Как да подпомогнем речевото развитие на детето? Консултирайте се с логопед!

  • 24 748
  • 141
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 545
За всеки родител най-важно е детето му. Въпреки че детето е най-голямата радост, с него са свързани и редица притеснения, като голяма част от тях са посветени на речевото и емоционалното развитие.

За да подпомогнем родителите и да ги успокоим, създаваме тази консултативна тема с логопеда Веселка Славчева. Тя ще отговаря на вашите въпроси всяка събота и неделя.



Веселка Славчева

Веселка Славчева е завършила обучението си като бакалавър в Бургаския Свободен Университе, специалност Специална педагогика - Логопедия . Има дългогодишен опит като логопед. Към момента работи към държавна организация и същевременно приема в частния си кабинет в София. Специализира работа с деца с всякакви артикулационни дефицити, деца със забавено проговаряне, както и деца от аутистичния спектър.



Темата е част от социалната инициатива на BG-Mamma "Специалистите говорят".
Ако се нуждаете от съвети в друга сфера, вижте всички #специалисти, които са се включили в кампанията ТУК.


#СпециалиститеГоворят


Правила на консултативните теми във форума

Последна редакция: пт, 24 мар 2023, 09:53 от Hия

# 1
  • Мнения: 1 164
Здравейте г-жо Славчева,
При дете с Даун Синдром на две годинки и половина и няколко думички които казва, как би трябвало да се работи при посещение на логопед, с какво може да помогне в този ранен етап?
Това което аз правя вкъщи е по напътствията на логопед.Възможно повече игри свързани с фината моторика, посочване и назоваване на предмети, повтаряне на думите бавно, дългите думи да ги правим кратки и лесни за запомняне, показване на карти с картинки, масаж на лицето и устната кухина..и т.н.

# 2
  • Мнения: 4 064
Здравейте, живеем в чужбина. Синът ми е на три годинки и 3 месеца. Живеем в чужбина. В детската градина му говорят немски, вкъщи български, но доскоро гледаше видеа на английски език. Брои до 10 на три езика, пее песнички също на български, немски и английски. Познава всички марки коли. Изреченията, които съставя на български са: Къде е еди-какво си?, Не иска(м), Иска да излиза, Иска да гледа за Крал Туити, Иска червеното/бялото влакче. Когато го питам за детската градина никога не отговаря, не ми казва как се казва, не ми казва на колко е години... Според вас има ли причина да се притеснявам?

# 3
  • Мнения: 6 552
Здравейте, синът ми е на 6г. Казва "р"  както трябва самостоятелно, но не може да я вкара в дума. Също, много му е трудно да каже "ш" и "ж". Вместо тях казва "с" и "з" (звучи така - казвас вместо казваш или зивотно вместо животно). Как да му помогна да започне да ги произнася правилно или има нужда от специалист?

# 4
  • Мнения: 62
Здравейте, синът ми е на 6г. Казва "р"  както трябва самостоятелно, но не може да я вкара в дума. Също, много му е трудно да каже "ш" и "ж". Вместо тях казва "с" и "з" (звучи така - казвас вместо казваш или зивотно вместо животно). Как да му помогна да започне да ги произнася правилно или има нужда от специалист?

Здравейте , Elektra!
За съжаление , според мен трудно ще се справите сами без помощта на логопед. Ако все пак решите да пробвате, трябва да започнете с артикулационна гимнастика ( може да потърсите клипчета ) , като за Ш и Ж трябва да наблегнете на упражнения за раздвижване на устните и езика . Звуковете Ш и Ж се артикулират на едно и също място . Ако успеете да поставите Ш, след това за Ж няма да има проблем. И тук работата не свършва. Идва автоматизацията на звука. Тоест трябва да се вкарат в спонтанната реч. Щом имате чист звук Р , автоматизацията е и за трите звука. Започвате от срички с гласни  и постепенно преминавате в думи и изречения.
Поздрави!

Последна редакция: чт, 16 мар 2023, 14:23 от Hия

# 5
  • Мнения: 62
Здравейте, живеем в чужбина. Синът ми е на три годинки и 3 месеца. Живеем в чужбина. В детската градина му говорят немски, вкъщи български, но доскоро гледаше видеа на английски език. Брои до 10 на три езика, пее песнички също на български, немски и английски. Познава всички марки коли. Изреченията, които съставя на български са: Къде е еди-какво си?, Не иска(м), Иска да излиза, Иска да гледа за Крал Туити, Иска червеното/бялото влакче. Когато го питам за детската градина никога не отговаря, не ми казва как се казва, не ми казва на колко е години... Според вас има ли причина да се притеснявам?

Здравейте , Little heart !
Не е нормално дете на 3 години и 3 месеца да не казва как се казва и на колко години е. Това което бих Ви посъветвала е да обособите един водещ език, който да "издърпа" другите два.  Във Вашия случай водещият език е немският. Пробвайте да ограничите другите два езика за известно време и когато немският стане стабилен спокойно ще можете да ги включите. Разбира се, не е изключено и трите да вървят заедно , но това ще Ви струва много повече време и усилия.
Поздрави !

Последна редакция: чт, 16 мар 2023, 14:24 от Hия

# 6
  • Мнения: 62
Здравейте г-жо Славчева,
При дете с Даун Синдром на две годинки и половина и няколко думички които казва, как би трябвало да се работи при посещение на логопед, с какво може да помогне в този ранен етап?
Това което аз правя вкъщи е по напътствията на логопед.Възможно повече игри свързани с фината моторика, посочване и назоваване на предмети, повтаряне на думите бавно, дългите думи да ги правим кратки и лесни за запомняне, показване на карти с картинки, масаж на лицето и устната кухина..и т.н.

Здравейте , Artemis!
Към момента правите  абсолютно всичко , което трябва. Имайки предвид и възрастта, освен диагнозата, почти няма какво да добавя. Можете да включите сензорни играчки, игри, балансиращи мозъчните полукълба, неврогимнастика за ръчичките. Важно е все пак дали детето успява да задържи вниманието си и как реагира на сензорни стимули.
Поздрави!

Последна редакция: чт, 16 мар 2023, 14:25 от Hия

# 7
  • Мнения: 2 352
Здравейте! До каква възраст е нормална да се бърка рода и времето. Дъщеря ми е на 3г и 7м. Изговаря всички звуци, включително Р. Обаче понякога е голяма каша, най- вече като бърза да се изкаже. Има изречения като Аз съм бешела... Той се била... Утре щяхме...
Не влизам в големи обяснение, но все пак поправям. Ако започна много да я прекъсвам, тя се дразни и приключва разговора. За това не винаги пък я поправям. За това искам да попитам дали да продължам с това непрекъснато прекъсване да я поправям или да я оставя с времето тя сама да си кориги говора?
Всеки ден четем книжки и ходи на градина, ако е от значение.

# 8
  • Мнения: 1 164
Здравейте г-жо Славчева,
При дете с Даун Синдром на две годинки и половина и няколко думички които казва, как би трябвало да се работи при посещение на логопед, с какво може да помогне в този ранен етап?
Това което аз правя вкъщи е по напътствията на логопед.Възможно повече игри свързани с фината моторика, посочване и назоваване на предмети, повтаряне на думите бавно, дългите думи да ги правим кратки и лесни за запомняне, показване на карти с картинки, масаж на лицето и устната кухина..и т.н.

Здравейте , Artemis !
Към момента правите , абсолютно всичко , което трябва. Имайки предвид и възрастта, освен диагнозата почти няма какво да добавя. Можете да включите сензорни играчки ,игри балансиращи мозъчните полукълба , неврогимнастика за ръчичките. Важно е все пак дали детето успява да задържи вниманието си и как реагира на сензорни стимули.
Поздрави !
Благодаря за отговора, по скоро исках да насоча въпроса за това дали логопед може да работи на тази възраст с детето при посещения.
В Германия сме, водих детето няколко пъти на логопед, но освен да си говорим и да ми дават напътствия аз какво да правя вкъщи, нищо друго.Питам за да знам дали да търся друг логопед (което е много трудно тук) или да проява търпение, защото в момента ми казват, че чакаме първите истински 15 думи и вероятно тогава ще се промени нещо при посещенията ни.

Може ли малко примерни игри за :игри балансиращи мозъчните полукълба , неврогимнастика за ръчичките.

Мога да кажа, че е съсредоточена в игрите които правим и няма проблем при пипане на различни текстура.Играем с различни видове пластелини и пясък, като предимно правя топчета и тя ги стиска с ръка. Кутии с различни боб,ориз...пускам играчки вътре и тя ги търси.
Какво друго като сензорни игри мога да предложа?
Рисуване с пръсти не й харесва...не обича да е изцапана.

# 9
  • Мнения: 148
Здравейте имам син на 3 и 6 месеца,  с диагноза СИД потвърдена от невролог и психиатър. Имах ми съмнение за аутизъм но невролога и психиатъра ги отхвърлиха .Ходи на логопед и ерготерапевт и има голям напредък , почна да разбира прости и малко по сложни команди да имитира и да сочи с пръст когато иска нещо и да говори някакви си на негов език неща. Въпросът ми е дали след време ще стане вербален и дали има шанс да догони връстниците си . Според логопеда има голяма вероятност да стане вербален а и каза че има голям потенциал.  Но все пак искам да чуя и вашето мнение . Ходи на логопед от 7 месеца 3 пъти в седмицата и на ерготерапия 2 пъти в седмицата но на нея от скоро ходиме . Отделно и аз вкъщи постоянно се занимава с него .

# 10
  • Мнения: 62
Здравейте! До каква възраст е нормална да се бърка рода и времето. Дъщеря ми е на 3г и 7м. Изговаря всички звуци, включително Р. Обаче понякога е голяма каша, най- вече като бърза да се изкаже. Има изречения като Аз съм бешела... Той се била... Утре щяхме...
Не влизам в големи обяснение, но все пак поправям. Ако започна много да я прекъсвам, тя се дразни и приключва разговора. За това не винаги пък я поправям. За това искам да попитам дали да продължам с това непрекъснато прекъсване да я поправям или да я оставя с времето тя сама да си кориги говора?
Всеки ден четем книжки и ходи на градина, ако е от значение.

Здравейте, Bugi!
Това е специфична аграматичност на речтта, която се появява при някои дечица. На 3г. и 7 месеца би трябвало да я няма или поне да се появява рядко. Според мен трябва да направите консултация с логопед и да се започне работа с детето. На по-късен етап некоригираната аграматичност  се пренася в писмената реч и проблемът се задълбочава.
Трябва да продължите да я коригирате с мярка, както до сега . Старайте се да не я прекъсвате, а коригирайте след това.
Поздрави !

Последна редакция: чт, 16 мар 2023, 14:27 от Hия

# 11
  • Мнения: 62
Здравейте имам син на 3 и 6 месеца,  с диагноза СИД потвърдена от невролог и психиатър. Имах ми съмнение за аутизъм но невролога и психиатъра ги отхвърлиха .Ходи на логопед и ерготерапевт и има голям напредък , почна да разбира прости и малко по сложни команди да имитира и да сочи с пръст когато иска нещо и да говори някакви си на негов език неща. Въпросът ми е дали след време ще стане вербален и дали има шанс да догони връстниците си . Според логопеда има голяма вероятност да стане вербален а и каза че има голям потенциал.  Но все пак искам да чуя и вашето мнение . Ходи на логопед от 7 месеца 3 пъти в седмицата и на ерготерапия 2 пъти в седмицата но на нея от скоро ходиме . Отделно и аз вкъщи постоянно се занимава с него .


Здравейте , bubeto95 !
Диагнозата СИД има три различни разновидностти , всяка от тях с различни и дори противоположни симптоми. Би било крайно не професионална ако Ви отговоря категорично дали ще стане вербален или не. Това което разбирам е , че вече имате бебешки жаргон , което е чудесно. Проговарянето си има етапи , като никой от тях не може да бъде прескочен и това е един от началните. Тоест движите се в правилната посока.
Поздрави !

# 12
  • Мнения: 148
Здравейте имам син на 3 и 6 месеца,  с диагноза СИД потвърдена от невролог и психиатър. Имах ми съмнение за аутизъм но невролога и психиатъра ги отхвърлиха .Ходи на логопед и ерготерапевт и има голям напредък , почна да разбира прости и малко по сложни команди да имитира и да сочи с пръст когато иска нещо и да говори някакви си на негов език неща. Въпросът ми е дали след време ще стане вербален и дали има шанс да догони връстниците си . Според логопеда има голяма вероятност да стане вербален а и каза че има голям потенциал.  Но все пак искам да чуя и вашето мнение . Ходи на логопед от 7 месеца 3 пъти в седмицата и на ерготерапия 2 пъти в седмицата но на нея от скоро ходиме . Отделно и аз вкъщи постоянно се занимава с него .


Здравейте , bubeto95 !
Диагнозата СИД има три различни разновидностти , всяка от тях с различни и дори противоположни симптоми. Би било крайно не професионална ако Ви отговоря категорично дали ще стане вербален или не. Това което разбирам е , че вече имате бебешки жаргон , което е чудесно. Проговарянето си има етапи , като никой от тях не може да бъде прескочен и това е един от началните. Тоест движите се в правилната посока.
Поздрави !
Благодаря ви

# 13
  • Мнения: 112
Здравейте. Имам момиченце, което е почти на 4г. Говори много, не спира, но не може да казва “р”, а също и в думи, които започват с буквата “в” и има струпване на съгласни след нея я заменя със “с” (например: вместо вкъщи - скъщи, вляза - сляза).
Мога ли някак да помогна с упражнения вкъщи и коя е подходящата възраст да я заведа на логопед?
Благодаря! Simple Smile

# 14
  • Мнения: 62
Здравейте. Имам момиченце, което е почти на 4г. Говори много, не спира, но не може да казва “р”, а също и в думи, които започват с буквата “в” и има струпване на съгласни след нея я заменя със “с” (например: вместо вкъщи - скъщи, вляза - сляза).
Мога ли някак да помогна с упражнения вкъщи и коя е подходящата възраст да я заведа на логопед?
Благодаря! Simple Smile

Здравейте , she !
Звук "р" е от късната онтогенеза на звуковете. Появява се последен между 4 и 5 годишна възраст. С оглед на това, към момента липсата на "р" не е толкова голям проблем. Замяната на "с" с "в" би трябвало да е преодоляна на тази възраст. Хубавото е ,че до колкото разбирам заменя е само в определена позиция. Тоест звуците са поставени. Моя съвет е да наблюдавате детето и да му дадете още някой месец. Примерно до около 4,5 години. Ако до тогава не е изчистило замените и не се е появило "р" обезателно направете консултация с логопед, тъй като след това Ви чака предучилищна и е добре артикулацията да е изчистена за да не я пренесе в писмената реч.
Поздрави !

# 15
  • Мнения: 57
Здравейте. Детето ми е на 5 години. Откакто проговори замества  "к" с "т" - например казва " тукла" вместо "кукла", казва " тамион" вместо " камион". Иначе има богат речник, говори много.  Какво бихте ме посъветвали? Лесно ли би станала корекцията на тези звуци? Благодаря!

# 16
  • Мнения: 62
Здравейте. Детето ми е на 5 години. Откакто проговори замества  "к" с "т" - например казва " тукла" вместо "кукла", казва " тамион" вместо " камион". Иначе има богат речник, говори много.  Какво бихте ме посъветвали? Лесно ли би станала корекцията на тези звуци? Благодаря!




Здравейте ,  geri_8508 !
Вече даже малко сте закъсняли. Съвета ми е възможно най-бързо да започнете да посещавате логопед . Колко лесно ще стане корекцията не бих се ангажирала с прогноза. При Всяко дете е различно. А и ,тъй като сте се забавили ,неправилната артикулация се е автоматизирала и вероятно ще отнеме повече време.
Поздрави !

# 17
  • Мнения: 868
Здравейте, на каква възраст се изчиства произнасянето на звуците и кога е добре да се посети логопед за първи път? Детето ми е на 2г 2м, много рядко използва изречения с 3 думи, почти винаги с по 2, а някои звуци изобщо не може да ги каже. Казва Д вместо З, Т вместо С и подобни. Поправям я винаги, но явно е трудно все още. Нормално ли е това за възрастта й?

# 18
  • Мнения: 62
Здравейте, на каква възраст се изчиства произнасянето на звуците и кога е добре да се посети логопед за първи път? Детето ми е на 2г 2м, много рядко използва изречения с 3 думи, почти винаги с по 2, а някои звуци изобщо не може да ги каже. Казва Д вместо З, Т вместо С и подобни. Поправям я винаги, но явно е трудно все още. Нормално ли е това за възрастта й?


Здравейте mona11 !
Онтогенезата на звуците най-общо е следната :
Гласни + М,П-Б - до около 1,5 години
Н, Т-Д, Ф-В, Й-Х - до около 2 години
К-Г , С-З-Ц-ДЗ - до около 3 години
Ш-Ж-Ч-ДЖ, Л-Р - от 3 до около 5 години
За дете на две години и два месеца Вие сте в абсолютна норма. Правите изречения от две думи и това е повече от чудесно. Нямате никакъв повод за притеснения. Ако все пак заместванията продъжат до 3 години. Първа консултация препоръчвам именно тогава.
Поздрави !

# 19
  • Мнения: 33
Здравейте:)
Имам момченце на 2,6 г.,разбира всичко каквото му се каже,но казва едва няколко думи.
Когато той реши,повтаря думите ,които му казвам след мен,но в повечето случаи не иска.
Казва си името,на колко години е,мама,тати,баба ,дедо,не така ,тука,стоп,камион,брои до три  и останалите думички не ги разбирам.
Изключително социално,усмихнато,игриво и любознателно дете.
Мъжът ми(баща му) е проговорил на 3,5 г.,мислех си ,че и това може да е от значение.
През почти цялото време го гледам само аз ,баща му е често извън страната,не ходи още на ясла .
Според вас има ли нужда от преглед при специалист и как мога да помогна в развитието на речта му.
Благодаря предварително!

# 20
  • Мнения: 768
Здравейте!

Дъщеря ми е на две години и половина. От три месеца проговаря по-интензивно и вече казва доста думи, но повечето не ги изговаря правилно. Например вместо ябълка казва абъка. Чела съм, че трябва да използвам правилните думи, а не казаните грешно от нея. Правя го, но искам да ви попитам има ли какво друго да направя за да стимулирам да се опитва да ги казва правилно? Има думички, които си ги казва по-отдавна грешно и въпреки, че вече може да произнася всички букви от въпросната дума, пак си ползва старото изказване, което е грешно. Как да й помогна да подобри говора?
Да отбележа, че е много своенравна и не обича да отговаря или да прави нещо, което съм предложила. Например ако й кажа да изпее песен - тя не иска, а ако не съм й го предложила си пее често.

