(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 41)

  • 30 373
  • 812
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 5 399
Сега прочетах, че някои ползват сребърна вода.
Аз махнах с нея кокоши трън на детето, той също се причинява от вирус. Смятам да пробвам.

Ася, кажи за сребърната вода, как се прилага? Сама ли си я правиш, или може да се купи?

# 481
  • Мнения: 19 317
Може ли вместо прясно мляко и йод да напръскам с кисело и йод?

# 482
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Дъждец, аз пръскам и с кефир.
Според мен са важни бактериите вътре. Млечно-киселите де, а те са готови в киселото мляко.

Флокс, купено е, 50 ppt.
1чл на литър вода.

Четах за хомеопатията, за вируси не намерих много, има книга, но ми идва скъпа.
Вчера напръсках със сребърна вода и днес ще повторя. Ще наблюдавам и ще преценя. С хомеопатични се полива, а моите растения не “пият”.
Като ми остане време ще преведа кое за какво е.

Аз черни мушички нямах, имах листни въшки.
Вярно, че първо беше боба... но може и аз да съм го разнесла при колтученето 😔

# 483
  • Мнения: 19 317
Черните мухи са летящите форми на въшките. Вчера видях една нова тлъста колония зелени въшки по краставиците ми. Да се чудя с кое да пръскам по-напред.
При нас се спуква да вали. Всички цветя са ми изполягали на земята.

# 484
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Отпред имах само зелени въшки, летящи не съм забелязала, но кой знае.
Прочетах, че около насажденията се сее защите пояс: царевица, слънчоглед т.н и листните въшки нападат тях първо, престояват няколко дена на тях, вирусът умира и дори да идат на зеленчуците, не ги заразяват.
Някъде в Кавказието също видях доматите между царевицата, чудех се защо...
А в саксията на болния домат имах невен и той май беше въшлясал. Точно обратното съм направила, направо съм ги поканила.

Това какво е?
Унищожи ми кученцето. Смятам на него да пробвам нещо хомеопатично.

Последна редакция: чт, 11 юни 2020, 22:16 от asyalein

# 485
  • Мнения: 1 601
asyalein при такива поражения не знам ще има ли ефект хомеопатия.. . Дано.
Днес хапвам лично производство.

# 486
  • София
  • Мнения: 24 839
Това е неспасяемо, а има опасност да зарази и другите.
Махни го, изгори го, а земята полей с калиев перманганат.
Другите, всичките напръскай превантивно.
Не пипай другите растения преди да си измиеш добре ръцете.

Против мана по листата. Напръскайте с 2 капки йод, 250мл. несварено мляко или суроватка и 1 литър вода.Добавете и кафена лъжичка сода бикарбнат. Напръскайте с тази смес листата на домати, краставици.

Профилактично на всеки 2 седмици -10л. вода+ 15капки йод и 1 л прясно мляко.

# 487
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ето тук има линк към всички хом. препарати, които са препоръчани от хомеопат в специална книга за растенията:
https://www.narayana-verlag.de/homeoplant-produkte.php#letter_S
като се кликне на препарата под някои стои бутон : Erfahrungen von Kunden mit diesem Mittel
и като се кликне на него са писали и снимки са слагали. всичко е на немски.

МОЛЯ: при следващата тема да се сложи в първата тема линк!!!
изкарах почти всички, само за някои дървета като ясен и подобни не съм ги извадила, ето ги:

Хомеопатични лекарства за растения
Aconitum C30 при поражения от студ, ръждиви петна по розите
Arnica C30 / C200 при поражения от градушка, при смяна на местоположение (дървета, храсти)
Belladonna C30 за подсилване на растежа при студена, глинеста почва, при ръждиви петна
Bombyx D6 при гъсеници
Calendula е при стартиране на растежа, затова при пикиране или пресаждане е добре да се потапят корените във вода с Calendula, за по-добро развитие на корените при пресаждане, също и при дървета
Сamphora C 30: мравки, земни бълхи (пръскане и поливане с camphora C30)
Carbo vegetabilis C 30  при кафяво гниене по доматите
Cimicifuga C30  срещу черни листни въшки
Helix tosta при охлюви (алтернативно да се стрие на прах черупката на охлюв и да се поръси с праха)
Lycopodium C30 при зле растящи растения с нещастен вид и пожълтели листа
Natrium sulphuricum C 30 кафяво гниене по доматите
Petroleum C 30 при акари
Schellack D6 при щитоносни въшки
Silicea общо укрепване на растенията при всяка фаза на растеж, при липса на растеж
Staphisagria C 30 при черни въшки
Sulphur C 30 при нападение от мушички и комари, бяла пеперуда, при симптоми от засушаване/суша (дървета), при брашнеста мана
Natrium sulph. C30/200 завити листа по праскова + Thuja C30, при щитоносни въшки

най-често се ползва C30 или С200 с поливане, 4 гранулки на 10л., полива се по 500мл. на растение.
понякога пръскат, основно за мушици, гъсеници, въшки и подобни.

# 488
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 445
Купихме разсад за зеле (шпиц), всичко тръгна добре и от една седмица е ад с тези охлюви.... сложих бира, но това не са голи охлюви, съседката ми каза, че на миналата година на вечер  е убивала по 30 и на следващата пак и е минала на някакми гранули. Не ми се иска да химия, нещо да ги накара да избягат от дворчето ни.

# 489
  • Русе
  • Мнения: 2 607
Ако разбирам от нещо в земеделието, то е от охлюви. Има по много и от всеки вид-обикновенни, раирани, малки и голи. Борбата с тях водя вече три години- бира, вечер захлупвам разсада с шише, стърготини, пепел, сгурия, утайка от кафе. Тази години, преди около 2 седмици вдигнах белия флаг и купих Вениш. Първата вечер един все пак някак е преминал през гранулите /наистина не посмях да сложа много, все гледам да е екологично/, но от там нататък поражения нямах и тиквичките започнаха да растат. При дъждовете гранулите изчезнаха, но засега нямам намерения да слагам нови, сутрин оглеждам, почиствам /намирам ги да спят съвсем наблизо/, ръся там гореспоменатите неща. Още малко остана, като стане горещо и те сами ще изчезнат.

# 490
  • София
  • Мнения: 5 195
Ася, помолих модератор, дано откликне още сега! Благодарим ти!

Колибри, за охлювите опитай примамка -капан зелеви листа.
Поливаш добре някакво подходящо място в близост до лехата, натрупваш ги на ивица. Сутринта вдигаш листата и всичките са там. Вечер и сутрин ако мокриш и обираш ще хванеш болшинството.
Аз го направих неволно, обаче го бях чела предварително и се потвърди.

Последна редакция: пт, 12 юни 2020, 15:01 от ЗаСлон

# 491
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 445
Брагодаря Simple Smile Това е добре идея, ще го опитам тази вечер.

# 492
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Два пъти третирах със сребърна вода. Бобът също.
Днес няма да пръскам, уикендът го дават с бури и дъжд и ще пръскам след това.

Четах в един немски форум: пръскат с неразредено, сурово мляко. Образувало филм по растението, затваряло рани и така се забавяло навлизането на вируси. НО: една потребителка предупреди, че есента и мухлясала стената, пред която стоели доматите, които пръскала.
Аз пръскам с кефир, като го изпусна. Разреждам с вода.

Оказа се, че ХЛ, които са за симптомите на кученцето, ги нямам. То и преди беше така, после се осифери, раззелени, цъфна и .... стана на нищо. Аз си помислих, че не съм го поляла. 🙄
А какво е това по него: гъбичка или друго?

# 493
  • Мнения: 1 091
Здравейте,
Някой има ли представа защо са се свили така доматите? Пръскани са против въшки и няма.

# 494
  • Мнения: 1 865
Откъснах първата краставица!
Имам обаче един домат с покафеняло стъбло и доматите по него с кафяви петна.Отскубнах го и го изхвърлих.
Пръскала съм с мляко и йод,със сода също,всички други са добре засега,дано не тръгнат и те.

Общи условия

Активация на акаунт