Майчинството счетоводно - 98

  • 11 709
  • 353
  •   1
Отговори
# 270
  • ново
  • Мнения: 5 974
Други осигурителни вноски, освен здравните, не се дължат.
И само да допълня, че това време дори се зачита за трудов стаж (трудов, не осигурителен)

# 271
  • Мнения: 929

Отпуската си е 11 каледнарни месеца, толкова се признава за стаж.
6 месеца (календарни) ви се полагат на вас, още 5 месеца може да ви прехвърли бащата.
С разрешение от работодател можете да ползвате колкото си искате на общото основание чл. 160 от КТ, но не ви се признава стаж и не ви се внасят здравни осигуровки.
Не съм съгласна, неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст се признава за трудов стаж. Лицата, които ползват този неплатен отпуск, са здравно осигурени изцяло за сметка на работодателя си. Други осигурителни вноски, освен здравните, не се дължат.

Надявам се, че ме цитирате, защото не сте разбрала какво съм написала, а не защото не правите разлика между чл. 160 и чл. 167а от КТ.

Отпускът за гледане на дете до 8 годишна възраст е описан в чл. 167а от КТ, или това са така разискваните шест месеца на всеки родител, от които единия може да прехвърли 5 месеца на другия. Този отпуск често го наричат и "трета година майчинство". Тук е ясно, че ползващите го са осигурени здравно и стаж се признава.

В горния ми пост съм написала, че неплатен отпуск може да се ползва неограничено с разрешение на работодател на общото оспование по чл. 160 от КТ, според текста на който само 30 дни в една календарна година се признават за трудов стаж.

Давам и пример: детето навършва две години. Майката излиза в 11-месечен отпуск за гледане на дете до 8 години - това по чл. 167а.
Майката обаче иска да продължи да си гледа детето вкъщи и след тези общо 2 години и 11 месеца. Може да се договори с работодателя да продължи неплатения отпуск още 6 месеца да кажем - тук вече отпускът е на основание чл. 160 от КТ. За този вид отпуск за стаж се признават само първите 30 календарни дни.
Тоест, майката ползва две години платено майчинство, плюс 11 месеца неплатена "трета година", чл.167а, с признат стаж и осигуровки, плюс 30 дни неплатен отпуск на общо основание чл.160, признати за трудов стаж с внесени здравни осигуровки, плюс още 5 месеца неплатен отпуск, който вече не се плризнава за стаж. И детето е вече на 3 години и 5 месеца. Може и до 4 години ако иска да ползва този неплатен отпуск, може и повече, ако иска и ако работодателя разреши.

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 11:00 от HoneyBee33

# 272
  • ново
  • Мнения: 5 974
Без да се прекъсва стажа и осигуряването може 30 кал. дни в едната година и 30 в другата + 11 мес. и става общо година и месец в неплатен с осигуровки. 😀

# 273
  • София-Младост
  • Мнения: 23 359
HoneyBee33, съжалявам, наистина не съм прочела правилно. Въпросът на питащата беше за отпуска по 167а и не съм обърнала, че сте добавила и за този по чл.160.
Г&В e допълнила, аз само ще кажа, че при неплатен по чл.160 по желание на служител, здравните може да си ги внася и счетоводството/работодател да ги превежда в бюджета.

# 274
  • Мнения: 6
Здравейте, бих се радвала ако някой има отговор на въпросът ми.
Бременна съм и съм на договор по заместване на жена в майчинство. Нейното майчинство изтича февруари 2025година.
Аз трябва да родя живот и здраве септември тази година. Моля за информация когато тя се върне и бъда освободена догодина, въпреки че вече ще съм излязла по майчинство какво се случва с него? Има ли как да се преназнача в друга фирма когато бъда освободена от тази и майчинството ми да продължи законно ли е?

# 275
  • Мнения: 8

Отпуската си е 11 каледнарни месеца, толкова се признава за стаж.
6 месеца (календарни) ви се полагат на вас, още 5 месеца може да ви прехвърли бащата.
С разрешение от работодател можете да ползвате колкото си искате на общото основание чл. 160 от КТ, но не ви се признава стаж и не ви се внасят здравни осигуровки.
Не съм съгласна, неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст се признава за трудов стаж. Лицата, които ползват този неплатен отпуск, са здравно осигурени изцяло за сметка на работодателя си. Други осигурителни вноски, освен здравните, не се дължат.

Надявам се, че ме цитирате, защото не сте разбрала какво съм написала, а не защото не правите разлика между чл. 160 и чл. 167а от КТ.

Отпускът за гледане на дете до 8 годишна възраст е описан в чл. 167а от КТ, или това са така разискваните шест месеца на всеки родител, от които единия може да прехвърли 5 месеца на другия. Този отпуск често го наричат и "трета година майчинство". Тук е ясно, че ползващите го са осигурени здравно и стаж се признава.

В горния ми пост съм написала, че неплатен отпуск може да се ползва неограничено с разрешение на работодател на общото оспование по чл. 160 от КТ, според текста на който само 30 дни в една календарна година се признават за трудов стаж.

