Отговори
# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
Ужасно за тая жена. В катастрофа умират първите и две деца, третото е починалият семинарист. Да не дава Господ такава съдба, никой не може да го понесе.
Но не знам дали има пряка връзка между общежитието и смъртта му, по-скоро няма. Все пак се предполага, че няма друга причина освен усложнения на заразно заболяване. Човек си мисли, че ако е там, ще вземе мерки, но кой знае - и от спешното можеха да го върнат, докато не стане късно.

# 61
  • Мнения: 1 371
Така е, мила Магдена. Кой знае... При това момчето е било вече 18-годишно. Много трагичен случай!

# 62
  • Мнения: 5 005
Като те върнат от спешното, отиваш или в частна болница или даваш пари в държавната.Ама това ще го направи близък, учител или възпитател няма да се разтърчи да търси начини. Затова трябва да се уведомяват родителите.

# 63
  • Мнения: 1 371
Проблемът при живеенето в общежитие, според мен е, че когато се появят заразни заболявания и живеят много хора на едно място, те се разпространяват много по-бързо. Учениците се хранят там, спят, учат... Непрекъснато са заедно. Ето, и в статията, която посочих пише, а и майката на починалото момче каза в няколко медии, че когато синът й отишъл да учи там, са били повече от 20 човека в едно спално помещение... После правиха някакви ремонти там, дано сега положението да е по-добро. Освен това, в конкретния случай майката се оплака, че тогава не е имало лекар на щат в Семинарията. Дано и това да се е променило.

Когато бях в санаториума, за който споменах, преди близо 40 години, на 8-годишна възраст се разболях от морбили. Бяхме около 100 деца и може би към 20 деца се разболяхме. Много от нас не са ваксинирани заради тежките си увреждания. Всички болни деца тогава ни настаниха в болницата в Балчик, въведоха карантина в санаториума и спряха свижданията с роднини, докато не се изчисти и последният случай. Това продължи два-три месеца. Всичко се следеше много строго.

Няколко деца се разболяхме от бронхопневмония след шарката (включително и аз), оставиха ни в болницата до пълното ни излекуване, и всички се върнахме в санаториума живи и здрави.
Но се грижеха много добре за нас.

Последна редакция: чт, 28 мар 2024, 18:04 от Radilena

# 64
  • Мнения: 5 005
Колкото и хубаво да са ви гледали, ако родителите ви се грижеха за вас, докато оздравеете щеше да е по-добре.Едно е да се грижиш за 1 или 2 деца, друго е за повече.

# 65
  • Мнения: 1 371
Без да спамя темата, радвам се, че учех и завърших основното си образование там. Ако бях останала вкъщи, нямаше да имам тези медицински грижи, прекрасна рехабилитация с няколко процедури на ден, училище с еднаква програма като тази на масовите училища, кръжоци (имахме дори компютри „Правец-16“), правехме си вечери на талантите, екскурзии до Балчик и други места понякога... Всичко това беше напълно безплатно за нас. Близките ни носеха само дрехи и учебни пособия.

Когато бях малка, нямаше достъпни за деца с увреждания общоообразователни училища, децата от малките градове и селата нямаха и достъл до рехабилитация, ако не бяха настанени в такъв санаториум. Имаше много деца от непълни семейства, отглеждани от един родител или от баба и дядо... Това беше шанс за нас, децата с увреждания, да получим качествено лечение и образование, а родителите ни да могат да работят.

Последна редакция: чт, 28 мар 2024, 18:01 от Radilena

# 66
  • Мнения: 19 300
Е, не сме в ерата на каруците. Родителите могат да си приберат болното дете в рамките на няколко часа.
Ако ще мислим за заразни заболявания и др., и студенти няма да отидат, защото и тогава голяма част живеят в общежития, а в чужбина на места е дори задължително за първата година.
Не съм съгласна също и че навсякъде може да учиш, ако искаш. Средата дърпа нагоре или надолу, нивото в класа е коректив да учиш повече, хората, с които общуваш и споделяш интереси, могат да те вдъхновяват, какви контакти създаваш, може да е от значение след време. И не че няма изключения като Зукърбърг, който не бил завършил уни, но пък станал милиардер, но ние не говорим за изключенията, а за масовия случай кое дава по-добри възможности и среда.
Ако нямаше значение, нямаше  в една шепа гимназии да се влиза с бал почти 400, а всички щяха да се разпределят в най-близкото училище.
И горните разсъждения не отхвърлят факта, че трябва да се преценят плюсовете и минусите на учене в друг град и да се вземе разумно решение.
И не на последно място рибата е още в морето, чешем си клавиатурите. Нито матурите са минали, нито резултатите от АК са излезли.
Това още повече навежда на мисълта, че темата е пързалка.

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
Има разлика между "от университет няма нужда, щото Зукърбърг" и допускането, че може пък и да не му опропасти бъдещето на детето това, че ще завърши примерно езиковата в Хасково вместо Американския колеж. Или Итън.

# 68
  • Мнения: 19 300
Не знам защо ми вкарваш думи в устата. Никъде не съм писала, че ще му се опропасти бъдещето, нито съм споменавала Американския колеж в тази връзка. Напротив, написах, че трябва да се претеглят плюсовете и минусите и да се вземе разумно решение.
Коментирах единствено твърдението, че училището няма значение. По принцип нито училището, нито университета са гаранция за вечно щастие, престиж и добри доходи, но със сигурност могат да отворят повече възможности отколкото ако ги няма.
Видяла съм позитивите и затова писах по принцип да не се зачерква като възможност.
Гимназията в Хасково също не съм отхвърляла.

# 69
  • Мнения: 6 701
Какъв АК в София при условие, че имате финансови възможности да плащате квартира в затворен комплекс в полите на Витоша? Детето е гениално и от раз ще изкара 500 точки на НВО. Направо частен колеж във Великобритания, но май и там ще трябва да живее в пансион.

# 70
  • Мнения: 5 005
В нашия регион е на мода някъв в Нидерландия, сигурно вече преподавателите и персонала са научили български.

# 71
  • Мнения: 25 615
Какъв АК в София при условие, че имате финансови възможности да плащате квартира в затворен комплекс в полите на Витоша? Детето е гениално и от раз ще изкара 500 точки на НВО. Направо частен колеж във Великобритания, но май и там ще трябва да живее в пансион.
Laughing
АК трябва много да го е закъсал, ако приеме дете с такъв правопис. Малко ми звучи като другата звезда, изгряла наскоро, която внезапно реши „да запише“ медицина без грам подготовка.
Фантазират си тук хлапетата на глас или се бъзикат, жалко, че „лелите“ им се връзват.

# 72
  • Мнения: 40 924
Има разлика между "от университет няма нужда, щото Зукърбърг" и допускането, че може пък и да не му опропасти бъдещето на детето това, че ще завърши примерно езиковата в Хасково вместо Американския колеж. Или Итън.

"Опропастяване на живота" е много размито понятие. И ако се има предвид, че без АК детето ще стане общ работник това е абсурдно. Но от друга страна за повечето деца, влезли в топ университети, може да се каже, че без топ училището е нямало да го постигнат. Дори само заради средата, която ги е увлякла и мотивирала да се пробват там.

# 73
  • София
  • Мнения: 6 677
Понеже съм родена в село, в което нямаше училище след 8 клас, след завършване на 7 бях приета в ЕГ в областен град на 3 часа път с автобус (по соц. време). Прибирах се веднъж на 2 седмици. Живеех в общежитие само за момичета (шегувахме се, че е пансион за благородни девици), исках да ме запишат в смесено общежитие, но имах някаква преференция за това и за мое огромно неудоволствие баща ми ме записа в него. В гимназията поне половината деца не бяха от града, а като мен. Но беше друго време, освен това в общежитие с вечерен час и възпитатели. Затова не ми изглежда странно да се учи в друг град, пък бил той и София, но бих настояла детето да е в общежитие, ако го приемат в АК. Другите ЕГ обаче нямат такива. Някои от моите съученици бяха на квартира, но по спомен при хазяи, които със сигурност са поддържали някакъв контакт с родителите. Бяха други времена обаче, алкохол и цигари имаше, наркотици по-скоро не.

Последна редакция: чт, 28 мар 2024, 21:30 от Olive

# 74
  • Мнения: 634
Това наглеждане от бащата не го виждам как ще стане точно - по телефон ли, в квартирата ли ще ходи? А ако той е такъв неразбран, а синът е свикнал за всичко да му се уйдисва на акъла, въпрос на време е да почнат да си правят напук.

Когато аз бях в гимназията, имаше деца от други градове на общежитие, вижда ми се нормално на тази възраст да живеят така. Но си трябва все пак някакъв коректив и наблюдение от възрастни. И предполагам, че общежитията на АК не са някаква мизерия, както и че може да се смени съквартирант, с който не се разбират. Да се стяга младежът, ако му е важно да учи там. Авторката не му прави услуга, като толкова щади нежните му чувства.

Общи условия

Активация на акаунт