За втората ни пенсия

  • 6 945
  • 84
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 770
Здравейте,
моят универсален пенсионен фонд е ДСК-Родина.
Днес получих писмо, в което виждам следното:
партидата ми към 31.12.2021 г. е 7954.18 лв.
партидата ми към 31.12.2022 г. е 7893.06 лв.
Има некви удръжки от осигурителни вноски за 40.86 лв.

Вижда се, че общата ми сума е намаляла. Към извлечението има и едно гланцирано листче с обяснение как 2022 г. била по-различна за пенсионната индустрия. Пише за геополитически и икономически сътресения, за войната в Украйна, за ковид пандемията. Това ясно. На мен не ми става ясно защо сумата ми е намаляла с 61.12 лв.
Лаик съм в тази сфера, нищо не разбирам. Има и посочен телефон, на който разбира се ще звънна утре. Има ли и други случаи, като моят и защо се получава така. В самото писмо няма подробности защо сумата е станала по-малка.

# 1
  • Мнения: 3 749
Доходността на фонда явно е била отрицателна.
Вноската ти купува брой дялове. Стойността на тези дялове не е константа и може както да се увеличи, така и да спадне.

# 2
  • Мнения: 1 600
Разгледай им отчетите, някъде трябва да е описано подробно каква е доходността за тая година, май във ФРП беше.  Не мога  да отворя пдф, а не помня къде гледах на моя.
https://dskrodina.bg/page/default.aspx?xml_id=/bg-BG/about/reports/

# 3
  • Мнения: 224
То това да те притеснява Simple Smile Средната им годишна доходност за 10 години е между 1 и 3% (на всички възможни фондове), което означава, че тези пари дали са били във фондовете или под дюшека у вас е кажи-речи едно и също.
За 10 години имаш доходност около 1.5% при 10 годишна инфлация от около 40% (официална), което ще рече 38.5% загуба.
Тези удръжки са може би такси за управление на парите.

Пък за държавния пенсионен фонд по-добре изобщо да не говорим, че там положението е още по-зле.


# 4
  • Мнения: 92
Ако имате много години до пенсия,не го мислете,както са ви казали в момента имате дялове,на които цената се променя всяка година,но ако ви предстои скоро да се пенсионирате в близките 2-3-4 години ,е време да преосмислите дали не е по-добре да прехвърлите  в НОИ

# 5
  • Мнения: 6 166
С под 8 хиляди на никаква допълнителна пенсия не можеш да се надяваш. Да започнем от там..

# 6
  • Мнения: 3 770
Имам още да опъвам до пенсия и то не малко. Аз съм изначално бясна, когато го въведоха това хем доброволно, хем задължително второ пенсионно осигуряване. Помня, че го направиха по времето на Царя, който ни оправи за 180 дни.
Защо не оставиха хората сами да си решават дали искат да получават т. нар. втора пенсия?
Не ти разрешават и да си ги изтеглиш освен при някакви трудни условия.

# 7
  • Сф
  • Мнения: 10 716
Хах, любимите ми фондове... допълнителни, задължителни....и аз помня как обикаляха младежи да агитират за нещо с предизвестен край в работата ни. Обещаваха светло бъдеще! Понеже съм с ТЕЛК все пробвах да ги дръпна. Все на нещо не отговарях. Накрая обаче вече се сдобих с нужната им трудност, както казваш и ги изтеглих с кеф. Довиждане им пожелах!
Сега в момента текат някакви прехвърляния ли що ли, мъжа ми се премести, преместиха ли го , не следя. Ма той няма много работа по ТД в годините и на светлите им приказки каква добра инвестиция е това,  ги остави със зяпнали уста.

# 8
  • Мнения: 520
Здравейте,
моят универсален пенсионен фонд е ДСК-Родина.
Днес получих писмо, в което виждам следното:
партидата ми към 31.12.2021 г. е 7954.18 лв.
партидата ми към 31.12.2022 г. е 7893.06 лв.
Има некви удръжки от осигурителни вноски за 40.86 лв.

Вижда се, че общата ми сума е намаляла. Към извлечението има и едно гланцирано листче с обяснение как 2022 г. била по-различна за пенсионната индустрия. Пише за геополитически и икономически сътресения, за войната в Украйна, за ковид пандемията. Това ясно. На мен не ми става ясно защо сумата ми е намаляла с 61.12 лв.
Лаик съм в тази сфера, нищо не разбирам. Има и посочен телефон, на който разбира се ще звънна утре. Има ли и други случаи, като моят и защо се получава така. В самото писмо няма подробности защо сумата е станала по-малка.
вие сте късметлия -човек
на 8000 лв само 40 лв
ето пример
на 14000 лв почти 800 лв отлетяха „
 

# 9
  • Мнения: 3 749
От началото на трудовия ми стаж колкото съм внесла, долу-горе толкова имам и в момента.
Само на депозит да ги бях държала, пак щях да имам повече.

