Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 45

  • 33 823
  • 803
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 114
Хора, няма ли кой да заключи темата? В момента пишете в две паралелни теми.

# 781
  • Мнения: 9
Не. И пак ти трябва проект и надзор.
Груб строеж са бетон тухли и покрив.
Мазилки, изолации, инсталации, прозорци, врати са извън това. Но 30хил няма да стигнат за груб строеж, вие хубаво ще зидаде, а изкопи, бетони, арматура кой ще прави?
Здравей, и благодаря за бързите отговори, ето какво имам в момента на лице. Моят приятел има багер и ще прави изкопите, за арматурата имам човек от семейството който е арматурист и е най-добрия в града, като за бетона пак ние 3мата като главни лица, но имам хора които да помагат с грубата работа. Интересува ме колоните и фундамента като бетон и желязо с бетон помпата която е 600лв при нас за деня горе долу какво би излязло като цена за 100кв + тухлите и какви бихте препоръчали реално чертежа на снимката мисля да го преправя до 99кв като махна верандата и едната стая за спане да я смаля

# 782
  • София
  • Мнения: 44 216
Отиваш при архитект, прави проект, прави ти количествена сметка и по нея конкретно за твоята къща си изчисляваш колко ще ти струват материалите. И после строиш следвайки точно проекта.

# 783
  • Мнения: 5 402
Bekotanas, щом имате хора в строителството, най-добре говорете с тях дали нямат отстъпки за материалите и си договорете цени.
Ние строим 200кв.м с лицензирана фирма, но материалите си ги договаряме сами като използваме отстъпките на строителя. Такава ни беше договорката и смея да твърдя, че поне до този етап вървят нещата. Транспортът за арматурата и тухлите си го осигуряват доставчиците. За бетонът е ясно.

Ние вече заляхме първа плоча и почваме да правим колоните тези дни.

# 784
  • Мнения: 9
Bekotanas, щом имате хора в строителството, най-добре говорете с тях дали нямат отстъпки за материалите и си договорете цени.
Ние строим 200кв.м с лицензирана фирма, но материалите си ги договаряме сами като използваме отстъпките на строителя. Такава ни беше договорката и смея да твърдя, че поне до този етап вървят нещата. Транспортът за арматурата и тухлите си го осигуряват доставчиците. За бетонът е ясно.

Ние вече заляхме първа плоча и почваме да правим колоните тези дни.
Здравей, да това също имам моя приятел който казах че е майстор ползва отстъпки доста прилични за строителни материали като аз имам камионче до 3,5т и мога да си прекарвам сам нещата

# 785
  • София
  • Мнения: 44 216
Значи сте си цяла бригада, обаче цени без проект и количествена сметка няма как да получиш... Нито разрешение за строеж.

# 786
  • Мнения: 9
Значи сте си цяла бригада, обаче цени без проект и количествена сметка няма как да получиш... Нито разрешение за строеж.
Благодаря, оставят малко документи да се до оправят, за да купя дворното място и като го взема веднага ще отида при архитект

# 787
  • София
  • Мнения: 44 216
https://tehnopol.bg/blog/308-2021-03-28-07-48-20

И малко цени за проектиране примерни
https://tehnopol.bg/tseni#proekaksk
Може ако не ползваш софиянци да е малко по-евтино, но не безкрайно. Освен ако нямаш и архитект роднина, но тези приятели и роднони също ще искат нещо, дори да не е пазарната цена, то пак ще е перо...
👍
Мисля, че като цяло трябва да седнеш и попрочетеш малко инфо какви точно ще са етапите и нуждите по едно строителство, цени примерни също се намират, стъпка по стъп как вървят нещата. Мисля, че и документите ще си движиш сам или ще искаш, но като цяло не си  се подготвил много, а ще ти е нужно, най-добре преди да си почнал с всичко, за да имаш наистина максимално ясна представа кога какво е нужно да правиш.

Последна редакция: ср, 06 мар 2024, 16:29 от Angel_Dust

# 788
  • Мнения: 9
https://tehnopol.bg/blog/308-2021-03-28-07-48-20

И малко цени за проектиране примерни
https://tehnopol.bg/tseni#proekaksk
Може ако не ползваш софиянци да е малко по-евтино, но не безкрайно. Освен ако нямаш и архитект роднина, но тези приятели и роднони също ще искат нещо, дори да не е пазарната цена, то пак ще е перо...
👍
Мисля, че като цяло трябва да седнеш и попрочетеш малко инфо какви точно ще са етапите и нуждите по едно строителство, цени примерни също се намират, стъпка по стъп как вървят нещата. Мисля, че и документите ще си движиш сам или ще искаш, но като цяло не си  се подготвил много, а ще ти е нужно, най-добре преди да си почнал с всичко, за да имаш наистина максимално ясна представа кога какво е нужно да правиш.
Благодаря за тези линкове по прочетох на бързо и има доста полезни неща, а до колкото до роднини се изчерпах на арматурист и приятел майстор 😂

# 789
  • София
  • Мнения: 44 216
Успех, дано се оправите, но по спомени и като сметнем поскъпването, по такси документи, проекти и бла бал според мен едни 12-15хил ще си отидат, дет се вика преди да сте направили първа копка.
Но тук може да се включат по-скоро минали през процеса.
Всичко това с най-добри чувства, ние самите бяхме доста неподготвени и неориентирани и едва ли не мислехме, че едва ли не като я затворим и разходите са свършили и хоп ще се нанасяме, още има един куп неща за довършваме и отдавна сме минали на тоя месец това, другият онова...

Последна редакция: ср, 06 мар 2024, 16:48 от Angel_Dust

# 790
  • Мнения: 6 311
ТАЗИ ТЕМА Е СТАРАТА! МОЛЯ ДА ПИШЕТЕ В НОВАТА ТЕМА!!!!!

Последна редакция: ср, 06 мар 2024, 17:46 от Fatalina

# 791
  • Мнения: 855
😂 😂 😂 Как пък грубия строеж да е най-скъп, довършителните и после обзавеждане, направо са си х2, ако не и повече.

Баните са 2 🤔
Става смешно - хем питате , хем ви обясняват , но едно си баба знае........абсолютно доказано е , че грубия строеж е най скъпото нещо в строителството . И една баня колко би ви излязла? Е, ако не слагате плочки  със златна нишка. Споделям за моята - последен ремонт декемри 2022- площ 5кв.м - сваляне на стари плочки , направа на замазка + мазилка , смяна на тръбопроводи, смяна на ел инсталация , коминка и окачен таван от гипсокартон, испански плочки различни за стени и различни за под , душ батерия термостатична Грое,  окачен шкаф с вградена мивка от ПВЦ, батерия за мивката Идеал стандарт, лентов сифон, вътрешен шкаф от ПВЦ с мои размери - около 5500-6000лв.В една къща имаш 2-3 бани - да приемем 20-22000лв.... сега да сметнем съвсем отгоре отгоре - изкоп на машино смяна 3*700 =2100лв,  армировка около 20 000кг*2,50лв/кг - 50 000 - до момента  освен изкоп и заготвена арматура , без кофраж, без бетон, без покрив , без зидария  вече трябва да се дадат 2,5 пъти повече от баните... Да продължавам ли ? Има доста специализирана  след като не ми вярвате( стаж като ПТО почти 25г )  - прочетете напр- това https://vibe-build.eu/kolko-struva-kashta/, което е преднаначено за широката публика и  за мен е видимо поизсилено като цена

Последна редакция: ср, 06 мар 2024, 18:54 от tky

# 792
  • Мнения: 855
Здравейте, четох доста из темите тук, но реших директно да попитам за информация понеже не намерих изцяло подобен въпрос или отговор който търся.Споделям по долу какво мисля да правя и информацията която ми е нужна да знам понеже не съм се сблъксвал до сега с това:

Копувам двор(в Плевенско) който е в регулация с площ 920кв/м и няма прекарани ток и вода - познат ми каза че да се включа таксите за 2те са около 1500лв и чакане. Така ли е?  за всяка община са различни сумите , но гравитират в рамките на 1500-3000лв

За започването на строеж какво се изисква, и при покупка на имота за какви документи да следя освен най-важния акт16 на имота.За покупката - точни граници , лице на парцела - в Бг в зависимост от големината на селото/ града лицето трябва да е 12-14 м - не повече от 10%, тежести върху парцела, инфраструктура - път , вода - дали има дебит за включване , дали има тръба до парцела , канал -до къде е прекаран и къде отива , защото ако няма такъв - септична яма , а това е оскъпяване. След това виза да проектиране  + проект + съгласуване +разрешение за строитество +актове по време на строителството: започващи с акт 2за откриване на стр площадка и прикючващи с акт 16 за въвеждане в експлоатация

Искам да строя, но не знам кое да избера (размерат на застроената площ ще е 134кв, прикачвам снимка по долу, за да имате на представа каква ми е идеята) - монолитна или къща с метална конструкция  + и - ако има някой който е запознат, ще съм благодарен да сподели мнение. всеки вид строитество си има + и - . Аз лично съм фен на монолитното строителство

Като цена ме интересува какво би ми излязло за грубия строеж на монолитна или такава с метална конструкция
като се има на предвид, че имам понзат който ще ми направи добра отстъпка за дограмата, а съм намислил на доста места да е с френски прозорци, отделно имам познати електричар/ и майстор зидар и няма да ме таксуват на пазарната цена за окабеляване и зидария, та ме интересува като материяли за /фундамент/ колони/плоча/покрив какво би ми излязло ориентировъчно.
. Грубия строеж е онази дейност която е най скъпа - като започнеш от изкопите и приключиш с акт 14  - някъде около 55-60-65% от цялата необходима сума за изграждане на къща. Към момента цената на строителство варира в размките на 1800-2500лв/ кв.м  труд + материали и то при наистина строг контрол и читави майстори , а НЕ фирма. И за да разясня : напр. 1 кв.м зидария с дебл .25 см включва труд около 20-30лв, материалите са около 55-65лв и тук не слагам транспортни разходи, щуцери , коминни тела ,укрепване зидария - защото са малко пари -т.е имайте в предвид, че да, от труда ще спестите , но материалите са по-тежкото перо и ако можете да ползвате някоя фирмена отстъпка ще се усети наистина.Цената на дограмата и ел инсталацията са в рамките 3-4% от сумата за строителство - да колкото е по евтино , толкова по добре , но не са кой знае какви пера.Това, което сте приложили като разпределение си е една картинка - и никой не може да ви даде точна цена.Друго важно - по принцип за намаляне на разходите се минимизира строителството по кота терен- това което посочих като цена е ориентировъчно за ивични основи.Ако геологията позволява - настоявайте за този тип основи, защото една фундаментна плоча би оскъпила конструкциите с до 30%. И последно - хубаво разпределение , но непрактично , защото нямате помещения за складове и обслужване? И една баня няма ли да ви е малко?   .

Ако някой ви послуша, го очаква изключително неприятна изненада. Довършителните са поне 2-3 пъти по-скъпи от грубия строеж, според нивото на лукс. Пълно е с хора които са повярвали на подобни приказки и са свършвали голяма част от парите си на груб строеж и така и си остава недовършена къщата.

Малко е двуслислено написаното от вас , но : Добре е да ме послуша човек  и да предвиди необходимите пари защото БЕЗ конструкции НЯМА къща.... така и не разбирам на какъв език да го обясня. Има достатъчно статистически данни потвърждаващи мнението ми - ако се поразровите ще се убедите. И да прав сте - не са малко случаите когато парите се изчерпват само за грубия строеж,
относно баните - да 2 са , но едната е само за едната спалня - останалите спални + хола трябва да ползват една баня/тоалетна - лично за мен не е най доброто разределение на потреблението...

# 793
  • София
  • Мнения: 44 216
Ма чакай малко. То след грубия строеж имаш изграждане на инсталации, отоплителна система, мазилки, замазки, изолации, врати, прозорци, прагове, настилки, боя(или какъвто там финиш на стени), гръмоотвод, кухня, уреди, обзавеждане цялостно, двор, ограда,  подпорни стени, озеленявания,(пожелателно и препоръчително сондаж, евентуално слънчеви панели, щото по малките места често си без вода и ток), парапети, стълбища, тераси, пътеки из двора и сигурно пропускам милион и едно нещица... Или за теб правиш 2 бани и туй то... Другото на тухли да си стои.

Какво имам да чета, грубия строеж ни беше 120хил лв, отдавна сме ги направили отново след грубия и отгоре и ако трябва сега и веднага да довършим вс, което остава сигурно още 100хил трябват. И сме далеч от лукс. Даже грое смесител си нямам. 😂

Последна редакция: ср, 06 мар 2024, 19:00 от Angel_Dust

# 794
  • Мнения: 9 166
Интересна дискусия се оформя... И аз искам да знам кое е по-скъпо? Грубият строеж или после...

Общи условия

Активация на акаунт