Прибиране или не?

  • 16 275
  • 318
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 1 741
Според мен в момента върви процес на универсализация (нескопосна дума, но за по-добра не се сещам). Глобалните бизнеси, че дори и не толкова глобалните, оперират от всяка точка на света. Същото е и с възможността за квалифицирана работа - т.е. конкуренцията за кадри. Разширяването на ЕС, предишните имиграционни вълни, породени от колонизаторството и т.н., премахването на държавния протекционизъм, показаха, че работата може да се върши от когото и да било, с образование и опит от Мумбай, Москва или Лондон. Така че, според мен, процесът е на уеднаквяване (естествено - непълно) и припокриване в “принципа”, не подробностите, на законодателство, държавни изисквания (визи и релаксации за определени групи) и пр. в бизнес взаимоотношенията и възможното кариерно развитие, което отдавна върви към масово интернационализиране. Възможностите за квалифицираните кадри в бъдеще ще нарастват, защото и тясната специализация се цени сега повече, точно обратното ще се случва с неквалифицираните, заради огромните наеми и още по-значителната конкуренция. Основното, към което трябва да се привиква, е общуването “across cultures”. Не случайно има изобилие от бизнес и мениджмънт литература по темата. Който успее да навигира различните културни специфики, ще просперира и “тук”, и “там”.

# 241
  • Мнения: 2 050
Споделям всичко написано от ierldan по-горе с изключение може би на един малък детайл. Ще има и "квалифицирани кадри" които ще пострадат от изкуствения интелект.

# 242
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Държавата ни не я коментирам, но страната и природата.... всеки път, когато се прибирам за около месец виждам колко много богатства имаме...

Е това не го разбрах. Държавата е зле, но страната е супер??   Rolling Eyes
Нагледала съм се на патриоти хвалещи българската природа, които А) не са виждали друга и по-лошото - Б) не са особено добре запознати с родната природа.
За да няма грешни тълкувания - нищо не намеквам.
Абсолютно!

# 243
  • Мнения: 143
Държавата ни не я коментирам, но страната и природата.... всеки път, когато се прибирам за около месец виждам колко много богатства имаме...

Е това не го разбрах. Държавата е зле, но страната е супер??   Rolling Eyes
Нагледала съм се на патриоти хвалещи българската природа, които А) не са виждали друга и по-лошото - Б) не са особено добре запознати с родната природа.
За да няма грешни тълкувания - нищо не намеквам.
Абсолютно!

На какви патриоти си се нагледала? Нима не ни е хубава природата или аз нещо съм се размечтала повече? С разни чужденци, с които съм говорила всички, които са посещавали България потвърждават, че имаме красива природа и за размерите на нашата държава имаме по всичко от малко. Simple Smile

# 244
  • Мнения: 2 050
Държавата ни не я коментирам, но страната и природата.... всеки път, когато се прибирам за около месец виждам колко много богатства имаме...

Е това не го разбрах. Държавата е зле, но страната е супер??   Rolling Eyes
Нагледала съм се на патриоти хвалещи българската природа, които А) не са виждали друга и по-лошото - Б) не са особено добре запознати с родната природа.
За да няма грешни тълкувания - нищо не намеквам.
Абсолютно!

... Нима не ни е хубава природата ....

Казах каквото казах. А това е пример за грешно тълкуване.

# 245
  • София
  • Мнения: 3 077
С това А искате да кажете точно, че смятаме, че ни е хубава природата, защото не сме виждали друга. Изключвайки Б, обяснете тогава какво имате предвид. Явно или ние не четем с разбиране, или вие не можете да обясните гледната си точка и затова я тълкуваме грешно.
Природата на България е прекрасна, има море, планини, абсолютно всичко. Има четири сезона, има летен, морски туризъм, има и зимен, планински туризъм. Междувременно има и летен планински туризъм. Няма как да има две мнения по въпроса, пък ако ще да не сме виждали друга държава през живота си.
И изобщо не засягаме историческите и културни забележителности.

# 246
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
Ако съседите ти надуят музиката в 3ч през нощта просто се обръщаш на другата страна и си викаш, ей ама пък имаме уникална природа? Едва ли е голямо утешение.

# 247
  • Мнения: 2 050
С това А искате да кажете точно, че смятаме, че ни е хубава природата, защото не сме виждали друга. Изключвайки Б, обяснете тогава какво имате предвид. Явно или ние не четем с разбиране, или вие не можете да обясните гледната си точка и затова я тълкуваме грешно.
Природата на България е прекрасна, има море, планини, абсолютно всичко. Има четири сезона, има летен, морски туризъм, има и зимен, планински туризъм. Междувременно има и летен планински туризъм. Няма как да има две мнения по въпроса, пък ако ще да не сме виждали друга държава през живота си.
И изобщо не засягаме историческите и културни забележителности.

Първо - аз никъде не казвам, че някой от тук четящите или пишещите е от хората които имах предвид. Така че "искате да кажете, че смятаМЕ че ни е хубава природата защото не сме виждали друга" е некоректно.  "Не можете да обясните гледната си точка" пък е намек че отсрещния няма достатъчно умствен капацитет да обясни какво мисли. Също некоректно.
А може би не искам да обяснявам гледната ми точка с подробности защото винаги има кой да каже "Кой па го интересува гледната ви точка".  Но понеже попитахте, ще разширя малко отговора. Всичко е лично мнение и не подлежи на спор тоест на доказателствено изясняване. Особено ако става дума за "хубост".
1. В България има много ( и количествено и качествено) красиви места - и в населените места и в дивата природа - на море, на река, на езеро, на планина и т.н.
2. По света има много места които сравнени с българските от подобен тип са по-внушителни, по-популярни и по-посещавани.
3. Често съм задавала въпрос на хора които казват "Няма по-хубава от българската природа" - кои места конкретно имат предвид. След което им задавам - А ходили ли сте на (български примери). И не са. Тоест аз която съм видяла повече от красотите на българската природа отколкото тези хора, не казвам "Няма по-хубава от българската природа"  и намирам тяхното за ... некомпетентно надуване.  Особено когато се видяли нищо или почти нищо от небългарската природа.
4. Всеки може да си мисли кое е хубаво, но само когато си видял и двете места можеш да твърдиш кое е по-хубаво. Примерно - Къде е по-красива гледката - от връх Мусала или от връх Вихрен. Аз съм била много пъти и на двете и на мен, малко повече ми харесва гледката от Вихрен.  Но ако си бил само на Черни връх - да кажеш - "няма по-красив връх от Черни връх" - е, извинявай това какво е???

# 248
  • Швейцария
  • Мнения: 1 828
Аз лично като сравня българската природа с швейцарската...в Алпите всичко е поддържано, всяка тревичка е окосена, изобщо сравнение не може да става. Не че е лоша българската природа, но неподдържана. За морето пък дума да не става, презастроено с бетон. Ако някой е бил в Тайланд, Фиджи, Малдиви, Сейшели и т.н. знае за какви гледки става въпрос. Така или иначе, за мен природата не би играла никаква роля, ако мисля дали да се върна или не. Оставам категорично тук заради стандарт на живот, спокойствие, здравна система, закони, манталитет и уреденост. Пример от оня ден - майка ми в БГ се разболя, ЛЛ не си вдига телефона, тя не е в състояние да отиде там и да чака 3 часа да бъде приета. Съответно аз търся лекар, който да отиде и да я прегледа вкъщи срещу заплащане. Нервите ми са на краен предел. Ами мерси, такъв живот не ми се живее.

# 249
  • Мнения: 1 333
JennyBG, с теб сме съседки, аз съм в Австрия и знам, за какво иде реч. Точно вчера бяхме на разходка в планината, поход до близко езеро. Пътища - перфектни, табели за пътеките (а и не само) - навсякъде, паркинг и лифтове - супер организирани с помощта на доброволци (регулираха движението, че беше навалица), хора - възпитани и вежливи: моля-благодаря при всеки разговор, абсолютна чистота, накъдето и да погледнеш... Нямат море, но могат да си позволят да отидат, на което море си поискат.
Хубава природа има навсякъде по света, с изключение на централна Африка и пустините в Азия, може би. Ако останалите неща не са наред, за какво ти е гола природа...  То не е само да имаш, но и да го приведеш в приличен вид.

# 250
  • Мнения: 6 784
Leonie добре описа идилията. Опиши и проблемите? Малките населени места край лифтовете, където бизнесите са свързани зимата с предложения за ски , но още в началото на февруари се чудят как да задържат тук-там по някое петно мокър сняг , за да не останат съвсем без работа. Защото не всичко в алпите е над 1800 м. Огромни къщи, които преди са били многофамилни и на големи ливади за животните , сега са направени на къщи за гости , повечето доста старо оборудване , въртяни от недоволни от съотношението работа -заплащане сърби или румънци или работещи с много съкратен капацитет ... Вече и нискоквалифицирани сърби и румънци не искат да работят при такива условия и си тръгват . В много населени места не работят вече всички заведения за хранене и ту има прекалено много работа и посещение , ту няма никой ... Трудно да задържиш младото поколение.
Така че сложи в уравнението всичко.

# 251
  • Мнения: 1 333
Не ги мисли ти австрийците....Това засяга само минимална част от населението. Проблеми има във всяка страна -  резултат от развитието в модерния свят + промяната в климата.  Направо са смешни тия проблеми в сравнение  със сринато здравеопазване, замряла икономика и висока безработица.

# 252
  • Мнения: 6 784
Leonie не е съвсем не го мисли, но ти можеш спокойно и да не го мислиш. Твоя си работа.
Сринатата ни кономика и производство е за концентрация в западноевропейската ... но сега и тя масово напуска континента. Сякаш плана първоначално беше да не напуска континента , а да се релокира в украйна , но май излезнаха криви сметките. Сега се релокира в Китай и Щатите. Да видим докога Австрия ще остане незамислена.

# 253
  • Мнения: 93
JennyBG, с теб сме съседки, аз съм в Австрия и знам, за какво иде реч. Точно вчера бяхме на разходка в планината, поход до близко езеро. Пътища - перфектни, табели за пътеките (а и не само) - навсякъде, паркинг и лифтове - супер организирани с помощта на доброволци (регулираха движението, че беше навалица), хора - възпитани и вежливи: моля-благодаря при всеки разговор, абсолютна чистота, накъдето и да погледнеш... Нямат море, но могат да си позволят да отидат, на което море си поискат.
Хубава природа има навсякъде по света, с изключение на централна Африка и пустините в Азия, може би. Ако останалите неща не са наред, за какво ти е гола природа...  То не е само да имаш, но и да го приведеш в приличен вид.

В България съм чувала, че природата е красива, но лично съм успяла да видя много малко. Laughing Само до 7те рилски езера съм била. Нямаме инфраструктура, без кола не можеш да отидеш никъде.
В Германия съм почти всеки уикенд на планина, без значение сезона - на 1-1.5 часа с влак има десетки пътеки.
"Достъпната" природа би ми липсвала ужасно много и май не бих отишла някъде без планини, езера и велосипедни пътеки. Sweat Smile

# 254
  • София
  • Мнения: 3 077
Действително има по-внушителни места по света, като по-горе посочените Алпи като пример, но пък там няма море. И не, не е същото като да си имаш и море, и планина, и минерални извори, в комбинация особено пък с исторически забележителности на максимум няколко часа път с кола. Т.е. в България като природа и климат го има това може да се каже пълно щастие. Имаме свободата да се събудим и да запалим колата накъдето и към каквото ни влече в момента. Не да запазваме скъпи билети, да планираме отпуски отдалече и т.н. Българското Черноморие не е навсякъде застроено, въпреки че ние предпочитаме удобствата, има и диви места. И на нас са ни се паднали най-хубавите пясъчни плажове, в сравнение с Турция и Грузия отсреща.
Сега, кой колко познава българската природа и забележителности и дали се надува излишно като цяло е извън темата. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт