Тълпи от мигранти към Европа - какво ще последва от това? - Тема 3

  • 84 221
  • 1 599
  •   1
Отговори
# 1 575
  • Мнения: 6 920
Тайна, пак да попитам,  ЕЗОК не е ли от полза? Все пак дава някакви права и възможности.
Скрит текст:
Цитат
https://www.ezok.bg/rights.html  - извадки
От 1 януари 2007 година за България станаха директно приложими разпоредбите на европейските регламенти, уреждащи въпросите на социалното и здравното осигуряване - в контекста на правото на свободно придвижване на хора в рамките на Обединена Европа.

При евентуално противоречие между националното и европейското законодателства - в социално - и в здравноосигурителната сфера, задължително се прилагат разпоредбите на европейското право.
Българските граждани, които са с непрекъснати здравноосигурителни права съгласно българското законодателство, могат да ползват при необходимост медицинска помощ в държавите от Европейската общност – когато пребивават на различно основание в останалите държави от Европейския съюз (ЕС), Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария:
краткосрочно (временен престой) или дългосрочно (пребиваване).
Правото на медицинска помощ в ЕС зависи от непрекъснатите здравноосигурителни права на гражданите, придобити в компетентната им държава. Определянето на компетентната държава за социалното и здравното осигуряване на гражданите се извършва съгласно разпоредбите на Регламент (ЕИО) 1408/71 за координация на системите за социална сигурност в Европа. Основно правило за определяне на компетентната държава е, че това е държавата по основната трудова заетост – като наети или самостоятелно заети лица. В тази категория влизат всички граждани, които извършват (активно население), или са извършвали (пенсионери) някаква трудова дейност на територията на някоя от държавите от Обединена Европа. Към същата категория се причисляват и лицата в нетрудоспособна възраст (непълнолетни, ученици, редовни студенти и редовни докторанти) и безработните граждани в процес на търсене на работа (за срок до 3 месеца). Следователно всички граждани подлежат на задължително здравно осигуряване само в една (компетентната) държава. Ако правата на здравно осигуряване са непрекъснати в компетентната държава, гражданите имат право при необходимост да ползват медицинска помощ от пакета на публичното здравеопазване от държавата по престоя или пребиваването им. Медицинска помощ в ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария, за сметка на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) може да бъде получена само от лечебни заведения или лекари, работещи с договор към обществената система на здравеопазване в съответната държава. Това право се реализира по следния начин:
При временен престой (туризъм, краткосрочна командировка, гостуване и др.) на български здравноосигурени граждани в ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария:
- Българските граждани следва да разполагат с валидна Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК), издадена от компетентната българска здравноосигурителна институция (НЗОК). При възникване на неотложна необходимост от медицинска помощ българските граждани следва да представят своята ЕЗОК на лекуващия ги лекар и ще бъдат равно третирани с местните здравноосигурени лица. Целта на тази помощ е да не се прекъсва предварително планираният временен престой в съответната държава - по медицински причини. Ако местната здравноосигурителна система предвижда доплащане от пациентите за определени видове медицински услуги, или законово регламентирана потребителска такса – тя се заплаща и от българските граждани, като не подлежи на възстановяване при завръщането в България;

- Когато българското осигурено лице трябва да бъде прието по спешност в болнично заведение, но не носи в себе си своята ЕЗОК, то съответната болница (или осигурителната институция в мястото на престоя) трябва спешно да се обърне към НЗОК или РЗОК в България с искане (чрез писмо или с формуляр Е 107) за изпращане на Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК. Срокът на валидност на удостоверението е за срока на необходимото спешно лечение, но за не повече от два месеца. Районната здравноосигурителна каса (или НЗОК) следва да изпрати исканото удостоверение в болницата (или на осигурителната институция), с което ще удостовери, че лечението ще е за сметка на НЗОК – само в случаите, когато пациентът е с непрекъснати здравноосигурителни права в България. Ако пациентът не разполага с координатите на своята РЗОК, той може да се обърне за съдействие към българския орган за връзка за здравното осигуряване – Централно управление на НЗОК, дирекция „Европейска интеграция и международно сътрудничество” (тел. : 00 359 2 965 9 116/130, факс 00 359 2 965 91 24);

