Защо хората хранят негативни чувства към НПО-тата?

  • 7 307
  • 154
  •   1
Отговори
  • Мнения: 41 120
По принцип голямата част от населението изпитва недоверие и неособено топли чувства към НПО-тата, чувствайки, че те (най-вероятно за пари, за да си заслужат дотациите от чужбина) не защитават него, народа, а асоциалните елементи. И днес ми попадна ето тази статия, в която представител на БХК защитава тезата, че полицаят, убил 18 годишния престъпник, заслужава строго наказание.  
https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/15605266

Първо, той цитира закона за МВР, където в чл. 78 се казва, че се допуска изплзване на оръжие само когато това е абсолютно необходимо. И после решава, че това не било така. Да де, ама в същия този член има алинеи, които уточняват кога използването на оръжие е разрешено и една алинея гласи дословно това:
3. след предупреждение при задържане на лице, извършващо или извършило престъпление от общ характер, ако то оказва съпротива или се опитва да избяга;
А в конкретния случай имаме и предупреждение (и гласово, и с изстрел във въздуха), и убитият е извършил престъпление, и се опитва да бяга.  И аз изобщо не виждам какво съмнение има в правото на полицая...

Второ, той започва да разсъждава, че било имало редица фактори, които служителят трябвало да прецени, като характера на извършеното престъпление, представлява ли лицето актуална опасност за някого, какъв вид оръжие трябва да бъде използвано, къде да бъде насочено то. Е да де, ама това нещо се разисква вече седмица, а после съдът ще нищи години. А полицаят има секунди за да реши и ако трябва да мисли толкова обстойно той не може да си върши работата. Тоест за мен това са едни витиевати приказки, предназначени да внушат, че написаното в конкретната алинея на закона трябва да се обмисля, а не да се изпълнява, и то в ситуация на терен при недостиг на време. Ми това е абсурд.

Трето, той застъпва тезата, че ДЪРЖАВАТА трябва да повдигне наказателно обвинение срещу полицейския служител и да издаде присъда, която да отчита тежестта на причиненото увреждане. И някак мимоходом се споменава " загуба на живот на един 18-годишен младеж", все едно са го извадили от класната стая и са го разстреляли, а той не е треснал с тръба момиче и не е заплашвал с нож човек за да го ограби... И в противовес на това, уж за да изравни нещата и да покаже, че не само престъпникът, а и пострадалият има права, той говори, че когато бъдат хваната грабителите и изпратени на съда (ако), то жертвите имат право да стъпят в това производство и да участват в него. Значи на едното блюдо слага тезата, че ДЪРЖАВАТА С ЦЕЛИЯ СИ АПАРАТ трябва да защитава престъпника, а на другото тезата, че ЧОВЕКЪТ СЪС СВОИ СИЛИ И ПАРИ може евентуално да се включи в делото...

Ми за мен цялата статия е абсолютно пристрастна и застава в защита на престъпниците. И как после да ги харесваме тези от НХК???

Последна редакция: пт, 29 сеп 2023, 17:35 от bubanka

# 1
  • Мнения: 10 398
Всички се изтрепаха са защитават престъпника. Защо никой не се запита какво са преживели жертвите? Преди доста години ме нападнаха на улицата, за да ми вземат дамската чанта. Мога да кажа, че това ме промени завинаги. Изпадам в ужас, ако някой върви зад мен по улиците, често съвсем неадекватно се спирам и го чакам да отмине. И ред подобни прояви. Никога не бих защитила престъпник, който причинява това на хората. Защитниците трябва да преживеят нещо подобно, за да имат малко здрав разум.

# 2
  • Мнения: 8 906
Не съм работила в НПО, но съм имала вземане-даване с някои от по-известните. Да, има някои с реализирани проекти, но повечето от тези проекти са т.нар. информационни. Да направим една кампания, с която да информираме за проблем Х - разбирай, да напечатаме брошури, да качим информация в сайта и да направим една-две срещи в годината по някакъв въпрос, на който да поканим експерти да си бъбрят 1 час.

Факт е, че се издържат по международна линия от организации-майки плюс кандидатстване за грантове към програми на местни фирми. По-големите компании в Бг имат такива програми за корпоративна социална отговорност - пишеш проект-получаваш някакви пари. За толкова години и проекти не се научиха грамотно да подават.

Много приказки и много малко на практика - това ми е мнението. За БХК, ако напиша какво мисля, ще ме баннат.

# 3
  • Мнения: 12 824
Лицето не само, че е извършило грабеж и се е опитало да избяга, но е имало опасност и да извърши и друго престъпление, защото те са си били банда за грабежи.

Този член 87 има и една алинея 6:
(6) Забранява се употребата на оръжие за задържане или предотвратяване бягството на лице, извършващо или извършило ненасилствено деяние, ако лицето не представлява опасност за живота и здравето на другиго.

Ами може би въпросният господин да смята, че побой на хора с цел ограбване е ненасилствено деяние и лицето не представлява опасност за живота и здравето на другиго?

Струва ми се, че БХГ се чудят каква по-дразнеща теза да си измислят, за да пишат за тях по медиите. Колкото е по-скалъпена и противоречаща на здравия разум, но и на законите - толкова по-запомнящо се!

# 4
  • Мнения: 3 251
Негативни чувства към БХК?
Изобщо не става въпрос за негативни чувства, а за силна неприязъм.

# 5
  • Мнения: 18 593
Веднага след новината писах, че не и  е трябвало да стреля, даже не се знаеше, че е жена ,на полицая не е трябвало. Оплюха ме подобаващо и п обиждаха. Народът  е с полицайката. Само тези БХК се изказаха и в началото и   адвокат Марковски ли беше, дано не се лъжа ,мастит някакъв беше. Той застъпи ,че не трябвало да стреля.
 Да, нека грабят, убиват, защото много сложно  е да се защити полицай. Миролюба Бенатова веднага повдигна въпроса ,че може и  нас да застрелят лесно, други за сега не видях да защитават престъпниците.
 Стига и на тази жена и вероятно майка ,може и  да не е , не знам, цялата помия ,разпити ,писане на обяснения ,вероятно съд някой ден ,пък дали ще я осъдят зависи от много неща. Надушват адвокатите  дупчици в закона , подробности и вратички, за пари. Да осъдят държавата ,в това се целят,  е доста добра сума винаги.
  Не знам на кого са верни ,на законите или по адвокатски пренебрегват човешките закони и се държат за буквата и вратичката, извъртат, но    и в това трябва морал и мярка.
  Ако  вършат работа НПО - тата ,ще ги уважават, като манкират за заплатите си,   няма отърване ,няма да ги забранят, не вярвам и случайни да са в тях.  Би трябвало да са на обществени начала ,не на заплата. И листовките им стават за едно място, но преди години, сега и  за там не стават.
 Трябват други организации, но  и лично ми трябват, та ще замълча.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 515
Бях на 16г., когато ме нападна наркоман във входа на блока, в който живеех, не ми взе нищо, но тежко ме преби в следствие на това имам проблеми с гръбнака вече доста години. Раните заздравяха, но ми отне месеци да мога спокойно да изляза от нас и досега имам проблем с хора вървящи зад мен особено в тъмното. Не изпитвам и грам съжаление към такива хора, те са си избрали пътя без да им пука за последствията и като им се случи нещо и на мен не ми пука за тях. С тази тръба спокойно са можели да убият някого и тогава ли щяха да ги защитават?

# 7
  • Мнения: 25 674
С тази тръба спокойно са можели да убият някого и тогава ли щяха да ги защитават?

Да, пак щяха да ги защитават. Тръба срещу пистолет... Или нещо друго... Все ще измислят защо.
Общество, в което престъпниците имат повече права от хората, които спазват законите... Да ни е честито.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 515
С тази тръба спокойно са можели да убият някого и тогава ли щяха да ги защитават?

Да, пак щяха да ги защитават. Тръба срещу пистолет... Или нещо друго... Все ще измислят защо.
Общество, в което престъпниците имат повече права от хората, които спазват законите... Да ни е честито.

Сещам се за хората, които стреляха преди години по крадци в дома си...пак беше такова мазало.

# 9
  • Мнения: 2 911
Масово НПОтата в България се използват за пране на пари и укриване на данъци, както и за усвояване на еврофондовете. Отделно покрай поредицата избори в началото на годината излезе информация колко от тях са на издръжка на американците, колко на руснаците и колко политици и журналисти получават "стипендии".
А конкретно БХК преди години обявиха един английски наркоман, който закла момче на центъра на София, за човек на годината. И това било защото преподавал английски на другите затворници и това му изкупвало цялата вина. И въпреки протестите си поддържаха позицията. Та за тях е ясно, че си падат по отрепките.

Случаят с полицая обаче никак не е ясен, защото по телевизиите говорят пълни глупости. Това да уцелиш бягаща цел с пистолет от 100 метра с първия изстрел и то сутрин на развиделяване, в градска среда граничи с научната фантастика. Пистолетите се считат за ефективни до 50 метра, а на практика се ползват до 25. С подготовката на обикновените патрулни полицаи няма никакъв шанс това да се случи целенасочено. Отделно да си изгубиш служебното оръжие докато бягаш говори за невероятна некадърност. Къде точно ще е бил прибран личния пистолет, че да го извади достатъчно бързо за претендираната неизбежна самоотбрана също не си го представям, както и от какво разстояние го е видял към какво посяга. Та няма начин фактите да са тези, които се изнасят.

Последна редакция: нд, 24 сеп 2023, 20:02 от bboiko

# 10
  • Мнения: 18 593
Ако кажат ,че напооски е стреляно, другоо бвинение.
Каквоот и да е, отървала  хораат от един член на група за грабежи с няколко доакзани вече случая. И притесненията, дето ще ес изсипят  стигат , ако е само това. Че сее  ядосала, дето бягат, дето ги изпуска,  паке   срещу нея.
  Но циинрат един случай преди години, няма ад посмеят да стрелят повече другите, опасно е за полицая.

 Все трябваше да стане,  да си зададат въпрос престъпниците ,че може и да се стреля ,сега просто не може, няма начин, никой не го прави. те наглеят.
 Не знам за НПО какво да кажа, нито да ги забранят, нито да ги има. Би трябвало парите да влизат в държавно звено някакво и ад се разпределят от него, според дейностите. И би трябвало да има ревизии на всеки и  всичко ,няма частно ,няма  НПО, няма партия, да е законно  похарчено,  уточнявам, по работа ,не аз подкупи, скрити плащания,  обогатяване на персони. Ама няма да стане.
 Как ще си перат  и пари и дейности тогава.

# 11
  • Мнения: 14 650
Хората са негативни към НПО,защото се бъркат навсякъде вкл.в политиката на страната,отделно яростно  защитават престъпници и хрантутници.Това за чуждестранните.Има и бълг.неправителствени организации,които се занимават с помощ на болни и онеправдани.Покрай чуждестранните,много хора не правят разлика и изпитват презрение към всички нпо и си мислят,че всички получават щедро възнаграждение от чужбина.
Орбан изгони доста чужди нпо,които се бъркаха в политиката на Унгария.Одобрявам това му действие.

# 12
  • Мнения: 12 824
ЮРИДИЧЕСКИ ПРОЧИТ НА ЧЕРВЕНАТА ШАПЧИЦА
Червената шапчица живеела в Урегулиран поземлен имот (УПИ), предназначен за жилищни нужди, находящ се в малко село, разположен в непосредствена близост до имоти, част от държавния горски фонд. От другата част на горските територии се намирал недвижимия имот на нейната роднина от втора степен по права линия. В изпълнение на периодичното си задължение за издръжка и гледане, срещу което нейната баба ѝ прехвърлила собствеността върху къщата, Червената шапчица се отправила към горските територии с цел да престира на баба си уговореното, като спази местоизпълнението - в къщата на бабата. Поради неизпълнение на задълженията на общината да поддържа и маркира общинските пътища, Червената шапчица била въведена в заблуждение и тръгнала по един пуст третокласен път. Там срещнала Вълка - субект, притежаващ свидетелство за съдимост, дълго четири страници. Той се опитал да я убеди да сключат договор за дарение, по силата на който Червената шапчица да му предостави безвъзмездно съдържанието на носената от нея кошница. Тъй като опитът му се оказал негоден, в съзнанието му се формирала умисъл към други престъпления. Той се възползвал от незнанието и неосведомеността на Червената шапчица във връзка с пътната мрежа и кадастралната карта и я насочил в неправилна посока. Същевременно стигнал първи до цитирания недвижим имот, собственост на бабата, и извършил умишлено убийство по особено жесток начин - чрез изяждане на жертвата. Когато Червената шапчица пристигнала на местопрестъплението, субектът, след като осъществил състава на престъплението „измама", извършил второ убийство. В този момент се появил органът на власт и при превишаване на служебните си задължения изкормил престъпника. С това свое действие той нарушил правото му на справедлив процес, както и още редица текстове от Конвенцията за защита правата на човека, и в крайна сметка държавата била осъдена от Съда в Страсбург.