# 21
  • Мнения: 62
Здравейте:)
Имам момченце на 2,6 г.,разбира всичко каквото му се каже,но казва едва няколко думи.
Когато той реши,повтаря думите ,които му казвам след мен,но в повечето случаи не иска.
Казва си името,на колко години е,мама,тати,баба ,дедо,не така ,тука,стоп,камион,брои до три  и останалите думички не ги разбирам.
Изключително социално,усмихнато,игриво и любознателно дете.
Мъжът ми(баща му) е проговорил на 3,5 г.,мислех си ,че и това може да е от значение.
През почти цялото време го гледам само аз ,баща му е често извън страната,не ходи още на ясла .
Според вас има ли нужда от преглед при специалист и как мога да помогна в развитието на речта му.
Благодаря предварително!

Здравейте mary85 !
За съжаление на 2,6 години сте твърде малки за логопед. Общоприетата възраст е минимум 3 години. От написаното от Вас остават доста неизяснении неща , но ще се опитам да Ви насоча как бихте могли да помогнете развитието му.
1.) Говорите постоянно на детето , като на възрастен и описвате дори банални действия , които извършвате. Примерно : Сега слагам боб в тенджерата и режа лук. Ето това е лук и т.н.
2.) Спирате му екранното време на таблета и телефона. Абсолютно забранено е да слуша каквото и да е на различен език от българския.
3.) Ако носи памперс или пие от шише , трябва да предприемете стъпки за премахването им. Трябва да започне да се самовъзприема като голям а тези неща го дърпат назад.
4. ) Не задоволявате исканията му когато се невербални или поне не веднага. Например детето сочи чашата и казва Ъ. Вие не давате веднага а го питате какво иска и посочвате ябълката до чашата с въпроса: Ябълката ли искаш ? Идеята е да провокирате говор в него и да си поиска водата дори с думата "да". След като му я подате , няколко пъти пак повтаряте: Ааа искаш водата. Ето ти водата . Или  съответно нещото ,което иска. Да чува думата.
5.) Играете на звуците на животните. Те са в основата на проговарянето.
6.) Много добре ще му се отрази пускането на Ясла .
Дано съм била полезна.
Поздрави !

# 22
  • Мнения: 62
Здравейте!

Дъщеря ми е на две години и половина. От три месеца проговаря по-интензивно и вече казва доста думи, но повечето не ги изговаря правилно. Например вместо ябълка казва абъка. Чела съм, че трябва да използвам правилните думи, а не казаните грешно от нея. Правя го, но искам да ви попитам има ли какво друго да направя за да стимулирам да се опитва да ги казва правилно? Има думички, които си ги казва по-отдавна грешно и въпреки, че вече може да произнася всички букви от въпросната дума, пак си ползва старото изказване, което е грешно. Как да й помогна да подобри говора?
Да отбележа, че е много своенравна и не обича да отговаря или да прави нещо, което съм предложила. Например ако й кажа да изпее песен - тя не иска, а ако не съм й го предложила си пее често.

Здравейте Shanan4e !
Мисля , че в пълна сила ще Ви даде отговор на въпроса това , което съм написала по-горе на mary85.
Ако имате някакви допълнителни въпроси оставам на разположение.
Поздрави !

# 23
  • Мнения: 182
Здравейте, малкият ми син е на 11. До 4 години изобщо не говореше, нито думичка. Бях много притеснена, водих го на какви ли не изследвания, в Св. Никола и нищо, казваха, че всичко е наред. Проговори, като започна да ходи на градина, даже първият ден като го заведох и учителките не са знаели кой е, защото не можеше да си каже името. Разбира се, аз ги предупредих, но те са забравили. Започна да ходи на логопед в градината, водих го и на други места. Сега говори добре, има малко проблем с Р -то, но не е толкова страшно. Понякога бърка думи, например: Аз искам да дойдем у тях. Не иска да чете, категорично отказва и хвърля книгите, дори не иска аз да му чета, запушва си ушите. Едвам си учи уроците. Но с математиката е добре, разбира задачите. Въпросът ми е има ли смисъл да посещаваме логопед, вече е голям или да наблегнем на нещо друго, което ще развие речта му.

# 24
  • Мнения: 62
Здравейте, малкият ми син е на 11. До 4 години изобщо не говореше, нито думичка. Бях много притеснена, водих го на какви ли не изследвания, в Св. Никола и нищо, казваха, че всичко е наред. Проговори, като започна да ходи на градина, даже първият ден като го заведох и учителките не са знаели кой е, защото не можеше да си каже името. Разбира се, аз ги предупредих, но те са забравили. Започна да ходи на логопед в градината, водих го и на други места. Сега говори добре, има малко проблем с Р -то, но не е толкова страшно. Понякога бърка думи, например: Аз искам да дойдем у тях. Не иска да чете, категорично отказва и хвърля книгите, дори не иска аз да му чета, запушва си ушите. Едвам си учи уроците. Но с математиката е добре, разбира задачите. Въпросът ми е има ли смисъл да посещаваме логопед, вече е голям или да наблегнем на нещо друго, което ще развие речта му.

Здравейте , Iv4eto_M !
Вашият казус е доста специфичен и ще си позволя да Ви отговоря от позицията на опита ми . Имам в кабинета доста идентичен случай. Момче на 11 без Р и добавящо М към някои думи. Например "Аз могаМ. " След 10 месечна борба вече имаме Р ,постигнато със страшно много труд от детето. Едва сега ще започваме да работим върху аграматичността на изказа. НО тук имам пълното съдействие на детето , което полага много усилия. При Вас до колкото разбирам не е точно така. Разбира се един логопед има какво да даде на детето Ви , и аз на Ваше място не бих оставила така нещата. Един аграматичен изказ неминуемо ще се отразява във всички сфери.
Поздрави !

# 25
  • Мнения: 494
Здравейте, дъщеря ми е на 1.11 м. , в речника си няма нито една думичка. Говори на бебешки неразбираем език. Казва мама, тата, но не с умисъл, а като сбор от срички. Нормално ли е според вас, и имам ли повод за притеснение.

# 26
  • Мнения: 62
Здравейте, дъщеря ми е на 1.11 м. , в речника си няма нито една думичка. Говори на бебешки неразбираем език. Казва мама, тата, но не с умисъл, а като сбор от срички. Нормално ли е според вас, и имам ли повод за притеснение.

Здравейте , Ani8314 !
Факт е , че "по учебник" би трябвали да сте по-напред с говора , НО децата ни не са чели този учебник и всяко е различно. В момента сте в период на бурно изграждане на говора. Детето Ви ползва така наречение бебешки жаргон , който е неразбираем ,но това е част от пътя на проговарянето. На Ваше място бих наблюдавала детето и бих направила консултация с логопед , когато детето навърши 3 години ако все още имате някакви притеснения.
Поздрави !

# 27
  • Мнения: 33
Здравейте! Името ми е Ренета от гр. Пловдив. Имам дъщеричка на 3г.и 1 месец,която почти всичко разбира,но все още не говори. Речника й е съставен предимно от бебешки звуци и съчетания от неразбираеми уви за нас все още думи. Все още е на постоянен памперс,който се опитах да премахна още преди половин година,но не се получи,защото колкото й да й обяснявам за гърнето и какво се прави,тя го възприе като играчка,с която си играеше и сякаш не бе готова не ме разбираше за какво става на въпрос. Сега в пролетните месеци и когато времето се позатопли пак ще опитам да го премахна,с повече търпение разбира се от моя страна и се надявам да успея. Понеже тя е второ детенце,баткото е на 10г. и също проговори доста късно на 3,6г. стабилно и от раз,възможно ли е при нея процеса да е аналогичен? Трябва ли да я заведа на логопед или да изчакам? Като деца нито аз, нито мъжът ми сме имали подобни проблеми,дори аз съм можела на 4,5г. да чета книжки.Ще съм благодарна на съвет! Предварително се извинявам,че е дълъг поста ми!

# 28
  • Мнения: 62
Здравейте! Името ми е Ренета от гр. Пловдив. Имам дъщеричка на 3г.и 1 месец,която почти всичко разбира,но все още не говори. Речника й е съставен предимно от бебешки звуци и съчетания от неразбираеми уви за нас все още думи. Все още е на постоянен памперс,който се опитах да премахна още преди половин година,но не се получи,защото колкото й да й обяснявам за гърнето и какво се прави,тя го възприе като играчка,с която си играеше и сякаш не бе готова не ме разбираше за какво става на въпрос. Сега в пролетните месеци и когато времето се позатопли пак ще опитам да го премахна,с повече търпение разбира се от моя страна и се надявам да успея. Понеже тя е второ детенце,баткото е на 10г. и също проговори доста късно на 3,6г. стабилно и от раз,възможно ли е при нея процеса да е аналогичен? Трябва ли да я заведа на логопед или да изчакам? Като деца нито аз, нито мъжът ми сме имали подобни проблеми,дори аз съм можела на 4,5г. да чета книжки.Ще съм благодарна на съвет! Предварително се извинявам,че е дълъг поста ми!

Здравейте , Ренета !
Отговора ми към Вас ще е кратък. Няма какво повече да чакате. Време Ви е за консултация с логопед , който ще прецени как да действате и има ли реални проблеми.
Поздрави !

# 29
  • Мнения: 144
Здравейте!
Синът ми е на година и девет месеца. Казва "мама", "тати", "баба", "деди", "кола", "айде", "ам", "да", "не", "дай", "гол", "няма" и "не знам" "топче", казва как правят кучето и патето. Напоследък прави и кратки изречение като "Мамо, дай", "Айде ам" и други. Според вас достатъчно ли е за неговата възраст и имам ли повод за притеснение?

Благодаря предварително!

Последна редакция: вт, 14 мар 2023, 20:07 от heydi

# 30
  • Мнения: 62
Здравейте!
Синът ми е на година и девет месеца. Казва "мама", "тати", "баба", "деди", "кола", "айде", "ам", "да", "не", "дай", "гол", "няма" и "не знам" "топче", казва как правят кучето и патето. Напоследък прави и кратки изречение като "Мамо, дай", "Айде ам" и други. Според вас достатъчно ли е за неговата възраст и имам ли повод за притеснение?

Благодаря предварително!

Здравейте , heydi !
Нямате повод за никакви притеснения . Продължавайте да учите звуците на животните и да играете.
Поздрави !

# 31
  • Мнения: 5
Здравейте др Славчева
Синът ми е на 2г и 2м
Да кажа че бременност мина леко ,направихме всички необходими изследвания за мое спокойствие всичко беше наред
Роди се секцио,беше седалищно!
Мина през тежък с рефлукс, алергия към белтък и глутен, но да кажа че вече е добре!
Притеснявам се че не говори ,казва отделни думи, знае да кажа почти всичко
Изпълнява команди,каквото му кажа но не говори /или бърбори на китайски/!
Моля ми за съвет, защото вече много се притеснявам, дайте ми насоки към кого и какво да направя за да изключи от съзнанието си разни мои мисли !
Обищителен е,радва се на децата като ги види,много помни което ми прави впечатление, пак казвам разбира всичко!
Предстои му скоро да тръгне на ясла!
Имам ли повод за притеснение?
Благодаря ви предварително!

# 32
  • Мнения: 258
Привет и от мен, д-р Славчева, сина ми е на 1г9м и за момента не използва нито една дума, в която да влага смисъл, а си бръщолеви на бебешки. Има няколко фактора, които подозирам, че имат общо с това, че не е проговорил все още, но исках да се консултирам все пак дали има нужда от намеса на специалисти. Като за начало скоро му махнахме залъгалката, тоест до преди около месец беше с нея 90% от времето. Ходи на ясла от 7-8 месеца, социален е, нормално се развива за възрастта си, но освен, че не говори, не си разпознава името. Възможно е това да е породено от факта, че много често го наричаме с умалителни имена, които са различни от името му, но все пак... Опитваме се да му повтаряме думи, показвайки смисъла им, четем книжки, говорим постоянно, но резултат няма. Баща му е проговорил след 2г възраст, не знам дали има общо. Разбира значението на повечето неща, които му казваме, защото реагира с действия. Като допълващ фактор, който може да играе роля в забавянето, бих добавила, че ние с баща му доста често използваме чуждици в речта си, дали това може да го обърква допълнително? Има ли как да подпомогнем проговарянето и в кой момент трябва да търсим професионална помощ?

# 33
  • Мнения: 62
Здравейте др Славчева
Синът ми е на 2г и 2м
Да кажа че бременност мина леко ,направихме всички необходими изследвания за мое спокойствие всичко беше наред
Роди се секцио,беше седалищно!
Мина през тежък с рефлукс, алергия към белтък и глутен, но да кажа че вече е добре!
Притеснявам се че не говори ,казва отделни думи, знае да кажа почти всичко
Изпълнява команди,каквото му кажа но не говори /или бърбори на китайски/!
Моля ми за съвет, защото вече много се притеснявам, дайте ми насоки към кого и какво да направя за да изключи от съзнанието си разни мои мисли !
Обищителен е,радва се на децата като ги види,много помни което ми прави впечатление, пак казвам разбира всичко!
Предстои му скоро да тръгне на ясла!
Имам ли повод за притеснение?
Благодаря ви предварително!

Здравейте , Жени Минева.
Това, което споделяте, на мен ми изглежда съвсем в норма. Очевидно е, че все пак сте доста притеснена, а майчиното чувство не е за пренебрегване. Направете си една консултация с логопед и той ще Ви насочи, ако нещо го притесни.
Поздрави!

Последна редакция: чт, 23 мар 2023, 11:46 от Hия

# 34
  • Мнения: 62
Привет и от мен, д-р Славчева, сина ми е на 1г9м и за момента не използва нито една дума, в която да влага смисъл, а си бръщолеви на бебешки. Има няколко фактора, които подозирам, че имат общо с това, че не е проговорил все още, но исках да се консултирам все пак дали има нужда от намеса на специалисти. Като за начало скоро му махнахме залъгалката, тоест до преди около месец беше с нея 90% от времето. Ходи на ясла от 7-8 месеца, социален е, нормално се развива за възрастта си, но освен, че не говори, не си разпознава името. Възможно е това да е породено от факта, че много често го наричаме с умалителни имена, които са различни от името му, но все пак... Опитваме се да му повтаряме думи, показвайки смисъла им, четем книжки, говорим постоянно, но резултат няма. Баща му е проговорил след 2г възраст, не знам дали има общо. Разбира значението на повечето неща, които му казваме, защото реагира с действия. Като допълващ фактор, който може да играе роля в забавянето, бих добавила, че ние с баща му доста често използваме чуждици в речта си, дали това може да го обърква допълнително? Има ли как да подпомогнем проговарянето и в кой момент трябва да търсим професионална помощ?

Здравейте, CinnamonBun!
Бръщолевенето на бебешки е чудесно. Сигурни ли сте, че не използва нито една дума. в която да влага смисъл? В процеса на проговаряне за активен речник се смята дори например звук О, ако всеки път, когато детето взима или сочи мечето, то е О, или  когато види картинка с мече, казва О. Тоест съотнася "думата" О с мечето. Жестът с ръка за "дай" също се причислява към активния речник, както и други жестове като сочене.
Да, биберонът до толкова късно неминуемо е забавил проговарянето и, поне за мен, е притеснително, че не знае името си. Опитайте да го наричате само с името му и вижте дали ще има резултат. Чуждиците не са повод за притеснения. Децата са изключително умни и сензитивни и не мисля , че това може да го обърка.
Поздрави!

Последна редакция: пт, 07 апр 2023, 16:42 от Рaдост

# 35
  • Мнения: 150
Здравейте, сина ми е на 2,7 месеца. Разбира почти всичко, което му се говори, знае наименованията на много животни, какви звуци издават, повтаря ги, знае имената на много предмети и т.н. но не може да ги изговаря. Беше под 1 г, когато започна да казва мама, тата, баба, деде, кака. После започна да казва бу, тата(чанта), пуф-паф, ам-ам, не, да, там, давай,  и др такива "думички", както и негови си които той си измисля за наименуване на нещо. И дотам. Не казва вода, не казва дай, не си казва името, не прави съчетания от 2 думи и не желае да повтаря. Когато се опитам да го накарам да каже някоя дума почва да вика не, не не и не иска. А от друга страна понякога сам решава и повтаря дума, която е чул и му харесва. Показва на колко е години, много е сръчен, рисува, реди пъзели, играе логически игри за възрастта му, никакъв проблем не виждам в развитието му досега, освен това,че отказва да говори. Баща му е проговорил на 3 г, ако това има значение. Рано ли е да се тревожим, все пак съм чувала доста по-потресаващи случаи от нашия, но ви моля за съвет дали има нужда от логопед и кога да се обърнем към него ако има нужда?

# 36
  • Мнения: 62
Здравейте, сина ми е на 2,7 месеца. Разбира почти всичко, което му се говори, знае наименованията на много животни, какви звуци издават, повтаря ги, знае имената на много предмети и т.н. но не може да ги изговаря. Беше под 1 г, когато започна да казва мама, тата, баба, деде, кака. После започна да казва бу, тата(чанта), пуф-паф, ам-ам, не, да, там, давай,  и др такива "думички", както и негови си които той си измисля за наименуване на нещо. И дотам. Не казва вода, не казва дай, не си казва името, не прави съчетания от 2 думи и не желае да повтаря. Когато се опитам да го накарам да каже някоя дума почва да вика не, не не и не иска. А от друга страна понякога сам решава и повтаря дума, която е чул и му харесва. Показва на колко е години, много е сръчен, рисува, реди пъзели, играе логически игри за възрастта му, никакъв проблем не виждам в развитието му досега, освен това,че отказва да говори. Баща му е проговорил на 3 г, ако това има значение. Рано ли е да се тревожим, все пак съм чувала доста по-потресаващи случаи от нашия, но ви моля за съвет дали има нужда от логопед и кога да се обърнем към него ако има нужда?

Здравейте, Катя !
Не сте казали дали детенце има някакви здравословни проблеми, например увеличени сливици. Първото, което бих Ви посъветвала, е да направите изследване за слуха. Той може да е намален и оттам да е забавянето в проговарянето и изнервеното поведение. След това  с резултатите сте за логопед, който да помогне на детенцето да навакса забавянето.  
Поздрави !

