Туризъм в България по време на Коронавирус!

  • 10 281
  • 73
  •   1
Отговори
  • В.Търново
  • Мнения: 6 694
Понеже имаше няколко пъти забележки, че се спамят морските теми, заради Коронавируса, може  тук да коментираме за провалени почивки, възстановяване на суми, ваучери, провалени пътувания и т.н. или въобще как ще се осъществят бъдещите ни почивки след извънредното положение.

После може да се върнем към морските теми евентуално с коментари от осъществените ни почивки, може би... Simple Smile

Последна редакция: сб, 18 апр 2020, 00:13 от Русалка_1

# 1
  • Варна
  • Мнения: 11 340
В момента трябваше да сме в Малта, неорганизиран туризъм, щяхме да летим от Букурещ с Уизеър. Анулираха полета и ми предложиха две опции за връщане на парите - 100% кеш, но неизвестно кога, или 120% кредит, който мога да ползвам в срок до 2 години. Избрах втората опция, хем да ги подкрепя в този труден за авиокомпаниите момент, хем да получа повече впоследствие. Надявам се да не фалират... Хотела го бях резервирала през Букинг с възможност за безплатна анулация, от която се възползвах.

За лятото, в края на юли, имаме резервирана една къща в Рибарица, пак е с право на безплатна анулация, ще я държа до последно, с надеждата, че ще можем да отидем все пак.

# 2
  • В.Търново
  • Мнения: 6 694
И аз ще си държа до последно резервацията за Албена.Нашата е за 25 август.Ако падне извънредното положение мерките само ще ги отпуснат, но няма да паднат напълно, най-вероятно маските ще се носят доста време.Искам да чуя какво ще предложат като предпазни мерки по хотелите и курортите.Много е важно за мен да не пуснат чужди туристи в България.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 250
Някой ако има отговор от Амигос Травъл, моля да ми пише на лични. Аз им пратих мейл преди поне 20 дни..и ни вест, ни кост до сега.

# 4
  • В.Търново
  • Мнения: 6 694
Проверихте ли с коя застрахователна компания работят?
Проверих ги. Валидна е. Работят с Евроинс.

# 5
  • Мнения: 6 308
Да се включа и аз, макар, че едва ли ще стигна до почивка в хотел, поради това, че съм рискова. Дори ИП да отпадне, за мен предпазните мерки ще продължат много по-дълго време и то не защото накой ще ми ги налага. По-скоро, ако стигна до почивка ще е на нашата вила или на вилата на наши приятели, с които и преди ИП, всяка година се събирахме за по 2 - 3 седмици.

# 6
  • софия
  • Мнения: 2 915
Нашето първо море е сравнително скоро, засега ще си пазя резервацията , да видим дали няма все още да е ИП тогава...

# 7
  • Мнения: 2 081
И аз си пазя резервацията ( 22 август) .

# 8
  • Мнения: 194
Сега трябваше да съм на Червено море в Шарм Ел Шейх, но смених датата за 31 Октомври. С цялото си сърце и душа се надявам до тогава всичко да е минало и да сме живи и здрави Simple Smile Имам и резервация за 5 Септември за остров Алонисос, за нея също се надявам да мога да отида Simple Smile

# 9
  • Мнения: 46 550
Имаме капарирани почивки за бг море през юли и август. В частни апартаменти, в които ходим всяка година. Хората са свестни и ако си поискаме парите ще ги върнат, но засега няма да ги отменяме. Оптимист съм, че дотогава мерките ще са разхлабени, само да сме живи и здрави. На ресторанти и места с много хора така или иначе не ходим, затова ни е достатъчно да може да се пътува и да се посещават плажовете.

# 10
  • София
  • Мнения: 27 270
Ще направя всичко възможно да отида на море, дори и за 5 дена да е. В най-лошия случай един уикенд. Нямам резервация, но за това не се притеснявам изобщо.
Говорих с една моя позната от Приморско, където съм отсядал в нейната вила и тя каза, че се готвят за сезон и че няма проблеми. Само да свирна. Wink То в Приморско е пълно с чехи и словаци, а там са много добре с вируса, така че очакват да няма проблеми с летовници от там. Обаче има проблеми с украинците и беларусите...

# 11
  • София
  • Мнения: 1 489
Искали да отпаднат визите за руснаци. Надявам се да не отварят границите. То и без това след празниците не се знае нас какво ни чака....
Ние бяхме за 21 юли на Аркутино. Изобщо не знам какво ще се случи и дори и да отпадне ИП, съмнявам се, че ще се юрнем спокойни на ол инклузив. Чудя се за някоя самотна виличка някъде...

# 12
  • София
  • Мнения: 614
Сега трябваше да сме в Русковец, Добринище... Много ми е криво, отдавна си го мечтаех.
За първи път от 10 години имах пререкания със Съни Турс. Направо ми пльоснаха " дайте други дати". Чакайте де, мога ли без отпуск, в неплатен в момента, без никаква яснота, да дам дати, заменящи Великденската ми почивка.

Последна редакция: нд, 19 апр 2020, 00:24 от Не се сърди, човече

# 13
  • В.Търново
  • Мнения: 6 694
Ако не искат да ви върнат парите, по-добре искайте ваучер, който евентуално да го ползвате за доплащане на почивка море, ако имате при тях.Притеснява ме, че им изтича застраховката средата на юни.Ако продължат извънредното след 13 юни не се знае какво ще стане с тяхната застраховка, но ако не го продължат има шанс да има връщане на пари или ваучери по почивките ни, ако се откажем.

# 14
  • София
  • Мнения: 614
Христос Възкресе! Бъдете здрави, щастливи, доволни и отново пътуващи!

Имам при тях 50% платени и за Дюни, за края на юни. По тази резервация поговорихме с една любезна дама, обясни, че още не се знае ще отвори ли комплексът, като дойде време ще се занимават с морските резервации, засега  с другите. Там не искам да отменям, все някога се надявам на море.
Но за Добринище отговарящата беше толкова сопната. Не предложи никакви други варианти освен дати за по-нататък, за същия хотел. Та им писах няколко мейла със закони, клаузи, препоръки и задължения, но да видим...
Обясних, че си знаем правата, по принцип не могат да не върнат парите след изтичане на едномесечния гратисен период след падане на ИП.
Но ужасно ме притеснява да не обявят несъстоятелност и нито пари, нито планина, нито ваучер, нито море да видим.

# 15
  • София
  • Мнения: 5 975
И ние сме с резервация за Дюни през юли. Аз ще се инатя до последно и ще отлагам анулацията. Но попитахме Визит, казаха ни, че ако анулираме ще ни върнат парите на 100%, това било политиката за точно този хотел Дюни, но имаме време де, до средата на май ще го решим. Инак уж можем да анулираме до 10 юни по нашите си дати. Но средата на май ще се види какво и що. Други резервации слава Богу нямаме.

# 16
  • Мнения: 2 040
Бих избрала Елена тази година. Всяка година на различна планина ходим, не резервирам предварително, винаги намираме къде да отседнем. 2018 избрахме Златоград и района на Перперикон. 2019 - Рила планина, Боровец. Видях сняг дори края на март.
Тази година летния ми отпуск е много рано, от 15 юни и не знам дали ще мине всичко дотогава, в района на Елена не съм ходила скоро.

# 17
  • В.Търново
  • Мнения: 6 694
Какво означава това?Няма да отворят големите комплекси като Дюни?Или като цяло големите хотели като веригите Грифид, Серенити,  Хотел “Интернационал” в Златни пясъци, Мирамар Бийч, хотелите Сънрайз в Обзор  и други подобни гранд хотели?

Големите хотели най-вероятно няма да отворят и през лятото.

https://www.manager.bg/turizm/gradskite-hoteli-nay-veroyatno-shc … rat-ot-blgarskata

# 18
  • Мнения: 6 308
Ами ако тези хотели се упрявляват от чужди компании и туристите им основно са от други държави, почиващи с пакети самолет+хотел, е нормално да не отворят. Аз това го предполжих и споделих тук в темата още от началото на ИП. Тези хотели разчитат изцяло на чуждестранни туристи.

# 19
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 295
През пролетната ваканция щяхме да ходим с детето на лагер в Банско.Просто сменихме датата.

Имаме и една резервация за Златоград ,която е за края на юли и не съм я отменила.Надявам се до тогава кошмара да е свършил.

# 20
# 21
  • Варна
  • Мнения: 3 955
Германците отмениха Октоберфест !

# 22
  • В.Търново
  • Мнения: 6 694
Темата е за Туризма в България, но ще публикувам това тук, понеже наскоро бях обидена от няколко човека в турската тема, че съм проста селянка и други подобни дори от хора, които не съм го очаквала. Просто ги предупредих, че до 2 седмици ще видят какво ще стане и друга песен ще пеят. Те решиха, че ги кълна и че им завиждам като им казах да си отменят резервациите и да бъдат по-отговорни, просто знаех, че ще пламне вируса в Турция и ще затворят границите, и после няма да могат да си вземат парите. Но... Решиха да ме нагрубят няколко човека преди да разберат какво съм имала напредвид, а сега се чудят как да си вземат парите. И точно след 2 седмици стана страшно в Турция.
Свързано е с туризма в Турция, но надявам се, че ще ги последват и българските хотелиери при спазване на мерки.
https://bgtourism.bg/21042020-turkei-tourism-mehmet-ersoy/

Ето и евентуални решения за Гърция:
https://bgtourism.bg/21042020-greece-tourism-zdraven-pasport/

Малко информация и за България :
https://bgtourism.bg/21042020-pozicia-ministerstvo-na-turizma/

Даже вече са определили цената на чадърите. Нали уж имаше вариант за даване на безплатни чадъри и шезлонги. Не случайно искат оставката на Ангелкова.
https://bgtourism.bg/15042020-koncesioneri-plajove/

Последна редакция: ср, 22 апр 2020, 01:39 от Русалка_1

# 23
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Единственият начин да паднат цените е да липсват туристи. Почивката не е задължителна, особено в този период.

Последна редакция: ср, 22 апр 2020, 09:47 от Viviana91

# 24
  • Варна
  • Мнения: 3 955
За месец - два се изговориха огромно количество глупости и безмислици Sad Още  месец - два в това толкова бързотечащо и непредвидимо време са  страшно много  и много неща ще се променят , чакайте си спокойно и в последния момент ще може да вземете много по информирано решение  Simple Smile. Нали никой не си е помислял , че от 150 $ нефта ще стане по   - 30 , т.е. някой да ти се моли и плаща да му вземеш стоката щот склада пълен пък сондажа бълва ли бълва и няма как да го затапиш. Хах как ли ще възприемем като ходим на Хотел или плаж и да ни плащат - абе поръчваш си биричка и ти я носят с десетачка  Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 25
  • В.Търново
  • Мнения: 6 694
Единственият начин да паднат цените е до липсват туристи. Почивката не е задължителна, особено в този период.
Със сигурност ще липсват. Чужденците, ако има въобще ще са до минимум, а за българите... Какво да кажа. Хората ще са изцедени финансово, кой бил в неплатена отпуска, кой останал без работа, първото нещо на човек е да осигури прехраната си и да си плати сметките, после ако има за удоволствия.
Вече се предполага, че големите хотели няма да отворят.
Мисля си и за Албена, където имам резервация. В Албена има към 30 хотела.които едва ли ще се напълнят. Предполагам, ако отворят ще пренасочат всички туристи към 5-10 хотела, за да не работят на пълна загуба. По-добре пълни 5 хотела, от колкото 30 празни. А и няма да имат капацитет за толкова персонал. Просто така виждам нещата.
Предполагам, чеще се случи нещо такова и с Дюни.

# 26
  • Сф
  • Мнения: 10 681
аз отмених /анулирах резервацията за море юли , току - що. чакам 7 дни, да ми възстановят 50% от депозита по договор.
Отдъхнах си.Така решихме вкъщи.Не е голяма сумата, която губим, а и пари се изкарват, само да сме здрави!/ Точно след НГ постъпих за неочаквана операция и трябваше да е с избор на екип, защото съм сложен случай,както и сега с ковито съм рискова, та само там ни замина едно море като пари./Здраве да е!

# 27
  • Мнения: 321
Имаме резервация за началото на септември на Златните. Решихме че няма да ходим дори и да изгорим с 860лева. През Съни турс сме. Има ли смисъл да се обаждам и да се разправям с тях. До кога мога да анулирам и да ми върнат някви пари.

# 28
  • В.Търново
  • Мнения: 6 694
Имаме резервация за началото на септември на Златните. Решихме че няма да ходим дори и да изгорим с 860лева. През Съни турс сме. Има ли смисъл да се обаждам и да се разправям с тях. До кога мога да анулирам и да ми върнат някви пари.

  Отчитайки тежката ситуация, в която изпаднаха туроператорските фирми и след серия от срещи с тях, Министерството на туризма внесе предложение и Народното събрание прие да се даде  отсрочка за плащане към клиентите на туристически услуги. Тя е вече до 13 юни 2020 г. (ако извънредното положение бъде прекратено на 13 май).  Това бе възможност за туроператорите да преговарят с клиентите си по вариантите за ваучер, отлагане на същото пътуване за нова дата или кои от тях държат да получат обратно вече инвестираните в почивката средства.

https://bgtourism.bg/21042020-pozicia-ministerstvo-na-turizma/
Аз го разбирам, че до 13 юни може да си отмените резервацията под предтекст пандемията, заради коронавируса.Някой, ако го разбира по друг начин да коментира.Ако реша да анулирам юли месец, ще ми го признаят ли?

# 29
  • Мнения: 2 081
Аз го разбирам по друг начин . За анулираните, нестъстояли се почивки заради ИП ( за сега до 13 май ) агенциите имат срок до 13 юни да възстановят парите .

# 30
  • В.Търново
  • Мнения: 6 694
Ясно.Ами, ако реша юли месец, че се чувстваме застрашени да идем на море август?Ще ни признаят ли анулацията?Или трябва и аз да анулирам май месец?Те ще минат с това, че карантината ще е паднала до тогава, да ама мерките ще останат.

 Открива се процедура за възлагане на концесия за морски плаж „Къмпинг Градина“
https://bgtourism.bg/22042020-camping-gradina/

Още интересна информация - Евродепутати настояват за ясен план кога и къде ще можем да ходим на море това лято, както и как ще се помогне на туризма.
https://bgtourism.bg/22042020-european-parlament-tourism-tran/?f … mIrbF2eWPznE6wn3w

Последна редакция: ср, 22 апр 2020, 15:16 от Русалка_1

# 31
  • В.Търново
  • Мнения: 6 694
Всъщност идеята за клетките на морето е на италианците.Ето как ще изглежда:
https://bgtourism.bg/16042020-italia-beach-covid19/



# 32
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 295
Клетки на пясъка-ок.
Ами във водата?
Под строй ли ще влизат да се къпят?
Или и там ще има клетки?

# 33
  • Мнения: 6 308
Клетки на пясъка-ок.
Ами във водата?
Под строй ли ще влизат да се къпят?
Или и там ще има клетки?

Да, в морето предвиждат в коридори да се влиза и явно по един.
Баба ми казваше "побояли хора". Как ли пък народа ще се вигне да иде в Италия или Испания на море?!
Искам само да припомня, че морската вода е солена и има самопречистваща функция.

# 34
  • В.Търново
  • Мнения: 6 694
Предполагам, че всяка държава ще разчита на родните си туристи.

# 35
  • Мнения: 775
Нашите ако вземат идея от италиянците идеята за клетките на плажа колко ли ще ни цакат за тази екстра?Да не говорим за съмнителната чистота на нашите ресторанти и хотели?

