Работна тема-Здравеопазване

  • 67 180
  • 150
  •   1
Отговори
  • Мнения: 325
Момичета  Hug,
като начало ми се иска да се разберем кои точно ще се занимаваме отговорно със здравеопазването. Да си избистрим темите и да действаме! Пак си казвам - аз до 1 юли, а по-вероятно и до 7 съм пълен офф. Ще отида на срещата с д-р Попиванова, но ми е извън възможностите повече засега. Чакам включване!!!

# 1
  • Мнения: 5 401
Включ по всички проблеми около кърмене, захранване и хранене.  Simple Smile Имаме уклон и към здравословно бременнеене, където също мога да се внедря.  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 2 708
Включ по всички проблеми около кърмене, захранване и хранене.  Simple Smile Имаме уклон и към здравословно бременнеене, където също мога да се внедря.  Peace

И аз така  Peace
Както и някой друг контакт в ЗК и по - специално по въпроса с клиничните пътеки, но не само

# 3
  • Мнения: 4 970
Аз се включвам с помощ и съдействие за  контакти с  медици и свързващите  ги организации Peace   По въпроса с храненето- не трябва  ли да обърнем внимание най-сетне и на храненето на децата в ДЗ Thinking.(визирам промяната в менюто за ясли и градини).

# 4
  • Мнения: 5 401
Контакти с лекари не мога да осигуря, но мога да подпитвам колегите за текущото им състояние, за да разберем могат ли да ни свършат работа и т.н. Ако имате конкретен въпрос за някой, ще получим инфото!  Wink

... По въпроса с храненето- не трябва  ли да обърнем внимание най-сетне и на храненето на децата в ДЗ Thinking.(визирам промяната в менюто за ясли и градини).

О, да, задължително! Мисля че е доста наболял проблем, още повече, че в него участват точно нашите деца!  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 2 708
Аз се включвам с помощ и съдействие за  контакти с  медици и свързващите  ги организации Peace   По въпроса с храненето- не трябва  ли да обърнем внимание най-сетне и на храненето на децата в ДЗ Thinking.(визирам промяната в менюто за ясли и градини).

Да, и с това трябва да се заемем много сериозно, само малко да отминат нещата покрай класиранията и очаквания нов регламент за кандидатстване догодина ... Евентуално есента ще има и инициатива за ДЗ и допирни точки със здравеопазването и това че са част от нещата, изложени там

# 6
  • Мнения: 2 388
Момичета, преди време коментирахме да започнем работа и по проблема с отпускането на пари за деца, нуждаещи се от лечение в чужбина от фондовете....но не знам дали ще имате сили и за това

# 7
  • Мнения: 5 401
Танче, ако направим 3 подгрупи на Здравеопазване, като всяка от тях си има отговорник, който да докладва на Мента и достатъчен екип, който да е ентусиазиран да работи, мисля че ще се справим!  Peace Какво ще кажете??  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 325
Сори за спорадичното включване, но толкова мога. С Хриси ще идем в понеделник на среща с представители от БЗС и ще пиша после какво сме говорили. Основните теми, които мисля да засегнем са:
1. Ранна профилактика и обхващането на максимален брой деца(по мои наблюдения само 2 от познатите ми майки са си завели бебето на проф. преглед след излизане на 4-6 зъб),
2. Флуорната профилактика и има ли почва у нас  Mr. Green 
3. Профилактика на гингивитите и стоматитите при бременните - полага се преглед при стоматолог, но не се сещам някой да е ходил на такъв.
Допълвайте и вие, ако се сетите за нещо, което бихте искали да обсъдим.

# 9
  • Мнения: 4 970
Мента, това са основните неща, който биха могли да се засегнат.НО , поправи ме ако лъжа,  месеца на  детската орална хигиена не изтича ли сега newsm78 Т.е.- каква е тая среща по никое време в края на кампанията?С Шарков ли щ е   е срещата?

# 10
  • Мнения: 5 401
Пуснах анкета за Номинация за работодател, както говорихме с д-р Попиванова. Не знам дали пиша името й:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=309198.msg7920332#msg7920332

# 11
  • Мнения: 1 517
еха, вече си имаме темичка Simple Smile
Аз да добавя че си говорихме и за ненормалното положение в болниците (конкретно детските отделения, но и навсякъде). Говорихме си също и за това, че личните лекари предпочитат да не поемат грижата за бебета, защото са необходими ежемесечни прегледи, големи грижи и отговорност, а ЗК им плаща колкото за възрастен.
Предполагам, че трябва да се запознаем добре със Закона за  Здравеопазването.
Родителите ми са лекари, мога да помагам и с инфо отвътре Simple Smile
Изи, видях ти вече темата, даже я четох Simple Smile

# 12
  • Мнения: 2 388
Да добавя към поста на Ели и липсата на достатъчно направления за каквото и да е. От вчера ми е най-пресния опит по въпроса. Отказват да пуснат изследвания на макс, въпреки, че има болки в бъбреците от почти 2 седмици. Била на минус лекарката и да сме чакали новия месец Shocked
Разбира се, че в понеделник сме в частна клиника, ще си платим и ще го изследват за всичко, но само като си помисля колко пари плащаме със седрик за здравни осигуровки, а не ги ползваме - бяс ме хваща  #Cussing out

# 13
  • Мнения: 325
Такааа, леко раздвижване в темата Simple Smile
Ани, срещата е сега, защото сега ни се стиковат възможностите за среща. Според мен това един месец за оралната хигиена е смешно. Добро е като инициатива, но на практика не е достатъчно и ми се иска да го коментираме. Нещата в нашето здравеопазване са много, много комплицирани заради здравната каса. Това е основата на повечето проблеми в бранша. Мога много да говоря по темата, но честно казано не мисля, че има смисъл да си хабим силите в тази посока. Всички браншови организации са против разпределението на средствата, вероятно знаете, че лекарите не си подписаха 2007г. НРД, абе въобще кашата е пълна. На 4 юли ще има конференция за перспективите пред българското здравеопазване. Като член на БФС вероятно ще участвам и ще ви разкажа какво се е коментирало, не възлагам големи надежди, докато не се въведе допълнително здравно осигуряване. Ако някоя от вас се осигурява в доброволен фонд може да каже дали има проблеми с опашки, направления, пари за лекарства и т.н. Нещата си имат решение, но българите обичаме да откриваме топлата вода....
Мисълта ми беше, че според мен е добре да си насочим силите и енергията като начало към детските заведения - препарати, хранене и профилактика. Ако имате възражения,ще мислим.
 Бръмбазела - анкетата е ок, но не би ли могла да сложиш линк към нормативния акт, защото май доста хора не са наясно за какво става дума като чета отговорите. А и мястото й не е ли при кърмачките?

Линк към закона за здравето, на който му се чете - http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2135489147

# 14
  • Мнения: 5 401
... Бръмбазела - анкетата е ок, но не би ли могла да сложиш линк към нормативния акт, защото май доста хора не са наясно за какво става дума като чета отговорите. А и мястото й не е ли при кърмачките?

Линк към закона за здравето, на който му се чете - http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2135489147

Линк ще добавя, но темата мисля че е по-добре да си остане в "Майки", защото там четат повечето дългокърмещи, бивши и действащи кърмачки, които вече са на работа, докато в Кърмаческия този % майки е нищожен.  Peace

# 15
  • Мнения: 5 401
Сега погледнах анкетата - явно не се ползва с особен интерес. Жалко!

# 16
  • Мнения: 325
Бръмбазела, би могла да сложиш линк към темата(анкетата) в кърмаческия. Аз също съм кърмачка, но не влизам в "Майките". По-скоро таргетната група ни е при кърмещите активно, другия форум е много размит. Лично мнение.Другото, което се сещам е да помолим да се закове темата, защото от 5 страница не вярвам някой да я вади периодично, а сме поели ангажимент към д-р Попиванова да й предоставим информация  Peace

# 17
  • Мнения: 5 401
Мента, в Кърмаческия болшинството майки са още по майчинство и са с малки бебета. Дори и от дългокърмещите няма много, които да са на работа вече.  Peace А нас ни интересуват работещи кърмачки и ех-кърмачки, а не активните като общо понятие.

Линкове пускам насам-натам.. Ще видя как стои въпроса със заковаването на темата.  Peace

Ще пусна анкета и в други сайтове, пък после ще обобщавам данните - ако въобще има такива.  Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 5 401
Темата е закована! 1001 благодарности на Виви!  Hug

# 19
  • Мнения: 325
Момичета, нищо не стана на срещата с БЗС, защото господина отмени срещата в последния момент. Хриси ще държи връзка с него и се надявам скоро да се видим.
Предлагам ви да захващаме темата за детските заведения - хранене и хигиена. За момента с хигиената сме направили максималното, имаме списък с препоръчителните препарати и чакаме включване от г-жа Балева какво да правим нататък. Факт е, че няма нормативен документ, който да определя колко често, с какво и как да се почиства в детските заведения. Не знам само дали от нас може да излезе инициатива да се създаде такъв и как точно да го оформим.
За храненето-работи се с много стари рецептурници, има някакъв БДС, изобщо и там кашата е страшна. Би било добре да направим анализ на съдържанието, но и това е нещо много относително.
Цялата система си плаче за реформи, според мен.
Казвайте с какво да започваме...

# 20
  • Мнения: 5 401
Аз съм ОК да започваме с хранене и хигиена.  Simple Smile Не съм в час въобще какво сме правили досега, кажете къде какво да чета.  Peace Имаме ли някакъв примерен рецептурник или трябва да се докопаме тепърва??

# 21
  • Мнения: 4 970
И аз съм ЗА Peace това да се захванем с храненето Peace.Изи, има рецептурник и ....найста година Crazy( след малко ще го изровя и ще пратя линк).Проблемът е в това че рецептурника , освен съмнително качествен като съдържание е за храненеето на децата от 3 до 7( мисля) години.В ОДЗ-тата се позовавт на него, а там има и яслени групи.И ако една храна е подходяща за 5-годишно дете, то определено не  е за 2-годишно ooooh!.И отделно ми се ще да  засегнем въпроса с вафли, меденки и сухи пасти Crazy в менюто.
ТОва са предложенията от мен.Има тема за храненето в Нашите деца.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=136556.msg2583787#msg2583787
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=170993.0
Мента, и на мен ми се ще да довършим нещата с  препаратите Rolling Eyes.Дали това "включване" от Балева ще се състои въобще Thinking.Дали не трябва сами да напомним за себе си.....Вярно е че  сега е сезона на отпуските, ама пък наесен сигурн ще се занимават с други  актуални за началото на учебната година неща и може да ни  отсвирят .........

# 22
  • Мнения: 5 401
В нашата ясла правят дори мекици!  ooooh! С особена гордост сестрата ми разказа как Каби си е хапнал мекичка.  Close Щях да припадна! Аз толкова се старая да го пазя от пържено и от боклуци като вафли, пържени мечета, пуканки и т.н., а те видиш ли, такова им било менюто! Аз ли нещо не съм в ред?!  Shocked

Ще изчета темите, благодаря за линковете, Ани! bouquet

# 23
  • Мнения: 4 970
В сайта на Риокоз има интересни статийки , които може да са ни отправна точка Thinking
Имат и форум, в който отговарят Shocked( да не повярва човек).Та- там  в момента преглеждам за инфромация и имам вече няколко попадения 
http://www.sriokoz.com/str/viewtopic.php?t=1258
http://www.sriokoz.com/str/viewtopic.php?t=4634
http://www.sriokoz.com/str/viewtopic.php?t=4021

Последна редакция: ср, 02 юли 2008, 10:00 от velmar

# 24
  • Мнения: 5 401
С разрешението на Тинкърбел, цитирам нейн пост от първия линк на Ани:

По темата за храните няма да кажа нищо ново, но основното ми желание би било прозрачност.