# 10
  • Мнения: 3 770
dikobraz
това в кой УПФ е?

# 11
  • Мнения: 520
Същият....
ДСК

# 12
  • Мнения: 54 725
От началото на трудовия ми стаж колкото съм внесла, долу-горе толкова имам и в момента.
Само на депозит да ги бях държала, пак щях да имам повече.

Това съм го анализирала и доказала в екселска таблица на един брокер, който ме агитираше да си направя и ДПФ.
Много лошо се управляват парите в тези пенсионни фондове, много такси има и в крайна сметка сме на загуба.
Но УПФ е задължителен, не може да се откаже.
На мен ми е рано за пенсия, но обмислям да си прехвърля в НОИ средствата. Те сега са към 15 000, сигурно ще намалеят дотогава. Fearful

# 13
  • Мнения: 3 770
Като прегледах снощи набързо линка, който ми прати stalia ми направи впечатление, че за 2022 г. ДСК-Родина е с най-лоша доходност: минус 5,3 % в сравнение с още 9 фонда.

# 14
  • Мнения: 54 725
Алианц е още по-зле. Там съм аз.

# 15
  • Мнения: 3 749
От началото на трудовия ми стаж колкото съм внесла, долу-горе толкова имам и в момента.
Само на депозит да ги бях държала, пак щях да имам повече.

Това съм го анализирала и доказала в екселска таблица на един брокер, който ме агитираше да си направя и ДПФ.
Много лошо се управляват парите в тези пенсионни фондове, много такси има и в крайна сметка сме на загуба.
Но УПФ е задължителен, не може да се откаже.
На мен ми е рано за пенсия, но обмислям да си прехвърля в НОИ средствата. Те сега са към 15 000, сигурно ще намалеят дотогава. Fearful
На мен ми харесва идеята за лична пенсия. Но изпълнението в България е много, много лошо. Доходност никаква и това в добрия случай. Таксите изяждат и мижавата печалба, която фондът реализира.

# 16
  • Мнения: 3 770
Не е по-зле. Алианц е с доходност минус 3 %.
Аз ще ги изтрая тия още една година и май ще ги прехвърля в НОИ.

https://podkrepa.org/kak-da-premestia-parite-za-vtora-pensia-v-noi/

# 17
  • Мнения: 224
Разберете първо как работят преди да прехвърляте.. в НОИ парите са така да се каже "общи" пари, т.е. вие сега ги внасяте там, а държавата ги разпределя на пенсионерите сега в момента, когато се пенсионирате ще трябва да разчитате на други млади хора да си вкарват парите там, за да ви дава държавата на вас. Ако към 2050-60г. (хипотетично) хазната е празна, т.е. няма достатъчно млади хора които да работят и да внасят пари в НОИ, то няма от къде да дойдат пари за вашата пенсия  (а според демографската картина на страната то тези няма да са много).
Докато в тези фондове парите са си "ваши", там парите са на ваше име, подобно на депозит в банка, и вие сте ги поверили на даден фонд да ги управлява и инвестира с цел да ги увеличи докато дойде времето ви за пенсия.
НОИ също инвестира парите, и там се увеличават или респективно намаляват всяка година, просто с по-малък процент.
Ако УПФ фонд има доходност -+10%, НОИ би имал доходност +-3%.
Доходността за 1-2 години няма значение, гледайте дългосрочно.

# 18
  • Мнения: 520
От началото на трудовия ми стаж колкото съм внесла, долу-горе толкова имам и в момента.
Само на депозит да ги бях държала, пак щях да имам повече.

Това съм го анализирала и доказала в екселска таблица на един брокер, който ме агитираше да си направя и ДПФ.
Много лошо се управляват парите в тези пенсионни фондове, много такси има и в крайна сметка сме на загуба.
Но УПФ е задължителен, не може да се откаже.
На мен ми е рано за пенсия, но обмислям да си прехвърля в НОИ средствата. Те сега са към 15 000, сигурно ще намалеят дотогава. Fearful

Без екселска таблица
Писал съм го преди години пак тук

2006 г.  - внесох 600 лв за ДДПО - това си бяха пари тогава
2013 г. реших да ги изтегля
 Получих под 580 лв. За 6 г - минус 20 лв

сега тези суми са смешни но за 2006 - МРЗ е 150 лв.

към sweet dreams 19

цитат

Ако УПФ фонд има доходност -+10%,
- Моля за пример за 10 % доходност за ПФ в България
втори цитат
Доходността за 1-2 години няма значение, гледайте дългосрочно.

от началото на 2000 г. нашето поколение родено след 1959 г инвестираме в ДЗПО
До тук 23 години.
Грубо казано - четвърт век.
 Доказана доходност - минус.

