Седмокласници 2023/2024 - тема 6

  • 31 440
  • 803
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 113
Моето е СХН 11 кл-избра си 3ПП мат 4 ПП ае-ПП мат е много твжка-от класа му има деца с 3ПП бел,а 4ПП философия,нищо че са СХН
Много ми е трудно с всички съкращения. Какво сначат

# 676
  • София
  • Мнения: 12 247
СХН - Софтуерни и хардуерни науки
ПП - профилиращ предмет

# 677
  • Sofia
  • Мнения: 4 471
За кандидатстване в чужбина, ако профилиращият е математика, гледат ли и оценката (т.е.гони се отличие) или е важно само хорариум да има? Не съм задълбавала да разбера как става приемът Relaxed

Моето мнение - след 7.клас си гоним интереса, независимо от предлаганите в училището профили. Профилите ги мислим в 10ти.

# 678
  • София
  • Мнения: 1 938
За Испания знам, че гледат оценки.

Съгласна съм с Anika.И ние сега в седми клас си гледаме настоящия интерес. Профилите като му дойде времето.

# 679
  • Мнения: 308
Все пак ще имат и в нашето училище пробни - по БЕЛ са им казали вече дата .
Учителката, при която ходи на уроци вчера му е дала за домашна тест- във формата на НВО , само първа част. Ами да ви кажа, на първата част, където се отговаря на въпроси към текста, някои от въпросите бяха така зададени, че и аз се затрудних кое е вярното ... пък уж си мислех, че добре се справям с четенето с разбиране Satisfied

# 680
  • София
  • Мнения: 6 577
За кандидатстване в чужбина, ако профилиращият е математика, гледат ли и оценката (т.е.гони се отличие) или е важно само хорариум да има? Не съм задълбавала да разбера как става приемът Relaxed

Моето мнение - след 7.клас си гоним интереса, независимо от предлаганите в училището профили. Профилите ги мислим в 10ти.
Зависи от страната и съответния университет. Аз имам опит (бегъл), защото момичетата ми си драпеха основно сами и помощта на консултант, с Нидерландия и малко Германия.
Едната щерка се готви и за двете държави, но избра първата. И в двете инженерни специалности  и най-желаната - Aerospace engineering. За Делфт искаха хорариум по математика и физика. Матура по математика (тя за по-сигурно държа и по физика, защото пък й я искаха в Айндховен за друга специалност). И мина през много трудни приемни изпити от самия университет. Доколкото чувам т.г. улесняват приема, но след 2 семестъра там, не ми се струва възможно, дете от не математическа гимназия да се справи. Гърчът е голям и много деца отпадат. Оценките от ДЗИ НЕ се взимаха под внимание. За тези от дипломата не мога да дам точен отговор, но по-скоро - не. Беше важен хорариумът и общата диплома т.е. те искаха диплома, а какво са взели оттам е енигма, но важен беше резултатът от приемния изпит, а хорариумите - необходимо условие.
Германия - същата специалност. Искат и хорариум, и оценките от дипломата и ДЗИ влизат в общия бал, като се приравняват по схема с немските такива. Не съм запозната с подробностите, защото тя се отказа от Германия.
Другата кандидатства HR and people management, демек икономическа специалност. Нямаше приемен изпит, освен интервю и CV, но искаха успех над 5.5 от дипломата. ДЗИ не влиза в бала. На база на хорариума по мат, не й сложиха да учи допълнителни математики, иначе трябваше да наваксва. Към момента учи доста статистика, за което си трябва математика.
За профилите - да, това, което се опитахме да обясним и аз, и другите момичета с по-големи деца: сега са важни първите два профила (за езикова например - двата езика), въпреки че може би в справочника ще има описани по 3-4. Трети или трети и четвърти профил, ще ги мислим в 10 клас.

Последна редакция: пт, 23 фев 2024, 10:22 от bibi

# 681
  • Мнения: 95
СХН - Софтуерни и хардуерни науки
ПП - профилиращ предмет

А "ОП" ? Срещнах го някъде по-азад в темата..

# 682
  • София
  • Мнения: 6 577
СХН - Софтуерни и хардуерни науки
ПП - профилиращ предмет

А "ОП" ? Срещнах го някъде по-азад в темата..
ООП - общо образователен предмет
ПП - профилиащ предмет

В 12 клас има минимум 2 ДЗИ - 1 по БЕЛ, задължително за всички и едно по ПП, затова ПП трябва да се избират умно в 7 и най-вече в 10 клас, дори и от тази гл.т. Simple Smile
Рецепта няма, защото зависи какво и къде иска да учи детето след завършване на гимназия.

# 683
  • Мнения: 3 619
А ПП какво точно означава от гл.т. на обучение? 3-ти и 4-ти ПП започват да ги изучават в 11 клас. С ООП спират в 10- ти клас, освен бел? А как е с първи и втори ПП, с които са приети?

# 684
  • Пловдив
  • Мнения: 583
Не, не спират. ОП си имат МАТ, БЕЛ и първите 2 профила по 2 часа мисля седмично на всеки предмет. ПП в 11-ти и в 12-ти клас се учи в модули. Например при нас Испански 4 задължителни и 1 избираем модул, същото е и за втория език, а трети профил МАТ е първи срок 2 модула, втори срок 3ти и 4ти модул. Това всичкото все едно са отделни предмети, поне с по 2 часа. Така на практика последните 2 години учат само профили

# 685
  • София
  • Мнения: 6 577
А ПП какво точно означава от гл.т. на обучение? 3-ти и 4-ти ПП започват да ги изучават в 11 клас. С ООП спират в 10- ти клас, освен бел? А как е с първи и втори ПП, с които са приети?
Първите 2 ПП си ги продължават. Учат и ПП, избрани в 10 клас.
Учат на модули в СМГ май са по 5 за двете години.
Имат БЕЛ със сигурност, гражданско образование май, ФВС? (малко ми изневерява краткосрочната памет Simple Smile )

# 686
  • Варна
  • Мнения: 2 105
В 11 и 12 клас имат Бел, мат, три или четири профилиращи предмети, физическо и гражданско образование. Без последните две, по останалите имат по пет часа седмично.

# 687
  • София
  • Мнения: 1 041
Ето така изглежда седмичната учебна програма на дъщеря ми в 11ти клас с четири профилиращи предмета:
БЕЛ - 3 часа
АЕ (първи чужд език) - 2 часа
Немски език (втори чужд език) - 2 часа
Математика - 2 часа
Гражданско образование - 1 час
Физическо - 2 часа
ПП1 - 5 часа
ПП2 - 5 часа
ПП3 - 5 часа
ПП4 - 5 часа

Отделно 4 часа ФУЧ, разделени между ПП1 и ПП2.

# 688
  • София
  • Мнения: 113
Тази треска дето ни тресе, съкращения, балове, изпити, пробни матури
Ми все едно не съм учила никога....не помня майка ми да е плащала за уроци, да съм се притеснявала къде ще вляза..
Ти си е като висше о-ие това чудо с 7 клас

# 689
  • Мнения: 138
Треска тресе тези, които се целят в топ 10 според мен. Или тези, които се целят в конкретно училище. Защото там един сбъркан минус в задача и е отишла работата. Иначе всяко дете все ще влезе някъде. Няма да остане без училище.

Общи условия

Активация на акаунт