Висше образование и студенти в БЕЛГИЯ

  • 5 131
  • 84
  •   1
Отговори
  • софия
  • Мнения: 25 595
Информация за висшето образование в Белгия
Университети
Обща информация
studybuddy
myeducation
eutopia
darbi
unify
Интеграл
Едланта

Здравно осигуряване
Стипендии
Кандидатстване


Важни неща в годината на кандидатстване
Професионално ориентиране
Колко струва да се учи в Белгия?
Настаняване – общежития, квартири и хостели
Как се кандидатства за общежитие?
Банки, банкови карти

Български общности, студентска взаимопомощ




Не намерих тема за висшето образование, полезна и лично споделена информация за университетите в Белгия. Събрах това, което намирам като обща информация в нета.

Ползвам добрия опит от други теми за висше образование и маркирам въпроси, които е полезно да се обсъждат при обмисляне на възможността и вземане на решение за учене в Белгия - университети, изисквания, условия за живот, трудности, възможности, препоръки.
Надявам се заедно да създадем полезна тема 📑Надявам се да бъде споделен личен опит и препоръки.

Последна редакция: чт, 11 яну 2024, 14:29 от zvаnchе

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 127
Благодаря за темата и информцията. Аз живея в Белгия и тази година имам кандидат студентка, та ще мога да помагам. Университетите в Белгия са добра възможност, защото все повече специалности могат да се учат на английски, освен френски и фламандски. Тази година откриха нова специалност European studies на английски в Университета в Льовен. Имам колеги чийто деца сега учат там и е една прекрасна възможност.

# 2
  • софия
  • Мнения: 25 595
При нас факултетът по икономика и бизнес на KU Leuven е в шорт листата.
Реалното кандидатстване е догодина, но до края на тази учебна година трябва да има ясен списък.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 127
Всеки университет организира ден на отворените врати, може да се присъства и он-лайн. Моето момиче е родена 2006 и още миналата година посетихме няколко университета и това помогна много да се ориентира. Сега тази последна година в училище се е концентрирала върху матурите.
Ето това е информация за деня на отворените врати в Католическия уни Льовен: https://www.kuleuven.be/toekomstigestudenten/infodag/leuven

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 2 472
Благодаря за темата и информцията. Аз живея в Белгия и тази година имам кандидат студентка, та ще мога да помагам. Университетите в Белгия са добра възможност, защото все повече специалности могат да се учат на английски, освен френски и фламандски. Тази година откриха нова специалност European studies на английски в Университета в Льовен. Имам колеги чийто деца сега учат там и е една прекрасна възможност.

Здравейте,
Ние също разглеждахме European studies. Как виждате реализацията на тази специалност?

# 5
  • Мнения: 1 402
Здравейте! Търсейки специалност “Мениджмънт в туризма и спорта” попаднах на  Thomas More university Антверп, Белгия. Обучението е на английски май, но дали ще се справи нашия без никакви знания по френски? Иначе това което прочетох ни устройва! Все пак продължавам с търсенето в Италия, Австрия, в краен случай Нидерландия… Странно но се оказа че не се открива лесно точно тази специалност или нещо със спорт Simple Smile

# 6
  • софия
  • Мнения: 25 595
pepsun, като човек, живеещ в Белгия, дали имаш наблюдение върху битовите въпроси (на студентите):
Трудно ли се намира квартира?
Битови сметки?
С всички условности, приблизително колко струва месечно?
Как се справяте с административните въпроси - какви изисквания има към пребиваването, документи?

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 127
zvаnchе, личен опит ще мога да споделя есента Simple Smile Това което знам е, че има два подхода за търсене на квартира, за специалностите които нямат кандидатстудентски изпит, започват да търсят настаняване още май месец. Но има деца, които търсят и намират квартири и септември месец. Според мен, няма го все още този ужас както е в съседна Нидерландия, но зависи и от изискванията.

Студентския живот в Белгия на мен ми напомня на този в България, е поне по мое време. Тук местните студенти се прибират всеки уикенд, сесиите си учат в къщи. Повечето си поддържат активностите и хобитата, като скаути, докато са студенти и всеки си носи храна за седмицата от вкъщи Simple Smile.