Моля за Вашето мнение
- Какво според Вас е дългосрочно, 50-60-70 години?
Не е заядка....
 

Последна редакция: ср, 17 май 2023, 23:13 от dikobraz

# 19
  • Мнения: 54 725
НОИ нищо не инвестира, защото работи с оборотни средства, от месечните ни  вноски и други средства от бюджета. Там никой няма лична партида. Но НОИ индексира всяка година пенсиите, а в тези фондове не само, че няма индексация, ами се топят от такси и таксички.

# 20
  • Мнения: 224

от началото на 2000 г. нашето поколение родено след 1959 г инвестираме в ДЗПО
До тук 23 години.
Грубо казано - четвърт век.
 Доказана доходност - минус.

Моля за Вашето мнение
- Какво според Вас е дългосрочно, 50-60-70 години?
Не е заядка....
 


Не исках да прозвучи, че дългосрочно има доходност, няма такава като цяло, особено на фона на висока инфлация, а просто да не се гледа период 1-2 години, а да се гледа за 5-10 години.
Защото за 1-2 години доходноста може да бъде +-10%, но за 5-10 години тази доходност е +-2%.  Идеята е все пак, че това са пари за пенсия и няма смисъл да се гледа малък отрязък от време.
И двата фонда са доказано зле (УПФ и НОИ), НОИ (пенсионен фонд) инвестира парите с които разполага (консервативно - т.е. нисък риск, ниска доходност/ загуба)

Аз лично не бих разчитала на тези пари (от фондове, пенсии), бих инвестирала сама средствата си както намеря за добре, за съжаление сме задължени да наливаме тези пари от нашата заплата в държавата и разни фондове, които доказано нямат никаква доходност през годините и един ден да чакаме за някоя мизерна пенсийка..

# 21
  • Мнения: 54 725
Не са никак мизерни пенсиите вече. Стига да сте били при свестен работодател и да имате реални осигуровки. Но вторият стълб е трагедия.

# 22
  • Мнения: 520
Ето едно още по прегледно извлечение от същата компания

За годината са направени около 420 лв вноски и въпреки това са инкасирани още 240 лв загуба.
Иначе казано на 4400 лв в началото на годината са загубени  420+240 = 680 лв общо

# 23
  • Мнения: 3 770
Явно парите ни не се управляват добре в този фонд - ДСК - Родина. Не знам как се наричат там хората, които боравят с парите ни, но със сигурност са за смяна.

# 24
  • Мнения: 116
УПФ са договорни фондове и цената на дяловете се променя всеки ден. Проблемът не е, че в дадена година цената на дял е спаднала. Дори е добре цената да е ниска, защото в този случай всяка вноска купува по-голям брой дялове. Покупките при ниски цени са с по-висока бъдеща доходност.

Истинските проблеми са неподходящото разпределение на активите (особено за млади хора), лошото управление и високите такси.

За момента за хора далеч от пенсионна възраст е по-добре да не бързат да си прехвърлят партидата в НОИ. И аз не съм очарован от моя фонд (бях в Алианц, прехвърлих се в НН, а те продадоха бизнеса си на ОББ), но си го държа. Ако излезе информация, че ще се премахне възможността за прехвърляне в НОИ ще обмисля въпроса по-сериозно.

# 25
  • Мнения: 2 047
Показаната снимка с вноските за  УПФ е за човек, осигуряван на минимална работна заплата 650 лв. през 2022 г.
Но и Алианц са така, всички фондове дори са така, уж заради пандемията, заради войната.

# 26
  • Мнения: 1 496
Да пиша и аз по тази тема!
Имам 5 години до пенсия за стаж и възраст! Прехвърлих си вноските за втора пенсия в НОИ,имах около 5000, които вече са 4600,какви пари ще взема накрая?Отделно издържам директори с по 20000 заплата.....Като идея не е лошо,но като реализация, кръгла нула!Сега вече ми е по спокойно!
Пп-никого не агитирам! Просто споделям мнението си!

# 27
  • Мнения: 54 725
Веси, ако имаш ПИК на НОИ, в сайта има услуга Изчисляване на прогнозна пенсия. Само трябва да си добавиш стажа преди 97 г. Като време, без да нанасяш осигурителни доходи.

# 28
  • Мнения: 116
Е как да вземете много като сте внесли малко? То всеки иска така, да вземе повече, отколкото е дал. 5000 лв за 20 години осигуряване означава минимални вноски за периода.

# 29
  • Мнения: 2 047
Ако имате 4000 или 5000 в частния фонд, напразно сте ги прехвърлили в НОИ.
Първо се проверява с ПИК код дали е удачно да се прехвърлят в "Изчисляване на прогнозна пенсия".