Източник: Фейсбук, публикувал Румен Русков

# 13
  • Мнения: 3 388
Цитат
"Статистика за престъпленията в района на мола в Лозенец -
51 деца и младежи са ограбени от началото на 2022 г. до момента, където е действала бандата от Ботунец, пише "24 часа".
49 са грабежите до края на юни 2023 г. "
Това е, което ме притеснява мен. Знаело се е за групата, отбелязвали са се престъпленията й, десетки млади хора са бити с тръба, за да бъдат ограбени и НИЩО, НИЩО не е можело да се направи!
Докато един ден на една полицайка не й идва нанагорно....
Не са наред нещата.

# 14
  • Мнения: 14 650
Ако между жертвите на тази банда е имало дете на мутра,всичко щеше много бързо да се оправи.Още същата вечер всичко щеше да е приключено и забравено.Нямаше и да се намесят полиция,медии и нпо.

# 15
  • Мнения: 422
Защото повечето хора не пасат трева и са наясно, че нещо, финансирано отвън, не работи за интересите на хората тук

# 16
  • Мнения: 21 514
Приемам, че темата не е общо за негативните чувства на хората към НПО-тата, а по конкретния казус и позицията на БХК по него.„

В сърцето си съм на страната на полицая - особено пък откакто разбрах, че е полицайка - но от Български хелзинкски комитет очаквам точно позицията, която са възприели и щях да съм разочарована , ако беше друга. Тяхната кауза е точно да защитеват такива незащитими понякога персонажи, като в случая покойния грабител. Просто така е редно, не може да няма и неправителствени организации, които да поемат и тази страна на казуса.

И в много други случай БХК застава на контра на общественото мнение, но следвайки определени принципи, които също трябва да бъдат взети под внимание.

# 17
  • Мнения: 41 120
Тоест принципът "престъпник и крадец, ама дайте да го измъкнем от наказание" или пък "защитил справедливостта, ама понеже ощетил престъпника, дайте да му извадим душата" заслужава уважение? Ми не мисля, това не е просто да си на контра с общественото мнение, това е контра на справедливостта. Контра на общественото мнение е да кажем Милена, която се изказа срещу гей парадите. Или поне срещу активното обществено мнение. Но нейната контра не защитава престъпления.

Последна редакция: вт, 26 сеп 2023, 10:40 от Черна станция

# 18
  • Мнения: 419
Тоест принципът "престъпник и крадец, ама дайте да го измъкнем от наказание" или пък "защитил справедливостта, ама понеже ощетил престъпника, дайте да му извадим душата" заслужава уважение? Ми не мисля, това не е просто да си на контра с общественото мнение, това е контра на справедливостта. Контра на общественото мнение е да каем Милена, която се изказа срещу гей парадите. 5Или поне срещу активното обществено мнение. Но нейната контра не защитава престъпления.

+ 1

Тръгнах да пиша коментар, но ти си го казала много хубаво.

# 19
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Побългарихме и това.

# 20
  • Мнения: 68 806

В сърцето си съм на страната на полицая - особено пък откакто разбрах, че е полицайка - но от Български хелзинкски комитет очаквам точно позицията, която са възприели и щях да съм разочарована , ако беше друга. Тяхната кауза е точно да защитеват такива незащитими понякога персонажи, като в случая покойния грабител. Просто така е редно, не може да няма и неправителствени организации, които да поемат и тази страна на казуса.


Струва ми се, че жертвите са такива незащитими, но не понякога, а почти винаги, персонажи. А не агресорите.

# 21
  • Мнения: 4 766
Нали последно не била полицайка, а полицай?
По този казус - всякак може, но никак не е идеално. Все някой ще се окаже от грешната страна на общото правило.

Или ще им се разминава на престъпниците, или ще сме "полицейска държава" - както върви етикета за Щатите, примерно.

Същото е с НПО-тата, медиите, държавните служители и практически всичко - и винаги медът е смесен с катрана. То това е сложността и ежедневието на живота - да ги отделяш.

# 22
  • Мнения: 21 514

В сърцето си съм на страната на полицая - особено пък откакто разбрах, че е полицайка - но от Български хелзинкски комитет очаквам точно позицията, която са възприели и щях да съм разочарована , ако беше друга. Тяхната кауза е точно да защитеват такива незащитими понякога персонажи, като в случая покойния грабител. Просто така е редно, не може да няма и неправителствени организации, които да поемат и тази страна на казуса.


Струва ми се, че жертвите са такива незащитими, но не понякога, а почти винаги, персонажи. А не агресорите.

Той в случая агресорът вече е на оня свят, какво повече.

# 23
  • Мнения: 68 806
E като е там, каква защита му трябва...

Мисля че стана ясно какво исках да кажа в предния си пост.
НПО са контра заради самата контра, не заради целта.
Просто да са наопаки, контра...това правят те. Идеята която защитават няма значение..просто са намерили нишаТА, печеливша очевидно...и си дълбаят в нея.

# 24
  • Мнения: 21 514
Не е вярно, но това става ясно, когато се наложи да се обърнеш към НПО. А те са много,  от пациентски организации, до такива за защита,, или  за образователни, или проекти в сферата на науката и изкуството.

# 25
  • Мнения: 68 806
БХК е все контра...за него идеше реч...

А за проекти на НПО в образованието не ми говори...не ми ги хвали...

# 26
  • Мнения: 1 561
Нали последно не била полицайка, а полицай?
Полицайка е.

# 27
  • Мнения: 1 741
Съгласна съм с Айрис. Случаят е трагичен, но не разбрах защо се генерализира от конкретното - смърт на полицайка, във “всички мразят неправителствени организации”. Прекалено голям скок на въображението е за мен да обобщеш от този конкретен случай, че всички НПО защитават престъпници. Все пак дори в правото има виновен до доказване на противното. Последното, което трябва да правят полицаите е профилиране - ако изглеждаш по определен начин, значи “си” и може да се стреля по теб. Два примера на прима виста - колко невинни чернокожи биват убити от полицията в САЩ по полицейско профилиране? В Обединеното Кралство медията насаждаше с години неприязън към имигрантите като избирателно се фокусираше върху отделни шокиращи примери за убийства и подобни, като резултат, местните намразиха всички имигранти. Същият процес и тук. От една трагедия в генерално обобщение. Сигурна съм, че има много НПО, които се опитват да помагат на хората, особено по-беззащитните, но за тях не се чува. Пак повтарям, коментирам заглавието, не конкретния казус, който надявам се, е тенденциозно избран за да се наблегне върху определена теза.

# 28
  • Мнения: 41 120
Първо, повод за темата не е убийството, нито полицайката (нямаме убийство на полицайка, както си писала), а изказването на представител на БХК. И то не е нито първо, нито последно, а поредно.
И второ, стреляно е не заради някакво си профилиране, а по сигнал, че преследваните са именно грабителите, извършили редица грабежи в квартала, някои с насилие (удар с тръба на жена), други след заплаха с хладно и огнестрелно оръжие.
Накратко, целият ти пост виси безпредметно.

# 29
  • Мнения: 1 741
Не съм адвокат, но по сигнал, не мисля че е доказателство за вина, тя трябва да се докаже по надлежен ред. Но това е конкретика на случая, а темата е зададена обобщително.

Това, което мисля е грешно, от конкретен, негативен пример да се вади обобщение, защото медиите не раздухват доброто, което правят неправителствените организации, (на запад им казват подходящо not for profit организации), защото те понякога са единствените, които поемат трудни каузи, които изискват заплащане за доказване.

# 30
  • Мнения: 41 120
Не съм адвокат, но по сигнал, не мисля че е доказателство за вина, тя трябва да се докаже по надлежен ред. Но това е конкретика на случая, а темата е зададена обобщително.
Разбира се, но това касае съдът след като обвиняемият бъде изправен пред него. Но преди това трябва да бъде арестуван, нали? И ако опитва да избяга законът е предвидил какво да се прави.

Това, което мисля е грешно, от конкретен, негативен пример да се вади обобщение, защото медиите не раздухват доброто, което правят неправителствените организации, (на запад им казват подходящо not for profit организации), защото те понякога са единствените, които поемат трудни каузи, които изискват заплащане за доказване.
Тук си права, няма начин да няма много полезни и добри НПО-та, но най-гласовити и на фокус са няколко, които се набиват в очи с лошо. И конкретното НПО, вдъхновило темата, е баш от тях.

# 31
  • Мнения: 1 056
По темата - може би защото НПО-тата понякога защитават неприемливи за обществото позиции. По конкретния случай с убития осемнадесетгодишен съм на мнение, че полицая е реагирал неадекватно - наказанието за грабеж не е смърт. Коментира се, че е използвано лично оръжие, което е незаконно. Това на база коментари по медиите, не съм специалист. Освен това другите двама преследвани вече са били хванати - те са щели да издадат третия. Защо е била тази стрелба, и то не само по краката примерно? От желание за нова награда? Престараване според мен.

# 32
  • Мнения: 41 120
По темата - може би защото НПО-тата понякога защитават неприемливи за обществото позиции. По конкретния случай с убития осемнадесетгодишен съм на мнение, че полицая е реагирал неадекватно - наказанието за грабеж не е смърт. Коментира се, че е използвано лично оръжие, което е незаконно. Това на база коментари по медиите, не съм специалист. Освен това другите двама преследвани вече са били хванати - те са щели да издадат третия. Защо е била тази стрелба, и то не само по краката примерно? От желание за нова награда? Престараване според мен.

Напълно несъгласна:
- Тук не говорим за наказание, а за задържане на опасен, вероятно и въоръжен заподозрян. И законът предвижда стрелба в този случай.
- Не виждам проблем в личното оръжие, а виждам основателна причина - служебното оръжие е пистолет Макаров, което е много неточно, вероятно е стар и амортизиран, а и е военен модел, а не полицейски.
- С оглед на горното стрелбата от голяма дистанция с по-доброто оръжие е оправдана.
- Какво точно ще се уцели от 100 метра с пистолет е до голяма степен в сферата на вероятностите. Даже и с марков пистолет. И няма начин полицаят да е искал да си причини всичко това, което го чака сега (а то съвсем не е награда) и нарочно да е стрелял в тялото. Претенции защо не е стреляно в краката може да има само при стрелба от упор.

# 33
  • Мнения: 4 766
Абе в конкретния случай да кажем, че всички усещаме, че някак е заслужена стрелбата - понеже застреляният наистина е участвал в обирите (предстои да се докаже, но да приемем, че е така).

Обаче ако приемем, че такова е правилото - то утре застреляно може да е вашето дете, щото се е свило някъде да изпуши един джойнт и се е паникьосало, че някакви полицаи му крещят и го гонят. Да, знаем че на теория нашите деца не правят така, ама на практика - кой знае.

И пак кофти.

Иначе НПО-тата са си инструмент за самоорганизиране. И като всеки инструмент, може да се ползва по много начини.

# 34
  • Мнения: 68 806
Е как пък мен никой не ме гърми...
Как пък не по дете ще стрелят, и при липса на данни за престъпление..ти съвсем неумни ги изкара...нещо издиша теорията ти...айде посмали малко ..

# 35
  • Мнения: 41 120
А и ще си научите децата да не бягат, когато им кажат "Стой, ще стрелям". И особено ако чуят предупредителен изстрел.

# 36
  • Мнения: 1 741
Кой крив, кой прав се установява  (предполагам знаеш, че има разделение на властите изпълнителна(полиция) и съдебна), така че няма как полицаят да решава “съдебно” по кого да стреля. Иначе си представи какво става? Винаги има екстремни примери, но един екстремен пример може лесно да стане прецедент за решаване на съвсем злободневни пререкания и затова съдът решава, не общата маса или изпълнителната власт.

ЧС интересни са ми коментарите ти и от теб има много да се научи, но в горната тема, ако съдим по заглавието й, би било редно да включиш един добър и един лош пример за НПО. Иначе не е балансирано, а тенденциозно питането ти. Мисля аз. ПС хубавото рядко предизвиква апломб в такива дискусии, лошотията - да.

Последна редакция: чт, 28 сеп 2023, 12:12 от Не се сърди, човече

# 37
  • Мнения: 4 766
Е как пък мен никой не ме гърми...
Как пък не по дете ще стрелят, и при липса на данни за престъпление..ти съвсем неумни ги изкара...нещо издиша теорията ти...айде посмали малко ..

Е, то и мен не ме блъска никой (засега) като пресичам улицата - ама някои ги блъскат. Ще кажете сигурно - да ги научат родителите им да се оглеждат по-внимателно, нали?

От данни за престъпление до доказано престъпление има много път. Щото сигналът е подаден в 2 часа през нощта, а стрелбата е била в 5:30.
Никакъв шанс да сбъркат заподозрените?
И никакъв шанс от 100 метра куршумът да не попадне в тоя човек, а в друг? Не знам, не знам...

Не е просто - само това казвам. И зависи от много неща - най-вече кой от коя страна на ситуацията ще се окаже.

Иначе правилата за стрелба към момента на мен ми изглеждат разумни. Дали са ги спазили полицаите - нямам идея. Едва ли ще разберем, също така.

