Работа, CV-та, HR-и, съвети - 92

  • 14 154
  • 405
  •   4
Отговори
# 120
  • Мнения: 29 341
Факторът възраст би имал значение за нискоквалифициран и тежък труд или такъв със стоене на крак по 10 часа.

# 121
  • Мнения: 3 638
Не съм HR и ще ми е интересно да чуя мнение да възрастта, на интервю имах коментар, че може би търся вече по-спокойна позиция, /40+/. Не търсех, търсех по-платена и не стигнахме до споразумение.
И на моето интервю скоро имаше такъв коментар, но не беше за възрастта, аз също съм 40+
Аз споделих, че търся по-добър баланс между семейния живот и работата и повече дни хоумофис, от там дойде и коментарът.
Аз имам и така да се каже gap, последните няколко години не съм работила по специалността си, бях доста притеснена от това, от възрастта и какво ли още не, но за по-малко от месец си намерих нова работа и бях поканена на множество интервюта. Това го казвам, ако има някой като мен, който се притеснява еле ще го вземе ли въобще някой на работа Flowers Hibiscus

# 122
  • Мнения: 157
Да, но пък за сметка на това си има структура, която да изкачваш. Възможност за развитие, за надграждане. Изключително много си оценям свободата и разнообразните казуси в бг фирмата, но понякога си принуден заради парите да си налегнеш парцалите и като нямаш друг избор приоритетът да се промени.

Добре де, аз пък съм останала с впечатление, че в по-малка BG компания, дори имаш възможност да си издействаш по-високо възнаграждение като работиш директно със сосбтвеника, защото в моята глава нещата са по-лесни за уреждане. Искаш повишение, казваш на собственика, той се съглласява и стават бещата. А в корпорацията...има фиксирани бюджети, пък за да излезеш от тия бюджети трябват одобрения на 10 нива нагоре, пък доказателства и тн.

# 123
  • Мнения: 8 218
Всякакви коментари има и нелепи въпроси. Аз скоро ходих по интервюта и на какво ли не се наслушах. Исках да сменя сферата, но май няма. На едното място ме питаха къде се виждам след 5 г. при положение, че кандидатствам за позиция по заместване и съм на 40+, че и отгоре. Аз си търся по-спокойна позиция, но не ме искат защото съм била твърде квалифицирана и с повече опит, те търсели друго. Ми хубаво.

# 124
  • Мнения: 29 341
Ох, моя позната търси почти година нова работа. С много стаж по специалността, с няколко езика (мисля 3 на високо ниво + още два на по-ниско) и искане за средна заплата за позициите, които кандидатства (средно и над средно мениждърско ниво). За това време ходеше по едно-две интервюта на седмица. Няма и няма нищо подходящо. То всъщност ѝ предлагат, понеже е много впечатляващо СВто, обаче не им се дават пари. Ако може да ни работиш, ама нямаме бюджет. Казваше, че ѝ идвало да им отговори - Ами и аз искам къща в Драгалевци, ама живея в панелка в Младост. И не ходя на огледи в Драгалевци, щото знам, че не мога да си я позволя....

# 125
  • София
  • Мнения: 817
За възрастта - тук няма еднозначен отовор, според зависи е работата.
На 50 години има жени, които изглеждат като на 35, а има и жени, които изглеждат доста по-възрастни и вдъхват у отсрещната страна усещане за старост и немощ.

Зависи и за каква позиция се кандидатства - ако се кандидатства за по-висока мениджърска позиция, то възрастта е ОК, особено ако кандидатът има предишен опит. Но и много зависи какво е текущото положение във фирмата откъм персонал, защото ако всички са около 24-25, 50 годишна дама може и да не успее да се впише. Всички сме виждали - млад екип, което за мен значи, че търсят по-скоро по-млади хора.

Иначе 50 годишните никак не са за изхвърляне, те да улегнали, по-спокойни, по-уверени в решенията си и все още имат енергията да работят и да движат нещата. Но ако прекия мениджър е на 28, то предполагам, че на 50 годишната дама няма да ѝ е много ОК.

Колкото до бюджетите - по мои наблюдения се режат повсеместно а изискванията се вдигат. Не ми харесва и на мен, но това е положението.

Забележка: не съм ЧР и споделям просто лични наблюдения.

# 126
  • Мнения: 923
Да, в момента нещата са в много сериозен застой. Ако някой иска да си сменя работата само заради пари, най-вероятно няма да му се получи. Никъде не дават.

# 127
  • Мнения: 3 615
Не искам да влизам в спорове, но такива мнения не ми харесват. Само плашат хората.
Смених си работата на връх епидемията - април 2020 г, смених я после пак в най-голямата инфлация. От 3-4 години все слушам колко е зле положението, как няма работа, как заплати не давали. Не съм някой незаменим кадър с извънземни възможности, но като съм решила, съм сменяла работата си и то с по-висока заплата. Не ми е отнемало повече от месец търсене.
Същото е в имотната тема - “Не купувайте, цените ще паднат!”, “Всеки момент ще се спука този балон!” И добре, че не се водя по приказките на “специалистите”, защото откакто бяхме започнали да гледаме апартаменти (около 2018-19 г) и 1 евро не е паднал квадрата и пак купихме в пика на пандемията (Декември 2020) и това ни беше най-доброто решение. Такава цена на квадрат вече сигурно няма и в Люлин 2. Все чакахме и ние уж нещо да падне, ама не, цените вървяха все нагоре.
Съжалявам, че смесвам двете теми, но за мен е аналогично.
За покупка на имот наистина в сегашното положение е трудно да се каже кое е най-правилно, но за нова работа нищо не пречи човек поне да опита да потърси. Не се знае какво и от къде ще изскочи. Така, ако си повтаряме и цъкаме с език: “Няма работа, всичко е много скъпо” нищо няма да постигнем, ще си стоим на старата работа, на старата заплата и ще се жалваме колко е зле положението. Нищо не ни пречи да разглеждаме обяви, да ходим по интервюта, да разучаваме как е пазара, ние къде стоим на него, а пък ако изскочи някоя страхотна възможност, защо да не я грабнем?

# 128
  • Мнения: 29 341
Който има страхотна възможност,  нека я грабне.  За 100 лв разлика не си струва упражнението.

# 129
  • Мнения: 3 615
Е, не говорим за 100 лв, дори и за 200 лв. А и се гледат други предимства. Примерно при последния ми избор за работа беше голям плюс и локацията - 10-15 минути пеша от вкъщи. Е, за 100 лв нямаше да се и съглася, независимо от този плюс, но в случая заплатата беше и по-висока, и локацията ми беше идеална. Слезнах от колата, макар че не ми тежеше да шофирам, но пък спестеното време в трафика е направо като да си намеря работа с по-кратко работно време 😃

# 130
  • Мнения: 920
Един въпрос малко встрани от търсенето на работа:
Как приемате поведение на новопостъпил служител, който много се старае да се внедри в екипа и непрестанно насочва вниманието към професионалните си качества, предишния си трудов опит, предимствата си дори спрямо други служители? Това в комбинация с нестихващи комплименти и хвалби към ръковоството. Наскоро станах свидетел на подобно държание в стил: Умря циганката, дето ме хвали, ама тая, дето хвали шефа- също, и буквално ми стана неудобно. Особено пък на фона на непремерени коментари за предишната месторабота и опитите да провокира и мен да издам конфиденциална информация за мой предишен работодател, ми се стори просто прекалено. Да се чудиш нарочно ли го прави, или не се усеща, че преминава някои граници. На нова работа по мои разбирания повече слушаш и преценяваш ситуацията, вместо да се изтъкваш като зарзаватчийка на пазара, колко са ти хубави доматите.

# 131
  • София
  • Мнения: 17 775
Може да е лека простотийка, не е нужно да е замислено според мен.

# 132
  • Мнения: 711
Явно е черта на характера при него, като Ви разкаже по 1-2 пъти за подвизите си, вероятно ще се кротне донякъде.

# 133
  • Мнения: 923
Мисифу, просто игнор. И после вадиш пуканките. Рано или късно ще се намери някой да му затвори устата.

И ние имаме един такъв във фирмата и сега малко смях, да разведря темата. Отиваме на тийм билдинг в един курорт, който реално е в планина. Напиваме се като животни. На другия ден ставаме някак си, по едно време изскача въпросният рапон от някъде и изцепва "ооо, колко прекрасно е, че нас градските хора фирмата ни докара в планината да подишаме поне малко чист въздух". Единия мениджър, гледаш лошо заради махмурлука - "само да не бяхме изпушили снощи по три кутии цигари". Още ми е смешно като се сетя.

# 134
  • София
  • Мнения: 1 758
Здравейте!
И аз съм в процес на търсене на нова работа.Нямам абсолютно никакъв опит в сферата на естетичната медицина,но пък ми е много интересна материя.Късно ми е да уча за това.С икономическо образование съм.Но пък попаднах на обява за длъжността-рецепционист в естетична клиника.Не пише какви са условията.
Нямам опит в това и се притеснявам дори да кандидатствам.

Последна редакция: сб, 30 мар 2024, 22:47 от Даяна1111

Общи условия

Активация на акаунт