# 36
  • Варна
  • Мнения: 3 955
 ОИ  където физическото дистанциране е невъзможно преди откриване на ваксина едва ли ще се възстановят.Въобще няма да може да се пътува както преди. Самолетните компании няма да се възстановят (някои въобще). Гърците прогнозират 5 мил. САМО вътрешни туристи при миналата година - 35 ! Ама ми звучи мнооооого оптимистично Sad

# 37
  • Мнения: 1 454
Дамата от Борда по туризъм, Полина Карастоянова, тази сутрин по Нова тв, много оптимистично очерта сезон с начало юли.Имали са с реща с НОЩ, провели са и с Министерството на туризма.Имали готовност за 15 юни, първи стъпки за отваряне на летния сезон.Ще изработват единен стандарт/ протокол от правила за да се чувстват туристите безопасно.Пак говори за руски и турски туристи.
Има засилен интерес към малки къщи за гости, зададоха въпрос към Щаба, на брифинга, тази сутрин.Аз не виждам как изведнъж ще се появят безкрайно много такива къщи да поемат всички желаещи да почиват изолирано, как и доколко ще се спазват там условията на за безопасност и хигиена?

# 38
  • Сф
  • Мнения: 10 681
Оф, какви мерки? В къщата за гости ок, ами вечер по стъргалото като на Женския пазар и парковете- еднопосочно ли ще бъде?
И пак е бутане.Ами храненето? Все в квартирата и с пакетирано сирене и домати ли ще е? Не, мерси.
Да похвля СТурс, преведоха ми вече 50 те % от капарато при анулация.
Предпочитам в някое затънтено планинско селце да забия това лято отколкото по морето, ако още я има опасността с вируса, то ще я има де- 90% и 10% за чудо!

# 39
  • Мнения: 321
Оф, какви мерки? В къщата за гости ок, ами вечер по стъргалото като на Женския пазар и парковете- еднопосочно ли ще бъде?
И пак е бутане.Ами храненето? Все в квартирата и с пакетирано сирене и домати ли ще е? Не, мерси.
Да похвля СТурс, преведоха ми вече 50 те % от капарато при анулация.
Предпочитам в някое затънтено планинско селце да забия това лято отколкото по морето, ако още я има опасността с вируса, то ще я има де- 90% и 10% за чудо!
Не ти ли предложиха ваучер за някакъв период от време. ? И аз трябва да им пиша

# 40
  • В.Търново
  • Мнения: 6 694
Дамата от Борда по туризъм, Полина Карастоянова, тази сутрин по Нова тв, много оптимистично очерта сезон с начало юли.Имали са с реща с НОЩ, провели са и с Министерството на туризма.Имали готовност за 15 юни, първи стъпки за отваряне на летния сезон.Ще изработват единен стандарт/ протокол от правила за да се чувстват туристите безопасно.Пак говори за руски и турски туристи.
Има засилен интерес към малки къщи за гости, зададоха въпрос към Щаба, на брифинга, тази сутрин.Аз не виждам как изведнъж ще се появят безкрайно много такива къщи да поемат всички желаещи да почиват изолирано, как и доколко ще се спазват там условията на за безопасност и хигиена?
А какво ще правим тези, които имаме резервации за хотели?Това с турските и румънските туристи не ми харесва. Flushed

# 41
  • София
  • Мнения: 1 489
Оф, какви мерки? В къщата за гости ок, ами вечер по стъргалото като на Женския пазар и парковете- еднопосочно ли ще бъде?
И пак е бутане.Ами храненето? Все в квартирата и с пакетирано сирене и домати ли ще е? Не, мерси.
Да похвля СТурс, преведоха ми вече 50 те % от капарато при анулация.
Предпочитам в някое затънтено планинско селце да забия това лято отколкото по морето, ако още я има опасността с вируса, то ще я има де- 90% и 10% за чудо!
Е това за хвалба ли е? То си е по договор. Не по наша вина се налага да си отменяме резервациите. Добре им дошло да задържат едни пари за нищо.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 765
Няма  проблем с изхранването в къщите за гости, просто се храните там. Поне така бяхме по Великден като ходихме да почиваме в Еленския балкан, повечето къщи за гости са малки, 4-5 стаи, не е проблем да спретнат нещо за ядене, дори и да не са отворили официално заведенията, то от вън не се и вижда дали сте заседнали в къщата да хапвате, нито пък има контрол да минава да проверява. Не че колите не ги бяхме оставили пред къщата, просто явно нямаше контрол.
Сега за дългия уикенд 1-6 Май сме пак там на почивка. Мислехме за Хисаря, но имам притеснения, че там са по-големи хотелите и може да стане проблем. Така че пак в Еленския балкан, за 6 дни, дано и времето да е пак топло и слънчево, че да разпуснем малко.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 3 955
Вчера открихме плажа на х.Черноморец Simple Smile Бяхме 2ма по бански и 3ма рибари с якета Simple Smile Днес ще сме на Фичоза Simple Smile

# 44
  • Варна
  • Мнения: 765
Много смел народ, водата сигурно е около 10-12 градуса в момента, Април сме още. Плувахте ли?

# 45
  • Мнения: 2 040
Препоръчайте ми къщи за гости в Елена за лятото. С храна, защото може Механа "Трухчева къща"да не работи все още.
Много исках да сме в Родопите, но рисково ми се струва.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 765
За лятото ако искате на планина, Родопите е много по-добрия избор. Елена си е място за пролена почивка, по-ниско е и съответно е по-топло в момента. Но лятно време Родопите е по-добре, много по-добре. Не виждам какво му е рисково за лятото, много по-широко и ненаселено е спрямо Еленския балкан, има и много места за гледане и обикаляне. Ако тази година се разминем с морето лятото, Родопите са ни резервния вариант за отпуска.

# 47
  • Мнения: 2 040
Знам, но заради многото случаи в Смолянско се притеснявам. Освен района на Девин, Доспат. Някаква екопътека Струилица ми препоръчаха. За да идем до там по АМ Тракия минаваме, бензиностанции около Пловдив, пък и там има много случаи.
Също обичам градчета с музеи и история, освен кратки екопътеки, разходки по калдаръмени улички, гледка към планина. Не държа на СПа и басейни, защото сме от Варна. Миналата година на Боровец бяхме,
предната в Златоград, Кърджали, заради посещение на Перперикон.

# 48
  • Варна
  • Мнения: 765
Защо си мислите че няма много болни и в Елена? Аз не мисля че е така, просто хората там може би прекарват по-леко заразата и съответно не ги изследват, т.е. няма официално болно, а неофициално със сигурност има. По Великден в Елена и околностите си беше пълно с туристи, колко и да са се пазили все се е разнесло и там, а сега и след идващите почивки ще се разнесе и още повече.
Музеите засега са затворени навсякъде, но поне на открито ще можете да обикаляте. Ако сте били вече към Златоград, пробвайте западните Родопи, например Девин, Гела или Батак. Изборът е голям.

# 49
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Кristinia- Троян, Жеравна, Априлци, Копривщица. Мисля, че Родопите са надценявани. Освен природа, нищо особено. Липсват развлечения.

# 50
  • Сф
  • Мнения: 10 681
Оф, какви мерки? В къщата за гости ок, ами вечер по стъргалото като на Женския пазар и парковете- еднопосочно ли ще бъде?
И пак е бутане.Ами храненето? Все в квартирата и с пакетирано сирене и домати ли ще е? Не, мерси.
Да похвля СТурс, преведоха ми вече 50 те % от капарато при анулация.
Предпочитам в някое затънтено планинско селце да забия това лято отколкото по морето, ако още я има опасността с вируса, то ще я има де- 90% и 10% за чудо!
Не ти ли предложиха ваучер за някакъв период от време. ? И аз трябва да им пиша
Вариантите са:
1.Пререзвация за друг период- примерно септември
2.Ваучер за бъдеща почивка, къде, какво хич не ми е ясно, но вкъщи на стената виси една подобна хартийка - облигация за нищо
3.Анулация според условията на договора.
Доколкото чувам, някои по- малки агенции изобщо не предлагат връщане на пари, дори част, дори по договор, дали е вярно обаче не знам, а направо предлагат изместване за догодина например.Това за резервации и в чужбина.Ще ми е интересно някой да се включи.
Сега, с моите икономически разсъждения няма да ви занимавам и защо реших и си взех 50% от депозита и защо ме устройва.
С две думи има толкова неясноти около туризма, кв, и изобщо глобалната ситуация, че хич не ми се рискува за бъдещето.Да не се окаже че моята загуба сега е  печалба .
Нека всеки си преценява какво го устройва!

# 51
  • В.Търново
  • Мнения: 6 694
Ще го публикувам това и тук, защото може би някои не следят другата тема:

Министър Ангелкова говори сутринта и я отрязаха, за да включат ББ от парламента.Щели да се акцентират към организирания туризъм, да паднат визите за руски и турски туристи, което е абсурдно според мен. Да се наблегне на държави като Молдова, Русия, близки държавми до нас,не помня другите..., държави от трети страни.Ще решавали за шезлонгите да са на по-голямо разстояние като може би ще вземат от свободната зона.Попитаха я , че ако се наблегне на организирания туризъм няма ли да отидат напразно мерките до сега, тя конкретно не отговори на това.Нищо друго съществено не каза.
https://www.economic.bg/bg/news/12/angelkova-predlaga-start-na-l … on-ot-1-yuli.html

  На пето място туристическият министър настоя да се помисли за по-гъвкави режими по отношение на туристическите визи за трети страни за ЕС. Много е важно да се възвърне доверието на хората към пътуването, защото това ще бъде много труден и тежък процес, предупреди Ангелкова.

https://nova.bg/news/view/2020/04/28/286360/%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D … 0%B4%D0%B5%D0%BE/
 Министърът на туризма обяви, че е предложено да се създаде компенсационен фонд при пътувания, който да подпомогне осигуряването на ликвидност на операторите и защита на потребителите. „Този инструмент е важен, за да се избегне затвореният кръг, който може да доведе до фалити или неблагоприятни последици за участниците във веригата”, посочи още тя.

Обаждах се и на кол центъра в Албена.За сега мислят курорта да отвори за лятото като изхранването ще бъде по часово на смени.За сега това им е плана.Дано го направят зад витрини, да не е на блок маса.Както министърката иска да пуска чужденци в България...Представям си болно сополиво русначе да бърка с ръка  в платата с храна.  Persevere

# 52
  • Мнения: 3 154
Ще го публикувам това и тук, защото може би някои не следят другата тема:

Министър Ангелкова говори сутринта и я отрязаха, за да включат ББ от парламента.Щели да се акцентират към организирания туризъм, да паднат визите за руски и турски туристи, което е абсурдно според мен. Да се наблегне на държави като Молдова, Русия, близки държавми до нас,не помня другите..., държави от трети страни.Ще решавали за шезлонгите да са на по-голямо разстояние като може би ще вземат от свободната зона.Попитаха я , че ако се наблегне на организирания туризъм няма ли да отидат напразно мерките до сега, тя конкретно не отговори на това. Нищо друго съществено не каза.

Тя си е така винаги.
Тази особа не се ли усеща, че говори за неща извън ресора си и "малко" си превишава правата?
На какво основание ще пуска тук граждани на държави извън ЕС  без визи?

# 53
  • Мнения: 9 138
Една интересна статия за почивките в България.
Наистина не е честно спрямо българите такова решение.
Аз не съм съгласна, а вероятно и повечето хора тук, но...
Да не говорим и за данъците , където им намалиха, но ще плащаме всички останали по-високо ДДС на стоките, заради хотелиерите.
Какво направи държавата за нас, да си починем, да отидем някъде, да помогнем в същото време уж на нашите хотелиери ...няма такъв филм. Сега и ще плащаме на чужденците да идват тук. Къде го има това? То и преди им беше по-евтина почивката от нашата в собствената ни страна, сега...
https://zona98.com/1403/35-euro-za-chujdenec/?fbclid=IwAR0xlhP8_ … NqeOWoTJsoC9ztUkg

# 54
  • Мнения: 3 922
В този сайт няма една истинска новина. Фейк е.

# 55
  • В.Търново
  • Мнения: 6 694
В този сайт няма една истинска новина. Фейк е.
Как ще е фейк, като няколко дена вече се говори по новини и ТВ точно това.Дори вчера споменаха, че за да се справим някак си с кризата е възможно да вдигнат данъците.

# 56
  • Мнения: 3 922
Цитирай ми точно в кой закон е променен тогава. Има някакви предложения, но нищо все още окончателно.

# 57
  • Мнения: 6 308
Цитирай ми точно в кой закон е променен тогава. Има някакви предложения, но нищо все още окончателно.
Ами хич даже не е фейк! Ето тук в преходни и заключителни разпоредби т.16 и следващите. Това, че се превърнахме в донори на туристическия бранш го коментирах вече в другата тема. Ще плащаме та ушите ще ни пукат. Ще чакаме някой да ни върне депозитите и платените почивки, ама утре! https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=148005

# 58
  • Мнения: 3 922
Цитирай точно, моля. Къде пише, че ще плащаме на чуждетците да почиват в Б-я?  Нищо такова не виждам аз в т.16.

Последна редакция: нд, 24 май 2020, 08:19 от Greene

# 59
  • Мнения: 13 838
Доколкото разбрах но не мога да се ангажирам с източници има проект да  се намаля и ддс на хранителни стоки на туристическия бранш. Нас кучета ни яли. Затова никой няма да остане в бг накрая. Даже циганите. Щото като изчезне гостоприемника духва и паразита.

# 60
  • Мнения: 9 138
Цитирай точно, моля. Къде пише, че ще плащаме на чуждетците да почиват в Б-я?  Нищо такова не виждам аз в т.16.
Извинявай, ама какво точно да ти пишат и вадят линкове. Не гледаш ли телевизия поне. Там вече няколко интервюта имаше и с Ангелакова, и с други представители от бранша. Та дори един искаше да се превеждат пари направо в хотелите според легловата база, ако се отпуснели ваучери. После това отпадна уж. Колко линка да ти дават, та да останеш доволна. Ми потърси си, заинтересувай се или си хотелиерка и не ти изнася?

Вече е прието да е 9% данъка за ресторантьори и хотелиери, както и за книгите, за лекарствата май отпадна (те не са важни да се лекуваме) За сметка на това на другите стоки щял да стане 24% ДДС, държавата няма да се мине. Кой ще плати тази разлика е ясно и за чия сметка ще е пак е ясно.

А чужденците с полети отдавна имат отстъпки и намаления, за да идвали тук. То това не е от сега. Хора-българи в чужбина и ползващи чужди сайтове за почивка не един пък са споделяли и писали в темите тук. Че и нашите си признаваха за транспорта поне и това преди години. Сега и ще им го плащаме почти, еми няма как да съм доволна. Напротив още повече се ядосвам при това по време на вирус, зараза и опасност. Зорлем да ни заразят, че и да им платим, еми....ние какво сме?

Последна редакция: нд, 24 май 2020, 11:16 от fanfanito

# 61
  • Мнения: 6 308
Цитирай точно, моля. Къде пише, че ще плащаме на чуждетците да почиват в Б-я?  Нищо такова не виждам аз в т.16.
Ами за да се резбере изменението трябва да се чете закона за ИП. Иначе от Преходни и заключителни разпоредби т.16 е за отмяна на задължението на ТО/ТА/хотели и т.н. да връщат парите до 1 месец след ИП,а дастава до 12 месеца. Точка 17 Създава се нов чл. 26. В Чл.26, ал. 1 и 2, пише за субсидията от 35 евро за период от 2 години и начините да изплащане, чрез приемане на акт на МС. Какво повече да поясня?
Както се казва битият си е бит ... второто не е по-розово!
Ако очакваш да видиш точни текстове няма как да стане. За съжаление юристите така пишат нормативни актове. Колкото  по-неясно,толкова по-добре за адвокати, прокурори  и съдии.

# 62
  • Мнения: 3 922
Цитирай точно, моля. Къде пише, че ще плащаме на чуждетците да почиват в Б-я?  Нищо такова не виждам аз в т.16.
Извинявай, ама какво точно да ти пишат и вадят линкове. Не гледаш ли телевизия поне. Там вече няколко интервюта имаше и с Ангелакова, и с други представители от бранша. Та дори един искаше да се превеждат пари направо в хотелите според легловата база, ако се отпуснели ваучери. После това отпадна уж. Колко линка да ти дават, та да останеш доволна. Ми потърси си, заинтересувай се или си хотелиерка и не ти изнася?

Вече е прието да е 9% данъка за ресторантьори и хотелиери, както и за книгите, за лекарствата май отпадна (те не са важни да се лекуваме) За сметка на това на другите стоки щял да стане 24% ДДС, държавата няма да се мине. Кой ще плати тази разлика е ясно и за чия сметка ще е пак е ясно.

А чужденците с полети отдавна имат отстъпки и намаления, за да идвали тук. То това не е от сега. Хора-българи в чужбина и ползващи чужди сайтове за почивка не един пък са споделяли и писали в темите тук. Че и нашите си признаваха за транспорта поне и това преди години. Сега и ще им го плащаме почти, еми няма как да съм доволна. Напротив още повече се ядосвам при това по време на вирус, зараза и опасност. Зорлем да ни заразят, че и да им платим, еми....ние какво сме?

Я си успокой тона! Даваш линк към фейк сайт и статия със заглавие "Българинът с 600 евро заплата ще плаща транспортните за почивка на чужденеца с 4000 евро заплата!" Май изобщо не си прочела статията, а закона пък въобще, както и другата включила се след теб! Чети, мисли и после пиши! Пише изрично, че субсидията се предоставя на туроператорите, не на чужденците! Това е помощ за туроператора (и на българските авиокомпании)- от къде на къде той ще я дава на туриста!

17. Създава се чл. 26:
„Чл. 26. (1) Две години след отмяната на извънредното положение Министерството на туризма  предоставя на туроператори , които използват въздушни превозвачи с български оперативен лиценз [/u]за изпълнение на чартърни полети до Република България с цел туризъм, държавна субсидия в размер на 35 евро за всяка седалка от максималния пътнически капацитет на самолета за всеки полет, изпълнен с български въздушен превозвач. Субсидията се отпуска за всяка седалка, заета от лице, ползващо туристическа услуга в Република България, само за полети с капацитет от не по-малко от 100 места.
(2) От субсидията по ал. 1 може да се възползват и туроператори, които ползват услугите на въздушни превозвачи с оперативен лиценз, издаден в друга държава, при условие че туроператорът докаже липсата на интерес за изпълнение на конкретния полет от въздушни превозвачи с български оперативен лиценз.

Последна редакция: нд, 24 май 2020, 15:10 от Greene

# 63
  • Мнения: 9 138
Статията не е фейк, ако на теб ти се иска да е така, на мен още повече, ама не е.
Да, има неверни неща и това е заплатата на хората. В София е само такава , на повечето места е на половина.
Чета всичко, което публикувам. А тона си няма да смекча, по-скоро ти трябва да го направиш. Това,че се дава на туроператора не следва, че не се приспада от цената плащаща чужденеца.
Ми ние също с туроператори почиваме често по нашето черноморие и на планина. Да не би да ни се намалява пътя и разхода? И пак ще напиша, самите пакети за чужденци в нашите хотели са по-евтини, примерно Албена и там бяха писали мами от чужбина резервирали и направили съпоставка. Опитаха оттук наши да минат така, но не стана.
А за транспорта това е от години и е признато, лично съм гледала репортажи и обяснения на хора от бранша защо и как го правели-да има привлечени чужденци, че тук си харчели парите, трябвало да им е изгодно и после сме на сметка и да продължавам ли....  Това коя година беше не помня по телевизията дори си го признаха и лично съм го чула, а не този и онзи.Сега още повече им се намалява.
Тонът ми изобщо не е обиден към никой, а ти дразниш и обиждаш.
ПП. Сега се сещам за преди години защо им били намалявали и приспадали от транспорта. Причината била също и че пътували дълго и това ги затормозявало. Един вид бонус за притеснението (гледах и не вярвах) Че ние от София до морето пътуваме по-дълго дори с автобус примерно, но бонус нямам никакъв по тази логика.  Сега и данъка намалиха за тях, ама другите стоки ще увеличат и съответно ние ги плащаме стоките тук. Така двойно дотирам хотелиерите, а за мен и семейството ми нищо и половина. Не съм важна тук за нашите хотели, не съм желана, ами добре...

Последна редакция: нд, 24 май 2020, 15:04 от fanfanito

# 64
  • Мнения: 3 922
Статията не е фейк, ако на теб ти се иска да е така, на мен още повече, ама не е.
Да, има неверни неща и това е заплатата на хората. В София е само такава , на повечето места е на половина.
Чета всичко, което публикувам. А тона си няма да смекча, по-скоро ти трябва да го направиш.
Както желаеш... Аз ти цитирам закона, ти ми пращаш линкове към някакви тъпотии на други такива чели - недочели като теб.  Защо мислиш, че някой се интересува от подобни неграмотни интерпретации?!

# 65
  • Мнения: 6 308
Статията не е фейк, ако на теб ти се иска да е така, на мен още повече, ама не е.
Да, има неверни неща и това е заплатата на хората. В София е само такава , на повечето места е на половина.
Чета всичко, което публикувам. А тона си няма да смекча, по-скоро ти трябва да го направиш.
Както желаеш... Аз ти цитирам закона, ти ми пращаш линкове към някакви тъпотии на други такива чели - недочели като теб.  Защо мислиш, че някой се интересува от подобни неграмотни интерпретации?!
Извиневай,ама какво ни подчертаваш? Това какво ти говори, МТ ще субсидира туризма с по 35 на седалка в самолета. Нали от нашите данъци ще ги вземат! Или за теб държавните пари са някакви други,спуснати от небето?! Какво не ти изнесе, че хората с право се възмущават?

# 66
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Тези субсидии не трябва да са държавни. От бранша да си коригират цените и да предлагат бонуси. Безсмислено изхарчени пари.

# 67
  • Мнения: 3 922
Извиневай,ама какво ни подчертаваш? Това какво ти говори, МТ ще субсидира туризма с по 35 на седалка в самолета. Нали от нашите данъци ще ги вземат! Или за теб държавните пари са някакви други,спуснати от небето?! Какво не ти изнесе, че хората с право се възмущават?
Смисъла е съвсем друг! Не се дават по 35 евро на чужденец, а се субсидират български компании за да могат да оцелеят! Или какво - да се закрива туризма и масови фалити на хотели и авиокомпании сигурно е по-добре! От там фалити и на всички по веригата! Надявам се, че можеш да погледнеш картината в перспектива, а не единствено  собствения си пъп!

# 68
  • Мнения: 3 881
Аз лично съм резервирала на Албена през Германия, във времето когато офертите важаха и за резервации направени от БГ. После се изхитриха и ниските цени останаха само за тези с чужд паспорт!
Цените бяха впечатляващи нещо, което тук ми предлагаха директно от Албена за 500 евро, там ми го дадоха на 300 евро, а включваше и самолетен билет ..
 Лятото, когато цените на самолетните билети са фантастични, излиза по-евтино да си букнеш почивка през немски ТО, да се регистрираш в хотела и да отидеш на гости на майка си и баба си..
Тези 35 евро най-много приличат на държавна субсидия за авиопревозвачите и то точно трите БГ авиопревозвача.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 489
И на мен не ми харесва това с 35-те евро. Би трябвало и за българи да има някаква подобаваща отстъпка. Все пак тук почиват и нормални хора, а чужденците, които идват в България, обикновено са от най-ниското съсловие, идват да се напият, да си покажат простотията и после да си отидат и да разкажат колко е тъпо тук, ама евтино. То така илииначе на тях им е евтино, едно 35 евро намаление няма да са повод да дойдат.
 Да сменя малко темата. Ние явно сме големи ентусиасти и си удължихме почивката. От София тръгваме, 2 дни сме на хотел с минерален басейн в Хисаря, после 6 дни на Аркутино и на връщане 2 дни в един хотел с басейн в Сливен. 10 дни общо, на 11-тия се прибираме.

# 70
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 295
Ние щяхме да пътуваме до Гърция и Турция,но се отказахме.
През месец май бяхме в Тетевен и Рибарица.
А през лятото ще обикаляме Родопите-планирала съм Кърджали,Перперикон,Златоград,Триград ,Дяволското гърло...

# 71
  • Мнения: 2 040
Чудесни места сте планирали. Родопите са магично място за мен. Вчера се върнахме от едноседмична обиколка, но в Западните Родопи, района на Девин, Сатовча. Изпробвахме се и по две леки екопътеки - по екопътека "Невястата" над Смолян се качихме заради гледката. И по екопътека Струилица край Девин до водопад "Самодивското пръскало" отидохме, там е равна и безопасна пътеката покрай рекичката.

# 72
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 131
И аз обожавам Родопите. Толкова красота на едно място.
Миналата година бяхме в едно страшно сладко селце /Стойките/, далеч от всичко и всички, със страхотна гледка от терасата и беше прекрасно.
Екопътека невястата е много лека и приятна  - ходехме на разходка там почти всеки ден!

Тази година съм планирала Девин. Simple Smile

# 73
  • София, България
  • Мнения: 69
Като заговорихте за Родопите, ме удари носталгия, тъй като това е едно от многото магични и емблематични кътчета на България. Тази година, ако всичко е по план, през септември ще посетим Девин, поне когато вече вълната от уристи се е изнесла. В този район има много красиви гори, пътеки и закътани поляни, на които човек може да се усамоти и да се наслади.

Общи условия

Активация на акаунт