ВАКСИНИ - Дискусия за вредата им (част 2).

  • 66 052
  • 1 032
  •   1
Отговори
# 45
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Малко се пообърках и поста ми излезе като цитат...sory

# 46
  • Мнения: 624
me4ta22, това е изключително опасно да се съхранява ваксина в "хладилна чанта" за по-дълъг период. Спомням си, че когато нашият педиатър ни изпращаше да купуваме ваксини от аптеката, предупреждаваше ни по най-бързия начин да се връщаме с ваксината.

# 47
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Относно това бих искала да споделя и още нещо и то точно в тази тема защото на друго място много хора не биха повярвали на това....Някъде по назад четох поста на една майка за съхранението на ваксините в аптеките,колко големи били изискванията и ХЕИ проверките и искам да кажа,че от личен опит знам,че това не е така.Работих преди 2 г.в една аптека като компютърен оператор,няма да спомена именото,но ще кажа,че това са верига аптеки и то много известни.Отговаряме за приемането на лекарствата и въвеждането им в компютъра.Когато получавахме стока,особенно през зимния период буквално склада се задръстваше от кашони с лекарства,като всяко едно трябва да се заведе и преброи.....през почивните дни бяхме само по 2 на работа,няма да пиша подробности,но аз лично съм свидетел как инсулин и противогрипни ваксини са стояли в кашон в помещение с температура около 18-2о градуса 2-3 дни преди да бъдат преместени в хладилник.Нека всеки си прави изводи и реши дали да вярва на това или не.

# 48
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Съжелявам за многото правописни грешки,но бързах и много се вълнувах...Дано не ви досаждам,но искам да допълня за съхранението на ваксините.Това с хладилната чанта е по причина,че сме малък краен квартал,където тогава(2002г.)нямахме поликлиника и на 1ет. на една жилищна сграда се помещаваха 2 кабинета-за възрастни и децкия лекар.Може би звуча малко некомпетентно,но незнам откаде ЛЛ вземат ваксините и  ако нямат условия за тяхното съхранение ако примерно трябва да се отложат поради някакви причини не могат ли да ги върнат и да ги вземат отново,когато трябва...???При нашия случай е недопостимо да се съхраняват ваксини в хладилна чанта,още повече,че не се знае дали тази чанта е била включена постоянно или просто е била зареждана периодично,което пък значи,че температурата в нея се е сменяла постоянно,а 2 мес.са прекалено голям период(имаше 2 извънредни приема полиомелит и вместо на 1г1м. ни сложиха Тримовакса на 1г.3м.) Та всичко това ме навежда на мисълта как ли се съхраняват ваксините в хилядите малки и отдалечени села в БГ,като се има впредвид,че това нещо(моя случай) е било допуснато в квартал на един от най-големите градове в БГ.Как мислите,дали навсякъде има условия за правилно съхранение на ваксините?

# 49
  • Мнения: 4 753
Междудругото искам да ви попитам,не съм запозната с новите ваксини,но знаете ли нещо за "Тримовакс"?Това бе ваксината,която разболя детето ми.Чувам,че имало промени в имунизационния календар,има ли я все още тази триваксина или са я заменили с друга и по какви причини.

До колкото знам Тримовакс все още се използва, както и Приорикс (това са двете МПР ваксини в момента в България - не знам за други)... Не се купуват, осигуряват се безплатно по ЗК...

Официална листовка на Приорикс

Официална листовка на Тримовакс

# 50
  • Мнения: 22 430
Здравейте отново,
по повод съхраняването на ваксините, на самата опаковка си пише градусите при които трябва да се съхраняват, а в самата листовка и останалото. Лично аз имам 3ваксини Пентаксим в хладилника, стоят от....близо година там. Щях да ги използвам, после се отказах.

Относно реакциите след ваксина, най-лошото е че личните лекари никъде не записват оплакванията от  родителите. А според мен това трябва да се прави задължително. Не може една майка след 2дни да ти каже - детето ми има обрив, или вдигна температура 38 и нещо, или нещо друго, а ти да не го отразиш никъде. Измиват си ръцете с коментара - то го пише в листовката като страничен ефект. Ама какво означава, че го пише там - ти си длъжен да отразиш, че се е проявил този страничен ефект.