- За регистрация в ЕС/ЕИП на пенсионери и за членовете на семействата им, които ги придружават, НЗОК издава формуляр Е 121. Част от данните във формуляра се попълват от РЗОК по местоживеене, а друга част се попълва от районните поделения на НОИ. Формулярът може да бъде изискан от НЗОК от чуждата здравна система и по официален път – с изпращане на формуляри Е 107 или Е 001. При регистрацията на лицата в чужбина, те са задължени да върнат в България своята ЕЗОК. Такава карта ще им бъде издадена от другата държава. Срокът на валидност на Е 121 е една година от посочената от НЗОК дата за регистрация в чужбина.

-Ако в държавата по пребиваване или престой се наложи ползване на медицинска помощ от публичния здравноосигурителен пакет срещу заплащане (когато не може своевременно да бъде представена ЕЗОК или удостоверение за временното й заместване, или по други обективни причини), последващо НЗОК може да възстанови направения в чужбина разход след завръщане в България. Сумите, подлежащи на възстановяване, се уточняват между НЗОК и местната здравна институция в чужбина. При заплащане на здравни услуги от извънболничната или амбулаторната медицинска помощ (когато състоянието на пациента не е било неотложно или спешно), възстановяването на направения разход на гражданите е по нормативно установените за същата помощ български тарифи.

# 1 576
  • София
  • Мнения: 15 475
Тайна, пак да попитам,  ЕЗОК не е ли от полза? Все пак дава някакви права и възможности.
Скрит текст:
Цитат
https://www.ezok.bg/rights.html  - извадки
От 1 януари 2007 година за България станаха директно приложими разпоредбите на европейските регламенти, уреждащи въпросите на социалното и здравното осигуряване - в контекста на правото на свободно придвижване на хора в рамките на Обединена Европа.

При евентуално противоречие между националното и европейското законодателства - в социално - и в здравноосигурителната сфера, задължително се прилагат разпоредбите на европейското право.
Българските граждани, които са с непрекъснати здравноосигурителни права съгласно българското законодателство, могат да ползват при необходимост медицинска помощ в държавите от Европейската общност – когато пребивават на различно основание в останалите държави от Европейския съюз (ЕС), Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария:
краткосрочно (временен престой) или дългосрочно (пребиваване).
Правото на медицинска помощ в ЕС зависи от непрекъснатите здравноосигурителни права на гражданите, придобити в компетентната им държава. Определянето на компетентната държава за социалното и здравното осигуряване на гражданите се извършва съгласно разпоредбите на Регламент (ЕИО) 1408/71 за координация на системите за социална сигурност в Европа. Основно правило за определяне на компетентната държава е, че това е държавата по основната трудова заетост – като наети или самостоятелно заети лица. В тази категория влизат всички граждани, които извършват (активно население), или са извършвали (пенсионери) някаква трудова дейност на територията на някоя от държавите от Обединена Европа. Към същата категория се причисляват и лицата в нетрудоспособна възраст (непълнолетни, ученици, редовни студенти и редовни докторанти) и безработните граждани в процес на търсене на работа (за срок до 3 месеца). Следователно всички граждани подлежат на задължително здравно осигуряване само в една (компетентната) държава. Ако правата на здравно осигуряване са непрекъснати в компетентната държава, гражданите имат право при необходимост да ползват медицинска помощ от пакета на публичното здравеопазване от държавата по престоя или пребиваването им. Медицинска помощ в ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария, за сметка на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) може да бъде получена само от лечебни заведения или лекари, работещи с договор към обществената система на здравеопазване в съответната държава. Това право се реализира по следния начин:
При временен престой (туризъм, краткосрочна командировка, гостуване и др.) на български здравноосигурени граждани в ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария:
- Българските граждани следва да разполагат с валидна Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК), издадена от компетентната българска здравноосигурителна институция (НЗОК). При възникване на неотложна необходимост от медицинска помощ българските граждани следва да представят своята ЕЗОК на лекуващия ги лекар и ще бъдат равно третирани с местните здравноосигурени лица. Целта на тази помощ е да не се прекъсва предварително планираният временен престой в съответната държава - по медицински причини. Ако местната здравноосигурителна система предвижда доплащане от пациентите за определени видове медицински услуги, или законово регламентирана потребителска такса – тя се заплаща и от българските граждани, като не подлежи на възстановяване при завръщането в България;