# 30
  • Мнения: 3 749
Въпросът не е дали сме внесли 5 или 55 хиляди в частния фонд. Въпросът е, че парите ни вместо да се увеличават, намаляват.
Какъвто и да е размерът на вноската, фондът трябва да постигне доходност, с която тя да се увеличи. У нас в добрия случай доходността стига, колкото да се покрие таксата на фонда. На депозит да си сложа парите, ще имам повече печалба.
Е как да вземете много като сте внесли малко? То всеки иска така, да вземе повече, отколкото е дал. 5000 лв за 20 години осигуряване означава минимални вноски за периода.

# 31
  • Мнения: 1 496
Точно така,Дидичка!
Аз нямам никаква вина,че са ме осигурявали на МРЗ!В малък град нямаш друг избор,Daystar!

# 32
  • Мнения: 54 725
Защо да ги е прехвърлила напразно?
Аз също съм решила да ги прехвърля, но ще чакам до последно, защото единствения плюс от тези фондове е, че ако умра, ще ги наследи дъщеря ми. А в НОИ не.
Другата ми елементарна сметка и мотив за прехвърляне е, че НОИ всяка година индексират пенсиите. А във фонда само могат да намаляват, както се вижда през годините. Индексация там няма и няма да има. Така, че 2 ще е по-малко от 1, практически.

# 33
  • Мнения: 2 047
Защото ми се струват малко като сума. Когато сумата е малка, по-добре да са в частния фонд.

# 34
  • Мнения: 54 725
Аз знам точно обратното. Като са малко, да се прехвърлят.

# 35
  • Мнения: 520
Във връзка с последните две мнения ще е добре да се дадат конкретни примери за двата варианта.
- за пенсия само от НОИ
- за пенсия от НОИ и ДЗПО

Аз мога да кажа само това което са ми казали.
Жена 1960 г осигуряване на МРЗ
-467 лв от НОИ +40 лв от ДЗПО / за колко време не знам
Жена 1960 г. частично работила 12 + 4 часа
-към 800 лв от НОИ + 50 лв. от ДЗПО


Лично мое мнение

Системата е несправедлива.
Ще се наложат промени но след години

# 36
  • Мнения: 1 628
Въпросът не е дали сме внесли 5 или 55 хиляди в частния фонд. Въпросът е, че парите ни вместо да се увеличават, намаляват....
Намаляла е стойността на един дял. Логично е след последните две-три години.
2021 е било 1.91012лв.
Края на 2022 - 1.66873. Това са -14.5%. Да се надяваме нещата да се оправят.
Сега стойността е 1.72706.

# 37
  • Мнения: 3 749
Да беше само последните 2-3 години, щеше да е чудно.
Пак повтарям, за целия ми трудов стаж - сумата, която ми е удържана за фонд, е почти равна (+/- 100 лева) на сумата по моята партида във фонда в момента. Реална доходност - 0% след период, много по-дълъг от 2-3 години.
Под дюшек да ги бях държала, щеше да е същото.
Осигурявам се върху реалната си заплата и в този фонд влиза не малка сума, от която те си удържат такса за управление, без да реализират доходност.

# 38
  • Мнения: 54 725
Dikobraz, какво значи частично работила на 12+4?
Гледа се осигурителният доход за целия период.
Първата очевидно е осигурявана само на МРЗ.

# 39
  • Мнения: 1 628
Дидичка, и аз съм им бясна, още повече че шефката ни принуди да си направим и допълнително доброволно пенсионно в същия фонд. Щото приятелката ѝ работи там... Уж бенефити за служителите, а  всъщност за да вземе едната бонус, другата комисионна. Пари в джоба на олигархията да си ги въртят и да си купуват мерцедеси, а нас ни залъгват с благи приказки.
На всичкото отгоре не ни се внасят парите редовно, а когато ѝ скимне на работодателката. Поради това в момента съм загубила вече брой закупени дялове, заради повишаването на стойността на един дял.
Аз напуснах и утре ще ѝ пиша да си ми преведе парите. Ще звънна и на фонда да ги питам какви са ни правата и задълженията и на трите страни.
Добре че поне ОББ ги купиха НН, сега съм малко по-спокойна.
А за ДСК Родина - една случка. Баща ми (Мир на праха му) теглил кредит на 72 годишна възраст и си го изплатил. При вземането на кредита ДСК го принудили да си направи допълнително доброволно пенсионно осигуряване при тях и му удържали месечни вноски и такси и какво ли не от пенсията. Полудях като разбрах за това съвсем случайно - видях на секцията у тях едно от годишното извлечения. Колко са нагли, и от пенсионерите да грабят, не се наядоха.

# 40
  • Мнения: 54 725
Е как така принудили? Мен защо никой не ме е принудил? Предлагали са ми, категорично отказах. Кредити нямам, но ако наистина ДСК е имала такова условие, има още много банки.

