Име за момиче което да е нещо между Димка и Катя?

  • 6 934
  • 100
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте,живот и здраве март 2024 година ще си имаме момиченце. Иска ми се да го кръстя хем на майка ми хем на свекърва ми. Една е Димка другата Катя. Абсолютно нищо не ми идва на ум 🙄

# 1
  • Мнения: 1 115
Не виждам какво можете да измислите между двете, не е ли по-добре да измислите трето име, което да харесвате и за е "на себе си"?

Иначе от имената на бабите Димана и Катерина ми харесват поотделно, така че бих избрала или тях, или нещо трето.

# 2
  • Мнения: 1 281
Ами ДимКа съдържа и двете.
Шегувам се, трудно ще съчетаете и двете имена или ще я докарате до някаква умопомрачителна комбинация, от която детето в бъдеще ще се срамува. Не може да угодите на цялата рода. Изберете нещо, което на вас ви харесва и това е. Обикновено точно при подобни опити да се угоди на всички баби и дядовци се получават куриозни избори като Маратонка на бабите Мара и Тонка.

Димана, Катерина (или само Катя или Екатерина) са хубави имена. Има и доста техни вариации, измежду които също можете да изберете. Дина също ми харесва.

Последна редакция: вт, 05 сеп 2023, 20:09 от Мила Атова

# 3
  • Мнения: 2 760
Двете имена са несъчетаеми. Освен да мислите вариант за двойно име като Дея-Катерина или да кръстите детето само на едната баба - Катина, Катерина, Димана, Деметра.

# 4
  • Мнения: 11
Ами ДимКа съдържа и двете.
Шегувам се, трудно ще съчетаете и двете имена или ще се я докарате до някаква умопомрачителна комбинация, от която детете в бъдеще ще се срамува. Не може да угодите на цялата рода. Изберете нещо, което на вас ви харесва и това е. Обикновено точно при подобни опити да се угоди на всички баби и дядовци се получават куриозни избори като Маратонка на бабите Мара и Тонка.

Димана, Катерина (или само Катя или Екатерина) са хубави имена. Има и доста техни вариации, измежду които също можете да изберете. Дина също ми харесва.
Междудругото и аз за ДимКа се сещам 🤣🤣🤣 както и за ДониКа но не ми харесват. Знам,че е трудно,но реших все пак да попитам някои може нещо да се сети. Ако ли не ще е само на едната, не мисля да си кръщавам детето със смешно име само за да угодя на някои.

# 5
  • Мнения: 1 281
И още един съвет към авторката - някак не е съвсем справедливо и трите имена на едно дете да са на родата на мъжа. Не стига, че презимето и фамилията, ами сега и малкото име. При положение, че това дете жената го износва, ражда, кърми/храни, а след това и в по-толяма степен отглежда, бива поне за малкото име да има право на глас.
Аз не бих го кръстила на нито една от двете баби точно. Бих взела само първата буква и оттам нататък избилам име, което на мен  и таткото ни харесва.

Между другото Доника не е лошо.

# 6
  • Мнения: 11
И още един съвет към авторката - някак не е съвсем справедливо и трите имена на едно дете да са на родата на мъжа. Не стига, че презимето и фамилията, ами сега и малкото име. При положение, че това дете жената го износва, ражда, кърми/храни, а след това и в по-толяма степен отглежда, бива поне за малкото име да има право на глас.
Аз не бих го кръстила на нито една от двете баби точно. Бих взела само първата буква и оттам нататък избилам име, което на мен  и таткото ни харесва.
Първото ми дете е на баща ми. Казва се Никол а той Николай,нищо че свекър ми се казва Никола,просто съвпадение. Така или иначе щеше да е на баща ми. Сега някак си исках да комбинирам на двете баби,но явно няма вариант.

# 7
  • Мнения: 4 787
Кажи моля те , че се шегуваш?! Първото така 😣, а второто още по- така 🙃
Аз се сетих за една модна къща с подходящо за вас име - ДиКа😂😂😂
Доника може би е най- удовлетворяващо от общоприетите , иначе може да заложиш на изобретателност.

# 8
  • Мнения: 12 409
И още един съвет към авторката - някак не е съвсем справедливо и трите имена на едно дете да са на родата на мъжа. Не стига, че презимето и фамилията, ами сега и малкото име. При положение, че това дете жената го износва, ражда, кърми/храни, а след това и в по-толяма степен отглежда, бива поне за малкото име да има право на глас.
Аз не бих го кръстила на нито една от двете баби точно. Бих взела само първата буква и оттам нататък избилам име, което на мен  и таткото ни харесва.
Първото ми дете е на баща ми. Казва се Никол а той Николай,нищо че свекър ми се казва Никола,просто съвпадение. Така или иначе щеше да е на баща ми. Сега някак си исках да комбинирам на двете баби,но явно няма вариант.
Никол си е точно и на двамата. Ако за Вас е  само на баща ви, вземете името на свекървата за второто дете. Така и двете страни ще са уважени. Дея-Катерена ми допадна, мисля, че и Дея-Катина не е лошо.

# 9
  • Melmak
  • Мнения: 3 251
Според мен двете няма как, освен ако не е Димка или Димака, които са абсурдни.

Помислете си кое име повече ви харесва. Димана е много красиво, Катерина също. И двете имат имен ден. Не съм фен на двойните имена по нашите ширини, но Катерина-Димана или Дима-Катерина са вариант.

# 10
  • Мнения: 1 281
Свекървата Димка или Катя е?

# 11
  • Мнения: 11
Свекървата Димка или Катя е?
Свекървата е Димка

# 12
  • Мнения: 3 237
Доминика.

# 13
  • Мнения: 1 281
Ами на мен Димана ми харесва. И Доника, но може би защото асоциирам името с една много приятна дама. Дина също, но пак имам една приятелка с това име Grinning

# 14
  • Мнения: 11
Доминика Даника и Дарика досега измислих 🙄

# 15
  • Мнения: 299
Кимка, Датя, Кате - Димка Wink

# 16
  • Мнения: 125
1+ за Дика, въпреки че не бихкръстила детето си така, но все пак е съчетание.

# 17
# 18
  • Мнения: 437
На никой няма да му хрумне вие на кого сте си кръстили детето,кръстете си го или само на едната,или изобщо на никоя. Това е някой да си кръсти детето Браян,а дядо му да се казва Борис,едната буква не дава респект към родител.

Последна редакция: вт, 05 сеп 2023, 18:29 от Tiffany Valentine<3

# 19
  • Мнения: 3 237
Дика не бих кръстила, много е близо до dick, което е пишка на английски.

# 20
  • Мнения: 5 592
Димана-Катерина само ми хрумва, но положението е малко "и последният да затвори вратата". Simple Smile Може и Катерина-Дима, но реално пак ще е на майка Ви, защото всеки ще пропуска второто и ще бъде само по документи кръстена и на свекърва Ви. Simple Smile

# 21
  • Мнения: 312
Не се сещам как би могло да се комбинира адекватно в едно. Име, в които се съдържа "ди" и "ка": , Касиди. За мен тук е най-удачно да бъде двойно име, за да се спази критерия да е кръстена на двете баби - с първата буква от името на всяка. Най-близкото е: Димана-Катерина. Други предложения само с първите букви: Далия-Калина, Диана-Калина, Димана-Кристина, Диана-Катерина, Даяна-Каролина или други подобни комбинации.
Ако ще е само на едната:
с "Д": Далия, Дивна, Доротея, Димана, Давина, Дарина, Дария, Диляна, Даниела, Диана, Даяна, Дафина, Дамяна.

с "К": Каролина, Кристина, Кристалина, Калина, Калия, Климентина, Катерина, Карина, Камелия, Кремена.

Ако ще е нещо съвсем различно предлагам: Антония, Ева, Анастасия, Алисия, Вероника, Елина, Глория, Николета, Ирина, Полина, Анелия, Ванеса, Елеонора, Илина, Лора, Невена, Маргарита, Моника, Лъчезара, Мира, Наталия.

# 22
  • Мнения: 2 510
едната буква не дава респект към родител.

Пък ако няма ни една буква? Анатема!!! 😱


Клавдия, Деника, Доменика...
За мен подобни напъни са напълно неразбираеми и излишни.

Последна редакция: вт, 05 сеп 2023, 21:10 от Enter Sandman

# 23
  • Мнения: 11
едната буква не дава респект към родител.

Пък ако няма ни една буква? Анатема!!! 😱


Клавдия, Деника, Доменика...
За мен подобни напъни са напълно неразбираеми и излишни.
Не е задължително. Просто пробвам

# 24
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 066
Аз съм за двойно име винаги в такива случаи.

# 25
  • Мнения: 11
Аз съм за двойно име винаги в такива случаи.
Например 🤷🏼‍♀️

# 26
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 066
Назад дадоха много примери.

# 27
  • Мнения: 1 073
Може да бъде Кака - първата сричка от Катя и последната от Димка!

# 28
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 311
На Димка-Димана.
Или само първата буква-Далия ,Дарина, Доротея са любимите ми имена с тази буква.Харесвам също Диляна,Даниела,Диана,Дара,Дария.
На Катя-Катерина-прекрасно класическо име.Според мен това е най-добрия вариант.

Двойно име-няма да се получи добре съчетание.
И едната баба пак ще е недоволна,ако нейното име е второ.

# 29
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 066
Не е казала, че бабите имат претенции.

# 30
  • Мнения: 306
И още един съвет към авторката - някак не е съвсем справедливо и трите имена на едно дете да са на родата на мъжа. Не стига, че презимето и фамилията, ами сега и малкото име. При положение, че това дете жената го износва, ражда, кърми/храни, а след това и в по-толяма степен отглежда, бива поне за малкото име да има право на глас.
Аз не бих го кръстила на нито една от двете баби точно. Бих взела само първата буква и оттам нататък избилам име, което на мен  и таткото ни харесва.

Между другото Доника не е лошо.

И аз разсъждавах като Вас. Обаче съпругът ми и родителите му промениха мирогледа ми. 
Може и от възрастта да е било и егоистът в мен да е бил по-голям. Определено смятам, че ако някой има усещането, желанието да кръсти детето си на рода на мъжа си, то си има своите причини.

Аз се присъединявам или Димана на Димка, или Катерина/Катина на Катя. Доминика е хубаво име, но е корено различно и с друго значение.

# 31
  • Мнения: 12 868
И Димана, и Катерина (Екатерина) са много хубави имена. Малко повече ми харесва Димана.
От друга страна, с първото вече си кръстила на двата рода и за да не се сърди никой, би могла да кръстиш бебето с някакво хубаво име, различно от тези на бабите, със съвсем различна буква.
Пример: ражда се на Ивановден, казваш - тя си дойде с името и хоп - Йоана.

# 32
  • Мнения: 1 933
Дамянка
Диманка

# 33
  • Мнения: 88
Д е 5 буква а К е 11. 
5+11=16
16/2 = 8
8буква се пада З
Здравка,
Зейнеб
Зина
Абе хора, още ли робувате на родителските Ви прищевки да се кръщават децата на бабите и дядовците. Това е направо убииство за младото семейство. А тия производни на две имена направо “къртят мивките”. 
Я си сложете някакви имена на които децата ще се радват като поотраснат.
Бабите и дядовците ще се сърдят ще се цупят пък и фасони ще правят и накрая искат не искат ще свикнат.

# 34
  • Мнения: 11
Д е 5 буква а К е 11. 
5+11=16
16/2 = 8
8буква се пада З
Здравка,
Зейнеб
Зина
Абе хора, още ли робувате на родителските Ви прищевки да се кръщават децата на бабите и дядовците. Това е направо убииство за младото семейство. А тия производни на две имена направо “къртят мивките”. 
Я си сложете някакви имена на които децата ще се радват като поотраснат.
Бабите и дядовците ще се сърдят ще се цупят пък и фасони ще правят и накрая искат не искат ще свикнат.
Това си е мое искане. Никои не ми е казал до ден днешен как да си кръстя децата.

# 35
  • Мнения: 458
ДимитринКа ми е любимо име, защото го свързвам с изключително прекрасна приятелка от ученическите години, която на всичкото отгоре беше свръхинтелигентна. Ако не ви пречи, че името не е от модерните от типа Доменика и Патрик Simple Smile

# 36
  • Мнения: 451
Кадима. Има такова арабско име.

# 37
  • Мнения: 712
Извинявам се за въпроса, когато кръщавате детето Никол на единия дядо Николай, а не на другия Никола, обявява ли се това нещо, т.е. да стане ясно, на кого кой е кръстен?
Или пък ако се кръщават децата само с първата буква, а не дословно, обявява ли се все пак, че е кръстено на "тебе, майко"?

# 38
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 066
И за мен Никол си е кръстена на двамата дядовци, които направо са си адаши, ама...

# 39
  • Мнения: 9
Даяна-Кристина и Даяна-Катрин ми се струват благозвучни и сполучливи комбинации, но пък някак си май не върви второто Ви дете да е с двойно име, при положение че първото не е... Thinking

Последна редакция: чт, 07 сеп 2023, 17:42 от The_Little_Mermaid

# 40
  • Мнения: 8 975
При комбинирнето е много трудно да запазим корените, няма кой знае колко сполчливи, никой няма да се сети на кого е кръстена вашата Доника.

Даника
Данка
Денка
Динка
Добринка
Донка
Дорика

Костадина
Ксандриния
Катадима (измислих го за случая)
Касанда
Кадрие (турско)

При двойните съм се придържала към корените на бабите:
Кета-Дамяна
Катя-Дилмана
Кати-Димана
Катарина-Димитрия
Катя-Демирела

Деми-Катерина
Димана-Катрин
Димитра-Катрина
Дима-Катарина
Димитрия-Катрин



Интересно какво е фамилното име, бащиното ще го игнорираме
Авторке, какво мислиш за двойните имена евентуално?

# 41
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Извинявам се за въпроса, когато кръщавате детето Никол на единия дядо Николай, а не на другия Никола, обявява ли се това нещо, т.е. да стане ясно, на кого кой е кръстен?
Или пък ако се кръщават децата само с първата буква, а не дословно, обявява ли се все пак, че е кръстено на "тебе, майко"?
Авторке ?

# 42
  • Мнения: 802
Какво ще кажете за Мика? Съдържа всички букви от Димка, без първата и също така втората сричка пък е първата от името на баба Катя. Simple Smile
 Наистина трудна задача с това съчетаване на имена.

# 43
  • Мнения: 299
Що не вземете да си го кръстите на нещо, което да ходи на готина мацка, ами се занимавате с глупости? Те повечето имена до момента звучат като за куче. Екатерина е красиво име до момента.

# 44
  • Мнения: 1 409
Димана-Катерина и Димана-Катя ми се струват много хубави предложения. Доника също.

Доника съдържа част от името на каката - До-ника.

Успех!

# 45
  • Някъде там
  • Мнения: 16 176
А защо не на дядовците ? Как се казват ? Там може да е по лесно съчетанието ?

# 46
  • Мнения: 583
Джесика, Клаудия, Кресида, Катлея /от Димка само Ка, но нали е модерно/.

# 47
  • Мнения: 4 787
А защо не на дядовците ? Как се казват ? Там може да е по лесно съчетанието ?
Първородното е Никол на дядо Николай( не на свекъра , който е Никола).

# 48
  • Мнения: 19 170
ДимитринКа ми е любимо име, защото го свързвам с изключително прекрасна приятелка от ученическите години, която на всичкото отгоре беше свръхинтелигентна. Ако не ви пречи, че името не е от модерните от типа Доменика и Патрик Simple Smile


И "ДимитричКа" отговаря на заданието.

# 49
  • Мнения: 6 789
Димка е доста остаряло вече. Заложете на Катя.
Иначе вариантите с някакви части и срички всъщност въобще не са кръщаване на съответния човек, така че може всякакво име да е.

# 50
  • Някъде там
  • Мнения: 16 176
А защо не на дядовците ? Как се казват ? Там може да е по лесно съчетанието ?
Първородното е Никол на дядо Николай( не на свекъра , който е Никола).
Пропуснала съм коментара, извинявам се.
А щом първото е на рода на майката.
Второто може да е на рода на бащата.
Димана е хубаво име.

# 51
  • Мнения: 5 592
Всъщност на Никол повече отива Катрин, отколкото Катерина, ако изобщо Ви е важно двете имена да си подхождат. Simple Smile Дима-Катрин или Катрин-Димана може би.

# 52
  • Мнения: 583
Димана или Катерина според мен не си подхождат много с Никол. Трябва да е поне Катрин или Даяна, за да не се оплаква детето по-късно, че кака му е с по-модерно име.

# 53
  • Мнения: 18 777
Катедима Simple Smile Димкатрин?

Честно, двете имена никак не стават за обединение в едно Simple Smile

# 54
  • Мнения: 12 409
Димана или Катерина според мен не си подхождат много с Никол. Трябва да е поне Катрин или Даяна, за да не се оплаква детето по-късно, че кака му е с по-модерно име.
Модерните сега може да са демоде след 15-20 години, а и някои вече стават банални.

# 55
  • Мнения: 12 868
Някакви димки са смехотворни за мен.
Ако е толкова важно да е на двете баби, ще трябва да е с двойно име, няма как да стане иначе. Нито едно свестно име не излезе до тук

# 56
  • Мнения: 299
Димана или Катерина според мен не си подхождат много с Никол. Трябва да е поне Катрин или Даяна, за да не се оплаква детето по-късно, че кака му е с по-модерно име.

Никога през живота ми не съм чул някой да се оплаква от името си, освен ако не е кръстен Петранка или нещо такова. Дори мен никога не ме е бъркало, пък мен все ме мислеха за момиче, заради галеното ми. Grinning Още повече, че cringe-вам брутално като видя Джесика или Майкъл да говорят на български, примерно. Абсурдно ми идва, някак си... все едно, че съм ги кръстил да са готови за заминаването в чужбина след 12 клас.

# 57
  • Melmak
  • Мнения: 3 251


Никога през живота ми не съм чул някой да се оплаква от името си, освен ако не е кръстен Петранка или нещо такова.

Ами явно не чувате добре, щом никога не сте чули друга, освен Петранка да се оплаква. Много хора не си харесват имената, особено кръстени на някои баби и дядовци, с архаични имена или на зли бабки, които са оревали орталъка, че не е кръстено внуче на тях, а после не са го погледнали.

# 58
  • Мнения: 299
Непонятно ми е това на мен, явно. Дъщеря ми бих я кръстил Александра един ден, щот ме кефи името, а синът квот жената избере или Петър на баща ми (не толкова от уважение колкото щот просто ме кефи името). Що трябва да ме бърка бабите и дядовците кво мислят по въпроса? Ако не ги кефи да си направят едно и да си го кръщават както искат, да не съм ги спирал?

Както някой каза преди мен - ще мрънкат малко и ще свикнат, ако се налага.

# 59
  • Melmak
  • Мнения: 3 251
Ами ти си кръщавай детето както искаш. Въпросът е, че не само Петранка има право да се оплаква. Аз например съм чувала Кирил да не си харесва името. И го разбирам, за мен също не е красиво. Хора всякакви, аз също не примирам от кеф от моето име, но това е положението. Не е грозно или обидно, не съм Петранка или Пенка, но не го харесвам. Ем… няма какво да направя. Като си родя деца, ще гледам да внимаваме вкъщи.

# 60
  • Мнения: 299
Е, тва вие по никакъв начин не можете да го промените? И мен не ме кефи хората да не могат да напишат "Дмитрий" след 10 години познанство с мен, но кво се очаква да направя по този въпрос? И най- готиното име на света да измислите, след 20 години готино може да е Кал-Ел и хлапето ви пак няма да го кефи.

# 61
  • Melmak
  • Мнения: 3 251
Е, тва вие по никакъв начин не можете да го промените? И мен не ме кефи хората да не могат да напишат "Дмитрий" след 10 години познанство с мен, но кво се очаква да направя по този въпрос? И най- готиното име на света да измислите, след 20 години готино може да е Кал-Ел и хлапето ви пак няма да го кефи.

Ами да, няма да се занимавам да си сменям името, само защото не ми харесва. Не е някакво грозно, не е и особено хубаво, но имам по-важни неща в живота и не се вторачвам.

Ако някой се казва Кирил, Методи, Димитринка или Анжело напълно разбирам да не си харесват имената. Просто казвам, че не само Петранка има право да се оплаква от името си. За това е хубаво родителите да мислят преди да кръщават. А авторката си е въобразила, че Никол е само на единия дядо, а пък те дядовците ...адаши. Grinning

# 62
  • Мнения: 12 868
Щом първото е на баща ти, второто да е Димана и това решава въпроса.

# 63
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 066
Димана е много хубаво име.
Назад имаше Катрин-Димана или Димана-Катрин. Добре звучат.

# 64
  • София
  • Мнения: 13 497
Щом първото е на единия дядо, второто може да е на другия. Wink

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 6 115
Щом първото е на единия дядо, второто може да е на другия. Wink
Никол и Никол казваш 😄?
Поне няма да има сърдити.

# 66
  • София
  • Мнения: 13 497
Никол и Николета и готово.

Всъщност, моят съпруг и брат му са точно Никола и Николай. Кръстени са на двамата си дядовци.
Много е забавно.

# 67
  • Melmak
  • Мнения: 3 251
Никол и Николета и готово.

Всъщност, моят съпруг и брат му са точно Никола и Николай. Кръстени са на двамата си дядовци.
Много е забавно.

Хахаха, ако викне някой “Кольоо” и се обръщат четиримата.

Аз имам познати- дядото е Николай. Едното внуче е Никол, другото е Николай, но са братовчеди, а не брат и сестра.

# 68
  • Sofia
  • Мнения: 6 115
И в нашия род всички са все Петър или Иван през поколение заради това кръщаване на някой дядо.

# 69
  • Мнения: 2 631
Първоначално не очаквах темата да даде плод. Joy Димка...Катя... Но Катрин-Димана наистина е ок предвид висшата математика в задачата. Щом жената не иска да кръщава на родата на мъжа, вероятно няма да е Димана-Катрин. Joy

# 70
  • Мнения: 10 606
Оф, в тая комбинация моментално ми излезе Кадънка 🤣😁

# 71
  • Някъде там
  • Мнения: 16 176
Или Николая 🤔

# 72
  • Мнения: 1 409
Диана-Катерина или Диана-Катрин също са вариант. Както и Диана-Кристин/а.

# 73
  • Down south
  • Мнения: 7 728
Цитат
Даяна-Кристина и Даяна-Катрин ми се струват благозвучни и сполучливи комбинации, но пък някак си май не върви второто Ви дете да е с двойно име, при положение че първото не е... Thinking
Даяна -Кристина звучи добре, въпреки, че идва дългичко.
Наистина ли е от значение, че едното дете е с едно име, а второто би било с двойно.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 522
Дафинка

# 75
  • София
  • Мнения: 1 978
Никол и Николета и готово.

Всъщност, моят съпруг и брат му са точно Никола и Николай. Кръстени са на двамата си дядовци.
Много е забавно.
Този факт и преди си го споделяла и тогава пак бях в шок и сега Светът е шарен ❤️😀

# 76
  • Down south
  • Мнения: 7 728
Двама братя Никола и Николай?

Безценно!

# 77
  • Мнения: 4 008
Доника/Даника. Няма много избор, в случай че искаш да е нещо подобно.

# 78
  • София
  • Мнения: 1 139
Никодимка. И на дядовците и на бабите, 4 в 1.😁

# 79
  • Мнения: 1 933
Никодимка. И на дядовците и на бабите, 4 в 1.😁
ДомиНиКа - също може да мине за 4 в 1.

# 80
  • Мнения: 30
Ако харесвате чуждестранни и нетрадиционни имена, името Дакота отговаря на заложените изисквания.

# 81
  • Мнения: 11
Извинявам се за въпроса, когато кръщавате детето Никол на единия дядо Николай, а не на другия Никола, обявява ли се това нещо, т.е. да стане ясно, на кого кой е кръстен?
Или пък ако се кръщават децата само с първата буква, а не дословно, обявява ли се все пак, че е кръстено на "тебе, майко"?
Авторке ?
Да,казвала съм на кого е кръстена,защото в нашия край е "модерно" да се пита.

# 82
  • Мнения: 11
А защо не на дядовците ? Как се казват ? Там може да е по лесно съчетанието ?
Дядовците вече имат.

# 83
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 066
Ако харесвате чуждестранни и нетрадиционни имена, името Дакота отговаря на заложените изисквания.
И как отговаря?! Никак. Димка и Катя, и Дакота?

# 84
  • София
  • Мнения: 1 718
Димана, Доминика, Димитрина, Дарина, Екатерина, Катрин или Дина. Трудно може да обедните и двете. А името на свекървата е доста остаряло и селско и трябва да се преобразува в някое от горепосочените варианти.

# 85
  • Мнения: 2 631
По-добре не кръщавайте на Димка. Не стига, че името е остаряло и не дава добра почва за модерно близко име, ами е и на свекървата Tired Face Joy ...  Nerd Е, освен ако не е мила и съобразителна жена. Laughing

Горното да се приема с доза хумор.

# 86
  • Някъде там
  • Мнения: 16 176
Нали голямата е  категорично и само на баща ви, защо не кръстите малката на свекърите ?
Димана,Даяна, Даная Деметра и прочие.
Малко ще е обидно като ви питат на кого са кръстени и вие да кажете : Голямата е само на баща ми. Малката е на двете баби. 😉

# 87
  • София
  • Мнения: 1 978
,Абсолютно съм съгласна с предния коментар. Защо изобщо голямата сте наблягали,че е кръстена само на баща ви,странно е според мен,при положение,че е с името и на двамата дядовци и е можело да казвате на двамата си дядовци и всички ще са щастливи.
Но щом голямата е само на баща ви,редно е млаката да е само на свекърва ви. Димана е хубаво име.

Последна редакция: сб, 16 сеп 2023, 22:55 от hetera

# 88
  • Мнения: 8 975
Е, на двете баби търсим, и това е, не я убеждавайте да си променя замисъла.
Ясно е, че е трудно, почти невъзможно.

# 89
  • Мнения: 12 409
Е, на двете баби търсим, и това е, не я убеждавайте да си променя замисъла.
Ясно е, че е трудно, почти невъзможно.
Двойно име ще е най-подходящо в този случай. Понеже става въпрос и за момиче е приемливо.
Димана-Катерина не звучи зле и ясно показва на кого е кръстено детето.

# 90
  • Мнения: 8 975
да, и аз си мисля, че двойно трябва да е, иначе не става ясно на кого е кръстено
Детето само ще пита на кого е кръстено.

# 91
  • Варна
  • Мнения: 1 792
Относно близнаци кръстени на едно име - на майка рода са от кюстендилско, погранично, за тях е традиция да са на едно име. Един светец е пазил майката, за даде живот. Има братовчеди Добра/Добрина и Илия/Илийко, нямат общо с имената на дядовци и баби, то името се дава от кръстника. Хубаво ако се е съобразил с родителите, точно за името на майка е станал проблем. Тя се ражда в София и докато дойде телеграма от кръстниците, станало ред да ги изписват и на кого, на кого, айде на едната баба. Кръстниците са обидени, отказват се от кръстничеството. Голяма драма това през 1939г.                                                                                                                                                 
 
Впрочем, Димка става лесно на Дима едно нелошо име. Иначе за да се изпълнят изискванията на мамата, името трябва да е двойно

Последна редакция: чт, 28 сеп 2023, 12:39 от plqsak

# 92
  • Melmak
  • Мнения: 3 251
Явно има наистина традиция да кръстят детето както кръстниците решат. Говоря за едно време, свекърва ми е от кюстендилско и името й е избрано от кръстницата. Не е на баба й.

# 93
  • Мнения: 12 868
Това с даването на име от кръстниците - знам такъв случай, на една баба родителите навремето толкова не са й харесали името, дадено от кръстниците, че са я наричали със съвсем друго име, примерно кръстена Стояна, а я наричат Мария. Не разбирам как кръстниците може да са имали толкова голяма власт.

# 94
  • Мнения: 2 510
Има го и в днешно време, макар в идния пример за мен кръстникът да е бил съвсем прав. Родителите са искали името Крисия, кръстникът ѝ (много, много близък техен приятел) реагирал с нещо от рода на "какво пък е това име, абсурд" и избраха името Кристияна.

# 95
  • София
  • Мнения: 1 718
Сетих се за небезизвестната на шоуто а скандална полит дама Лена, която скоро кръсти новородената си щерка Деа на свекърва си Димка. Ей така за идея Simple Smile)) Не че едното име има нещо общо с другото.

# 96
# 97
  • Мнения: 1 842
Двете имена не могат да се съчетаят.Щом смятате,че първото дете е на баща ви,сега кръстете на свекървата.Димана е много хубаво име.

# 98
  • Мнения: 12 409
Като иска да кръщава на някого - нейно право е. В случая желанието е на авторката, няма натиск от страна на някоя от бабите, просто се чуди може ли да съчетае двете имена. Трудна работа с тези имена, това обясняваме.

Последна редакция: пн, 09 окт 2023, 06:36 от Mama Ru

# 99
  • Мнения: 12 868
На запад си кръщават децата с две имена, без тире. Та, и без тире може. В случая би могло да бъде Димана Катерина или обратната конфигурация - Катерина Димана.

Последна редакция: пн, 09 окт 2023, 12:17 от Не се сърди, човече

# 100
  • Мнения: 6 895
Uncommon без тире по- се ядва. Но тогава не е едно име , а са две имена . Ако е с тире е задължително и двете да се изпишат. Без тире може едно от двете. Пък и не става дума за Катерина, а за Катя доколкото схванах от началната страница. Т.е. пак една идея недолюбване се крие в тази Катерина според мен.
Иначе ми е много кеф да измислям имена Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт