Защо източно европейците излизаме високо в класациите за нездравословни навици?

  • 13 370
  • 331
  •   1
Отговори
# 315
  • MI
  • Мнения: 11 811
За мен може да ядеш каквото, когато и колкото ти харесва. Ако мислиш че след толкова години е ти се вържем, при това точно на Великден....  Пожелавам ти здраве още много години.
Честит празник на който празнува днес!

# 316
  • Мнения: 840
Ако искаш вярвай, това не променя фактите. Само че обвиненията ти в тролене са напълно безпочвени и резултат само от дефицит на информация от твоя страна.

Благодаря за пожеланията, да ти се връща. Честит Великден на празнуващите днес.

# 317
  • Мнения: 19 061
Имаше една французойка Жан Калман. Даваха я с цигарката и винцето на 100 и кусур години. Казваха, че ядяла по кило шоколад седмично, на всяко ядене нещо сладко. Цял живот не е работила, богат мъж, ама си е спортувала като хоби. Като била на 80-90, сключила сделка за обратна ипотека. Да ѝ изплащат някаква сума месечно и в замяна, като умре, да получат жилището ѝ. Човекът, с когото сключила сделката, докато почине (той, не тя) ѝ бил дал пари колкото за две жилища и след неговата смърт наследниците му продължавали да ѝ плащат месечната вноска.

# 318
  • MI
  • Мнения: 11 811
Въпрос на гени, има хора които и супер нездравословно живеят и нямат особени проблеми, доживяват 80,90,100. Други супер здравословно, ама с лоша наследственост, примерно всяко поколение от рак умират и ето на 30, 40, 50. Малшанс. При масата обаче влияе начинът на живот и още как. Да не говорим че и лошата наследственост не винаги е присъда, често с много внимание се разминава.
Иначе днес не всички столетници доживяват в добро здраве, за разлика от преди. Защото вече се поддържа живота на много болни хора, живеят си зле с десетилетия благодарение на медицината. До съвсем скоро е било невъзможно това. Аз ако трябва да живея до 100 години искам да съм като тези в Окинава примерно, дето правят всичко сами, една част имат по-малко проблеми от нас уж сравнително млади. Не да се чудя кой ми е основния проблем, деменцията ли, сърцето ли, краката и гърба ли. Мерси за таковандълголетие.

# 319
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 161
Хубаво де, разни французи и хонгконгци пият, пушат, ядат нездравословна храна и живеят масово до дълбока старост. Защо не се получава така в България и въобще източна Европа, откъде идва разликата?

# 320
  • Paris, France
  • Мнения: 14 039
Близо до блока има два старчески дома. Единият е EHPAD - за болни, повечето лежащи, но другият е резиденция със самостоятелни апартаменти. Докато ходех из градинките с децата се запознах с много от обитателите, основно французи и малко северноафрикански араби и бербери. Да, пийват, пушат, хапват си и се грижат за себе си. Никой от тях не ме занима с дертове покрай внуци и правнуци, не се оплака от самота, безпаричие, несгоди. Не е като да не са преживели трудни времена като втората световна и алжирската война, но успяват да останат позитивни и да живеят собствен живот. Много от българските старци спираха да съществуват като личности след децата, пенсионирането, смъртта на съпруга. Тукашните четат, пътуват, ходят, виждат се с хора, правят всичко сани доколкото могат. Въпросните не бяха близки с деца и внуци, а в България това е рядкост.

Жан Калмант не е яла по кило шоколад всяка седмица и рядко е пушела по повече от 5-6 цигари дневно и само след ядене. Тя има ген - DR1, който е свързан с дълголетие. Двамата и братя също са живели до над 90г, което е било рядкост по онова време. В семейството на майка и и първия и мъж имало дълголетници. Първият и мъж и е двоен братовчед. Дядовците им по бащина линия са братя, а бабите по майчина линия са сестри. В семейството явно е практикувана ендогамия, а близкородствените връзки увеличават дължината на теломерите и с това и възможността за по-дълъг живот. В България и на Балканите, а също и в Кипър ендогамията не се практикува от поне хилядолетие.

Дъщерята на Жан Калман е починала на 36г от някаква инфекция и майка и е отгледала осиротелия и син, който е починал млад и бездетен в катастрофа. Така Жан Калман остава без никакви близки роднини след смъртта на братята си и внука си.

Другото е, че е била вярваща и се е молела всяка сутрин, а ние повечето сме неверници и циници.