- Когато българското осигурено лице трябва да бъде прието по спешност в болнично заведение, но не носи в себе си своята ЕЗОК, то съответната болница (или осигурителната институция в мястото на престоя) трябва спешно да се обърне към НЗОК или РЗОК в България с искане (чрез писмо или с формуляр Е 107) за изпращане на Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК. Срокът на валидност на удостоверението е за срока на необходимото спешно лечение, но за не повече от два месеца. Районната здравноосигурителна каса (или НЗОК) следва да изпрати исканото удостоверение в болницата (или на осигурителната институция), с което ще удостовери, че лечението ще е за сметка на НЗОК – само в случаите, когато пациентът е с непрекъснати здравноосигурителни права в България. Ако пациентът не разполага с координатите на своята РЗОК, той може да се обърне за съдействие към българския орган за връзка за здравното осигуряване – Централно управление на НЗОК, дирекция „Европейска интеграция и международно сътрудничество” (тел. : 00 359 2 965 9 116/130, факс 00 359 2 965 91 24);

- За регистрация в ЕС/ЕИП на пенсионери и за членовете на семействата им, които ги придружават, НЗОК издава формуляр Е 121. Част от данните във формуляра се попълват от РЗОК по местоживеене, а друга част се попълва от районните поделения на НОИ. Формулярът може да бъде изискан от НЗОК от чуждата здравна система и по официален път – с изпращане на формуляри Е 107 или Е 001. При регистрацията на лицата в чужбина, те са задължени да върнат в България своята ЕЗОК. Такава карта ще им бъде издадена от другата държава. Срокът на валидност на Е 121 е една година от посочената от НЗОК дата за регистрация в чужбина.

-Ако в държавата по пребиваване или престой се наложи ползване на медицинска помощ от публичния здравноосигурителен пакет срещу заплащане (когато не може своевременно да бъде представена ЕЗОК или удостоверение за временното й заместване, или по други обективни причини), последващо НЗОК може да възстанови направения в чужбина разход след завръщане в България. Сумите, подлежащи на възстановяване, се уточняват между НЗОК и местната здравна институция в чужбина. При заплащане на здравни услуги от извънболничната или амбулаторната медицинска помощ (когато състоянието на пациента не е било неотложно или спешно), възстановяването на направения разход на гражданите е по нормативно установените за същата помощ български тарифи.
Сега  казаха някакъв документ от България, само това. И храна без пари всяка седмица  ми да дават 20 седмици.

# 1 577
  • Мнения: 6 478
Тайна, уточнявам че за Германия пиша, но би трябвало и в Белгия да е същото или подобно, защото в рамките на ЕС  нещата по темата са синхронизирани.
Скрит текст:
Когато възрастен родител-пенсионер пребивава дългосрочно при децата си, които са постоянно живущи в Германия, е лесно да се уредят здравните му права. За целта пенсионерът си взима формуляр S1 от здравната каса в БГ и се регистрира в общината на адреса на детето/децата си. С адресната регистрация и формуляр S1 се отива в  някоя избрана държавна здравна каса и въпросния пенсионер получава здравни права в Германия за времето на престоя си тук. Сметките по евентуално лечение си оправят здравните каси по между си по служебен път, пенсионерът не плаща от джоба си услугите, които ЗК покрива. Плаща само екстрите. ЕЗОК е само за спешна медицинска помощ.
Междувременно немските здравни каси се оплакват от неплащане и некоректност от страна на нашата НЗОК и може и да въведат някакви допълнителни условия и ограничения, но за момента това е положението.
Това също е полезно да се прочете

