Номинации за "Златна малинка" 2023

  • 4 840
  • 46
  •   1
Отговори
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 401




Добре дошли в темата, в която можем да споделим най-големите си литературни разочарования на 2023 година!
Правила няма
Гласуване няма да има
Можете да номинирате колкото книги желаете! Можете да коментирате и хейтите на воля!
Засегнати и обидени не трябва да има. Темата е просто за забавление

# 1
  • Мнения: 36 566
Първото, което ми дойде наум, е Миниатюристът - добре написана, но скучна и безсмислена история с много подвеждаща анотация.

 
Въпросният текст:
Скрит текст:
В един свеж есенен ден през 1686 г. осемнайсетгодишната Нела Оортман пристига в Амстердам, за да започне новия си живот като съпруга на заможния търговец Йоханес Брант. Надеждата ѝ за щастлив брак бързо изчезва – нейният нов дом, макар и великолепен, не е никак гостоприемен. Йоханес е любезен, но дистанциран, силно отдаден на работата си, и оставя Нела сама със сестра си – рязката и властна Марин.

Но светът на Нела се променя, когато Йоханес ѝ дава необичаен сватбен подарък: копие на дома им с размера на стъклена витрина. За да обзаведе подаръка си, Нела използва услугите на миниатюрист – загадъчен и потаен майстор, чиито произведения мистериозно отразяват действителността по неочакван начин… Малките обитатели на миниатюрата постепенно се превръщат в огледални образи на реалността.

Подаръкът на Йоханес помага на Нела да проникне в затворения свят на семейство Брант. В това набожно общество, управлявано от златото и потисническите догми на религията, на различния се гледа като на заплаха и дори богат мъж като Йоханес не е в безопасност. Сякаш само един човек вижда участта, която ги грози. Дали миниатюристът е ключът към тяхното спасение… или е архитектът на унищожението им?

Предполага се, че има някаква мистерия и че главната героиня по някакъв начин ще промени живота на семейството. Следват спойлери - сюжетът накратко:
Скрит текст:
Съпругът й не се интересува от нея, защото е гей. Сестра му Марин го е накарала да се ожени, за пред хората. Той има млад любовник, който е отвратителен, но въпреки това "много умният" Йоханес поддържа дългогодишна връзка с него. Накрая въпросният го издава на властите, като се преструва, че е бил насилен и Йоханес е екзекутиран публично. Марин е бременна от чернокожия слуга на Йоханес и умира при раждането. И в двамата няма нищо особено или мистериозно, освен че са нещастници (ако това се брои за нещо особено). Не са и кой знае колко интелигентни - поне от действията им не може да се направи такъв извод.
Нела наследява всичко, заедно с детето и изведнъж решава, че е силна жена.

Въобще не става ясно откъде миниатюристката (жена е) научава детайли за живота на клиентките си, нито какви са нейните мистични сили. Не смятам, че ролята й е от решаващо значение - Нела уж черпи сили от нейните съвети, а друга героиня получава нервна криза и толкова. Накрая Нела ритуално разрушава миниатюрата, за да покаже, че е господар на съдбата си (друга глупава постъпка - миниатюрата е ужасно скъпа, а тя има крещяща нужда от пари, след смъртта на съпруга си).

# 2
  • Мнения: 10 698
Моята Малинка No1 за 2023г отива при "Порцелановата кукла" (Кристен Лъш).
Обожемой! Какво недоразумение!
В един перфектен свят щеше да е забранено на разни дамички от Сан Франциско или Ел Ей да пишат нелепи книги, ситуирани в бившия СССР . Но тъй като не живеем в перфектен свят, поне си спестете това литературно недоразумение. Абсурдна, алогична, нелепа от началото до края, книгата е изключително слаба и е пълна загуба на време.
Малинка No 1 за 2023г.

П.П. все още си мечтая за добре написана сага (в стил Филипа Грегъри, да кажем) за Романови и за бурните години около и след Революцията от 1917г.