Нашата лична лекарка всеки път ми напомня за ваксините, но не ме е "натискала" да ги слагам. А вече дъщеря ми стана на година и 4ри месеца.

# 51
  • Мнения: 936
Абе, мисля си, че и тази тема ще се запълни само с обсъждания как да метнем системата и да минем метър, ако може.

Трябва да се действа - ако можех, щях да го направя, но нямам тази възможност... Ако има навити майки да действат в съда, ще ги подкрепя. От право нищо не разбирам!


Ето нещо старо, публикувано доста отдавна, но може да послужи като тласък:

Някой може ли да ми помогне в търсенето на императивна норма, според която неваксинирани деца не се приемат в градина или училище. Аз преди време търсих и не открих. Стигнах до извода, че за яслите и градините е неписано вътрешно правило спуснато като указание от Министерство на здравеопазването, което се спазва задължително, заради последващи проверки. Откъдето следва, че можем ние общо да помислим как да заставим съответното заведение да приеме деца без направени задължителни ваксинации.
От друга страна за училищата имаме и следното:
Чл. 4. (1) Гражданите имат право на образование. Те могат да повишават непрекъснато своето образование и квалификация.
(2) Не се допускат ограничения или привилегии, основани на раса, народност, пол, етнически и социален произход, вероизповедание и обществено положение.
...
Чл. 7. (1) Училищното обучение до 16-годишна възраст е задължително
Цитати от Закона за народната просвета.
………………………………………………………….

Като изключим неяснотата "чл. 58 33" съм съгласен, че наредбата е нещо, което трябва да се спазва. Но за неваксинираните си има предвидена аднимистративна санкция по смисъла на чл. 209 от Закона за здравето. И толкова.
Втора санкция каквато е неприемането на детето на ясла или детска градина не би следвало да се налага. Както е предвидено в ЗАНН никой не може да бъде наказан повторно за административно нарушение, за което е бил вече наказан.
……………………………………………………

Детското заведение подлежи на глоба, ако не разполага с информация за имунизационен статус на всяко дете. За тази цел се изискват така наречените лични здравни карти, които се представят всяка година и се изготвят от личния лекар. Същите се представят и в училище. Те са просто носители на здравна информация за детето и имат задължителен характер като документ, но съдържанието им е строго индивидуално за всяко дете. Непоставени ваксини, ако има такива, просто не се вписват и полето в картона остава празно. Този картон детските заведения и училища представят в РИОКОЗ. Ние сме минали по този път, сега вече сме ученици. И за двете си деца представям здравен картон, без вписани имунизации. Досега никой не ги е върнал. Голямата завърши 6 клас, а малката 2ри.

………………………………………………………….

Отказ от ваксина->право на родителя да откаже по Закона за здравето---Чл. 209. (1) Който не се яви на задължителен профилактичен медицински преглед, изследване или имунизация, се наказва с глоба от 50 до 100 лв., а при повторно неявяване - от 100 до 200 лв.
(2) Наказанията по ал. 1 се налагат и на длъжностните лица, които са възпрепятствали явяването на лицата за извършване на задължителен профилактичен медицински преглед, изследване и имунизация.
(3) Родители или настойници, които не осигуряват провеждането на задължителните имунизации на децата си, се наказват с глоба от 50 до 100 лв. При повторно извършване на нарушението глобата е от 100 до 200 лв.
Така, отказваме, глобяват ни, но за всеки отказ- глоба и после?->Чл. 17. Никой не може да бъде наказан повторно за административно нарушение, за което е бил вече наказан с влязло в сила наказателно постановление или решение на съда.
Отказваме, глобяват ни, не плащаме->на осн. КОНВЕНЦИЯ за защита на правата на човека и на човешкото достойнство във връзка с прилагането на постиженията на биологията и медицината->ваксините са точно такова постижение, кой ще го отрече???-...Член 1. Предмет и цел
Страните по настоящата Конвенция защитават човешкия индивид, неговото достойнство и идентичност и гарантират на всяко лице, без дискриминация, зачитането на неговата неприкосновеност и на другите му права и основни свободи по отношение на прилагането на постиженията на биологията и медицината.
...Член 2. Върховенство на човека
Интересът и благото на човека имат преимущество над интереса на обществото или този на науката.
...Член 5. Общо правило
Всяка интервенция, свързана със здравето се извършва само със свободно и съзнателно изразеното съгласие на заинтересованото лице.
Това лице получава предварително необходимата информация за целта и естеството на интервенцията, както и за произтичащите от нея последствия и рискове.
Заинтересованото лице може свободно да оттегли съгласието си във всеки момент.
...Член 10. Личен живот и право на информация
1. Всеки има право на неприкосновеност на личния си живот по отношение на сведената свързани със здравето му.
2. Всеки има право да се запознае с установена информация, отнасяща се до неговото здраве. Волята на лицето да не бъде информирано трябва да бъде зачитана.
   Смятам, че Конвенцията стои по-горе от каквито и да било наредби на МЗ и прочие Министерства и, че дори нарушава члез 30-ти от нея:
Член 30. Доклади по спазването на Конвенцията