За битовите сметки тока се плаща всеки месец, а водата на три месеца, но това зависи от настаняването. Не се наемам на този етап да кажа или дам приблизителна сметка.  Колкото за административните въпроси не бих се тревожила с тях, веднъж като се регистрира в общината всичко е дигитално. Аз дойдох като пост док преди години и още тогава нямах никакви проблеми с регистрациите и то на английски. 

Да илюстрирам за наемите с един напълно произволен сайт с обяви: https://www.kuleuven.be/stuvo/kot/zoeken

Последна редакция: пн, 22 яну 2024, 18:10 от pepsun

# 8
  • Мнения: 4
Четейки последния коментар, какви са изискванията за медицина с английски език за Белгия, след като няма изпит? Успях да намеря като информация само за сертификат за езика на определено ниво. Благодаря!

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 127
Редактирах си поста, за медицина има изпит, юли месец е за фламандската част  и края на август за валонската.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 845
zvanche, благодаря за темата! Страхотна идея е.

Дъщеря ми се запали за European Studies още миналата пролет. Сега подготвя документите и се надявам да кандидатства до средата на януари.
Второ желание е политология във Vrij.

Стискам палци на всички, които са се насочили натам.

# 11
  • София
  • Мнения: 5 034
KU Leuven има прекрасно общежитие.

# 12
  • софия
  • Мнения: 25 595
От съседна тема: Висше образование във Франция и Белгия 18.1.2024

# 13
  • София
  • Мнения: 5 380
Привет!
В други университети дали ще има скоро Дни на отворените врати?

# 14
  • Мнения: 9
Zvanche, благодаря за темата ! Много полезна за мен точно сега, тъй като дъщеря ми обмисля да кандидатства в Artevelde University of Applied Sciences в Гент. Все още е 11 клас и имаме време, но започва да проучва нещата.
Моля, ако имате някаква информация за университета и гарада, да я споделите. Другото, което не ми е известно е, дали и в Белгия има такъв голям проблем с намирането на квартира както в Нидерландия ?

# 15
  • София
  • Мнения: 2 055
Здравейте, темата доста е замряла Flushed Има ли младежи кандидатстващи тази година в Белгия?
Моята девойка иска да учи в Howest University of applied sciences, Kortrijk.

# 16
  • София
  • Мнения: 5 380
Моят младеж направи консултации и започва да подготвя документите.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 845
Дъщеря ми кандидатства в KUL и Vrije. Чака резултати.

# 18
  • софия
  • Мнения: 25 595
etomira, стискам палци да бъде приета това, което иска!

Когато приключите успешно, ще (ми) бъде много полезно, ако имаш време, да споделиш по-подробно процеса и на какво трябва да се обърне внимание. KUL е и наш избор.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 055
Etomira, успех на девойката и чакам да се похвалиш 🥰

Игривата слива, успех и на твоя младеж ☺

Ние чакаме края на този месец да разберем дали ще я огрее за общежитие 🙏
Някак ще ми е малко по-спокойно, ако е сред себеподобни,  въпреки че от сега ми е свито сърцето 🥺

# 20
  • София
  • Мнения: 1 845
brayan_, стискам всички палци!

zvanche, програмата в която се цели е малко по-особена и не знам доколко ще съм полезна. Кандидатстването си изиска доста мислене и планиране.
Изискват CV, мотивационно писмо, академична справка, IELTS над 6. Изпратиха тема за есе от 500 думи - декларацията на Труман. Тук беше странно, защото бяха посочили конкретни въпроси на които да отговори  в текста и форматът на есе беше невъзможен. По тази причина падна голямо мислене как да го формулира и отне много време.
Трябваше да посочи major и minor програмите, които иска да учи и да се обоснове защо. Също така (понеже това е международна програма и се учи в три държави) трябваше да посочи къде иска да бъде първата година и защо.
Отне около месец да се подготви всичко (при положение, че държа IELTS септември).
Не знам дали за специалностите, които са изцяло в KUL, изискават същото. Ако маш други въпроси и мога да помогна, на линия съм.