# 38
  • Мнения: 68 806
Що...в закона пише че могат да стрелят при доказано ли, престъпление...убягнало ми е...
Все си мислех че друго пише....нооо..щом казваш...Wink

# 39
  • Мнения: 41 120
По темата, кой крив, кой прав се установява  (предполагам знаеш, че има разделение на властите изпълнителна(полиция) и съдебна), така че няма как полицаят да решава “съдебно” по кого да стреля. Иначе си представи какво става? Винаги има екстремни примери, но един екстремен пример може лесно да стане прецедент за решаване на съвсем злободневни пререкания и затова съдът решава, не общата маса или изпълнителната власт.
Да решава съдът. А работата на полицая не е да решава, а да действа по устав/закон. Защото съдът има месеци време, има на помощ експерти, казуси, юридически книги. А полицаят трябва да реши на място. И затова му трябват прости и ясни рецепти как да действа. И в случая стрелбата е съвсем според закона.

ЧС интересни са ми коментарите ти и от теб има много да се научи, но в горната тема, ако съдим по заглавието й, би било редно да включиш един добър и един лош пример за НПО. Иначе не е балансирано, а тенденциозно питането ти. Мисля аз. ПС хубавото рядко предизвиква апломб в такива дискусии, лошотията - да.
Нали знаеш, лъжичка катран разваля гърне с мед. Та няколко "лоши" НПО-та създават имидж за всички.

# 40
  • Мнения: 4 766
Що...в закона пише че могат да стрелят при доказано ли, престъпление...убягнало ми е...
Все си мислех че друго пише....нооо..щом казваш...Wink

Не - казвам, че оценката ни дали е правилна стрелбата силно се влияе от факта, че е била практически по обирджии.

Ама в пет сутринта на улицата полицаят не е можел да е сигурен. И ако беше сбъркал човека (недай си, Боже, с наш близък), сега щяхме да пишем съвсем други неща. Дори ситуацията да е била практически една и съща.

# 41
  • Мнения: 2 911
Пак повтарям, че изнесените в медиите като факти си противоречат толкова много, че няма как и половината да е вярно. Гаранция че стрелбата не е станала от 100м.
И в 2 часа е бил първия сигнал, после в 5 и нещо е имало още един, че са крали от БЦ Витоша. В медиите говорят и за още няколко обрани същата нощ, та може да е имало още сигнали.
Важно е да се знае каква информация е имал въпросният полицай. Ако му е било казано, че въоръжена банда е извършила редица нападения е нормално да не допусне да избяга един от извършителите защото може да нападне други. В Америка такива ги правят на решето без да му мислят. Били хванати другите двама в автобуса и щели да го издадат... ами ако този се качи в друг автобус и вземе заложници? Ами ако в опит да се скрие убие някого за да му вземе колата/дрехите/документите? Малко ли убийства имаше в последните месеци от разни затънали в дългове? В част от медиите казаха, че обраното момиче са го душили с някакво синджирче, това вече не е грабеж, а опит за убийство.

Последна редакция: чт, 28 сеп 2023, 12:12 от Не се сърди, човече

# 42
  • Мнения: 1 741
Bboiko аз с хора, които личните си мнения определят като факти, не обичам да споря. Любезна съм по възпитание и защото не намирам нищо интересно във взирането в имагинерни или реални недостатъци у другите. Факти има само в математиката, всичко друго е мнение. Не ми трябва да знам конкретика по някакъв случай, защото върху конкретика базирана на извадка от един случай, генерализации за цяла група от НПО, не правя. Точно затова се включих в темата, уважително и любезно, с различно от мнението на останалите. Не си длъжен да си съгласен, но за груб език съществува модериране, ако ти сам не можеш да си сложиш ципа на устата.

ЧС пак не съм съгласна. За съжаление жълтата преса или не знам каква сега се нарича тя, изнася основно и предимно шокиращи за населението като цяло новини. Затова се получава това изкривяване на общественото мнение, видите ли, базирано на този случай и други подобни, избрани на подобен принцип (тенденциозно) случая, всички НПО са вредни. Всъщност, най-уязвимите в обществото - бездомните, жените бягащи от насилие, децата…., е доста вероятно да нямат друга достъпна форма на глас и следователно правосъдие.

Последна редакция: чт, 28 сеп 2023, 01:10 от ierldan

# 43
  • Мнения: 10 398
Излиза, че всички права са на престъпниците. Жертвите имат право да преглътнат това, което са им причинили престъпниците, или да загубят години от живота си, за да докажат какво са им причинили, да дадат куп пари за адвокати и накрая да пият една студена вода, защото определени групи от населението се ползват със специална защита.

# 44
  • Мнения: 41 120
ОК, съгласих се, че не всички НПО-та са вредни. Но темата все пак не е "всички НПО-та са гадни", а защо хората ги възприемат за такива. И отговорът е, че няколко НПО-та карат хората да възприемат всички еднакво зле.  Тоест, макар да не е казано пряко, темата е за лошите НПО-та, които определят мнението на хората.  С какво не си съгласна?

# 45
  • Мнения: 4 766
ОК, съгласих се, че не всички НПО-та са вредни. Но темата все пак не е "всички НПО-та са гадни", а защо хората ги възприемат за такива. И отговорът е, че няколко НПО-та карат хората да възприемат всички еднакво зле.  Тоест, макар да не е казано пряко, темата е за лошите НПО-та, които определят мнението на хората.  С какво не си съгласна?

Някой беше споменал по-рано, че като цяло медиите (тук включвам и социалните) се хранят от негативни емоции. Хората жадуват за новини за ужасни неща и лоши хора и това захранва и съдържанието. Така че образите на всичко около нас се изкривява в негативна посока - което е една от драмите на съвремието ни и рано или късно ще ни доведе до разпад и конфликти.

Скоро четох и едно обяснение от еволюционната психология за това, но няма да ви занимавам. Simple Smile

Та истината е, че не знаем колко точно е лошо положението в никоя сфера - понеже всички формираме възгледите си индиректно на база на публична информация, чиято цел е не да ни информираме, а да ни държи пред екрана чрез провокиране на емоционален отговор. За което никого не виня, между другото - всеки си гледа джоба, а това работи.

# 46
  • Мнения: 21 514
БХК не може да се нарече "лошо" НПО по никой начин.

Преди всичко то е част от международна група и насочеността му е изключително важна -  да  следи и отстоява правата на човека, особено на уязвимите групи.  Цивилизоваността на всяко общество е пряко свързана с тази дейност.

Какво бихме могли да имаме против направленията на дейността и програмите на БХК? Те са насочени към наблюдение на състоянието на правата на човека в България, застъпничество и популяризиране на правозащитната идея и защитата на основните човешки права с правни средства. Дори само мониторинга да е, пак е много важен.


https://bghelsinki.org/bg/who-we-are/programs


Просто трябва да се върши такава дейност, ние сме демократична държава. Особено когато се отнася до действия на силовите структури, където е много важно да не забравяме старата максима, известна не само на класицистите и юристите, но и на читателите на Тери Пратчет - Quis custodiet ipsos custodes?” - Кой ще пази пазачите?

# 47
  • Мнения: 41 120
Това добре, ама когато пазачите на пазачите се побългарят и корумпират?

# 48
  • Мнения: 2 911
А според мен БХК може са се нарече точно много лошо НПО. Не виждам по никакъв начин да работят за ценностите, които уж защитават, даже точно обратното - мълчат за случаи, в които трябва да вземат позиция и крещят с цяло гърло в случаи като този, където не им се припокриват с декларираните ценности. Името им и сайта им може и да твърдят, че са част от международна група за правата на човека, но поведението им показва, че просто обслужват определени политически интереси.

Последна редакция: чт, 28 сеп 2023, 14:35 от bboiko

# 49
  • Мнения: 18 593
просто обслужват определени политически интереси.

 Хващам се за думите, тогава когато правят това са мразени.

# 50
  • Мнения: 4 766
Това добре, ама когато пазачите на пазачите се побългарят и корумпират?

Всеки и във всякаква роля може да се корумпира (някои даже твърдят, че задължително става така).

Засега не сме измислили нещо по-добро от това, да има множество агенти с несъвпадащи интереси на относително честна игрална площадка, които да се контролират взаимно - и никой да няма финалната дума.

Такава е и идеята с разделението на властите.

Няма лошо полицията, гражданските организации, медиите, съдът и т.н. да са често контра едни на други - даже е препоръчително, за да не се отпускат твърде много.

И няма никаква нужда човек да приема лично, че някакви хора имат различни цели или възгледи. Доколкото е законно, това ни държи във форма и ни помага да ревизираме света и собственото си поведение. Тъпо е всички да трябва да мислят еднакво все пак.

# 51
  • Мнения: 10 398
Според мен "уязвимите" групи въобще не са уязвими.

# 52
  • Мнения: 41 120
Засега не сме измислили нещо по-добро от това, да има множество агенти с несъвпадащи интереси на относително честна игрална площадка, които да се контролират взаимно - и никой да няма финалната дума.

Такава е и идеята с разделението на властите.

Няма лошо полицията, гражданските организации, медиите, съдът и т.н. да са често контра едни на други - даже е препоръчително, за да не се отпускат твърде много.

И няма никаква нужда човек да приема лично, че някакви хора имат различни цели или възгледи. Доколкото е законно, това ни държи във форма и ни помага да ревизираме света и собственото си поведение. Тъпо е всички да трябва да мислят еднакво все пак.

Добре, не възразявам. Но точно в тон с написаното от теб съм пуснала моята тема  Simple Smile

# 53
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
А откъде знаеш какво мислят хората за НПО-тата, някакви анкети ли има, статистика?

# 54
  • Мнения: 41 120
Чета, слушам...

# 55
  • Мнения: 11 122
Но темата все пак не е "всички НПО-та са гадни", а защо хората ги възприемат за такива.
Защото хората са невежи, а често и жертви на пропаганда (дори несъзнателно разпространявана). Хайде да не казвам какви още глупости и конспирации са им в акъла на въпросните хора, че ще излезем извън ряката.

# 56
  • Мнения: 68 806
Хората не са невежи, а просто дейността на нпо-тата е обвита в мъгла. Там където завесата е повдигната пък, и се вижда туй онуй, хората събират 2 и 2.
Аз моите изводи съм направила след като съм видяла, запознала съм се с "работата" на някои...

# 57
  • Мнения: 11 122
Аз съм се запознала от първа ръка с работата на някои. Над 100 жени работят про боно и напълно безвъзмездно. При мен лично това продължава вече 14 години. Постоянно идват и нови.
Разбира се, имам повърхностна представа и от дейността на други. НПО е мръсна дума предимно за гласоподаватели на "Възраждане" и ИТН, които даже и срещу заплата скатават. Не могат да им стоплят мозъчетата на горките, че е възможно човек да върши нещо и без облаги, и то да го върши добре. Естествено, има и неправителствени организации, които имат нает персонал и плащат заплати. Но има и огромно количество хора, които на мускули покриват нужди на обществото, за които държавата и нейните институции не са се погрижили.

# 58
  • Мнения: 2 911
Хайде сега кажи и за коя партия гласуват добрите и умните и съвсем ще се убедим, че НПОтата нямат нищо общо с политиката Joy
А това, че "100 жени работят про боно и напълно безвъзмездно" (излишна тавтология) гарантира ли, че НПОто няма осигурено финансиране, което някой по веригата да си прибира?

# 59
  • Мнения: 11 122
Да, гарантира, понеже пари за майчино и детско здравеопазване (като се замислиш - първа и изключително важна стъпка в развитието на демографския потенциал на едно общество) никой не дава. НПО-то се казва "Национална асоциация "Подкрепа за кърмене" и помага на десетки майки и бебета всеки ден, общо хиляди и хиляди за годините на дейността си.

Не знам за кого гласуват Simple Smile Просто ми се струва, че са малко над това примитивно ниво на мислене - а може пък да греша и да има и "възрожденки", примерно.
Разбира се, понеже имам и реалистични очаквания, не очаквам български мъж, и то членуващ в bg-mamma, да схване темата на разговора. XIX век е жив, тогава и НПО-тата бяха рядкост.

# 60
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Хората не са невежи, а просто дейността на нпо-тата е обвита в мъгла. Там където завесата е повдигната пък, и се вижда туй онуй, хората събират 2 и 2.
Мъгла ли, затъмнение ли, знае ли се. Повечето хора не си правят труда да събират 2 и 2, а копи-пействат готовия резултат и е важно кой резултат се тиражира повече, после иди доказвай, че НПО-то няма сестра.

# 61
  • Мнения: 68 806
И защо намествате политиката? НПО имаше и преди партия Възраждане, отрицателно мнение за НПОтата имаше и преди тази партия? Тогава , към онзи момент, тези хора чии гласоподаватели са били?? Не че има връзка.
И защо трябва да обиждате...нещо по мазола ли някой ви настъпи.
Би могло спокойно да се аргументирате, без да включвате обидни квалификации..или не можете?

Да поговорим за финансиранията на НПО, например...

# 62
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Като премахнем политиката, има ли значение кой финансира ако дейността е полезна?

# 63
  • Мнения: 18 593
Зависи.
 Понякога който финансира иска послушание.
 Хасан Ефраимов  предизвика дискусия за финансиране, на  "Чудната градина", социално предприятие в Добрич за хора с психически недостатъци. Млади хора, почти деца, излизат от разни заведения, с пълнолетието на улицата. Къща за тях, техника за градината. Що взел мръсни пари.  Там е точно ,целево, няма политика. Помага и са първите, следват  /идеи за сега/ за такива предприятия и аз отдавна пиша ,че е добро, вместо да наливат пари на ръка ,да дадат на хората възможност да си ги изкарват достойно и да се чувстват нужни и важни.
 Много го плюха, той отговаря подобаващо и с псуване, да даде Русия ,като Америка е с мръсни пари ,взема от който даде за каузата.
 та това  е. Зависи каузите ,които защитава НПО-то. Трябва да има ревизии, проверки как се изразходват ,че са начин да се налива в  определени хора ,касичка за политики, за  друго. нямам доказателства ,малка съм  дето се вика за достъп, то и който е голям го няма.

# 64
  • Мнения: 2 911
Има значение, който плаща - той поръчва музиката. Зад големите пари винаги стоят нечии интереси.
Да, гарантира, понеже пари за майчино и детско здравеопазване (като се замислиш - първа и изключително важна стъпка в развитието на демографския потенциал на едно общество) никой не дава. НПО-то се казва "Национална асоциация "Подкрепа за кърмене" и помага на десетки майки и бебета всеки ден, общо хиляди и хиляди за годините на дейността си.

Не знам за кого гласуват Simple Smile Просто ми се струва, че са малко над това примитивно ниво на мислене - а може пък да греша и да има и "възрожденки", примерно.
Разбира се, понеже имам и реалистични очаквания, не очаквам български мъж, и то членуващ в bg-mamma, да схване темата на разговора. XIX век е жив, тогава и НПО-тата бяха рядкост.
Това "никой не дава пари" е много използвано оправдание в България, но много често не е вярно. Често пари има, просто някой по веригата си ги прибира. Така е с образованието, науката и културата - все протести как няма финансиране, пък пълно с милионери в тия среди. Може вашата организация да е едно от изключителнията, но ако не си в ръководството не може да знаеш.

Обаче способна ли си да си прочетеш сама писанията? Скачаш в дискусията, казваш че си обвързана с НПО, след което незабавно почваш да сипеш обиди и да обясняваш кои партии били лоши и кои хора - прости. И как после да не мислят хората, че НПОтата обслужват политически интереси? На запад служителите в големи организации, и правителствени, и неправителствени, и корпорации специално ги учат да не правят публично политически изказвания и да внимават да не представят свои лични виждания за такива на организацията. В България това не е разпространено и вероятно това допринася за негативния имидж на НПОтата.

# 65
  • Мнения: 21 514
Има значение, който плаща - той поръчва музиката. Зад големите пари винаги стоят нечии интереси.
Да, гарантира, понеже пари за майчино и детско здравеопазване (като се замислиш - първа и изключително важна стъпка в развитието на демографския потенциал на едно общество) никой не дава. НПО-то се казва "Национална асоциация "Подкрепа за кърмене" и помага на десетки майки и бебета всеки ден, общо хиляди и хиляди за годините на дейността си.

Не знам за кого гласуват Simple Smile Просто ми се струва, че са малко над това примитивно ниво на мислене - а може пък да греша и да има и "възрожденки", примерно.
Разбира се, понеже имам и реалистични очаквания, не очаквам български мъж, и то членуващ в bg-mamma, да схване темата на разговора. XIX век е жив, тогава и НПО-тата бяха рядкост.
Това "никой не дава пари" е много използвано оправдание в България, но много често не е вярно. Често пари има, просто някой по веригата си ги прибира. Така е с образованието, науката и културата - все протести как няма финансиране, пък пълно с милионери в тия среди. Може вашата организация да е едно от изключителнията, но ако не си в ръководството не може да знаеш.

Скрит текст:
Обаче способна ли си да си прочетеш сама писанията? Скачаш в дискусията, казваш че си обвързана с НПО, след което незабавно почваш да сипеш обиди и да обясняваш кои партии били лоши и кои хора - прости. И как после да не мислят хората, че НПОтата обслужват политически интереси? На запад служителите в големи организации, и правителствени, и неправителствени, и корпорации специално ги учат да не правят публично политически изказвания и да внимават да не представят свои лични виждания за такива на организацията. В България това не е разпространено и вероятно това допринася за негативния имидж на НПОтата.

По каква верига има пари и стават милионери? Ти май изобщо не разбра за какво пише съфорумката. "Обвързана с НПО"... как звучи само.

# 66
  • Мнения: 2 911
В БАН, СУ и елитните гимназии изчезват милиони и има много учени и директори с имоти за милиони, ама все се тръби как няма пари. Наблюдения имам от първа ръка. В другите сфери е подобно.

Разбрах я много добре какво твърди - тя е голямата алтруистка, пък аз (и всички дето се съмняват в това) съм тъп и прост и не мога да го разбера. Човек, дето от нищото скача да сипе обиди с големия черпак, мнението му не струва нищо и няма и как да се дискутира каквото и да било.

# 67
  • Мнения: 41 120
В елитните гимназии пък как чезнат милиони?

# 68
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Зависи каузите ,които защитава НПО-то. Трябва да има ревизии, проверки как се изразходват
Едно НПО не решава само какви проверки да му се правят, нито може да откаже такава, то работи по начин определен в законите на държавата и се контролира по начините определени от държавата. Ако мислиш, че някое НПО не действа законосъобразно отиваш и се жалваш на съответния орган.

# 69
  • Мнения: 2 911
Ето така:
Скрит текст:
Всичките училищни състезания, както и разните школи за подготовка за тях се плащат като дарение и парите от тях се преразпределят от директора. РИО и МОН също взимат процент. Преди години имаше един епизод на Открито с Валя Ахчиева по тоя повод, тогава изкараха документи, че само от съботно-неделните курсовете СМГ въртеше по над милион лева на година.
Отделно са зелените училища, даренията за ремонти и т.н. които събират. Отделно за всеки реално класирал се в първите 3ма на национално или международно състезание държавата дава допълнително финансиране. Отделно поръчките за оборудване, за училищните столове и т.н. Отделно подкупите от болно амбициозни родители за вдигане на оценка или за влизане в отбора за няков състезание. По мое време имаше и опция да се класираш за прием с пари, сега с новите правила не знам как е, ама сигурно пак го има. Завършил съм СМГто, та знам от първа ръка. Знам и как една директорка за малко отърва затвора и то връзките и в МОН я спасиха, връзки уредени с пари.
За БАН мога още толкова да изпиша, за СУ също, пак видяно лично, че слуховете са за поне 10 пъти повече.
Обаче се разводнява темата. Това което казвах е, че масово разпространеното мнение, че за дадено нещо просто не се дават пари често е много грешно. И това не може да е аргумент, че дадена организация работи добре и е алтруистична както се твърди.

# 70
  • Мнения: 21 514
И защо намествате политиката? НПО имаше и преди партия Възраждане, отрицателно мнение за НПОтата имаше и преди тази партия? Тогава , към онзи момент, тези хора чии гласоподаватели са били?? Не че има връзка.
И защо трябва да обиждате...нещо по мазола ли някой ви настъпи.
Би могло спокойно да се аргументирате, без да включвате обидни квалификации..или не можете?

Да поговорим за финансиранията на НПО, например...

Не сме намесили ние политиката.

Аз лично смятам, че хора, които реагират само още на абревиатурата НПО без изобщо да размислят с какво се занимава конкретната организация са обикновени хейтъри, а не привърженици на конкретна партия. А обикновените хейтъри са тези, които винаги търсят корист, подмолни цели или някакви конспирации зад всяка инициатива, без да се включват в нищо.

# 71
  • Мнения: 1 741
Две неща бих добавила по темата:

Ако има корупция, вероятно и има, тя едва ли е по-голям процент, от тази в частния сектор. Зако тогава въобще се разглеждат като фрапиращ пример НПОтата?

В много случаи, дейностите, предлагани от тези организации изискват средства за изпълнението им, чието заплащане става по пазарни цени, включая и заплатите на персонала, защото човек може да доброволства един ден в седмицата, но ако е на пълен работен ден, получава заплата, с която да издържа себе си и семейството си. Така че, разходи има, независимо дали се поддържат отличници в олимпиади, наркозависими или самотни майки.

Говори зле за обществото, когато прицел на неприязън стават точно най-уязвимите или, тези, които им оказват някаква базова подкрепа, за която няма държавна политика или държавата плаща индиректно.

# 72
  • Мнения: 41 120
Валя Ахчиева е поръчкова журналистка и прави репортажи по задание. Специално за СМГ имам лични впечатления докато настоятелството събираше парите от курсовете и ги управляваше. Тогава отборите ( с тези пари) ходеха безплатно на всякакви състезания и се организираха куп добри работи. После дойде един кофти директор, създаде дрязги, почнаха войни и някои недоволни мами атакуваха настоятелството. Е, вече няма такова и курсовете не носят пари на училището, а за състезанията децата събират пари. Това постигнаха бунтовните мами - развалиха нещо работещо успешно. Заради такива като тях вече няма и класирания след състезания и олимпиади.

# 73
  • Мнения: 21 514
Хейтъри, сър.

# 74
  • Мнения: 68 806
И защо намествате политиката? НПО имаше и преди партия Възраждане, отрицателно мнение за НПОтата имаше и преди тази партия? Тогава , към онзи момент, тези хора чии гласоподаватели са били?? Не че има връзка.
И защо трябва да обиждате...нещо по мазола ли някой ви настъпи.
Би могло спокойно да се аргументирате, без да включвате обидни квалификации..или не можете?

Да поговорим за финансиранията на НПО, например...

Не сме намесили ние политиката.


Как да не се намеси, като Параход писа конкретно за кого гласували пративниците да нпотата?

Как да ги заобичаш, или поне разбереш, като и самите те, НПО-та, не работят прозрачно. И подскачат обидено като ги попиташ как аджеба, се финансирате? Вместо да обяснят механизма,  почват да обиждат.
Не мисля че така спомагат да бъдат разбрани, оттам и обичани.

# 75
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Не мисля че така спомагат да бъдат разбрани, оттам и обичани.
А защо трябва да се обича (или необича) някакъв вид фирма? Все едно да питам защо хората не обичат акционерните дружества?

# 76
  • Мнения: 68 806
Да хранят не негативни чувства..
Няма нужда от заяждане, но щом те влече...

За да бъдат разбрани, трябва яснота и прозрачност...във връзка с поста на Параход го пиша. Която каза че щом някой не хареквал нпо-тата, бил еди какъв си...

# 77
  • Мнения: 4 766

Разбрах я много добре какво твърди - тя е голямата алтруистка, пък аз (и всички дето се съмняват в това) съм тъп и прост и не мога да го разбера.

Аз имам теория, че обикновено неразбиране защо едни хора може да поискат да правят нещо ей-така - заради самото нещо, а не заради парите - имат хората, които по принцип не правят нещо за обществото, ако някой не им плаща. Демек, проектират си разбиранията върху останалите.

Има ли нещо такова и при теб?

# 78
  • Мнения: 11 122
Разбрах я много добре какво твърди - тя е голямата алтруистка, пък аз (и всички дето се съмняват в това) съм тъп и прост и не мога да го разбера.
Точно затова беше и по-провокативният тон - щото ми беше ясно, че изобщо няма да стоплиш защо го правим Simple Smile Ама то всеки по своя аршин мери (jp чудесно го е написала минута преди мен).

Всички юридически лица с нестопанска цел - сдружения, фондации и читалища - са задължени в срок да подават до държавните институции Годишен финансов отчет и Годишен доклад за дейността, така както всеки от нас си подава данъчната декларация. Много от тези документи са обществено достъпни. Това последното е към поста на teta75.

# 79
  • Мнения: 21 514
Списъци на дарителите също публикуват, ако някой се интересува от някое конкретно НПО.

# 80
  • Мнения: 4 766
Добре де - един такъв въпрос към хранещите негативни чувства...

Вие за каква кауза бихте влагали собственото си лично време, как бихте финансирали тая работа (щото то само време не стига) и как бихте осигурили прозрачност?

Просто ми е интересно как си го представяте?

# 81
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Демек, проектират си разбиранията върху останалите.
На едно от челните места сме по корупция и това заключение е направено не защото някой си е проектирал разбиранията. Нормално е хората да са подозрителни.

# 82
  • Мнения: 4 766
Демек, проектират си разбиранията върху останалите.
На едно от челните места сме по корупция и това заключение е направено не защото някой си е проектирал разбиранията. Нормално е хората да са подозрителни.

Къде е тая класация?

