Изследване за глисти в ясли / детски градини

  • 14 468
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 508
Ако вашето дете пострада заради недобросъвестността на чужди родители, хич няма да ви пука, сами ще настоявате тези изследвания да се правят редовно. И тъй като нямате възможност да контролирате другите родители дали изследват децата си или не, съм убедена, че и вие ще искате това да се организира в детската градина, без да се иска съгласието на родителите.

Нямам нищо против родителите да се уведомяват, и ако искат, да присъстват, но това е вече до лична уговорка между родителите и детската градина.

# 16
  • Мнения: 3 506
katiABV, много точно си изразила част от това, което мисля по въпроса   bouquet  Аз, тъй като съм все още доста афектирана, не успявах да подредя и изразя някои аспекти от усещанията си. Ето това специално се опитах да го кажа многократно, но ти си го казала много кратко, точно и ясно:

Това, че дадена процедура не е болезнена, не означава, че не е притеснителна (или по някога дори плашеща) за едно детенце.


Jarrita, наясно съм, че трябва да уведомя в ДГ, ако има такъв проблем. Не съм съгласна, че вероятността някоя лелка да прояви недискретност е същата, защото в този случай аз уведомявам конкретен човек и мога да търся конкретна отговорност от него, ако се окаже, че целия град е информиран по въпроса. Има малка разлика.

Наясно съм също така какво да обясня на детето си, ако има глисти. Обяснението обаче не е гаранция, че то ще се почуства по-добре, в случай, че е подложено на бъзици и шегички от страна на другарчетата си. Поне не за моето дете. Децата са различни.

След като си информирана относно начините на заразяване, предполагам си даваш сметка, че въпросното изследване не дава никаква гаранция, още повече, че при извършването му в детската градина тотално се нарушава препоръчваната технология, а именно да се направи по време на нощния съм или веднага след събуждане от него.

Аз лично предпочитам такива изследвания да се правят ако ще и зад гърба ми, но да съм спокойна, че в градината се контролира потенциалната поява на зарази и се взимат своевременни мерки за отстраняването на носителите.
Това означава ли, че си съгласна в градината да се правят всякакви изследвания? Кръв? Урина? Докъде точно си съгласна да стигнат, за да се контролира потенциалната поява на зарази? И каква е гаранцията, че щом днес е скоч-лента, утре няма да е рентгенова снимка примерно?

Задавайки въпроси, не се заяждам - опитвам се да си изясня мненията по темата, евентуално да видя нещо, което пропускам, както и съответно да подтикна към размисъл. Макар че (не мога да скрия), че в някаква степен съм разочарована от преобладаващото мислене. Не съм против изследването, нито против правилата. Не бих се възмущавала, ако ми кажат, че условието детето ми да посещава градината, е през 2 месеца да им нося такова изследване (конкретно за глистите). Или да дам съгласието си да го извършват на място. Но не и без да ми кажат...

Ето това е ключовият момент:
След дадено съгласие от родителя както за вида на изследването, така и за формата на вземане на пробата.

# 17
  • Мнения: 3 506
Нямам нищо против родителите да се уведомяват, и ако искат, да присъстват, но това е вече до лична уговорка между родителите и детската градина.

За да има такава уговорка, родителите трябва да са информирани, че се правят тези изследвания. Как иначе да се уговарят? На мене и през акъла не ми е минало, че може все още да има подобни масовки. Вчера просто изтрещях, след като по случайност разбрах. Това беше и основната причина да пусна темата - да видя има ли други хора, които не са информирани и как се чувстват по този повод.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 508
Съгласна съм, че родителите трябва да се уведомяват. Като малка в градината са ми правили лумбална пункция без уведомление и съгласие на родителите ми, майка ми като разбра, направо щеше да ги удуши с голи ръце  #2gunfire

В градината навремето веднъж ни казаха, че ще взимат проба за глисти, така че да не мием дупето на детето преди градината. И веднъж ни уведомиха, че ще идва зъболекар, така че аз се разписах, че не желая детето ми да бъде преглеждано от него. Сега в училище искат писменото ни съгласие, ако искат да взимат кръв (досега само за експерименти, така че аз отказвам), и за всеки случай отивам там да гледам, да не се опита някой да завлече детето ми насила.

Честно казано, аз съм не по-малко параноична от вас Grinning

# 19
  • Мнения: 1 655
Сега в училище искат писменото ни съгласие, ако искат да взимат кръв (досега само за експерименти, така че аз отказвам), и за всеки случай отивам там да гледам, да не се опита някой да завлече детето ми насила.

Ей тук оставам като гръмната, за какви експерименти става дума?

# 20
  • София
  • Мнения: 1 508
"Изследвания" за алергии.

# 21
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
И в яслата, и в градината редовно се правят такива изследвания от сестрата. Сутрин на контролата ни уведомява всеки един лично, чак съм се замисляла дали не й писва да повтори едно и също толкова много пъти. Изрично ни е казвала, че за по-лесно лично ще се свърже с родителите само на тези деца, чийто тест е положителен. Иначе декларация за съгласие съм попълвала само за водене на профилактични прегледи при зъболекар.
Пак тя ни е молила да дадем по левче за да се попълни аптечката с обикновен памук, лепенки и превързочни материали. Често се е случвало, особено сега като излизат често навън да има обелени колене. Последния път бе от вчера, случайно забелязах на едното коляно, много плакала, защото паднала на пясъка, ама ей така паднала като подскочила /хич не ми стана ясно как/, но раничката си личеше че е почистена, макар да нямаше лепенка /явно е бързала да се измъкне, защото и на мен трудно ми дава да й почистя раните, ако кажа че ще сложим само лепенка е доволна, ама види ли памука и ако може ще се скрие някъде/.