# 321
  • Мнения: 3 331
Близо до блока има два старчески дома. Единият е EHPAD - за болни, повечето лежащи, но другият е резиденция със самостоятелни апартаменти. Докато ходех из градинките с децата се запознах с много от обитателите, основно французи и малко северноафрикански араби и бербери. Да, пийват, пушат, хапват си и се грижат за себе си. Никой от тях не ме занима с дертове покрай внуци и правнуци, не се оплака от самота, безпаричие, несгоди. Не е като да не са преживели трудни времена като втората световна и алжирската война, но успяват да останат позитивни и да живеят собствен живот. Много от българските старци спираха да съществуват като личности след децата, пенсионирането, смъртта на съпруга. Тукашните четат, пътуват, ходят, виждат се с хора, правят всичко сани доколкото могат. Въпросните не бяха близки с деца и внуци, а в България това е рядкост.

Жан Калмант не е яла по кило шоколад всяка седмица и рядко е пушела по повече от 5-6 цигари дневно и само след ядене. Тя има ген - DR1, който е свързан с дълголетие. Двамата и братя също са живели до над 90г, което е било рядкост по онова време. В семейството на майка и и първия и мъж имало дълголетници. Първият и мъж и е двоен братовчед. Дядовците им по бащина линия са братя, а бабите по майчина линия са сестри. В семейството явно е практикувана ендогамия, а близкородствените връзки увеличават дължината на теломерите и с това и възможността за по-дълъг живот. В България и на Балканите, а също и в Кипър ендогамията не се практикува от поне хилядолетие.

Дъщерята на Жан Калман е починала на 36г от някаква инфекция и майка и е отгледала осиротелия и син, който е починал млад и бездетен в катастрофа. Така Жан Калман остава без никакви близки роднини след смъртта на братята си и внука си.

Другото е, че е била вярваща и се е молела всяка сутрин, а ние повечето сме неверници и циници.

Може ли статия за теломерите и inbreeding? Интересно!

# 322
  • France
  • Мнения: 12 689
Столетниците са аутлайъри и няма голям смисъл да се разискват.
Българското здравеопазване не е нещо, което предполага дълъг и здрав живот.

# 323
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 161
В семейството явно е практикувана ендогамия, а близкородствените връзки увеличават дължината на теломерите и с това и възможността за по-дълъг живот.
Интересно. Тогава защо всички тия френски благородници и крале дето са се женили ендогамно са пословични със здравословните си проблеми, да не кажа мутации и здравните системи по принцип не ги препоръчват? А викаш било добре за дълголетието, но някакси практиката опровергава това Thinking

# 324
  • Мнения: 1 726
Предполага се, че хората, които масово ще доживяват до 120г вече са родени и е съвсем възможно след 50г масово да се живее до поне 100, с най различни простетични приспособления, изкуствени органи и подобни. Въпросът е дали ще може да се избегне “вегетирането до 100”, ако човек има нездравословни навици/неоптимални гени и като цяло е скапан, но науката и развиващите се технологиите успеят да го поддържа въпреки това.

Аз и другаде писах, към днешна дата, единствената столетничка (100г без няколко месеца), която познавах, беше вегетарианка и не ядеше въобще в неделя. Беше много отдадена на педагогическата професия и това й беше признание. Т.е. животът за някаква осмисляща идея или удоволетворение, при нея беше очеваден. Плуваше, когато се запознах с нея, на поне 73г и нямаше видими бръчки. Става въпрос за художничката Сузи Аронова.

Друг аспект на дълголетието е и стресът - например - пътуване и седене дълго време в задръстване; стрес в работа и общуването като цяло; бързане от ангажимент до следващ такъв. Обикновено столетниците са имали или лесен, или прост живот (близо до природа и семейство), или и двете.

Последна редакция: нд, 31 мар 2024, 20:20 от ierldan

# 325
  • Мнения: 3 331
В семейството явно е практикувана ендогамия, а близкородствените връзки увеличават дължината на теломерите и с това и възможността за по-дълъг живот.
Интересно. Тогава защо всички тия френски благородници и крале дето са се женили ендогамно са пословични със здравословните си проблеми, да не кажа мутации и здравните системи по принцип не ги препоръчват? А викаш било добре за дълголетието, но някакси практиката опровергава това Thinking

Има много теории за това. Може са има генетичен товар, но може да има и генетична полза. Когато се създава поколение от хора, които са генетично близки, вероятността два рецесивни алела да се “съберат” е много по-голяма, което обяснява честите генетични болести, примерно, хемофилия. В същото време обаче, ако нямат генетични проблеми, “здравите” гени също се “събират” и така се получава положителен ефект.
Извинявам се за начина, по който се изразявам, но ми е трудно да го обясня по-добре на български, защото информацията в главата ми е на английски.
Има интересни статии, примерно, проследени са няколко поколение от благородници в Европа и племена от Мали. Мога да пусна линк, ако те интересува. За теломери при инбрийдинг не намерих, но не съм търсила активно.