Всяка Страна представя по искане на Генералния секретар на Съвета на Европа необходимите обяснения за начина, по които нейното вътрешно право осигурява действителното спазване на всички разпоредби на тази Конвенция.
………………………………………………………………………………….

Така, отказваме, глобяват ни, но за всеки отказ- глоба и после?->Чл. 17. Никой не може да бъде наказан повторно за административно нарушение, за което е бил вече наказан с влязло в сила наказателно постановление или решение на съда.

Тук обаче искам да внеса малко уточнение. Всяко неявяване на планова имунизация си е ОТДЕЛНО нарушение. Т.е. второто неявяване не е същото нарушение, а ПОВТОРНО нарушение.

Цитат
Смятам, че Конвенцията стои по-горе от каквито и да било наредби на МЗ и прочие Министерства

За това твое предположение мога да ти помогна малко. Чл. 5 ал. 4 от Конституцията гласи: Международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат.
Подобен текст има и в чл. 5 от Административнопроцесуалния кодекс:
Чл. 5. (1) Когато постановление, правилник, наредба, инструкция или друг подзаконов нормативен акт противоречи на нормативен акт от по-висока степен, прилага се по-високият по степен акт.
(2) Когато закон или подзаконов нормативен акт противоречи на международен договор, ратифициран по конституционен ред, обнародван и влязъл в сила за Република България, прилага се международният договор.

Този чл. 5 от тази Конвенция много коварен. Аз мисля, че Наредба №15 страда от сериозен порок, който е основание за оспорването й. Дори мисля, че може да се иска обявяването на нищожността й.

За училищата мога да те допълня с чл. 7, ал. 1 от Закона за народната просвета, който освен за право говори за задължителност на образованието, т.е. заради неваксиниране не могат да ти откажат образование:
Чл. 7. (1) Училищното обучение до 16-годишна възраст е задължително
…………………………………………………………………………

Цитат
Остава сега да се съберем и дружно да го оспорим

Няма нужда от петиции и дружинки. Чл. 186. (1) на АК не задава минимален брой граждани, които могат да оспорят даден акт. Единственото изискване е да са засегнати права, свободи или законни интереси или да поражда задължения за оспорващите граждани: Право да оспорват подзаконов нормативен акт имат гражданите, организациите и органите, чиито права, свободи или законни интереси са засегнати или могат да бъдат засегнати от него или за които той поражда задължения.
Можеш да разгледаш раздел ІІІ на глава Десета на АК.
Другото, което мога да допълня е, че оспорването на подзаконов нормативен акт става пред тричленен състав на ВАС.
…………………………………………………………………………………………………

Ами, има вариант ако решат да ни глобяват, да се опънем. Поне аз мисля, ако се случи да се заям. Реда за обжалване на административно-наказателни по8становления /актове за административни нарушения/ е подаване на жалба в садамдневен срок от получаването на акта, като в жалбата се посочват онези документи /закони, конвенции/ на които се позовава жалбоподателят. Жалбата се подава първо в институцията, издала акта. Ако същия не бъде уважен- следваща институция е административен районен съд и т.н. В края на краищата все ще се стигне до някакво решение и си мисля, че след като с тази наредба са нарушени толкова много закони и международни документи, то изхода може и да е благоприятен. Всъщност, обжалването на административни актове е безплатно по същество. Плаща се само хонорара на адвоката, ако се ползва такъв.