Последна редакция: пт, 07 апр 2023, 16:36 от Рaдост

# 37
  • Мнения: 150
Здравейте, сина ми е на 2,7 месеца. Разбира почти всичко, което му се говори, знае наименованията на много животни, какви звуци издават, повтаря ги, знае имената на много предмети и т.н. но не може да ги изговаря. Беше под 1 г, когато започна да казва мама, тата, баба, деде, кака. После започна да казва бу, тата(чанта), пуф-паф, ам-ам, не, да, там, давай,  и др такива "думички", както и негови си които той си измисля за наименуване на нещо. И дотам. Не казва вода, не казва дай, не си казва името, не прави съчетания от 2 думи и не желае да повтаря. Когато се опитам да го накарам да каже някоя дума почва да вика не, не не и не иска. А от друга страна понякога сам решава и повтаря дума, която е чул и му харесва. Показва на колко е години, много е сръчен, рисува, реди пъзели, играе логически игри за възрастта му, никакъв проблем не виждам в развитието му досега, освен това,че отказва да говори. Баща му е проговорил на 3 г, ако това има значение. Рано ли е да се тревожим, все пак съм чувала доста по-потресаващи случаи от нашия, но ви моля за съвет дали има нужда от логопед и кога да се обърнем към него ако има нужда?

Здравейте , Катя !
Не сте казали дали детенце има някакви здравословни проблеми например увеличени сливици. Първото което бих Ви посъветвала е да направите изследване за слуха . Той може да е намален и от там да е забавянето в проговарянето и изнервеното поведение. След това  с резултатите сте за логопед , който да помогне на детенцето да навакса забавянето. 
Поздрави !
Никакви здравословни проблеми няма, нито сливици, нито друго. За слуха съм правила опити, описани в интернет като шепнене и т.н. проблеми няма никакви също.

# 38
  • Мнения: 5 168
Здравейте, Катя!
Не съм съвсем сигурна дали въпросът ми е във Вашата "градинка", но много ще се радвам на мнение.
Имам момиченце на 10 седмици, чета ѝ всяка вечер различни книжки и ако/като започне да проявява интерес ще четем заедно, ще показвам и т.н. Някои от книжките, които съм купила са на английски макар че нямаме намерение да я отглеждаме двуезично. Ще има не малко досег с езика, но ще ѝ ги чета на български. В кой момент ще е от значение това, което говоря, да съвпада с това, което пише? Знам, че става въпрос за години напред, напълно наясно съм, че много дълго време детето ще гледа картинките. Искам да имам едно на ум за по-нататък, както и в какви книжки да инвестирам Simple Smile
Спомням си, че съм разглеждала комикси като малка, разпознавах по някоя буква, но ясно знаех, че не са на български и малко се ядосвах, че знам само част от символите и не мога да прочета нищо Simple Smile

# 39
  • Мнения: 62
Здравейте, Катя!
Не съм съвсем сигурна дали въпросът ми е във Вашата "градинка", но много ще се радвам на мнение.
Имам момиченце на 10 седмици, чета ѝ всяка вечер различни книжки и ако/като започне да проявява интерес ще четем заедно, ще показвам и т.н. Някои от книжките, които съм купила са на английски макар че нямаме намерение да я отглеждаме двуезично. Ще има не малко досег с езика, но ще ѝ ги чета на български. В кой момент ще е от значение това, което говоря, да съвпада с това, което пише? Знам, че става въпрос за години напред, напълно наясно съм, че много дълго време детето ще гледа картинките. Искам да имам едно на ум за по-нататък, както и в какви книжки да инвестирам Simple Smile
Спомням си, че съм разглеждала комикси като малка, разпознавах по някоя буква, но ясно знаех, че не са на български и малко се ядосвах, че знам само част от символите и не мога да прочета нищо Simple Smile

Здравейте, Inferiya!
Не питате мен, но ще си позволя да отговоря.  Много е важно речта  която слушат децата, да е от водещия език на средата. Тоест, ако живеете в България, това е български език. Децата в първата година трупат пасивен речник и ако добавите друг език в речта вкъщи, това може ще забави проговарянето. На какъв език са написани книжките ще има значение след третата година.
Поздрави!

Последна редакция: пт, 07 апр 2023, 16:35 от Рaдост

# 40
  • Мнения: 5 168
Здравейте, Веселка! Съжалявам за объркването, Катя е дамата от последния коментар и следродилният ми мозък се е объркал Simple Smile
Много благодаря, значи до третата годинка мога да си превеждам спокойно в действие Simple Smile

# 41
  • Мнения: 10
Здравейте,
Не зная дали въпросът ми е точно за тази тема, но все пак съм притеснена.Става въпрос за дете на 1 година и 4 месеца, което не иска да приема друга храна, освен пасирана т.е. не дъвче/преглъща парчета.  Често се дави и има позиви за повръщане. Мина през тежък рефлукс, който не е отшумял напълно. Отделно е назад с говора- издава много звуци, но рядко имитира ( постоянно му повтарям кое животно как прави). Говори
на бебешки, доста вика- пее. Казва чао чао, тате, мама, кака, буу, па-па, когато пожелае. Притеснявам се, дали се развива нормално.Благодаря за отделеното време.

# 42
  • Мнения: 62
Здравейте,
Не зная дали въпросът ми е точно за тази тема, но все пак съм притеснена.Става въпрос за дете на 1 година и 4 месеца, което не иска да приема друга храна, освен пасирана т.е. не дъвче/преглъща парчета.  Често се дави и има позиви за повръщане. Мина през тежък рефлукс, който не е отшумял напълно. Отделно е назад с говора- издава много звуци, но рядко имитира ( постоянно му повтарям кое животно как прави). Говори
на бебешки, доста вика- пее. Казва чао чао, тате, мама, кака, буу, па-па, когато пожелае. Притеснявам се, дали се развива нормално.Благодаря за отделеното време.


Здравейте, Дива 21!
Притеснително е дете на тази възраст да яде само пасирана храна. Не е нормално да не дъвче.  Има колеги, които се занимават с хранителни разстройства , но за съжаление аз няма да мога дам насоки.
Самото НЕдъвчене ще доведе до общо забавяне на развитието на речта и съветът ми е да потърсите специалист, който  се занимава с такива разстройства.
Поздрави!

Последна редакция: пт, 07 апр 2023, 16:33 от Рaдост

# 43
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Здравейте! Синът ни е на 2г5м и говори много малко. Изречения въобще не съставя дори от 2 думи. Думите, които произнася пък са доста неразбираеми - само ние си знаем какво иска да каже. Например ябълка=абка, сок=ки, бисквитки=пки, лампа=аппа, дядо=дуду, вода=пруфти с устни, мяу=яй, браво=баво
Някой думи са доста ясни, например мама, мамо, тати, кака, баба, ам-ам, капка, дай, да, не, ако.
Има и други, но тези ползваме най-често.
Понякога се опитва да каже дума, но изфъфля част от звуците и въобще не му се разбира.
Себе си (Борко) нарича Боко или Коко, а братчето му Оги - Ики/Аги/Огуи.
Показва с 2 пръстчета на едната ръка, че е на 2г.

Финната моторика мисля, че е доста добре. Захранван е по ЗВБ и дъвче солидна храна от много рано. Усвои пинсетния захват бързо. На 9-10м се справяше добре с низанката и други подобни игри. Не обича пъзели и подобни тихи игри, но може да свързва парченца като му давам. Има търпение за различни деликатни действия (които го вълнуват), като например да отвори сам торбичка с клипс или да налива течност в чаша. Също много обича да нарежда предмети в редичка, като винаги гледа да са прецизно поставени плътно един до друг.

За грубата моторика - пропълзя на 6м, а проходи на 11м. На 1г вървеше стабилно. Сега скача и щурее доста, но не проявява интерес да се облича сам например.

От бебе му чета книжки и до ден днешен много обича. Четем ежедневно дори такива, които са за по-големи деца и които имат повече текст отколкото картинки.

До 2г възраст не беше гледал абсолютно никакви екрани. След това му се роди братче и започнахме да пускаме по малко.

Ходи на ясла от септември с доста прекъсвания за боледуване.

Като темперамент е доста щур и голям изследовател. Като отидем на гости започва да обикаля всички стаи. Обича да се включва много в домакинските задължения и особено много обича да меси тесто. Много е емоционален и често плаче за различни неща. Имаше период с тръшкане ежедневието по няколко пъти на ден особено покрай появата на братчето.

Разбира абсолютно всичко. Помни инструкции или обещания, които трябва да се случат по-късно.
Виждам, че иска и има желание да говори, но не може. Понякога се мъчи да разкаже нещо, но казва само Ъ Ъ Ъ и сочи на посоки. Обяснява с мимики и жестове например, че в яслата са се сбили с друго дете. Когато му казваме да повтори думичка се опитва, но понякога не се получава и се засрамва.

Като бебе гукаше много, на 3м казваше "агу" и на 6м започна ясно да повтаря срички.

Стана прекалено дълго и спирам до тук. Hug Какъв съвет бихте би дали, за да започне да ползва повече думи и изречения? Възможно ли е това, че много често боледува, плюс новия член на семейството (бебе на 6м) да са оказали влияние в говора?

Последна редакция: чт, 06 апр 2023, 09:52 от Jinx ❤

# 44
  • Мнения: 62
Здравейте! Синът ни е на 2г5м и говори много малко. Изречения въобще не съставя дори от 2 думи. Думите, които произнася пък са доста неразбираеми - само ние си знаем какво иска да каже. Например ябълка=абка, сок=ки, бисквитки=пки, лампа=аппа, дядо=дуду, вода=пруфти с устни, мяу=яй, браво=баво
Някой думи са доста ясни, например мама, мамо, тати, кака, баба, ам-ам, капка, дай, да, не, ако.
Има и други, но тези ползваме най-често.
Понякога се опитва да каже дума, но изфъфля част от звуците и въобще не му се разбира.
Себе си (Борко) нарича Боко или Коко, а братчето му Оги - Ики/Аги/Огуи.
Показва с 2 пръстчета на едната ръка, че е на 2г.

Финната моторика мисля, че е доста добре. Захранван е по ЗВБ и дъвче солидна храна от много рано. Усвои пинсетния захват бързо. На 9-10м се справяше добре с низанката и други подобни игри. Не обича пъзели и подобни тихи игри, но може да свързва парченца като му давам. Има търпение за различни деликатни действия (които го вълнуват), като например да отвори сам торбичка с клипс или да налива течност в чаша. Също много обича да нарежда предмети в редичка, като винаги гледа да са прецизно поставени плътно един до друг.

За грубата моторика - пропълзя на 6м, а проходи на 11м. На 1г вървеше стабилно. Сега скача и щурее доста, но не проявява интерес да се облича сам например.

От бебе му чета книжки и до ден днешен много обича. Четем ежедневно дори такива, които са за по-големи деца и които имат повече текст отколкото картинки.

До 2г възраст не беше гледал абсолютно никакви екрани. След това му се роди братче и започнахме да пускаме по малко.

Ходи на ясла от септември с доста прекъсвания за боледуване.

Като темперамент е доста щур и голям изследовател. Като отидем на гости започва да обикаля всички стаи. Обича да се включва много в домакинските задължения и особено много обича да меси тесто. Много е емоционален и често плаче за различни неща. Имаше период с тръшкане ежедневието по няколко пъти на ден особено покрай появата на братчето.

Разбира абсолютно всичко. Помни инструкции или обещания, които трябва да се случат по-късно.
Виждам, че иска и има желание да говори, но не може. Понякога се мъчи да разкаже нещо, но казва само Ъ Ъ Ъ и сочи на посоки. Обяснява с мимики и жестове например, че в яслата са се сбили с друго дете. Когато му казваме да повтори думичка се опитва, но понякога не се получава и се засрамва.

Като бебе гукаше много, на 3м казваше "агу" и на 6м започна ясно да повтаря срички.

Стана прекалено дълго и спирам до тук. Hug Какъв съвет бихте би дали, за да започне да ползва повече думи и изречения? Възможно ли е това, че много често боледува, плюс новия член на семейството (бебе на 6м) да са оказали влияние в говора?

Здравейет , Jinx.
Според мен сте си съвсем в норма. Всички тези "неразбираеми" за другите думи всъщност са си активен речник. Независимо че само Вие го разбирате. Няма какво повече да направите, освен да дадете още малко време на детето да донатрупа пасивен и активен речник. Смятам, че много скоро ( в рамките на няколко месеца) ще чуете така бленуваните изречения от две и повече думи.
Поздрави!

Последна редакция: пт, 07 апр 2023, 16:31 от Рaдост

# 45
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Скрит текст:
Здравейте! Синът ни е на 2г5м и говори много малко. Изречения въобще не съставя дори от 2 думи. Думите, които произнася пък са доста неразбираеми - само ние си знаем какво иска да каже. Например ябълка=абка, сок=ки, бисквитки=пки, лампа=аппа, дядо=дуду, вода=пруфти с устни, мяу=яй, браво=баво
Някой думи са доста ясни, например мама, мамо, тати, кака, баба, ам-ам, капка, дай, да, не, ако.
Има и други, но тези ползваме най-често.
Понякога се опитва да каже дума, но изфъфля част от звуците и въобще не му се разбира.
Себе си (Борко) нарича Боко или Коко, а братчето му Оги - Ики/Аги/Огуи.
Показва с 2 пръстчета на едната ръка, че е на 2г.

Финната моторика мисля, че е доста добре. Захранван е по ЗВБ и дъвче солидна храна от много рано. Усвои пинсетния захват бързо. На 9-10м се справяше добре с низанката и други подобни игри. Не обича пъзели и подобни тихи игри, но може да свързва парченца като му давам. Има търпение за различни деликатни действия (които го вълнуват), като например да отвори сам торбичка с клипс или да налива течност в чаша. Също много обича да нарежда предмети в редичка, като винаги гледа да са прецизно поставени плътно един до друг.

За грубата моторика - пропълзя на 6м, а проходи на 11м. На 1г вървеше стабилно. Сега скача и щурее доста, но не проявява интерес да се облича сам например.

От бебе му чета книжки и до ден днешен много обича. Четем ежедневно дори такива, които са за по-големи деца и които имат повече текст отколкото картинки.

До 2г възраст не беше гледал абсолютно никакви екрани. След това му се роди братче и започнахме да пускаме по малко.

Ходи на ясла от септември с доста прекъсвания за боледуване.

Като темперамент е доста щур и голям изследовател. Като отидем на гости започва да обикаля всички стаи. Обича да се включва много в домакинските задължения и особено много обича да меси тесто. Много е емоционален и често плаче за различни неща. Имаше период с тръшкане ежедневието по няколко пъти на ден особено покрай появата на братчето.

Разбира абсолютно всичко. Помни инструкции или обещания, които трябва да се случат по-късно.
Виждам, че иска и има желание да говори, но не може. Понякога се мъчи да разкаже нещо, но казва само Ъ Ъ Ъ и сочи на посоки. Обяснява с мимики и жестове например, че в яслата са се сбили с друго дете. Когато му казваме да повтори думичка се опитва, но понякога не се получава и се засрамва.

Като бебе гукаше много, на 3м казваше "агу" и на 6м започна ясно да повтаря срички.

Стана прекалено дълго и спирам до тук. Hug Какъв съвет бихте би дали, за да започне да ползва повече думи и изречения? Възможно ли е това, че много често боледува, плюс новия член на семейството (бебе на 6м) да са оказали влияние в говора?

Здравейет , Jinx.
Според мен сте си съвсем в норма. Всички тези "неразбираеми" за другите думи всъщност са си активен речник. Независимо , че само Вие го разбирате. Няма какво повече да направите освен да дадете още малко време на детето да донатрупа пасивен и активен речник . Смятам , че много скоро ( в рамките на няколко месеца) ще чуете така бленуваните изречения от две и повече думи.
Поздрави !

Много благодаря! Blush

# 46
  • Мнения: 115
Здравейте, дъщеря ми става скоро на 4 годинки, но още бърка местоименията-за момчето казва-тя, за момичето той и т.н. Като я попитам “Искаш ли банан?” например ми казва-“не искаш”. Винаги я поправям и обяснявам, понякога ги вкарва правилно, но повечето пъти ги обърква. Хубаво казва “р”, с някой сложни думи доста добре борави, но например думата “компютър”, я казва “хикупер”, думата пеперуда-пеТеруда. Може да брои почти до 20, знае цветовете на бг и на английски, прави сложни изречения, буквите от азбуката знае. Но с някои думички й е трудно и така ги е запаметила въпреки, че я поправям. Как да стимулирам правилната реч и нормално ли е на тази възраст да ги бърка?

# 47
  • Мнения: 62
Здравейте, дъщеря ми става скоро на 4 годинки, но още бърка местоименията-за момчето казва-тя, за момичето той и т.н. Като я попитам “Искаш ли банан?” например ми казва-“не искаш”. Винаги я поправям и обяснявам, понякога ги вкарва правилно, но повечето пъти ги обърква. Хубаво казва “р”, с някой сложни думи доста добре борави, но например думата “компютър”, я казва “хикупер”, думата пеперуда-пеТеруда. Може да брои почти до 20, знае цветовете на бг и на английски, прави сложни изречения, буквите от азбуката знае. Но с някои думички й е трудно и така ги е запаметила въпреки, че я поправям. Как да стимулирам правилната реч и нормално ли е на тази възраст да ги бърка?

Здравейте , Quatre !
Не, на тази възраст не е редно да ги бърка и има нужда от работа. Ако искате пратете ми на лично съобщение мейл за връзка с Вас и ще Ви пратя материали , с които може да пробвате работа в къщи. Ако не стане ,задължително консултация с логопед.
Поздрави !

# 48
  • Мнения: 115
Здравейте, дъщеря ми става скоро на 4 годинки, но още бърка местоименията-за момчето казва-тя, за момичето той и т.н. Като я попитам “Искаш ли банан?” например ми казва-“не искаш”. Винаги я поправям и обяснявам, понякога ги вкарва правилно, но повечето пъти ги обърква. Хубаво казва “р”, с някой сложни думи доста добре борави, но например думата “компютър”, я казва “хикупер”, думата пеперуда-пеТеруда. Може да брои почти до 20, знае цветовете на бг и на английски, прави сложни изречения, буквите от азбуката знае. Но с някои думички й е трудно и така ги е запаметила въпреки, че я поправям. Как да стимулирам правилната реч и нормално ли е на тази възраст да ги бърка?

Здравейте , Quatre !
Не, на тази възраст не е редно да ги бърка и има нужда от работа. Ако искате пратете ми на лично съобщение мейл за връзка с Вас и ще Ви пратя материали , с които може да пробвате работа в къщи. Ако не стане ,задължително консултация с логопед.
Поздрави !

Пращам ви! Благодаря Simple Smile

# 49
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 030
Здравейте,какъв активен речник трябва да има едно 18-месечно бебе?Наскоро ми попадна нейде из виртуалното пространство една снимка, където пишеше,че трябва да са 20-30 думи поне,а моето бебе има не повече от 15(като вътре включвам и звуците на някои животни).Иначе разбира,пасивният му речник е сигурно 200+ думи, което не знам дали е добре,но почти всеки ден учим по някоя нова чрез картинки и сочене.Големият ми син е аутист със синдром на Аспергер и проговори много бавно и трудно и от там произтичат притесненията ми.

# 50
  • Мнения: 62
Здравейте,какъв активен речник трябва да има едно 18-месечно бебе?Наскоро ми попадна нейде из виртуалното пространство една снимка, където пишеше,че трябва да са 20-30 думи поне,а моето бебе има не повече от 15(като вътре включвам и звуците на някои животни).Иначе разбира,пасивният му речник е сигурно 200+ думи, което не знам дали е добре,но почти всеки ден учим по някоя нова чрез картинки и сочене.Големият ми син е аутист със синдром на Аспергер и проговори много бавно и трудно и от там произтичат притесненията ми.

Здравейте , Елислава!
Дете на 18 месеца в норма би трябвало да има около 20 думи. Броите правилно звуците на животните , но имайте предвид , че и жестовете тук също се броят за активен речник ( сочене , дай и др. ) . На тази възраст би трбвало да може да посочи една или две части на тялото си. Например къде е кракът ,коремът ,главата или друго. По това , което пишете , не виждам причина на този етап да се притеснявате.
Поздрави !

# 51
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 030
Благодаря Ви.Всички части на тялото знае и ги сочи...

# 52
  • Мнения: 7 061
Какви упражнения се прилагат при малко по-обилно слюноотделяне детето е на три г.явно не е от зъбите

# 53
  • Мнения: 62
Какви упражнения се прилагат при малко по-обилно слюноотделяне детето е на три г.явно не е от зъбите


Здравейте , Mimi9999 !
Преди да се говори за каквито и да било упражнения ,трябва да се знае причината за обилната саливация. Има ли придружаващи симптоми освен този ? Посетили ли сте невролог ? Ако искате пишете на лично съобщение. Така не мога да дам насоки.
Поздрави !

# 54
  • Мнения: 1 804
Здравейте, надявам се че Вие бихте могли да ми помогнете! Става на въпрос за детенце на 14м. За момента не казва думички и не сочи с пръстче. Обожава да гледа книжки, като сам прелиства страниците и настоява да му казвам къде какво има, но като казва "ммм" и ме поглежда. Научил е много предмети и животни от тях, както и физически такива, но като попитам кое къде е само поглежда. Когато иска нещо, което е на високо протяга ръка сякаш искаш да го хване. Така правя и понякога когато го попитам къде е по-отдалечен предмет.
Проследява като му посочвам нещо на разстояние, но само ако е до метър да кажем. Примерно като минават самолети не гледа нагоре докато соча.
Не зная фината мотирика дали е ок за възрастта. Може да слага топче в отвор, да пуска колички по писта, има добре развит пинсетен захват. Скоро започна да ниже рингове на конус. Проходи на 13м.
Имате ли някакви съвети как да стимулираме соченето с пръстче?

# 55
  • Мнения: 873
Здравей Веси .
Аз съм Танчето .
Скоро доведох ме  малкия Светльо при вас.
Започна когато го питаме за нещо той отговаря със да или не.
(Това ,Мими ,Габи,Кула,Кола,Кал,Ако,Пипи,Папа,КокоМау ,Бал бал )сигурно има още но за сега това съм запомнила и чула да казва малкия.
Хубава вечер

# 56
  • Мнения: 62
Здравейте, надявам се че Вие бихте могли да ми помогнете! Става на въпрос за детенце на 14м. За момента не казва думички и не сочи с пръстче. Обожава да гледа книжки, като сам прелиства страниците и настоява да му казвам къде какво има, но като казва "ммм" и ме поглежда. Научил е много предмети и животни от тях, както и физически такива, но като попитам кое къде е само поглежда. Когато иска нещо, което е на високо протяга ръка сякаш искаш да го хване. Така правя и понякога когато го попитам къде е по-отдалечен предмет.
Проследява като му посочвам нещо на разстояние, но само ако е до метър да кажем. Примерно като минават самолети не гледа нагоре докато соча.
Не зная фината мотирика дали е ок за възрастта. Може да слага топче в отвор, да пуска колички по писта, има добре развит пинсетен захват. Скоро започна да ниже рингове на конус. Проходи на 13м.
Имате ли някакви съвети как да стимулираме соченето с пръстче?

Здравейте , Bubbless .
Ще започна от там , че детенцето е доста малко. По това , което пишете не виждам нищо притеснително. Когато наблюдаваме толкова малки деца важните неща са да има очен контакт ( да отговаря на името си ) , ходенето на пръсти да е преодоляно , да няма съпътсващи движения ( така нареченото пърхане с ръце ), . Това са знаците които трябва да включат червената лампа.
Соченето с пръст , както и знака дай със свиване на пръстите се учат по подражание. Тоест начина за стимулиране е като го правите Вие. Винага придружавайте тези знаци със съответните думи ( това и дай ).
Поздрави !

# 57
  • Мнения: 62
Здравей Веси .
Аз съм Танчето .
Скоро доведох ме  малкия Светльо при вас.
Започна когато го питаме за нещо той отговаря със да или не.
(Това ,Мими ,Габи,Кула,Кола,Кал,Ако,Пипи,Папа,КокоМау ,Бал бал )сигурно има още но за сега това съм запомнила и чула да казва малкия.
Хубава вечер


Здравей , Танчето_30 !
Много ми е приятно , когато получавам обратна връзка във времето. Радвам се , че всичко е наред и продължавате напред.
Поздрави !

# 58
  • Мнения: 693
Здравейте,племенника ми е почти на 1 и 10м,но освен мама и рядко тате нищо друго не говори.Имитира животни.Рано ли е да потърсим помощ и какво бихте ни препоръчали?Благодаря!

# 59
  • Мнения: 62
Здравейте,племенника ми е почти на 1 и 10м,но освен мама и рядко тате нищо друго не говори.Имитира животни.Рано ли е да потърсим помощ и какво бихте ни препоръчали?Благодаря!

Здравейте , tornado 790 !
Ако няма нещо друго , което да Ви притеснява в поведението на детето е по-добре да изчакате с консултацията до около три години . За дете на 1год. и десет месеца това , което описвате е нормално. Прочетете съветите , които съм давала в темата за да не ги повтаряме тук. 
Поздрави !

# 60
  • Мнения: 693
Друго което ми прави впечатление е че в игра с други деца постоянно посяга да удари.Много е енергичен,като че ли иска да каже нещо но не може и постоянно те дърпа.Ьабравих да кажа,че яденето му се пасира .

# 61
  • Мнения: 62
Друго което ми прави впечатление е че в игра с други деца постоянно посяга да удари.Много е енергичен,като че ли иска да каже нещо но не може и постоянно те дърпа.Ьабравих да кажа,че яденето му се пасира .

Здравейте , tornado790 !
Яденето се пасира !
Обръщам се към всички които го правят . Моля Ви преустановете пасирането на храна постпенно след 6тия-8мия месец. Яденето на твърда храна и дъвченето е от изключително важно значение за правилното развитие на артикулационния апарат и проговарянето.
Детето е агресивно , защото не го разбират и не може да си каже. Главния ми съвет е постепенно и спешно приучаване към твърда храна , всичко това придружено с артикулационна гимнастика , която можете да правите под форма на игра в къщи.
Поздрави !

# 62
  • Мнения: 693
Много ви благодаря!

# 63
  • Мнения: 98
Здравейте,
детето ми е на 4 години и половина. Наблюдава се удължаване на гласните звуци, особено като бърза при формулиране на изреченията или се вълнува. Например Тааааате хааайде да ..... или когато думата започва с гласна е същото Иииииизи(ако повиква приятелка на име Изи). Ако и кажем дай пак бавничко си ги изговаря без проблем думите. Какво може да се направи?

# 64
  • Мнения: 62
Здравейте,
детето ми е на 4 години и половина. Наблюдава се удължаване на гласните звуци, особено като бърза при формулиране на изреченията или се вълнува. Например Тааааате хааайде да ..... или когато думата започва с гласна е същото Иииииизи(ако повиква приятелка на име Изи). Ако и кажем дай пак бавничко си ги изговаря без проблем думите. Какво може да се направи?


Здравейте , Елинор Лавендер !
Имате нужда от дихателни упражнения за правилно диафрагмено дишане. При тях се тренира , като се поема въздух през нослете и се издишва през свита уста ( все едно духа свещички на торта) . Това може да направите под форма на игра примерно с въртележките , които се духат или сапунени балони за духане. Също и издухване на леки топчета в определена цел. В кабинетна среда ще стане много по бързо . Има апаратура за сензорно дишане, с което детето много лесно осъзнава механизма на дишане и овладява диафрагменото дишане. Пробвайте с подръчните материли , и ако не стане се обърнете към логопед.
Поздрави !

Последна редакция: пн, 05 юни 2023, 12:27 от Веселка Славчева

# 65
  • Мнения: 494
Дъщеря ми е на 2г.и 1 месец, говори само на бебешки, не повтаря думички след нас или от книжки. Не посочва и части от тялото. Мисля да и дам още известно време, след това към кога трябва да се обърна за консултация. Мисля да изчакам до към 3г.

# 66
  • Мнения: 197
Здравейте! Синът ми е на 2,4 месеца. Не говори, казва само 2 като го попитаме на колко е и казва бее на въпроса как правят овцете.
Посочвал е с пръст, но рядко.
Баща му е проговорил след 3г.
В чужбина сме и ние му говорим на турски, като по пп ползваме и 30-40% бг.език, също чува и английски.
Гледа детски на англ.и турски.
Разбира много като му се говори.
Приказва си и на бебешки.
Няма деца, с които да си играе, самичък си е, не ходи на ясла.
Доста крещи, защото не говори и много ми е жал😑😢
Аз съм проговорила на 1г.и то като възрастен.
Като иска вода го питам, искаш ли вода и той казва "хъ"
Изпълнява команди, познава всички улици по които вървим, отдавна ми подава моите дрехи, обувки на мен, а на баща му нещата си ги дава не него. Мисля, че е хиперактивен или поне многоо енергичен, баща му е същия.
Имитира ни чудесно вкъщи.
Ако се разплача и той плаче, отвръща и на смях, усмивки.
Имам и съмнения и за аутизъм
1-заради липсващия говор
2-пърха с ръце, когато се развалнува
3-обожава гуми, да ги върти, да гледа пералня
4-подрежда неща, като чинии, макар и не в правилен ред
5-запушва си ушите с ръце
Но иначе има очен контакт, даже идва при мен и ме гледа в очите и си правим носле.
Играе си с деца и възрастни в парка, които вижда за 1ви път, социален е.
Хем прави неща, които ме притесняват, но и прави други, при които си казвам нищо му няма.
Просто ще проговори късно, като баща си и ще спре да пърха.
Скоро ще махаме памперса.
Сух е през нощта, когато има 💩 отива зад вратата, гади му се още от малък от мръсният памперс.
Как мога да му помогна да говори и според вас да се притеснявам ли за аутизъм?
Това че има очен контакт означава ли, че не е аутист? 🤔😶
Благодаря!

Последна редакция: чт, 08 юни 2023, 02:50 от Newmomy

# 67
  • Мнения: 62
Дъщеря ми е на 2г.и 1 месец, говори само на бебешки, не повтаря думички след нас или от книжки. Не посочва и части от тялото. Мисля да и дам още известно време, след това към кога трябва да се обърна за консултация. Мисля да изчакам до към 3г.

Здравейте, Ani8314!

Освен части на тялото, сочи ли с пръстче, когато иска нещо? Как иска нещо? Информацията, която сте дали, не ми е достатъчна. Бебешкото говорене си е в реда на нещата, но има ли функционални думи (значещи нещо, примерно О да значи мече)? Най-добре наистина докъм 3 да изчакате и да направите консултация с логопед, но не прахосвайте времето. Не спирайте да общувате с детето. Премахнете електронните устройства и му създайте спокойни условия за проговаряне. Не спирайте да четете.
Поздрави!

Последна редакция: чт, 08 юни 2023, 10:01 от Рaдост

# 68
  • Мнения: 62
Здравейте! Синът ми е на 2,4 месеца. Не говори, казва само 2 като го попитаме на колко е и казва бее на въпроса как правят овцете.
Посочвал е с пръст, но рядко.
Баща му е проговорил след 3г.
В чужбина сме и ние му говорим на турски, като по пп ползваме и 30-40% бг.език, също чува и английски.
Гледа детски на англ.и турски.
Разбира много като му се говори.
Приказва си и на бебешки.
Няма деца, с които да си играе, самичък си е, не ходи на ясла.
Доста крещи, защото не говори и много ми е жал😑😢
Аз съм проговорила на 1г.и то като възрастен.
Като иска вода го питам, искаш ли вода и той казва "хъ"
Изпълнява команди, познава всички улици по които вървим, отдавна ми подава моите дрехи, обувки на мен, а на баща му нещата си ги дава не него. Мисля, че е хиперактивен или поне многоо енергичен, баща му е същия.
Имитира ни чудесно вкъщи.
Ако се разплача и той плаче, отвръща и на смях, усмивки.
Имам и съмнения и за аутизъм
1-заради липсващия говор
2-пърха с ръце, когато се развалнува
3-обожава гуми, да ги върти, да гледа пералня
4-подрежда неща, като чинии, макар и не в правилен ред
5-запушва си ушите с ръце
Но иначе има очен контакт, даже идва при мен и ме гледа в очите и си правим носле.
Играе си с деца и възрастни в парка, които вижда за 1ви път, социален е.
Хем прави неща, които ме притесняват, но и прави други, при които си казвам нищо му няма.
Просто ще проговори късно, като баща си и ще спре да пърха.
Скоро ще махаме памперса.
Сух е през нощта, когато има 💩 отива зад вратата, гади му се още от малък от мръсният памперс.
Как мога да му помогна да говори и според вас да се притеснявам ли за аутизъм?
Това че има очен контакт означава ли, че не е аутист? 🤔😶
Благодаря!

Здравейте, Newmomy !
За да помогнете на детето да се успокои, първо трябва да решите въпроса с езика. При три езика едновременно е съвсем нормално детето да не проговаря и да е изнервено. Съветът ми е да изберете езика на държавата, в която сте, и временно да спрете всички останали езици под всякакви форми. Не се притеснявайте, веднъж като проговори, ще научи и другите. Оттук тръгвате и наблюдавате. Пърхането с ръце единствено е притеснително, но само този симптом не определя дали детето е аутист. Във вашия случай съм по скоро на мнение, че не е. Също така спрете телевизора и електронните устройства. Телевизор за фон с различни езици не Ви трябва. Това само влошава нещата. Пробвайте първо тези неща и вижте как ще му се отразят.
Поздрави!

Последна редакция: чт, 08 юни 2023, 10:04 от Рaдост

# 69
  • Варна
  • Мнения: 361
Здравейте! Дъщеря ми е на 10 год. и половина. Пиша Ви във връзка НВО за 4 клас. Точките й са 57 БЕЛ и 62.5 математика. Смятам, че са доста ниски. По математика бърка в текстовите задачи най- често. Чисто логически не си ги представя.  По БЕЛ прави доста правописни грешки. Тя проговори трудно. 3-та и 4-та група в градината посещава логопед. 3 пъти съм я водила на различни псохолози във времето. Казват, че не виждат нищо притеснително. Общителна е с децата, които харесва. Има си първа, втора и трета най-добра приятелка Simple Smile В клас й не смятам, че е най- добрата обучителна обстановка.  Доста е шумно, тя е от 8 до 5 и 30. Дисциплината не е много добра, като тя беше една от най-тихите, заради което може би в началото малко я тормозиха. Сега И тя говори в часовете и не я спирам за добро или лошо. Какво бихте ми препоръчали за лятото или за периода 5-7 клас.
П.п. за тези 4 години доста наблягаме на англ. език извън училище , заради което спрямо останалите деца и спрямо нейното представяне, там е на по-добро ниво и ще учи в паралелка с повече часове англ. език пак в същото училище.

# 70
  • Мнения: 2 628
Здравейте. Момче на 2.7 години, не говори, освен бебешко бърборене и няколко на брой думи. В това бърборене понякога има изреченията, но те се открояват много, много рядко -1 в месеца например. Днес каза "баня да ходя".
Логопед е категоричен, че му трябва терапия. Искам да попитам правилен ли е подхода, при който се прави възрастния, че не разбира какво иска детето?
Какво представлява логопедичната работа с толкова малко дете?

# 71
  • Мнения: 62
Здравейте! Дъщеря ми е на 10 год. и половина. Пиша Ви във връзка НВО за 4 клас. Точките й са 57 БЕЛ и 62.5 математика. Смятам, че са доста ниски. По математика бърка в текстовите задачи най- често. Чисто логически не си ги представя.  По БЕЛ прави доста правописни грешки. Тя проговори трудно. 3-та и 4-та група в градината посещава логопед. 3 пъти съм я водила на различни псохолози във времето. Казват, че не виждат нищо притеснително. Общителна е с децата, които харесва. Има си първа, втора и трета най-добра приятелка Simple Smile В клас й не смятам, че е най- добрата обучителна обстановка.  Доста е шумно, тя е от 8 до 5 и 30. Дисциплината не е много добра, като тя беше една от най-тихите, заради което може би в началото малко я тормозиха. Сега И тя говори в часовете и не я спирам за добро или лошо. Какво бихте ми препоръчали за лятото или за периода 5-7 клас.
П.п. за тези 4 години доста наблягаме на англ. език извън училище , заради което спрямо останалите деца и спрямо нейното представяне, там е на по-добро ниво и ще учи в паралелка с повече часове англ. език пак в същото училище.

Здравейте, Neli !
Това, което описвате, си е притеснително. Ако искате, снимайте ми някоя диктовка и ми я пратете на лично съобщение, за да видя какъв вид грешки прави. Чете ли книжки с разбиране?  По математика знае ли таблицата за умножение? Пишете ми и ще Ви дам насоки.
Поздрави!

Последна редакция: пт, 16 юни 2023, 10:14 от Рaдост

# 72
  • Мнения: 62
Здравейте. Момче на 2.7 години, не говори, освен бебешко бърборене и няколко на брой думи. В това бърборене понякога има изреченията, но те се открояват много, много рядко -1 в месеца например. Днес каза "баня да ходя".
Логопед е категоричен, че му трябва терапия. Искам да попитам правилен ли е подхода, при който се прави възрастн ия, че не разбира какво иска детето?
Какво представлява логопедичната работа с толкова малко дете?

