Сънна апнея - лечение

  • 167 202
  • 422
  •   2
Отговори
# 240
  • Мнения: 1
Здравейте отново,

Просто, когато се изпада в летаргия без причина, тогава се разбира, че организма страда от апнея. Просто преди това, на никого не му прави впечатление.

Това е симптом, има достатъчно информация именно за стадийте, докато се получи апнея и как да бъде предотвратена, чрез упражнения и без оперативна намеса, в крайна сметка, езика и глътката са мускули, контролирани от неврони, така, че когато те се тренират, невроните стават по силни, също така и мускулите. И няма да се наложи да се правят хирургически интервенции или какъвто и да било друг вид манипулации.

Поздрави!

Кажи някое упражнение за тренировка! Че ми е интересно!

# 241
  • Мнения: 3 865

Skrekkelig и аз се събуждам непрекъснато от това, че не ми стига въздух, но нямам апнея, причините могат да са много и най-различни - при мен е основно изкривена носна преграда, комбинирано със синузит. Да не е от сух въздух или алергия към нещо? При какви специалисти си ходила, може би да те погледнат УНГ, алерголог? С 4 спирания на дишането не се предполага да будуваш по цели нощи.


При 5 УНГ съм била. Всички ме гледаха с ендоскоп. Права ми е преградата и казват, че всичко е нормално. Усещам как мекото небце ми затваря дихат пътища когато ми е запушен носът и не мога да издишам през устата. Преди години съм спала с 2 тампона в носа и цяла нощ спя дишайки през устата без проблем (освен че ми изсъхва устата). Сега при запушен нос като тръгна да заспивам и ми се отпуснат мускулите, гърлото ми моментално се запушва, не мога да издишам и се будя.
Нормално ми е отпушен носът, но въпреки всичко като спя по гръб (или на ляво) ми се затваря гърлото, не мога да издишам и се будя от задушаване. Понякога явно издишвам по-силно при което чувам пръхтене и се събуждам от това пръхтене. Но това се случва много рядко - будя се просто от задушаване. Записвала съм с камера как спя нощем да чуя дали хъркам, но камерата не улавя хъркане. Но аз знам, че не хъркам, защото спя леко и малко да прохъркам се будя от собственото си хъркане.
При мен тия будения са голям проблем, защото след тях не мога да заспя с часове.
Важно ми е да знам при сънна апнея кога спира дишането - при вдишване или при издишване. Аз с вдишване нямам проблем - затваря се като издишвам и никой не разбира какво му говоря

# 242
  • Мнения: 10
Проблема със сънната апнея изобщо не е за подценяване, но за съжаление много хора не са информирани за тази диагноза и обикновено казват "е, голяма работа, като хъркам..."
Преди да открият заболяването на мъжа ми, той два пъти заспа шофирайки, като първия път колата влезе в канавката, а втория път на един завой на Шипка тръгна в насрещното платно срещу една кола, за щастие успях да реагирам и лошото се размина, редовно заспиваше на масата докато обядваме, така изведнъж...
След като го диагностираха си купи апарат Филипс Респироникс, доста проучва и реши, че е един от най-добрите, скъп, но с всички екстри.

# 243
  • Мнения: 1 377
И от раз ли нацелихте настройките? Въпросът ми е към всички, които ползват апарати.

Също ми е интересно като страничен ефект наблюдавате ли сваляне на кг?

Skrekkelig не мога да отговоря еднозначно, съжалявам.

# 244
  • Мнения: 10
И от раз ли нацелихте настройките? Въпросът ми е към всички, които ползват апарати.

Също ми е интересно като страничен ефект наблюдавате ли сваляне на кг?

Skrekkelig не мога да отговоря еднозначно, съжалявам.
На мъжа ми апарата е с автоматично поддържане на налягането, в зависимост от степента на апнеята, т.е. апарата сам увеличава налягането, докато изчезне хъркането.
Ако апарата е с ръчни настройки има два варианта - единия е по метода на пробите и грешките, а другия да отидете в кабинет за изследване на сънна апнея, където ще ви помогнат да изберете точното налягане.

# 245
  • Мнения: 1 377
Правено е изследване и на база резултатите от него са зададени настройките на апарата. Автоматичен е, но явно има нужда от донастройване. Хъркане има. Чела съм по чуждите форуми, че AHI индексът трябва да е под 5, а при нас е 10 до 14, което ме притеснява.

# 246
  • Мнения: 3 865
изобщо не мога да си представя да спя с такъв апарат. Едва издържах сондите с които мерих имам ли апнея - цяла нощ си бях будна имам чувство, а той дори не го е засекъл. Техниката не може да ми каже че спя когато знам че съм будна. Лошото е, че заблуждава  лекарите и и вярват повече от на пациента, което пречи на диагностицирането

# 247
  • Мнения: 1 377
Skrekkelig тогава може би да опиташ изследване за апнея, което да бъде проведено в болница? Няма го комфорта на домашната обстановка, но при теб може и да е вариант.

# 248
  • Мнения: 3 865
Това пък в болницата е още по-страшно. Облепен си с електроди и следят за всичко. Проблемът ми е, че така опакована няма шанс да заспя и следователно няма как да ми направят изследване за сънна апнея. А както казах и на тия техники не може да се вярва. Определено имам признаци на сънна апнея, но дишане с апарат при мен не е опция, защото по начало имам проблем със съня - спя леко и трудно заспивам дори без да съм накичена със сонди. Намерих един спрей за гърло, който се пръска през носа и усещам че помага по малко. Лошото е, че трябва всяка нощ да се ползва, което те прави зависим от него до живот. Но то и с апарата е така. Това поне е по-лесно за употреба.

# 249
  • Мнения: 10
При използването на апарата няма нежелани странични ефекти, а спрея... кой знае.

# 250
  • Мнения: 5
Здравейте отново,

Просто, когато се изпада в летаргия без причина, тогава се разбира, че организма страда от апнея. Просто преди това, на никого не му прави впечатление.

Това е симптом, има достатъчно информация именно за стадийте, докато се получи апнея и как да бъде предотвратена, чрез упражнения и без оперативна намеса, в крайна сметка, езика и глътката са мускули, контролирани от неврони, така, че когато те се тренират, невроните стават по силни, също така и мускулите. И няма да се наложи да се правят хирургически интервенции или какъвто и да било друг вид манипулации.

Поздрави!

Кажи някое упражнение за тренировка! Че ми е интересно!



https://www.youtube.com/results?search_query=apnea+exercises

Ето, крайно достатъчно, аз намалих и солта през това време, понеже има доста изследвания как влия на допаминовата система, за момента съня ми се подобри.

# 251
  • Мнения: 75
Здравейте,
Има ли някой с апарат Hoffrichter point 2? Има ли някъде инструкции за настройките?

# 252
  • Мнения: 1 377
Настройките трябва да ви ги направи доктора или, в краен случай, на мястото, от което купувате апарата (ако е нов). Иначе на този линк има ръководство на английски, ако ви върши работа.

# 253
  • Мнения: 75
Настройките трябва да ви ги направи доктора или, в краен случай, на мястото, от което купувате апарата (ако е нов). Иначе на този линк има ръководство на английски, ако ви върши работа.

Те пък едни сложни настройки...
Аз просто искам да видя дали се настройва нещо друго освен Flex-a и min/max налягане.
Даденият линк е за друг модел, не за Point 2.

# 254
  • Мнения: 1 377
Хем питате, хем се заяждате. При нас се настройваше още 1 показател - рампа, но е друг модел, така че не искам да ви дразня допълнително. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт