Помощ! Хронично зачервени очи

  • 1 055
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 298
Здравейте, от януари насам забелязвам, че едното ми око е зачервено. Ту повече, ту по-малко. Смених контактните лещи с нови, купих нов разтвор, изкуствена сълза....очите ми пак си оставаха много зачервени и сухи и трудно изтърпях лещите. Накрая се реших да ги махна и да си нося очилата. Зачервяването не отмина от това, че спрях да нося лещи. Вчера ходих на офталмолог, каза ми, че е възпаление, блефарит, и ми изписа антибиотични капки и антибактериален мехлем за мазане в окото. Откакто започнах да прилагам въпросното "лечение", тоест от вчера до днес, очите ми станаха много по-червени отпреди, вече не само едното, но и другото око. Изглежда плашещо.
....
Някой имал ли е сходен опит - зачервяване на окото повече от антибиотик, който уж е предназначен точно да се бори със зачервявания и инфекции....

Дано вече да сте по-добре.
Преживяла съм същото, месеци дори година.

Веднага идете на друг очен лекар, спешно. Всички лекари при проблем с лекарство съветват то да се спре веднага, а в някои случаи да се намали дозата.

Въпроса е защо става хронично?
Инвестирала съм десетилетия наред в очила, лещи, разтвори, кутийки, пак очила.
Може да е свързано с много неща. Обяснението, което ми дадоха на времето, и е възможно, беше свързано с хлора в басейна. Тогава плувах много, 2-3 пъти в седмицата. Хлора във водата в басейна предизвиквал леко възпаление на очната лигавица, което човек не усеща, но за този, който носи лещи е друго - знаете, на възпалено око леща не се слага няколко часа или дни, в зависимост от тежестта на възпалението.
Трябвало след излизане от басейна да изчакам около час и половина-два с поставянето на лещите - време за което лигавицата се възстановява. (Преди това можеш да си с тях във водата).
Същевременно си бях поръчала нови лещи от материя, почти близка до органичната човешката тъкан, недразнеща и т. н. Не казвайте , че няма такава. Споделям само фактите. Вероятно е било въпрос на маркетинг и убеждаване. Твърдите лещи, които години наред бях носила, бяха за мен безпроблемни, се заместваха вече с полутвърди, с меки, кой каквото иска.
Лещи също могат да създадат проблеми.

Не само че са изтегляли разтвори.. Човек усеща кога един разтвор не е добър, че нещата са се влошили. Ще му намерят друг, ще му кажат че в него е проблема, че се продава добре продукта, че другите не се оплакват.. Може да чуеш какво ли не. Нали сме и клиенти, освен пациенти.

Въпроса е какво искаш.
Най-добри за мен бяха първите лещи, евтини, държаха се във физиологичен разтвор, и той евтин.

Мария, добре сте направили. Всеки очен ще ви каже да не носите лещите за определен период от време. По инстинкт човек прави същото.

За успокоение на очите добре действа да лежите със затворени очи, като отгоре слагате на всяко око парче памук около 5-6 см диаметър, потопен в отвара от лайка, леко изстискан. Отварата трябва да е охладедена, дори студена.
Стерилен памук. Поне 10 мин оставате така в легнало положение. Сменяте ги често на ден.

Номера е всъщност клепачите да не мигат, понеже дразни, а няма как да не мигаме. Въпроса е да ги излъжем - това става ако прекараме повечето време легнали със затворени очи.

Ако можете 3-4 дни дни да си останете в къщи, пълна почивка и повечето време да сте в легнало положение с памуците лайка, ще ви помогне много. Без четене, без компютър, мобилен.. Пълен релакс на очите.

Възможно е качеството на лещите като материал, качеството на изработката им да предизвиква това, което и хлора (в моя случай) - леко възпаление.

Оттогава минах само на очила и е най-хубавото, което направих. Никога повече не съм имала проблем с очите, но и за това имаше адаптивен период, свикване, очни прегледи, очни лекари, очила, пак лекари, пак прегледи.. Докато намериш точния за теб специалист очен лекар и оптик.

Не казвам, че това трябва да направите, споделям само моя случай.

# 16
  • Мнения: 1 021
Благодаря за опита, който споделяте. Действително на този етап съм прекратила ползването на лещи и си нося очилата. Днес ми е 4-ти ден от лечението и зачервяването почти изчезна, но все още имам тези неприятни странични ефекти със стягане в главата при навеждане и кашляне. Забелязвам, че сутрин, преди да сложа капките, са по-слаби тези усещания, и в момента, в който сложа капките, се засилват. Закупих си и капки тип изкуствена сълза за допълнително овлажняване и защита на окото.

# 17
  • Мнения: 298
Днес ми е 4-ти ден от лечението и зачервяването почти изчезна, но все още имам тези неприятни странични ефекти със стягане в главата при навеждане и кашляне. Забелязвам, че сутрин, преди да сложа капките, са по-слаби тези усещания, и в момента, в който сложа капките, се засилват. Закупих си и капки тип изкуствена сълза за допълнително овлажняване и защита на окото.

Необходимо е и време да изчезне всичко.

Страничните ефекти със стягането в главата при навеждане е типично за късогледите, когато носят очила. Вероятно е затова. Може би сте носели много време лещи и сега за окото е нещо "ново", адаптира се.

При късогледство + астигматизъм преминаването от очила към лещи е невероятно хубаво - струва ти се, че виждаш света под микроскоп, че си щастлив 24 часа в денонощието. Просто защото сферичната форма на лещата коригира по най-добрия начин астигматизма и поставя предмета "на фокус".

Обратното става когато от лещи се минава на очила - всякакви обективни и субективни усещания - тежест в главата, стягане, некомфортност, леко главоболие понякога или замайване, концентрацията не е така силна, лека зашеметеност.. Ефекта на чаша вино да кажем..
Преминават, но трябва време.

Някой спомена за сухото око. Не знам дали идва от носенето на лещи, възможно е. Давали са ми и на мен такива капки изкуствена сълза. Не мога да кажа със сигурност, че са ми помагали. Някакъв ефект да, но след няколко дни. Тогава от къде да знам дали се дължи на тях или пък на способността на тялото да  се възстановява.

Познавах много възрастни очни лекари, пионерите в разпространението на лещите. Те препоръчваха на времето за сухо око по 1-2 капки физиологичен разтвор в окото с капкомер (от ампула). Действаше си чудесно.
Забелязала съм, че дори и капка вода в окото, когато е сухо, има подобен ефект. Или пък често плакнене на очите със студена вода.. Разбира се, когато не е зачервено, когато няма конюнктивит или друго, а е просто сухо.

Последна редакция: вт, 19 мар 2024, 13:42 от Valerie R

# 18
  • Мнения: 87
Към тези, които твърдят, че лайката не помага!
Това са абсолютни глупости!
Това, че не знаете как да почиствате очите с нея и да я ползвате, не значи, че вреди!
Доживях и това да прочета: Лекар, изрекъл подобна глупост....

# 19
  • Мнения: 2 474
Без коментар за горното.

Общи условия

Активация на акаунт