Здравей, Дух !
И според мен сте си за логопедична терапия. Подкрепям с две ръце стратегията да се правите на неразбиращи, за да провокирате говор. Разбира се, като видите, че започва да се изнервя, спирате и сменяте тактиката с многократно повтаряне на думата. "Аааа, чашката искаш? Ето ти чашката." И така. Логопедичната терапия на тази възраст може да се опише с една дума - Игра. Ползват се ролеви игри спрямо интересите на детето. Игрите за фина моторика са в основата на проговарянето. Игра с пластилин, игри за изрязване, залепяне, нанизване, сглобяване. Игри с картинки за назоваване и много други.
Поздрави!

Последна редакция: пт, 16 юни 2023, 10:16 от Рaдост

# 73
  • Мнения: 3 018
Здравейте! Имам двуезични близначки на 17 месеца. Казват по няколко думи: мама, дада, shoes, вода, не, могат да имитират някои животински звуци: бау, па-па и т.н. Показват предмети от домакинството, обичайно ми носят правилния предмет, когато поискам да ми донесат зайчето или топката. Могат да имитират и “танци” при детски песнички (“едната мие другата, а пък двете - лицето”, например). И двете разпознават и отговорят на името си, сочат, махат за чао.

Поводът да пиша е дали покриват “нормата” за възрастта си (определено не смятам, че имат по 20 думи, което се посочва като стандарт). Отделно, макар и рядко, забелязвам инцидентно ходене на пръсти.

Поздрави и благодаря предварително!

# 74
  • Мнения: 62
Здравейте! Имам двуезични близначки на 17 месеца. Казват по няколко думи: мама, дада, shoes, вода, не, могат да имитират някои животински звуци: бау, па-па и т.н. Показват предмети от домакинството, обичайно ми носят правилния предмет, когато поискам да ми донесат зайчето или топката. Могат да имитират и “танци” при детски песнички (“едната мие другата, а пък двете - лицето”, например). И двете разпознават и отговорят на името си, сочат, махат за чао.

Поводът да пиша е дали покриват “нормата” за възрастта си (определено не смятам, че имат по 20 думи, което се посочва като стандарт). Отделно, макар и рядко, забелязвам инцидентно ходене на пръсти.

Поздрави и благодаря предварително!

Здравейте, TeoYo!
Самият факт , че са двуезични, прави нормално на тази възраст да имат по-малко като количество думи. Ако нямате възможност временно да ограничите единия език, докато другият се стабилизира, бих Ви посъветвала да обособите зони. Тоест вкъщи се говори на език Х , излезете ли от вратата, се говори на език У. При баба примерно пак се говори език Х и така...
Ходенето на пръсти би трябвало да е преодоляно до около месец/месец и половина след прохождането. Тоест зависи от момента на прохождане. Ако е минало повече време, задължително консултация първо с ортопед и ако трябва с невролог.
Поздрави!

Последна редакция: ср, 21 юни 2023, 09:47 от Рaдост

# 75
  • Мнения: 5 024
Пиша да си сверя часовника. Детето е на 2 години и 2 месеца коригирани, 2 години 3 месеца реални.

Говори на бебешки, но прави изречения от 2-3-4 думи, като ползва съществителни, прилагателни, глаголи, наречия и местоимения, но все още не съм я чувала да ползва съюзи и предлози. Граматиката куца, звучи като чужденец учещ български. Иначе има приличен речник, всичко разбира, включва се в разговорите на възрастните адекватно и като цяло нон стоп нещо говори - на хората, на куклите, разказва какво е правила. Няколко реални примерни изречения:

"Икам обличаме синьото окля" (Искам да облека синята рокля)
"Яка ходи пода мойето, типа мен кячето" (Ракът ходи по дъното на морето, ощипа ме по крачето)
"Седнаме пейката пайка" (Седим на пейката в парка)
"Пиям вода, ядам тота"  (Пия вода и ям торта)

Доколко това е в норма? Имате ли препоръки за лесни, домашни игри за научаване на предлози и съюзи и подобряване на произношението?

И не на последно място, рано ли е през септември, когато ще е на две години и шест месеца, да я запиша на английска забавачница? Привлича ме идеята да учи отрано чужд език, но и искам да е узряла за това.

Предварително благодаря!

# 76
  • Мнения: 66
Здравейте, засягам тема, която е засягана многократно (изчетох повечето тук), но тъй като всеки случай си е индивидуален, а пък може би и за успокоение + това да си излея душата някъде, имам нужда да споделя тук. Та... имам момченце на 2 години и 1 месец. Роден 36 г.с.. Не е бил в кувьоз. Проходи на година и 1-2 месеца. Изключително палав, активен, постоянно тича (а не ходи). Притеснението ми е, че не говори. Ама нищо не говори. И преди да продължа, съм длъжна да кажа, че на 6 месеца беше на невролог. После на година пак на невролог. На година и 8 на логопед. Не видяха нищо притесннително, като "започне да посещава ясла ще проговори". И понеже до септември има време, искам да си сверя часовника с други майки притеснени като мен.
Та повече за него - изпълнява команди. Знае всички основни цветове. Знае коя е мама, знае кой е тате, баба, дядо и т.н. Знае превозните средства, дори кое е гума, фар, и т.н. Разбира прости изречеения като "отиди и дай на маймуната да пие вода". Обаче не иска и не иска. Единствената дума, която казва е "мама". и то не знам колко осъзнато. Имам чувството, че просто не може да възпроизведе правилната сричка. Понякога със затворена уста се опитва да каже "бум", ама можете да се досетите как се казва "бум" със затворена уста. Та нормално ли е според вас, мога ли да му помогна някак? Относно храненето - не успява много добре да се храни сам, когато е супа. Иначе яде твърда храна, няма проблем с нея. Четем приказки и не гледа почти телевизия.

# 77
  • Мнения: 62
Пиша да си сверя часовника. Детето е на 2 години и 2 месеца коригирани, 2 години 3 месеца реални.

Говори на бебешки, но прави изречения от 2-3-4 думи, като ползва съществителни, прилагателни, глаголи, наречия и местоимения, но все още не съм я чувала да ползва съюзи и предлози. Граматиката куца, звучи като чужденец учещ български. Иначе има приличен речник, всичко разбира, включва се в разговорите на възрастните адекватно и като цяло нон стоп нещо говори - на хората, на куклите, разказва какво е правила. Няколко реални примерни изречения:

"Икам обличаме синьото окля" (Искам да облека синята рокля)
"Яка ходи пода мойето, типа мен кячето" (Ракът ходи по дъното на морето, ощипа ме по крачето)
"Седнаме пейката пайка" (Седим на пейката в парка)
"Пиям вода, ядам тота"  (Пия вода и ям торта)

Доколко това е в норма? Имате ли препоръки за лесни, домашни игри за научаване на предлози и съюзи и подобряване на произношението?

И не на последно място, рано ли е през септември, когато ще е на две години и шест месеца, да я запиша на английска забавачница? Привлича ме идеята да учи отрано чужд език, но и искам да е узряла за това.

Предварително благодаря!


Здравей , Макарон !
Всичко , което описваш си е в абсолютна норма. Предлозите е нормално на този етап да се бъркат. Как можеш да му помогнеш с тях? Първо трябва да се увериш , че ги разбира . Взимаш кутия и играчка и задаваш инструкции. Сложи играчката в кутията , пред кутията , зад кутията , на кутията. Ако има разбиране започваш да слагаш играчката и да питаш : "Къде е играчката ? " Това е пътя. Няма нищо специално. С постоянство и работа всичко ще се нормализира.
Относно английския , моето лично мнение е, че най - ранната възраст за вкарване на втори език е три години и то ако първия език е достатъчно стабилен.
Поздрави !

Последна редакция: ср, 05 юли 2023, 10:09 от Веселка Славчева

# 78
  • Мнения: 62
Здравейте, засягам тема, която е засягана многократно (изчетох повечето тук), но тъй като всеки случай си е индивидуален, а пък може би и за успокоение + това да си излея душата някъде, имам нужда да споделя тук. Та... имам момченце на 2 години и 1 месец. Роден 36 г.с.. Не е бил в кувьоз. Проходи на година и 1-2 месеца. Изключително палав, активен, постоянно тича (а не ходи). Притеснението ми е, че не говори. Ама нищо не говори. И преди да продължа, съм длъжна да кажа, че на 6 месеца беше на невролог. После на година пак на невролог. На година и 8 на логопед. Не видяха нищо притесннително, като "започне да посещава ясла ще проговори". И понеже до септември има време, искам да си сверя часовника с други майки притеснени като мен.
Та повече за него - изпълнява команди. Знае всички основни цветове. Знае коя е мама, знае кой е тате, баба, дядо и т.н. Знае превозните средства, дори кое е гума, фар, и т.н. Разбира прости изречеения като "отиди и дай на маймуната да пие вода". Обаче не иска и не иска. Единствената дума, която казва е "мама". и то не знам колко осъзнато. Имам чувството, че просто не може да възпроизведе правилната сричка. Понякога със затворена уста се опитва да каже "бум", ама можете да се досетите как се казва "бум" със затворена уста. Та нормално ли е според вас, мога ли да му помогна някак? Относно храненето - не успява много добре да се храни сам, когато е супа. Иначе яде твърда храна, няма проблем с нея. Четем приказки и не гледа почти телевизия.




Здравейте , Mariana.marinova.t !
Не е мормално на тази възраст да казва само Мама . Имате проблем и трябва да го намерите. Не е лошо да направите консултация за слуха . Може да го има , но да е силно намален и това да прави блокажа. При логопеда огледаха ли говорния апарат ?
  В такива случаи работата с детето е винаги от началото :  животните и техните звуци . Ако го влекат колички , ги бутате и бръмчите. Важно е да се възпроизвеждат звуци. И обърнете специалнно внимание на игрите за финна моторика ( редене , нанизване , сглобяване , пластилин , рисуване ) . Каквото му е приятно.
Поздрави !

# 79
  • Мнения: 66
Здравейте, засягам тема, която е засягана многократно (изчетох повечето тук), но тъй като всеки случай си е индивидуален, а пък може би и за успокоение + това да си излея душата някъде, имам нужда да споделя тук. Та... имам момченце на 2 години и 1 месец. Роден 36 г.с.. Не е бил в кувьоз. Проходи на година и 1-2 месеца. Изключително палав, активен, постоянно тича (а не ходи). Притеснението ми е, че не говори. Ама нищо не говори. И преди да продължа, съм длъжна да кажа, че на 6 месеца беше на невролог. После на година пак на невролог. На година и 8 на логопед. Не видяха нищо притесннително, като "започне да посещава ясла ще проговори". И понеже до септември има време, искам да си сверя часовника с други майки притеснени като мен.
Та повече за него - изпълнява команди. Знае всички основни цветове. Знае коя е мама, знае кой е тате, баба, дядо и т.н. Знае превозните средства, дори кое е гума, фар, и т.н. Разбира прости изречеения като "отиди и дай на маймуната да пие вода". Обаче не иска и не иска. Единствената дума, която казва е "мама". и то не знам колко осъзнато. Имам чувството, че просто не може да възпроизведе правилната сричка. Понякога със затворена уста се опитва да каже "бум", ама можете да се досетите как се казва "бум" със затворена уста. Та нормално ли е според вас, мога ли да му помогна някак? Относно храненето - не успява много добре да се храни сам, когато е супа. Иначе яде твърда храна, няма проблем с нея. Четем приказки и не гледа почти телевизия.




Здравейте , Mariana.marinova.t !
Не е мормално на тази възраст да казва само Мама . Имате проблем и трябва да го намерите. Не е лошо да направите консултация за слуха . Може да го има , но да е силно намален и това да прави блокажа. При логопеда огледаха ли говорния апарат ?
  В такива случаи работата с детето е винаги от началото :  животните и техните звуци . Ако го влекат колички , ги бутате и бръмчите. Важно е да се възпроизвеждат звуци. И обърнете специалнно внимание на игрите за финна моторика ( редене , нанизване , сглобяване , пластилин , рисуване ) . Каквото му е приятно.
Поздрави !

Много ви благодаря за отговора! Никой не му е проверявал слуха. Аз просто съм го пробвала в различни ситуации - например съм в другия край на стаята и тихичко казвам, че имам бисквита и той вече тича към мен, значи ме чува много добре! Не са му проверявали нищо при прегледа с логопеда! Тя сякаш още в началото си каза, че му е рано да работи с него и каза, да му четем приказки вкъщи и да започне да посещава ясла… на мен ми е странно, защото наистина понякога има желание да каже нещо, но сякаш не може. Мисля си и че с фината моторика не е много добре, не може например сам да си обуе чорапите. Всеки ден показвам как, той сякаш се изнервя и започва да ми дава чорапите аз да ги сложа…

# 80
  • Мнения: 12
Здравейте. Имам момченце на 1.9м, което има около 30-40 думи в речника, включително звуците на животните, превозните средства, часовника. Останалите са основните думи за възрастта, членовете на семейството, да, не, няма, някои наречия като друго, пак, топло. Разбира много, изпълнява сложни команди, взаимодейства с всички около себе си, сочи, има очен контакт, бяга, играе ролеви игри, разглежда книжки като голям, знае всички части на тялото, някои форми, изпълнява движения от римушки и песни. Притеснява ме все още оскъдната реч, негови връстници вече използват фрази и прости изречения. Знам, че всяко дете е индивидуално, но ми се иска да му помогна с игри или упражнения да използва повече думи. Прилагам всички съвети на специалистите за стимулиране, но засега няма голям ефект. Бихте ли споделили някакви конкретни упражнения и методи за подпомагане развитието на речта, които да са подходящи за тази възраст. Благодаря!

# 81
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 131
племенника ми е на 4 и не говори... вече не знаем към кого да се обърнем и не виждаме помощ от никъде.

# 82
  • Мнения: 62
племенника ми е на 4 и не говори... вече не знаем към кого да се обърнем и не виждаме помощ от никъде.

Здравейте , Deathcrush!
Как така не знаете към кого да се обърнете ? Правихте ли консултация с логопед  , невролог ?
Не чакайте , няма да мине  само. И НЕ ,няма да го израсте .Имате проблем и той изисква действие.
Поздрави !

# 83
  • Мнения: 62
Здравейте. Имам момченце на 1.9м, което има около 30-40 думи в речника, включително звуците на животните, превозните средства, часовника. Останалите са основните думи за възрастта, членовете на семейството, да, не, няма, някои наречия като друго, пак, топло. Разбира много, изпълнява сложни команди, взаимодейства с всички около себе си, сочи, има очен контакт, бяга, играе ролеви игри, разглежда книжки като голям, знае всички части на тялото, някои форми, изпълнява движения от римушки и песни. Притеснява ме все още оскъдната реч, негови връстници вече използват фрази и прости изречения. Знам, че всяко дете е индивидуално, но ми се иска да му помогна с игри или упражнения да използва повече думи. Прилагам всички съвети на специалистите за стимулиране, но засега няма голям ефект. Бихте ли споделили някакви конкретни упражнения и методи за подпомагане развитието на речта, които да са подходящи за тази възраст. Благодаря!

Здравейте !
За дете на тази възраст , покривате ( даже в повече ) нормите. Няма причина да се притеснявате и не сравнявайте детето. Всяко е индивидуално в определни рамки. Няма универсална рецепта как да помогнете нещата да стават по-бързо. Това ,което правя и в моя кабинет е да се водя по интересите на детето. Ако обича колички - играете на колички. Продължавайте да работите с детето и всичко ще си дойде на мястото.
Поздрави !

# 84
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 131
племенника ми е на 4 и не говори... вече не знаем към кого да се обърнем и не виждаме помощ от никъде.

Здравейте , Deathcrush!
Как така не знаете към кого да се обърнете ? Правихте ли консултация с логопед  , невролог ?
Не чакайте , няма да мине  само. И НЕ ,няма да го израсте .Имате проблем и той изисква действие.
Поздрави !
Майка  му го води по всякакви лекари. досега няма нито конкретна диагноза, нито пък някой казва какво точно му е . никой не е очаквал да мине само. просто лекарите с нищо не могат да помогнат и оставят всичко на майката.

# 85
  • Мнения: 62
племенника ми е на 4 и не говори... вече не знаем към кого да се обърнем и не виждаме помощ от никъде.

Здравейте , Deathcrush!
Как така не знаете към кого да се обърнете ? Правихте ли консултация с логопед  , невролог ?
Не чакайте , няма да мине  само. И НЕ ,няма да го израсте .Имате проблем и той изисква действие.
Поздрави !
Майка  му го води по всякакви лекари. досега няма нито конкретна диагноза, нито пък някой казва какво точно му е . никой не е очаквал да мине само. просто лекарите с нищо не могат да помогнат и оставят всичко на майката.

Здравейте !
Явно на детето трябва да се постави диагноза за да се знае в каква посока да се работи . Ние логопедите , можем да насочим , но нямаме право да поставяме диагнози дори да ги виждаме. Ако искате на лично ми разкажете повече за детето и ще Ви дам моето лично мнение.
Поздрави !

# 86
  • Мнения: 4
Добър ден,д-р Славчева!
Пише Ви една притеснена майка на един юнак на 1г и 10м.!
Детето ми послушно,разбира почти всичко,показва си нуждите,но до там!Пэрвото притеснително нещо е че не е казал още една думичка!Мъчи се да говори ,но до там!Най-интересното е ,че като беше на 7-8 месеца казваше срички и изведнъж спря!Моят съпруг е турчин и му говори предимно на този език,втори език е цългарски и грешката която допуснах е това,че му позволих да гледа тези образователни песнички на англ.език!
Второто ми притеснение е че не реагира на името си!Колкото и да го викам не се обръща,но разбра,че го викам,защото се смее например и почва да бяга като игра!Реагира когато му се скарам например или като му направя забележка!Разбира,че е направил нещо лошо и идва и започва да ме милва в знак на извинение!Няма проблем със слуха,защото си чува всичко,но избирателно!Не позволява да го уча на нещо или да му покажа,той си знае неговото и играта му е по-важна!Отгледахме си го саами с баща му предимно вкъщи и да излезем примерно е в някой парк на разхждка и няма много голяма комуникация с деца!Просто не иска или не може да общува с тях!
Моля Ви за съвет и според вас положението сериозно ли е?
Благодаря от сърце!

