На 5 години в първи клас?

  • 6 177
  • 292
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 10 473
Е то къде къде по-смислени неща можеш да правиш на 17, отколкото на 6... и да нямаш никакъв спомен после от това.
Както казва моят син казва, добре че си ме пуснала на 6, да не се мъча още цяла година даскало 😁

# 271
  • Мнения: 12 134
Зависи. В онези години общо взето опциите бяха три:
- университет
- казарма
- работа
Ако не успееш в първата, за другите две си малък и не те вземат.
Както и да е. Споделих, че съм срещала и човек, който не беше особено доволен от факта, че е тръгнал на 6.
Най-смисленото нещо на шест е да играеш, а не да седиш на чин и да пишеш домашни. Ученето така или иначе няма да ти избяга, нито ти ще избягаш от него - 12 години в училище+ 4-6 години университет и 40 години след това работа.

# 272
  • Мнения: 10 473
Еми да де, като не стават горните опции, айляк една година.. като на 6, ама с повече екстри 😉
То в онези години варианти за нищо нямаше като цяло.

# 273
  • Мнения: 12 134
Да, де. Ама ако няма с кого айляк?

# 274
  • Мнения: 8 231
Брат ми завърши гимназия на 17 години и 3 месеца. Влезе в университет. Ако не беше успял, щеше да е една година свободен. Но, да, по-добре една година на 17, когато можеш да правиш каквото си искаш, отколкото една година на 6, когато трябва да стоиш от сутрин до вечер под режим в детската градина.

# 275
  • Мнения: 10 473
Да, де. Ама ако няма с кого айляк?
Сегашната младеж не страда от липса на комуникации и варианти за живот Simple Smile Simple Smile Едно време не знам, сега е много по-различно Simple Smile
Какво значи с кого? С гадже, с приятели...

# 276
  • Мнения: 12 134
Добре, че първите шестгодишни завършиха по демокрацията, когато вече за университет, ако не влезеш първата година за следващата не се изискваше трудов стаж от 8 месеца. Защото да завършиш на 17, да не те приемат първата година, а някога трудно се влизаше не е като сега, и да не можеш да работиш, защото нямаш 18 значи, че не можеш и следващата година да кандидатстваш. Не знам каква е била идеята на управляващите, когато въвеждаха шестгодишното тръгване на училище, то си беше и за родените първата половина на годината, т.е до 30.06., но щяха да ги оставят на сред нищото за няколко месеца-година.
Айляк на 17 точно цяла година хм.

# 277
  • Мнения: 29 451
"Свободна" година на 17 след гимназия има смисъл, само ако младежът/девойката се подготвя за изпит, а не да се размотава напред-назад. При нищоправене цяла година има опасност нито да започне да учи, нито да започне да работи.
В много страни си вземат  gap year, но обикновено са с родители с възможности, чиито деца пътуват и решават как да продължат живота си. Не, че и в България не е възможно, ама е по-рядко.

# 278
  • София
  • Мнения: 18 059
Ама какво е било със завършващите на по-малка възраст някога, няма значение днес.Пред един навършващ 18 години малко след  края на 12 клас си стоят съвсем същите опции като пред  съученика му на 19+.Нито има пречки да работи, нито да продължи да учи. Решението си е негово.

# 279
  • Мнения: 29 451
Така е. Но, докато един младеж на 17 и друг на 19, завършващи заедно, няма да имат съществени разлики, то едно дете на 5 и друго на 7 имат огромна разлика. Дори и на 6 години едно дете е доста по-зряло от 5-годишно.
На мен лично ми е все тая де, както казах, всеки си решава за детето си.

# 280
  • Мнения: 10 473
Стига де, в зората на демокрацията и аз съм от 6-годишните. Еми университет, работа, мъж, деца в тоя си ред...

# 281
  • Мнения: 9 446
Брат ми завърши гимназия на 17 години и 3 месеца. Влезе в университет. Ако не беше успял, щеше да е една година свободен. Но, да, по-добре една година на 17, когато можеш да правиш каквото си искаш, отколкото една година на 6, когато трябва да стоиш от сутрин до вечер под режим в детската градина.

Странна логика Unamused

# 282
  • Мнения: 2 733
Интересен пост на авторката, явно за нея най-важно е да ходи до бакалията и да “сменя” пари, нищо не се казва за емоционалното развитие на детето, ама сглобява конструктори с лекота. 👌
Хубаво е майката, че е напориста, но пропуска основни неща.

# 283
  • Мнения: 8 266
Интересен пост на авторката, явно за нея най-важно е да ходи до бакалията и да “сменя” пари, нищо не се казва за емоционалното развитие на детето, ама сглобява конструктори с лекота. 👌
Хубаво е майката, че е напориста, но пропуска основни неща.
Мисля, че е автор, което е още по-страшно за детето.

# 284
  • Мнения: 313
Мисля, че е автор, което е още по-страшно за детето.

Това, че постващата/щият не е наясно дали ОП е авторка или автор е показателно за това, че повърхностно се е запознал(а) с темата.

Всъщност, 90% от постовете в този тред са именно такива. Точно като във вица за чукчата-писател. Не сме прочели, но сме си съставили мнение и бързаме да дадем (непоискан) съвет.

А иначе не виждам защо да е по-страшно ако "грешката" я прави баща, а не майка. Това е просто стереотип, нищо повече.

Последна редакция: пт, 26 апр 2024, 09:35 от N_ik

Общи условия

Активация на акаунт