(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 52)

  • 33 865
  • 801
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 1 220
Впеме е за нова тема. Ако имате полезна информация за първи пост, моля да ми я изпратите. Ще се постарая да пусна нова тема утре , ако не успея ще е в четвъртък късно вечерта.
Миналия път имаше сърдити, че не пускам нова тема. Моля този път, ако държите на точността, да я направи който иска. Аз нямам нищо против.

# 736
  • Мнения: 1 992
За ягодите са ми казвали, че на три години се подновяват. Иначе корена се удебелява много и дава по-малки като размер ягодки. 

# 737
  • София, Студентски град
  • Мнения: 100
Моята втора партида разсад, сята седмица след първата, вече надделява на ръст. Но първата е калявана на терасата, без да е завивана, а втората се глези на топличко.
Корен от първа партида:

От двете му страни са корени от втора партида - забелязва се по някое листенце, че са колкото него.
Аз пък, понеже имам повече корени домати, отколкото градинката ще събере и поради зверско вече нетърпение, насадих вчера 4 корена навън. Покрити са с двоен слой агрил (някакъв по-плътен) и тунелче от найлон. Днес са още живи. Ще ги видим утре и вдругиден.

Последна редакция: пн, 27 мар 2023, 19:24 от GalPP

# 738
  • Русе
  • Мнения: 385
Момичета, благодаря за съветите. Аз направих един ред както казвате. Картоф през една педя. Но този нагъчкния ред е на баба ми. Щяло да роди много. Ще ги оставя и каквото стане. С нея не мога да споря и както е решила така. Важното е да сме здрави!
Иначе в четв сутринта в Русе го дават минус 3гр. Никакви плодове няма да има за поредна година. Писна ми … Sad(

# 739
  • Мнения: 7 856
Николай, ако не са цъфнали овошките, най-вероятно ще им се размине проблема.
За съжаление в последните години през пролетта има много ниски температура и масово дръвчета без плодове след това. Но не може да се направи нищо срещу природата...

# 740
  • Мнения: 4 273
В планински район сме
подножието на Родопите, пловдивска област. Обаче всичко е цъфнало и се разлисти отдавна.
Нямаме оранжерии, тя си направи парниче с найлон. Баба ми, гони 90 години и откакто се помня тя сама си прави разсада домати и знае какво прави. Преди години пикираше в кофички от кисело мляко и ги държеше на двора пак под найлон докато се затопли. От няколко години започна директно в земята да пикира.Миналата година беше студено и помня,че одела върху найлона им слагаше в началото.
С киснати бананови кори във вода съм чела да поливат орхидеи.Много добре им се отразявало.Тези дни попаднах на коментар във фб група на жена, която го е пробвала. Пишеше,че е много доволна и заради това започнала с  такива вода да си полива и разсадите.

# 741
  • Русе
  • Мнения: 385
@недоволна, те прецъфтяха и вече дори зеленеят. Има и полу разлистени липи.

# 742
  • Мнения: 1 220
На село повечето дървета са прецъфтяли. Тук цъфтят само сливите. Утре го дават -6, а в сряда -8. На село съответно -1 и-2. Половината разсад ми е там. Под тунелче от найлон и агрил.

# 743
  • Мнения: 10 608
При нас само кайсията е цъфнала, пчеличките яко я бяха нажужали уикенда, дано да оцелее...
Синте сливи сега започват, черешите са дооста далече, ябълки и дюли хич не са и чули...
Избрахме всичко, разсадите са ми доста назад, на 4то листо нейде, а са на месец... Абе квото такова..
Правихме импровизирана оранжерия от наличен винкел, сега ще купувам найлон да я завием. Стана доста прилична, 5*3м и височина има...

# 744
  • Мнения: 7 856
Щом са ви покрити разсадите, би трябвало да оживеят през ледените нощи. За съжаление не може да се каже същото за завръзите на овошките.
За съжаление с побъркания климат в последните години много често има поражения по овошките през пролетта.

# 745
  • Мнения: 681
Утре пристигат семената. Ще се прави разсад.
Сега чета за растения компаньони. Някой от вас спазват ли тези правила?
Например да садят домати с фасул, босилек и целина, моркови с лук, и т.н.?
Днес поръчах  Нимазал и Фитосев. да има Joy
От толкова четене ми е каша в главата.

# 746
  • Русе
  • Мнения: 385
Да, Кигнус, по принцип е добре да се отглеждат растения приятели. Така си помагат взаимно най-вече със защитата от някои неприятели и болести. Но ако не го изпълниш не е фатално.
Според мен гледай да хванеш основните правила за разсад, пикиране, засаждане в грдината, забавлявай се, не се напрягай. Останалото го остави на практиката. Следи това лято кое как върви. Трупай опит кое как понася дадени условия, допитвай се до нас или специалисти и така на края за сезона ще имаш по-богат опит. Експериментирай! Все пак са ни хоби градини, а не за пазара. Може да си позволим слаба реколта Simple Smile

# 747
  • Мнения: 681
Мерси Николай. Всъщност никът ми се чете Сигнус, но не е проблем. Разсмя ме, защото Кигнус звучи много смешно, и сега си давам сметка колко хора ме “прочитат” като Кигнус Joy
Знам, че се напрягам, ама съм така със всичко обикновено. Дано, въпреки четенето и грандиозните планове, ме споходи късмета на начинаещия.

# 748
  • София
  • Мнения: 44 246
А на 17 градуса дали имам шанс да ми стане разсада домати... Или ще им е мн студено?

# 749
  • Мнения: 3 894
Някой да е сял от  патладжан Тсаконики на Опал Зи
https://skladalbena.com/product/%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%BB%D0%B0%D … 0%B8%D0%BA%D0%B8/
За три седмици у дома на топло и светло нищо не е поникнало ..

Общи условия

Активация на акаунт