# 41
  • Мнения: 520
Dikobraz, какво значи частично работила на 12+4?
Гледа се осигурителният доход за целия период.
Първата очевидно е осигурявана само на МРЗ.
Извинявам се...
....грешка моя
8 часа редовна работа и 4 часа допълнително.
Ако разбрах правилно от обясненията - затова е 800 лв
иначе е клоняла към минимал.


цитат
....но ако наистина ДСК е имала такова условие, има още много банки.

Поколението живяло активната част от живота си в соца, си знаят само ДСК

# 42
  • Мнения: 1 628
Е как така принудили? Мен защо никой не ме е принудил? Предлагали са ми, категорично отказах. Кредити нямам, но ако наистина ДСК е имала такова условие, има още много банки.
Като нямаш кредити защо и какво питаш, не разбирам. Всяка друга банка би искала да си прехвърли пенсията там. Човекът си е получавал пенсията там, искал е кредит, дали са му явно с условие Допълнително доброволно пенсионно осигуряване. Предполагам че е било така, не знам подробности, но сам не си го е поискал, гаранция... Удържали са му всеки месец по десетина лева. Това не е ли принуда? За какво му е на 72 годишен човек да се осигурява допълнително доброволно, че не се сещам.
След като беше починал и разбрахме за случая с тия ...ДСК, ги изтеглихме с удостоверение за наследници.

# 43
  • Мнения: 54 725
Ами за мен не е нормално при вече отпусната пенсия, да го задължават да си прави ДПФ.
И аз съм живяла през соца, но ДСК ми е в  черния списък на банките и не искам да имам нищо общо с нея.

# 44
  • Мнения: 3 144
Намерих доходността на тези фондове за последните 2 години и за последните 10 години.
https://www.moitepari.bg/Pensionni_fondove/default.aspx
Много ниска ми се струва. Няма и 2 процента за 10 години.

# 45
  • Мнения: 520
И вестник Труд / не ми е любим / прозря и написа истината за ДЗПО

Парите за втора пенсия стигат за една година.

https://trud.bg/парите-за-втора-пенсия-стигат-за-една-година/

По тази логика, смятам че ДЗПО трябва да се премахне защото единствена полза от нея имат Пенсионните дружества и тези които работят в тях.

Реално младите българи сега ще осигуряват 35 години работа на ПД и когато те наближат пенсия отново ще им казват да ги внесат в НОИ

# 46
  • Мнения: 3 770
И какво излиза сега - че онова с дребните буквички на сайтовете на УПФ е в пълна сила. Там пише - няма никаква гаранция, че като се пенсионирате ще получите пари от нас. При условие, че е задължително как може да се избегне това? Много се ядосвам как ни правят на маймуни.

# 47
  • Мнения: 520
И какво излиза сега - че онова с дребните буквички на сайтовете на УПФ е в пълна сила. Там пише - няма никаква гаранция, че като се пенсионирате ще получите пари от нас. При условие, че е задължително как може да се избегне това? Много се ядосвам как ни правят на маймуни.

Трябва да се променят законите.
Иначе няма проблем преди пенсиониране да се вкара ДЗПО в НОИ но се обезсмисля самото ДЗПО и както писах по горе печелят само работещите в ПД.
Т.е. държавата е създала една безсмислена паразитираща структура.
Но трябваше да минат 23 години за да се разбере безсмислието и.

# 48
  • Мнения: 54 725
В Полша ги закриха преди десетина години тези паразитни фондове. Точно по тази причина.

# 49
  • Мнения: 54 725
Получих писмо от Алианц. Положението е катастрофално. От 14881 на 31.12.21,  парите ми на 31.12.22 са 14194?!
След цяла година вноски??? 700 лв. загуба само за една година??? Rage

# 50
  • Мнения: 3 770
Положението е трагично.
Не знам какво трябва да направим, за да минимизираме щетите.
Да се мятаме ли в НОИ?

# 51
  • на изток от рая
  • Мнения: 442
Какво е предимството на НОИ пред фондовете? Или разликата?

# 52
  • Мнения: 54 725
Предимството е, че няма да им пълним гушите на онези изедници от фондовете.
Нали от нашите такси са им заплатите и бонусите.
Каква доходност отчитат при такива брутални загуби? Къде е КФН? Не виждат ли?

# 53
  • Мнения: 2 047
Да, във всички фондове е подобно. Голям спад заради войната. Но нямало да станат по-малко от удържаната сума.
  На синът ми в ДСК Родина му удържат 150 лв. на месец и вместо да нарасне сумата с 1800 лв. за 2022 г., са спаднали много. Но нищо не може да се направи за млад човек. Просто е задължителен този фонд.
 Аз  съм в Алианц, мога да ги преместя в НОИ, защото след 3 години ми е пенсионната възраст. Но дали си струва. Показва ми с 80 лв. по-малка пенсия, ако не ги преместя. 870 лв. например. И 950 лв., ако ги преместя в НОИ.