# 87
  • Мнения: 23
Здравейте. Пише Ви една много притеснена майка. Синът ми скоро направи 6 години и вече 3 години се борим с говорните му проблеми. Ходи на логопед в детската, водя го и допълнително, но напредъкът е много бавен. Догодина ще е на училище и това просто ме ужасява. Основните ни проблеми са с буквите г,к и р. Другите букви ги оправи, но с тези трите нещата не вървят. Казва "крава" примерно, но където има О след К (като котка, кола...) не може и това е, заменя с Т. Искам да попитам как мога да му помагам от вкъщи, има ли нещо, което да е от полза в изчистването на тези букви? Защо се получава така, че при никакви проблеми(слух, трета сливица, психологични проблеми) и след работа с четирима различни логопеди за 3 години почти непрекъснато той все още не говори ясно и има проблеми 😔? Вече се чудя къде бъркам.

# 88
  • Мнения: 62
Добър ден,д-р Славчева!
Пише Ви една притеснена майка на един юнак на 1г и 10м.!
Детето ми послушно,разбира почти всичко,показва си нуждите,но до там!Пэрвото притеснително нещо е че не е казал още една думичка!Мъчи се да говори ,но до там!Най-интересното е ,че като беше на 7-8 месеца казваше срички и изведнъж спря!Моят съпруг е турчин и му говори предимно на този език,втори език е цългарски и грешката която допуснах е това,че му позволих да гледа тези образователни песнички на англ.език!
Второто ми притеснение е че не реагира на името си!Колкото и да го викам не се обръща,но разбра,че го викам,защото се смее например и почва да бяга като игра!Реагира когато му се скарам например или като му направя забележка!Разбира,че е направил нещо лошо и идва и започва да ме милва в знак на извинение!Няма проблем със слуха,защото си чува всичко,но избирателно!Не позволява да го уча на нещо или да му покажа,той си знае неговото и играта му е по-важна!Отгледахме си го саами с баща му предимно вкъщи и да излезем примерно е в някой парк на разхждка и няма много голяма комуникация с деца!Просто не иска или не може да общува с тях!
Моля Ви за съвет и според вас положението сериозно ли е?
Благодаря от сърце!

Здравейте, Анелия Са!
На 1 г. и 10 месеца без нито една дума си е сериозна причина за притеснение. Казвате, че разбира всичко и че си "показва" нуждите. Тук подозирам, че сте възприели ролята на дистанционно и сте демотивирали опитите му да проговори. С трите езика сте влошили допълнително картината.
Относно името. Децата научават името си между 6 и 9 месец. До 12-месечна възраст следва стабилна и безусловна реакция. За да бъде всичко така обаче, не трябва да назоваваме детето с други имена освен с неговото. Тоест не казваме "Ела миличък (пате , маме и всякакви други )".  А казваме "Ела, Митко". Щом чуе името си, детето трябва да се обърне и да Ви погледне, дори за секунда.
Относно играта в парка би следвало да търси комуникация и игра с другите деца. Това, че предпочита да си седи сам, също е притеснително.
Бих Ви посъветвала няколко неща.
1.) Ограничете поне английския език и премахнете таблета.
2.) Спрете да предугаждате желанията му.
3.) Направете консултация с невролог.
5.)  Пуснете детето на детска градина (ясла) .
Поздрави!

Последна редакция: сб, 29 юли 2023, 10:21 от Рaдост

# 89
  • Мнения: 62
Здравейте. Пише Ви една много притеснена майка. Синът ми скоро направи 6 години и вече 3 години се борим с говорните му проблеми. Ходи на логопед в детската, водя го и допълнително, но напредъкът е много бавен. Догодина ще е на училище и това просто ме ужасява. Основните ни проблеми са с буквите г,к и р. Другите букви ги оправи, но с тези трите нещата не вървят. Казва "крава" примерно, но където има О след К (като котка, кола...) не може и това е, заменя с Т. Искам да попитам как мога да му помагам от вкъщи, има ли нещо, което да е от полза в изчистването на тези букви? Защо се получава така, че при никакви проблеми(слух, трета сливица, психологични проблеми) и след работа с четирима различни логопеди за 3 години почти непрекъснато той все още не говори ясно и има проблеми 😔? Вече се чудя къде бъркам.

Здравейте, abrakadabra9!
За съжаление, няма как да Ви кажа защо се е получило така. Обикновено, когато стената се е напукала, значи нещо в основата не е стабилно. Може да е недобра слухова диференциация на звуковете и за това да прави размените. Може да е заради недобро автоматизиране на вече поставените звукове. Четири логопеди за три години също не е ОК. Имайте предвид, че всеки следващ трябва да си изгради връзка с детето. Всеки работи малко или много по свой си начин...
Какво можете да направите :
- Редовно правене на артикулационна гимнастика. Тя е основата на всичко.  
- Логопедични масажи.
- Игри за слухова диференциация на звуковете. Примерно намирате картинки с двата звука и го карате да ги разпредели в две купи.  

Поздрави!

Последна редакция: сб, 29 юли 2023, 10:23 от Рaдост

# 90
  • Мнения: 4
Добър ден,д-р Славчева!
Пише Ви една притеснена майка на един юнак на 1г и 10м.!
Детето ми послушно,разбира почти всичко,показва си нуждите,но до там!Пэрвото притеснително нещо е че не е казал още една думичка!Мъчи се да говори ,но до там!Най-интересното е ,че като беше на 7-8 месеца казваше срички и изведнъж спря!Моят съпруг е турчин и му говори предимно на този език,втори език е цългарски и грешката която допуснах е това,че му позволих да гледа тези образователни песнички на англ.език!
Второто ми притеснение е че не реагира на името си!Колкото и да го викам не се обръща,но разбра,че го викам,защото се смее например и почва да бяга като игра!Реагира когато му се скарам например или като му направя забележка!Разбира,че е направил нещо лошо и идва и започва да ме милва в знак на извинение!Няма проблем със слуха,защото си чува всичко,но избирателно!Не позволява да го уча на нещо или да му покажа,той си знае неговото и играта му е по-важна!Отгледахме си го саами с баща му предимно вкъщи и да излезем примерно е в някой парк на разхждка и няма много голяма комуникация с деца!Просто не иска или не може да общува с тях!
Моля Ви за съвет и според вас положението сериозно ли е?
Благодаря от сърце!

Здравейте , Анелия Са !
На 1г. и 10 месеца без нито една дума си е сериозна причина за притеснение. Казвате , че разбира всичко и че си "показва " нуждите. Тук подозирам , че сте възприели ролята на дистанционно и сте демотивирали опитите му да проговори. С трите езика сте влошили допълнително картината.
Относно името. Децата научават името си между 6 и 9 месец. До 12 месеча възраст следва стабилна и безусловна реакция. За да бъде всичко така , обаче не трябва да назоваваме детето с други имена освен с неговото. Тоест не казваме " Ела миличък (пате , маме и всякакви други )" .  А казваме "Ела Митко " . Щом чуе името си детето трябва да се обърне и да Ви погледне , дори  за секунда.
Относно играта в парка би следвало да търси комуникация и игра с другите деца. Това , че предпочита да си седи сам също е притеснително.
Бих Ви посъветвала няколко неща.
1.) Ограничете поне английския език и премахнете таблета.
2.) Спрете да предогаждате желанията му.
3.) Направете консултация с невролог.
5.)  Пуснете детето на детска градина (ясла ) .
Поздрави !
Благодаря от сърце!

# 91
  • Мнения: 3 262
Здравейте, детето е на 4г. и 1 месец, от градината забелязвам появата на "паразитни думи" (въй, бе и прочие). Коригирам вкъщи, но виждам, че си стоят като ходи. Какво ще ме посъветвате да правя? С всяка седмица им нови.

# 92
  • Мнения: 62
Здравейте, детето е на 4г. и 1 месец, от градината забелязвам появата на "паразитни думи" (въй, бе и прочие). Коригирам вкъщи, но виждам, че си стоят като ходи. Какво ще ме посъветвате да правя? С всяка седмица им нови.

Здравейте , Димитроваа !
За съжаление няма кой знае  какво да направите. Винаги ще има някоя паразитна дума .Изключително красива при тинейджърите е думата "брат" . Това с леко намигване разбира се Simple Smile . Единственото , което реално действа е във вкъщи да се чува правилна граматически и чиста реч. Децата учат най-много по подражание. Дори е спорно забележките дали са ефективни или просто ще предизвикат раздраснение.
Поздрави !

# 93
  • Мнения: 260
Здравейте! Дъщеря ми е почти на 3 г. и все още не говори много.
Брои до десет на български и английски, но доста думи произнася частично.
Казва чинки за палачинки, Ла вместо Ела, казва отскоро името си, но разчленено на срички.  Преди това го казваше само частично. Вместо защо казва що, но някои думи като тиган, домат силно я затруднява, кола ( Мати за домати например). Говори за себе си в 3 лице.
На купи казва хупи.
Нужна ли е консултация с логопед?
Ходи на ясла, много е дружелюбна, постоянно търси контакт с други деца.

# 94
  • Мнения: 62
Здравейте! Дъщеря ми е почти на 3 г. и все още не говори много.
Брои до десет на български и английски, но доста думи произнася частично.
Казва чинки за палачинки, Ла вместо Ела, казва отскоро името си, но разчленено на срички.  Преди това го казваше само частично. Вместо защо казва що, но някои думи като тиган, домат силно я затруднява, кола ( Мати за домати например). Говори за себе си в 3 лице.
На купи казва хупи.
Нужна ли е консултация с логопед?
Ходи на ясла, много е дружелюбна, постоянно търси контакт с други деца.

Здравейте , Mysadness123 !
Със сигурност ще е добре да направите една консултация с логопед. Той ще прецени първо чисто физиологически дали всичко е наред. След това звуците дали ги няма изобщо , или са поставени но са в процес на автоматизация. Така ако има някакъв проблем ще е хванат навреме и ще може да се работи ако има нужда.
Поздрави !

# 95
  • Мнения: 56
Здравейте,
Имам момче на 3г, което говори в женски род Simple Smile
Предполагам заради мен и госпожите в градината.
Как е правилно да го коригирам?

# 96
  • Мнения: 62
Здравейте,
Имам момче на 3г, което говори в женски род Simple Smile
Предполагам заради мен и госпожите в градината.
Как е правилно да го коригирам?


Здравейте, durlioburlio!
Пратете ми Вашата поща на лично съобщение. Мога да Ви пратя карти, които да принтирате и да упражнявате местоименията: тя, той, те.
Поздрави!

Последна редакция: ср, 16 авг 2023, 13:03 от Рaдост

# 97
  • Мнения: 630
Здравейте, детето е на 2г2м, казва отделни думи, но не съставя просто изречение или две думи да каже заедно. Единствено "няма го", "ето я". Всичко разбира. Артикулационно има проблем с ш, ж, з, ч... Като ги казва, сякаш фъфка, а вместо Ч, казва Т. Трябва ли да предприемем нещо или да изчакаме? Сравнено с голямата сестра по-бавно проговаря. Все още не са му поникнали всички кътни зъби, ако това има значение.

# 98
  • Мнения: 62
Здравейте, детето е на 2г2м, казва отделни думи, но не съставя просто изречение или две думи да каже заедно. Единствено "няма го", "ето я". Всичко разбира. Артикулационно има проблем с ш, ж, з, ч... Като ги казва, сякаш фъфка, а вместо Ч, казва Т. Трябва ли да предприемем нещо или да изчакаме? Сравнено с голямата сестра по-бавно проговаря. Все още не са му поникнали всички кътни зъби, ако това има значение.

Здравейте, Kate82!
Артикулационите проблеми, които посочвате, всъщност не са проблем за тази възраст. Всичко е в реда на нормалното. Относно изреченията, да, би трябвало да ги има, но щом има отделните думи, ще дойдат и изреченията. Съветът ми към Вас е да дадете още малко време на детето (около 6 месеца) и тогава, ако Ви притеснява нещо, да направите консултация с логопед. Към момента няма нищо обезпокоително .
Поздрави!

Последна редакция: вт, 03 окт 2023, 10:36 от Рaдост

# 99
  • Мнения: 110
Здравейте и от мен!
И аз пиша за да си сверя часовника и да ме успокоите ,че повече от това на тази възраст няма накъде и всичко е наред 😁
Имам сладурана, която скоро ще стане на година и 5 месеца . Много контактна и усмихната . Опитва се да говори някакви неща ,но си ги говори на нейн си език ,не я разбирам . Отчетливо казва 5-6 думички (без да броя звуците на животните ,имитацията на как плачат куклите и тн) . Казва отчетливо Мама ,тата ,баба и имената на куклите й - Мими ,Нина и Гиги. Когато види кола възкликва Ббррррррррррмммммм . Имитира звуците на доста животни - куче,коте,вълк,жаба,котка,крава, кокошка и още . Маха за здравей (казва Ей понякога ) ,за чао ,раздава целувки на всеки по пътя .  Сеща се всичко ,изпълнява команди - отиди в стаята и сложи примерно куклата Мими да спи; покрий я с одеалцето ,че й е студено” - прави абсолютно всичко. “Погали кученцето , махни му каишката “ , донеси вода на мама ,на тате и тн . На въпрос отговаря понякога с Да - гладна ли си ,пие ли ти се вода и т.н . Изхвърли това в кошчето ,дай обувките и якенцето и да излизаме “ и още команди  .
Та ,въпроса ми е ,на тази възраст мога ли да я уча на още нещо? Достатъчно ли е това ,което знае за възрастта си?  И ,на какви игри да наблегнем ,логически примерно за казването на още думички  или назоваването на животни и тн?
Говорим и много с баща й , не сме я ограничили на 100% от телевизия ,макар че съм против , но около 15-20 минути на ден (докато се храни особено) гледа тв . 😁🤷♀
Благодаря предварително!

# 100
  • Мнения: 630
Здравейте, детето е на 2г2м, казва отделни думи, но не съставя просто изречение или две думи да каже заедно. Единствено "няма го", "ето я". Всичко разбира. Артикулационно има проблем с ш, ж, з, ч... Като ги казва, сякаш фъфка, а вместо Ч, казва Т. Трябва ли да предприемем нещо или да изчакаме? Сравнено с голямата сестра по-бавно проговаря. Все още не са му поникнали всички кътни зъби, ако това има значение.

Здравейте, Kate82!
Артикулационите проблеми, които посочвате, всъщност не са проблем за тази възраст. Всичко е в реда на нормалното. Относно изреченията, да, би трябвало да ги има, но щом има отделните думи, ще дойдат и изреченията. Съветът ми към Вас е да дадете още малко време на детето (около 6 месеца) и тогава, ако Ви притеснява нещо, да направите консултация с логопед. Към момента няма нищо обезпокоително .
Поздрави!

Благодаря!

# 101
  • Мнения: 10
Здравейте! Имам син на 2г. и 1 месец още не говори, казва някои думи, а ако иска нещо предпочита да обесни показвайки.Последните два месеца е доста инатлив. Ако нещо не се случва както иска той веднага започва да плаче да се тръшка и да ляга на земята. Трудно мога да го успокоя  ако не получи това което иска. Старая се да му обяснявам без да повишават тон. Но това което най-много ме притеснява последните 3 дни, защото от тогава го прави е честото въртене на главата налято и на дясно бързо, според мен нещо като тик. Възможно ли е на тази възраст да развие нервен тик? Това нещо моментно ли е? Той е много палачинки и доста често пада понякога си удря и главата може ли от удряне на глава да е развил тик или по скоро е нещо като нервен тик заради емоционалното му състояние в момента. Колко време може да продължи това въртене на главата?  Предварително Ви благодаря!

# 102
  • Мнения: 62
Здравейте и от мен!
И аз пиша за да си сверя часовника и да ме успокоите ,че повече от това на тази възраст няма накъде и всичко е наред 😁
Имам сладурана, която скоро ще стане на година и 5 месеца . Много контактна и усмихната . Опитва се да говори някакви неща ,но си ги говори на нейн си език ,не я разбирам . Отчетливо казва 5-6 думички (без да броя звуците на животните ,имитацията на как плачат куклите и тн) . Казва отчетливо Мама ,тата ,баба и имената на куклите й - Мими ,Нина и Гиги. Когато види кола възкликва Ббррррррррррмммммм . Имитира звуците на доста животни - куче,коте,вълк,жаба,котка,крава, кокошка и още . Маха за здравей (казва Ей понякога ) ,за чао ,раздава целувки на всеки по пътя .  Сеща се всичко ,изпълнява команди - отиди в стаята и сложи примерно куклата Мими да спи; покрий я с одеалцето ,че й е студено” - прави абсолютно всичко. “Погали кученцето , махни му каишката “ , донеси вода на мама ,на тате и тн . На въпрос отговаря понякога с Да - гладна ли си ,пие ли ти се вода и т.н . Изхвърли това в кошчето ,дай обувките и якенцето и да излизаме “ и още команди  .
Та ,въпроса ми е ,на тази възраст мога ли да я уча на още нещо? Достатъчно ли е това ,което знае за възрастта си?  И ,на какви игри да наблегнем ,логически примерно за казването на още думички  или назоваването на животни и тн?
Говорим и много с баща й , не сме я ограничили на 100% от телевизия ,макар че съм против , но около 15-20 минути на ден (докато се храни особено) гледа тв . 😁🤷♀
Благодаря предварително!

 Здравейте, BonnieKate !
Права сте, че ще Ви успокоя. Истината е, че на тази възраст не виждам какво повече може да искате от детето. Продължавайте игри с животни, цветове и игри за фина моторика.
Поздрави!

Последна редакция: вт, 10 окт 2023, 10:12 от Рaдост

# 103
  • Мнения: 62
Здравейте! Имам син на 2г. и 1 месец още не говори, казва някои думи, а ако иска нещо предпочита да обесни показвайки.Последните два месеца е доста инатлив. Ако нещо не се случва както иска той веднага започва да плаче да се тръшка и да ляга на земята. Трудно мога да го успокоя  ако не получи това което иска. Старая се да му обяснявам без да повишават тон. Но това което най-много ме притеснява последните 3 дни, защото от тогава го прави е честото въртене на главата налято и на дясно бързо, според мен нещо като тик. Възможно ли е на тази възраст да развие нервен тик? Това нещо моментно ли е? Той е много палачинки и доста често пада понякога си удря и главата може ли от удряне на глава да е развил тик или по скоро е нещо като нервен тик заради емоционалното му състояние в момента. Колко време може да продължи това въртене на главата?  Предварително Ви благодаря!

Здравейте, Магда!
Детето се инати и ядосва именно защото няма активен речник, който на тази възраст би трябвало да е по-богат от това, което описвате. Също така липсват ясно очертани граници и правила, които го изнервят допълнително. Предполагам и въртенето на главата е израз на емоционалното му състояние. Съветът ми е първо да очертаете ясни правила и граници. Като кажете "Не", трябва да е "Не" до края, независимо от реакцията му.
Едва ли удрянето на главата има някакво значение тук. Помогнете му да развие активния си речник чрез игри. Премахнете електронните устройства до минимум , тъй като те също превъзбуждат нервната система. Ако всичко това не даде резултат, бих посъветвала да направите консултация с невролог.
Поздрави!