# 21
  • софия
  • Мнения: 25 595
Ще трябва с нея да седна и обсъдя. Засега съм оставила изцяло в нейните ръце да проучва. Със сигурност се изисква CV, мотивационно писмо, академична справка, IELTS. Не знам дали има изискване за минимален резултат. Знам, че трябва да положи и онлайн изпит по мат през тяхната платформа.
Ще се възползвам от помощ, когато се подготвя Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 2 055
zvаnchе, аз препоръчвам като се явява девойката на IELTS да е в хартиената форма (on paper), защото на все повече места срещам изискване, че не приемат комп. вариант. Моята девойка е в доста различна специалност от коментираните тук, но ако мога с нещо да съм полезна съм на линия. Успех в избора на университет Simple Smile

Последна редакция: пт, 08 мар 2024, 12:40 от brayan__

# 23
  • софия
  • Мнения: 25 595
Ха! Това пък защо?
Подготвя се да се яви април месец, но нямам никаква идея дали и къде тук се провежда под тази форма.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 055
Извинявам се за лошото качество на снимката. Това са примерни дати за хартиен вариант.


А защо? .... според мен заради все по-навлизащията в ежедневието ни chat GPT

Последна редакция: пт, 08 мар 2024, 12:17 от brayan__

# 25
  • софия
  • Мнения: 25 595
Много благодаря.
Винаги форумът е безкрайно полезен.
Ще седна да говоря с нея и сериозно да прегледам информация. Подозирам отсега как ще реагира. Все се надявах да съм приключила със "забавленията" по избор и активно участие в кандидатстване след 7. клас.
Сега се замислям и друго: тя ще кандидатства догодина. Планира да се яви на IELTS след месец-два. Ако не поиска да направи хартиен тест, е напълно възможно догодина да се наложи да се яви втори път, ако се променят изискванията в тази посока.
Всъщност, провеждането на IELTS нали се провежда в сертифицирана среда, която отговаря на изискванията. Как ще ползват GPT и не искат да признаят резултата?
Разсъждавам си просто.

Доп. Виждам, че изискването е от нидерландски университет. Те бяха казали, че ще затягат изискванията с оглед намаляване броя на чуждестранните студенти. Явно това е едно от нещата. Възможно е и в други държави да приложат този подход.

Последна редакция: пт, 08 мар 2024, 14:40 от zvаnchе

# 26
  • София
  • Мнения: 2 055
Сложих в предния пост изискване , на което бях попаднала. Изразих само предположение за chatGPT, но според мен напълно основателно виждайки как младежи вземат ТОП теста на НБУ чрез chatGPT.

В България доколкото знам изпита се провежда от British Council. Моята девойка беше миналия април и каза, че в залата е имало 4 квестори и доста стриктно са следяли, но тя малко е над нещата и не обръща много внимание на околния свят като се съсредоточи в нещо.

И за да не бъдат само предположения ще ви дам и конкретен пример.
Тя освен в Белгия кандидатства и в Англия. Резултатът от IELTS е 8.0.
Качва сканиран вариант на сертификата в портала на университета и й върнаха следния мейл:

# 27
  • София
  • Мнения: 5 380
Моят младеж се е насочил към Vrije, Thomas More, Artevelde.

# 28
  • софия
  • Мнения: 25 595
Браян, по никакъв начин не поставям под съмнение това, което си написала.
Просто разсъждавам. Зная, че не е нещо, което си си измислила или неразбрала.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 055
zvanche 🤗
Аз просто исках да бъда по-конкретна в предположенията си.
Не го вярвах това за НБУ и ChatGPT, докато сама не се убедих в казаното ми от друг човек.  За секунда показва верния отговор. Трябват само бързи пръсти на мишката и клавиатурата и резултата ще е даже 101 %  🤪

# 30
  • софия
  • Мнения: 25 595
НБУ. Не бих казала, че съм дълбоко учудена. Вероятно не е само там.

# 31
  • Мнения: 9
Пожелавам успех на всички деца, които сега чакат резултати !
Радвам се, че темата се раздвижи. Надявам се, да споделяте в темата всичко свързано с кандидатстване, настаняване и живот там. Утре в хотел Милениум в София ще има изложение на Едланта и там ще бъдат представени университети в Белгия, мислите ли, че си заслужава де се посети ?

