Нашите орхидеи – тема 34

  • 30 183
  • 741
  •   1
Отговори
# 705
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Кауфландското новодомче, което взех само на пъпки, разцъфтя. Няма аромат, поне засега. Не знам дали да очаквам, защото не го знам какво е Simple Smile
Имам я тази - Colmanara Wild Cat. Поне н а снимките в нета най-много прилича на тази.
Съвсем лек аромат като си навреш носа близо. По-скоро мирис, отколкото аромат 😃 Но пък прави разкошни цветоноси, с по няколко разклонения. Честито!

# 706
  • София
  • Мнения: 3 920
zigizagi, отдавна спрях да опръсквам. От пръскането само проблеми - остава вода в пазвите на листата и започва гниене. Вече пръскам само с препарати и то ако няма опция да ги поливам с тях.
Пъпките съхнат по много причини - прекалено топло/студено, прекалено сухо/влажно, прекалено поливане/засушаване, прекалено светло/тъмно, става течение/няма движение на въздуха. Освен това и от вредители, от преторяване, от недохранване на растението, от някои препарати също.
Ще трябва сама да определите кое е в повече конкретно при вас.

# 707
  • Мнения: 10 638
Благодаря!

# 708
  • Мнения: 6 320
Много радости тия дни 😍

Днес цъфна и германчето:-) stuartiana x tetraspis green
Само две цветчета направи, ама все е нещо Simple Smile догодина повече!


И тази вече се раздаде доста Simple Smile

Последна редакция: ср, 23 юни 2021, 11:16 от second

# 709
  • Мнения: 2 849
second, ама то вярно е като германче! Русичко и беличко арийче.Stuck Out Tongue Winking Eye
Много е нежно! Heart Eyes

# 710
# 711
  • тук и там
  • Мнения: 11 596
Здравейте.От началото на пандемията (краят на 2019-до сега),успях да уморя -4-5  орхидеи и направо се отказах да купувам и отглеждам.Остана ми само една,която като и падна цвета,отрязах-но оставих доста дълго стъбло.След сигурно година вече нищо не се случваше с нея -нито пъпки,нито цвят имаше, но ми изглеждаше добре.Преместих я на прозореца,да има повече светлина уж-по съвет на близка и да "тръгне" ,и свежото иначе стъбло-изсъхна. Изрязах го и си я преместих на старото място.За тази година има пуснато едно листенце и две малки коренчета. Показвам снимки от днес .
Тук се вижда,че има три нови (аз има казвам коренчета,но вие ще разберете за какво говоря)



Тук са корените в саксията

И листата(най-малкото е новото листо)


Ясно е,че нищо не разбирам от отглеждането на орхидеи.Посъветвайте ме какво да направя от тук нататък,за да не я уморя и въобще какво следва? Или да я оставям както до сега и да не променям грижата?

Последна редакция: ср, 23 юни 2021, 11:25 от Kaisia

# 712
  • Варна
  • Мнения: 25 275
Ами добре си е, гледай я както досега. През зимата цъфтят обикновено, така че цветонос чакай най-рано октомври-ноември. Но трябва да е на светло, не знам къде е "старото място", но ако е на тъмно няма да цъфне. Близо до прозорец, но без пряка или с минимална пряка слънчева светлина е ок.

# 713
  • тук и там
  • Мнения: 11 596
Ами "старото" място е до прозорец,но не на перваза,а  прозорецът е със щори,макар и прозрачни-които не махаме.Бях я преместила на перваза на същият този прозорец,който е северозападен и само късният следобед пече,обаче изсъхна  и за това  я преместих пак  където си беше .
Ей това е "старото-ново" място.
Скрит текст:
 
Не ми се струва светло,но пък само тя се "държи" от всичките ми орхидеи и за това се чудя да и търся ли друго ,или да я оставям. Ще ми се да видя цвят все пак..

# 714
  • Варна
  • Мнения: 25 275
Според мен за лятото я оставѝ там, а наесен може да я пробваш пак на перваза.

# 715
  • тук и там
  • Мнения: 11 596
Благодаря Flowers Hibiscus! Ще я оставя за сега. Много се надявам да се похваля някой ден със нея и цветовете и.

# 716
  • Варна
  • Мнения: 2 037
Бурагеара Nelly Isler, миналия път докато се колебаех се изчерпа, този път бях от първите поръчали. Аромата мисля наподобява този на грейпфрут. Thinking


# 717
  • Мнения: 492
Здравейте.От началото на пандемията (краят на 2019-до сега),успях да уморя -4-5  орхидеи и направо се отказах да купувам и отглеждам.Остана ми само една,която като и падна цвета,отрязах-но оставих доста дълго стъбло.След сигурно година вече нищо не се случваше с нея -нито пъпки,нито цвят имаше, но ми изглеждаше добре.Преместих я на прозореца,да има повече светлина уж-по съвет на близка и да "тръгне" ,и свежото иначе стъбло-изсъхна. Изрязах го и си я преместих на старото място.За тази година има пуснато едно листенце и две малки коренчета. Показвам снимки от днес .
Тук се вижда,че има три нови (аз има казвам коренчета,но вие ще разберете за какво говоря)



Тук са корените в саксията

И листата(най-малкото е новото листо)


Ясно е,че нищо не разбирам от отглеждането на орхидеи.Посъветвайте ме какво да направя от тук нататък,за да не я уморя и въобще какво следва? Или да я оставям както до сега и да не променям грижата?
А вадила ли си я от саксията ? Има една гъба която трябва да се махне ! Моята беше в застой, но като махнах гъбата, за 2 месеца пусна много нови корени и цветонос. Същото направих и аз с перваза , мислех че ще и е добре там, но за 5 дни листата почнаха да пожълтяват. 😔😒

# 718
  • Варна
  • Мнения: 25 275
Не бих разбутвала, растението си е екстра и точно сега е в активен растеж. Изобщо не мисля, че е добра идея да се вади ей така за спорта. Както съм писала и преди - нямам загинало растение от неразбутване. Имам от прекомерни грижи, т.е. вадене  да видя какво има в саксията. Ми не им се отразява добре, поне на моите. Имам купени преди месеци, че и години, които никога не съм проверявала имат ли гъби или нямат. Растат, цъфтят, всичко е точно.

# 719
  • Не съм от тук и съм за малко
  • Мнения: 717
Здравейте! И аз да се присъединя към групата напазарували от Кауфланд миналата седмица. Имам въпрос за една от "новодомките". Ето тази красота, не знам как се казва, но има много корени и не знам трябва ли да я песаждам в по-голяма саксия, може би по-широка?
Скрит текст:



от всички страни е така

Общи условия

Активация на акаунт