# 52
  • Мнения: 700

Да разбирам ли, че може при първи прием на дадена ваксина да няма алергична реакция (както и ако се направи проба), но при втори прием да има такава???

 Да възможно е.

 Passiflora,сравнението ти с RH-несъвместимостта е наистина на същия принцип.
 
 Тестове за алергии е напълно безмислено и вредно да се правят на бебета,това се признава от лекари,но от това следва,че е още по-безмислено и опасно да се инжектират децата с такъв "перфектен коктейл" от гледна точка на алергени,каквито са ваксините.Едно е да приложиш лекарство на болно дете,което може да е алергично към него,но целта е да спасиш живота му.Съвсем друго е да инжектираш напълно здраво бебе с многобройни алергени,заради профилактика.
 
 А иначе педиатрите "леките" постваксиналните алергии си ги "лекуват" с антихистамини и антиалергични средства.Това е принципа на нашата медицина,ако има страничен ефект едно лекарство,той се "лекува" с друго лекарство,което също си има своите странични ефекти и така се замазват очите на хората.

# 53
  • Мнения: 2 176
А иначе педиатрите "леките" постваксиналните алергии си ги "лекуват" с антихистамини и антиалергични средства.Това е принципа на нашата медицина,ако има страничен ефект едно лекарство,той се "лекува" с друго лекарство,което също си има своите странични ефекти и така се замазват очите на хората.

"Лечението" е ясно Simple Smile
Въпросът е - кое се докладва като пост-ваксинална реакция от ЛЛ, за статистиката.. Wink
И може да помогне на майките да минат пред комисия съвсем официално...

Нужно ли е да се ДОКАЖЕ с тестове или други изследвания, или е достатъчно майката да съобщи, а ЛЛ да установи.. и да декларира?





# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
При нас свърши работа за пред комисията: моята устна декларация пред педиатъра и неговото потвърждение, че децата ми винаги след ваксина вдигат температура, разболяват се и се обриват /т.е. обривите им от АД, дори  и в момента да нямат, се появяват/.
Забелязаните от мен и от педиатъра обриви, появяващи се след употреба на доста медикаменти и съответното записване на всички документи, че са алергични към медикаменти, както писах вече.
И бележката от алерголога, с мнението че е добре да се отложат следващите ваксини... Peace

Без тестове... Wink

# 55
  • Мнения: 3 869
Както обещах, пускам превод на онзи кратък въпросник/наръчник за родители относно ваксините:

Поставянето на ваксина е разумно, ако на всяко едно от следните твърдения може да се отговори с „да”:

 
•   Наистина ли действа ваксината? (т.е. доказано ли е и как/кой, че тя предпазва)
•   Често срещана ли е болестта?
•   Аз в никакъв случай не искам детето ми да се разболее от тази болест.
•   Известни са ми и приемам възможните краткосрочни и дългосрочни странични ефекти
•   Съществува ваксина (за този болест), която не съдържа живак, алуминий и пр.
•   Тялото на моето дете е здраво и може да се справи с преработката на токсичните съставки.
•   Детето бива ваксинирано на подходяща възраст.
•   На детето ми се поставя само една ваксина (срещу едно заболяване) в даден момент от време.
•   Давам на детето си витамини или хомеоптично лекарство преди и след ваксинатацията.

Ефективни ли са наистина ваксините?

Когото разработват противогрипна ваксина, фармацевтичните компании всъщност използват „най-точната си прогноза” относно това кой щам на грипа ще бъде често срещан и по тази причина НЕ гарантират защита.

Gardasil – предпазва едва срещу 4 от 100 съществуващи щама на HPV (човешки папилома вирус; може да доведе до рак на шийката на матката) и би предотвратила най-много 70% от случаите на това заболяване (Mothering Magazine, май-юни 2007). Би могла да доведе до увеличаване случаите на рак на маточната шийка при жени, които смятайки, че са ваксинирани, пренебрегват редовните цитонамазки и безопасния секс.