# 32
  • София
  • Мнения: 1 845
Elantra, според мен си заслужава. Ние ходихме миналата година. Но и много зависи на кого ще попаднеш. Първото момиче при което седнахме (на масата пишеше, че е за Белгия) не знаеше нищо. Ама наистина нищо. След като се огледахме и наблюдавахме известно време, отидохме при една дама, която беше много в час. За съжаление не помня името й. Като цяло, фирмата ми направи много, много добро впечатление. Но аз съм и пристрастна, защото през далечната 1996 година ходих на лятно езиково училище с тях. Ние избрахме Интеграл по изцяло финансови съобръжения.

# 33
  • софия
  • Мнения: 25 595
...
И за да не бъдат само предположения ще ви дам и конкретен пример.
Тя освен в Белгия кандидатства и в Англия. Резултатът от IELTS е 8.0.
Качва сканиран вариант на сертификата в портала на университета и й върнаха следния мейл:

Виждам, че е оценката от дипломата по английски. Нали нямат предвид оценка от ДЗИ?
Предполагам твоята дъщеря е завършила АЕГ. Моята е в АК и най-вероятно ще се яви на ДЗИ английски избираем, но ако се взема предвид и тази от ДЗИ да знам.

Според мен също посещенията на подобни събития са полезни. Най-малкото ти дават посока, в която да мислиш и информация, на която не ти е хрумнало да обърнеш внимание.

Последна редакция: пт, 08 мар 2024, 15:12 от zvаnchе

# 34
  • София
  • Мнения: 2 055
Искат просто оценката от дипломата по Анг.език, не от ДЗИ. Когато става въпрос за ДЗИ изискването е формулирано по този начин: State matriculation examination. Англичаните много добре знаят как и с какви изпити завърват децата в БГ: https://qips.ucas.com/qip/bulgaria-diploma-za-sredno-obrazovanie … condary-education
Извинявам се, че излезнах от съществото  на темата Innocent

zvanche, моята девойка завършва профил Графичен дизайн в професионална гимназия. В темата за UK студентите пише една майка на девойка от АК. Можеш евентуално и от нея да почерпиш инфо за Англия, защото знам че за вашето училище е по друг начин организацията.

# 35
  • софия
  • Мнения: 25 595
Създадох излишен шум в системата.
Късно стоплих да проверя какво означава online IELTS. Мислех, че се има предвид онлайн полагане в сертифициран център 🙃 Не било това. Правиш си го от вкъщи.

След Брекзит Англия изобщо не ни е във фокус. Просто не виждам особен смисъл да се плащат таксите и разходи по битуване, освен ако не е Оксфорд, Йеил или подобен, а моята не е от най-амбициозните, за да положи усилия за там 🙂

# 36
  • Мнения: 9
brayan__ графичен дизайн ли кандидатства дъщеря ви ?
Защото и моята се е насочела към тази специалност

# 37
  • София
  • Мнения: 2 055
Elantra, специалността която кандидатства е Game graphics production.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 328
Elantra, специалността която кандидатства е Game graphics production.

Моята дъщеря също "гледа" към Howest, но за специалност Game Development. Колко хубаво би било да се срещнат там Wink

# 39
  • Варна
  • Мнения: 4
Здравейте на всички,дъщеря ми също е приета  в Howest, не сме приети  общежитие ,в листата на чакащите сме,най-вероятно ще си търсим квартира,започнах да гледам сайтове и писахме на някои наемодатели,но се оказа ,че сме изпуснали дните за оглед,евентуаллно ще чакаме да насрочат други.
Има апартаменти с 2 или 3 спални и разпределено на човек цената е поносима...
Бихте ли се съгласили  / за приетите в Howest /  на подобен тип съвместно наемане,ако и вие сте сте решили да търсите  стая за децата ,които не са приети  общежитие?  Доколкото разбрах,договора,който се подписва е за определен период /най-често 12мес./ и не може предсрочно да се прекратява,т.е.плаща се една година?
Ако някой може да помогне с някака информация,моля да сподели.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 055
Диана, как и кога разбрахте, че не сте приети в общежитието?
Моята дъщеря кандидатства и е с условен прием още от януари месец. Веднага писа на лицето за контакт и й отговориха, че към 01.2024 нямат инфо за броя на стаите и цена, които ще получат за учебната 2024-2025 г.  и че я включват в листата на чакащите за двете общежията, които те координират и че се очаква информация към края на този месец.