Почваме от менюто - има ли го разлепено на видно място във всяка градина? за колко дни напред? дали не е добре да се изготвя месец предварително и да се дава в писмен вид на родителите (както е в нашата градина, напр.). Спазва ли се?
Имат ли родителите възможност да участват в изготвянето му? Алергичните деца? Децата вегетарианчета? Тук подвъпрос към чужбинските майки: в техните градини има ли алтернативни менюта и опция за избор. Те могат ли да участват в съставянето на менюто?

Минаваме през доставчици, цени, качество. Това с Агенцията е малко бошлаф работа. Кой да се оплаче, когато родителите не знаят кои са доставчиците, нито някакво друго инфо, а съответните пък обикновено са силно нечии хора на директорките. Така че силно 'за' публични интернет регистри, където се вижда за всяка градина кой на какви пари какво доставя.
Качеството не знам как може да се следи, но това не е работа на директорките. Санкциите за фирмите доставчици какви са?

За културата на хранене, това едва ли може да влезе в някакъв рецептурник. Аз може да съм против маргарина, кренвиршите, солетите и пакетираните сладкиши, да искам всеки ден топло мляко и пресни плодове, но на родителят Х да не му дреме. И след като парите заделяни за ДГ и в частност за храната там са толкова малко, едва ли имам право да изисквам, а и да го направя, от въздуха ли ще завалят. Тук обаче може да се помисли за различно финансиране на градините и за различен статут. Пак чужбинските майки да кажат колко типа градини имат - само държавни и частни ли, или някакви междинни варианти. Защото със сигурност има хора, които не искат всички екстри на частните градини, но са съгласни да плащат не 30 (всъщност каква е таксата в държавна ДГ?), а да кажем 60-100 лв, но да знаят че децата им се хранят качествено.

Много ми допаднаха идеите й, болд-нала съм ги!  Peace

# 25
  • Мнения: 5 401
Темата е закована! 1001 благодарности на Виви!  Hug

Мисля да отковем темата! Потребителите въобще не я виждат и няма никакво движение!  Naughty Ще се старая да я побутвам, за да е винаги на първа страница.

# 26
  • Мнения: 47 988

"Имат ли родителите възможност да участват в изготвянето му? Алергичните деца? Децата вегетарианчета? Тук подвъпрос към чужбинските майки: в техните градини има ли алтернативни менюта и опция за избор. Те могат ли да участват в съставянето на менюто?"
В Дания във всички градини децата си носят храна от вкъщи, в кутийка-обикновено е сандвич или нещо сухо.
В детската им дават за следобедна закуска хляб с масло и сушени плодове- всеки ден, без изключение е едно и също.
Няма меню, всеки си носи каквото си реши.
Децата се хранят сами, ако не иска да яде или не се наяло в определеното време- никой не се вълнува.
Също и спят само по желание, на постелки на пода.
Всичко това- в градината. За ясла не знам.

# 27
  • София
  • Мнения: 2 708
Момичета, сега поглеждам, защо обсъждате темата за храненето тук, тя си е към детските заведения, може и да има нещо общо със здравеопазването, но си е чист проблем в детските градини/ясли. По - добре да я обсъждаме там, за да не се получат някакви недоразумения

# 28
  • Мнения: 325
куки, според мен мястото на темата си е баш тук, защото идеята е да правим промени към здравословно хранене. Всъщност не мисля, че има някакво особено значение къде е, стига да работим по въпроса.
Четох доста теми, доста отправни точки имаме, така че предлагам като мине детския празник да се захванем малко по-сериозно с проблема. Така или иначе август е умрял месец за реформи, но пък ще имаме време да си избистрим идеите.

# 29
  • Мнения: 47 988
Не е за храната в детските заведения, а за училищата, но може да ви е интересно:
http://www.zagrada.bg/show.php?storyid=527381

# 30
  • Мнения: 325
Кратък отчет за вчерашната среща с д-р Шарков-шефа на Български зъболекарски съюз.
Основната тема, която коментирахме е профилактиката на оралното здраве на подрастващите. Проучванията, които БЗС са правили показват много лошо отношение на родители и деца към оралното им здраве. И там ще трябва да дадем едно рамо и да подпомогнем програмата им за засилване на профилактиката. Говорихме много върху храненето на децата, консумацията на сладки храни, газирани напитки и т.н., които водят до трагичната статистика от средно 4 кариеса на дете до 3 години. За флуорната профилактика също поговорихме-не се планира флуориране на питейната вода и предлагане на флуорирано мляко за София(изобщо разширяване на броя общини включени в системата), така че - дишайте спокойно Simple Smile
Мисля, че бихме могли да развием доста ползотворна дейност заедно  Peace
P.S. Дадоха ни доста техни брошури за хигиената, така че ще можем да раздаваме и от тях на празника.

# 31
  • Мнения: 4 970
Такааааааааа! летният празник приключи и мисля че е време да  действаме по въпросите за здравеопазването, както говорихме.Надявам се, въпреки отпускарския сезон да се включвате , макар и по малко Wink Все ще е от полза.
Да обобщим:
1. задействали сме въпросите с препаратите в ДЗ.Стигнахме до там че    принципно хората са ЗА, само дето  можело да дадат препоръки за използването на безхлорни препарати.Нашата цел е от есента да задействаме сериозно нещата по темата на по-високо ниво, и  , докато сме набрали инерция , контакти и съмишленици, нека прокараме идеите си докрай! Тук имам питане към юристите:как се инициира промяна в приета наредба?Целта е да  вкараме идеята за безхлорните препарати в нормативен акт( или както там се води черно на бяло Crazy), а да не остава всичко само в сферата на препоръките и добрите намерения, защото ще започнат да се оправдават с цени, бюджети и т.н.... Wink Смея да твърдя, според проучването , което направихме за цените на тези по-щадящи препарати, че не са  много по-скъпи от хлорните дезинфектанти.А на всичкото отгоре са и по-икономични като разход.
2.Следващата точка е  за храненето  на децата.Темата е огромна, но - все пка трябва да се започне от някъде.Говорихме, чее най-добре тази отправна точка да е храненето в детските заведения.В тази връзка, защовчаме да събираме инфо за всичи ретро рецептурници, които се използват сега.Дали и как трябва да се актуализират.И въобще- общ поглед върху това, как се изготвя менюто в едно детско заведение.(разбира се има разлика в храненето  в яслите и ДГ, сам одето  яслените групи към ОДЗ-тата ядат това, което и  децата от градината...)
Тук ще помоля Томасе, да се включи ако й е възможно, защото преди време тя беше пускала тема във форума точно по тези въпроси и беше събрала немалко инфо. Praynig
3.Друга точка в нашия дневен ред Grinning мисля че трябва да е зъбната профилактика.Мента съвсем скоро направи доста ползотворна среща с БЗС.МИсля че трябва да следваме набраната инерция и да не оставяме нещата половинчати
Ами- това е засега от мен Crazy
Ще допълваме още WinkНО..мисля че това ние  достатъчно засега Grinning

Последна редакция: пн, 28 юли 2008, 14:33 от velmar

# 32
  • Мнения: 4 970
Момичета, започнах да събирам информацията по темите

http://www.ncphp.government.bg/projects.php?PROJECTS_ID=566  !!! моля, погледнете !!!

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=136556
Инфо за рецептурниците!
      

КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
ДЕЙНОСТ
Парламентарната комисия по здравеопазване е една от 24 -те постоянни комисии на 40-то Народно събрание.
Парламентарната Комисия по здравеопазване има законодателна и контролна функции. В Комисията се обсъждат и гласуват разпределените от Председатела на Народното събрание законопроекти в областта на здравеопазването, както и Закона за държавния бюджет на Република България и Закона за бюджета на НЗОК. В комисията по предложение на членовете й, на народни представители, на министъра на здравеопазването, директора на НЗОК или по предложение на професионални, съсловни и неправителствени организации се разглеждат актуални проблеми на българското здравеопазване. Във времето на пленарните сесии на Народно събрание Комисията провежда свои редовни заседания всеки четвъртък. Комисията провежда и извънредни заседания когато за това се вземе решение от членовете й, съгласно Правилника за организация и дейност на Народно събрание. Парламентарната комисия по здравеопозаване е инициатор и организатор на обществени дискусии, публични обсъждания и пресконференции във връзка с дейността й. Комисията работи съвместно с правителствени и неправителствени организации в областта на здравеопазването и поддържа и развива контактите си с чуждестранни такива.

КОНТАКТИ
Адрес: София 1169, пл. "Княз Александър I" №1
Телефон: (+359 2) 987 46 49, (+359 2) 987 15 31, (+359 2) 939 21 86
Факс: (+359 2) 987 87 68
E-mail: health_committee@parliament.bg
Лице за контакти: Мария Балевска - главен специалист; д-р Виктория Жекова - главен експертен сътрудник; Маргарита Цонева - старши експертен сътрудник


И още:това са националните кондултанти, които биха ни били в помощ:
нац.кондултант  по хигиена на детската и юношеската възраст -Д-р Цветана Попиванова( работи в НЦОЗ)
нац.консултант по хранене и диетика -Ст.н.ц.!! ст. др Стефка Петрова (НЦОЗ)
нац.кондултант по детска дентална медицина:доц.Милена Пенева(МУ София- стоматологичен факултет)
нац.консултант по детски болести:Проф.александър Куртев (СБДБ)

Последна редакция: пн, 28 юли 2008, 17:45 от velmar

# 33
  • Мнения: 44
Здравейте, мами!
приемате ли още помощници във вашите редици? аз бих желала да се включа, стига да има къде и в какво.  Praynig
опитвам се да вляза в крачка, но явно дискусиите са отдавна и ще ми отнеме време. Но нищо - имам желание.

# 34
  • Мнения: 325
Ани, страшна си !!!  Hug
Това са много добри отправни точки. Какво ще кажете да напишем едно писмо до проф. Петрова и доц. Байкова. Бихме могли да изразим желанието си да помогнем с каквото можем и да попитаме докъде са стигнали нещата със сборника. Това, мисля, е добро начало. Още повече, че на срещата с д-р Шарков стана дума, че с доц. Байкова са обсъждали различни идеи за промяна на храненето на децата в детските градини. Много се радвам, че все пак тромавата машина се е задействала, мисля, че с малко побутване ще тръгнат нещата.
Относно препаратите-пак моля някой от юристите да се включи. Много е важно да инициираме поне някакъв дебат по въпроса. В каква форма трябва да облечем това ни желание? Мисля, че трябва да го насочим до зам. министър. Няма да стане на по-ниско ниво.
Деси, радвам се, че изявяваш желание да помагаш   bouquet

# 35
  • Мнения: 4 970
Mента, съгласна съм със всичките ти  предложения Peace Дай да започнем с писмото Rolling Eyes
А за препаратите- помолих саня да  се включи  с юридическата помощ.
Деси, добре дошла Hug Включвай се, и - ако има нещо неясно- не се притеснявай да питаш Wink

# 36
  • Мнения: 325
Ани, почвам да умувам над писмото. Най-късно утре ще пусна моя вариант в пощата за да го прегледаш. Други желаещи май няма да има, така че ще разчитам на твоите корекции.
P.S. Намерих до кого да адресираме писмото за препаратите. Дано Саня ни помогне за формата.

# 37
  • Мнения: 5 401
Момичета, ще се включа при вас като се върна от отпуска (след 18 август).. В момента имам задачи по ССК и много работа, която нямам идея как ще изблъскам до края на седмицата. Имам нужда и от малко мотивация в момента!  Peace

# 38
  • Мнения: 325
Изи, разбирам те  Hug Аз също след известен размисъл реших да си дам няколко дни почивка. Иска ми се да се изяснят нещата около формата на сдружението и тогава ще започна да си отмятам ангажиментите. Сега направо нищо не ми се прави, толкова объркано стана всичко....

