Нашите цветя - обща тема 11

  • 29 142
  • 748
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 825
Здравейте ,има ли някой опит с декоративен ананас?Интересува ме  каква е подходящата почва за него и начин на отлеждане.
Подарък ми е - малка красива екзотика,не мога да му се нарадвам,още е в транспортната си саксийка. Трябва да го пресадя ..
Бихте ли ми дали някакви съвети?
Много благодаря предварително!!

# 721
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 762
Аз имам един от атриум, който стои един и същ от две години. Зима, лято, вътре, вън, той е същият. Сега ще го оставя малко на студа да му дойде акълът. То поне красив да беше, че да се прави на интересен. 😆

Danilu, да не си в Калифорния? Едно ми стана морско и много разгулно като ти видях цветята. 😁🥰
Не в Калифорния... В Сицилия... Дъждовния сезон . Тук, обикновено и зимата е топло, но не толкова дъждовно. Днес имаме аларма за тайфун.... Уж далечко от нас, не живеем много близо до морето, ама си е страшничко...
Исках да го извадя от саксията моят антуриум, ама не ми се цапа в къщи.... Като се нормализира времето ще го разбутам( ама че ужас коректорът на таблета!!! Куп думички ми е преработил, та коригирам от телефона).
Ананас имам, но е захванат от плод. Стои навън под дъжда. Засега расте на листа. Добри беше обяснявала нещо за ананаси. Може би твоят е " декоративен ",  защото е в малка саксийка!?!?
Mikkey,благодаря ! Това и вътре мога да го направя. Да махна бебетата. Питам се само, дали да не ги бучна в друга саксия!? Ще пробвам.
 Дописвам.
Махнах бебетата на антуриума. И едно леко повяхнало листо. Чак сега, защото листата са пооредели, забелязах едни образувания подобни на"въздушните" корени като при орхидеите!?Опитах се да премахна едно точно под листото, което отстраних, понеже реших да почистя общо взето всичко. Но се оказа неочаквано жилаво и чак тогава се загледах, че не е единствено. Май ще трябва наистина да извадя и почистя кореновата система. Някой има ли опит с подобни операции!?

Последна редакция: пт, 29 окт 2021, 13:07 от danilu

# 722
  • In transit
  • Мнения: 11 880
Данилу, преди няколко страници обяснявах за антируима, че оредява, защото е влечащо растение с въздушни корени. Не се справям добре с търсачката в темите, иначе бих ти дала линк.
Бебетата ги потопи във вода и като им порастнат въздушните корени ги посади в саксия. И не му сменяй мястото. Не обичат промените, ако искаш да цъфнат.

# 723
  • Мнения: 685
Здравейте! От онзи ден съм горд собственик на хибискус, подарък ми е от бабата на ММ, тоест гледан е вкъщи, не е от магазин. Чета обаче, че са капризни. В момента има доста пъпки, оставила съм го до прозорец, обаче слънце зимата има много малко там, а и като цяло в цялата ни къща.. ако може някой съвет за поливането, трябва ли да го торя през зимата и с какво?
Имам също и коледни кактуси, имат супер пъпки, но не искат да цъфтят, там нещо специално прави ли се. (Едната пъпка беше много нарастнала и вместо да цъфне изсъхна..) Като е кактус по-рядко ли се поливат?
Сдобих се и с нови и непознати за мен цветя наскоро, понеже обзавеждам след ремонт, таа ако не ви е досадно да ви ги понаснимам кое къде съм разположила и да дадете по някой съвет.
Сега ви черпя с хибискусче от днес 😻

# 724
  • Мнения: 18 542
И аз намазах един филодендрон pink princess. Бебе е и доста евтино го намерих, ще видим какво ще дойде.
Това е "рекламната" снимка, вероятно няма да е точно това растение, но като размер би трябвало да е такова горе-долу.

# 725
  • Мнения: 6 921
Азалия, хибито скоро ще спре да цъфти, ще опадат и от листата. Може да му резнеш връхчето да разклонява. При хибискусите цъфтят  само младите клонки, не са капризни. Искат слънце, вода, торене и подрязване. Имай предвид, че при рязане, новите клонки тръгват предимно близо до отреза. Зимата, като му изсъхне почвата, поливаш, няма нужда от тор, ако е в хубава почва. Ако е бедна, може да му сложиш малко. Аз харесвам мастербленд.

# 726
  • Мнения: 685
Благодаря, а резник (така ли се казва), който забодох в почвата и ми казаха да похлупя с нещо, аз сложих шише отгоре, но почвата се отвърна и е супер мокра, страх ме е да не изгние. Дали ще се получи по този начин растение и какъв е начина на действие в такива ситуации със стръкче? Има си пъпка дори най-отгоре.
Скрит текст:

# 727
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 827
Лично аз съм ползвала този метод и е дал резултати, но шишето, с което похлупвам, се забива в почвата, а не остава извън саксията.
Не знам дали има значение за развитието на цветето. (това, което си засяла, ми прилича на китайска роза)
Нещо такова, като с буркана с розата:
Скрит текст:
    

# 728
  • Мнения: 3 800
Аз така Цяло лято размножавах това онова. МО слагах найлонов плик вместо шише, пристегнат с ластик около саксията. Мисля, че е добре бутилката да е забита в пръстта. Целта е влагата, която ко цензура да полива всъщност растението.
Не се притеснявай, че е мокра пръстта. Именно това става, запазва се влагата. Дръж а слънчево място, половин ден да огрява, за да ко дензира влага.

# 729
  • Мнения: 15 046
Роза от терасата

# 730
  • Мнения: 6 921
Хибискуси съм вкоренявала във вода, бледорозов разтвор на калиев перманганат, в перлит, или в пясък. Трябва да махнеш пъпката, да не черпи енергия.
Днес чистих един хибискус пред блока от повет и се начупиха няколко клонки, нямат никакви листа вече. Ще ги пробвам, макар, че не е сезон за вкореняване.

# 731
  • Мнения: 275
Моля, кажете къде греша- това са резници от мушкати от преди 2 седмици. Сложих ги в пръст и торф, леко ги полях, стоят на хладно до прозорец на източно изложение. Как да ги спася?Преди да ги бодна в саксийките изчаках да засъхнат и от тогава не са поливани, но нали има опасност да загният и за това не ги поливах.
 

# 732
  • Мнения: 5 402
Добро утро с първия цвят на пингуикула. За нея ме подкокоросаха Добри и Флорен Hug



Северно сияние, пръстта все пак трябва да е леко влажна, не бива да изсъхва съвсем. Две седмици без поливане в тези малки тарелки според мен е много.
Имай предвид, че торфената смес съхне бързо, и след като изсъхне напълно не поема вода - тя просто се стича надолу в чинийката.
Иначе е нормално някои от старите листа да изсъхнат.

# 733
  • Мнения: 5 827
Моля, кажете къде греша- това са резници от мушкати от преди 2 седмици. Сложих ги в пръст и торф, леко ги полях, стоят на хладно до прозорец на източно изложение. Как да ги спася?Преди да ги бодна в саксийките изчаках да засъхнат и от тогава не са поливани, но нали има опасност да загният и за това не ги поливах.
 
Капни по малко водичка, но по ъглите, да не стига до стъблото. Иначе не изглеждат зле. Нормално е да им пожълтяват старите листенца. Важното е стъблото да не изгние.
Съвсем жълтите и сухи листа клъцни леко с ножичка, за да не изтощават резника без да му носят полза.

# 734
  • Мнения: 275

Капни по малко водичка, но по ъглите, да не стига до стъблото. Иначе не изглеждат зле. Нормално е да им пожълтяват старите листенца. Важното е стъблото да не изгние.
Съвсем жълтите и сухи листа клъцни леко с ножичка, за да не изтощават резника без да му носят полза.


Дали не съм им сбъркала пък почвата? Набодени са в торф за вкоерняване. Някои я препоръчват, други казват, че не задържа вода и трябвало да се смеси с пясък. В каква почва вкоренявате вашите?

Общи условия

Активация на акаунт