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 17:51 от brayan__

# 41
  • Варна
  • Мнения: 4
Документите бяха подадени на 03 или 04.03  ,като след два дни отговориха,че по- евтините стаи са заети ,но могат да я включат в листата на чакащите за по-скъпите,без да уточняват како означава това.
Записани сме  тази листа,но за мен това означава,че ако някой се откаже, чак тогава ще одобрят от този списък...може и да бъркам.Но предпочитам отрано да сме наясно и спокойни за жилище,т.като беше приета  и до преди  10 дни учи и живя в Ирландия,като една от основните причини да се прибере и кандидатства отново е точно жилищния проблем.
Ще бъда благодарна на каквато и да е информация.

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 17:58 от диана димитрова 742665

# 42
  • София
  • Мнения: 2 055
Само да уточня, става въпрос за Kortrijk, а не за Ghent 😊

# 43
  • Варна
  • Мнения: 4
Да,точно за там става въпрос.

# 44
  • София
  • Мнения: 5 380
Здравейте, момичета!
До къде стигнахте с приема? Моят младеж има условен прием в Artevelde - International Communication Management  и в Thomas More специалност International Communication and Media , чака във Vrije. Другата седмица ще пътуваме до Белгия, за да разгледаме университетите. Ще има отворени врати, дано смогнем да видим всичко. И евентуално да направи избор младежа къде ще учи. Като се върнем ще споделя впечатления.
От Артевелде имаме писмо, че след 20.04 ще ни изпратят предложения за настаняване в студентски стаи, засега има линк за настаняване в самостоятелна квартира в Гент.

# 45
  • Мнения: 10 672
Здравей,
А какви са цените на общежития и квартири, които ви предлагат?

# 46
  • София
  • Мнения: 5 380
От 350 евро за стая 12 кв без самостоятелен санитарен възел до.. аз на 560 спрях да гледам.
Като отворят платформата за кандидатстване за общежитие на 20.04, ще мога да дам повече инфо.

Хвърлете по едно око.  https://kot.stad.gent/en/find-a-room?_gl=1*813f3j*_ga*NTAyNzU1NzkxLjE3MDg2OTU0MDE.*_ga_WBY4XJGJYM*MTcxMTY0MDIzNS44LjEuMTcxMTY0MDI0MC41NS4wLjA.*_ga_LKPG82H5RR*MTcxMTY0MDIzNS45LjEuMTcxMTY0MDI0MC41NS4wLjA.

Последна редакция: пн, 08 апр 2024, 10:33 от Игривата слива

# 47
  • София
  • Мнения: 2 055
Здравейте, да се оплача че общежитието за Kortrijk като опция отпадна тотално и трябва да търсим стая на свободния пазар. Започвам да се притеснявам ще се справим ли? Някой да се похвали с квартира? 😇

# 48
  • София
  • Мнения: 1 328
Здравейте, да се оплача че общежитието за Kortrijk като опция отпадна тотално и трябва да търсим стая на свободния пазар. Започвам да се притеснявам ще се справим ли? Някой да се похвали с квартира? 😇

Хммм, brayan__, притеснително е това. Аз от вчера гледам различни оферти като съм задала ценови диапазон. Важно е да е със самостоятелна баня. На нищо конкретно не съм се спряла, но извадих 4-5 предложения за обмисляне.

# 49
  • София
  • Мнения: 2 055
Лейди, притеснено ми е като сигурно на всяка от вас. Пиша на разни сайтове за студентски стаи - някои изобщо не отговарят, други връщат стандартен отговор, че ако има нещо  свободно ще пишат отново Sad
От Studentenhuis Kortrijk изобщо не ми отговориха. Пуснах запитваме през сайта 2 пъти. Някой успя ли да се свърже с тях?

# 50
  • София
  • Мнения: 5 380
Здравейте!
Днес се прибрахме след  4-дневен престой в Белгия с цел разглеждане на университети. Ходихме в Артевелде и  Свободният университет VUB. Накратко, това което видях са много добри условия за учене и отдих на студентите. В Брюксел всички сгради и учебни и жилищни са на обща площ. Има огромни игрища за спорт, басейни, фитнес зали. Има тихи кътове за учене, има модерни зали за обучение. До университета има добри транспортни връзки от летището и центъра на града.
Артевелде се намира в Гент. Жилищните сгради са отдалечени от учебните такива. Няма толкова активности като спорт, но пък града и прекрасен и на нас много ни хареса.
Гент има отлични транспортни връзки, но е отдалечен от летищата–което може да е проблем при ранните полети.
За жалост времето не ни стигна да отидем до Льовен, но от приятели знаем, че и там всичко е отлично ситуирано и е с много мисъл за бъдещите си студенти.

