Ипотека за стар апартамент в София или нов в Перник?

  • 3 851
  • 87
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 452
Не бих купила панел купете нещо малко тухлено в София и го давайте под наем. Ние така направихме преди години. Купихме малък апартамент на хубава локация но мъничък не ни устройваше като квадратура и затова го давахме под наем отделно живеехме в по голям с една стая повече пак под наем срещу 100 лв отгоре. За мен това се оказа добър вариант макар че хората не са свикнали на подобни гимнастики и малко ме гледаха странно приятелите.

# 31
  • София
  • Мнения: 38 431
Е да ама ако плащаш ипотека и наем, става доста сложно. В София все още има хубави квартали със стари тухлени блокчета - Западен парк, Гевгелийски...

# 32
  • София
  • Мнения: 5 931
Не бих купила панел купете нещо малко тухлено в София и го давайте под наем. Ние така направихме преди години. Купихме малък апартамент на хубава локация но мъничък не ни устройваше като квадратура и затова го давахме под наем отделно живеехме в по голям с една стая повече пак под наем срещу 100 лв отгоре. За мен това се оказа добър вариант макар че хората не са свикнали на подобни гимнастики и малко ме гледаха странно приятелите.
А тази ипотека + 100 те лева отгоре за наема, не ви ли стигат да си имате ваше голямо жилище с по-голяма ипотека и да си живеете у дома си? Не че нещо . То и вашият вариант го бива, поне ще имате нещо изплатено за старини. Но винаги ще сте под наем и малко зависите и от хазяи.

# 33
  • Мнения: 339
Вече стигнах да извода,че наема е безмислена работа. Поне да ги давам парите за нещо, което някога ще е мое ( на детето ). Иначе така ...

# 34
  • София
  • Мнения: 38 431
Между другото, аз имам идея да се преместим под наем в по-голям апартамент за около 5-6 г.

# 35
  • София
  • Мнения: 878
В София все още има хубави квартали със стари тухлени блокчета - Западен парк, Гевгелийски...
  Да ама част от тях са гредоред (в Илинден повечето) и съответно никоя банка няма да даде кредит за тях.

# 36
  • Мнения: 339
Тухлени има и в Захарна фабрика, гредореди не знам дали са. Но и там финансирането ще е трудно.

# 37
  • София
  • Мнения: 38 431
В София все още има хубави квартали със стари тухлени блокчета - Западен парк, Гевгелийски...
  Да ама част от тях са гредоред (в Илинден повечето) и съответно никоя банка няма да даде кредит за тях.
Е да ама аз не говоря за Илинден.

# 38
  • Мнения: X
Благодаря за отговорите!
Май наистина не е много удачно като вариант Перник. Повечето възможности са в София. Последните години обаче е много пренаселена. В Пк ми хареса спокойствието. Когато ми се наложи да отида там ми се струваше абсурдно, но като поживях не беше зле. В началото тишината ми идваше стряскаща. Като се върнахме в Сф живеем на главен булевард и шумотевицата е страшна и не свивквам.
 Като гледам цените на двустайните панелки са горе-долу като на ново строителство, само че с една стая по-малко. А какво ви е мнението за Стара тухла спрямо панел?
Цената се определя първо от локацията, а после от вида строителство. Старата тухла спрямо панел е с около 20-30 % по-скъпа на едно и също място, зависи от мястото и предлагането там. Например в Иван Вазов панелката ще е почти на цената на стара тухла, защото има много малко предлагане и на двете.
При възможност за избор- никога жилище на булевард. В София има много места, където е тихо и приятно. Но замислете се, че всеки търси тишина и спокойствие, но ако може, да има всичко на една ръка разстояние и да е близо до възможностите за работа Simple Smile Но след като всички това търсят, няма начин да е лесно или евтино да го получат.
Скрит текст:
В София все още има хубави квартали със стари тухлени блокчета - Западен парк, Гевгелийски...
 Да ама част от тях са гредоред (в Илинден повечето) и съответно никоя банка няма да даде кредит за тях.
Е да ама аз не говоря за Илинден.
В тези квартали се сещам за голям минус за хора с малки деца или планиращи деца - училищата не са добри. А има райониране в София. Изобщо за да са такива цените там, си има причини.

# 39
  • София
  • Мнения: 7 987
Гевгелийски е много малък квартал, предлагането е ниско и цените не са ниски. Ниските блокчета са строени 1950-1960 година, което означава и разходи за смяна на инсталации. Много харесвам малките кооперации от едно време, но ако се съмняват, че ще получат финансиране в достатъчен размер заради ниските заплати, разходите за ремонт ще им дойдат съвсем нанагорно.

# 40
  • Мнения: 2 452
Не бих купила панел купете нещо малко тухлено в София и го давайте под наем. Ние така направихме преди години. Купихме малък апартамент на хубава локация но мъничък не ни устройваше като квадратура и затова го давахме под наем отделно живеехме в по голям с една стая повече пак под наем срещу 100 лв отгоре. За мен това се оказа добър вариант макар че хората не са свикнали на подобни гимнастики и малко ме гледаха странно приятелите.
А тази ипотека + 100 те лева отгоре за наема, не ви ли стигат да си имате ваше голямо жилище с по-голяма ипотека и да си живеете у дома си? Не че нещо . То и вашият вариант го бива, поне ще имате нещо изплатено за старини. Но винаги ще сте под наем и малко зависите и от хазяи.
Ние вече си купихме друг апартамент  по-голям  и скоро ще се местим така че това беше вариант за около 6 години. Аз не виждам нищо лошо да се живее под наем особено при тези цени в момента ама всеки си знае за него де.

# 41
  • Мнения: 427
В момента цените за наемите са безучно надути. И това принуди много хора да изтеглятт кредити за апартаменти - вноските са същите като месечния  наем. Може и да са по-ниски, ако е разсрочен за по-дълго време.
Освен това става все по-трудно намирането на сносно жилище. При предизвестие един месец от страна на наемодателя, изобщо не е сигурно дали ще успееш да намериш нещо. А и при всички случи е по-добре парите да ги наливаш в нещо, което ще си остане за теб.

# 42
  • Мнения: 18 524
Мои познати от София споделят обратното. Все пак не забравяйте, че купувайки жилище на кредит, го изплащате почти двойно. Примерно ако теглите 100 000 лв или евро да речем кредит, има почти още толкова лихви, начисления и т.н. И накрая си дал доста повече, отколкото ако живееш под наем за този период, Тоест като си под наем ти остават повече пари за харчене, а изплащайки (ама наистина ти да си го изплащаш, не роднини и родители), се одрусваш значително повече и не, не е изгодно.

Нямам личен интерес да коментирам, нито съм в София сега, нито съм под наем, просто елементарна сметка го показва.

# 43
  • Мнения: 427
При цена на имота 120 000 лева и 100% финансиране от банката, срок  20 години, общо изплатена сума 157 000 лева. Месечна вноска 640 лева. Апартамент със същите параметри в същия квартал има наем 650- 800 лева. Не виждам как го изплащаме почти двойно. По-скоро някой хязяин си покрива вноската с наема и му остават отгоре. И гореописаното е реална оферта от банката.

# 44
  • София
  • Мнения: 878
При цена на имота 120 000 лева и 100% финансиране от банката, срок  20 години, общо изплатена сума 157 000 лева. Месечна вноска 640 лева. Апартамент със същите параметри в същия квартал има наем 650- 800 лева. Не виждам как го изплащаме почти двойно. По-скоро някой хязяин си покрива вноската с наема и му остават отгоре. И гореописаното е реална оферта от банката.
    С разходи по прехвърлянето и за ремонт както и за изискваните от банката застраховки увеличете тази сума с 25% и ще стане малко по-реалистично- към 800. При вдигане на лихвите (а неизбежно ще има такъв период) тази вноска ще стане по-висока- при вдигане на лихвеният процент с 3% (ще се случи гарантирано в следващите 10 години) вноската става над 1000 лева, а в подобни периоди наемите не растат, за сметка на това при някоя криза дохода може да падне, а лихвата да е не само с 3% нагоре и някои хора със 100% финансиране от банката ще са без имот и с остатъчна задлъжнялост.
  Живота под наем си има някои предимства и за хора дето не могат да съберат за самоучастие, за ремонт и т.н. си е добра идея да си останат под наем.

Общи условия

Активация на акаунт