(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 56)

  • 21 733
  • 582
  •   1
Отговори
# 525
  • София
  • Мнения: 1 398
ninanb, чудесна е оранжерията! Фермите от какво са?

# 526
  • София
  • Мнения: 12 237
И аз до този извод с оранжериите като гледах и снимки на производители стигнах. Голямата с найлон и отдолу по-малки за разсада, тоест найлон, въздух и нов найлон, а вече и в по-малката може някакво отопление. Ако няма ток съм гледала варианти с глинени саксии и свещи.
Калифорнийско чудо и при мен поникна добре, а и миналата година бях доволна от пипера.
Така малко равносметка от мен от уикенда и градинката след застудяването и най-вече сланата.
Доматите в оранжериите и в голямата и в парниците навън са ок. Дори има доматче поникнало само навън, което се е изхитрило да оцелее и е живо.
За съжаление сланата е попарила поникналите картофи, мисля че ще се възстановят, а на райската ябълка е видала сметката. Не знаех, че е толкова чувствителна, беше  тръгнала супер пролетта, до нея обикновените ябълки са си напълно ок. Надявам се да избие отново, а догодина ако има подобно застудяване ще гледам да я завивам с нещо.
Вчера сглобих и третият малък парник и насадих още 14 корена домати и поръчах и четвърти парник. Мисля да се спра вече, макар да са на 90 лв намалени вече. Поръчах и един за комшийката и за една приятелка Simple Smile
Хапнахме първите няколко ягодки, доматите цъфтят вече, поне ръгбито, те са първите садени заедно с Меделината, но Меделина още не цъфти.
Имам много самопоникнал копър, вчера набрах и от него и съм сложила да се суши, набрах и коприва за супа, но май само аз ще си я ям..
Скрит текст:





























Последна редакция: пн, 22 апр 2024, 15:41 от Aila

# 527
  • София, в момента в любимото ми село Железница
  • Мнения: 1 674
sofyia "фермите" не съм сигурна за какво питаш. Ако са дъгите отгоре са от 1/2 цолова тръба, която ни я огънаха под размер нейде в Люлин.

# 528
  • Мнения: 1 944
Естествено ще е по евтино ако си направите конструкцията вие , отколкото да я купувате . Така поне можете да я направите както си искате. Стига да има кой да я направи .

# 529
  • Мнения: 51
😂 Може да не са скорострелно отровни, обикновено има време да се стигне до болницата, освен ако не направи човек алергичен шок... 🤷‍♀️ Вчера валя и нашата не се е показвала... 🙈

Вашата пепелянка? Малко като домашен любимец звучи Simple Smile

# 530
  • София
  • Мнения: 1 398
sofyia "фермите" не съм сигурна за какво питаш. Ако са дъгите отгоре са от 1/2 цолова тръба, която ни я огънаха под размер нейде в Люлин.
Да, за конструкцията питам, благодаря! Вероятно в някой арматурен двор са ви ги огънали.
1/2 цол е тръба с външен диаметър 21,3 мм, гледам в една таблица. Щом издържа на времето при вас, супер! Много ми беше полезно инфото, благодаря!

# 531
  • Мнения: 223
ПК оранжерия е много хубаво нещо, но трябва добре да се помисли за проветрението, евентуално слънцезащитна мрежа. Малко слънце бързо вдига температурата вътре. Нощно време изстива, но малко по-бавно отколкото навън. Около разсадите слагам легнали бутилки с вода. През деня се нагряват от слънцето и отдават тази топлина вечерно време. Често ползвам тази вода за поливане на разсадите. След това пълня отново. Поликарбонатът е каналчест, 4 мм дебелина. Вътре си отглеждам разсадите. Нощно време ги завивам много добре. В самото начало правя и ястък вътре в оранжерията, А над ястъка слагам мини парниче (също от ПК), което отгоре завивам с няколко ката агривело. Дори при отрицателни температури навън, при разсадите е минимум 6-7°, най-често е около 8-9°. Ето малко снимки от днес.
https://photos.app.goo.gl/HZ7R8HKbpL2g8tR96

# 532
  • Мнения: 1 209
Ние разсадихме доматите директно в градината вчера. Докато мм свърши и тръгнах да ги поливам един вече беше прегризан. Той реши, че няма да слага нищо около корените, а има цяла чанта ролки от тх. На следващата почивка мисля да разсадим пипера, дините и пъпешите, които са готови. Имаме и една вързала тиквичка, още е ню, ню, но ще порасне....надявам се. Грахта цъфти, но е по слаба от миналите години.
Някой да е разсаждал моркови? Много са ми малко, а са излязли на туфички, явно мравките са ги събрали. Чудя се, ако като ги проредя, не ги изхвърля, а ги засадя ще ли стане нещо или само ще си изгубя времето.
Айла, пусни линк за малките парничета.  Попарените картофи, натори с амониева селитра. По-бързо ще се възстановят.
Благодаря на споделилите за оранжериите с поликарбонат.

# 533
  • София
  • Мнения: 44 133
Аз имам същята питанка като за морковите, само, пе за репички, уж мн внимателно слагах семките по линия, почнаха да никнат на гнезда.

# 534
  • Мнения: 1 356
Тази година садих моркови и репички по начин, който си измислих. Намокрих леко тоалетна хартия с вода и разпределих семената. После я навих и сложих в зип-лок пликче. Държах го 2 дни. Това цялото (без торбичката естествено Simple Smile ) го зарових в земята. Още нямам резултати от този експеримент, но със сигурност мравките този път няма да успеят да откраднат нищо.

# 535
  • София
  • Мнения: 44 133
Аз хванах котката, че копае дупки в повдигнатата ми леха, да бяха мравки... Ама си мисля, че е окепазил вс семена. 🤷‍♀️ 😂

# 536
  • София
  • Мнения: 12 237
Айла, пусни линк за малките парничета.  Попарените картофи, натори с амониева селитра. По-бързо ще се възстановят.
Дано да няма повече загуби на домати при теб.
Нормалният картоф си го сади и копае и полива половинката. Амониева силитра нямам, та надали специално затова ще ходим да купуваме. Ще ги видя след няколко дни дали ще се осеферят. Мен повече ме притеснява какво ще се случи с фиданката на райската ябълка. Дали ще избият нови клонки отнякъде. От миналата пролет е, добре вървеше и толкова и се радвах.
За парничетата ето тези са. Но като гледам пак са по 100 лв, в неделя поръчах три на 90 лв и днес ми ги доставиха дори.
Едната селска котка беше решила и изкопала трап до аспержите ми да си свърши работата. Друга е успяла да отиде до тоалетна в свободното място около стъблото на боровинката. Почнах и аз като комшията с лабрадорите да обикалям с една лопатка и метла и да събирам неща от полянката. Аз им правя добро да ги храня, а те...

# 537
  • Мнения: 1 356
И аз като разкопая обичат да ходят там, защото на другите места почвата е тревясала и твърда. Невъзможно е да ровят. За това започнах да буча тънки клечки на прекопаното. Не им харесва да си бодат под опашките и минират само по картоните около лехите.

# 538
  • Мнения: 96
Аз пък си имам мрежа на квадратчета и като насея, докато поникнат семената, слагам мрежата отгоре. След като поникнат и дръпнат малко, я махам, котките не ровят вече. Другото, което понякога слагам срещу ровене е агрил.

# 539
  • Мнения: 1 356
Мрежа като за краставици ли? Супер идея е това!

Общи условия

Активация на акаунт