178
nlight, имам хашимото от повече от 5 години. Даже не помня колко са вече. Имам и друга сериозна болест, но имам и прекрасно ЗДРАВО момиченце на почти 3! Естествено бях доста изплашена когато забременях и го мислех през цялата бременност, но проблеми не съм имала. Забременях на втория месец след като почнахме опитите за бебе. Бременноста си е нормална, просто се пазиш повече и си пиеш лекарствата. Не пропускай доза никога. Мисля даже че 75 е малка доза. Може би трябва да пиеш по 100. Нормата за TSH е 0,4-4 така че не ти е много висок, но за бремеността трябва да го поддържаш около 1. Много са въжни лекарите при които ходиш. Препоръчвам ти болницата по ендокринология. http://www.medfaculty.org/bolnici/usbal-endokrinologia.html Тел. 9877201 - в.249 всеки ден от 13 до 15 ч се обаждаш и си записваш час. Важно е да си направиш и други изследвания на щитовидната жлеза и да е в добра лаборатория. Например аз ходя тук http://www.med-dia-laboratory.com. Искам да ти кажа че и аз срешнах много доктори които ми казаха че не трябвало да имам дете, че не трябвало да забременявам. Винаги ще има не знам как да ги нарека - хора които да искат да те отчайват. Не се давай, горе главата. Само си пий лекарството зъдължително и потърси добър ендокринолог. В ендокринологията всички са много добри. Можеш и при Тодорова в Майчин дом да се консултираш, но нямам нейни телефони.
Дано бързо да ти се нормализират стойностите. Успех!

# 9
  • Мнения: 453
Аз също се записвам в темата, мен също ме вълнува този въпрос. На мен миналата година декември ми откриха Хашимото, бях с тсх 3,80, 17 дни след втората ми неуспешна бреченност. След контролата преди няколко дни тсх ми е 3,20-предполагам че ще ми бъде увеличена дозата на еутирокса. Доколкото знам хормона трябва да е поне една година в норма, за да има опити за забременяване. В Подфорума Здравословни проблеми и здравеопазване има тема точно за това http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=370998.0. Виждам, че с контролиране на болестта през цялата бременост може да си имаме и ние бебче.

# 10
  • Мнения: 178
TSH 3,8  е в норма. Аз знам че трябва да е по-никъс но наистина потърси добър специалист. Нали занеш израза "Като знам какъв инженер съм ме е страх да отида на лекар".  Пълно е с некадърници. Потърси Тодорова от МД. Тя е единствената на която и се носи славата че е еднокринолог за бременни. Успех. Стискам палци.

# 11
  • Мнения: 453
В Плевен си правих първите изследвания, според тях референтните стойности за тсх са от 0,34-2,5, така че моето се води над нормата. ТАТ от първото ми изследване е 376,4, като нормалното е до 75. Според новите изследвания ТАТ И МАТ са в норма като се има в предвид, че и лабораторията е друга. Сега в неделя имам втора среща с Тодорва в Плевен и да видим  Simple Smile  А, пропуснах да кажа, че при второто ми изследване за тсх пише, че трябва да е от 0,35-5,5. На кого да вярваш незнам.

# 12
  • Мнения: 178
Всъшност има различни методи по които се отчитат резултатите и от там идват разликите в референтните стойности. Затова е важно да ги правиш на едно и също място. А за TAT и MAT така и не разбрах каква им е идеята. Моите бяха над 100 пъти над нормата и нищо. Няма лекарктва за тях. Казаха ми че TSH е най-важен. За  TAT и MAT предписват Селен, но той е просто хранителна добавка и май не помага много. Чувала съм и за пчелно млечице че даже лекувало проблемите с щетовидната жлеза. Но аз не вярвам. Още ведъж успех и мисли положително.

# 13
  • София
  • Мнения: 626
Виж...имам приятелка ,която не само,че има Хашимото ,но има и куп други сериозни заболявания...но....след комплексно лечение с ендокринолог и гинеколог,нещата се случиха по естествен път и сега се радва на своята рожба! PeaceТака,че не се притеснявай предварително ,а си направи консултации със съответни специалисти и давай смело напред! Hug

# 14
  • Мнения: 453
Те нещата са много относителни , има момичета, които не са разбрали че имат проблеми с щитовидната жлеза и са родили, разбрали са след това. Повече късмет ни трябва, никой не може да ти каже със сигурност, че неуспеха е точно от щитовидната жлеза. На първата ми среща с Тодрова тя ми каза, че това може да е причината, но може и да не е. Така че пожелавам повече късмет на всички вас  Hug

Общи условия

Активация на акаунт