Ипотека за стар апартамент в София или нов в Перник?

  • 3 846
  • 87
  •   1
Отговори
  • Мнения: 339
Здравейте!
 От известно време ме тормози тази мисъл. Живеем в София под наем. Обмисляме покупка на жилище, но за съжаление с ипотека, а се съмнявам да ни отпуснат много пари, защото сме на ниски осигуровки. Та ме гложди мисълта: по-добре да останаем  в София и да изплащаме някоя панелка, или за същите пари в Перник нещо по-ново? Живях  там около 3 години и не беше лошо. След като се върнах в София никак не е лесно. Цените в София се съмнявам да започнат да падат, а междувременно в Перник се покачват. Градът е уреден, но не знам как е положението с работата. А пък да прелитам от Сф до Пк, за да взимам детето от градина ми се вижда доста трудно. Та, дайте ми малко посока на разсъждаване Simple Smile
    Благодаря! Simple Smile

# 1
  • Мнения: 40 701
На Перник водата май няма скоро да се оправи.

# 2
  • Мнения: 339
Е, все някога ще се оправи Simple Smile Ако идем там ще трябва да има
 Wink

# 3
  • София
  • Мнения: 7 984
Перник бих обмисляла като алтернатива, единствено ако съм склонна да пътувам всеки ден до София на работа. Да се разчита на пазара на труда в Перник е трудно, макар да зависи от професиите ви.
Накратко казано, бих се ориентирала към старо строителство в София.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 401
В най-скоро време ще вържат Перник с метрото.
Градината ще я измислиш някак.

# 5
  • Мнения: 1 539
Живеем в Перник, работим в София. Детето учи в Перник, но имаме баба на постоянно разположение. По принцип сме доволни. Сега с кризата с водата е доста неприятно, надявам се скоро да има разрешение.
Плюсовете на живеенето в София са повечето възможности за забавления и по-краткото пътуване.

# 6
  • Мнения: 1 539
С градините е доста по-лесно отколкото в София.
Училищата също мисля, че са на добро ниво. Детето на моя колежка учеше в най-голямото централно училище в Перник, но по-късно го премести в училище до НДК. Каза, че пернишкото е било много по-добро. Моето дете учи в него и засега - 4 клас - съм доволна. Липсват обаче възможности за много извънкласни дейности.

# 7
  • Мнения: 3 585
Преди 13-15 години, когато още нямаше магистрала от Перник до София както днес, цената на гарсониера за тотален ремонт в Обеля /най-евтиният апартамент в София/ беше колкото добре ремонтиран голям двустаен, пак панел в Перник изток.

Сега не знам каква е разликата, но пак ми се струва, че няма да е само панел - нова тухла сравнението, а в София ще има и други компромиси за същата цена.

Иначе масово хората си живеят Перник и бачкат в София, навсякъде около мен.

# 8
  • София
  • Мнения: 38 401
Половината колеги на мм са от Перник.
Да, сега с магистралата е супер лесно и бързо - 40 мин май.

# 9
  • Мнения: X
Изобщо не е бързо и лесно. Разстоянието между Перник и София се взема за 20-на минути, но драмата започва при влизането или излизането от София. В час пик, т.е. и на отиване на работа, и на прибиране вечер човек се влачи в колони между 20 и 40 минути, а при по-лош къссмет и над един час откарва. Това е брутално за ежедневие.

# 10
  • Мнения: 12 703
Имам двама познати, които живеят в Перник и работят в София.
Доволни са и двамата и смятат, че е било добро решение, защото за по-малко пари са получили повече. А добирането до работа на много живеещи в София е същото, зависи в кой квартал живеят и работят.

Аз лично бих живяла само в София, защото тук съм родена и не искам другаде. Но не бих инвестирала в панелка. Старо строителство за мен означава друго.

# 11
  • Мнения: 1 539
Изобщо не е бързо и лесно. Разстоянието между Перник и София се взема за 20-на минути, но драмата започва при влизането или излизането от София. В час пик, т.е. и на отиване на работа, и на прибиране вечер човек се влачи в колони между 20 и 40 минути, а при по-лош къссмет и над един час откарва. Това е брутално за ежедневие.

Така е. Но има вариант да пътуваш до метростанция "Сливница" или "Люлин" и да избегнеш колоните. Зависи къде работиш, разбира се.

# 12
  • Мнения: X
Има варианти,  да. А и разликата в заплатите не е за пренебрегване. Но ако трябва човек всеки ден да си причинява това пътуване и висене в трафика, си е убийствено. Не че ако се наложи, дупе не знае и 2 и 200.

# 13
  • Мнения: 10 747
ММ пътуваше 40-50 минути до работа в продължение на 6 години, всеки ден. Сега по 20 минути и се чуди как е издържал толкова време на предната работа. Наистина дупе знае 2 и 200 Simple Smile

# 14
  • София
  • Мнения: 7 984
От над 10 години живея в единия и пътувам до другия край на София, средно около 15 км в посока. Едно е да пътуваш с ГТ и да си в градски условия, съвсем друго - от съседен град, да зависиш от транспорт, трафик и атмосферни условия да си прибереш детето от градина или училище.
За големия град 40-50 минути за път до работата не са нечувано много, въпросът е в зависимостта от други фактори за отиване и прибиране.

Общи условия

Активация на акаунт