# 22
  • Мнения: 2 197
В яслата на дъщеря ми не са и взимали или не са ми казали. Но нямам абсолютно нищо напротив да им се правят изследвания. Не виждам с какво подобно нещо може да травмира детето. Особено пък за малките, които масово са с памперси. Нямам нищо против да изследват детето ми. Не съм против нито флуора, нито лекарствата. Ако на някой нещо не му харесва да си гледа детето вкъщи. Даже бих се радвала ако и направят някое изследване, а не аз да търча през половин София да нося проби и после да си взимам резултатите (в ХЕИ за интернет проби не са чували).

# 23
  • Мнения: 3 506
За да може някой да знае, че нещо не му харесва, трябва да е информиран, че това нещо се случва, нали така? След това евентуално може да реши да си гледа детето вкъщи. Ей за това става дума, ако ти е убягнало:

И в яслата, и в градината редовно се правят такива изследвания от сестрата. Сутрин на контролата ни уведомява всеки един лично, чак съм се замисляла дали не й писва да повтори едно и също толкова много пъти. Изрично ни е казвала, че за по-лесно лично ще се свърже с родителите само на тези деца, чийто тест е положителен.

Въпросът дали и как може да се травмира детето вече го разнищихме. Децата са различни. Дори и по-малките.

Що се касае до това ти какво си съгласна да правят с твоето дете - това си е твое право. Но не може всичко, с което ти си съгласна, да налагаш на другите по логиката, на който не му изнася - вкъщи. Доста по-лесно и цивилизовано би било, след като ти искаш да даваш флуор на детето си, да му го даваш вкъщи. Или просто да дадеш съгласие да му дават флуор в градината, без това да означава, че и на моето дете също ще му дават. Не виждам това с какво ще ощети теб или твоето дете. Въпрос на елементарна толерантност и зачитане на чуждото мнение.

Междувпрочем пробата може да се направи и в частна лаборатория, с куриер и т.н., а резултатът да се получи по интернет или по телефона (последното може дори и от ХЕИ).

# 24
  • София
  • Мнения: 4 868
В детската градина на Габриела през последната учебна година правиха изследване за чревни паразити. Един петък на всички раздадоха бурканчета, в които трябваше да занесем в понеделник фекална проба. Имам смътни спомени и за даване на скоч-лента за домашна проба далеч в миналото, но може и да бъркам с профилактичните прегледи при личния лекар (които правим поне веднъж годишно) - там ни дават скоч-лентата да вземем проба у дома и да я занесем на следващата сутрин.

# 25
  • Мнения: 2 722
За да може някой да знае, че нещо не му харесва, трябва да е информиран, че това нещо се случва, нали така?

Всъщност точно за това става въпрос, нали така?  Wink
Няма лошо в това, че правят изследването, дори е полезно, просто да информират родителите.
При това положение няма да се получават параноични реакции /според мен/.

# 26
  • Мнения: 3 506
Да, mama_Galia_66, основно за това иде реч. Човек да е информиран и да му е дадена възможност да изрази несъгласие, дори това да означава да си отпише детето от детската градина.

Дали е полезно изследването - тук можем да поспорим, макар че съм по-склонна да приема мнения, които не съвпадат с моето.

Първо, както вече казах, технологията на това изследване изисква то да се направи по време на или непосредствено след нощния сън (нашето джи пи искаше от мен да го правя в интервала 0-5 часа през нощта, дори с риск да събудя детето). Тоест правенето му в ДГ сутринта, минимум час-два след ставане, след измиване/избърсване на д-то и т.н. до известна степен го обезсмисля.

Второ, намирам за редно, ако предпочитам по една или друга причина, да мога да направя изследването чрез личния лекар на детето и да занеса бележка. И, да, аз предпочитам - две от причините ги казах няколко пъти - няма гаранции, че няма да се травмира детето; няма гаранции, че ще бъде спазена тайната относно резултата.
Тук обаче, макар и неохотно, мога да се примиря с противоположния аргумент за недобросъвестните родители.
И макар че за мене първите две неща са много по-важни от това за недобросъвестните родители, все пак мога да се съобразя с въведено правило в ДГ за извършване на такива изследвания. За целта трябва обаче 1) предварително (при записването) да съм информирана за наличие на такава процедура в ДГ, и 2) да знам дните, в които се правят тези изследвания и да ми е осигурена възможност да присъствам при желание от моя страна.

Яни, разбрах аз за вашата градина, пък и знам, че е най-готината в София, ама пусто, много ни е далече  Wink

# 27
  • София
  • Мнения: 1 508
Тук обаче, макар и неохотно, мога да се примиря с противоположния аргумент за недобросъвестните родители.

Тук компромис може да се постигне, като родителите имат срок, в рамките на който да предадат резултатите от изследванията на децата си, и след изтичането на този срок децата, които не са били изследвани от родителите, да бъдат изследвани в детската градина. По този начин добросъвестните родители ще се погрижат децата им да бъдат изследвани по максимално подходящ за техните деца начин, без да бъдат подлагани на излишен стрес, а другите да му мислят Grinning

# 28
  • Мнения: 3 506
Jarrita, много добро предложение. Напълно приемлив вариант, покриващ интересите на всички страни Peace Само да имаше и кой да го приложи на практика.

# 29
  • Мнения: 386
Maria .St, абсолютно подкрепям несъгласието ти за липсата на информираност на родителите по деятелности, замаскирани с човеколюбивито "профилактично" !!!
До този извод съм стигнала покрай Флуорната профилактика във Варна!
Принципно е положението, безусловно трябва да ни информират и да искат съгласието ни!

Общи условия

Активация на акаунт