След "Порцелановата кукла" дойде ред и за втората ми малинка за годината, която отива при мега-недоразумението "За ваше собствено добро" на Саманта Даунинг.
Изключително посредствен трилър, но с яко застъпено продуктово позициониране. Не си спомням да съм чела подобна книга, която така да гъмжи от конкретни търговски марки и то споменавани по много пъти. Чак неприятно му става на човек!
Явно романът е спонсориран от производителите на капсулирано кафе, мляко, хипермаркет Таргет (който и да е той), фирма за кетъринг, и, разбира се, Старбъкс, чието име беше споменато поне 15 пъти!
Абсолютно дъно е този роман, не си го причинявайте! Много съм възмутена, че подобни книги изобщо се издават.
Не мога да отрека, че идеята е що годе добра, но реализацията е трагична.

# 3
  • Мнения: 10 871
Глина! Стигнах до средата и се чувствах измамена, потресена и загубила ценно време от живота си Grinning Определено ме "хвана за гърлото", даже по едно време щях и паническа атака да получа от досада Grinning Рядко недочитам книга, тази ми е номер 1 в класацията на изоставените книги. Явно аз не съм в ред, че не мога да оценя този шедьовър Grinning

# 4
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 401
Добре. Аз абсолютно безспорно номинирам за голямата Малинка Вода за цветята. Сигурно безапелационно ще спечели в другата тема.
Ако не беше застъпената тема, която е и лична моя драма( загубата на дете), нямаше и да я дочета. Но не усетих онази болка, която нося и до днес, не успях да съчувствам, не успях да се трогна. Разхвърляният и хаотичен стил на писане отблъсква. Една мозайка от герои и събития, чийто център е гробището- прекрасно, няма що. Не открих нито добре поднесена история, нито интересни персонажи, нито някакъв сюжет дори, нищо! Дочетох я на инат, все пак всички я харесват...

# 5
  • Мнения: 10 204
Тарталета, не всички 🤫.
За малко бих номинирала “Четвърто крило” - главно заради стила на писане, но сюжетно имаше все пак някои добри идеи и затова все пак ще я пожаля.

# 6
  • Мнения: 6 737
"Вода за цветята" на Валери Перен не е чак толкова зле. Следващата й книга "Trois" вече е още по-зле. Едни и същи сценарии и тъй модерното "смяна на пола".

# 7
  • Мнения: 3 051
"Вода за цветята" на Валери Перен не е чак толкова зле. Следващата й книга "Trois" вече е още по-зле. Едни и същи сценарии и тъй модерното "смяна на пола".
Значи по тая причина не смея да взимам вече нови книги; номинирам ги тук всички в тоя тренд!

# 8
  • Мнения: 2 243
Гленън Дойл "Неопитомена"-една пародия на творба,сладникаво скалъпена боза,по-точно щуротия.

# 9
  • Мнения: 239
,,Шедьовър покъртителен на гений изумителен" - Дейв Егърс. Единственото покъртително нещо в тази книга беше тъпотата и. Изпълнена със самохвалството на очевидно нарцистичния и автор боза, която не можах да изтърпя до края.
,,Да четеш Лолита в Техеран"- Азар Нафизи. На десетата страница едва не заспах от скука. На петдесетата се отказах да я чета. Не се случва абсолютно нищо. Група жени се събират да пият чай и да дрънкат празни приказки.

# 10
  • Мнения: 6 164
Моята топ Малинка отива при .... "Кървавият портокал" на Хариет Тайс. Достоен опонент е и "Моята прекрасна съпруга" - Саманта Даунинг.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 007
Доста слаби книги прочетох тази година, но топ 3 на най-посредствените са:
- "Библиотекарката от Аушвиц" на Антонио Итурбе. Още една боза, която разчита на споменаването на Аушвиц в заглавието, за да се продаде.
- "Феликс и невидимият извор" на Ерик-Еманюел Шмит. Поредна книга на същия автор, в която за поднесени азбучни истини, замаскирани като проникновения. Този път успешно ме накара да намразя и писателя, и героите. Повече няма да се подлъжа.
- "Детският влак" на Виола Ардоне. Очаквах повече исторически подробности за Италия в следвоенния период, а попаднах на комунистическа пропаганда.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 1 436
1. "Денят на прасето" на Джош Малерман. Толкова изсмукан от пръстите,  безсмислено кървав, с най- откровено неприятните герои, които съм срещала в близките няколко години. Скучно ми беше от самото начало, даже се чудя как успях да чета до средата, а след това по тегела видях и края - защото не обичам да оставам съвсем без понятие какъв ще е финалът. На този автор единствената книга, която ми хареса, е "Малори". След това продъжението също ми беше излишно четиво. И смятам, че засега приключих с този автор.

