Козунаци 2024

  • 25 002
  • 486
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 1 333
И тези с тестото от хладилника са готови. Приключвам за тая година. Не съм особено доволна, но догодина по-добре, надявам се...

# 361
  • Мнения: 4 267
Ще правя и аз на  Морена козунака след малко.
От 500 гр брашно колко козунака оформяте? Един ли? Коя нейна  рецепта ползвате най-често. Нямам време за бавно втасване, мислих снощи да забъркам тестото и да го оставя в хладилника, но нещо ме хвана страх.

# 362
  • Мнения: 6 010
От рецептата на Морена с 500 гр. брашно аз получих 3 малки козунака по 300 гр. и тава кифлички (но ню-ню за детето)
Сега втасват и след малко ще пека.

# 363
  • Мнения: 4 267
Ох, сега видях в страницата и, че има и друга рецепта 😂. Аз за начинаещи съм гледала.
Направо ще правя тази с 1.200 брашно да не бъркам две дози

# 364
  • Мнения: 8
Здравейте,
Първите козунаци за утре са готови:


Единия го опитахме:

Последна редакция: нд, 05 май 2024, 11:39 от hris.p

# 365
  • София
  • Мнения: 11 732
Здравейте, козунак майсторки!
Всяка година и аз предпочитам да си замеся и изпека моите сама. Това правих до преди малко, май закъснявам, в един момент се усетих, че вместо да сложа половината мазнината, а след това да доумесвам с другата част, съм сложила всичката още в началото. Дали ще доведе до някакъв проблем с козунаците това според вас?
Няма проблем, но трябва повече да се меси.

Готова съм със заквасената сметана +  обилна плънка, така ги харесвам, ,  горещи са и не мога още да разчупя, ухаят прекрасно. Следващите са с маскарпонето,  те са нощни , оставих ги на терасата, градусите бяха 8 , чудесно стегнати,  и сутринта ги вкарах на кухненска температура, надули са се като балонки, чудесно втасване, след малко го вкарвам във фурната.

# 366
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
Ох, сега видях в страницата и, че има и друга рецепта 😂. Аз за начинаещи съм гледала.
Направо ще правя тази с 1.200 брашно да не бъркам две дози
Ползвай за начинаещи, просто удвои всички продукти. Simple Smile

И аз замесих две дози от на Морена, но в пекарна и го правя с две втасвания,  ползвам суха мая. На първата доза сложих допълнително брашно, понеже сложих 4 яйца (сториха ми се по-малки) и забравих жще мая,та не втаса така добре като втората. Но се надявам да са еднакво вкусни. Simple Smile

Скрит текст:




Лолита, просто остави повече време да втасват. Simple Smile

Здравейте, козунак майсторки!
Всяка година и аз предпочитам да си замеся и изпека моите сама. Това правих до преди малко, май закъснявам, в един момент се усетих, че вместо да сложа половината мазнината, а след това да доумесвам с другата част, съм сложила всичката още в началото. Дали ще доведе до някакъв проблем с козунаците това според вас?
Преди години така сме месили - мазнината заедно с всички подукти.  Може по-бавно да втасва тестото.

 
С това брашно, италианското, не ми се получава сякаш. Оф, ще видим. Втасваха в хладилника, но сякаш не бухна много. Сега се отпуска и после ще плета, надявам се при следващото втасване да се получи, че да не ходя до Лидъл за козунак Joy
Срамота ще е!
До сега такива перипетии с тесто не съм имала, хем какво ли не брашно съм ползвала( българско), а меся от 15г.
Не само да се отпусне, трябва да е добре втасало преди оформянето, ако в хладилника не е.

# 367
  • Мнения: 2 456
Благодаря, Морена!
Оплетох (завъртях на едни възли) по- голямата част в кръгла тава, и една малка сплетох в правоъгълна форма. Малкия го опитахме вече. Вкусен, но с малко конци и някак дунапренен ми стои. Отдавам го на брашното, а не хладилника. Рецептата я правя от миналата година, но с брашно за баници на Родна стряха и се получава супер.
Важното е че синът ми е доволен Joy

# 368
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 312
Тази година от три опита имам нула козунаци.
Ще купим готови.

Дайте ми идея какво да правя с два вече готови, които останаха като обем каквито си  бяха, т.е. Степано тесто, супер сладко иначе изпечено уж съвсем леко глетаво. Третата доза е на същия хал лепкава маса която два часа не мръдва  на обем и върви по стъпките им.  Него мисля да го оставя ако трябва 5 ч само заради експеримента.  
Някак ми е жал просто да ги изхвърля. Изпечените имам предвид.
Но и за последната доза тесто също приемам идеи. С благодарност

# 369
  • Мнения: 2 456
Това което ми идва на ум е да ги нарежете на филийки и да го оставите да изсъхнат. Разбивате яйца с мляко и захар , заливате и печете. Дали ще се получи, не зная.....

# 370
  • Мнения: 1 144
Моля да дадете идея за миксер за месене на тесто с квас с до 1 кг брашно. Благодаря.

# 371
  • Бургас
  • Мнения: 257

Дайте ми идея какво да правя с два вече готови, които останаха като обем каквито си  бяха, т.е. Степано тесто, супер сладко иначе изпечено уж съвсем леко глетаво.

Преди години и мен от един такъв провал си направих сухари - нарязах на тънки филийки, препекох на парти грила от двете страни и после ги ядох като бисквитки. Бяха много хрупкави и вкусни.

# 372
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 312
Благодаря! Режа на филийки и пека отново?
Не съм сигурна какво е парти грил. Да ги изпека в тава във фурната както са нарязани? На горен и долен реотан или на горен грил и обръщам?
При всички случаи няма да е днес, предполагам и да останат рака някой ден няма да в проблем?

От майсторите съвет - Има ли смисъл да чакам тестото от последната доза с 1 кг брашно да стои на 50 градуса да втасва 5 -6 ч. или да го пека?

# 373
  • Мнения: 451
Накрая реших и при доомесването да сложа още мазнина (нали така ставали конците! 🫣) Сега обаче се притеснявам, да не да са прекалено мазни и като поистинат след печенето да са като курабии (твърди и сухи). Иначе първото втасване си мина добре... До сега такова нескопосано месене не беше ми се случвало.

# 374
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
Има ли смисъл да чакам тестото от последната доза с 1 кг брашно да стои на 50 градуса да втасва 5 -6 ч. или да го пека?
Кажи  рецептата и какво правиш, за да видим къде е проблема. На  етап втасване ли си и откога?
Ако го изпечеш недовтасало...  Disappointed

Общи условия

Активация на акаунт