# 83
  • Мнения: 2 911
Леле колко хора се хвърлиха на личните обиди... или е един с няколко профила? Явно това да обиждаш безпричинно непознати е нов вид алтруизъм, който само членовете на специални НПОта разбират.
Валя Ахчиева е поръчкова журналистка и прави репортажи по задание. Специално за СМГ имам лични впечатления докато настоятелството събираше парите от курсовете и ги управляваше. Тогава отборите ( с тези пари) ходеха безплатно на всякакви състезания и се организираха куп добри работи. После дойде един кофти директор, създаде дрязги, почнаха войни и някои недоволни мами атакуваха настоятелството.
Скрит текст:
Имаше преди много години пари за състезания. Тогава директора си щипваше по малко, умерено. После една журналистка от БТВ се ядоса, че детенцето ѝ не е изкарало добър резултат на приемния изпит и уреди да го махнат. Колелото се завъртя и за директорка сложиха една много некадърна учителка с дебели връзки в МОН, тя уреди нейната най-добра приятелка да стане председател на училищното настоятелство, а синът на въпросната - президент на ученическия съвет, какъвто съвет реално нямаше. Въпросният президент е единственият човек за когото знам да е бил с 10+ последни предупреждения за изключване. На всеки съвет поне 3ма учители го предлагаха за изключване, а директорката го спасяваше, пък майка му връщаше услугата като ѝ покриваше кражбите. И парите за състезания и всякакви дейности внезапно изчезнаха, ремонта на стола се проточи с едно 5-6 години и т.н.
Накрая въпреки цялата тази схема бяха събрани документи за злоупотребите, беше направено преписка в прокуратурата и тъкмо преди да бъде внесено делото в съда, връзките ѝ от МОН се намесиха, уредиха ѝ да се пенсионира предсрочно и да се замете всичко под килима.
После дойде свестен директор и изведнъж се намериха пари за всички състезания и школи. След това той пресече няколко схеми за нагласяне на резултатите от състезания и настъпи интересите на едни гербаджии и от РИО го уволниха дисциплинарно. Съдът отмени уволнението незабавно, но такава кампания за очерняне му бяха спретнали, че той се отказа да се занимава повече.
И тук идва предаването на Ахчиева, което показа цялата тази схема. Тя може да е каквато си иска, но изнесените факти и документи в този случай са реални, лично мога да го потвърдя. Освен това и съдът го потвърди и министъра на образованието призна за схемата.
Та милиони се въртят през училищата, ама хората масово не го знаят и са убедени, че просто държавата не дава пари. Същото е и с НПОтата. И със сигурност има и честни, но ситуацията е такава, че трябва да докажеш че си честен, иначе по подразбиране си измамник. Такова е обществото.
Ето примерно Капачки за бъдеще не съм чул някой да ги обвинява в нещо непочтено, но и те не пищят за държавни средства и не обясняват коя партия е добра и коя лоша.

# 84
  • Мнения: 4 766

Ето примерно Капачки за бъдеще не съм чул някой да ги обвинява в нещо непочтено, но и те не пищят за държавни средства и не обясняват коя партия е добра и коя лоша.

Е, как??? Не знаеш ли, че с нашите скъпоценни капачки купуват танкове за Украйна? Simple Smile

# 85
  • Мнения: 41 120
Извинявай Бойко, ама това изобщо не е така. Ако за "дякон Тони" имаш предвид, че бил добър директор, то той е човекът, скапал СМГ. Но няма смисъл да се будят стари призраци.
А и настоятелството не е вземало държавни пари, а разпределяше парите от курсовете.

# 86
  • Мнения: 2 911
Ами аз тия неща съм ги видял със собствените си очи, включително документите заради които едната директорка едва отърва затвора. Знам и какви пари се събираха като задължителни дарения, защото съм ги плащал. Явно не си запозната с фактите, та не ми обяснявай какво имало и какво нямало.
Освен това тия конкретни далавери нямат пряка връзка с темата, нито пък са единствените. Даже не са и някакво изключение.

# 87
  • Мнения: 975
НПО-тата и в тази тема демонстрират нагледно  защо не са харесвани Simple Smile))  Самата тема е подвеждаща и с цел да бъде нападнат всеки, дръзнал да не харесва тези прекрасни организации. А какво ще кажете за НПО-тата обвинени в трафик на мигранти ? Самите замесени активисти-трафиканти са холандци, германци, парите - от глобални фондации, а мигрантите - стоварвани в Италия/Гърция. Имена на филантропи няма да споменавам.
И в България по същия начин, много НПО-та директно вредят на средния гражданин и на държавността,  и са финансирани отвън с конкретни цели. Няма как да бъдат харесвани, защото работят СРЕЩУхората.

Ето на всеки, който му се чете, тук са дадени примери с различни НПО-та и как те подпомагат нелегалната миграция от унгарски уебсайт.
https://abouthungary.hu/blog/how-are-ngos-supporting-illegal-migration

В Италия съдят няколко НПО-та, занимаващи се с мигранти, по обвинения за трафикиране на хора. Директно са си взаимодействали с либийските трафиканти. Естествено се наливат и огромни пари, за да се плюе по Италия, заради това й действие, за Унгария да не говорим.

Това е само един малък пример защо хората не харесват и нямат доверие на НПО-та. Сигурно има прекрасни такива -- за кърмене, образование и тн. Но огромните финансирания се дават за налагане  на политики, неприветствани от мнозинството от гражданите, които се възприемат за вредоносни,  и понеже средствата са огромни, трудно им се противодейства.
В България, така любимият на всички Хелзински комитет директно действа целенасочено като трол, защитавайки и възхвалявайки винаги неизменно престъпници и убийци. Според мен, целенасочено дразнят масите, колкото да отчетат активност. Даже активистите ни НПО-ци ги помързва.

Последна редакция: сб, 30 сеп 2023, 05:29 от MariyaHris

# 88
  • София
  • Мнения: 2 023
проблема на повечето наши НПО-та е че се финасират директо или индиректно от други правителства. какво им е "неправителственото" . Оборота на НПО сектора е около 1 един милиард лева, колко от тези пари са дарение от физически лица защото са убедени в каузата на някое НПО. Я има 5%, я не. Реално това са си агенти на влияние на който някои им се плаща за да налагат определини политики или идеи.

# 89
  • Мнения: 41 120
Ами аз тия неща съм ги видял със собствените си очи, включително документите заради които едната директорка едва отърва затвора. Знам и какви пари се събираха като задължителни дарения, защото съм ги плащал. Явно не си запозната с фактите, та не ми обяснявай какво имало и какво нямало.
Освен това тия конкретни далавери нямат пряка връзка с темата, нито пък са единствените. Даже не са и някакво изключение.

А аз защо не съм плащала никакви дарения? И е факт, че дякон Тони разби една добре работеща машина. И после почна да няма пари за пътувания и състезания.

# 90
  • Мнения: 1 741
МариХрис темата е подвеждаща, не за да може да се “нападат” всички, които не са съгласни с тезата й, а защото е небалансирана. Тези организации защитават отритнатите от обществото и тези без глас и затова предизвикват негодувание, масово и често. Тези, които обществото предпочита да си затвори очите, че съществуват - дала си много добър пример с мигрантите, можеха да бъдат и наркомани, роми, жени трафикирани за проституция, точно колкото надарени деца от някоя “елитна гимназия”, чиито родители правят “дарения”, или бездомни животни.

По самата си същност повечето, но не всички, са маргинални групи и затова предизвикват несъгласие в обществото. Но така е и с правото - престъпниците имат право на защита. Всеки би трябвало да има право на някаква закрила - жените, живеещи в насилие или дори децата, (които са най-уязвими, имах позната, която ходеше и поддържаше такава безплатна телефонна линия). Т.е. често личното ни неодобрение към някоя кауза ни кара да сме против нещо, което може би не разбираме достатъчно. Мигрантите и трафикантите не ги оправдавам, но за да си рискува човек в живота в сал в морето, значи е на “брега на отчаянието”. Този пример показва, че глобално решение е необходимо, какво точно, не знам, но то трябва да се вземе на международно ниво, иначе наистина ще продължаваме да мислим пристрастно и да генерализираме, без да разбираме, и същността на проблемите, и нуждата от разрешаването им. А само  защото някъде съществува малка различна група от нас, със специфични проблеми, към която съществува групова неприязън, защото не е стъпила здраво на краката си, по различни причини, не означава, че каузата й е погрешна, че хората, които я спонсорират също, и че е правилно да сме против всички НПОта, само, защото се раздухват само негативни примери и каузи, които не ни засягат лично, но затова пък ни засягат емоционално, заради някакви предразсъдъци, които сме си изградили.,

Последна редакция: сб, 30 сеп 2023, 11:17 от ierldan

# 91
  • Мнения: 975
Аз бих искала да попитам защо Хелзинския комитет не се заеме с икономическа реинтеграция, образование, намиране на работа, усвояване на занаят на уязвими младежи?  Защо единствено се чува техния глас, когато стане дума да защитят поредния убиец и грабител? Защо не действат превантивно, да помогнат на тези младежи да станат полезни за обществото хора?  Всички в уравнението искат лесни пари -- и БХК и младежите-грабители и убийци.

Някои хора са отритнати от обществото, защото директно вредят на неговите членове. Те не са отритнати, защото са от различно вероизповедание, раса, защото са бедни. Отритнати са, защото са убийци/изнасилвачи на деца, жени, старци, защото удрят млади момичета с тръби по главите с риск да ги инвалидизират или убият, за да ги ограбят и тн.

Постоянното застъпване за тези хора, без диалог как да се предотврати това тяхно общественоопасно и безчовечно поведение, е гавра с жертвите на тези хора. Точно това предизвиква и гнева и недоверието на хората.

Същото е и с вкарването на мигрантите-- тези хора не способстват за тяхната интеграция, научаване на език, вписване в обществото, просто директно трафикират и стоварват на ЧУЖДА ДЪРЖАВА, НА ЧУЖДО ОБЩЕСТВО, не са тяхна грижа. Те правят най-лесното, пак богато финансирани от конкретни фондации.  А с техните действия вредят на цели държави, например Италия.

Последна редакция: сб, 30 сеп 2023, 10:10 от MariyaHris

# 92
  • Мнения: 41 120
А само  защото някъде съществува малка различна група от нас, със специфични проблеми, към която съществува групов неприязън, защото те е на краката си по различни причини, не означава че каузата й е погрешна, че хората, които я спонсорират също и че е правилно да сме против всички НПО само, защото се раздухват само негативни примери и каузи, които не ни засягат лично, но затова пък ни засягат емоционално, заради някакви предразсъдъци, които сме си изградили.,

Да де, ама неприязънта не е към групи, които са различни, а към групи, които вредят. Например не съм забелязала някакви съществени негативни нагласи към китайците. Защо? Ами защото идват тук и макар да не се интегрира (никой не им го и иска), работят, спазват законите ни, не правят проблеми... И хората нямат нищо против тях, макар да са много различни. Съвсем друго е с мигрантите мюсюлмани - идват от коренно различен свят и се опитват да налагат своите порядки, като цяло нямат за цел да работят, а да паразитират върху социалната система, даже второ и трето поколение не се опитват да учат и да се издигат...  С циганите е същото - съвсем не са необичани просто, защото са различни. Съвсем реални са причините.  И ако БХК иска да е полезен нека се бори с причините, а не да подбира нашумели случаи и да защитава престъпниците.
П.П. Омразата към мюсюлманите мигранти не е заради религията. Китайците също си имат някаква тяхна религия. Индийците също. Но не са агресивни нашественици.

# 93
  • Мнения: 1 741
Пак направи скок, нямам никаква идея дали има НПО за защита на китайците и такова за мюсюлманите и каква е разликата. Може би първите идват с бизнес, и не им трябва НПО, вторите като бежанци? Не знам. Не разбирам повечето от арабските порядки, особено отношението им към жените, но където живея, в центъра на европейска столица, пред очите на туристи и местни, всяка вечер към 7 се раздава домашно сготвена храна за бездомници и социално слаби. Жените, които го организират това нещо, са всички забрадени. За тези, които получават топла храна благодарение на труда им, предполагам вършат добро.

Всички си живеем със собствените си предразсъдъци, върху които си формираме мненията и обикновено се получава нещо такова: тези, които не са като нас, са винаги виновни, а и тези които се опитват да им помагат също.

# 94
  • Мнения: 41 120
Да им помагат с храна, курсове за интеграция, намиране на работа... Ама не им е интересно?

# 95
  • Мнения: 2 911
Аз познавах семейство иракчани емигрирали в България края на 90те години, после като почна войната си докараха и много от роднините. Всичко легално, отвориха си свой бизнес, децата им си научиха перфектен български и си ходеха на нормално училище. Проблема не е в религията, а че в момента вълната емигранти е огромна и много над капацитета на Европа да ги интегрира. И най-вече, че това са нелегални мигранти унищожили документите си и укриващи си самоличността.
И тука пак някои НПОта се излагат за да прилапат кинти. Миналата година организацията "Сирийските майки" протестира срещу решението на Полша да улесни процедурата за даване на убежище на майки с деца. Спореха, че това щяло да облагодетелства само украинките, защото "сирийските майки" масово не били нито жени, нито деца...
А аз защо не съм плащала никакви дарения? И е факт, че дякон Тони разби една добре работеща машина. И после почна да няма пари за пътувания и състезания.
Разби добре работеща схема за измами, затова веднага го уволниха от РИО и затова съда им отмени заповедта. Пари нямаше години преди да се появи той и точно наопаки като го сложиха него се появиха и пари за състезания и направиха отлагани с години ремонти. Заслугата по-скоро не е негова, а на отсъствието на предната директорка и прекъсването нейните схеми.
Няма смисъл обаче да се продължава тоя спор. Явно се водиш по слухове и не си запозната лично с фактите.

Последна редакция: сб, 30 сеп 2023, 15:07 от bboiko

# 96
  • Мнения: 18 593
Винаги съм си мислила, че мигранти не тръгват през море без причина. НПО или друг  дават тон, като се прокара пътя като овцете. Защото си бе милионно пътуване,  леко го намалиха, но   е силен поток още. И помагайки на едни уязвими се създават други ,  на местна почва, бавно и неусетно ,но да.
 Тази силна социална система на западните страни   ще ес обърне срещу им, не сега, но напред във времето. Защо не се задържат у нас, има работа.

# 97
  • Мнения: 41 120
Няма смисъл обаче да се продължава тоя спор. Явно се водиш по слухове и не си запозната лично с фактите.

Все пак детето ми се засече с пастор Тони в СМГ и не бих казала, че не съм запозната. Тоест имам наблюдения и преди него, и по негово време, и след него.

# 98
  • Мнения: 21 514
Отговарям на поста, в който се пита защо БХК не се занимава с интеграция и не намира работа на някакви маргинални групи, ами ги защитава. НПО са различни, с различна сфера на дейност. Има НПО което се занимава специално с интегриране в обществото на деца от домове и израснали без родителска грижа. Понеже у нас като станат на 18 и напуснат дома вече никой не се интересува от тях две мацки се занимават точно с това. Забравих името на НПО-то, но бях силно впечатлена от дейността им, която цели именно хора от тази уязвима група да не се влеят в престъпния свят, или да станат жертва на трафик на хора.

БХК има друга сфера на дейност - те осигуряват правна защита и затова са непопулярни.  Но и такава непопулярна дейност трябва да се върши, цивилизованото общество просто има нужда от нея.

# 99
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Под НПО благотворителни организации и фондации ли се разбира, организации с нетърговска цел?

# 100
  • Мнения: 4 766
проблема на повечето наши НПО-та е че се финасират директо или индиректно от други правителства. какво им е "неправителственото" .

Може ли някакви данни в потвърждение на тази теза?

Под НПО благотворителни организации и фондации ли се разбира, организации с нетърговска цел?

Така изглежда. В България се наричат "организации с нестопанска цел".
От Wikipedia току-що разбрах, че и БЧК е такава.

Информационен портал за НПО в България: https://www.ngobg.info/. В него са регистрирани 14252 организации, изглежда (не е ясно колко са активните).

Можете да ги търсите по регион и сфера на действие. Например, в категорията "Здравеопазване, права на пациента" са 1021 - като "Фондация “Ендометриоза и репродуктивно здраве”, "Лечение на КОВИД-19 с реконвалесцентна плазма", "Фондация "Нашите Недоносени деца"", "Българска асоциация на пострадали при катастрофи" и т.н.

В "Насърчаване на дарителството/доброволчеството" са 274 - сред тях поне на мен са ми познати "Операция: Плюшено Мече", "Каритас България". И "Български Червен кръст" е там.

"Социални услуги" - там са 755, сред които "Анимус", "Карин дом", "За Нашите Деца", "Благотворителна Католическа организация Витания" и т.н.

Надявам се, че е очевидно колко са абсурдни конспирациите и сатанизирането на тези организации, щото някой не харесвал БХК или някоя друга сред тях. Сдружаването на хората около каузи, съвместната им работа като съмишленици е нещо, което създава и гради обществото - и би трябвало да го правим повече, а не по-малко.

И е нормално законът да е предвидил формат за това - точно както и за организациите със стопанска цел. Които също не са целите в бяло - но както казах и преди, това е инструмент - може да се ползва за много неща.

Последна редакция: сб, 30 сеп 2023, 21:28 от jp

# 101
  • Мнения: 975
Ами ако повечето НПО бяха от типа на БЧК и разни групи от запалени дойки и кърмачки, щеше да е много различно, но те не са.  Проблемът с много НПО е, че често това не са съмишленици, които спонтанно са се събрали, за да правят нещо добро, а са сбрани "активисти" директно финансирани отвън, за да прокарват конкретни политики, които основната част от обществото не харесва.  И тези политики не са градивни нито полезни за обществото . Доста съмнително е и "За нашите деца" на Богданов, който не знам от колко години се опитва да прокара т.  нар. "Стратегия за детето", с която пак не се припознава голяма част от нашето общество.

Изобщо не знам как може да се говори за конспиративни теории, след като цели държави, в това число и Италия  се опитват всячески да се борят, включително дават на съд НПО-та трафиканти и не успяват да се оттърват. А всеки дръзнал да се заеме с тях на държавно ниво, в стил Орбан, е именно сатанизиран. 

Ок, да кажем не е в юриздикцията или в полето на дейности  на БХК да помогне на престъпниците-рецидивисти преди да убият и изнасилят, но пак не знам защо правозащитна организация се занимава само и единствено с правата на конкретни най-брутални убийци, изнасилвачи и престъпници. Правото не почва и не свършва с убиеца. Има изключително много уязвими и маргинализирани хора -- бедни, болни, психично болни, бездомни, сираци в нашето общество, от всякакъв етнос, но да кажем И роми, и които не са престъпници, грабители, убийци, изнасилвачи и прочее. Някак не мога да повярвам, че правата на тези хора не са  важни или пък са  защитени.  БХК изключително избирателно се включва със защитаването на правата и основно е свързано с най-големите психопати, убили и изнасилили възрастни жени и деца и тн. Нормално е членовете на едно здраво общество да се припознава с жертвите на психопатите, а не със самите психопати. Това е следствие на простата причина, че всеки нормален и здрав човек по-скоро рискува да стане жертва на подобен агресор, отколкото да е в ролята на престъпник.
Това в комбинация с факта, че повечето хора нямат усещане за нормално правосъдие в България, за изобщо някаква справедливост за жертвите на престъпление, карамного  хора да ненавиждат БХК.
Относно момчето, застреляно от полицай, ако държавата не застане на страната на полицая, ще е доста проблематично за нас като общество и ще е изключително лош прецедент, който ще върже ръцете на полицията и ще позволи върлуването на подобни банди абсолютно безнаказано. 

# 102
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Проблемът с много НПО е, че често това не са съмишленици, които спонтанно са се събрали, за да правят нещо добро, а са сбрани "активисти" директно финансирани отвън, за да прокарват конкретни политики, които основната част от обществото не харесва.  И тези политики не са градивни нито полезни за обществото .
Ама това кои политики са градивни и полезни за обществото ги решават управляващите, не някакъв анонимен пост в интернет. Щом организацията попада в разрешените неща, значи е полезно и точка. Като искаш да си против създай си едно НПО с обратно направление и действай. Ако НПОтата са полезни в цял свят защо само в България не са?

# 103
  • Мнения: 4 766
Ами ако повечето НПО бяха от типа на БЧК и разни групи от запалени дойки и кърмачки, щеше да е много различно, но те не са.  Проблемът с много НПО е, че често това не са съмишленици, които спонтанно са се събрали, за да правят нещо добро, а са сбрани "активисти" директно финансирани отвън, за да прокарват конкретни политики, които основната част от обществото не харесва. 

Пак ще попитам - на какви данни се базират тези твърдения. Да приемем, че има около 10000 НПО в България.

Колко от тях са "директно финансирани отвън"? 2000? 5000? 7000? Все пак да говорим с конкретни факти и доказателства и да не се замерваме с емоции и пристрастия.

Нормално е една организация да бъде съдена, ако има съмнения, че нарушава закона. Това важи и за компаниите, които правят бизнес, и за политиците, и за лекарите, и за обикновените граждани.

Разбирам, че БХК не е по вкуса на всеки. И по моя не е винаги. Но това не значи, че нямат място и че гласът им е излишен - заради взаимния контрол, за който стана дума по-рано.

Всъщност, като се замислите, най-големите зулуми в съвременната история са се случвали именно при диктатури и преследване на мислещите по различен начин.

# 104
  • Мнения: 1 741
Въпрос към ферманния пред-предпоследен пост - само на тези ли хора, извършващи дейности, които са лицеприятни за масовката в обществото, ли трябва да им се “разрешава” да създават НПО? Наркоманите, защото са пропаднали, да нямат ли; мигрантите в лодките да нямат право на защита ли, защото обществото не одобрява - да си мрат в Средиземноморието; може би ромите също, ясно защо; жените, трафикирани за проституция също? Къде се тегли линията коя безпомощна, забравена от обществото маргинална група  е изцяло отрицателна и незаслужаваща средства, подкрепа и евентуално собствено НПО, защото пресата, родителите и обществото като цяло създава предразсъдъци, базирани на стереотипи?

Не е ли по-добре да се фокусира обществото във всички социални процеси, резултиращи в изтласкването и маргинализирането на групи хора във фринджа на обществото? Примерно чрез НПО, докато се създаде нещо по-добро?

# 105
  • София
  • Мнения: 2 023
Български институт за правни инициатива
донори според техният сайт
1. Държавен департамент на САЩ
2. Америка за България
3. ЕЕА Грантс - Норвегия, Исландия , Лихтенщайн
4. ЕС
5. Кралство Нидерландия
6. министерство на правосъдието на САЩ

а за БХК проблема не е че защитава маргинални групи, проблема е че постоянно прави семинари и обучения за съдии, които след това решават делата по които са страна. Съдия Калпакчиев е и делото Полфрийман е такъв пример.

# 106
  • Мнения: 4 766
Български институт за правни инициатива
донори според техният сайт
1. Държавен департамент на САЩ
2. Америка за България
3. ЕЕА Грантс - Норвегия, Исландия , Лихтенщайн
4. ЕС
5. Кралство Нидерландия
6. министерство на правосъдието на САЩ

а за БХК проблема не е че защитава маргинални групи, проблема е че постоянно прави семинари и обучения за съдии, които след това решават делата по които са страна. Съдия Калпакчиев е и делото Полфрийман е такъв пример.

Това как се връзва с твърдението, че всички са спонсорирани отвън. Да не са променили значението на "всички" наскоро?

Делата се решават спрямо законите. Решенията подлежат на обжалване на няколко инстанции.
За Полфрийман - и аз също не мисля, че трябваше да остане в затвора. Съвсем безплатно го мисля, при това, без обучение, където и да било.

Хубаво е да се осъзнае, че живеем заедно с хора, които не мислят като нас почти по всяка тема. Това в голяма част от случаите не значи, че са лоши, подкупни или тъпи. Просто имат друг житейски опит и други възгледи за света. По-добре да се научим да се слушаме и някак да живеем заедно. Щото деленето на малки групи, които се подозират една друга във всички грехове и омразата помежду ни едва ли ще свърши добре.

Впрочем, не вярвам, че ще обърнем тази тенденция и не съм оптимистка за бъдещето - в случай, че ви се струва, че твърде розово гледам на света. Simple Smile

# 107
  • Мнения: 1 741
Не разбирам защо чуждестранно финансиране не трябва да има? В крайна сметка ако българската страна не може да осигури финансова подкрепа, защото може би 1) няма откъде и 2) някои каузи определено изискват демократизиране на закостеняло и традиционно мислене, не характерно например за западна Европа, не виждам защо спонсорирането да не идва отвън? Особено що се отнася до човешките права? Това, че обучаваш съдии, не би трябвало на влияе на тяхната безпристрастност, а по-скоро да ги запознае с чужд, западен в случая, опит. Разбира се, както и в частния и държавен сектор, е възможно и при тези организации да има корумпираност. Но тя е вероятно процентово същата, както в останалите сфери, не виждам логика да е по-голяма. Просто България, геополитически е между Изтока и Запада и това е изражение на как се подхожда към “усвояване на средства” по принцип.

# 108
  • Мнения: 41 120
Въпрос към ферманния пред-предпоследен пост - само на тези ли хора, извършващи дейности, които са лицеприятни за масовката в обществото, ли трябва да им се “разрешава” да създават НПО? Наркоманите, защото са пропаднали, да нямат ли; мигрантите в лодките да нямат право на защита ли, защото обществото не одобрява - да си мрат в Средиземноморието; може би ромите също, ясно защо; жените, трафикирани за проституция също?

Въпросът според мен е с какъв фокус е НПО-то:
- Дали работят за лекуване на наркоманите и превенция на наркоманията или се занимават само със съдебна защита на наркомани престъпници?
- Дали работят за интеграция на мигрантите, или само ги учат на вратичките, позволяващи им да паразитират в страната домакин?
- И за циганите е същото - винаги се намира кой да ги научи на правата им до последната буква и вратичка в закона, ама за задълженията им никой не полага грижи.

# 109
  • Мнения: 1 741
С горното съм напълно съгласна. За съжаление, за да се получи точно идентифициране на нуждите - на групата и обществото, защото е явно, че трябва много фин баланс помежду им, е 1) нужна рамка - правова, базирана на международни споразумения и конвенции (тези много трудно се договарят принципно) и “превеждането” й в местния правов режим и 2) механизми за изпълнението на рамковите препоръки - как точно да се постигат те на местна почва. По точка 2), защото става дума за маргинални, марки групи, чийто гласове не влияят по никакъв начин политически; механизми за изпълнения на препоръките (горе си дала много добри примери за евентуални решения), не съществуват. Затова има толкова недоразумения, неразбиране и несъгласие в обществото, чийто глас е също много важен. Просто няма политическа воля да се занимава който и да е с подобряване на статуктвото.

# 110
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Въпросът според мен е с какъв фокус е НПО-то:
- Дали работят за лекуване на наркоманите и превенция на наркоманията или се занимават само със съдебна защита на наркомани престъпници?
- Дали работят за интеграция на мигрантите, или само ги учат на вратичките, позволяващи им да паразитират в страната домакин?
- И за циганите е същото - винаги се намира кой да ги научи на правата им до последната буква и вратичка в закона, ама за задълженията им никой не полага грижи.
Дейността е една и съща, само обясненията са различни според това какъв наклон иска да даде обясняващия 😁

# 111
  • София
  • Мнения: 2 719
Хайде - изгодна сделка!!
Продава се “Разработено! НПО“
https://www.facebook.com/boris.tanusheff/posts/7572572949426729
Скрит текст:

# 112
  • Мнения: 971
Основния проблем е, че полазиха неконтролируемо образователната система, училищата и младежите на България с безумни проекти, текстове и инициативи. Потресен съм какви сбъркани книги дават на децата за лятната ваканция и допълнителна работа вкъщи, прикрити зад привидно добри намерения. Не виждам нищо смислено, градивно, българско, приложно, подходящо за възрастта и развитието на децата, а точно обратното - объркано, провокативно, неиздържано.

# 113
  • Мнения: 3 388
Твърдението си стои, а моят въпрос е изтрит.
Може би е станала грешка и затова пак ще попитам - кои са тези "сбъркани книги", които "дават на децата за лятната ваканция и допълнителна работа вкъщи, прикрити зад привидно добри намерения"?
Защото на моето дете му дадоха за ваканцията да чете "Немили-недраги", "До Чикаго и назад", "Опълченците на Шипка" /със задачата да го научи наизуст/, "На прощаване" и "По жицата". Те ли са сбъркани? Какво имате предвид?
Ако в някое училище дават "сбъркани книги", може би е хубаво да се алармира и хората да са запознати.

# 114
  • Мнения: 41 120
Подкрепям, искам да знам има ли такова нещо, или е манипулация твърдението.

# 115
  • Мнения: 21 514
Основния проблем е, че полазиха неконтролируемо образователната система, училищата и младежите на България с безумни проекти, текстове и инициативи. Потресен съм какви сбъркани книги дават на децата за лятната ваканция и допълнителна работа вкъщи, прикрити зад привидно добри намерения. Не виждам нищо смислено, градивно, българско, приложно, подходящо за възрастта и развитието на децата, а точно обратното - объркано, провокативно, неиздържано.


Какви например? Кажи някое заглавие.

# 116
  • Мнения: 2 911
Какви книги се раздават не знам. Обаче примерно фондация "Америка за България" имат стипендии за изявени ученици, които уж са за постижения на състезания, но всъщност единственият решаващ фактор е интервю с техни представители. И на интервюто трябва да се покажат определени възгледи, съвпадащи с техните за да се получи стипендията.
Та кандидатстване не е задължително, но един значителен финансов ресурс отива в нашагането на определени ценности. Финанси, които за българската действителност не са малки.

# 117
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Не виждам нищо смислено, градивно, българско, приложно, подходящо за възрастта и развитието на децата, а точно обратното - объркано, провокативно, неиздържано.
Е ти като не виждаш това защо трябва да засяга училищата и просветата на нацията? С какво твоето мнение е най-меродавно и защо трябва да се вземе предвид като се изключат другите?

# 118
  • Мнения: 21 514
Какви книги се раздават не знам. Обаче примерно фондация "Америка за България" имат стипендии за изявени ученици, които уж са за постижения на състезания, но всъщност единственият решаващ фактор е интервю с техни представители. И на интервюто трябва да се покажат определени възгледи, съвпадащи с техните за да се получи стипендията.
Та кандидатстване не е задължително, но един значителен финансов ресурс отива в нашагането на определени ценности. Финанси, които за българската действителност не са малки.

Ама първо трябва да имаш академични постижения, пък тогава ще си говорим.

# 119
  • Мнения: 41 120
Какви книги се раздават не знам. Обаче примерно фондация "Америка за България" имат стипендии за изявени ученици, които уж са за постижения на състезания, но всъщност единственият решаващ фактор е интервю с техни представители. И на интервюто трябва да се покажат определени възгледи, съвпадащи с техните за да се получи стипендията.
Та кандидатстване не е задължително, но един значителен финансов ресурс отива в нашагането на определени ценности. Финанси, които за българската действителност не са малки.

Ама това всяка организация може да го направи, даже и частно лице. И аз утре мога да учредя стипендия за младеж, който ми харесва, и не съм длъжна да се обосновавам. Стига да не е нещо незаконно къде е проблемът собственик на лични пари да се разполага с тях както иска, нали това е демокрация? Ако бяха държавни пари е друго. Но то може да се каже, че и Американският колеж в София и Американският университет в Благоевград насаждат възгледи.
 Иначе ако не се лъжа Америка за България май финансираха "по наше време" изяви на отборите по математика, но съм забравила детайли.

# 120
  • Мнения: 1 257
Работила  съм с много и различни НПО - веднъж служебно, и веднъж покрай доброволческите ми дейности. Чета, проучвам, запознавам се с хората - и ако има нещо, което ме смущава, на каквото и да е ниво, не подкрепям. Не съм попадала на някакви генерално притеснителни неща, по-скоро съм имала резерви спрямо конкретни хора и контактни лица, а не съм цялото НПО.
Имам много примери за НПО, които вършат най-черната и неблагодарна работа, която държавата, на която плащаме данъци, не върши изобщо или не върши качествено.
Не мога да не спомена АНИМУС - за мен тези хора заслужават поклон и огромна подкрепа, защото това което правят за жени и деца в беда е форма на героизъм. С какви неща се сблъскват, в какви ситуации попадат - филмите на ужасите бледнеят пред някои реалности, в които битуват наши сънародници, понякога само на няколко преки от нашият личен красив балон. Дори само заради тях (и още няколко, от които имам лични впечатления), НПО не трябва да бъдат поставяни под един знаменател.
Който не иска НПО - нека работи по въпроса държавата да започне да си върши работата по отношение на хората, които имат нужда от някаква закрила и подпомагане, и тогава просто няма да има нужда от това друг да я върши.

# 121
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Не мога да не спомена АНИМУС - за мен тези хора заслужават поклон и огромна подкрепа
Анимус е фондация, фондациите са добри, тука хората за НПО-та говорят, те са лошите 😁

# 122
  • Мнения: 2 911
Ама първо трябва да имаш академични постижения, пък тогава ще си говорим.
Там е въпросът, че не трябва на практика. Например (реален) отказват стипендия на дете с първо място на национална олимпиада, а дават на такова на трето или само с диплома за участие, решено на базата на тяхното интервю по телефона.
Тоест академичните постижения се ползват само като предтекст.

Ама това всяка организация може да го направи, даже и частно лице. И аз утре мога да учредя стипендия за младеж, който ми харесва, и не съм длъжна да се обосновавам. Стига да не е нещо незаконно къде е проблемът собственик на лични пари да се разполага с тях както иска, нали това е демокрация?
Ами не е точно така, когато се представя като стипендия нещото и когато се очаква нещо насреща.
На циганите в Пазарджик нали с частни пари им плащаха да приемат Исляма и да строят джамии, защо се загрижи прокуратурата? Че чак за тероризъм го обявиха.
Америка за България и на Лена Бориславова и други политически фигури бяха давали "стипендии", а пък после излезнаха едни записи за посолството... Това в нормалните държави му викат поне корупция, ако не и по-лошо.

# 123
  • Мнения: 41 120
Нормално, ислямизмът е забранен в тази негова форма. Но иначе Турция налива много пари за джамиите и мюфтийството и никой не сезира прокуратурата. Неслучайно написах, че не бива да има нещо незаконно.

# 124
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Това в нормалните държави му викат поне корупция, ако не и по-лошо.
Викат му лобиране и се счита за добро Smiley

# 125
  • Мнения: 2 911
Лобизъм е нещо друго. И го считат за добро само тия дето прибират парите, обикновените граждани никак не го харесват. Всъщност в големите държави на това дето се разигра със записите му викат държавна измяна и го наказват доста строго.

Границата между ислямизъм и ислям е доста тънка и не знам някой да я е дефинирал абсолютно. А дали е законно или не, може да се разбере само след решение на съда. А за да има такова трябва някой да почне да разследва... някой дето не е прибрал пари.
Това да се обвързват стипендиите с това да определяш определени исторически личности, автори и политици като добри, а други като лоши, имам съмнения до колко е законно. Не е морално със сигурност. Ама в момента ако подкупите са в долари всичко е точно, ако са в рубли - голяма драма. И никой не вижда по-далече от това.

# 126
  • Мнения: 41 120
Е, онези издигаха знамето на ИДИЛ и проповядваха за тях, даже май доброволци събираха. Това е незаконно, защото ИДИЛ е поставена извън закона.  На всички други секти, християнски и всякакви,  никой нищо не им казва.

Иначе стипендиите на Американския колеж са божа работа. Стипендиите в американските университети също. Нормално е частна институция като дава пари да си решава как да го прави. Не е допустимо за нашенска държавна или общинска.

# 127
  • Мнения: 2 911
Нормално е само в определени граници и когато е основано на обективни, недискриминационни принципи.
Да се използва за пропаганда сред непълнолетни не е норнално, ама продължавай да циклиш как били частна институция. А всъщност не са частна, а се финансират изцяло от чуждо правителството.

# 128
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Границата между ислямизъм и ислям е доста тънка и не знам някой да я е дефинирал абсолютно.
Речника ги е дефинирал абсолютно, ама кой да чете. Пък и няма връзка с НПО.

# 129
  • Мнения: 2 080
Проблемът с много НПО е, че често това не са съмишленици, които спонтанно са се събрали, за да правят нещо добро, а са сбрани "активисти" директно финансирани отвън, за да прокарват конкретни политики, които основната част от обществото не харесва.  И тези политики не са градивни нито полезни за обществото .
Ама това кои политики са градивни и полезни за обществото ги решават управляващите, не някакъв анонимен пост в интернет. Щом организацията попада в разрешените неща, значи е полезно и точка. Като искаш да си против създай си едно НПО с обратно направление и действай. Ако НПОтата са полезни в цял свят защо само в България не са?
Реторичен въпрос. Както всичко в България.
Много дейност от НПО и резултат 0.

# 130
  • Мнения: 1 257
Не мога да не спомена АНИМУС - за мен тези хора заслужават поклон и огромна подкрепа
Анимус е фондация, фондациите са добри, тука хората за НПО-та говорят, те са лошите 😁

Надявам се това е ирония.
"Америка за България" също е фондация, значи е от "добрите".
За незапознатите - НПО може да бъде регистрирано под различни форми, и "фондация" е просто една от тях. Справка: https://www.pravatami.bg/s/1234
Портала на действащите НПО: https://www.ngobg.info/
На този сайт има изброени доста обяви за доброволческа дейност, ако искате да видите отблизо работата на НПО - това, и включването в различни кампании е начина Hands Plus1

# 131
  • Мнения: 335
Самата концепция за НПО е доста приятна. Проблемът обаче идва в това, че поне на родна почва те рядко изпълняват правилно функцията си и често се превръщат в бхк, към които масово таим нетопли чувства. Тъй като масово страдат от този синдром предполагам че затова и повечето хора не ги харесват. Естествено сигурно има и добри такива - не съм задълбавал лично, но като чуя НПО и си представям нещо жестоко компроментирано като бхк което много повече пречи на една държава.

# 132
  • Мнения: 41 120
О, разбира се. Предполагам, че 90% са добри. Но те не се виждат, виждат се другите. И ако се вгледате темата не е "Лошо нещо ли са НПО-тата?", а защо хората хранят негативни чувства към тях. А тези чувства се формират от онези 10% други.

# 133
  • София
  • Мнения: 2 167
Добре, че е фондация "Америка за България", та да си възстановим културното наследство, защото фондациите на "братушките" нищо не кихат. Цял античен Пловдив и Сердика са реновирани от американската фондация.