# 54
  • Мнения: 54 725
На мен ми показва 100 лв. разлика.
Аз не вярвам от фонда да ми дават по 100 лв. месечно. Ще ги местя в НОИ.

# 55
  • Мнения: 2 047
Нахалството на частните фондове е, че досега имаха наистина доходност. Но нали миналата година се пенсионираха първите набори, на които трябваше да изплащат пенсия от УПФ, това са жени набор 1960.
  И хоп, уж войната им свалила доходността.

# 56
  • Мнения: 520
Получих писмо от Алианц. Положението е катастрофално. От 14881 на 31.12.21,  парите ми на 31.12.22 са 14194?!
След цяла година вноски??? 700 лв. загуба само за една година??? Rage

Не сте прочели правилно,
Загубили сте всички вноски за годината + 700 лв от предишните години
Според мен са Ви нулирали към 2000 лв.
С това темпо е напълно реално цялото ДЗПО да се нулира за Х брой години

# 57
  • Мнения: 54 725
Сега войната, после нещо друго, техните оправдания край нямат. Също като застраховките с инвестиционен характер. Яла съм им попарата.

Точно така, dikobraz, вноските за годината и още 700 лв. загуба.

# 58
  • Мнения: 2 047
През 2021 г. благодарение на предложение на Деница Сачева приеха промени в КСО и не могат напълно да изчезнат. Но остават без доходност, колкото са удържани.
 Сривът сега е заради стойността на 1 дял. Имаме дялове във фондовете. Стойността на 1 дял е рязко спаднала.
Но имаше период, когато растяха. От 2010 до 2020 г.

# 59
  • Мнения: 3 770
Поставям си за цел до края на годината да се прехвърля към НОИ. Няма да им пълня гушите на тия мошеници.

# 60
  • Мнения: 116
Получих писмо от Алианц. Положението е катастрофално. От 14881 на 31.12.21,  парите ми на 31.12.22 са 14194?!
След цяла година вноски??? 700 лв. загуба само за една година??? Rage

Не сте прочели правилно,
Загубили сте всички вноски за годината + 700 лв от предишните години
Според мен са Ви нулирали към 2000 лв.
С това темпо е напълно реално цялото ДЗПО да се нулира за Х брой години

Няма такова нещо. Вноските купуват дялове, чийто брой нараства, но цената на един дял се променя.

31.12.2021 по случайност съвпадна с най-високите нива на пазара - S&P 500 беше на ниво 4800, а в края на 2022 S&P 500 беше 3800. Европейските пазари се държат по подобен начин. Покачването на лихвите също временно натисна надолу цените на ДЦК, но ако се държат до падеж това не е проблем. Ако емитента не фалира се получават всички лихвени плащания и главницата на падежа.

Вижте си извлеченията за 31.12.2020 - 31.12.2021. Тогава сигурно е имало немалка печалба.

Отворих моето извлечение от НН /вече ОББ/ към края на 2021 г. Стойността на партидата към момента е с 1400 лв. повече. Включва вноски до март 2023.

Четейки темата стигам до извода, че повечето инвестиционни продукти са неподходящи за темперамента и познанията на обикновените хора. За тях дори временна нереализирана загуба е драма, и то за пари, до които ще имат достъп след 10-20 години.

Последна редакция: вт, 23 май 2023, 22:07 от Daystar

# 61
  • Мнения: 3 770
Аз съм убедена, че когато ми дойде време за пенсия няма да взема нищо от УПФ.

# 62
  • Мнения: 520
Да, във всички фондове е подобно. Голям спад заради войната. Но нямало да станат по-малко от удържаната сума.
  На синът ми в ДСК Родина му удържат 150 лв. на месец и вместо да нарасне сумата с 1800 лв. за 2022 г., са спаднали много. Но нищо не може да се направи за млад човек. Просто е задължителен този фонд.
 Аз  съм в Алианц, мога да ги преместя в НОИ, защото след 3 години ми е пенсионната възраст. Но дали си струва. Показва ми с 80 лв. по-малка пенсия, ако не ги преместя. 870 лв. например. И 950 лв., ако ги преместя в НОИ.

Оправдание е войната....
няма да я коментирам...
Но за мен прехвърлянето в общия кюп не подкрепям.
Най малкото, че ДЗПО се наследява / поне по сегашните твърдения.
И докато има социални лидери като / няма до споменавам имена / е безсмислено цял  живот да внасяш заработено, за да храним ...
Вместо точките, сложете думи по ваше усмотрение
НОВГОВОР...

# 63
  • Мнения: 2 047
Аз затова и още не съм ги преместила в НОИ. Знам ли с този популизъм и олевяване на финансовия министър ("Момче, много ляв ми се виждаш нещо...") дали няма да кажат, че няма пари в държавната хазна за пенсии и да направят всички хора с минимални пенсии.