2. "Макбет" на Ю Несбьо. Любим автор, но с този роман ме разочарова. Според мен е написал това по поръчка за запълване на квота. Написано е със сюжета на класическия Макбет, но с тази съвременна нишка - нещо не ме хвана мен лично, не ме грабна.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 163
Глина! Стигнах до средата и се чувствах измамена, потресена и загубила ценно време от живота си Grinning Определено ме "хвана за гърлото", даже по едно време щях и паническа атака да получа от досада Grinning Рядко недочитам книга, тази ми е номер 1 в класацията на изоставените книги. Явно аз не съм в ред, че не мога да оценя този шедьовър Grinning

Тази книга е точно за тук, а ти си си наред, със същото чувство и аз останах.Ти поне до половината си я чела, аз- цялата. Направо се чудя как седи на рафтовете за най-продавани книги. Хубава реклама й правят, то не е по предавания, книжарници..Маркетоложка се събудила един ден и решила книга да напише. ..
Иначе и аз избягвам да чета съвременни книги, по причина, която е написала Ален мак.

# 14
  • Мнения: 1 967
Моята малинка отива при ,, Симон '' . Рядко оставям непрочетени книги , но с тая не можах да се разбера .

# 15
  • Мнения: 24 419
Изненадана съм, че няколко хубави книги сте сложили в този списък

От мен "След края" на Клеър Макинтош

# 16
  • София
  • Мнения: 495
"Мамник", Васил Попов. Прочетох я, но общо взето беше загуба на време.

# 17
  • Мнения: 135
"Уроци по химия" - Бони Гармъс от мен. Вкусът е субективен, но обективно тази книга е написана изключително лошо. Все още недоумявам защо е масово харесвана.

# 18
  • София
  • Мнения: 22 993
Радвам се, че не само аз ще номинирам фаворити от други теми. За сега имам три заглавия:

 1) "Eдин аристократ в Москва" - ами то нищо не ми хареса в тази книга, няма нищо хубаво, за което да мога да се хвана... Ето и какво съм писала за нея след като я прочетох - "Прочетох "Един аристократ в Москва" и направо съм без думи. Без думи съм заради оценката на книгата в ГР и положителните коментари, които четох за нея. Ако мога да определя книгата с 3 думи, те ще са: скука, скука и пак скука. За безумния и излишен обем не ми се и говори. Последните 30 стр ми бяха интересни само, но края не ми допадна. Не бих препоръчала."

2) "Светът на Ваканката- Ваканцията" - също не знам защо си го причиних.

3) "Когато животът ти изпрати хипопотам" - Много скучна ми беше и тя.

# 19
  • Мнения: 10 698
Изненадана съм, че няколко хубави книги сте сложили в този списък

От мен "След края" на Клеър Макинтош

Различни сме. Аз например съм изненадана за "След края" Simple Smile
Мен много ме беше развълнувала тази книга , сложила съм ѝ 5*

# 20
  • Мнения: 10 204
Точно така, различни читатели сме.
За разлика от Хепи, аз пък харесах много “За ваше собствено добро”, но не като трилър, а като книга описваща отношенията в една гимназия между учители, ученици, родители, директор, училищни спонсори. Както и някои от масово харесваните книги и такива, които печелят класации, на мен ми бяха скучни. Но вече се научих как да ги отсявам.
Някои читатели сигурно биха номинирали и “Гняв” на Стивън Кинг, но аз пък намирам тази книга за добра, не езиково, а от гледна точка на това как е описано - отново като от опитен психолог, поведението на различните действащи лица.