Коклюш (магарешка кашлица) – 20-50% от всички заразили се с болестта деца са ваксинирани срещу нея и повече от ПОЛОВИНАТА деца, които се заразяват с морбили (дребна шарка) са били ваксинирани (Mendelson, “How to Raise a Healthy Child.”)

Необходими ли са наистина ваксините? 

Често срещана ли е болестта на мястото, където живеете, или до където ще пътувате? Заразяването с тази болест наистина ли е толкова опасно? Когато се заразяваме с дадена болест по естествен път, тялото отговаря по подходящ начин чрез адаптивен имунен отговор и обикновено си изработва постоянен имунитет срещу болестта. С поставянето на ваксини, обаче, тялото отговаря с „изкуствен” имунитет и остава вероятността да се заразим от тази болест. Още повече, че са необходими многобройни реимунизации, за да се стимулира пълен имунен отговор (което увеличава риска от неблагоприятни реакции и натрупването на токсични съставки в организма).
 
Необходима ли е ваксината точно сега?

Налага ли се да поставя на новороденото си дете ваксина срещу хепатит Б (която се използва за предпазване на здравни работници и тези, които имат рисково сексуално поведение или използват интравенозни наркотици)?   

Налага ли се да поставя на бебето си момиченце ваксина срещу рубеола или мога да изчакам, докато тя стигне детеродна възраст и все още няма антитела?

Налага ли се да ваксинирам бебе момченце срещу заушки или мога да изчакам да порасне малко? 

Безопасни ли са ваксините?

Какви са често срещаните нежелани странични реакции?  (температура, силен плач, загуба на апетит, възпаление, и пр.) Приемливо ли е за мен детето ми да изпита някои от тези ефекти? Въпреки, че няма изследване и доказателство за такава връзка, много родители настояват, че ваксината срещу коклюш е имала отношение към СВДС (SIDS) тъй като децата им са починали непосредствено след поставянето на ваксината. Някои родители са убедени, че МРП ваксината е свързана с аутизма, тъй като поведението на детето им се е променило драстично след ваксината (“Vaccinations, a Thoughtful Parents Guide”).

Какви са дългосрочните ефекти от натрупването на живак, алуминий, етер, формалдехид и пр. в тялото?  (поведенчески, хронични автоимунни разстройства, дихателни и неврологични проблеми) Отново изниква въпроса дали е оправдан риска? (Dr. Bob Sears:  Get Aluminum out of Vaccines, Mothering Magazine, Jan-Feb, 2008)

Защо фармацевтичните компании не са тествали ефектите от прилагането на няколко ваксини наведнъж, след като лекарите ги прилагат точно по този начин?

Защо ваксините на някои производители съдържат живак и алуминий, на други производители не съдържат? 

Ако ваксините са ефективни без живак и алуминий, защо изобщо се допускат такива със?

Забранени ли са някои от поставяните тук ваксини в други страни? 

И въпросът за един милион долара!:
******Рискът детето ми да получи някой от краткосрочните или дългосрочни странични ефекти от ваксината по-голям ли е от риска детето ми да се зарази с тази болест И да получи някое от възможните усложнения от нея?**********   

Ако отговорът на този въпрос е „ДА”, откажете се от ваксината.



С курсив съм направла пояснения, където съм сметнала, че не е достатъчно ясно от текста заради превода.

# 56
  • Мнения: 4 753
Но за неваксинираните си има предвидена аднимистративна санкция по смисъла на чл. 209 от Закона за здравето. И толкова.
Втора санкция каквато е неприемането на детето на ясла или детска градина не би следвало да се налага. Както е предвидено в ЗАНН никой не може да бъде наказан повторно за административно нарушение, за което е бил вече наказан.

 Thinking   Интересно... Наскоро се пръкна една нова наредба, която гласи следното:

НАРЕДБА № 26 ОТ 18 НОЕМВРИ 2008 Г. ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ДЕТСКИТЕ ЯСЛИ И ДЕТСКИТЕ КУХНИ И ЗДРАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ТЯХ
Издадена от Министерството на здравеопазването
 Обн. ДВ. бр.103 от 2 Декември 2008г.