Давам и пример: детето навършва две години. Майката излиза в 11-месечен отпуск за гледане на дете до 8 години - това по чл. 167а.
Майката обаче иска да продължи да си гледа детето вкъщи и след тези общо 2 години и 11 месеца. Може да се договори с работодателя да продължи неплатения отпуск още 6 месеца да кажем - тук вече отпускът е на основание чл. 160 от КТ. За този вид отпуск за стаж се признават само първите 30 календарни дни.
Тоест, майката ползва две години платено майчинство, плюс 11 месеца неплатена "трета година", чл.167а, с признат стаж и осигуровки, плюс 30 дни неплатен отпуск на общо основание чл.160, признати за трудов стаж с внесени здравни осигуровки, плюс още 5 месеца неплатен отпуск, който вече не се плризнава за стаж. И детето е вече на 3 години и 5 месеца. Може и до 4 години ако иска да ползва този неплатен отпуск, може и повече, ако иска и ако работодателя разреши.
А ако има натрупан платен отпуск за времето, когато е в майчинство, има ли значение дали първо него  да използва или неплатения?
И дали е вярно твърдението, че преди да ползваш полагащият се платен отпуск, е по-добре да се върнеш за около десетина дни на работа, за да се актуализира заплатата и да наваксаш увеличенията, които са направени?

# 276
  • Мнения: 58
Здравейте имам нужда от малко помощ. Обмислям да прехвърля майчинството си на дядото който е пенсионер и работи на трудов договор, може ли някой да ми сподели какви документи и къде се подават.

# 277
  • ново
  • Мнения: 5 974
Няма задължителна последователност платен-неплатен отпуск.
Това за десетината дни връщане на работа никъде го няма написано, но много колеги го изискват.

# 278
  • София
  • Мнения: 1 135
Няма задължителна последователност платен-неплатен отпуск.
Това за десетината дни връщане на работа никъде го няма написано, но много колеги го изискват.
10-те дни идват от чл. 177, ал. 1 от Кодекса на труда:
Чл. 177. (1) За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.
Ако след връщането на работа работодателят осъвремени заплащането на майката и тя работи на новата заплата поне 10 работни дни в рамките на календарния месец преди да излезе в платен отпуск, след това отпускът ще се изплати на база осъвременената заплата. А ако майката веднага след майчинството си пусне платен отпуск, отпускът ѝ ще се изплаща въз основа на заплатата от преди майчинството.

# 279
  • ново
  • Мнения: 5 974
Това е така, но  чл. 21 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ) друго казва. Няма как майката да се върне на работа на заплата под минималната или минималния праг за длъжноста.

# 280
  • София
  • Мнения: 1 135
Това е така, но  чл. 21 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ) друго казва. Няма как майката да се върне на работа на заплата под минималната или минималния праг за длъжноста.
В хипотезата, в който майката е работила преди майчинството на заплата, чийто размер е под актуалната МРЗ към датата на излизане в платен отпуск, се прилага чл. 19, ал. 2 от НСОРЗ, заради която разпоредба отпускът се изплаща на актуалната минимална работна заплата:
Чл. 19. (2) Размерът на среднодневното брутно трудово възнаграждение при изчисляване на платения годишен отпуск и обезщетенията по Кодекса на труда при пълен работен ден не може да бъде по-малък от този, който се изчислява при възникване на съответното основание от размера на установената за страната минимална работна заплата.
Хипотезите на чл. 21 от НСОРЗ не се случват при всеки работодател и на всяка върнала се от майчинство жена - майката може да попадне или да не попадне в някоя от хипотезите по чл.21.
При жени, работещи на адекватни за икономическата ситуация в страната заплати (не на МРЗ), си се прилага правилото на чл. 177, ал.1 от КТ.

# 281
  • Мнения: 70
Здравейте,  След майчинството започнах нова работа и счетоводителят, който попълваше трудовата ми книжка спомена, че не изглежда изрядна- липсвал вписан номер от издателя и трябвало да проверя в НОИ. Наистина видях, че полето за номер е празно. Това проблем ли е? Какво трябва да направя? Досега в нито една фирма не са споменавали нищо по този въпрос.
Благодаря предварително!

# 282
  • София-Младост
  • Мнения: 23 359
Здравейте имам нужда от малко помощ. Обмислям да прехвърля майчинството си на дядото който е пенсионер и работи на трудов договор, може ли някой да ми сподели какви документи и къде се подават.
https://kidso.bg/mamapedia/prehvarlyane-na-majchinstvo-proczedur … hna-informacziya/

# 283
  • Мнения: 92
Здравейте! Бях в болничен от 26.03 до 01.04 . Все още нямам изплащане от НОИ. До сега винаги когато съм отсъствала с болничен гледах , че в рамките на 15-20 дни от връщането ми на работа съм получавала плащане.

# 284
  • Мнения: 615
Здравейте! Бях в болничен от 26.03 до 01.04 . Все още нямам изплащане от НОИ. До сега винаги когато съм отсъствала с болничен гледах , че в рамките на 15-20 дни от връщането ми на работа съм получавала плащане.

Ако сте го предала през март, работодателят има срок до 10/4 да го входира и от там НОИ 10 дни, за да го изплатят.
Ако сте го предала през април, работодателят трябва да го входира до 10/5, и отново 10 дни за НОИ. Празничните дни допълнително биха ви забавили, ако е втория сценарий.

Общи условия

Активация на акаунт