# 64
  • Мнения: 54 725
Daystar, тези дялове струват пари. Които ще ми се добавят след време. Не ме интересуват броя дялове, а какво ще ми изплащат. Хич не ме грее, че дяловете се увеличават, ако стойността им пада.
А точно с дългосрочни продукти съм си патила и в края на периода съм получила едно голямо нищо. Тогава причина беше хиперинфлацията.

# 65
  • Мнения: 3 749
Daystar, нашият темперамент няма нищо общо с продукта на фондовете.

И не става въпрос за временна загуба.
От внесена сума Х лв. в момента имам Х лв. Това за целия ми трудов стаж стаж, не за една или две години. В дългосрочен план ефективната печалба по моята лична партида е 0,00%.

Последна редакция: ср, 24 май 2023, 20:17 от Дидичка

# 66
  • Мнения: 116
Както писах и преди, не съм почитател на пенсионните фондове и не смятам, че структурата и таксите им оправдават доходността, която постигат. Единственият сигурен печеливш от тях са управляващите дружества.

Всеки трябва да си прецени дали в неговия случай е по-изгодно да се прехвърли в НОИ. Законодателството се променя прекалено често, за да може да се прецени 10-20 години по-рано. Затова по-удачно е да се изчака и когато наближи момента да се направи детайлно изчисление, за предпочитане от специалист. Например в момента хората, осигурявани на минимална заплата, ще получат по-висока обща пенсия от НОИ + УПФ, отколкото само от НОИ.

Предишният ми коментар беше реакция на неверни твърдения в темата. На никой не са му били "нулирани 2000 лв" и не си е загубил вноските за годината.

# 67
  • Мнения: 54 725
Това за МРЗ от кой източник го виждаш и на каква база го смяташ?
Пак по моята логика, че НОИ индексира всяка година, а УПФ не?

# 68
  • Мнения: 116
Не съм правил сметки, прочетох някъде преди време. Идеята беше, че при осигуровки на МРЗ пенсията от НОИ се субсидира до минималната така или иначе и всичко от УПФ, колкото и да е малко, ще е бонус.

# 69
  • Мнения: 54 725
Ами не е така. Пенсията се дели на два компонента винаги. Не може да се субсидира. Колкото си внесъл, на тази база се изчислява.
Днес ползвах един калкулатор на Алианц. Ако може да му се вярва, ще ми отпуснат 87 лв. пожизнена пенсия. А по изчисленията на НОИ, разликата е 100 лв., ако вземам и от фонда. Значи със сигурност не може да ми бъде еднаква пенсията, ако вземам от двете места.

# 70
  • Мнения: 2 047
Субсидират я. Има хора, заслужаващи според приноса си много по-малка пенсия от 467 лв.
Но държавата увеличава административно минималната пенсия и така субсидира минималната пенсия. Като е сложила долен праг от 467 лв  в момента.
  Затова става постепенно изравняване и се губи смисълът на осигурителната система  (а трябваше да е според приноса).

# 71
  • Мнения: 54 725
Е те и другите ги субсидират, за тези от НОИ говоря. Защото там нямаш лична партида, от която да вземат пари точно за твоята пенсия. А отделно, че се индексират всяка година, а не стоят на нивото на личния ти принос.

# 72
  • Мнения: 520
Както писах и преди, не съм почитател на пенсионните фондове и не смятам, че структурата и таксите им оправдават доходността, която постигат. Единственият сигурен печеливш от тях са управляващите дружества.

Всеки трябва да си прецени дали в неговия случай е по-изгодно да се прехвърли в НОИ. Законодателството се променя прекалено често, за да може да се прецени 10-20 години по-рано. Затова по-удачно е да се изчака и когато наближи момента да се направи детайлно изчисление, за предпочитане от специалист. Например в момента хората, осигурявани на минимална заплата, ще получат по-висока обща пенсия от НОИ + УПФ, отколкото само от НОИ.

Предишният ми коментар беше реакция на неверни твърдения в темата. На никой не са му били "нулирани 2000 лв" и не си е загубил вноските за годината.



Не виждате ли сниманото  извлечение от посочения пенсионен фонд от предишния пост.

Моля обяснете маркираното с кармазъ
-първия пример 700 лв фира + годишните вноски
-втория пример 680 лв фира за една година 

Утре ще допълня с коментар на Стойне Василев / има го в мрежата / но първо трябва да го асимилирам
Ето мнението на друг потребител
Цитат от Инвестор

Стойне Василев
Днес получих извлечение от моя УПФ фонд. Резултатите са следните:

Загуба от 12.6% за 2022 година
Инфлация за 2022 година от 16.9%, т.е. отрицателна реална доходност от -29.5% (загубили са близо 30% от парите ми за пенсия само за 1 година)
Удържат ми по 3.75% входяща такса на всяка вноска (при ETF-ите няма такава такса, например)
Взимат 0.75% върху цялата сума като инвестиционна такса (при индексните фондове е 0.07%, т.е. 10 пъти по-ниска)

Стойне е на моето мнение или аз съм на неговото.