Чл. 20. (1) За приемане в детската ясла родителите представят молба, придружена от следните документи:
1. копие от удостоверение за раждане на детето;
2. здравнопрофилактична карта, попълнена от личния лекар на детето;
3. еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни бактерии (шигели, салмонели, ешерихия коли) и чревни паразити, извършено не по-рано от 15 дни преди постъпване на детето в детската ясла;
4. изследвания на кръв и урина, извършени в едномесечен срок преди постъпване на детето в яслата;
5. изследване с отрицателна реакция по Васерман за единия от родителите, извършено в 6-месечен срок преди постъпване на детето в яслата;
6. данни от личния лекар за имунизационния статус на детето съгласно изискванията на Наредба № 15 от 2005 г. за имунизациите в Република България (ДВ, бр. 45 от 2005 г.);
7. медицинска бележка за липса на контакт със заразно болен, издадена от личния лекар на детето.
(2) Деца, на които не са извършени задължителните имунизации за възрастта, могат да се приемат в детска ясла, когато са налице трайни противопоказания за имунизирането им и са освободени с протокол от РИОКОЗ

# 57
  • Мнения: 1 376
Имам няколко въпроса... моля не ми се смейте и не ме нападайте ако са коментирани.
Относно тестовете :
Защо не се правят тестове за алергии при деца под 3 години?
На мен са ми правили тест за антибиотик (драскотина на ръката, която се следи за реакция). Не може ли същото да се прави и с ваксините? И ако е възможно един тест да не покаже алергия.... не може ли да се направят 3-5 теста през определен период от време?
Аз ли съм идиот или си противоречат жестоко с наредбите и законите нашите "умни глави" - законодатели? За да се постави ваксина е необходим тест за алергии, а такъв не се прави и не е добре да се прави на малки деца, а в болницата ваксинират детето ми без дори да ми кажат, а след това аз съм длъжна да си ваксинирам детето, защото иначе ще ми налагат санкции?

# 58
  • Мнения: 936

НАРЕДБА № 26 ОТ 18 НОЕМВРИ 2008 Г. ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ДЕТСКИТЕ ЯСЛИ И ДЕТСКИТЕ КУХНИ И ЗДРАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ТЯХ
Издадена от Министерството на здравеопазването
 Обн. ДВ. бр.103 от 2 Декември 2008г.

..................
5. изследване с отрицателна реакция по Васерман за единия от родителите, извършено в 6-месечен срок преди постъпване на детето в яслата;

6. данни от личния лекар за имунизационния статус на детето съгласно изискванията на Наредба № 15 от 2005 г. за имунизациите в Република България (ДВ, бр. 45 от 2005 г.);

.................
(2) Деца, на които не са извършени задължителните имунизации за възрастта, могат да се приемат в детска ясла, когато са налице трайни противопоказания за имунизирането им и са освободени с протокол от РИОКОЗ




Сега и родителите трябва да се изследват!!! Прекаляват!!! То било СУПЕР ГОЛЯМА работа да ти ходи детето на детска градина...

И хем искат имунизационен СТАТУС, хем да са поставени всички ваксини!!!

Ето затова трябва да се атакува наредбата в съда - те са си опасали гащите отвсякъде. Изнудвачи на народа!

**********************

Meg1 , много добро обобщение!

# 59
  • Мнения: 4 753
irchick, аз доколкото разбрах, не се прави тест за алергия на малко дете, за да не предизвика самият тест, алергия към тестваното вещество... А в листовките на ваксините (и на всичко останало) пише да не се използва, ако сме алергични... Обаче, дали сме алергични ще се разбере чак, когато ги използваме и се получи алергична реакция... Такива ми ти работи...
Не си ти идиот - наистина си противоречат с наредбите и законите... Точно за това смятаме, че нямат право да спират неваксинирани деца от ясла, детска градина или училище...


П.С. nenaatoa, наредбата е за яслите... За детските градини искат само статус... Не пише черно на бяло, че неваксинирани не се приемат...

Общи условия

Активация на акаунт