Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 18

  • 50 439
  • 779
  •   1
Отговори
# 465
  • тук-там
  • Мнения: 5 755
Пубертет и премено - едно и също. Все за небалансирана хормонална картинка говорим. Де да можеше да ги презкочим тези периоди Wink

# 466
  • София
  • Мнения: 891
При мен се отразява  на емоциите най-вече..
 Силна чувствителност, плачливост, докачливост , нетърпимост  и избухливост една седмица преди датата на менструация предимно  (незвасимо дали ще има такава или не) .Депресивни настроения.(пак по това време на цикъла  най-вече).
Болезнени, напращели и  силно чувствителни гърди.
Задържане на вода.Напълняване и повишаване на мазнините най-вече , силно изразени мастни натрупвания  в коремната област.
Липса на енергия, разсеяност, проблеми с паметта.
Потя се  доста повече  от преди и наистина потта е с по-остра миризма, от колкото преди.
Нередовен цикъл или зацапване извън датите на менструация.

За сега спя добре, и съм имала един-два пъти вълни само , но най-вероятно ще зачестят по-нататък..

Аз имах такива симптоми още на 38 год, след продължителен период (над 6 мес) на силен стрес и преумора. Раздразнителността, плачливостта и така нататък, беше не само преди цикъл, а нон стоп - говоря си с някой и усещам как ми се навлажняват очите, избухвах за най-малкото нещо - мъжът ми го беше страх да си говори с мен. За гърдите и за това, че имах чувството как за 24 напълнявам с 3-4 кг - няма да говоря. В този период си отгледах и 5 см фиброаденом на едната гърда. На всичкото отгоре не можех да спя добре през нощта (изпитвах мн силна тревожност), отделно започнаха мигренозни главоболия няколко дни преди цикъл. Сутрин бях уморена, вечер, постоянно уморена. Само вълни не съм имала. Обще взето това са си типични симптоми на естрогенова доминантност/нисък прогестерон.
Еми като си обърнах философията и сега съм в пъти по-добре. Много ми помага и спортуването/йогата. Въпросът е, че нещата не се обръщат за един ден - нито във физически, нито в психо-емоционален план, и някъде по-пътя човек може да се отчая, защото променяш, променяш, пък в началото файда не виждаш.

# 467
  • тук-там
  • Мнения: 5 755
Нека добавим и, че организмът се настройва с годините към естрогенната доминантност и ниския прогестерон. После идват функтуации в естрогените, а накрая и той изчезва. Това си отнема едно 10 години, така че организмът има времето да се нагоди. Не е така при хирургична менопауза, разбира се.

# 468
  • Мнения: 13 866

При мен - моите най- първи симптоми на 49 и половина :
1.Моментално зачервяване на лице и деколте, все едно съм се изчервила от смущение или съм изгоряла ( майка имаше същото в нейния период, аз го помня )
2. Проблеми със съня, неспокоен сън, много рано сутрешно събуждане (4-5 часа).
3. Аритмия хващана дори на слушалка, сутрешно силно сърцебиене.
Последващи симптоми
1. Силни нощни изпотявания.
2. Нощем усещане за силна топлина в областта на кръста и яйчниците.
3. Вълни през деня с покачване на температура до 37,4
4. Скованост на ставите след седеж, нужда на време за раздвижване
5. Натрупване на килограми особено в областта на талията. Невъзможност за сваляне на натрупаните килограми.
6. Промяна на стойката, засилване на Sобразния силует
7. Допълнително ослабване на зрението при вече наличен сериозен минус/миопатия
8. Развиване на старческо късогледство.
9. Проблеми със стомашно-чревния тракт. Развиване на непоносимост, неподозирана до тогава - лактозна, глутенова, непоносимост към някои груби зеленчуци - цвекло, моркови и пр. Къркорене, метеоризъм...
10. Стабилна хипертония.

# 469
  • Мнения: 39 509
От последното най- много ме е страх.

# 470
  • Мнения: 2 364
Пубертет и премено - едно и също. Все за небалансирана хормонална картинка говорим. Де да можеше да ги презкочим тези периоди Wink

А майка в менопауза и деца в пубертет е направо.....Sad

# 471
  • София
  • Мнения: 38 652
Всичко си имам! 😁 И признаците, и пубертетите. Вчера се скарах с дъщеря ми, а след това ми дойде.
Срещу лоша стойка, напълняването, болките в гърба и кръста - аз ходя на пилатес. Изправянето се забелязва видимо.
Статистика - цикъл от 38 дни. Емии, така ще е явно.

Последна редакция: ср, 27 юли 2022, 09:18 от Rockstar

# 472
  • Мнения: 942
Ужас, момичета! И аз страдам от всичко описано, на 47 съм. Само цикъла ми е редовен.  Доктора каза, че съм далеч от менопаузата, което не ми се вярва, още повече че съм с един яйчник.  Идва ми да убия някой или да се самоубия. Дайте идеи какво да почна да пия?

# 473
  • София
  • Мнения: 38 652
Споменавали сме многократно добавките в темата. Масло от вечерна иглика, Витекс, витамини, леки упокоителни като валериан, аз наскоро започнах Геритамин с хиалурон.

# 474
  • Мнения: 942
Споменавали сме многократно добавките в темата. Масло от вечерна иглика, Витекс, витамини, леки упокоителни като валериан, аз наскоро започнах Геритамин с хиалурон.
Тукашния ми гинеколог в Белгия казва, че ако започна с хапчета за менопауза,  това може да ускорени процеса. А за успокоителните ме е страх-как ще работя, ако съм замяна? Може би ще започна с маслото...

# 475
  • София
  • Мнения: 38 652
Всичко, което казах са хранителни добавки. Не са "хапчета за менопауза" и не са "успокоителни".

# 476
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 428
Билкови успокоителни, като Неуропан, Алора, Симпатил, не са АД...
На мен лично много ми помагат, когато имам леки тревожни периоди. И Витекс пия отново. Да видим какво / как. Simple Smile

# 477
  • Мнения: 7 223
На мен днес ми е 40-ти ден, дори помен за менструация няма.

Аз да добавя някои нестандартни признаци на премено при мен - през някои периоди от цикъла имам странен вкус в устата. Появиха ми се доста брадавички по тялото.

Иначе, от другите оплаквания, които изброявате, засега нямам. Надявам се така да си остане Blush

# 478
  • Мнения: 20 187
Аз съм писала и друг път, много от изброените симптоми при мен се появиха следствие на проблем със щитовидната жлеза. В началото и аз мислех, че ме е налазила по ранна менопауза, но не. С подходящото лечение утихнаха нещата още за години наред.

# 479
  • Бургас
  • Мнения: 4 075
Дали има жени, които леко изкарват критическата, аз съм на 48 и половина и засега големи оплаквания нямам, цикъл не ми е пропускал, разбира се обаждат се вече някои старчески болежки, ама то за възрастта си е нормално

Общи условия

Активация на акаунт