# 39
  • Мнения: 47 988
Привет, аз съм на линия за помощ за храненето. Кажете до къде са стигнали нещата.

# 40
  • Мнения: 4 970
ДОбре дошла,Плодова Hug Много се радвам че се присъединява към нашите редици. За начало прегледай нещата, които сме писали  тук и в първата тема за Детските заведения( че и там писахме преди).В общи линии- сега събираме нещата  , и обмисляме някакво официално писмо  до ..?!????? Проблемите ги знаем.... Идеята в общи  линии  е да избистрим нещата и септември направо да действаме Peace

# 41
  • Мнения: 5 401
Момичета, понеже съм в работна група Кърмене, имате ли идея какво ще правим по нея?

1. Отделна тема ли ще пускаме, за да не работим едновременно по няколко въпроса?
2. Мента ли ще е кординатор или ще има субкоординатор на Мента?
3. Кой ще търси контакт с членовете в групата, които не са активни?
4. СНБМ е включена в 2 активности в Световната Седмица на Кърменето - едната е за 4 август, на която ще отида 100%, защото имам задачи от ЛЛЛ, а другата май не беше в София. Кой друг ще се включи?
5. В петък, утре, има пресконференция с МЗ, на която също ще присъствам. СНБМ ще изрази ли някакво официално становище? Малко е късно от днес за утре, но по-добре да питам.
5. Какви отправни точки ще търсим в работната група:
    * ранно поставяне на бебето на гърда;
    * кърмене на поискване;
    * дискретно кърмене;
    * късно захранване;
    * кърмене на деца над 1 год. - ето това ми се струва, че не е особено популярно сред организациите, подкрепящи кърменето и можем да се включим.
    * друго - какво да е то.
6. Да поискаме ли от Бу определено количество брошури на ЛЛЛ, които да раздаваме при конкретен повод? При мен има около 500 май.
7. С офицално писмо, както и с лични разговори, да подадем ръка на ЛЛЛ, НКК, консултантите по кърмене към БГ-Мамма и Уницеф и да мислим за съвместни инициативи. "Естествено" също работят по въпроса, но те сякаш не се включват в общи проекти.

Това се сещам на прима виста.  Simple Smile

# 42
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Момичета, сега поглеждам, защо обсъждате темата за храненето тук, тя си е към детските заведения, може и да има нещо общо със здравеопазването, но си е чист проблем в детските градини/ясли. По - добре да я обсъждаме там, за да не се получат някакви недоразумения

И аз съм на това мнение, иначе нещата ще се "раздвоят", разводнят, не е добре да е в две теми, а така или иначе е започнато нещо в ДЗ.

1. задействали сме въпросите с препаратите в ДЗ.Стигнахме до там че    принципно хората са ЗА, само дето  можело да дадат препоръки за използването на безхлорни препарати.Нашата цел е от есента да задействаме сериозно нещата по темата на по-високо ниво, и  , докато сме набрали инерция , контакти и съмишленици, нека прокараме идеите си докрай! Тук имам питане към юристите:как се инициира промяна в приета наредба?Целта е да  вкараме идеята за безхлорните препарати в нормативен акт( или както там се води черно на бяло Crazy), а да не остава всичко само в сферата на препоръките и добрите намерения, защото ще започнат да се оправдават с цени, бюджети и т.н.... Wink 

Ако е наредба е подзаконов нормативен акт, но не това е важното. В коя наредба се целим?
А промяна се инициира, като се сезира органът, който го е издал /МС, министър и пр./

Само да уточня, че не съм поемала ангажимент да се включвам в "Здравеопазване". Ако нещата тръгнат на добре като цяло, може да се появявам тук отвреме-навреме.

# 43
  • Мнения: 4 970
Саня Heart Eyes искаме само да удряш от време на време по едно маалко рамо  Wink .Не сме те включили тук Naughty Mr. Green Обещаваме да направим така, че да задвижим нещата наистина и да  се пишеш доброволка Joy
За разделението- мятайте ги където искате нещата- все ми е тая.Важното е да се дйества Peace- пък- няма значение в каква тема.
Изи,свързах се с yanast.Клео също е при вас.МОля ви- свържете се помежду си и се стиковайте PraynigОбсъдете нещата и решете откъде и накъде ще действайте.Мое мнение е че, не трябва да се детайлизира в отделните елементи от кърменето,а  по-скоро нещо от типа на подкрепа в родилния дом, късно захранване и т.н..... АКо не се лъжа имахме член, който беше към "Естествено" Thinking , но - не се сещам кой е ... Embarassed
Аз след малко тръгвам към Плевен да си прибера Дари.От утре съм  си В София отново, но - най-вероятно няма да имам достъп  до нет, тъй като си сменям доставчика ooooh! Ако изникне нещо, което ме касае- знаете ми телефона Peace

# 44
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Саня Heart Eyes искаме само да удряш от време на време по едно маалко рамо  Wink .Не сме те включили тук Naughty Mr. Green Обещаваме да направим така, че да задвижим нещата наистина и да  се пишеш доброволка Joy

Ани, въООДУУУдушевява ме ентусиазмът ти, бях newsm49 , сега съм в Здравеопазване. Категорията като цяло ми е чужда. Имам желание да помогна в тази инициатива, но не намирам мястото и подкрепата си.

Нормативната уредба не се прилага на практика, и тя в общия случай е подзаконова.

Не съм имала реални проблеми с РБългария в това отношение, но съм чувала, че съществуват.

Прочитайки темата не  установих идея за "борба" с реални проблеми. Съвсем като наблюдател съм Убедена, че проблемите на средностатистическите мами са други. Здравето е свързано с осигуровки, обслужване и в милата ни Родина,....... с НЗОК.

Бих  се занимавала със сериозни теми.

# 45
  • Мнения: 325
Момичета, пак казвам, че за мен е абсолютно без никакво значение как се казва темата. Преглеждайки последните 2 теми за ДЗ не видях да се коментира хранене, ама нейсе. Май идеята е спор да става...
Саня, съгласна съм, че мед. обслужване на майките и децата е супер голям проблем. Писала съм го и пак ще го кажа-няма никакъв смисъл на този етап ние да се забъркваме в кашата държава→НЗОК→майчино и детско здравеопазване. Нито имаме силата, нито достатъчно капацитет да променим нещо. Според мен е по-добре да си насочим усилията към каузи, които бихме могли да защитим. Такива са хигиената и храненето в детските заведения. Вече е започнала работа (за храненето говоря) и това може само да ни е от полза  Peace Ако УС реши нещо друго ще се съобразя с него. По-горе изказвам само лично мнение.

# 46
  • София
  • Мнения: 2 708
Мента, по принцип идеята на темата за здравеопазване беше малко по - различна. Дори преди беше формулирана така "Медицинско обслужване на деца, бременни и родилки", но за по - лесно се нарече здравеопазване. От протоколите може да се види какъв е бил таргета и на двете теми (за справка хранене и хигиена са една от целите в ДЗ). Да, здравеопазването е трудна за работа безспорно, но не смятам, че това е причина да бъде пременяна или отлагана основната цел. Освен че препаратите бяха доста обсъждани в ДЗ, ти и другите мами свършихте доста работа, беше намекната и темата за храненето, но почти никой не взе дейно участие. Според мен когато става въпрос за препаратите и храненето в детските заведения, там е мястото на темата, определено и от здравна гледна точка има какво да се каже и направи, но нали идеята е да се променят нещата в градините ... Не знам, преценете вие къде да е, аз си казах отдавна мнението

# 47
  • Мнения: 47 988
Привет! Аз съм още кандидат член  Embarassed, ама съм съгласна с куки. Мисля че има какво да правим по темата здравеопазване, и тъй като сте довели нешата с препаратите донякъде вече, мисля че мога да се включа в здравното обслужване и храненето в ДГ, НО мисля че храненето няма как да се подобри без да се видгант парите за издръжка на дете в ДГ, което е п одругата тема(която се занимава пък главно с критериите и приема сега). Дори храненето може да си е към темата за ДГ, както е писала куки.

# 48
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Каквото и да се реши, имате "едно рамо" за прекопаване на нормативната уредба.

# 49
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Сетих се, че на кръглата маса в зала "Универсиада" преобладаваха лекарите. Доли взе визитки от повечето. Мисля тогава дружно харесахме представителката на УНИЦЕФ, също лекар. Според мен и тя персонално и организацията, к представлява могат да са полезни.

# 50
  • Мнения: 2 282
Предполагам, вече сте изчели темите по градове за детските градини? Специално във варненската имаше доста менюта, предложения, и дори бяха ходили по инстанции да говорят по темата. Ще ги издиря.

За кърменето ми се иска да спомена необходимостта от специалист по кърмене във всяко родилно отделение, поне по 1. На мен ми се струва доста подходящо специалистът да е външен (например обучен от лалече), за да може да работи независимо, но пък от друга страна няма да има осигурена подкрепата на болничното ръководство.  В началото си представях икономичен вариант - 1 за 2 родилни отделения например, да е през ден налице, но пък деца се слагат на гърда за първи път всеки ден... Та е хубаво да се има по едно такова работно място, но не за преквалифицирана акушерка със стария начин на мислене, а за специално дипломирана такава (мисля, че във Враца въведоха такава специалност?) или всеотдайна, обучена допълнително жена, независимо от образованието и. Ако се предвиди такъв човек с наредба или постановление, малко по малко ще се промени реда в болниците - ще следи дали се спазват и другите, написани само на хартия, препоръки. Това ще реши най-големия ни проблем с кърменето - лошия старт. Само дето специалиста по кърмене трябва да има и права, не само задължения Simple Smile вкл. да разкарва шишенцата с АМ. Ааааааа, сетих се! Това ще да е не просто специалист по кърмене, а по ХРАНЕНЕ! (без да е гастроентеролог). Ама пак няма да важи думата му повече от на педиатъра...

# 51
  • Мнения: 2 282
ето ги варненските темички, има и доста полезни линкове: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=263382.0

# 52
  • Мнения: 1 517
за кърменето - не само консултант, мисля, че на първо време трябва да се променят и лошите практики в голяма част от болниците да прибират бебетата след раждането и да ги носят на определени интервали - 3-4 часа, с нощна пауза
иначе за кърменето мисля че е добре да работим съвместно с ЛЛЛ
а за хранене и хигиена в ДЗ - май е най-добре да си останат към темата за ДЗ

# 53
  • Мнения: 2 037
От вас по-осведомени няма, така че моля ви, кажете, сега в детските градини дава ли се флуорирано мляко или е нормално? Много е важно да зная, защото сина в някакъв период е получил повече флуор от необходимото и има на предния зъб страшно петно.

# 54
  • Мнения: 2 282
В София не е флуорирано млякото, няма и да бъде.

# 55
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Темата , по к работи СНБМ е "Здравеопазване".

# 56
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
В София не е флуорирано млякото, няма и да бъде.
Това и моите проучвания установиха, но все пак не искам да съм категорична. В някои краини квартали, около СФ може да се случи.

# 57
  • Мнения: 2 388
Хайде и тук запис! ЩУф, голямо записване и четене  Laughing

Само едно изречение - за мен тази тема винаги е представлявала проблемите на майчиното и детското здравеопазване и култура. Разбирам, че храненето е част от това, но не мисля, че трябва това да е темата за работа. От миналия сезон работя от имато на СНБМ в работни групи за ограмотяване на майките за правата им, което си е голям проблем, безплатните изследвания и т.н. - знаете. И за това изпитвам леко недоумение тук да се коментира хранене. Това е лично мнение  Peace

# 58
  • Мнения: 2 388
Само бърз въпрос - какво стана с протокола от последната ни среща?
Компютъра ми е изтрил паролите за достъп и не мога да вляза в пощата. Ако е там, моля някой на лични да ми прати паролата и юзъра  Heart Eyes

# 59
  • Мнения: 1 517
Танче, протокола още го няма, ще ти пратя новата парола за пощата на лични, а за здравеопазването - може и да си права, и аз от вчера мисля, че може би има по-наболели проблеми, и за кръглата маса също...  newsm78

# 60
  • София
  • Мнения: 737
Едва сега стигнах до тази тема. Съгласна съм с Надя и Таня - мястото на храненето не е тук, за съжаление в нашата действителност проблемите със здравеопазването за бременни, родилки и деца са много по-сериозни.

# 61
  • Мнения: 5 401
...
За кърменето ми се иска да спомена необходимостта от специалист по кърмене във всяко родилно отделение, поне по 1...

Чудесна идея! Много неща биха могли да се променят, ако има такъв човек и ако успее да спечели добро отношение откъм родилния дом.   bouquet Бихме могли да работим в тази посока!  Hug

# 62
# 63
# 64
  • Мнения: 2 388
Верно е смешно. Моят синковец отказваше да яде други плодове и зеленчуци, освен краставици и ябълки. НО свекърва ми, за едно лято успя да го научи да яде почти всички, без доматите. Може трябва да се направи албум, изпълняван от бабите  Joy

# 65
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Здравейте дами, трябва ми кратък отчет за периода февруари - октомври за  Здравеопазване 
 
 Отчета трябва да включва предвидени дейности, изпълнени такива, постигнати резултати, изводи - всичко това съвсем накратко и само най-важното. Просто няма как да извадя всичко свършено през периода за малкото време което имаме - до края на седмицата отчета трябва да е готов. Рових, струвах, но при положение, че не съм наясно с всичко просто няма да стане.

# 66
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Привет момичета  Hug

моля за помощ  Praynig
има ли правилник/наредба/закон или какъвто и да е нормативен документ за реда и организацията на яслите и детските градини? както и План или Програма за възпитание и обучение на децата в детските ясли.
след родителската среща в нашата детска ясла съм в потрес: искат да събираме пари за материали, играчки и други покупки, за които моето лично мнение е, че нямат място в детската ясла; от личната лекарка разбрах, че от РИОКОЗ има забрана за слагането на пердета в спалните помещения, но тя не може да ми цитира документа; другите страхотии, които искат да купят са: пластелин, флумастри, цветни моливи, големи, плюшени играчки  Rolling Eyes .  Лично сестрата в яслата каза, че те не са подходящи за деца под 2 и половина години, но въпреки това събраха парите и съм сигурна, че ще ги купят, а след това ще стане страшно.

извинявам се, че от мен няма да имате реална помощ  Confused

# 67
  • Мнения: 325
Кратък отчет за дейностите в тема "Здравеопазване"
Отчет от февруари не мога да дам, защото тогава още не съм била член. От както съм координатор на звеното дейностите са следните:
1. Сътрудничество с ГСК в тяхната кампания срещу рака на маточната шийка и по-скоро ваксинирането с тяхната ваксина.
2. Среща с д-р Шарков, председател на БЗС, на която потвърдихме взаимните си положителни чувства, обсъдихме лошата орална хигиена при децата и подрастващите, свръхконсумацията на захар и решихме да се подкрепяме в подходящи инициативи.
3. Аз персонално започнах да работя по темата за почистване и дезинфекция в детските заведения и съм изготвила списък с подходящите препарати.
4. В 1001 поста обсъдихме дали храненето да е или да не е в темата здравеопазване (изключително конструктивно).
5. Започнахме подготовка за кръглата маса по темите хигиена и хранене.

# 68
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Мерси Мента!   bouquet

# 69
  • Мнения: 325
Goody, http://rio-pravo.hit.bg/N-4Predu4ili6tno-70.05.htm
НАРЕДБА № 4 от 18.09.2000 г. за предучилищно възпитание и подготовка (Обн., ДВ, бр. 80 от 03.10.2000 г.; изм. и доп., бр. 70 от 26.08.2005 г.)
Това е за детските градини. В яслите обучение не се провежда, в смисъла който повечето влагаме. Пазят ти детето и евентуално го учат на някоя песничка(ако може да говори).
Проблемът с флумастрите и пластелина не е сериозен, стига да не дават на най-малките достъп до тях. Плюшените играчки се нуждаят от непрекъснато пране за да не са пълни с прах и мръсотия. Това, което мога да те посъветвам е да се обърнеш към родителското настоятелство и/или да разговаряш с директорката. Няма нормативен документ, който реално да противоречи на действията им, но това не значи, че са правилни.

# 70
  • Мнения: 2 388
поправка. не сме участвали м кампания за ваксинация никога. кампанията е за профилактика на рака на шийката на матката - прегледи, изледвания и др.

# 71
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Goody, http://rio-pravo.hit.bg/N-4Predu4ili6tno-70.05.htm
НАРЕДБА № 4 от 18.09.2000 г. за предучилищно възпитание и подготовка (Обн., ДВ, бр. 80 от 03.10.2000 г.; изм. и доп., бр. 70 от 26.08.2005 г.)
Това е за детските градини. В яслите обучение не се провежда, в смисъла който повечето влагаме. Пазят ти детето и евентуално го учат на някоя песничка(ако може да говори).
Проблемът с флумастрите и пластелина не е сериозен, стига да не дават на най-малките достъп до тях. Плюшените играчки се нуждаят от непрекъснато пране за да не са пълни с прах и мръсотия. Това, което мога да те посъветвам е да се обърнеш към родителското настоятелство и/или да разговаряш с директорката. Няма нормативен документ, който реално да противоречи на действията им, но това не значи, че са правилни.



# 72
  • Мнения: 325
поправка. не сме участвали м кампания за ваксинация никога. кампанията е за профилактика на рака на шийката на матката - прегледи, изледвания и др.
И профилактика, т.е. ваксината. Това са ми спомените по единственото мероприятие, на което бях. Ти всъщност си по в час по тази тема, така че вероятно си права Simple Smile

# 73
  • Мнения: 2 388
под профилактика имах предвид прегледи, цито, инфо и т.н. изрично съм заявила, че не се обвързваме с ваксината им по никакъв начин. те си имат цял дайт за нея. кампанията със снимките...е, от тях е, но в сайта не се говори за тяхната ваксина. асна е посоката, но ние нямаме общо с ваксинта. аз лично също бягам от подобни обвързвания  Peace

# 74
  • София
  • Мнения: 737
"България на дъното на европейска класация за качеството на здравеопазването" - http://netinfo.bg/?tid=40&oid=1252165

# 75
  • Мнения: 325
Цитат
Правителството е предложило почти всички пари, които ще влязат в НЗОК след увеличението на здравните вноски - 400 млн. от общо 450 млн. лв., да се отделят като излишък, обясни пред БТА заместник-председателят на здравната комисия Тодор Кумчев (Коалиция за България).
Да приключим данданията около кръглата маса и мисля сериозно да се заемем с проблема. Не е нормално деца да умират от рак в БГ, поради лиспа на пари за лечение, а ЗК да си прави икономии.

# 76
  • Мнения: 5 401
Мими, съгласна съм напълно! Пак ли ще си купуват нови автомобили и ще ремонтират чисто новите си офиси?!  Sick Можем да осъществим контакт с организациите, работещи за раковоболните ни съграждани.

П.П. Кой е източника на този цитат?

# 77
  • Sofia
  • Мнения: 9 724
По повод проведеното вчера заседание на комисията по здравеопазване да напиша няколко интересни неща:

Беше обсъждана директивата на ЕС за уеднаквяване на здравните услуги. Знаете, че по принцип всички здравно осигурени лица вече трябва да могат да получават спешна помощ навсякъде в ЕС. Чужденците обаче пропищяха от лекари по черноморието, където се налага да доплащат за уж полагащата им се спешна помощ. В момента в еропейските структури се умува как точно да стане това получаване на помощ навсякъде в ЕС. Вероятно всички ще имаме електронни здравни карти, където ще има информация дали и къде сме осигурени.
Проблемът е, че предложението е следното (най-грубо казано) - всеки жител на ЕС ще получава навсякъде такава сума за лечението си, каквато би получил от ЗК в собствената си държава. Което автоматично означава, че ние и румънците ще сме най-прецаканата последна дупка на кавала. Защото нашата каса плаща примерно 10лв на лекарите за преглед и да кажем спешна инжекция. Отивате примерно в Германия и ви се налага тази услуга - да обаче ви се полагат 10лв за това. Там обаче същата процедура струва да кажем 50 евро. Така че разликата от 45 евро всички българи ще трябва да си плащат от джоба. А на чужденците съответно получаващи помощ в БГ ще тряба да им плащаме 50 евро за тази услуга.
Проекта за тази директива (понеже е още на етап проект) освен този, поставя и страшно много други проблеми - трябва да се уеднаквят стандартите, защото в момента е възможно дори да ти поставят различна диагноза в различните държави, постави се много остро положението с липсата на продължаващо обучение на нашите лекари, които не винаги са в час със последните научни достижения и тенденции. Има и много финансови и правни проблеми.

Да спомена и във ръзка с ваксините - предложено е имунизационния календар на БГ да се обнови като се добавят 2 нови антигена - хелофилус имфлуенца и пневмококи.
Посочената директива на ЕС ще наложи и стандарти в това отношение - например децата ни няма да могат да пътуват в държави, ако не са направени ваксините, изисквани в съответната държава, т.е задължително ще е важно да уеднаквим стандартите си с тези на другите европейски държави.

Последна редакция: пт, 20 фев 2009, 13:38 от NBM

# 78
  • Мнения: 4 753
Цитат
Да спомена и във ръзка с ваксините - предложено е имунизационния календар на БГ да се обнови като се добавят 2 нови антигена + ваксината за пневмококи т.е това мисля значи към календара да се добавят Пентаксим и Пренавар.
Посочената директива на ЕС ще наложи и стандарти в това отношение - например децата ни няма да могат да пътуват в държави, ако не са направени ваксините, изисквани в съответната държава, т.е задължително ще е важно да уеднаквим стандартите си с тези на другите европейски държави.

Как ще ни задължават да слагаме точно Пентаксим?? Има майки, предпочели Инфанрикс, други - ваксина по ЗК (ДифТетКок)...
И какви са тези забрани за пътуване, след като ваксините в ЕС са по желание, а не задължителни?? Какво правим пък с Германия и Австрия, където БЦЖ е забранена, ваксинираните с тази ваксина ще имат ли право да пътуват до там?? Кой ги мисли тези недомислици?? Да си прочетат първо КОНВЕНЦИЯ за защита на правата на човека и на човешкото достойнс … а и биомедицината и да видят дали я спазват в българското законодателство и тогава да умотворят...

# 79
  • Sofia
  • Мнения: 9 724
Нещо не си ме разбрала.
Става дума за директиви, подготвяни от ЕС, а не от българското правителство, с които ще трябва да се съобразим. Целта им е в ЕС всички да получават здравни услуги навсякъде и стандартите да се уеднаквят.
Всичко там (в европейските комисии) е на етап проект, понеже е ясно колко много разминавания и проблеми ще има. В момента там бистрят стратегиите по въпроса.

А за Пентаксима - понеже реших да си съкратя писане, та явно сбърках. Предложението е всъщност задължителните досега по Имунизационния календар ваксини да се допълнят с още 2 антигена- за хемофилус инфлуенца и пневмококи. Дали ще е Пентаксим или друга ваксина ще се разбира тепърва.

# 80
  • Мнения: 4 753
А за Пентаксима - понеже реших да си съкратя писане, та явно сбърках. Предложението е всъщност задължителните досега по Имунизационния календар ваксини да се допълнят с още 2 антигена- за хемофилус инфлуенца и пневмококи. Дали ще е Пентаксим или друга ваксина ще се разбира тепърва.

Ок, това хубаво... Но в ЕС ваксините са по желание - поне повечето - няма логика в България да се добавят нови ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ, ако са препоръчителни - това е друг въпрос... И за каква забрана за пътуване става въпрос изобщо!?!

# 81
  • Sofia
  • Мнения: 9 724
Става въпрос, че някои държави може да решат да ограничат влизането на деца, които не са ваксинирани против съответната болест. Например искаш да отидеш с детето си в Германия, но можеш само ако детето има нужната ваксинация.  Тези органичения могат да бъдат поставени от Германия, не от България.

Давам само пример, че вероятно ще се разреши на държави да ограничават влизането на хора, неваксинирани за съответната болест. Не казвам, че Германия ще направи така.
Това, че ваксините са препоръчителни не виждам как пречи на подобно изискване - нямаш ваксина, няма да пътуваш.
А това, че тук децата са ваксинирани за БЦЖ, а там не, съвсем пък не виждам какво пречи- проблем е ако нямаш съответната ваксина, а не ако имаш повече такива.

Пак казвам това са само идеи на ЕС за уеднаквяване на стандартите, всичко е на етап проекти, има много организационни и правни проблеми, които тези идеи пораждат и засега само се мисли по въпроса. Генералната цел е една обединена здравна система и да може всички граждани на ЕС да получават адекватна здравна помощ навсякъде в общността.

# 82
# 83
  • Мнения: 750
Момичета, и аз съм на мнението на Стелт. Смятам, че ваксините не трябва да са задължителни, а още повече да се добавя каквото и да било. Родителите трябва да имат право на информиран избор, да бъдат осведомени за ползите и вредите от поставянето на ваксини, а не да се поставят пред свършен факт или да бъдат принуждавани да фалшифицират.

Аз например твърде късно се осведомих за вредата от ваксините, когато "ножът опря до кокала". Ако знаех що за беля си вкарвам с ваксинацията, детето ми сега нямаше да се бори за живота си.

По-скоро трябва да се работи в следната посока:

1. Родителят да бъде информирани
2. Ваксините да са пожелание

# 84
  • Мнения: 1 517

По-скоро трябва да се работи в следната посока:

1. Родителят да бъде информирани
2. Ваксините да са пожелание

И аз мисля така! И да отпадне изискването за прием в ДГ да преставиш имунизацонен паспорт на детето.

# 85
  • Sofia
  • Мнения: 9 724
По последни данни от НС вече са приети промените в Имунизационния календар и в него ще бъдат включени ваксините Пентаксим и Превенар.

# 86
  • Мнения: 2 176
Става въпрос, че някои държави може да решат да ограничат влизането на деца, които не са ваксинирани против съответната болест. Например искаш да отидеш с детето си в Германия, но можеш само ако детето има нужната ваксинация.  Тези органичения могат да бъдат поставени от Германия, не от България.

Това няма как да се случи в страна членка на ЕС, в която ваксините са препоръчителни. Германия е от тях.  Mr. Green
Виж, ако решиш да емигрираш, тогава подлежиш като рисков контингент на определени ваксини. И няма значение дали си възрастен или дете..
Всъщност вратички има, защото може да се откаже по причина религиозна принадлежност например. Това означава да ти отнемат права, които имаш по законите на ЕС.

# 87
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
честно казано не знам дали тази информация е за тук или не, но ще я напиша  Hug дано някой прочете и поне ме насочи къде да си изкажа болките  Confused

- има изискване за щорите в детската градина, но няма изрична забрана за перденцата (за детските кабинети и кабинетите на ОПЛ са забранени от ХЕИ);

- графика за пране на пердетата е същият, като този за пране на килимите (веднъж на 6 месеца), но килимите се чистят с прахосмукачка по график веднъж на ден, а пердетата не;

-няма изрична забрана за монтиране на климатици в спалните помещения на детската ясла;

- няма специално определено време за почистване с препаратите, определени от ХЕИ (хлор съдържащи, разбира се  Rolling Eyes ) и често се случва това да става по време на сън на децата, а не след като бъде изпратено и последното дете от групата;

- същото се отнася и за третирането с препарати против хлебарки (може би и за кърлежи и кучешка тения, но това поне става навън и децата могат и да не буъдат извеждани този ден);

# 88
  • София
  • Мнения: 165
Здравейте! Не съм писала досега, но мисля че родителя трябва да бъде информиран подробно за ползите и вредите от всяка една  ваксина, която ще слагат на детето му. Според мен ваксината трябва да е по желание, в случаите когато има опасения за здравето на детето. Против съм да се изисква имунизационен паспорт на детето. Всеки родител трябва да информира мед. персонал  и директора в яслата или градината дали детето е имунизирано или не. И даде съгласие ако е необходимо.

# 89
  • София
  • Мнения: 165
Забравих да уточня относно имунизационния паспорт, че така децата които не са имунизирани не ги приемат в ДЗ. Ако правилно съм разбрала. Съответно се затрудняват родителите.

# 90
  • Sofia
  • Мнения: 9 724
Промените в Имунизационния календар, за чието обновяване СНБМ работи доста време, вече са факт:
http://www.mh.government.bg/News.aspx?lang=bg-BG&newsid=2508&home=true

Освен желанието за обновяване на календара СНБМ работи и по стратегия за повишаване на информиранността и защитата на пациента. В тази връзка МЗ пое ангажимент за публикуване на информация в Националният здравен портал относно ваксините и тяхното действие. Нашето желание, декларирано пред МЗ е информацията да съдържа следните параметри:

1. Кои са болестите, срещу които ваксинираме децата си и защо са опасни?
2. Лекуват ли се успешно инфекциозните заболявания?
3. Защо е необходимо ваксинирането да започва от най-ранна възраст?
4. Съществуват ли  рискове от нежелани постваксинални реакции?
5. В кои случаи имунизацията трябва да се отложи?
6. Може ли след поставяне на ваксина човек да се разболее от същата болест?
7. Какви ще са промените в имунизационният календар на Република България от следващата година и какво ги наложи?
8. Какви права имат родителите, ако детето им получи усложнения след имунизиране?

Надяваме се съвсем скоро тази информация да бъде публикувана.

Последна редакция: пт, 26 юни 2009, 14:34 от NBM

# 91
  • Sofia
  • Мнения: 9 724
Момичета след промените в Сдружението бих искала отново да се преброим и да уточним кои от вас са все още в екип Здравеопазване и имат желание за продължаване на работата.
Ще изчакам 2 дни да се запишете в тази тема, ще пратя и ЛС на тези, които може би не са видяли.
След като се преброим предлагам да запретваме ръкави и да продължаваме със задачите. Peace

Междувременно докато се преброяваме искам да ви попитам дали сте съгласни да пусна анкета за това дали педиатрите внимават когато поставят ваксини. Отдавна се чудя дали и по мои наблюдения повечето лекари гледат просто да са в график, без да обръщат внимание на това дали детето е здраво и дали около него има болни когато поставят ваксини. Но пък може и да греша. Факт е че лекарката на моето дете никога не ваксинира ако има каквото и да е съмнение аз заболяване. Връщала ни е дори за инфектирано нокътче. И понеже информационната кампания за ваксините се надявам да успеем да реализираме искам да знам дали в нея да наблегнем и на това и майките да са внимателни и да знаят, че ваксините е добре да се поставят само при напълно здраво дете. Струва ми се че едно подобно наблягане ще има положителен ефект, защото ще намали страничните проблеми при ваксиниране, което пък ще успокои майките и в крайна сметка ще е полезно за децата.

Какво мислите?

Последна редакция: чт, 17 сеп 2009, 17:55 от NBM

# 92
  • Мнения: 2 388
на линия съм за бъдещи подвизи, шефе  Laughing

по повод поста ти:
нашият педиатър винаги внимава и основно ни преглежда преди ваксинация, НО знам от приятели във Франция, че там просто им слагат ваксината, без оглед на това дали детето е здраво или не. Това ме хвърли в оркестъра, но наистина е практика там.
нямам нищо против анкетата - като я изготвиш я пусни да я видим.
принципно нищо не излиза от сдружението без да е минало на обсъждане - т.е. ние тука си го обсъждаме, но като е готово го постваме в организационни и чак тогава стартираме.
Пиша нова, защото снощи просто не разбрах какво стана, като зададе този въпрос....почти бях оглушала от виковете на как ти Саня  Laughing

# 93
  • София
  • Мнения: 165
    Здравейте! Съгласна съм с анкетата за педиатрите. И за това , че майките и лекарите трябва да са внимателни  за симптоми на болести преди ваксинация. Нашата лекарка също е предпазлива преди ваксинация на малката.

# 94
  • Мнения: 1 119
Момичета след промените в Сдружението бих искала отново да се преброим и да уточним кои от вас са все още в екип Здравеопазване и имат желание за продължаване на работата.
Ще изчакам 2 дни да се запишете в тази тема, ще пратя и ЛС на тези, които може би не са видяли.
След като се преброим предлагам да запретваме ръкави и да продължаваме със задачите. Peace

Междувременно докато се преброяваме искам да ви попитам дали сте съгласни да пусна анкета за това дали педиатрите внимават когато поставят ваксини. Отдавна се чудя дали и по мои наблюдения повечето лекари гледат просто да са в график, без да обръщат внимание на това дали детето е здраво и дали около него има болни когато поставят ваксини. Но пък може и да греша. Факт е че лекарката на моето дете никога не ваксинира ако има каквото и да е съмнение аз заболяване. Връщала ни е дори за инфектирано нокътче. И понеже информационната кампания за ваксините се надявам да успеем да реализираме искам да знам дали в нея да наблегнем и на това и майките да са внимателни и да знаят, че ваксините е добре да се поставят само при напълно здраво дете. Струва ми се че едно подобно наблягане ще има положителен ефект, защото ще намали страничните проблеми при ваксиниране, което пък ще успокои майките и в крайна сметка ще е полезно за децата.

Какво мислите?

 Peace

# 95
  • Мнения: 107
Здравейте майчета!  Hug

Не знам дали тук е правилното място, но нека първо напиша какъв е проблемът. Споделих го и в нашата отчетна тема, но мисля, че тук е по-подходящо място, тъй като точно тук дискутирате възможностите за промяна в здравеопазването.

Вчера ходих да се уговоря с педиатъра, който бях харесала. Съвсем наблизо ми е и и си мислех как живот и здраве ако има нещо спешно, нама да се налага да качвам бебето в колата.
Изпаднах в потрес, като стигнах пред кабинета. Оказа се, че освен като педиатър, лекарят практукува и като ДжиПи.   И пред кабинета се насъбрали бабички, кашлят, харколят се(с извинение), размахват рецептурни книжки, ужас. 
Направо се втрещих! Как може такова нещо?! Ми то ако човек заведе там малко бебе, какво ли не ще пипне само от въздуха наоколо.  Да не говорим какво преживяване ще е да се чака в подобно обръжение. 

По стечение на обстоятелствата, като бях дете, моята участъкова лекарка беше на същото място - отделение специално за деца, с отделен вход от входа на поликлиниката.
И сега си е така - отделението си е същото, барабар с рисунките по стъклата, входът пак си е отделен, но там вече не водят само деца, ами явно ходят пенсионери и възрастни хора. 
Не че съм против старите хора, ама понякога е въпрос на самосъхранение човек да стои малко по-надалеч от тях.

Каква е тази здравна с-ма, при която в един и същ кабинет ще се преглеждат грипозни и хора с какви ли не други заболявания и новородени бебета?! Е това не мога да го разбера.
Сега добре, не боледуват толкова много хората, ами зимата, когато прозорците се отварят по-рядко и броят на пациентите се увеличава многократно? Минава през кабинета някой грипозен, а след него малко бебе, което диша същия въздух? За чакането пред самия кабинет на общо основание заедно с всички болни няма какво да коментирам...



Според мен, правилно е, когато един лекар иска да практикуват и като ДжиПи, да си наеме отделен кабинет за тази работа и да си приема възрастните пациенти там през другата половина на деня. Защо изцяло детско отделение е превърнато в обикновено ДКЦ, като в същата сграда е и самата поликлиника, където очевидно има доста свободни кабинети и като цяло всичко е много пустеещо и място има достатъчно да се съберат всички пенсионери от махалата?

Моля споделете вашите педиатри имат ли и други пациенти освен деца и налага ли ви се да чакате с детето в очевидно нездравословна обстановка?

В крайна сметка лекарите като искат да печелят от пациентите, трябва и да им създадат подходящите условия, не всичко да става на конвейр и да няма мисъл за защита на най-уязвимите пациенти - малките бебета.
Чудя се тази Здравна каса няма ли правила и ред за такива случаи и въобще само на мен ли ми прави впечатление този парадокс?! 

Възможно ли е да се направи нещо по въпроса, за да са защитени бебетата и малките деца?
Още повече, че навсякъде се тръби, че ни чака тежка зима пред заплахата на новия грип...

Надявам се да намеря съмишленици тук и ако е възможно, живот и здраве, да се промени тази практика да се преглеждат на едно място малки деца и възрастни хора.
Ще следя темата.  Peace

# 96
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Добър въпрос поставяш рефреш. И при нашето педи е такова положението, въпреки че медицинският център е частен. Нека по-запознати от мен дадат мнение, но аз мисля, че има регламентирани и определени отделни дни за женска и детска консултация. Не се спазват обаче. Просто и в тези дни идват и др пациенти.

# 97
  • София
  • Мнения: 165
 Здравейте! И педиатърката на моята дъщеря е и Джипи, но приема в отделни кабинети и чакални. Въпросът е много важен. За съжаление не са разделени деца от възрастни и това е масово.

# 98
  • Мнения: 2 388
аз мога да добавя към мнението на рефреш и моя личен опит. За кратко бях сменила Джи пи-то на децата, когато се роди карла. В поликлиниката имаше детска консултация, отделно от другите кабинети, НО болните деца съжителстваха с бебетата, дошли за ваксинация. Още първия път, когато заведох карла на ваксина и в стаята ме посрещнаха 4 видимо болни деца с температура и лекарката ми каза да почакам вътре, за да ги прегледа и да ми бие после инжекцията на бебето се спасих от тази поликлиника....както и много други майки.

# 99
  • Sofia
  • Мнения: 9 724
Педиатричната асоциация отдавна настоява само педиатри да преглеждат децата.
Въпросът е много спорен, защото много лекари естествено не са съгласни. За пример се дават и други държави, където личният лекар знае проблемите и здравната история на човек през целият му живот и се говори за истински семейни лекари.
Иначе и нашата лекарка е и Джипи, но досега не съм чакала с болни върастни, часовете и са отделени и винаги щом види бебе влизаме веднага.

# 100
  • Мнения: 4 978
Споделям мнението, че кабинетите за възрастни и деца трябва да са отделни и отделени, но и не виждам каква е разликата в чакането в едно помещение с болно дете или болен възрастен. Рискът не е ли еднакъв?

.... За пример се дават и други държави, където личният лекар знае проблемите и здравната история на човек през целият му живот и се говори за истински семейни лекари.

А в тези др държави практиката не е ли почти изцяло основана на домашни посещения, а не цялото семейство да ходи в кабинета на лл? И по колко пациента имат лекарите там и тук?

# 101
  • Sofia
  • Мнения: 9 724
А в тези др държави практиката не е ли почти изцяло основана на домашни посещения,

Точно това влизам да допълня.
Но ако искате не е лоша идея да чуем предложенията на педиатричната асоциация, те отдавна лобират за промяна по въпроса.

# 102
  • Мнения: 4 978
Но ако искате не е лоша идея да чуем предложенията на педиатричната асоциация, те отдавна лобират за промяна по въпроса.

 Peace
и без това има и др теми за обсъждане с тях

# 103
  • Мнения: 1 119
Накратко копвам- за какво се се борят те..
В Националната здравна стратегия 2008-2013 няма отделна глава, касаеща детското здраве, въпреки многото изпратени писмени препоръки от Българската педиатрична асоциация. Те искат Министерството на здравеопазването да създаде отделна програма за здравето на израстващите. Освен това, поставят като искане малчуганите по възможност да бъдат обгрижвани само от педиатри. В градовете, в които работят такива специалисти в извънболничната помощ, момчетата и момичетата до 14-годишна възраст задължително да се наблюдават от тях, в по-малките градове и села - общопрактикуващите лекари да сключват договори с детски лекари. Например в Унгария задължително всички деца до 6 години се обслужват от педиатри, между 6 и 14 години – от педиатър и общопрактикуващ лекар, едва след 14-годишна възраст може да се наблюдават от общопрактикуващ доктор. Сред исканията са и всички лекарства за деца, изписвани в доболничната помощ, да се плащат от държавата; педиатрите да не са разпръснати в различни лечебни заведения, а да са обособени само в една специализирана болница.

# 104
  • Мнения: 1 517
абе на мен не ми се струва че проблемът е точно в това че Джипитата лекуват децата, по-скоро въпросът е организационен. Може децата да се приемат само в определен дни и часове, когато няма възрастни болни, но всеки трябва да си записва час и да го спазва.
Иначе каква е гаранцията, че при педито, което преглежда само деца до 3 г. да речем, няма да се зарази детето от друго болно дете, от варицела, да речем ....

# 105
  • София
  • Мнения: 165
      Като се замислих върху това, което е писала Ellea наистина проблемът е организационен. И решаването му зависи от самите педиатри. Като си организират графиците, така, че при записан час за преглед на едно дете да няма други чакащи.

# 106
  • Мнения: 1 119
А тези бележки за контакт, които ги изискват за ДГ са абсолютна глупост-ако родителя не съобщи дали детето му е било в контакт з болен, лекаря откъде ще знае? А и за това се разхождаме до педиатрите!

# 107
  • София
  • Мнения: 401
А тези бележки за контакт, които ги изискват за ДГ са абсолютна глупост-ако родителя не съобщи дали детето му е било в контакт з болен, лекаря откъде ще знае? А и за това се разхождаме до педиатрите!
А и при нас ги дават на регистратурата без да присъства детето ooooh!

# 108
  • София
  • Мнения: 401

Иначе каква е гаранцията, че при педито, което преглежда само деца до 3 г. да речем, няма да се зарази детето от друго болно дете, от варицела, да речем ....
Във всяко ДКЦ има/трябва да има отделни кабинети само за детска консултация,където да се извършва само такава,а не и прегледи на болни деца. Peace

# 109
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
и аз имам питане  Blush
от кого зависи да се махне ограничението за броя болнични издавани за дете?
Сега това са 40 дена за майката и детето (децата  Rolling Eyes колкото и да са те ) за календарната година.
знам каква е била идеята: първия болничен от ОПЛ, продължението, ако се налага такова, от комисия. Но какво се прави когато в населеното място няма детска комисия? в нашия град е така. а това е все пак град. а по селата? нали и там няма одобрени от ЗК педиатри като за комисия.
предложиха ми да закарам детето в областния град  Shocked . няма нормален човек, който да се вдигне с дете с температура, кашлица и всичко друго, посред зима, да тръгне на 80км, за да чака кой знае кого и колко за болничен.

# 110
  • Мнения: 411
За съжаление късно видях тази тема, но макар  и със закъснение бих искала да споделя впечатленията си за детската доболничната помощ в Швеция. Струва ми се, че тяхната организация на дейността би била удобна и на българските майки, а не ми се вярва да е толкова невъзможно да се постигне, да изисква чак толкова много средства, по-скоро е до воля.
Тук има изградена единна служба детско здраве, с консултативни кабинети по райони и квартали. Още докато жената е бременна или след раждането избира съответния кабинет. Кабинетите са си специализирани за детски прегледи, от новородено до юноши, и са така ситуирани, че дори и да са в здравен център да няма досег с другите пациенти. Консултацията се води от педиатрична сестра, тя следи и оказва подкрепа на родителите за физическото, психическото и социално здраве на детето. Тя е и социален работник. Имунизациите се извършват от педиатър пак в дет. консултативен кабинет. Лекаря на детето е задължително педиатър, не общо практикуващ лекар. Освен това тази служба детско здраве има денонощни телефони, на които може да се получи консулт за даден възникнал проблем, да те насочат какво да правиш, при желание може да се заяви помощ при кърмене, т.е. сестра която да помага и да научи майката как да кърми детето си, може да се заяви сестра да дойде в дома за да приготви всичко да е готово за идването на новороденото в къщи и пречие и прочие.

# 111
  • Sofia
  • Мнения: 9 724
Звучи прекрасно, не знам дали ще доживеем такова ниво Confused

Много ми се иска да стартираме информационната кампания за ваксините в началото на селдващата година. Докато очакваме отговора на МЗ, в което сме ги помолили за помощ за кампанията (с информация и логистична) приемам предложения къде другаде да се обърнем за адекватна и вярна информация. Педиатричната асоциация? Други организации? Националните консултанти?

# 112
  • Мнения: 2 388
грешка

Последна редакция: ср, 02 дек 2009, 22:44 от Пожар

# 113
  • Мнения: 4 020
и аз имам питане  Blush
от кого зависи да се махне ограничението за броя болнични издавани за дете?
Сега това са 40 дена за майката и детето (децата  Rolling Eyes колкото и да са те ) за календарната година.
знам каква е била идеята: първия болничен от ОПЛ, продължението, ако се налага такова, от комисия. Но какво се прави когато в населеното място няма детска комисия? в нашия град е така. а това е все пак град. а по селата? нали и там няма одобрени от ЗК педиатри като за комисия.
предложиха ми да закарам детето в областния град  Shocked . няма нормален човек, който да се вдигне с дете с температура, кашлица и всичко друго, посред зима, да тръгне на 80км, за да чака кой знае кого и колко за болничен.


И за мен това ограничение не е приемливо. В началото си мислех, че 40 дни има право да ползва като болничен за дете всеки от родителите.

# 114
  • Мнения: 1
Момичета  Hug,
като начало ми се иска да се разберем кои точно ще се занимаваме отговорно със здравеопазването. Да си избистрим темите и да действаме! Пак си казвам - аз до 1 юли, а по-вероятно и до 7 съм пълен офф. Ще отида на срещата с д-р Попиванова, но ми е извън възможностите повече засега. Чакам включване!!!
[/quote

Бихте ли приели помощ за избистрянето на темите?

# 115
  • Sofia
  • Мнения: 9 724
Разбира се Peace
В момента ни вълнуват реформите в здравеопазването и закриването на болници, но всякакви други идеи са добре дошли Hug
Пуснала съм тема за реформата и събираме мнения, надявам се, че си я видяла и ще се включиш.

Ето я: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=472050.0

# 116
  • Мнения: 541
и аз имам питане  Blush
от кого зависи да се махне ограничението за броя болнични издавани за дете?
Сега това са 40 дена за майката и детето (децата  Rolling Eyes колкото и да са те ) за календарната година.
знам каква е била идеята: първия болничен от ОПЛ, продължението, ако се налага такова, от комисия. Но какво се прави когато в населеното място няма детска комисия? в нашия град е така. а това е все пак град. а по селата? нали и там няма одобрени от ЗК педиатри като за комисия.
предложиха ми да закарам детето в областния град  Shocked . няма нормален човек, който да се вдигне с дете с температура, кашлица и всичко друго, посред зима, да тръгне на 80км, за да чака кой знае кого и колко за болничен.


И за мен това ограничение не е приемливо. В началото си мислех, че 40 дни има право да ползва като болничен за дете всеки от родителите.

За приемливо хич и не е приемливо.
Това зависи от законодателя за да се промени това безумие. Тоест от народните представители за да се промени законодателството.
Миналата година изпаднах в това безумие, а още нямах второ дете.  ooooh!
Детето ми в яслата боледуваше често и до средата на годината имах към 20 дни болнични. Август месец се разболя много сериозно и стояхме в болницата около месец, където и му направиха още една беля....... ooooh! и след като излязохме от там трябваше да се лекуваме в къщи, но дефакто 40- те дни бяха вече взети, а и надвишихме 60 дни който по принцип се полагат /40 от лекаря и 20 от ЛКК/ и от НОИ започнаха да ми изпращат разпореждания за отказ за изплащане на обезщетения. Започнах да обжалвам........ и т.н.
Но тези разпоредби са толкова  недообмислени, че .... нямам думи. Ще кажеш, че сам нарочно изкарваш детето си болно, че да крънкаш от държавата... ooooh!

# 117
Имам много причини, да се захвана с една утопична на пръв поглед идея, а именно - изграждането на многопрофилна детска болница.Нямам представа, дали само аз намирам нужда от реализарането на подобна идея. Ако някой от вас мисли като мен, може да се присъедини към ето тази група  http://www.facebook.com/group.php?gid=115070978536999&ref=ts#!/group.php?gid=115070978536999&v=info&ref=ts ...и да сподели мислите си.

# 118
Прочетете, как е потънал един проект за изграждане на детска болница в 21 век. - http://www.zdrave.net/Portal/WeekTheme/Default.aspx?evntid=1ezgmBKe7io%3D

Очаквам ви в групата във фейсбук, за да върнем този план на дневен ред и да се опитаме да направим нещо добро за децата си.

# 119
  • Мнения: 1 568
Запис  Hug

# 120
# 121
  • Мнения: 471
http://bgpetition.com/bolnicen-protest/index.html Петиция срещу закриването на българските болници. Какво ще правим ние майките в малките градове когато ни закрият болниците? Какво ще стане ако недай си Боже на детето ми му прилошее , а най-близката болница е на 60 километра ? За 45 минути път много неща могат да се случат.

# 122
  • Мнения: 750
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=532960.0 - Това е разказът на една майка и преживяното от нея в 3-та градска. Подобно положение има не само там, а на много други  места. Не е ли редно да се работи в посока и за подобряване на условията в тези отделения (защото говорим специално за децата) и много важно за подобряване на отношението към тях (защо толкова хора нехаят?!).

# 123
# 124
  • Мнения: X
Привет на всички. Охх темата за нашето здравеопазване е толкова болна че.......... Не знам дали ще доживя и ако не аз, то поне децата и внуците ми, за нещо  що годе нормално.
Искам само да ви разкажа за далечната 1990 г. Бяхме в Москва, синът ни ходеше на детска градина. Отивам да го прибера една вечер и го няма навън при децата. Учителката ме посреща и ми обяснява, че след обедния сън е вдигнал температура и са го оставили в групата със мед.сестра на градината. Отидох, много юбезно ми обясни жената какво му е дала - температуроспадащи де и каза да отидем в поликлиниката веднага. Отиваме, тъй като беше след 17 ч.  от регистратурата ни изпратиха при дежурен детски лекар, прегледа изписа лекарства и си се прибрахме. На следващия ден сутринта към 8.30-9.00 ч. се звъни на вратата, отваряме - и представете си - детската лекарка която му била по местоживеене - веднага сутринта при нея е получено събощение-известие, че  нейно дете е посетило така и така дежурен кабинет и тя идва в къщи да види как е детето как му влияят лекарствата. Е честно да ви кажа, нямах думи, бях изумена, защото знаех тук как е, даже и за бебе не ходят, а какво остана за 5-годишно дете. Та такива неща. Не знам сега как е, бяхме там 3 години, но съм възхитена от здравното обслужване и то главно за детето сме ходили.

# 125
  • Мнения: 1
Здравейте , нова съм във форума и се извинявам ако пиша на грешното място, но може да ме поправите къде и как да задавам своите въпроси и да отговарям на Вашите въпроси Simple Smile Пиша Ви във връзка със следния въпрос - предстои ми раждане февруари месец и съм в издирване на добър педиатър в Кичук Париж - Пловдив. Чувам отзиви за д-р Генчева с кабинет в Кичук Париж и за д-р Илиева от Транспортна болница. Моля ако някой има информация за тях и техни координати , да ги сподели. Предварителни Ви Благодаря!

# 126
  • Мнения: 1 517
emeliast, най-добре е да пуснеш нова тема тук

# 127
  • Мнения: 9
Мили мами, искам да ви попитам за мнението ви относно педиатрията в България? Доволни ли сте от педиатъра на децата ви и бихте ли споделили какво ви притеснява. Лично аз съм доволна от нашата лекарка. Педиатърката на племеницата ми обаче се оказа огромен специалист и на едномесечно бебе изписа пеницилин за алергия..... в последствие се оказа бебешка шарка. Добре, че майката не беше позволила и беше подписала формуляр, че на найна отговорност си взима детето от болницата. Рискуваха живота и здравето на малката, а дори не знаеха каква е точната диагноза. Направо бях потресена Sad  Crossing Arms  #2gunfire

# 128
  • Мнения: 1 119
Моето мнение е ,че става все по-зле. Ето една статия от последните дни
http://www.zdrave.net/Portal/WeekTheme/Default.aspx?evntid=J7%2FOIcBNS1U%3D

И ме е много яд покрай масовите гръбначни изкривявания на учениците в първи клас как открито лекари говорят, че родителите преди всичко трябва да следят за отклонения от правилната стойка. Не мога да се съгласа, че педиатъра ,който детето посещава няколко пъти в годината и минава през профилактични прегледи не трябва да следи също за това. Все пак не всички родители могат да преценят дори и да искат. Значи, ръст, тегло, ваксини, обиколки на туй онуй . И накрая в първи клас 80% от децата с гръбн. изкривявания и родителите са виновни. Не мога да се съглася с това.
А едно изкривяване в ранна възраст си е почти инвалид на 40.

# 129
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
абсолютна...Грешка  Joy

# 130
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
иска ми се да се забранят рекламите на лекарства  Confused

звучи така, сякаш, боли, не боли можеш да вземеш ефизол; спазмалгонът ще ти оправи всички болки, даже тези, които нямаш;
едно ще ти оправи нервите, другото краката, тромбите, главата...
набиваме в главите на децата си, че лекарствата могат да се вземат ей така, без нужда и без никаква консултация с лекар.

# 131
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
иска ми се да се забранят рекламите на лекарства  Confused

звучи така, сякаш, боли, не боли можеш да вземеш ефизол; спазмалгонът ще ти оправи всички болки, даже тези, които нямаш;
едно ще ти оправи нервите, другото краката, тромбите, главата...
набиваме в главите на децата си, че лекарствата могат да се вземат ей така, без нужда и без никаква консултация с лекар.



и на мен ми се иска, но явно скоро няма да се случи - за рекламите.
Здравеопазване - тъмна индия, и персонално, и реално.

# 132
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
 Tired днес в един от сутрешните блокове пак коментираха "връщането на лекарските кабинети в училищата". едно от основанията за това, изказано от "специалистката" е че, цитирам дословно: "майката би била по-спокойна ако знае, че има сестра, която да даде на детето някакво хапченце, докато тя дойде..."

НЕ СЪМ спокойна, когато сестри и аптекарки предписват лечение;
НЕ искам детето да пие "хапченца някакви", без този, който ги дава, да има съответния ценз за даването им;
и със сигурност НЕ искам някой, който не познава детето и няма представа за здравословния му статус да го лекува.

ДА, искам кабинет в училищата и в детските градинки, но с лекари, с проследяване и профилактика, с лични картони и пълна информация за алергии, съпътстващи заболявания и т.н.

Намеса само в краен случай до предаване на детето на родител или личен лекар.

# 133
  • Бургас
  • Мнения: 1 201
А аз искам да попитам как стои въпросът с медицинския персонал в детската градина на детето ви -има ли го, всеки ден или един път в седмицата, като в нашата градина и това по закон ли е?Изобщо не ми е спокойно да има мед.сестра само в петък, а през останалото време положението е страшно и е "спасявай се сам". Не ми се струва редно.

# 134
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
А аз искам да попитам как стои въпросът с медицинския персонал в детската градина на детето ви -има ли го, всеки ден или един път в седмицата, като в нашата градина и това по закон ли е?Изобщо не ми е спокойно да има мед.сестра само в петък, а през останалото време положението е страшно и е "спасявай се сам". Не ми се струва редно.

 Thinking нашата е всеки ден там, доколкото знам винаги е имало.  Hug
предупредила съм да ми звънят при проблеми и да не бързат с лекарствата, но при нас положението е по-особено. не знам дали го правят за всеки.

# 135
  • Мнения: 169
А аз искам да попитам как стои въпросът с медицинския персонал в детската градина на детето ви -има ли го, всеки ден или един път в седмицата, като в нашата градина и това по закон ли е?Изобщо не ми е спокойно да има мед.сестра само в петък, а през останалото време положението е страшно и е "спасявай се сам". Не ми се струва редно.
В нашата градина сестрата е на входа и приема децата,заедно с госпожата или лелята от групата.

# 136
  • Бургас
  • Мнения: 1 201
Брейй, направо ми иде да ги застрелям тези нашите.Дали пестят или нещо друго, не знам.Ще говоря с директорката, защото в градината - майка явно си има сестра всеки ден, а ние се водим клон на градината.И все пак не са малко 45 или 50 деца без медицински персонал през седмицата.

# 137
  • сф
  • Мнения: 394
здравейте,

не знам дали това е мястото да си задам въпроса, но тъй като е тема свързана със здравеопазването, реших да пробвам:

ходя на женска консултация по здравна каса (..ужким). както е известно, там влизат колосалните две ултразвукови изследвания. останалите тряба да си ги плащам (по 40 лв всяко, на всяко посещение ми се прави УЗИ).

тия дни една позната ми обясни, че ако УЗИ е назначено от няблюдаващият лекар в амбулаторния лист, здравната каса е длъжна да го поеме. има ли такова нещо според вас?

предварително благодаря!

# 138
  • Мнения: 729
Здравейте.Имам и аз един въпрос.Студент заплаща ли потребителска такса при преглед при джипито?В болницата НЕ заплаща легло,но при джипито......

# 139
  • Мнения: 1 520
Здравейте.Имам и аз един въпрос. Студент заплаща ли потребителска такса при преглед при джипито? В болницата НЕ заплаща легло, но при джипито...

Това е изчерпателен списък на лицата, освободени от потребителска такса. За студенти и учащи не е казано нищо, пише, че неработещите членове на семейството са освободени. Аз го разбирам, че ако студентът не работи, т.е. записан е в редовна форма на обучение, би трябвало да е освободен от потребителска такса при джипито.

Потребителска такса за оказана извънболнична и болнична медицинска и дентална помощ не заплащат:

∙ Лица със заболявания, определени по списък към НРД (Приложение № 12 към НРД 2012 за медицинските дейности);
∙ малолетни, непълнолетни и неработещи членове на семейството
∙ пострадали при или по повод отбраната на страната
∙ ветерани от войните, военноинвалиди
∙ задържани под стража лица
∙ задържани на основание чл. 63 от Закона за Министерството на вътрешните работи
∙ задържани на основание чл. 125, ал. 1 от Закона за Държавна агенция "Национална сигурност" или лишени от свобода
∙ социално слаби, получаващи помощи по Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане
∙ лица, настанени в домове по чл. 36, ал. 3, т. 1 от същия правилник
∙ медицински специалисти
∙ пациенти със злокачествени новообразувания
∙ бременни и родилки до 45 дни след раждането
∙ здравноосигурени лица, страдащи от заболявания с над 71% намалена работоспособност, съгласно Наредбата за медицинската експертиза

http://www.nhif.bg/web/guest/patients

# 140
  • Мнения: 1 520
ходя на женска консултация по здравна каса (ужким). както е известно, там влизат колосалните две ултразвукови изследвания. останалите трябва да си ги плащам (по 40 лв всяко, на всяко посещение ми се прави УЗИ). тия дни една позната ми обясни, че ако УЗИ е назначено от няблюдаващият лекар в амбулаторния лист, здравната каса е длъжна да го поеме. има ли такова нещо според вас?
предварително благодаря!

Всеки лекар е длъжен да издава фискален документ за всяка извършена медицинска услуга, за която пациента е заплатил.
Искай касови бележки за всяка заплатена сума, дори да е само потребителска такса. Никога не плащай на лекар на ръка.
След това задай въпрос в сайта на НЗОК дали касата поема съответното изследване или е за сметка на пациента. Ето ТУК.
Провери и дали лекарят има договор с касата (РЗОК).
Ако се окаже, че са ти взети пари неправомерно (т.е. че касата го плаща), подай жалба до РЗОК срещу съответния лекар с приложени към нея ксерокопия на касовите бонове - като доказателство.

Ако медицинското лице е регистрирано по Търговския закон (ЕТ), касовите бележки се издават от ЕКАФП; ако е регистриранo като лице упражняващо свободна професия - от кочан, с подпис и печат на лекаря.

При отказ на лекар да издаде касова бележка - сигнал до НАП.

Лекарят, лекарят по дентална медицина, болницата или лабораторията трябва да издадат на здравноосигурените лица касова бележка или квитанция за всяка заплатена сума.

http://www.nhif.bg/web/guest/25

Последна редакция: чт, 01 авг 2013, 00:25 от krem-karamel

# 141
  • Мнения: 4 204
Има здравословни проблеми при деца, за които в обществото се говори. Има и проблеми, които остават в пълно информационно затъмнение.  Кой, къде и как определя за кои заболявания ще има масово осведомяване ако не пред цялата общност, то поне пред учители и педагози?
Задавам този въпрос по съвсем конкретен повод. Детето ми е с урологичен проблем от близо 3г възраст. Лекуван, проследяван дългогодишно, с добро повлияване. Тази година в 5 клас след края на началното училище се сблъсках с проблема отново.  В началото на учебната година имало ЗАПОВЕД /от инспектората ли? от директорката ли?/, че се ЗАБРАНЯВА излизането от час по всякакъв повод, включително и до тоалетна. детето ми направи нов, тежък рецидив на заболяването поради факта, че с месеци се е стискало, без да ми каже, за да изпълни заповедта. Говорих с една зам. директорка, която се държа ужасяващо с нас, сякаш имаме капризи, самоцелни претенции и сме някакви ненормалници, които искат детето им да се шматка по коридора и да разваля свещената дисциплина в класа. Отидох с документация, бележка от лекар, носех статии по темата- въобще не пожела да се запознае с естеството на проблема. Започнаха да го пускат по решение на педагогически съвет /е, някои се правели и на интересни/. През ваканцията отново е добре, спряхме лечението. Добре, догодина пак ще ида и ще подновя молбата с бележката. Това е нашият случай. А колко още деца имат проблем, неразпознат, нелекуван, непроследяван, който може да се влоши непоправимо. Колко такива забрани водят до разболяване на децата ни в училище, а учители издават абсурдни заповеди, спазват чужди абсурдни заповеди и се чувстват добре, неотговорни за нищо и нежелаещи да поемат нова информация. Как може да се направи нещо за информиране на педагогическата общност у нас за специфични състояния? Нашият случай е върхът на йсберга, но има и други- в класа има и други деца със същите нужди от често посещение в тоалетната, те също се стискат. Състоянието в 1% от случаите поради неправилен режим да стигне до бъбречна недостатъчност, малко ли е? Кой е отговорен за това? Това не е нещо сложно, децата нямат СОП, имат нужда само от редовно изпикаване плюс при остро появила се нужда, респ. от свободен достъп до тоалетна. Коя е институцията, ограмотяваща учителии педагози, за да не се борим всеки поотделно и "на парче".
Каква по-лесна профилактика от това- да бъдат информирани и да отпаднат подобни "заповеди"?

Последна редакция: чт, 15 авг 2013, 20:05 от ra2

# 142
  • Мнения: 308
 Аз ще сменя училището или директорката! Понеже моето дете е с хронично заболяване, налага се да стоим повече вкъщи, често имаме много отсъствия, но всички проявяват търпение и разбиране в у-щето.Поне там нямам проблеми, но ако мога да събера всички здравни министри, барабар с тези, които углавяват ЗК и всички отговорни за състоянието на здравеопазването у нас-няма един да остане. Истината е, че всичко почити си плащаме от джоба, все повече медикаменти стават от безплатни, уж с доплащане, а често и напълно платени, на 80-90% специалистите или не работят с каса, или пак им се плаща, но проблемът за мен не е в самите лекари, а в цялата кретенска държава, в която живеем.Отклоних се, но ....здравословното състояние на детето ти е по-важно от скапаното у-ще-или направи голям проблем, така че заповедта да не се отнася до момчето, или сменяй у-щето-то и без това като гледам още в първите класове и се плаша от образователната система!!!!

# 143
  • сф
  • Мнения: 394
ходя на женска консултация по здравна каса (ужким). както е известно, там влизат колосалните две ултразвукови изследвания. останалите трябва да си ги плащам (по 40 лв всяко, на всяко посещение ми се прави УЗИ). тия дни една позната ми обясни, че ако УЗИ е назначено от няблюдаващият лекар в амбулаторния лист, здравната каса е длъжна да го поеме. има ли такова нещо според вас?
предварително благодаря!

Всеки лекар е длъжен да издава фискален документ за всяка извършена медицинска услуга, за която пациента е заплатил.
Искай касови бележки за всяка заплатена сума, дори да е само потребителска такса. Никога не плащай на лекар на ръка.
След това задай въпрос в сайта на НЗОК дали касата поема съответното изследване или е за сметка на пациента. Ето ТУК.
Провери и дали лекарят има договор с касата (РЗОК).
Ако се окаже, че са ти взети пари неправомерно (т.е. че касата го плаща), подай жалба до РЗОК срещу съответния лекар с приложени към нея ксерокопия на касовите бонове - като доказателство.

Ако медицинското лице е регистрирано по Търговския закон (ЕТ), касовите бележки се издават от ЕКАФП; ако е регистриранo като лице упражняващо свободна професия - от кочан, с подпис и печат на лекаря.

При отказ на лекар да издаде касова бележка - сигнал до НАП.

Лекарят, лекарят по дентална медицина, болницата или лабораторията трябва да издадат на здравноосигурените лица касова бележка или квитанция за всяка заплатена сума.

http://www.nhif.bg/web/guest/25

благодаря, но  въпросът ми вече не е актуален. а иначе попитах и в посочения сайт, но оттам ми отговориха уклончиво на въпроса Simple Smile

# 144
  • Мнения: 308
Момичета, преди време коментирахме да започнем работа и по проблема с отпускането на пари за деца, нуждаещи се от лечение в чужбина от фондовете....но не знам дали ще имате сили и за това
    Сега се включвам, но според мен трябва да се коментират начините за информираност на майките с деца с увреждания, хронични заболявания и т.н .Да са ясни критерийте за инвалидизация и джипитата не само да са информирани, но и да са ЗАДЪЛЖЕНИ да информират майките, за всички възможности, облекчения и т.н., които им се полагат от ЗК и др.места!Официално това го има, но на практика не е така!Всички сме чували, че за диспансеризация и инвалидизация, било то и временна СЕ ВЗИМАТ ПАРИ НА РЪКА! Twisted Evil

Включ по всички проблеми около кърмене, захранване и хранене.  Simple Smile Имаме уклон и към здравословно бременнеене, където също мога да се внедря.  Peace

И аз така  Peace
Както и някой друг контакт в ЗК и по - специално по въпроса с клиничните пътеки, но не само
     ТРЯБВА ДА СЕ ОБЪРНЕ ВНИМАНИЕ към ПРЕВЕНЦИЯТА и за бременни, и за бебенца, и за децата като  цялостна политика на държавата! Колко пъти във вашето у-ще са проверявали очите, гръбнака, зъбите на децата.....по мое време имаше такива неща!Спорим и за цените на тестовете при бременни-ами високи са, но колко струва здравето? Нека поне в рисковите групи са поеме пренатеста от ЗК! Аз вече съм го платила от джоба си, но има много други като мен! Клинични пътеки трябва да има за превенция, но и там много здрав контрол, защото изпращат детето ти за 1 изследване, а практика е да му назначат още 10 на безумна цена,по клинична пътека с 3 дневен престой в болница,като самите изследвания не са за повече от 2-3 часа, за да те накарат да платиш, ако не искаш детето ти да лежи в болница! Twisted Evil

Последна редакция: чт, 01 май 2014, 08:19 от AnMary

# 145
  • Мнения: 99
Здравейте, извинявам се ако въпроса ми не е за тук, но не намерих къде да го задам.
Водя се на работа от 4 месеца, но все още съм с прекъснати здравни осигуровки. ЖК ми я водят на частно и си плащам всички прегледи. Ще кандидатствам сега и в момента на раждането, ако ме приемат ще се водя редовна студентка. Насочила съм се към държавна болница. Трябва ли да си платя липсващите здравни осигуровки, за да мога да родя ? Или ако не,кое се плаща. Четох че родилната помощ е безплатна, но от ЖК ме карат да си платя осигуровките, защото за раждането щели да ми трябват. Предпочитам да дам въпросните пари на лекарката, която ще ме изражда , ако не е задължително да плащам здравните си осигуровки. Благодаря !

# 146
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Здравей, Лейла.  Grinning С прекъснати здравни осигуровки си защото имаш повече от 3м неплатени осигуровки за последните 5г. (мисля, че толкова бяха, но не съм сигурна). По принцип е хубаво да си ги платиш, защото самото раждане се води спешна помощ и е безплатно, но всичко останало не е и като добавиш и сумата на лекаря, който ще те изражда ще стане доста солено.  Peace Също така, като запишеш студентка от университета ще поемат здравните ти осигуровки, но не знам дали биха могли да ти възстановят правата, по-скоро не. Ако имаш само няколко месеца неосигурени, според мен е най-добре да си ги платиш, все пак здравните са по 17 и нещо на месец. Ако, обаче никога не си била осигурявана би могла да си сметнеш разходите по раждането и тн и сама да си прецениш. Успех!  Peace

# 147
  • Мнения: 99
Не съм, имам за плащане около 20 месеца. И объркването ми идва от там, че не знам колко ще са разходите по раждането  Thinking

# 148
  • Мнения: 10
Искам да попитам за 21 ден колко пари триабва да зема болничен на мен миго изплатиха 150 лева нормално лие мерси пред варително

# 149
  • Мнения: 806
Здравейте!
Днес ми свършва платенета борса.
От кога трябва да започна да си внасям здравните осигуровки?
До 25 Октомври за Септември или не?
И сега аз като самоосигуряващо се лице трябва да подам Декларация 7 ли? Кога?

# 150
  • Мнения: 1 476
Здравейте! От няколко години съм самоосигуряваща и когато се е налагало, съм си гледала децата без да ползвам болнични. Декември месец малкият ми син влезе в болница, а аз лежах с него като придружител близо 10 дена. След това имаше и домашно лечение. Реших този път да взема болнични. Болничният лист е даден към средата на декември, но все още нямам превод по сметка. Кога да очаквам плащане?

Общи условия

Активация на акаунт