# 134
  • Мнения: 3 388
Добре, че е фондация "Америка за България", та да си възстановим културното наследство, защото фондациите на "братушките" нищо не кихат. Цял античен Пловдив и Сердика са реновирани от американската фондация.
А това е от норвежците:
http://sever.libraryvt.com//bg/index.php
Дигитализирани са огромни количества български книги, периодика, различен архив ... Българщината се запазва.

Последна редакция: пт, 02 фев 2024, 10:13 от Гарганела

# 135
  • Мнения: 105
Чарът на Европа и на света като цяло е именно в националността/етносите и различната култура и обичаи в различните места!

Това, което искаш е хората по света да са едно стадо овце, с кошерно съзнание. Няма индивидуалност, няма различия, всичко да е стерилно. Навсякъде да е еднакво, едно и също.

Егати гадния, депресиращ свят ще да е!

Последна редакция: пт, 02 фев 2024, 16:22 от Alexa10

# 136
  • Мнения: 41 120
Чарът на Европа и на света като цяло е именно в националността/етносите и различната култура в различните места!

Това, което искаш е хората по света да са едно стадо овце, с кошерно съзнание. Няма индивидуалност, няма различия, всичко да е стерилно. Навсякъде да е еднакво, едно и също

Егати гадния, депресиращ свят ще да е!

Никой не е казал да няма различия, само да го няма този пещерен патриотизъм. Пък нека хората си пеят народни песни, танцуват хора и разменят кулинарни рецепти от националната кухня. Да не бъркаме колорита с шовинизма.

# 137
  • Мнения: 105
Ако няма национално самосъзнание, както искаш, тогава няма да има и национални култури и местни обичаи. Светът ще има общи чествания - като глупавите празници Хелоуин и Свети Валентин и няма да има никаква разлика дали си в Испания, Италия или Австрия и т.н. Всичко, навсякъде ще е еднакво.

Никъде няма да има автентична атмосфера.

Последна редакция: пт, 02 фев 2024, 16:26 от Alexa10

# 138
  • Мнения: 21 514
НПО-тата помагат удобно за се приплъзва прозорецът на Овертон или методи за масова манипулация и изтриване на родовата памет и националното самосъзнание.


А как си обясняваш факта, че плащат за реставриране, реновиране и дигитализиране на разни национални културни ценности,  които иначе ще се разрушат и изчезнат, ако чакат на нашата държава, или дарителство?

Аз лятото бях в едно китно средногорско селце, и понеже ми трябваше компютър, отидох в читалището - отвънка табела, основано 1885 г., реновирано по проект на ЕС№..., с участието на Америка за България,  на компютъра, дето го ползвах - лого: дарение от Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс,  на рафта  - библиотека за ученика, Ботев, Вазов и т.н., вътре във всяка книга - печат дарение от Отворено общество.

Нещо май не се връзва.

# 139
  • Мнения: 11 122
Iris04,
остави, това са хора, които не са влизали в Епископската базилика в Пловдив (вероятно и в музей изобщо?!). Откъде да знаят на кого дължим съхранението и реставрацията на тези неща. По-досадното е, че упорстват в невежеството си.

# 140
  • София
  • Мнения: 2 167
Какво разбирате под автентична атмосфера? Мога да ви кажа, че кукери се срещат от С. Италия до централните части на Близкия изток. Коледа се празнува от вече близо 3 милиарда души. Архитектурата в центъра на София, Виена, Брюксел, Ню Йорк, Атина следва едни и същи антични примери. Едната третина на света пише на латиница, другата на кирилица и имат един общ корен - гръцката и финикийски азбуки. Другите пишат на йероглифи, там не ги знам какво, що.
Излезте от компютърните игри с тези "автентични култури"

# 141
  • Мнения: 2 911
А как си обясняваш факта, че плащат за реставриране, реновиране и дигитализиране на разни национални културни ценности,  които иначе ще се разрушат и изчезнат, ако чакат на нашата държава, или дарителство?
Това е хубаво, че даряват и за добри каузи. Но нещата в живота не са никога черно-бели.
И възниква въпросът - когато тези НПОта са дали десетки милиони за да докарат едни хора на власт и после тези хора правят така, че националните ценности да се рушат и да изчезват, това компенсира ли се с няколко дребни дарения? Кое натежава повече? И дали тези дарения не идват с условия?

Иначе то и Божков го изкарваха меценат на изкуството. Братя Галеви и още разни бивши силоваци си бяха строили параклиси. И църковни титли им бяха раздали... Това прави ли ги добри хора?

А защо настояват тези НПОта навсякъде където са дарили и 1 стотинка да им се пише името и това да се афишира? Защо не могат да го направят без да вдигнат шум?

Последна редакция: пт, 02 фев 2024, 21:51 от bboiko

# 142
  • Мнения: 11 122
А защо настояват тези НПОта навсякъде където са дарили и 1 стотинка да им се пише името и това да се афишира? Защо не могат да го направят без да вдигнат шум?
Не е точно така, въпрос на добра воля на дарените е.
Докато например финансираните от Национален фонд "Култура", ИА "Национален филмов център" и други (държавни) организации, в които парите постъпват изцяло от бюджета, са задължени да го правят. Иначе дори има случаи на оспорване на субсидията, ако случайно някъде е пропуснато да се напише.

# 143
  • София
  • Мнения: 941
НПО-тата помагат удобно за се приплъзва прозорецът на Овертон или методи за масова манипулация и изтриване на родовата памет и националното самосъзнание.


А как си обясняваш факта, че плащат за реставриране, реновиране и дигитализиране на разни национални културни ценности,  които иначе ще се разрушат и изчезнат, ако чакат на нашата държава, или дарителство?

Връзва си се! Когато плащаш на реставратора и си замесен в процеса, можеш индиректно да контролираш наличните културни ценности, можеш да направиш така, че неудобните да се "загубят" или повредят безвъзвратно при реставрацията или да бъдат "реставрирани" в удобен за теб вид - да речем някои надписи да бъдат променени спрямо оригинала. Щеше да е странно да нямат никакъв интерес по въпроса.

# 144
  • Мнения: 6 601
А, защо отпускат тези милиарди за Украйна? А, иначе за какво протестират тракторите - едната причина всъщност е нещо, което нас най-много трябва да устройва - изисквания за по-екологично земеделие, т.е. контрол върху това с какви материали обработват почвата. Щом протестират срещу това, нещо ми е съмнително в тяхната работа.



Американски и западни НПО-та реставрират и Бузлуджа.. дано са инсталирали и някакви двигатели да изстрелят тоалетната чиния в космоса.. Joy

Не бъркай "Мен ме устройва" с "Ни устройва" ! Кои Вие сте тези Ни? Предполагам същите, които Ви устройва най-добре ако остане един само паметник - този на американците, бомбардирали София?
Впрочем след седмица Ние (не вие) ще отбележим тъжната 79-та годишнина от варварските бомбардировки на Дрезден, убили над 200 000 цивилни. Повече, отколкото в Хирошима и Нагазаки.

И вицовете за "екологичното" земеделие иди ги разкажи на бразилските, чилийските и аржентинските фермери, чието говеждо и сума плодове и зеленчуци ядеш. На промоция.

# 145
  • Мнения: 41 120
Връзва си се! Когато плащаш на реставратора и си замесен в процеса, можеш индиректно да контролираш наличните културни ценности, можеш да направиш така, че неудобните да се "загубят" или повредят безвъзвратно при реставрацията или да бъдат "реставрирани" в удобен за теб вид - да речем някои надписи да бъдат променени спрямо оригинала. Щеше да е странно да нямат никакъв интерес по въпроса.

Извинявай, ама това е пропаганден булшит. Как така ще променят надписи, все едно никой няма да види и разбере? Да не говорим, че много неща просто нямат идеологическа стойност, че да се променят.

Последна редакция: пт, 09 фев 2024, 08:18 от bubanka

# 146
  • Мнения: 971
Не сме толкова изтрещели, че да защитаваме НПО-тата и не е нужно да променят надписи - достатъчно е, че скандализират обществото. Например БХК защити гаврата на Рут Колева с костницата на Априлци в Перущица и т.н. и т.н. Ако искаха да възстановят паметника, можеха да го направят, но не - поругаха го. Това защо е в този му вид е друг въпрос, но ето как удобно се използва всеки повод да се изкривяват ценностите и идеологиите.

Последна редакция: чт, 08 фев 2024, 08:38 от Нърд

# 147
  • Мнения: 2 911
Извинявай, ама това е пропаганден булшит. Как така ще променят надписи, все едно никой няма да види и разбере? Да не говорим, че много неща просто нямат идеологическа стойност, че да се променят. Тук малко нещо съвсем изтрещяхте с аргументите.
На Овчаров откритията 80% са фалшификат, особено тия на Перперикон. Не е пропаганда или политика, просто за пари го прави. Изкупил е имоти в района и си е построил хотел точно до "откритията" му. После им вдига стойността с фалшиви открития с помощта на герб. Всички археолози го знаят това. И какво? Да си го видяла да се говори по медиите? Да спря прането на държавни пари чрез него?
Много от реставрираните средновековни и антични крепости са с добавено сериозно количество художествени измислици.
Колкото до "нямат идеологическа стойност" - питай северномакедонците, дето си харчат половината държавен бюджет да строят крепости и статуи. Кой ни натисна да им признаем езика и историята? Кой заплашваше със санкции срещу България ако не се вдигне ветото срещу кандидатурата на Северна Македония за членство в ЕС? Кой натиска целите Западни Балкани да бъдат приети ускорено в ЕС?

БХК нарочно и целенасочено защитават само каузи противоречащи на здравия разум и мразени от обществото. Явно им плащат да тестват нивото на простащина в страната. И за съжаление все повече им вързват, че това е нещо достойно...

Последна редакция: чт, 08 фев 2024, 13:15 от bboiko

# 148
  • София
  • Мнения: 1 600
Интересна тема. Директно на въпроса от заглавието: защото някои, предимно известни и богати НПО-та, всъщност са ПО-та. Финансирането на медии, партии, политици, всевъзможни "експерти" и "институти" с гръмки имена, налагането на "правилни" и "грешни" гледни точки, налагането и излъчването на странни политически субекти, появяващи се от нищото (вкл. от чужбина) с почти неприкритата подкрепа на все едни и същи, гравитиращи около въпросното "Н"ПО кръгове... Това са все неща, които  българинът забелязва, т.е. Ганьо е безспорно прост, но не е тъп. НПО-тата не го обичат, както знаем, а той им отговаря ответно.

# 149
  • Мнения: 18 593
Във всичко чисто и благородно се намъкват впоследствие  индивиди, , които са от типа да пробиват с лакти напред.
 Защото и зад фасадата на НПО стоят индивиди го казвам.
 Влизат в почтеното, защото така лесно се "плува" в подготвени води. После са хванали юздите и  галопират.
 Така е след 9.9.44, така и след 10.11.89, така е и  днес.
 Кукувиците не спят. Само гнездо да има да снесат.
 Съответно всички отнасят недоволството ,защото и  хората не спят, дори без доказателства усещат  гнилото.

 Народът не греши с оценката, греши като търпи да танцуват на главата му. Там друга психология. Тъмни дебри.

# 150
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Ганьо е безспорно прост, но не е тъп. НПО-тата не го обичат
Ммм да, строят му някакви си колежи и музеи  и някакви си там места за психотерапии дето за какво са му въобще? Stuck Out Tongue Winking Eye

# 151
  • Мнения: 41 120
Ама аз не долюбвам особено БХК и още няколко и точно това е фокусът на темата - няколко подобни НПО-та са като лъжичката катран в гърнето с мед и дават лош имидж на всички. А повечето са си съвсем полезни.

# 152
  • Мнения: 21 514
Кметицата на Перущица даде Рут Колева на прокуратурата, задето клеча върху  паметника в Перущица, а БХК и обърнаха внимание, че по-добре тя, кметицата да се беше погрижила въпросният паметник да не е в тоя вид, да има указателни табели и да не е ос.ан и омазан със свастики и  надписи Циганите на сапун. Това си спомням аз от случая.

Може би е трябвало да си намери НПО за да го реставрират и поддържат.

# 153
  • Мнения: 105
Кметицата на Перущица даде Рут Колева на прокуратурата, задето клеча върху  паметника в Перущица, а БХК и обърнаха внимание, че по-добре тя, кметицата да се беше погрижила въпросният паметник да не е в тоя вид, да има указателни табели и да не е ос.ан и омазан със свастики и  надписи Циганите на сапун. Това си спомням аз от случая.

Може би е трябвало да си намери НПО за да го реставрират и поддържат.
"особено когато става дума за мемориал, натоварен с противоречиви исторически и идеологически послания."

А как си обясняваш това тяхно изказване?

# 154
  • Мнения: 21 514
Обяснявам си го с това, че както обикновено са пресолили манджата.

Тяхната работа е да осигуряват правна защита на понякога спорни персонажи, за да е сигурно, че ничии права няма да бъдат нарушени, просто с това се занимават, няма как да будят симпатии у всички при всеки отделен случай, но някой трябва да го прави, както обсъждахме в началото на темата, преди да се отклоним по разни паметници.

Общи условия

Активация на акаунт