# 51
  • Мнения: 202
Здравейте. Синът ми кандидатства European Studies в KU Leuven както и в Амстердам същата специалност. Все още няма резултат от Льовен но в университет Амстердам е приет. Имайте предвид, че има различни опции за European Studies. Може да се избере втора и трета година университети в други държави . Той е избрал втора и трета година Испания и Италия. Успех на всички.

# 52
  • София
  • Мнения: 1 845
Deni_den, дъщеря ми кандидатства по същата програма. Стискам палци да ги приемат и двамата. Тя също заяви Италия и Испания, но посочи последната да е първа година.

# 53
  • Мнения: 202
Deni_den, дъщеря ми кандидатства по същата програма. Стискам палци да ги приемат и двамата. Тя също заяви Италия и Испания, но посочи последната да е първа година.
Дано, ние предпочитаме Белгия но да видим. Първата година се учи задължително в Белгия после втора и трета може да избира.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 845
Много странно, защото те поискаха от нея са посочи къде иска да е първата година и да се обоснове защо....

# 55
  • Мнения: 202
Много странно, защото те поискаха от нея са посочи къде иска да е първата година и да се обоснове защо....
Сега се сетих, трябваше да се упомене стартов университет да. Понеже сина ми иска    стартовия му да е Белгия , но можеше и друга опция. Объркващо е

# 56
  • Мнения: 201
И ние търсим квартира за дъщеря ни в Кортрейк. По сайтовете пише, че са свободни,  а тези които изобщо отговарят, казват, че вече са заети. Направо ужас. Фалшиви сайтове, искат абонамент, пишат свободни стаи, а всъщност няма. Не знаех, че е толкова трудно. 😒

# 57
  • София
  • Мнения: 2 055
Ние сключихме договор за стая със самостоятелен санитарен възел в едната от сградите на Diggit.Наемът е 480 евро с включени режийни. Имаше и по-евтини с около 70 евро, но без самостятелен санитарен възел. Изпратихме депозит от 2 наема предварително. Дано всичко е наред и от началото на септември да може да се настани.

# 58
  • София
  • Мнения: 5 380
Ние на този етап сме пуснали заявка за стая в кампусите на Артевелде и Врии.

# 59
  • Мнения: 201
Ние сключихме договор за стая със самостоятелен санитарен възел в едната от сградите на Diggit.Наемът е 480 евро с включени режийни. Имаше и по-евтини с около 70 евро, но без самостятелен санитарен възел. Изпратихме депозит от 2 наема предварително. Дано всичко е наред и от началото на септември да може да се настани.
А подписахте ли договор?

# 60
  • София
  • Мнения: 2 055
Ние сключихме договор за стая със самостоятелен санитарен възел в едната от сградите на Diggit.Наемът е 480 евро с включени режийни. Имаше и по-евтини с около 70 евро, но без самостятелен санитарен възел. Изпратихме депозит от 2 наема предварително. Дано всичко е наред и от началото на септември да може да се настани.
А подписахте ли договор?
Да, това имах предвид като написах "сключихме договор". Имаме познато момиче, което живее там и е доволно.

# 61
  • Мнения: 201
Ние сключихме договор за стая със самостоятелен санитарен възел в едната от сградите на Diggit.Наемът е 480 евро с включени режийни. Имаше и по-евтини с около 70 евро, но без самостятелен санитарен възел. Изпратихме депозит от 2 наема предварително. Дано всичко е наред и от началото на септември да може да се настани.
А подписахте ли договор?
Да, това имах предвид като написах "сключихме договор". Имаме познато момиче, което живее там и е доволно.
С Diggit не вярвам да имате проблем, но те не отговориха на моята дъщеря. Тя намери чрез сайт стая в друго общежитие. В понеделник казаха,че ще изпратят договор. На Вас искаха ли някакви справки към договора? Притеснявам се, защото сайта не известният   Котуест, а някакъв друг.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 055
Не са ни искали нищо, като изключим че в договора пише и моите данни, освен на дъщеря ми.