Последна редакция: пт, 26 апр 2024, 12:10 от Mößbauer-Effekt

# 1 578
  • София
  • Мнения: 15 475
Тайна, уточнявам че за Германия пиша, но би трябвало и в Белгия да е същото или подобно, защото в рамките на ЕС  нещата по темата са синхронизирани.
Скрит текст:
Когато възрастен родител-пенсионер пребивава дългосрочно при децата си, които са постоянно живущи в Германия, е лесно да се уредят здравните му права. За целта пенсионерът си взима формуляр S1 от здравната каса в БГ и се регистрира в общината на адреса на детето/децата си. С адресната регистрация и формуляр S1 се отива в  някоя избрана държавна здравна каса и въпросния пенсионер получава здравни права в Германия за времето на престоя си тук. Сметките по евентуално лечение си оправят здравните каси по между си по служебен път, пенсионерът не плаща от джоба си услугите, които ЗК покрива. Плаща само екстрите. ЕЗОК е само за спешна медицинска помощ.
Това също е полезно да се прочете
Много благодаря.Ще ѝ да  кажа изчете всичко, да кое видим тук важи.

# 1 579
  • Наблизо
  • Мнения: 6 112
Да,както е казала Мьос,трябва да се провери дали дъщеря ти има право да ви впише като personne à charge и да ви включи към нейната здравна застраховка.
Знам,че има условие за ниски доходи,в които със сигурност влизаш,трябва да се види за другите дали не се иска от тях да докажат,че могат да те издържат имат ли място реално в дома си.
Успех!

# 1 580
  • Мнения: 6 153
Попаднах на статия според която в много германски училища заради тормоз от съученици мюсюлмани, които заради миграцията достигат на места 80% от всички деца в училището християнчетата са принудени да сменят религията си.
Може ли живеещите в Германия да споделят как реагират на това християнското местно население, полицията, политиците, църквата. На мен ми звучи много притеснително ако е вярно.

# 1 581
  • Paris, France
  • Мнения: 14 068
Здравейте!
Скрит текст:
Прекарах лек инсулт в края на ноември.Дъщерята мислеше по същият начин, като вас,но се  оказа,че,заради хилядите бежанци/емигранти са променили законите.Можеш да прибереш децата си в Белгия,но не и родителите,защото те са вече възрастни и няма да работят, което автоматично значи,че държавата трябва да се грижи за тях.За да седя тук има само два варианта - или да си пътувам на всеки три месеца или лекарят на дъщерята да напише в документ за социалните,че не мога повече да пътувам, поради здравословни причини При първият случай, дъщерята трябва да плаща всичко на безбожни цени. Лекарствата за две седмици тук ми струват 320 евро,защото не съм осигурена тук,а в България около 70 лв.При вторият случай , ако лекарката напише,че не мога да пътувам, означава,да остана тук до живот и никога повече да не се прибирам в България.Тогава ставам автоматично получавам гражданство и безплатно лечение.Аз не мога да си представя,никога повече да не се прибера в България и родният ми дом.Лекарката писа на рецептите и на направленията- СМП (Спешна медицинска помощ),но всичко трябва да се плати.Примерно,ако скенера за здравно осигурен човек струва 20 евро,аз трябва да платя между 400-500 евро. Не ми е удобно,че дъщерята трябва да дава такива пари, защото тя самата е в болнични, заради прекаран рак на гърдата, артроза, паник атаки и т.н.На 66 год. съм и не ме хващат никакви изисквания за работа, учене и т.н. Пенсионерка съм по болест отдавна съм и сега и по възраст, но винаги съм работила.Дъщерята провери , за възстановяване на парите които ще дадем тук и пише, че трябва документ S1(нещо такова) и, че с този документ щяло да възстановят парите за услугите и лекарствата НО НА ЦЕНИТЕ В БЪЛГАРИЯ, а не тукашните. А и  трябва да се явя на ТЕЛК на 15 юли и ще трябва да се върна края на юни, за да мина през всички прегледи,  които искат.Не можах да изкарвам никакви документи от НОИ, защото ми се наложи да тръгна бързо, по независещи от мен обстоятелства. Написах го с помощта на дъщерята, защото още не съм се оправила.Още имам проблеми с говора, четенето и писането.

О, съжалявам и ти пожелавам бързо възстановяване.

Това "За да седя тук има само два варианта - или да си пътувам на всеки три месеца или лекарят на дъщерята да напише в документ за социалните,че не мога повече да пътувам, поради здравословни причини При първият случай, дъщерята трябва да плаща всичко на безбожни цени. Лекарствата за две седмици тук ми струват 320 евро,защото не съм осигурена тук,а в България около 70 лв.При вторият случай , ако лекарката напише,че не мога да пътувам, означава,да остана тук до живот и никога повече да не се прибирам в България."

Не е съвсем вярно. Можеш да се прибираш в България ако можеш да понесеш пътуването, но няма да можеш да се лекуваш там като постоянно живееща.

Да,както е казала Мьос,трябва да се провери дали дъщеря ти има право да ви впише като personne à charge и да ви включи към нейната здравна застраховка.

Няма да стане в техния случай, защото дъщеря и също е болна и в момента е в дълги болнични. За да се прибере родител има изисквания за квадратура на жилище и доходи.

# 1 582
  • Мнения: 1 557
Попаднах на статия според която в много германски училища заради тормоз от съученици мюсюлмани, които заради миграцията достигат на места 80% от всички деца в училището християнчетата са принудени да сменят религията си.
Може ли живеещите в Германия да споделят как реагират на това християнското местно население, полицията, политиците, църквата. На мен ми звучи много притеснително ако е вярно.
Може ли линк към статията, моля? Simple Smile

# 1 583
  • Мнения: 6 153
Когато опитам копиране на адреса ми дава проблем с диска. Иначе я чета през гугъл новините. Направих екранна снимка да се види точното заглавие и че е от сайта на блиц.

# 1 584
  • Мнения: 3 815
Статията на немски е в Билд:

https://www.bild.de/politik/inland/staatsschuetzer-schlaegt-alar … sso-signin-server

Не мисля, че това е нещо неочаквано или странно. Натюрлих немците се възпроизвеждат с такава малка честота, че и без да искат ще оставят държавата на новото население.

Скрит текст:



Последна редакция: пт, 26 апр 2024, 17:28 от Фрау К

# 1 585
  • Мнения: 105
Това се очаква да се случи, когато напълниш и препълниш държавата си с фанатични хора от друга религия. Европа се ислямизира и изчезва с бързи темпове. Тези, които крещят за свободи, човешки права и т.н., ще им се наложи да заживеят в шериата.

Последна редакция: пт, 26 апр 2024, 17:53 от Alexa10

# 1 586
  • София
  • Мнения: 15 475
De Yan  
Цитат
Париж е готов за Олимпийските игри. Новите французи ведро приветстват гостите на своя прекрасен град. Момичетата междувременно са по кафетата и в моловете.
https://www.facebook.com/100083551428852/videos/965389154954459/

# 1 587
  • Мнения: 5 793
Това със смяната на религията не мисля, че е възможно или вярно. Дори в Иран все още има християнски училища, и мака да носят хиджаби никой не ги кара да си сменят религията. Как ще стане в германското общество, където има все повече атеисти да станат от християни на мюсюлмани... абсурд. Само защото имало други мюсюлмани, по-скоро да сменят училището. Аз бих го сменила, не бих искала детето ми да учи сред забрадени или фанатици, и изобщо сред араби...

# 1 588
  • Мнения: 10 073
Нека се изкажат живеещите в Германия, но доколкото знам от потърпевши, т.е. по тази
причина пожелали да им се премести детето в друго училище, са ударили на камък.
Много, много редки изключения с препоръки от психолог, доктор и още доста утежняващи
процедури.
*****************
Тези, които крещят за свободи, човешки права и т.н., ще им се наложи да заживеят в шериата.
И ще заживеят като истински свободни и щастливи европейци, ти да видиш.

# 1 589
  • Португалия
  • Мнения: 4 056
как се мести дете при зониране на училищата?
доколкото съм запозната- на много места е норма
значи, цялото семейство трябва да се измести, или да има и други законови вратички

Общи условия

Активация на акаунт