# 326
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 161
В семейството явно е практикувана ендогамия, а близкородствените връзки увеличават дължината на теломерите и с това и възможността за по-дълъг живот.
Интересно. Тогава защо всички тия френски благородници и крале дето са се женили ендогамно са пословични със здравословните си проблеми, да не кажа мутации и здравните системи по принцип не ги препоръчват? А викаш било добре за дълголетието, но някакси практиката опровергава това Thinking
Има много теории за това.
Въпросът беше риторичен.

# 327
  • Paris, France
  • Мнения: 14 039
Скрит текст:
Близо до блока има два старчески дома. Единият е EHPAD - за болни, повечето лежащи, но другият е резиденция със самостоятелни апартаменти. Докато ходех из градинките с децата се запознах с много от обитателите, основно французи и малко северноафрикански араби и бербери. Да, пийват, пушат, хапват си и се грижат за себе си. Никой от тях не ме занима с дертове покрай внуци и правнуци, не се оплака от самота, безпаричие, несгоди. Не е като да не са преживели трудни времена като втората световна и алжирската война, но успяват да останат позитивни и да живеят собствен живот. Много от българските старци спираха да съществуват като личности след децата, пенсионирането, смъртта на съпруга. Тукашните четат, пътуват, ходят, виждат се с хора, правят всичко сани доколкото могат. Въпросните не бяха близки с деца и внуци, а в България това е рядкост.

Жан Калмант не е яла по кило шоколад всяка седмица и рядко е пушела по повече от 5-6 цигари дневно и само след ядене. Тя има ген - DR1, който е свързан с дълголетие. Двамата и братя също са живели до над 90г, което е било рядкост по онова време. В семейството на майка и и първия и мъж имало дълголетници. Първият и мъж и е двоен братовчед. Дядовците им по бащина линия са братя, а бабите по майчина линия са сестри. В семейството явно е практикувана ендогамия, а близкородствените връзки увеличават дължината на теломерите и с това и възможността за по-дълъг живот. В България и на Балканите, а също и в Кипър ендогамията не се практикува от поне хилядолетие.

Дъщерята на Жан Калман е починала на 36г от някаква инфекция и майка и е отгледала осиротелия и син, който е починал млад и бездетен в катастрофа. Така Жан Калман остава без никакви близки роднини след смъртта на братята си и внука си.

Другото е, че е била вярваща и се е молела всяка сутрин, а ние повечето сме неверници и циници.

Може ли статия за теломерите и inbreeding? Интересно!

Неееее, inbreeding не мисля, че има връзка. Дете от гамети на хора, които са баба и внук, майка и син (помежду си) или баща и дъщеря едва ли ще има много по-дълги теломери от дете, което не е от близкородствени родители. Няма ефект като този от възрастта на бащата (paternal age effect), примерно. Става дума за ендогамията или близкородствените бракове. По-дългите теломери, особено при синовете са от по-ниската вероятност бащата да напусне или изостави семейството и повечето подкрепа от близки родственици. В ендогамните семейства имало по-висока възпроизводствена успеваемост във времето и поколенията и част от успеха се дължи на липсата на стрес от напасване с нов и непознат човек, повечето подкрепа от роднините на съпруга, които са и кръвни роднини на жената.

Загуба на баща в детството и дължина на теломери:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5527665/

Многодетните майки с над 4 или 5 деца (не помня точно) имат по-висока продължителност на живота ако са в близкородствен брак.

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/03014467600001691

Динамиката на теломерите е сложна и дълги или къси теломери не гарантират дълъг и здрав живот. Дългите теломери увеличават рисковете от някои видове рак.

# 328
  • Мнения: 3 331
Скрит текст:
Близо до блока има два старчески дома. Единият е EHPAD - за болни, повечето лежащи, но другият е резиденция със самостоятелни апартаменти. Докато ходех из градинките с децата се запознах с много от обитателите, основно французи и малко северноафрикански араби и бербери. Да, пийват, пушат, хапват си и се грижат за себе си. Никой от тях не ме занима с дертове покрай внуци и правнуци, не се оплака от самота, безпаричие, несгоди. Не е като да не са преживели трудни времена като втората световна и алжирската война, но успяват да останат позитивни и да живеят собствен живот. Много от българските старци спираха да съществуват като личности след децата, пенсионирането, смъртта на съпруга. Тукашните четат, пътуват, ходят, виждат се с хора, правят всичко сани доколкото могат. Въпросните не бяха близки с деца и внуци, а в България това е рядкост.

Жан Калмант не е яла по кило шоколад всяка седмица и рядко е пушела по повече от 5-6 цигари дневно и само след ядене. Тя има ген - DR1, който е свързан с дълголетие. Двамата и братя също са живели до над 90г, което е било рядкост по онова време. В семейството на майка и и първия и мъж имало дълголетници. Първият и мъж и е двоен братовчед. Дядовците им по бащина линия са братя, а бабите по майчина линия са сестри. В семейството явно е практикувана ендогамия, а близкородствените връзки увеличават дължината на теломерите и с това и възможността за по-дълъг живот. В България и на Балканите, а също и в Кипър ендогамията не се практикува от поне хилядолетие.

Дъщерята на Жан Калман е починала на 36г от някаква инфекция и майка и е отгледала осиротелия и син, който е починал млад и бездетен в катастрофа. Така Жан Калман остава без никакви близки роднини след смъртта на братята си и внука си.

Другото е, че е била вярваща и се е молела всяка сутрин, а ние повечето сме неверници и циници.

Може ли статия за теломерите и inbreeding? Интересно!

Неееее, inbreeding не мисля, че има връзка. Дете от гамети на хора, които са баба и внук, майка и син (помежду си) или баща и дъщеря едва ли ще има много по-дълги теломери от дете, което не е от близкородствени родители. Няма ефект като този от възрастта на бащата (paternal age effect), примерно. Става дума за ендогамията или близкородствените бракове. По-дългите теломери, особено при синовете са от по-ниската вероятност бащата да напусне или изостави семейството и повечето подкрепа от близки родственици. В ендогамните семейства имало по-висока възпроизводствена успеваемост във времето и поколенията и част от успеха се дължи на липсата на стрес от напасване с нов и непознат човек, повечето подкрепа от роднините на съпруга, които са и кръвни роднини на жената.

Загуба на баща в детството и дължина на теломери:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5527665/

Многодетните майки с над 4 или 5 деца (не помня точно) имат по-висока продължителност на живота ако са в близкородствен брак.

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/03014467600001691

Динамиката на теломерите е сложна и дълги или къси теломери не гарантират дълъг и здрав живот. Дългите теломери увеличават рисковете от някои видове рак.

На английски брак между братовчеди си е точно inbreeding. Или не съм те разбрала за какво говориш.

# 329
  • Hamburg
  • Мнения: 2 027
Скрит текст:
Разбирам те, защото от няколко години ям само растителни мазнини и в частност зехтин. С пъти по-добре се чувствам, а никога не съм прекалявала всъщност с маслото. Не знам хората, които следят високомазнинна диета как успяват, на мен ми се повръща, буквално. 
О, много ми е вкусничко. Без мазнина в храната, всичко ми е сухо и безвкусно. Аз съм от тези, които ядат много мазно от 6 години. Изяждам едно пакетче масло от 250гр за 2-3 дни и това не са ми всички мазнини. Ям само животински мазнини и много яйца и месо. Нямам високо кръвно, нито подагра или бъбречни проблеми, нито наднормено тегло, нито индикации за такива. Не пия алкохол обаче и не ям никакви растения. Знам, знам, че е нездравословно по общите стандарти и може да настане вой сега, но всъщност се оттървах от здравословните проблеми, които имах преди именно с такова хранене и нямам новопридобити. Не съм и първа младост.

Това вегетарианците никога не съм ги разбирала, а мнението ми за веганството е че е вредно. Хранителен режим, при който липсва напълно дори само едно незаменимо хранително вещество като вит.Б12 няма как да е устойчив.

По темата, такива класации ги приемам като форма на забавление, а не източник на някаква сериозна информация или статистика. Както четох по-напред стъкмистика - много точно определение.
Има много навици които се смятат за вредни, а се оказва, че не е точно така, да не кажа по-силни думи, като консумацията на месо и наситени мазнини например, а други са си доказано вредни като пушенето и консумация на алкохол в големи количества и употребата на редица лекарства и опиати.
И в същия дух, Хон Конг е на първо място  в вета по консумация на месо от глава на населението и първи по средна продължителност на живота. Сините зони са митове и легенди, а Ансел Киис - бащата на холестеролната теория, пълен измамник.

Не се заяждам, аз самата съм всеядна, но дълголетието се свързва в научни проучвания (в животински модели) не толкова с това какво ядем, а колко и кога ядем (по-рядко и в модерация - по-здравословно). Също така, растителните храни са за предпочитане пред животинските. Едно на ръка, живеещите по-дълго имат слонност да следват растителни диети - средиземноморската, окинавската (ядат риба, зеленчуци, варива, с малко месо, без много червено месо). Друг факт е механизмът mTOR, за който се знае, че отговаря на аминокиселини, в изобилие в животинския протеин, и когато се задейства, това всъщност скъсява продължителността на живота.

Общи условия

Активация на акаунт