# 21
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 401
Мисля, че Аристократ- ът го бях номинирала миналата година в "добрата" тема, любима моя книга е. "Кървавият портокал" също доста ми беше харесала.
Интересно ми е да се съпоставят двете теми, докато са активни успоредно Simple Smile

# 22
  • Мнения: 10 204
Още не ми остава време за “Един аристократ в Москва” (че има един друг “Аристократът” , а пък някои читатели понякога са особено пунктуални, или поне избирателно са такива).

На мен пък ми е любопитно дали след толкова хайп някой ще номинира в другата тема “Четвърто крило”. Тази книга има все пак и някои плюсове, но не ми бяха достатъчни за добра оценка от мен.

# 23
  • Мнения: 9 113
Дефиницията за добра книга е да бъде интересна. Да,да точно така. Помислете,може ли лоша и бездарна книга да бъде интересна? Не,не може.

# 24
  • Мнения: 10 204
“Интересна” е субективно понятие. Зависи от много фактори. Например колкото и да ми харесва и да ми се искаше да е интересна “Коледна песен”, за едно сравнително малко на възраст, но вече четящо дете, все още не е (а същевременно от една популярна поредица за магьосник вече сме на четвърта книга).
Колкото до ”Четвърто крило” - като сюжет има някои добри идеи, драконите също са  интересни, но езиково - не може едва ли не на всяка страница, на някои повече от веднъж да срещаш вметвания като sh*t или думи, започващи с fu… и да я оцениш като литературен бисер. А на негативни мнения за тази книга почти не може да се попадне. Но както казахме - вкусове разни.
П.п. И да - вече тази книга виждам с номинация в темата за книга на годината 😃…

Последна редакция: пн, 04 дек 2023, 20:55 от fenyx

# 25
  • Мнения: 10 871
Лоша и бездарна книга също са субективни понятия.

# 26
  • Мнения: 6 164
Всяка книга си намира читателите. И аз се учудвам понякога какви "боклуци" четат някои хора, но това им се чете, това четат. Както и - за Малинка е и някой се провикне - неее, ама тя ми е любимата ... Еми, хубаво де, и какво от това?!
Аз и Бакман с новелата с дългото заглавие мога да метна на драго сърце тук и сега, ама като знам колко хора ще писнат в същия момент ... ще се въздържа.

# 27
  • Мнения: 163
Привет,
ето моите литературни недоразумения за 2023:
1. Експедиция REcycle  - Вячеслав Стоянов
(то бива подробен пътепис, но да чета на всяка страница за пришки по краката и обрив по слабините - дойде ми в повече)
2. Нова Европа - Майкъл Пейлин
(описва бившите соц. републики от ЮИ Европа. Няма лошо - викам си, ще видя нас и съседите през погледа на напътувал се англичанин в "зората" на демокрацията. Във всяка посетена страна има интервю с емблематична личност. Супер! Добре, ама България е представена от Азис. Хубаво, певец да е. Поне Веско Маринов да беше, че е българин, а то... Абсолютна загуба на време - цяла седмица мъка

# 28
  • Мнения: 36 566
Май същото нещо съм го гледала навремето в предаването на Майкъл Палин. Поне беше забавно как представи Северна Македония - отне му 2-3 минути и каза нещо като "Тук има едно езеро, за което местните казват, че е тяхното море."

# 29
  • София
  • Мнения: 2 007
Идвам с една прясна-прясна малинка - "Дейзи Даркър" на Алис Фини. Похватът е същият като в другите ѝ две книги преведени на български. Редуват се минало, настояще, минало и през цялото време мрънканиците на самосъжаляващата се Дейзи. Финалът е пълен потрес. Тъкмо мислех, че по-зле не може да стане, а то най-скалъпеното беше оставено за десерт. Край, точка, хикс, зачерквам и тази авторка.

# 30
  • Мнения: 780
Имам много малинки за тази година. Ще включа само тези, които помня по-ясно и за които се почувствах излъгана заради големите очаквания.