Diggit отговориха чак след като пратихме през сайта им коткретна заявка за сграда и номер на стая.

# 63
  • София
  • Мнения: 1 845
Идвам да се похваля с прием в KUL, European studies. Дъщеря ми е много, много щастлива. На мен ми е малко присвито. Сега чакаме да й кажат къде ще започне, а те чакат да им изпратим диплома.

Deni_den, новини при вас?

Последна редакция: ср, 08 май 2024, 17:59 от etomira

# 64
  • София
  • Мнения: 2 055
Etomira, честито на девойката за приема. Много здраве и успехи и от тук нататък 🤗

# 65
  • София
  • Мнения: 5 380
etomira, браво! Успех на девойката!

# 66
  • Мнения: 9
etomira, чудесни новини !
Успехи на момичето ти !
Пожелавам успех и на всички търсещи квартира.
 

# 67
  • София
  • Мнения: 5 380
Моят младеж има днес потвърждение за прием във VUB, и най- вероятно ще запише да учи там.
Да ви питам как смятате да организирате преместването на багаж?

# 68
  • София
  • Мнения: 1 845
Сливка, честито! Много успехи му пожелавам! Какво ще правите с настаняването?
Ние чакаме да разберем къде ще е първата година и после ще му мислим за багажа. Първо ще се чудим за настаняването, въпреки че от Интеграл казаха, че предвид спецификата на програмата, от университетите осигуряват общежитие. Дано да са прави.

# 69
  • София
  • Мнения: 5 380
Чакаме за стая в кампуса.
Бяха ни писали, че има шанс да го настанят ако пусне заявка до 1.05.
Ние спазихме срока.

# 70
  • софия
  • Мнения: 25 595
Честито на децата! Пожелавам им да се справят и да са приети на тяхното място!

etomira, доволни ли сте от Интеграл?
Много се колебая дали сами да следим нещата или да се обърнем към посредник и кой. Ходихме на няколко образователни изложения, но не мога да преценя. В Колежа имат някакви съветници, но те общо взето нищо не правят, не са особено заинтересовани и се притеснявам да не пропуснем нещо.

# 71
  • Мнения: 53
Колко време след подаване на документи се разбира, дали е приет кандидата?

# 72
  • София
  • Мнения: 1 845
Zvanche, ако крещяха вместо мен да си напише я есе, я мотивационно писмо, щях да ги обожавам. Но това е единственото, което не направиха. И да, добре, че беше Ани. Тя смели всичко, подаде всички документи, провери всяко нещо. Дали можете да се справите сами? Да, можете. Просто аз нямах възможност да следя целия процес и да се занимавам, а моето дете е много над битовизмите.

innchen, подадохме документи втората половина на февруари. Vrije отговориха преди месец, KUL вчера.

# 73
  • София
  • Мнения: 5 380
Звънче, ние направихме първо една консултация с Козмо. Те ни ориентираха за Белгия и още няколко държави към които проявявахме интерес.
След това използвахме за подаване на документи услугите на Интеграл и Юнифай.
И за двете имах предложени от съфорумка консултанти, чийто услуги да ползваме.

# 74
  • София
  • Мнения: 2 055
Ние (или по-точно аз) се справихме сами с подаването на документи в три университета в три държави. Всеки със своите изисквания и особености. Само трябва детето да знае какво иска точно да учи и от там нататък е песен 🙃
Сортирах около 15 университета в 5 държави и й дадох линкове. Тя си прочете програмите на специалността, която иска и отся 3 броя. От там нататък просто трябва да се следват стъпките в системите на конкретния университет или обща за държавата, както е за Англия.
Zvanche, ако ти трябва помощ съм на линия за съдействие 😊

И честито на младежа на Игривата слива 🥳

# 75
  • софия
  • Мнения: 25 595
Много сте мили 🤍 Със сигурност ще ви досаждам. Само още малко да се ориентирам.

# 76
  • София
  • Мнения: 5 380
Момичета, силно се надявам да си бъдем полезни по един или друг начин. Ще пиша по-натам как се движат нещата. Доколкото успях да разбера чакат диплома и вече правят акаунт в сайта на университета. Трябва да изкарам на младежа ЕЗОК, карта за пътуване в Брюксел и ...не знам там как са със здравните услуги, осигуровки някакави плащат ли се?

