Защо искате деца ?

  • 58 518
  • 2 566
  •   1
Отговори
# 2 010
  • MI
  • Мнения: 11 868
Трудно ще стигне до децата да помагат, защото са достатъчно високи все още пенсиите, поне за това поколение, и тази на мъжа + ниската на жената стигат. Освен че много не чакат само на пенсията все пак, примерно недвижими имоти. Това за Западна Европа, не само Франция. Дори в Италия е много рядко децата на родителите да трябва да дават пари, обикновено до късна възраст ги третират точно като деца.
Сега, бездомните във Франция масово не са точно французи. Дори в Италия и Гърция не са местни масово

# 2 011
  • Мнения: 2 632
Яху, аз затова обвинявам мъжете повече. Те все не бързат, понеже не ги притиска възрастта, все не са готови и се чака и чака. Някой ще каже, защо седиш с такъв човек, като те мотае, махай се. Ами хубаво, ама не срещаш лесно подходящ човек и понякога между отделни връзки минават години.
Не разбирам как хем ги обвинявате, хем признавате, че много трудно се намира подходящ? Ами мъжете са си мъже, какво има да ги обвиняваме - все едно да обвиняваш кучето, че много лае. Нали е куче, какво да прави?
По-логично би било жените да си кажат, ако намерят мъж 80-90% подходящ - я да бързам да го хвана, а не да му намилам за 10-20-те % качества, които аз намирам за неподходящи.
Така и мъжете си вземат каквато жена намерят, а не да я обвиняват, че не готвела като майка му, че не му седяла диван-чапраз да му налива бира докато той гледа мача, че не запазила мерки 90-60-90 завинаги, или каквито още фантазии могат да си имат за идеалната жена - вземат най-доброто, което намерят и е безмислено да обвиняват жените, че са такива, каквито са.

# 2 012
  • France
  • Мнения: 13 150
Във Франция децата и родителите не си общуват особено след пълнолетие, та да им помагат...
И това не е вярно.

Какво ти става, бе, жена?! Кое не е вярно? Само ти знаеш нещо, понеже си там от три години, разбрахме. Нека приемем, че не си съгласна с нищо и да се сложи край на драмата.
Над 20, но не това има значение.
Точно ти би трябвало да знаеш, че не се гледат частните случаи, а статистиката. И има статистики колко много помагат бабите и дядовците тук.
Както има среден парижки доход (а ти даде средния регионален) и среден парижки наем за м². Това е математика, а аз не обичам, когато се бъзикаме с нея.
По същият начин не е важно какво Фивър намира за стимулиращо, а данните за Европа. 🤷🏻‍♀️

# 2 013
  • Мнения: 559
Без да съм на ясно с майчинството точно във Франция, от цялата дискусия лъха желанието на Бояна да наложи собствения си избор къде и как да живее като единственият правилен.

Аз съм "за" семействата да имат избор - в това отношение дългото майчинство и възможностите да се преотстъпва е предимство.
Интересно ми е, че никой не дискутира факта, че  понякога /колко често не знам/ работодателите не спазват закона - не дават на бащата да ползва бащинството,  притискат майките да се върнат бързо на работа, защото ще загубят позиция например. Като всичко външно изглежда така, сякаш това е собственият избор на родителите.  Да, вярно, могат да избират, но зависи какви са алтернативите.

# 2 014
  • София
  • Мнения: 13 667
Данните за Европа не идват от стимулиращата политика, а от все повече растящата миграция.
Вкл. за Франция, а и за Германия, Италия и т.н. - статистиката с голямата раждаемост е добре да се погледне и по етнически групи. Не скача, защото 3 месеца майчинство ги кара с кеф да раждат и да тичат обратно на работа.
Ама пък откъде да знае човек. Те и в България са раждали на нивата и са продължавали работа, пък са имали по 12-13 деца.

# 2 015
  • Мнения: 204
Тук, в България, социалната пенсия за човек без стаж е 276 лв, толкова за домакинята. Ако и не си е получила наследството, няма пасивни доходи, освен да чака от съпруг и вече от работещите деца си е мизерия. В много теми чета, че пращат пари на родители, най-вече на майки без пенсии или с минимални. Не срещнах “благодаря на мама, че ме е гледала до университета”, по-скоро се жалват, че имат деца и ипотеки, ама и за родители трябва да се отделя.
Имам познати домакини, нямат никакви собствени доходи, нито ще вземат пенсия до 70г, обаче родителите им са живи над 80 годишни и имат нужда от скъпи лекарства и гледане и пак търсят пари от единствения носител на доход, също вече пенсионер. Един такъв “провайдър” като ме срещне и започва да се оплаква, че всички на него чакали.

# 2 016
  • France
  • Мнения: 13 150
Данните за Европа не идват от стимулиращата политика, а от все повече растящата миграция.
Това щеше да е вярно ако Франция (до скоро шампион по раждаемост) беше предпочитана дестинация за мигрантските потоци, а тя не е.
Липсва корелация и между факта, че раждаемостта пада в момента, а влизането на мигрантите остава стабилно.

# 2 017
  • София
  • Мнения: 13 667
За сметка на това в статистиките за Франция влизат нейните отвъдморски територии. Wink

# 2 018
  • France
  • Мнения: 13 150
Които са си Франция, независимо от цвета на кожата на преобладаващото население. Но и при тях се наблюдава спад на раждаемостта, затова проблемът е всеобщ.

# 2 019
  • MI
  • Мнения: 11 868
Който е бил поне за малко във Франция извън туристическата част е забелязал, че три деца не са никаква рядкост. Сред белите, средна класа. И че има много повече деца, дори само по улицата да минеш сутрин и вечер. Та стига това ас миграцията, че стана смешно.

# 2 020
  • София
  • Мнения: 13 667
След като има спад, явно стимулите не са чак толкова работещи.
И не разбирам това възхваляване на липсата на избор.
Едно е да имаш избор дали да ползваш 2, 6, 10 месеца или 1-2 години и да можеш да се върнеш спокойно на работа по своя преценка, а съвсем друго е да имаш ограничението от 2-3 месеца и после се спасяваш както можеш или да "виснеш"  на партньора си.

Нели, броят на децата зависи от много други неща, от които стимулите от държавата са една нищожна част. За Европа 3-4 деца са напълно нормална бройка. Мигрантите обикновено имат поне 2 пъти повече. И нито едните, нито другите, ги раждат за държавата.

# 2 021
  • France
  • Мнения: 13 150
Явно се приема, че всеки с по-тъмен цвят на кожата прави повече деца 🤷🏻‍♀️
Ако мога да се осланям на личния ми опит, най много деца правят ревностните католици - 4-5.

След пандемията се оказа изключително трудно да се намери място в ясла или при бавачка и това обяснява една част от спада.
Да не забравяме, че и в България "висваш" на мъжа си от края на първата година. Така че разликата не е голяма.

# 2 022
  • София
  • Мнения: 12 735
Без да съм на ясно с майчинството точно във Франция, от цялата дискусия лъха желанието на Бояна да наложи собствения си избор къде и как да живее като единственият правилен.


Лъха желанието на Бояна да изкаже мнение,  че и се струват малко три месеца, а не, че трябва на всички да им се струват малко. Филомена ме убеждава, че това майчинство е просто формалност и хората като решат си стоят повече, но това не е вярно. Връщат се на работа. Не държа да не им харесва, но държа, че е факт.

Тук имаме година и ако иска някой може и на третия месец да се върне, но иначе си получава и цялата заплата, и работата му се пази не една, а две години. Там не е така и при кризата нека каже Филомена с няколко деца и по година и повече майчинство за всяко какво ще стане с кариерата на майката, ако изобщо може да си намери същата или подобна работа.

Иначе във Франция стандартът на живот е по-висок несъмнено, но и начинът на живот няма нищо общо с нашия.

# 2 023
  • София
  • Мнения: 13 667
Явно се приема, че всеки с по-тъмен цвят на кожата прави повече деца 🤷🏻‍♀️

Далеч съм от тази мисъл.
Ние сме бели, та прозрачни.
И сме с 5.

Друго визирам, именно традиции, разбирания и т.н.

В България не висваш от края на първата, защото не оставаш на 0, както оставаш в други страни от 3-тия месец. Имаш някакъв, макар и малък доход и семейството спокойно може да прецени дали да остане на него или жената да се върне на работа. Не оставаш изцяло да зависиш, а и дете на 1 година е достатъчно голямо да може да бъде обгрижвано и от друг, а майката има и още 1 избор - да се върне на 4, 6 или 8 часа. И така да взима половината майчинство + заплатата или онази част от нея, която прецени по изработените часове.

Има огромна разлика между реалността. Сравнявам мен, която реално не работя от 5 години, но имам доход и осигуровки, заради което сега съм в майчинство 2 години и дъщеря ми, която получаваше майчинство 3 месеца и сега работи. Моето дете е на 1,9. Нейното е на 6 месеца. Кой има по-голям избор?

Последна редакция: вт, 14 май 2024, 10:19 от Fever Ray

# 2 024
  • France
  • Мнения: 13 150
... Филомена ме убеждава, че това майчинство е просто формалност и хората като решат си стоят повече, но това не е вярно.
Казвам и повтарям, че всеки средностатистически французин може да си позволи да издържа семейство с деца. Дали обаче жените искат този модел - по-скоро не. И ги разбирам. Защото, както ти казваш, връщането на работа е трудно. Но то е трудно и в България. Няма как да не си работила 2-3 години и да ти е лесно.

Фивър и в другите страни не оставаш на 0. Сама каза, че дъщеря ти работи мечтана работа и не иска да прекъсва. Мога само да я поздравя. Навремето с Монсти реших да си остана вкъщи 1 година и съжалявам. Просто, ние българите, имаме някакъв страх да си оставяме децата и сме почти неврастенични по този въпрос.

Никога не съм твърдяла, че френската система е перфектна. За мен такава е шведската. В момента нещата тук еволюират, но е нож с 2 остриета.

Общи условия

Активация на акаунт