"Дейзи Даркър" на Фини за мен също е малинка. Напълно съм съгласна с горното мнение на Ивето. Краят беше особено разочароващ.

Новата й книга "Good bad girl" не е много по-добра.

Малинка беше "Приказка" на Кинг. Едва я завърших. Беше ми толкова скучна, че имах желание да прескачам не само параграфи, но и глави.

За великия "Аристократ в Москва" имам противоречиви мисли и не знам дали е точно малинка, но и аз не разбирам суперлативите за романа. Както писах в другата тема, разбирам защо западната публика я харесва. За тях това е екзотика, облечена в блясъка на залязваща епоха, до която те не са се докосвали чрез много други книги.  Освен това ги кара да си мислят, че са научили нещо за този период в Русия. А точно историческата реалност не е представена достоверно. 

# 31
  • Мнения: 10 871
Отказахте ме от Дейзито Grinning то и без това сюжета като цяло не ме грабва, а след толкова лоши отзиви, ще я чакам в ел. вариант, евентуално някой ден да й дам шанс.

# 32
  • Мнения: 57
Отказахте ме от Дейзито Grinning то и без това сюжета като цяло не ме грабва, а след толкова лоши отзиви, ще я чакам в ел. вариант, евентуално някой ден да й дам шанс.
В ел вариант е налична в mailbooks.
И моята номинация е за Дейзи.

# 33
  • Мнения: 6
На първо място поставям "Убийствено просто" на Питър Джеймс. Според мен би трябвало заглавието да се промени на "Убийствено тъпо". Нещо като опит за трилър, но изпълнен с толкова неправдоподобни подробности, че и 6-годишно дете би се възмутило. Например жертвата прекарва цял ден в ковчег, заровен под земята, след като са му издърпали тръбата за дишане отвън и дори не изпитва дискомфорт.

След това - цикълът "Тъмната Исландия" на Рагнар Йонасон. Някак си успях да преглътна първа част - "Снежна слепота" - основно заради описанието на един по-различен заобикалящ свят и начин на живот. Но втората - "Черен мрак" - напълно ме отказа. Главният герой - полицай Ари Тор Арасон - се държи като слабоумен тинейджър, а не като отговорен служител, назначен след сериозен психотест. Прочетох за автора, че бил адвокат, банкер, писател и университетски преподавател. Явно писането не му е нито силна страна, нито любима дейност.

Третата ми номинация за малинка е за "Историята на твоя живот" на Тед Чанг. Авторът се опитва да формулира някаква логика, противоречаща на здравия разум - че при използване на коренно различна семантична и семиотична система на мислене и възприемане на света можеш да си спомняш не само миналото, а и бъдещето, но въпреки това не можеш да го промениш. В половината глави, редуващи се през една, се описват безплодните опити на главната героиня да схване как е възможно това, а в другата половина - спомените и от бъдещето, с което читателят да бъде убеден, че все пак е успяла. И това е цялата книга... Ако очаквате накрая накакво смислено обяснение, с очакването си и оставате. Авторът изглежда използва подхода на шивачите от "Новите дрехи на царя" - разчита на това всеки читател да си помисли: "Ау, колко съм тъп, че не мога да схвана идеята, но я да похваля книгата, за да не се издам!" 😁

# 34
  • София
  • Мнения: 5 569
В тая тема винаги попадат хубави книги. Различни сме наистина. Аз като видя някоя своя любима книга тук и ми минава през мисълта, че сигурно има елемент на поза и привличане на вниманието с ексцентричен вкус:-) Знам, че всеки има право на мнение, но и всеки гледа от собствената си камбанария:-)

Лично за мен тук не бива да се номинират написано добре книги, които по някакви критерии не ни допадат лично. Малинките би следвало да са за супер тъпи и елементарни книги... Но както вече писах, различни сме. А пък хейтърството е на мода и даже се облича в интелектуална критичност. Времена и нрави...

Нямам истинска малинка тази година, но не ми харесаха следните книги:

1. "Мамник" на Васил Попов - има талант да пише автора, но какво пише ?!?!? пълна селска дивотия с елементи на ужасии, ниво по-ниско от средновековното и ценности липсващи, послание нулево...
2. Absolvo te - Георги Бърдаров - приключвам с този автор, явно не е моят..., много клиширано, същевременно гадости на макс, има някаква голяма грубост е неговия поглед, нещо крайно нерафинирано, не е моето.
3. "Събрани стихотворения" на Яна Язова - много тъмно, много тежко, много черно, ама нищо не бих предложила от тая книга да се популяризира... Прозата, която е оставила авторката, е достойна дори да се включи в учебниците по литература, но тази поезия... не. Всичко чета от и за Яна Язова, не очаквах, че точно от мен ще дойде отрицателен отзив за тази авторка, но ... това е истината, никак не ми харесаха нейните стихове, нито един от тях... уви.

# 35
  • Мнения: 6 737
Уж да няма омраза, пък цялото мнение е омраза към български автори и участници във форума....Даже и обиди.
Нарочно пиша омраза, а не хейт. По-красива ми е думата на български.

# 36
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 721
Типични малинки нямам, но книги, които едва дочетох и са ми коствали много нерви са двете от серията на Юси Адлер-Улсен - "Марко" и "Безгранично". Отдавна не бях се насилвала да чета книга и да я дочитам с огромна досада.

# 37
  • Мнения: 10 871
Аха, разбира се, че да не ти харесва някоя книга, която е "хванала за гърлото" хиляди и милиони, си е поза Joy То и Мамник е от тези книги, как може да не ти хареса, що за ексцентричност и поза за привличане на внимание Grinning

# 38
  • Мнения: 5 379
Категорично номинирам тук "Трескав блян" на Джордж Р. Р. Мартин. Много ме хвана яд на автора, че е съсипал (според мен) тази така хубава идея. Започна много добре, предвкусвах удоволствието от четивото, което е точно в мой стил, но малко преди средата започна да се срива жестоко. Настана една скука, една досада, а и в доста моменти стана толкова предвидима, че чак не е за вярване от човек, на когото доста късно му светва "лампичката", ако изобщо му светва. Дочетох я на инат и мога само да благодаря на Озон, че я бяха пуснали за безплатно четене през януари, че иначе щеше да ме е яд много за дадените пари, па макар и по-малко от хартиеното копие. А, да не забравям и злодеите - бяха точно този тип, който аз не понасям. Жалко наистина, а имаше такъв потенциал за мен. Има и други книги, които не ми харесаха, но тази се оказа най-голямото разочарование за 2023 година и само нея номинирам.

# 39
  • София
  • Мнения: 6 073
"Уроци по химия" - Бони Гармъс от мен. Вкусът е субективен, но обективно тази книга е написана изключително лошо. Все още недоумявам защо е масово харесвана.
Едно към едно и моето мнение. Не я дочетох въобще.

# 40
  • Мнения: 5 379
И малинка №1 за тази година присъждам на "Санаториумът" на Сара Пиърс. Авторката не просто е пресолила манджата, а направо е изсипала целия пакет в нея. Героите са толкова нелепи и нереалистични, че биха накарали и най-некадърния детектив да се залива от смях, четейки това нещо, защото дори и книга не мога да го нарека. Категорично препоръчвам да се избягва колкото се може повече. Радвам се, че не съм се набутала с пари за нея, че щеше да ме е яд изключително много.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 13 517
"Оцелелите" - Алекс Шулман
"Черно мляко" - Елиф Шафак

# 42
  • Мнения: 234
За мен реколтата от малинки беше богата тази година, но ще отбележа само някои по-скорошни разочарования...

Глина! Стигнах до средата и се чувствах измамена, потресена и загубила ценно време от живота си Grinning Определено ме "хвана за гърлото", даже по едно време щях и паническа атака да получа от досада Grinning Рядко недочитам книга, тази ми е номер 1 в класацията на изоставените книги. Явно аз не съм в ред, че не мога да оценя този шедьовър Grinning

Тази книга е точно за тук, а ти си си наред, със същото чувство и аз останах.Ти поне до половината си я чела, аз- цялата. Направо се чудя как седи на рафтовете за най-продавани книги. Хубава реклама й правят, то не е по предавания, книжарници..Маркетоложка се събудила един ден и решила книга да напише. ..
Иначе и аз избягвам да чета съвременни книги, по причина, която е написала Ален мак.

+1
Разочарование в най-чист вид и за мен - липса на каквато и да била идея и вдъхновение, прикрити неумело зад плосък патриотарски сюжет. @Ели-Мели , правилен ход от твоя страна, финалното развитие на книгата и действието в Истанбул във втората ѝ част в най-голяма степен бяха съшите с бели конци според мен...

"Леговище на вълчици" на Елоди Харпър - посредствена книга с посредствен сюжет, с безкръвни и еднопластови герои, която по никакъв начин не е уловила духа на Древния Рим, ако читателят се абстрахира от имената, не би усетил нито кога, нито къде се развива действието на романа,  отделно от това преводът му сам по себе си също е за подобна номинация...

"Всичко свършва в полунощ" на Хариет Тайс и "30 дни мрак" на Джени Лунд Мадсен - два предвидими трилъра, които не носят каквато и да било изненада и тръпка на читателя с цялостното си развитие и особено с финала си.

# 43
  • София
  • Мнения: 5 569
Добавям тук една книга, която не само не е подходяща за млади хора, а направо я намирам за опасна.

Искрена малинка от мен за "Нищо" на датчанката Яна Телер. Тя е като потъване в дълбока депресия, от която никакъв изход няма.

# 44
  • София
  • Мнения: 5 569
Уж да няма омраза, пък цялото мнение е омраза към български автори и участници във форума....Даже и обиди.
Нарочно пиша омраза, а не хейт. По-красива ми е думата на български.

Хей, не, Dincho, не си ме разбрала правилно, вероятно не съм успяла да се изразя.

Това, което си написала, просто изобщо не е вярно за мен.

Като започнем от това, че не само не мразя българските автори, а напротив - отделям им огромна част от вниманието си - 9 от 36-те книги, които съм прочела през изминалата година са български. Ако добавя към тях книгите на автори със сходна душевност (руски, арменски, чешки), ще станат повече от половината вероятно. И все пак си запазвам правото да не ми допадат някои от тях, да не се идентифицирам с тях, да не откривам допирните си точки и онова емпатично чувство на сливане и съпреживяване, което се свързва с удоволствието от четенето.

Всички сме с различни вкусове. И имаме право на това.

Остани си със здраве.

# 45
  • Мнения: 6 737
Уж да няма омраза, пък цялото мнение е омраза към български автори и участници във форума....Даже и обиди.
Нарочно пиша омраза, а не хейт. По-красива ми е думата на български.

Хей, не, Dincho, не си ме разбрала правилно, вероятно не съм успяла да се изразя.

Това, което си написала, просто изобщо не е вярно за мен.

Като започнем от това, че не само не мразя българските автори, а напротив - отделям им огромна част от вниманието си - 9 от 36-те книги, които съм прочела през изминалата година са български. Ако добавя към тях книгите на автори със сходна душевност (руски, арменски, чешки), ще станат повече от половината вероятно. И все пак си запазвам правото да не ми допадат някои от тях, да не се идентифицирам с тях, да не откривам допирните си точки и онова емпатично чувство на сливане и съпреживяване, което се свързва с удоволствието от четенето.

Всички сме с различни вкусове. И имаме право на това.

Остани си със здраве.

Възможно е и да не съм те разбрала правилно. Това е рискът на писменото общуване, когато не виждаш човека.
И на теб Честита Новата 2024 с пожелание за много вдъхновяващи книги.

# 46
  • Мнения: 7 457
"Татуировчикът на Аушвиц" - Хедър Мориц

История, толкова лежерно представена, направо нереална на фона на реалните ужаси и смърт там.

Прочетох и " Времеубежище "- най- прехвалената книга, ми нещо не я разбрах. Не ме грабна.

Последна редакция: чт, 04 яну 2024, 23:27 от happy doc

Общи условия

Активация на акаунт