# 77
  • Мнения: 9
Привет дами,
Игривата слива, честито на младежа и успешно следване!
Аз също ще ви досаждам, ние сме сладващата година най-вероятно  Artevelde.
В началото на април бяхме в Белгия и дъщеря ми се влюби в Гент. Видяхме и другите градове, но мисля , че там най-много и допадна. Аз, честно казано предпочитам да заложа на посредник, но се колебая между Интеграл и Едланта. Можете ли да споделите защо предпочетохте Интеграл и да ми препоръчате с кой точно да се свържа там ако сте доволни.
 

# 78
  • София
  • Мнения: 5 380
Elantra, в Артевелде кандидатствахме с Юнифай. Препоръчвам. И много бързо действат, те ни препоръчаха университета. Работят с него.

# 79
  • Sofia
  • Мнения: 4 728
Здравейте,

и моята дъщеря е приета в Howest в Кортрейк, 3д анимация. Вчера подписахме договор за общежитието, доста тръпнахме, докато ни го пратят, да не ни се изплъзне изпод носа. Първо бяхме набелязали една стая, пратиха ни допълнителни снимки и когато казахме, че ще я вземем, ни обявиха, че всъщност била заета и ни предложиха други по-скъпи. С втората стая изобщо не обмисляхме и не искахме допълнителна информация, каквато е - такава, важното е, че има баня и тоалетна.

Как стои въпросът със здравното осигуряване? В университетските документи пише, че се ползва европейска здравна карта и препоръчват (но не е задължителна) някаква top up застраховка. На европейската здравна карта обаче пише, че се ползва само за спешна помощ. А като ходих в НАП да й платя здравните осигуровки, казаха, че докато учи в чужбина, няма нужда да ги плащам, а само да им пращам документ за записан семестър. Малко съм объркана по този въпрос.

# 80
  • София
  • Мнения: 2 055
Честито за приема и осигурена стая в общежитие 😊 Моля за името на общежитието, ако е възможно.

По въпроса за здравните осигуровки - правилно са ви казали от НАП. Трябва да се платят само 3-та месеца сега - юни, юли и август. След това с документ от унито преведен на бълг.език се ходи в НАП и те заверяват периода  - семестър/година в нашата здравна система.

# 81
  • София
  • Мнения: 5 380
Чудехме се за абонаментния мобилен план на младежа.
Номерът, който ползва е от много години. Хич не ни се иска да го сменя, но предполагаме, че там ще трябва да ползва техните мобилни мрежи.

# 82
  • Sofia
  • Мнения: 4 728
Честито за приема и осигурена стая в общежитие 😊 Моля за името на общежитието, ако е възможно.

По въпроса за здравните осигуровки - правилно са ви казали от НАП. Трябва да се платят само 3-та месеца сега - юни, юли и август. След това с документ от унито преведен на бълг.език се ходи в НАП и те заверяват периода  - семестър/година в нашата здравна система.

Благодаря! Ще пиша на лични за общежитието, но сега погледнах в Diggit и вече всичко е заето в тази сграда. Astonished

Супер за здравните, тъкмо да ми отпадне този ангажимент - освен досадния документ с превод. Тя завърши миналата година, така че от септември ѝ внасям осигуровки, но за юни-август нямаше задължения.


Аз мобилният план го реших много лесно поради наличието на бъдещ първокласник - съвсем навреме номерът отива за него, а на нея ще ѝ вземем белгийски номер. Иначе и на мен щеше да ми е кофти да загубим номера.

# 83
  • София
  • Мнения: 2 055
Добро утро,
За мобилните услуги от това, което към момента знам, че за да имат карти на абонаментен план трябва да имат белгийска банкова сметка и регистрация в общината. Ние за момента още не сме решили как да процедира. Там на място ще го мисли като се установи в завимост дали от университета ще им предложат някакви преференциални условия за сим карти и банкови сметки за студенти.

# 84
  • София
  • Мнения: 5 380
Предполагам, че ние като чуждестранни студенти трябва да имаме регистрация в общината.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт