На море в Гърция 2024 - II

  • 12 437
  • 204
  •   3
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 14 726
Здравейте момичета! Личната карта ми изтече и чакам новата. Мога ли да мина граница с паспорта?
Да.

# 106
  • София
  • Мнения: 23
Много подходящ за деца плаж в района е Амудия (20 минути с кола) - плитък, пясъчен. Има и други. Тъй като в Парга по това време е адска лудница, можете да отседнете направо там, а до Парга да ходите на разходка.
За Корфу - можете да пътувате с ферибот до Лефкими, което е в южната част на острова, наоколо има множество хубави плажове. По-кратък и по-евтин е, отколкото до столицата Керкира. Всъщност в последните две страници на темата (а и многократно преди това) островът е коментиран обстойно.

Привет и от мен,
Планираме и ние да отседнем в Амудия. За съжаление към момента не мога да преценя за добро място за отсядане.

Моля ви за препоръки за Амудия за нощувки.
Ще бъдем около седмица, поне такива са плановете Simple Smile

# 107
  • Мнения: 11 120
Вижте това, ако отговаря на изискванията ви https://www.aktaiahotel.gr/en/
Иначе селото е малко, няма как да сте далеч от центъра и от плажа. Част от настаняването е новопостроено, само преди 10-12 години беше диво село с много малко възможности. Бих препоръчала да не сте до устието на река Ахерон заради комарите - или ако сте в този район, задължително да има мрежи на прозорците в стаята.

Плажът е разкошен обаче, ако сте с малки деца или хора, които не умеят да плуват.

# 108
  • София
  • Мнения: 14 726
Ние бяхме в "Панорама хотел", много чисто и приятно, с включена разкошна закуска. На една пряка е от плажа, малко по-далече от т.нар. център. Селото наистина е много малко.

# 109
  • София
  • Мнения: 1 699
Все пак на 1 май ще има стачка на фериботите.

# 110
  • София
  • Мнения: 493
За Амудия препоръчвам хотел Анна - http://www.hotel-anna.gr.
Бяхме там преди 6-7 години, когато селцето беше спокойно и плажа почти празен.
За селото няма да пиша, защото нещата може да са се променили, но за плажа това което не ми хареса, че на плиткото се крие т.нар. риба Дракон - изключително болезнено е нейното жилване и понеже 2 години сме почивали там лично мен и две от децата пострадахме.
Иначе плажа е страхотен, ситен пясък и плитко море. Водата не винаги е топла, защото от реката се вливат по студени води и в зависимост от теченията охлаждат залива.
Но в района има страхотни малки плажчета със топла вода - любим ни беше станал Skala beach.

# 111
  • Мнения: 11 120
SANI,
и двете години ли пострадахте?! Разбира се, среща се и на други места - ние дадохме жертва на о. Китира, а аз съм я виждала дори в България преди 25-30 години, като бях редовна на нашето Черноморие. Но понеже познавам и друг човек, пострадал именно на Амудия, се зачудих да не е там необичайно често явление.

# 112
  • Мнения: 369
Сани аз също съм пострадала от рибата Дракон обаче на Крит в Сталида и това в дълбокото настъпих на нея. И ден днешен имам белег от ожилването.
Помня че бяхме 2 седмици там а това ми се случи още на 5 или 6ти ден.

# 113
  • София
  • Мнения: 593
Миналото лято, когато почивахме в Парга , хазяйнът ни каза да не ходим на Амудия, защото популацията на тази риба се е увеличила. Детето му беше пострадало.

# 114
  • София
  • Мнения: 493
Параход.
По спомен втората година, в началото на почивката пострада едното дете на нашите приятели и към края моето дете. Мен ме жилна последният ден.
Може и такава година да сме уцелили и да е имало повече риби в залива.

# 115
  • Мнения: 264
Може ли да споделите какво направихте след като попаднахте на риба дракон? На лекар ли се ходи? Прочетох, че било добре да се натопи мястото на убождането в гореща вода. Досега сме имали близки срещи само с медузи в морето и за тях вършат идеална работа стикчетата с амоняк, но за тази риба май не трябва да се ползват.

Иначе на Амудия сме ходили два пъти и не сме имали проблеми, единствено водата ми се стори много по-студена в сравнение със съседните дълбоки плажове като Лихнос и градския на Парга.

# 116
  • Мнения: 369
Девиан при мен доктора от хотела веднага извика линейка и ме закараха в болницата. Там ми ставиха упойка само на пърстите на стапалото и го исчистиха убоденото място. Сложиха ми една инжекция и след това 7 дни приемах антибиотик и още две лекарства както и крем за мазане на местото.
Тези минути докато чакахме линейната сложиха ми крака в кофа със много топла вода.
Обаче след 10 дни като се върнах на работа отново имах възпаление и крака ми се поду и морах да лежа вкъщи още 1седмица.

# 117
  • Мнения: 11 120
Това е медицинският протокол в Гърция https://www.mednet.gr/archives/2023-5/pdf/705.pdf
От него става ясно, че въпреки преобладаващите съвети за гореща вода, която коагулира белтъците на токсина, лекарите не го препоръчват.
Реално огромната част от ужилените не посещават лекар, ние също.
Нурофен като болкоуспокояващо/противовъзпалително и на третия ден в аптеката (тогава отидохме, като видяхме, че отокът не минава толкова бързо) дадоха мехлем с кортикостероид+антибиотик за мазане. Антихистамин за пиене също.

Афтърбайт стиковете за ухапване от насекоми са чудесни и за медузи, аз винаги имам в себе си, за рибата дракон не вършат работа.

# 118
  • София
  • Мнения: 1 950
Мен ме убоде риба-дракон на Амудия преди доста години два поредни дни един след друг. Бях в морето някъде до глезените и двата пъти. Първият път беше доста по-леко от втория или може би се насложи повече отрова след второто убождане и затова се усети повече. Но не беше така драматично, макар и доста болезнено, особено второто обождане. Аз не съм ходила на лекар и в болница. Собственичката на хотела ми даде стикче с амоняк и аз си носех противоалергично (антихистамин), което вземах през устата. Интересното е, че в началото болката нараства с напредване на времето.

# 119
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 199
Поздрави от Диру, Мани, Пелопонес

А преди това разгледахме яхтите в Нафплио.

Един приятел се убоде на риба дракон близо до Нея Перамос преди 2 години. И ние четохме и му топихме пръста в много топла вода. Все пак жена му го закара до болницата в Кавала, че извън сезона нямаше работещ доктор в Нея Перамос. Там му приложили същата терапия. После тетанус и антибиотик.

Общи условия

Активация на акаунт