Общо са загубени към 30 % от парите

# 73
  • Мнения: 116
И защо въпросния Стойне не се е прехвърлил в НОИ?

# 74
  • Мнения: 520
И защо въпросния Стойне не се е прехвърлил в НОИ?
Ми защото е млад....
И ще отиде на варианта посочен от мен по назад.
Ще внася 40 г в ДЗПО,  преди пенсия ще ги вкара в НОИ...
И от цялата работа ще спечелят ПФ - 40 години гарантирана печалба

Последна редакция: чт, 25 май 2023, 12:12 от dikobraz

# 75
# 76
# 77
  • Мнения: 1 561
И моето извлечение дойде преди около две седмици... Във въпросният фонд съм от... 12 години мисля. Нямам някакви големи постъпления по партидата си, заради ниско осигуряване през различни периоди. И при мен са вноските за цялата година +151лв.
Обмислях прехвърляне към НОИ но се спирам заради това, че имам 26 години до пенсиониране (по възраст) и към момента предпочитам, ако нещо се случи с мен парите да се изплатят на детето. Така и 5 лв да имам вътр са си мои а не,, общи,,

# 78
  • Мнения: 1 496
Веве,имате достатъчно време,пък и не се знае,знае ли се....може да се променят нещата към по добро!

# 79
  • Мнения: 1 468
И моето извлечение дойде преди около две седмици... Във въпросният фонд съм от... 12 години мисля. Нямам някакви големи постъпления по партидата си, заради ниско осигуряване през различни периоди. И при мен са вноските за цялата година +151лв.
Обмислях прехвърляне към НОИ но се спирам заради това, че имам 26 години до пенсиониране (по възраст) и към момента предпочитам, ако нещо се случи с мен парите да се изплатят на детето. Така и 5 лв да имам вътр са си мои а не,, общи,,

Това е доста добър резултат. При мен нещата са трагични - цяла година вноски /към 1300 лв/ и в края на годината сумата по партидата е точно с 1 лев повече от началото на годината.. За какво прибират по 4% месечно? Да ми генерират загуби? Веднага пуснах онлайн заявление за прехвърляне в друг фонд. И ако и там нещата се развият по този начин в следващите 1-2 години, директно прехвърлям в НОИ. Нямам желание да плащам заплати на хора, които да "работят" в лъскави офиси и да си клатят цяла година краката..

# 80
  • Мнения: 54 725
В кой фонд се прехвърли, martibb?
Че уж Родина бяха най-стабилни, но и от тях има оплаквания.

Bebe, не бързай, имаш много години пред теб.

# 81
  • Мнения: 1 468
В ЦКБ Сила се прехвърлих. Гледах, гледах резултати на различните фондове и тия ми се видяха приемлив вариант. Дано да няма изненади..

# 82
  • Мнения: 54 725
Имаше много лоши отзиви за него. Той на  някакви групировки беше, с лош имидж.

# 83
  • Мнения: 1 561
Имаше много лоши отзиви за него. Той на  някакви групировки беше, с лош имидж.
Да, наш (Варненски) 3-ри буквен холдинг. Стопанисват доста неща, нямам поглед над нещата с ДПФ.
Много е глупаво с тези фондове, баламосват хората и въртят едни пари безконтролно. На финала загуби... ние си плащаме техните заплати, като гламави.

# 84
  • Мнения: 8
Дами, трябва да се гледа в дългосрочен план. Две години не са нищо. Вижте си ръста на личните партиди преди ковид годината и съответно преди 2022 г., която подобно на 2008 г., са двете най-лоши в историята на портфейлните инвеститори в целия свят, не само в България. Ако преди тези две години нямате подобаваш ръст на личните си финанси сменяйте фонда. Но имате предвид, че през последните 2 години всички фондове са с отрицателна доходност. От началото на тази година нещата започват да се нормализират.

Аз лично мисля, че за хората, които имат повече от 10 години до пенсия, не е добър вариант да се прехвърлят от частен фонд в Нои. Пенсиите от ДОО се изпращат на разходно покривния принцип. Това означава да има повече работещи млади хора, които да подсигуряват необходимата сума за пенсия. В момента осигуровките на всички работещи подсигуряват 50% от необходимата сума за изплащане на пенсии. Останалата сума се дотира от държавата. Докога смятате, че е възможно да продължи това?

Последна редакция: вт, 20 юни 2023, 17:14 от Afinora2

Общи условия

Активация на акаунт