Българска история (681-1947)

  • 3 271
  • 69
  •   2
Отговори
# 60
  • Мнения: 12 309
Последно,кой е бил окупаторът на Прибалтийските държави? Русия или Германия? През 1918г...

Германия. Обер ост.

# 61
  • Мнения: 3 546
Здравейте! В размисъл съм - в учебниците, и не само, е Априлско въстание от 1876г. Начало 20 април. Каква е причината днес да се правят възстановки? Знам за стар, нов стил. Но все пак е парадокс - Априлско въстание, 20 април. Не е ли датата по- важна? Защо през май? Ще падне ли ореолът, ако почитаме 20 април и не гледаме стар нов стил?

# 62
  • Мнения: 4 344
Ами точно стар и нов стил. Днес е почивен ден и публиката и актьорите не са на работа.

# 63
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 154
Каква е причината днес да се правят възстановки? Знам за стар, нов стил. Но все пак е парадокс - Априлско въстание, 20 април. Не е ли датата по- важна? Защо през май? Ще падне ли ореолът, ако почитаме 20 април и не гледаме стар нов стил?
Ама това официално честване ли е или просто някой някъде прави нещо забавно за великден? Възстановки може да си правиш който искаш ден, това си е просто театър.

# 64
  • Мнения: 3 546
Аха, схванах. Театър става. Благодаря!

# 65
  • Мнения: 9 060
Истинският 20 април,тоест астрономически се пада на първи май...

# 66
  • Мнения: 3 368
Добре,посочете ми "славянско" име на български цар,болярин,големец,селянин...от Средновековието?

Борис...
С всичко друго съм съгласна, но Борис не е славянско име. Борис е единственото (пра)българско име, придобило международна популярност. По причина канонизирането на княз Борис и включването му в християнския именен календар. Разбира се, той е канонизиран с двете си имена - рожденото и християнското - Борис-Михаил.
Маламир също е посочван често като първия български владетел със славянско име, но това не е много сигурно. Името "Маламир" се среща в Иран. https://en.wikipedia.org/wiki/Izeh
https://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g303962-d23110594-Revie … azd_Province.html

Последна редакция: чт, 02 май 2024, 06:10 от Гарганела

# 67
  • Мнения: 9 060
Ама там е работата,че славяни не съществуват и следователно да се говори за славянски език (!) е пълен нонсенс!

# 68
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 154
Маламир също е посочван често като първия български владетел със славянско име, но това не е много сигурно. Името "Маламир" се среща в Иран.
Което просто е доказателство за наличие на славяни в Иран.

# 69
  • Мнения: 3 368
Маламир също е посочван често като първия български владетел със славянско име, но това не е много сигурно. Името "Маламир" се среща в Иран.
Което просто е доказателство за наличие на славяни в Иран.
Абе не е толкоз просто! Името "Маламир" се счита за славянско, заради суфикса -мир. Да де, ама "мир" освен славянски суфикс в разни имена, означава също и "вожд, владетел" на персийски език /оттам и "емир" в арабския/.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mir_(title)
Не може да се каже със сигурност кое е точно истината. Няма сведения. Само спекулации.

Общи условия

Активация на акаунт