Последна редакция: вт, 10 окт 2023, 10:14 от Рaдост

# 104
  • Мнения: 217
Здравейте! Ще бъда благодарна да чуя и Вашето мнение. Дъщеря ми е на 3,3 години, проговори много малка, след годината. Правилно използва всички думи, но не може ощеда произнася Р и Л, както и някои други звуци /примерно казва заба вместо жаба/. Не знам дали има значение, че първите горни зъби са й криви и дали не е проблем от стоматологичен характер или е речеви проблем. Моля за съвет, ако трябва да се посети логопед, кога е подходящо, като се има предвид че тя е ужасен инат и упорита, не знам дали въобще ще се съгласи да го посещава без тръшкане и отказ да съдейства. Благодаря предварително за съвета!

# 105
  • Мнения: 7 061
Същото важи и за моето дете,но е на 3,10 ...
Р,л мисля че са по-късно повече ме притесняват ш,ж,ч

# 106
  • Мнения: 217
Не виждам логика при нас, защото баба й се казва Живка и й казва името, обаче не казва жаба, а заба. Като изглежда идентично...

# 107
  • Мнения: 62
Здравейте! Ще бъда благодарна да чуя и Вашето мнение. Дъщеря ми е на 3,3 години, проговори много малка, след годината. Правилно използва всички думи, но не може ощеда произнася Р и Л, както и някои други звуци /примерно казва заба вместо жаба/. Не знам дали има значение, че първите горни зъби са й криви и дали не е проблем от стоматологичен характер или е речеви проблем. Моля за съвет, ако трябва да се посети логопед, кога е подходящо, като се има предвид че тя е ужасен инат и упорита, не знам дали въобще ще се съгласи да го посещава без тръшкане и отказ да съдейства. Благодаря предварително за съвета!


Здравейте, roza_damascena!
Звуците Л и Р са най-късно появяващите се. Ако на 5 години ги няма, тогава е моментът за посещения на логопед. Разбира се, ако само това Ви притеснява. На 3 години централната нервна система на детенцето просто не е узряла за тези звуци.  
По следващия Ви коментар разбирам, че замествате и шушкави със съскави. Явно звуците са поставени (щом казва името на бабата), но не са автоматизирани. Можете да помогнете, като правите под формата на игра артикулационна гимнастика вкъщи. Предполагам, проблемът ще се изчисти, но ако до няколко месеца няма напредък, задължително се консултирайте с логопед.
Поздрави!

Последна редакция: пт, 08 дек 2023, 11:19 от Рaдост

# 108
  • Мнения: 217
Много благодаря за бързия отговор!

# 109
  • Мнения: 6 552
Каква е тази артикулационна гимнастика за шушкавите звуци? И моето дете има проблем с тях.

# 110
  • Мнения: 62
Каква е тази артикулационна гимнастика за шушкавите звуци? И моето дете има проблем с тях.

Здравейте, Elektra.13!
Артикулационната гимнастика всъщност заздравява мускулите на целия артикулационене апарат (език, устни, бузи). При проблем с шушкава група можете да правите усмивки и целувки (хоботчета).  Може да намерите различни гимнастики в интернет, но имайте предвид, че ако звуците не са поставени, това няма да е достатъчно и ще имате нужда от логопед.
Поздрави!

Последна редакция: вт, 12 дек 2023, 11:24 от Рaдост

# 111
  • Мнения: 18
Здравейте, имам син на 2г3м с поствена диагноза “забавяне в развитието”. Съмнение за аутизъм , но не потвърден. Не разбира нищо от това , което му говорим , не говори, не ходи сам. Какво бихте ни посъветвали? Бяхме тръгнали на логопед , но тя го изпусна от ръце, падна и аз се отказах да го водя повече. Как мога аз да му помогна? Отказва да играе с мен или да прави каквото и да било. Предпочита сам да си играе.

# 112
  • Мнения: 62
Здравейте, имам син на 2г3м с поствена диагноза “забавяне в развитието”. Съмнение за аутизъм , но не потвърден. Не разбира нищо от това , което му говорим , не говори, не ходи сам. Какво бихте ни посъветвали? Бяхме тръгнали на логопед , но тя го изпусна от ръце, падна и аз се отказах да го водя повече. Как мога аз да му помогна? Отказва да играе с мен или да прави каквото и да било. Предпочита сам да си играе.


Здравейте , Momandbaby !
Във Вашия случай работата с екип от специалисти е задължителна. Потърсете център , който да разполага с такъв (логопед , психолог , физиотерапевт ). Задължително невролог, който при нужда да помогне с медикаменти.  Да, работата в къщи е основата на всичко, но сама няма да се справите. Ще се въздържа да давам съвети, защото всеки случай е специфичен и особено във Вашия случай трябва да следвате съвети на специалисти, които познават детето Ви.  
Поздрави !

Последна редакция: чт, 21 дек 2023, 09:44 от Рaдост

# 113
  • Мнения: 18

Здравейте, имам син на 2г3м с поствена диагноза “забавяне в развитието”. Съмнение за аутизъм , но не потвърден. Не разбира нищо от това , което му говорим , не говори, не ходи сам. Какво бихте ни посъветвали? Бяхме тръгнали на логопед , но тя го изпусна от ръце, падна и аз се отказах да го водя повече. Как мога аз да му помогна? Отказва да играе с мен или да прави каквото и да било. Предпочита сам да си играе.


Здравейте , Momandbaby !
Във Вашия случай работата с екип от специалисти е задължителна. Потърсете център , който да разполага с такъв (логопед , психолог , физиотерапевт ). Задължително невролог, който при нужда да помогне с медикаменти.  Да, работата в къщи е основата на всичко, но сама няма да се справите. Ще се въздържа да давам съвети, защото всеки случай е специфичен и особено във Вашия случай трябва да следвате съвети на специалисти, които познават детето Ви.  
Поздрави !

Благодарим, весели празници!

# 114
  • Мнения: 146
Здравейте,  синът  ми е на 7 и има проблем с произнасянето на С. Очевидно, идва от неправилно  поставяне на езика между зъбите, вместо  надолу. Имате ли  препоръки как може да се отстрани у дома, ако изобщо е възможно? Дали със смяната на предноте зъбки е възможно да се отстрани?

# 115
  • Мнения: 62
Здравейте,  синът  ми е на 7 и има проблем с произнасянето на С. Очевидно, идва от неправилно  поставяне на езика между зъбите, вместо  надолу. Имате ли  препоръки как може да се отстрани у дома, ако изобщо е възможно? Дали със смяната на предноте зъбки е възможно да се отстрани?

Здравейте, DiDeTO_!
Първо, описаният проблем едва ли засяга само звук С. Предполагам с език между зъбите изговаря и З, и Ц, а е възможно и други звуци. Вероятно при С-то Ви прави най-много впечатление. Проблема обаче сами в къщи не мисля,  че ще можете да оправите, тъй като освен да се постави правилната артикулация, трябва и да се автоматизира и диференцира. Посетете логопед.
Поздрави!

Последна редакция: ср, 10 яну 2024, 09:52 от Рaдост

# 116
  • Мнения: 2
Здравейте. Нашето 13 месечно момче е много комуникативно и енергично, а бебешкият му език е едно от най-сладките неща които съм чувал Simple Smile толкова е сладък че от време на време се включвам и аз да му говоря на неговия език и на него толкова му харесва че разговорът ни продължава по десет минути докато не се измори Simple Smile мама се кара и каза че не е хубаво за него и за развитието му, така че спрях, за съжаление:) днес имахме друга закачка - пускаше гласа си на различен тон и сила, без конкретни думи, просто изглежда или си тестваше гласовите възможности или искаше да види реакцията ми, а аз отново започнах да го копирам и му беше много забавно. Мама отново се включи и каза да спра. Та въпросът ми е, наистина ли е толкова лошо това което правя? Защо толкова му харесва като се заиграя по подобен начин? Не му е много интересно да му говорим на човешки език, да му четем приказки или да му пеем песни, няма я тази радост и смях. Толкова скучно му става вкъщи че иска да излизаме навън и да го оставяме на места свободно да си ходи и да върши негови си работи, като цяло да се занимава със себе си. Но не трябва ли да му е забавно да се занимава и с нас? Нормално ли е да сме му толкова скучни?
Благодаря

# 117
  • Мнения: 62
Здравейте. Нашето 13 месечно момче е много комуникативно и енергично, а бебешкият му език е едно от най-сладките неща които съм чувал Simple Smile толкова е сладък че от време на време се включвам и аз да му говоря на неговия език и на него толкова му харесва че разговорът ни продължава по десет минути докато не се измори Simple Smile мама се кара и каза че не е хубаво за него и за развитието му, така че спрях, за съжаление:) днес имахме друга закачка - пускаше гласа си на различен тон и сила, без конкретни думи, просто изглежда или си тестваше гласовите възможности или искаше да види реакцията ми, а аз отново започнах да го копирам и му беше много забавно. Мама отново се включи и каза да спра. Та въпросът ми е, наистина ли е толкова лошо това което правя? Защо толкова му харесва като се заиграя по подобен начин? Не му е много интересно да му говорим на човешки език, да му четем приказки или да му пеем песни, няма я тази радост и смях. Толкова скучно му става вкъщи че иска да излизаме навън и да го оставяме на места свободно да си ходи и да върши негови си работи, като цяло да се занимава със себе си. Но не трябва ли да му е забавно да се занимава и с нас? Нормално ли е да сме му толкова скучни?
Благодаря


Здравей, Kalev !
Ще потвърдя мнението на майка Ви, че на детето трябва да се говори като на голям човек. Идеята е чрез подражание то да започне да говори като Вас, а не обратното. Знам, че е много сладко и изкушаващо, но не трябва да говорите на неговия език. Препоръчително е дори да не се използват умалителни на думите, за да може да чува истинските наименовия на нещата около него. Друга честа грешка на родителите в този дух е да заместват името на детето с "миличко", "слънчице", "пате" и какво ли още не. Винаги викайте детето със собственото му име.
Дали е нормално да сте му скучни? Ами Вие не сте там да го забавлявате, не сте клоун. Нормално е да иска да излиза и да си изследва света. Отпуснете се и се радвайте на тези мигове.
Поздрави !

Последна редакция: пт, 12 яну 2024, 10:16 от Рaдост

# 118
  • Мнения: 2
Здравейте. Нашето 13 месечно момче е много комуникативно и енергично, а бебешкият му език е едно от най-сладките неща които съм чувал Simple Smile толкова е сладък че от време на време се включвам и аз да му говоря на неговия език и на него толкова му харесва че разговорът ни продължава по десет минути докато не се измори Simple Smile мама се кара и каза че не е хубаво за него и за развитието му, така че спрях, за съжаление:) днес имахме друга закачка - пускаше гласа си на различен тон и сила, без конкретни думи, просто изглежда или си тестваше гласовите възможности или искаше да види реакцията ми, а аз отново започнах да го копирам и му беше много забавно. Мама отново се включи и каза да спра. Та въпросът ми е, наистина ли е толкова лошо това което правя? Защо толкова му харесва като се заиграя по подобен начин? Не му е много интересно да му говорим на човешки език, да му четем приказки или да му пеем песни, няма я тази радост и смях. Толкова скучно му става вкъщи че иска да излизаме навън и да го оставяме на места свободно да си ходи и да върши негови си работи, като цяло да се занимава със себе си. Но не трябва ли да му е забавно да се занимава и с нас? Нормално ли е да сме му толкова скучни?
Благодаря


Здравей , Kalev !
Ще потвърдя мнението на майка Ви , че на детето трябва да се говори , като на голям човек. Идеята е чрез подражание то да започне да говори , като Вас а не обратното. Знам , че е много сладко и изкушаващо , но не трябва да говорите на неговия език.  Препоръчително е дори да не се използват умалителни на думите за да може да чува истинските наименовия на нещата около него. Друга честа грешка на родителите в този дух  е да заместват името на детето с "миличко" , "слънчице" , "пате" и какво ли още не. Винаги викайте детето със собственото му име.
Дали е нормално да сте му скучни ? Ами Вие не сте там да го забавлявате , не сте клоун. Нормално е да иска да излиза и да си изследва света. Отпуснете се и се радвайте на тези мигове.
Поздрави !

Благодаря за отговора!:) а относно случаите когато си пуска силно гласа и аз започвам с него като един вид игра и надвикване, това също ли не е препоръчително? Виждам че се забавлява:)
Благодаря
Пс: под мама имах предвид майка му:))

# 119
  • Мнения: X
Здравейте. Детето ми е на 2г.и 3 месеца.
Не говори, казва само мама, баба и играя.Опитва се и други думи да казва, но не се получава. По цял ден слушам че било изостанало, не било наред, другите деца били говорели вече. Какво да направя?
 Имам чувството че не може да възпривме че нещата имат различни имена. До скоро само сочеше и казваше една сричка, като заместител на всяка дума.Иначе разбира доста напредва.Като му кажа изпълнява и е много музикален. Проходи на 1г.и 5м.,но навакса бързо.

Последна редакция: пт, 12 яну 2024, 22:04 от Анонимен

# 120
  • Мнения: 67
Здравейте!
Имам момиче на 2ги3м. Започна  да говори много рано и вече съвсем спокойно казва доста думи, може да прави изречения,  като изговор се справя добре, само звук "Р" все още не може да произнася ясно. Проблема при  нея е, че до скоро не използваше Аз в речта си. /Рая иска вода/. Стараех  се да и казвам как е правилно и от няколко дни Започна сама да го използва / Аз искам вода/, Но пък Започна да заеква. Това много ме притеснява, съвсем внезапно Започна да се затруднява като казва някои думи/ искам ввввооода/. Не е имала стресова  ситуация в семейната среда, до колкото може да каже и в детската ясла не е имало. Дали е възможно да е свързано с появата на Аз в речта или пък да е някаква друга причина. Детето по принцип е много жизнено, не спира да пее или говори, а сега като усети, че ще се затрудни да каже нещо  и веднага млъква или пък казва нещо, което и е лесно за произнасяне.
Моля за съвет какво да правя, има ли нужда от лекарска намеса.

# 121
  • Мнения: 187
Здравейте, г-жо Славчева! Благодаря ви предварително за отговора! 🌼
Бих искала да попитам как е удачно да се подходи спрямо речевото развитие на бебе на 11 месеца? Всеки ден да му повтаряме едни и същи срички докато каже първи думички или по друг начин? По колко време дневно да отделям? Предполагам думите трябва да са ясно изговорени и на малко по-висок глас. За момента казва нещо подобно на "адйе" "кака" "Тата" "ете".

# 122
  • Мнения: 248
Здравейте, имам следния въпрос, детенце на почти 6 годинки, много хубаво изговаря всички букви за възрастта си, но име едно но, понякога пред някоя от думичките казва буквата Е, понякога по-рядко, понякога по-често се случва. Например когато обеснява нещо по дълго и слага доста често тази буква, пред дадена дума. Незнам дали го успях да го обесня добре. Надявам се да е период и да премине... с самото израстване

# 123
  • на село
  • Мнения: 287
Здравейте, синът ми следващия месец ще навърши 4 год.има проблем с изговора на "к и г" .Сякаш почти не се чуват в началото на думата , в средата се чуват по-добре,но пак някак глухо.Например " Отка " е котка и т.н.С други букви няма проблем ,може би  "р" не е на 100% ,но знам че за него има време.Речниковия му запас и изказа е като на голям човек.Имаше проблем с дъвкането и до късно пасирах храна. Искам да направя консултация с логопед ,но мисля че няма да съдейства ,защото при непознати мълчи.Дори в детската градина ,вече е от няколко месеца е решил че ще мълчи.Вкъщи буквално не млъква.
Мога ли аз да подпомогна с нещо нещата ,докато започне още малко да съдейства.Благодаря предварително!

# 124
  • Мнения: 62
Здравейте. Детето ми е на 2г.и 3 месеца.
Не говори, казва само мама, баба и играя.Опитва се и други думи да казва, но не се получава. По цял ден слушам че било изостанало, не било наред, другите деца били говорели вече. Какво да направя?
 Имам чувството че не може да възпривме че нещата имат различни имена. До скоро само сочеше и казваше една сричка, като заместител на всяка дума.Иначе разбира доста напредва.Като му кажа изпълнява и е много музикален. Проходи на 1г.и 5м.,но навакса бързо.

Здравейте, Elein 89 !
Ако действително казва само тези 3 думи, има проблем, но Вие споменавате, че казва и други думи неуспешно. Вероятно имате предвид, че не ги казва правилно и са на така наречения бебешки жаргон. Ако съм права и думите, макар и неразбираеми за другите освен за Вас, значат нещо конкретно, това означава, че имате доста повече думи. Моят съвет е да му дадете време до навършването на две години и 6-7 месеца и ако все още имате притеснения, тогава да направите консултация с логопед.
Поздрави!

Последна редакция: вт, 20 фев 2024, 11:09 от Рaдост

# 125
  • Мнения: 62
Здравейте!
Имам момиче на 2ги3м. Започна  да говори много рано и вече съвсем спокойно казва доста думи, може да прави изречения,  като изговор се справя добре, само звук "Р" все още не може да произнася ясно. Проблема при  нея е, че до скоро не използваше Аз в речта си. /Рая иска вода/. Стараех  се да и казвам как е правилно и от няколко дни Започна сама да го използва / Аз искам вода/, Но пък Започна да заеква. Това много ме притеснява, съвсем внезапно Започна да се затруднява като казва някои думи/ искам ввввооода/. Не е имала стресова  ситуация в семейната среда, до колкото може да каже и в детската ясла не е имало. Дали е възможно да е свързано с появата на Аз в речта или пък да е някаква друга причина. Детето по принцип е много жизнено, не спира да пее или говори, а сега като усети, че ще се затрудни да каже нещо  и веднага млъква или пък казва нещо, което и е лесно за произнасяне.
Моля за съвет какво да правя, има ли нужда от лекарска намеса.

Здравейете, SamiraM!
Звук Р обикновено се появява около 5-та година. Тоест това не е проблем при Вас. Децата развиват чувството за Аза около 3-та година, така че много скоро няма да има проблем и с поставянето на Аз в изреченията. Относно запъването, при някои деца (особено с много добре развита реч) около третата година се появява така нареченото физиологично заекване. Появява се , тъй като мисълта изпреварва речта. Обикновено в рамките на няколко месеца се изчиства. При някои деца отнема до година. Как можете да помогнете на детето? Опитайте се, когато разговаряте с нея, да забавяте и разтегляте собствената си реч. Говорете с плавна, напевна реч и умерен тон. Така тя по подражание ще започне да говори по-бавно. Никога не бързайте да ѝ подавате търсената дума, а ѝ дайте нужното време, за да се изкаже. С много търпение от Ваша страна и спокойна среда би трябвало проблемът да се овладее.
Поздрави!

Последна редакция: вт, 20 фев 2024, 11:12 от Рaдост

# 126
  • Мнения: 62
Здравейте, синът ми следващия месец ще навърши 4 год.има проблем с изговора на "к и г" .Сякаш почти не се чуват в началото на думата , в средата се чуват по-добре,но пак някак глухо.Например " Отка " е котка и т.н.С други букви няма проблем ,може би  "р" не е на 100% ,но знам че за него има време.Речниковия му запас и изказа е като на голям човек.Имаше проблем с дъвкането и до късно пасирах храна. Искам да направя консултация с логопед ,но мисля че няма да съдейства ,защото при непознати мълчи.Дори в детската градина ,вече е от няколко месеца е решил че ще мълчи.Вкъщи буквално не млъква.
Мога ли аз да подпомогна с нещо нещата ,докато започне още малко да съдейства.Благодаря предварително!

Здравейте, slonop!
 Това, с което можете да помогнете на детето вкъщи, е да правите артикулационна гимнастика. След това трябва да автоматизирате звуците постепенно първо в срички, а след това в думи. Истината е, че не съм сигурна дали ще се справите без логопед. Пробвайте и го заведете при някой колега, понякога дори по-дръпнати деца изграждат връзка с логопеда и работата тръгва. Аз съм на мнение, че всяко семейство трябва да си намери неговия "човек" . Поздрави!

Последна редакция: вт, 20 фев 2024, 11:13 от Рaдост

# 127
  • Мнения: 62
Здравейте, г-жо Славчева! Благодаря ви предварително за отговора! 🌼
Бих искала да попитам как е удачно да се подходи спрямо речевото развитие на бебе на 11 месеца? Всеки ден да му повтаряме едни и същи срички докато каже първи думички или по друг начин? По колко време дневно да отделям? Предполагам думите трябва да са ясно изговорени и на малко по-висок глас. За момента казва нещо подобно на "адйе" "кака" "Тата" "ете".

Здравейте, Cat_woman123!
За речевото развитие на бебе на 11 месеца единственото, което можете да направите, е да общувате с него. Не със срички, а както се общува с възрастен. Обяснявайте му рутинните неща, които правите вкъщи или виждате навън. Пейте песнички и не спирайте да му говорите. Колко време ли? Винаги когато можете Simple Smile. Давайте му прости пъзели от 2 – 3 части и всякакви пасивни игри за развитие на моториката.
Поздрави!

Последна редакция: вт, 20 фев 2024, 11:15 от Рaдост

# 128
  • Мнения: 62
Здравейте, имам следния въпрос, детенце на почти 6 годинки, много хубаво изговаря всички букви за възрастта си, но име едно но, понякога пред някоя от думичките казва буквата Е, понякога по-рядко, понякога по-често се случва. Например когато обеснява нещо по дълго и слага доста често тази буква, пред дадена дума. Незнам дали го успях да го обесня добре. Надявам се да е период и да премине... с самото израстване

Здравейте, social girl!
Чудесно сте го обяснили. За съжаление, тази аграматичност невинаги се преодолява с израстването. Детето има нужда чрез опори да коригира речта си. Направете консултация с логопед.
Поздрави!

Последна редакция: вт, 20 фев 2024, 11:16 от Рaдост

# 129
  • Мнения: X
Здравейте, синът ми е на 1г4м. До момента всичко в психомоторното развитие върви гладко и в нормите за съответните периоди. Говорът му към момента се изразява в 3-4 думи ( бебе, баб за банан, ало за телефон, мням мням за храна), имитация на повечето животни, които използва и за назоваване на самите животни (като види пате и казва "папа" или посочва кучето на улицата и казва "бау-бау"). Посочва доста голяма част от думите, които среща в книжките, посочва частите на тялото си, членовете на семейството, предмети в дома. Изпълнява прости инструкции свързани с ежедневието. Успява да открива две еднакви картинки в книжка и ги съотнася. Не казва "мама, тати" или други прости думи от ежедневито. Играем много с книжки,сортери, пъзели и сензорни занимания подходящи за възрастта. Вече започва леко да ме притеснява липсата на повече думи, особено такива, които използвам често "мама, тати, ела, гуш, там, дай". Стимулирам го, без да съм твърде настоятелнам, но без резултат. Смятате ли, че има нещо притеснително за момента? Няма къса подезична, научи се да пие от сламка на 7м, дъвче без проблем. Общува преди всичко с жестове и възклицания. Прави ми впечатление, че подражаването на животни го усвоява много лесно, но до дума така и не стигаме.

# 130
  • Мнения: 868
Здравейте. Става въпрос за правилното произнасяне на звук Р. Проблемът е, че аз самата не го произнасям правилно, не знам причината, никога не съм посещавала логопед. Децата са на 3г и естествено все още не могат да го изговарят. Прави ми впечатление обаче, че има голяма разлика в начина, по който се опитват. Едното се старае, казва нещо подобно на приглушено Р, но другото си казва направо Л. Та въпросът ми е дали трябва да се работи още отсега с децата или да се изчака и да се види доколко голям е проблемът?

# 131
  • Мнения: 62
Здравейте. Става въпрос за правилното произнасяне на звук Р. Проблемът е, че аз самата не го произнасям правилно, не знам причината, никога не съм посещавала логопед. Децата са на 3г и естествено все още не могат да го изговарят. Прави ми впечатление обаче, че има голяма разлика в начина, по който се опитват. Едното се старае, казва нещо подобно на приглушено Р, но другото си казва направо Л. Та въпросът ми е дали трябва да се работи още отсега с децата или да се изчака и да се види доколко голям е проблемът?


Здравейте, mona11!
Много често, когато единият родител не произнася правилно звук Р, проблемът се пренася върху детето, тъй като при децата всичко е по подражание. Разбира се, не е задължително. При Вас се касае за прекалено малки деца и моето мнение е да се изчака поне до 4 г. и половина и ако нещо все още Ви притеснява, тогава да започне работа с логопед. Преди това според мен няма смисъл. Разбира се, можете, ако искате, да правите артикулационна гимнастика. Тя в никакъв случай няма да навреди, а само ще помогне.
Поздрави!

Последна редакция: пн, 04 мар 2024, 11:26 от Рaдост

# 132
  • Мнения: 62
Здравейте, синът ми е на 1г4м. До момента всичко в психомоторното развитие върви гладко и в нормите за съответните периоди. Говорът му към момента се изразява в 3-4 думи ( бебе, баб за банан, ало за телефон, мням мням за храна), имитация на повечето животни, които използва и за назоваване на самите животни (като види пате и казва "папа" или посочва кучето на улицата и казва "бау-бау"). Посочва доста голяма част от думите, които среща в книжките, посочва частите на тялото си, членовете на семейството, предмети в дома. Изпълнява прости инструкции свързани с ежедневието. Успява да открива две еднакви картинки в книжка и ги съотнася. Не казва "мама, тати" или други прости думи от ежедневито. Играем много с книжки,сортери, пъзели и сензорни занимания подходящи за възрастта. Вече започва леко да ме притеснява липсата на повече думи, особено такива, които използвам често "мама, тати, ела, гуш, там, дай". Стимулирам го, без да съм твърде настоятелнам, но без резултат. Смятате ли, че има нещо притеснително за момента? Няма къса подезична, научи се да пие от сламка на 7м, дъвче без проблем. Общува преди всичко с жестове и възклицания. Прави ми впечатление, че подражаването на животни го усвоява много лесно, но до дума така и не стигаме.

Здравейте!
По това, което описвате, според мен няма нищо притеснително. Единственият ми съвет би бил да не бързате да предугаждате желанието му (казвате, че общува с жестове и възклицания). За да му помогнете, е хубаво да имате изграден правилен режим на игра, храна и почивка и ако имате екранно време, да го спрете напълно.
Поздрави!

Последна редакция: пн, 04 мар 2024, 11:28 от Рaдост

# 133
  • Мнения: 62
Здравейте!
Дъщеря ми е на 3 години и половина. Говори свободно български, а вкъщи говорим на немски, но тя отговаря на български. Когато проговори първоначално около година и половина, живеехме в Австрия и тя проговори на немски. Малко преди да стане на 2г. се преместихме в България и много бързо замени вече научените на немски думички с еквивалента им на български. Към момента разбира на 100 % какво говорим на немски и превежда например на баба си какво си говорим с тати. Възможно ли е обаче да не различава, че това са 2 различни и отделни езика? Когато я попитаме как е нещо на немски не може да го каже. Сега учат английски в градината и там сама казва например: Мамо, на английски кола е car и т.н.
Да се притеснявам ли дали и кога ще проговори немски вкъщи. До някъде се успокоявам от факта, че наистина разбира всичко, но от друга страна искам да ни отговаря на езика на който си говорим в момента.
Като референция имаме вкъщи баща и, който от бебе е с 3 езика и е проговорил късно (около 3г.), но пък е говорил и 3те езика свободно.

Благодаря предварително

# 134
  • Мнения: 6 419
Здравейте! Синът ми е на 1 г. и 4 месеца. Отдавна казва мама, баба, произнася също и няколко други думички, но не правилно (пример: лампа е ампа). Умира за баща си, но отказва да каже тата или тати (само 1 ден реши, че може да каже тата, каза я думичката 2-3 пъти и това беше). Имаме усещането, че някои неща просто не иска да ги прави, а не да не може. Пляска с ръчички за браво също от отдавна, но не показва пръстче за 1 годинка и не маха за чао. Наблюдава, доста разбира - казвам му да види мяу-мяу или бау-бау и знае какво да търси да гледа. Има и други подобни примери. Бърбори си вкъщи на бебешки, обича понякога да обяснява някакви негови неща, но ми се иска да напредва. И аз, и баща му на неговата възраст сме били напред с материала. Други деца по площадките също са и това ме кара да се чувствам гадно. Знам, не трябва да се сравнява детето, но вътрешно ни човърка това негово "забавяне". Не му даваме телефони или таблети, гледа детски песнички на телевизор (само на български) само докато се храни. Играе си сам, заиграва се, интересно му е, не ни търси постоянно. Но и някои играчки не ги ползва по предназначение - не реди формички или кубчета, а обича да ги хвърля и да се чува шум. Опитваме да го учим на някакви неща, но той сякаш не проявява интерес. Инат е, има характер, но май и го мързи. За някои неща е предпазлив. Не знам рано ли е да запазим час за логопед наживо и се чудим как да го стимулираме да напредва. Има си режим на хранене и спане, който се спазва и там нямаме притеснения. Благодаря!

# 135
  • Мнения: 824
Здравейте, имам дете на 4г и 4м. Говори правилно и добре като цяло, но все още не може да произнася "р". Моля за съвет кога е момента да потърсим логопед и можем ли с някакви упражнения ние да му помогнем. Благодаря!

# 136
  • Мнения: 62
Здравейте!
Дъщеря ми е на 3 години и половина. Говори свободно български, а вкъщи говорим на немски, но тя отговаря на български. Когато проговори първоначално около година и половина, живеехме в Австрия и тя проговори на немски. Малко преди да стане на 2г. се преместихме в България и много бързо замени вече научените на немски думички с еквивалента им на български. Към момента разбира на 100 % какво говорим на немски и превежда например на баба си какво си говорим с тати. Възможно ли е обаче да не различава, че това са 2 различни и отделни езика? Когато я попитаме как е нещо на немски не може да го каже. Сега учат английски в градината и там сама казва например: Мамо, на английски кола е car и т.н.
Да се притеснявам ли дали и кога ще проговори немски вкъщи. До някъде се успокоявам от факта, че наистина разбира всичко, но от друга страна искам да ни отговаря на езика на който си говорим в момента.
Като референция имаме вкъщи баща и, който от бебе е с 3 езика и е проговорил късно (около 3г.), но пък е говорил и 3те езика свободно.

Благодаря предварително


Здравейте, GamaMama!
За пореден път се уверявам, че децата са много сензитивни. Дъщеря Ви сама се е ориентирала, че към момента водещият език е български. Според мен не настоявайте за немския език. Той сам ще се "намести", щом вкъщи го ползвате и щом тя разбира какво говорите. Със сигурност различава, че това са два различни езика. Не се притеснявайте, а оставете нещата да се случват естествено. Не забравяйте, че тя е едва на 3 години и с тези прекомерни изисквания към нея (записали сте я и на английски език) единствено може да ѝ навредите. Три езика за 3-годишно дете обикновено водят до физиологично заекване. Не искам да Ви плаша, а Ви съветвам малко да снишите критериите.
Поздрави!

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 11:18 от Рaдост

# 137
  • Мнения: 62
Здравейте! Синът ми е на 1 г. и 4 месеца. Отдавна казва мама, баба, произнася също и няколко други думички, но не правилно (пример: лампа е ампа). Умира за баща си, но отказва да каже тата или тати (само 1 ден реши, че може да каже тата, каза я думичката 2-3 пъти и това беше). Имаме усещането, че някои неща просто не иска да ги прави, а не да не може. Пляска с ръчички за браво също от отдавна, но не показва пръстче за 1 годинка и не маха за чао. Наблюдава, доста разбира - казвам му да види мяу-мяу или бау-бау и знае какво да търси да гледа. Има и други подобни примери. Бърбори си вкъщи на бебешки, обича понякога да обяснява някакви негови неща, но ми се иска да напредва. И аз, и баща му на неговата възраст сме били напред с материала. Други деца по площадките също са и това ме кара да се чувствам гадно. Знам, не трябва да се сравнява детето, но вътрешно ни човърка това негово "забавяне". Не му даваме телефони или таблети, гледа детски песнички на телевизор (само на български) само докато се храни. Играе си сам, заиграва се, интересно му е, не ни търси постоянно. Но и някои играчки не ги ползва по предназначение - не реди формички или кубчета, а обича да ги хвърля и да се чува шум. Опитваме да го учим на някакви неща, но той сякаш не проявява интерес. Инат е, има характер, но май и го мързи. За някои неща е предпазлив. Не знам рано ли е да запазим час за логопед наживо и се чудим как да го стимулираме да напредва. Има си режим на хранене и спане, който се спазва и там нямаме притеснения. Благодаря!

Здравейте, Fire666!
Към момента спрямо това, което сте описали и да има някакво "забавяне", то е минимално. Това, че си бърбори на бебешки, си е нормалният ред на нещата. Че не назовава с правилните думи – също. Важно е те да са функционални и да имат значение. Искам да кажа на всички родители: Децата не ги мързи. Няма такова нещо, като някои неща просто не иска да ги прави. Обикновено това е сигнал, че смята, че няма да се справи.
Когато общувате с него, общувайте като с възрастен. Имам предвид, че ако искате да кажете на възрастен да погледне котката, не му казвате да погледне мяу-мяу. Назовавайте нещата с истинските им имена и избягвайте да ползвате умалителни. Те затрудняват децата. Стимулирайте с пасивни играчки и такива за груба и фина моторика.
За логопед наистина Ви е много рано. В моята практика съм стигнала до извода , че най-ранната възраст  е 2 г. и 6 месеца. И то зависи от самото дете. При повечето е около 3 години.
Поздрави!

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 11:21 от Рaдост

# 138
  • Мнения: 62
Здравейте, имам дете на 4г и 4м. Говори правилно и добре като цяло, но все още не може да произнася "р". Моля за съвет кога е момента да потърсим логопед и можем ли с някакви упражнения ние да му помогнем. Благодаря!

Здравейте, edelvais0404!
С две думи, сега Ви е моментът. Няма какво да чакате. Ако по някакви причини не можете да посетите логопед, можете да му помогнете с артикулационна гимнастика. Полезни са упражнения за повдигане на езика. Съветът ми е все пак да направите консултация, за да може специалистът да прецени дали няма физиологичен проблем – например къс френулум.
Поздрави!

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 11:22 от Рaдост

# 139
  • Мнения: 97
Здравейте! Дъщеря ни е на 3 години. Преди около половин година започна едно запъване, като заекване. Проговори рано, вече говори много и обяснява с цели изречения. Задава въпроси и е съвсем адекватна в изказа си. Запъването беше отшумяло, но напоследък пак започна да го прави, особено като търси подходяща дума, забрави я или пък бърза да се изкаже. Не е на всяка дума. Не зная на какво се дължи.
 Как можем да и помогнем вкъщи? Кога да посетим специалист?
Благодарим Ви!

# 140
  • Мнения: 62
Здравейте! Дъщеря ни е на 3 години. Преди около половин година започна едно запъване, като заекване. Проговори рано, вече говори много и обяснява с цели изречения. Задава въпроси и е съвсем адекватна в изказа си. Запъването беше отшумяло, но напоследък пак започна да го прави, особено като търси подходяща дума, забрави я или пък бърза да се изкаже. Не е на всяка дума. Не зная на какво се дължи.
 Как можем да и помогнем вкъщи? Кога да посетим специалист?
Благодарим Ви!

Здравейте, Together_forever!
Това е така нареченото "физиологично заекване". Появява се при много говорещите деца именно в тази възраст. Проблемът е, че мисълта тече по-бързо от говоренето. Трябва да подходите с много спокойствие и търпение. Да осигурите спокойна среда вкъщи. Всички да опитате да забавите темпа на говоренето си и така тя по подражание ще намали своя темп. Не я прекъсвате и не подавате търсената дума. Търпеливо чакате да се изкаже. Ще има моментите на подобрение и такива , които ще са много зле. Не ѝ споменавайте, че има проблем. Това може да продължи до година. Хубавото е, че обикновено отшумява само и не остава последици, особено ако спазвате горните съвети.
Поздрави!

Последна редакция: чт, 04 апр 2024, 10:14 от Рaдост

# 141
  • Мнения: 2 154
Здравейте, моля дайте ми съвет за близнаци 1,7г, които не искат да говорят. Казват как правят животните, повтарят мама, тати, но до тук.
Много обичат книжки и четем всеки ден, от поне 4,5 месеца. Опитвам се да задавам въпроси по книжките, преди посочваха, но сега изгубиха интерес, да сочат и показват нещо по книжките, по скоро искат, те да сочат и аз да им казвам, кое какво е . Какво може да се направи, за да им помогна?  Цял ден дърдорят, правят се че четат книжки, но на бебешки, нито една дума не разбирам.
Минахме невролог, останови задръжка на речта, но не ми даде никакви съвети.

Общи условия

Активация на акаунт