Какво ви е мнението за професия Зъботехник?

  • 1 792
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 43
Здравейте,

Имам желание да се преквалифицирам. В краят на 20те години съм, като образованието мй е икономическо. Работя предимно в сферата в която съм учил, изкарвам в момента добри пари, но не се чувствам удовлетворен. Професията ми не предполага възможност да работя някога за себе си. Независимо на колко висока и отговорна позиция съм, винаги съдбата ми ще зависи от някой "шеф". В същото време ми липсва "творческата" част от работата ми. Както е във всяка административна работа в голяма компания, така и моята е процедура след процедура, научаваш нещо правиш го, стабилни нерви и това е. Никаква индивидуалност не оставяш в това което правиш. В повечето случаи ако получиш повишение ще е за позиция, за която трябва да почнеш да учиш всичко отначало, т. е при смяна на позиция или работно място не надграждаш почти нищо.

Та, във връзка със всичко горе написано се насочих поради ред причини към професията зъботехник. До колкото разбрах се учи 3 години, има стабилно ниво на креативност, трудна, но вярвам, че е удовлетворяваща работа. До колкото знам в началото в трудно, но не е невъзможно да печелиш доста добре финансово. Плюс това приятелката ми е стоматолог и може да ми помогне доста, а когато завърша, бихме могли да работим заедно за себе си, разбира се ако всичко е наред между нас като двойка. Притеснява ме факта, че съм на 27, но не мисля, че е късно за такава стъпка, дори сега е последният ми шанс. Притеснява ме факта, че едва ли ще мога да работя нещо по време на учението си, ще гледам да е поне почасово. Имам достатъчно спестявания да си платя обучението. Смятам да работя сегашната си работа докато не стане време за приемния изпит. 

Въпросът ми е към запознатите или практикуващи тази професия. Заслужава ли си? Чувствате ли се удовлетворени? Смятате ли че ще се задържи като професия в по-далечно бъдеще? Имате ли представа колко са разходите по обучението, колко точно време отнема, колко е трудна като изучаване и прием. До колкото знам има изпит по етика и моделиерство в МУ Пловдив. Записване през Юни, двата излита през Юли 2020та. До колкото знам има и някви курсове за по 400лв, те кога са, задължителни ли са?

Ще се радвам да разбера мнението на хора преквалифицирали се тотално различна професия(като мен) на зъботехника. Какъв е потенциалът за реализация непосредствено след завършването и по-далече във времето. Дали ще имам възможност за почасова работа заедно с обучението си?

Благодаря!

# 1
  • Мнения: 14 622
Никога не е късно да се учи и започне нова професия.На 27г. си много,много млад.Повярвай ми.Имаме семеен приятел,бивш зъботехник.Отказа се.Много работа,малко пари.Имаше алчен шеф.Каза,че е невъзможно да работи за себе си.Тоест,самостоятелно.Нямам идея как се уреждат поръчките и др.подробности,но щом той се отказа,значи е доста трудно или не си струва.Разпитай още,разучи.Аз само споделям конкретен случай.В момента човека работи далеч по-непрестижна работа,има стрес,но казва,че му е по-добре.Като го гледам сега е по-притеснен  финансово,отколкото като зъботехник.Не знам.Все пак не съм в неговата ситуация.

# 2
  • София по рождение
  • Мнения: 322
Никога не е късно за преквалификация, особено ако е с перспектива да работите за себе си!
Години загубих в кандидатстване на медицина/стоматология. Винаги малко не ми достигаше за прием. Не си прехвърлих оценките за акушерка и сестра и години съжалявах.
Учих и работих журналистика. Имах престижна работа, но без удовлетворение. Сменях различни работни места и ставаше все по-зле. Исках да бъда щастлива, а не престижна.
В последно време гедайки обявите за дентален асистент разбрах, че не се изисква специално образование, а силно желание. Личният ми стоматолог сподели с мен, че съм идеална за тази работа.
Работя вече 1.5 година като дентален асистент, ходя с удоволствие на работа и имам свободно време за децата и семейството.
Работим с трима зъботехници. Правят различни неща. Взимат добри пари. Мисля, че в началото, докато човек се докаже, ориентира и научи (все пак практиката учи най-добре), ще се наложи да работите в нечия лаборатория. А и докато създадете клиентска база. Единиат ни зъботехник е младо момче, което е толкова добър, че от поръчки не може да си вдигне главата и не приема повеме зъболекари. Роботи с 4-5 само.
Ако не сте много гнуслив, обичате да изпипвате детайла и ви влече точно това - давайте смело!
Относно изпитите - мисля, че ще ви трябва курс по моделиране на зъб. На изпита се пада определен зъб, на който трябва да се направи модел и отливка. Имате време. Желая Ви много успех!

П.П. Денталният лекар до вас ще Ви е неуценима помощ не само в следването, но и в практиката!

# 3
  • Мнения: 43
Благодаря за подробният отговор. Изпита е по етика и по моделиране. Не се прави отливка. Прави се модел от глина, имаш 5ч. и е доста голям като размери. Вече направих един модел без корен с пластелин и подръчни материали и се получи доста добре, според думите на зъболекар. Интересно ми е, имам навика да изпитвам детайли на всичко, което правя. Такава работа не ме напряга дори напротив, влече ме, за разлика от всички работи, които съм работил до момента. Също като теб съм сменил доста работни места до момента и мисля, че неудовлетвореността е една от основните причини.
Нясно съм, че в началото 100% ще съм в лаборатория, тъй като се изисква практика, а и материалите за собствена лаборатория са много скъпи. Относно това, имате ли представа как върви заплащането в лабораториите за зъботехниците,особено след завършване. Има ли възможност  да се работи там почасово дори по време на образованието?

# 4
  • Мнения: 2 124
Определено е творческа професия и ако те влече, защо не. Не мисля, че възрастта е пречка. Познавам не един зъботехник, които първоначално са завършили техническо образование. Но има разлика да го правиш пробно и това да насмогваш с поръчки и да се вместваш в срок.
За самостоятелността съм скептична - материалите и оборудването са значителна инвестиция.
При всичка положения, щом не се чувстваш удовлетворен, е по-добре да се преориентираш.
Относно самото учене - не е голяма философия, но без усилия няма да стане. Познавам зъботехници, които съчетават следването с нощна работа по специалността на 4 часа (говоря за Вн), така че варианти винаги има.
В клиниката, в която работех, моделажът се правеше с cad-cam програма, после готовият модел се фрезваше и синтероваше от машина, имаше и 3D принтер. Като цяло се спестява доста хамалогия. Естествено, има още много работа по изпипване на детайлите. Като минуси мога да посоча, че се работи в шумна и запрашена среда.

Това което ми прави впечетление и заради което се възхищавам на зъботехниците, които познавам, че всъщност са изключително добри художници, някои правят бижута, изобщо хора с талант!

# 5
  • Мнения: 43
А относно приема. Имате ли представа колко е голяма конкуренцията? Имам известни притеснения, защото все пак ще си напусна работата поне месец, дори два преди изпитите, за да мога да мина курса и да се подготвя подобаващо. Ест. през уикендите дотогава ще моделирам до колкото мога.
Става въпрос за МУ Пловдив. Няма как да съм държавна поръчка, ще бъда платено обучение, където предполагам се приема по-лесно. Все пак ще им броя прилична сума за тези 3г

# 6
  • Мнения: 2 124
Има групи на зъботехници във фб - мисля, че там ще получиш точните отговори.

# 7
  • Мнения: 43
Да, прегледах и групата там, има интересни неща, но не мога да получа информацията, която мога в един форум като този.

Все пак ще се радвам в случай че някой друг пожелае да сподели още информация относно професията и по-конкретно работата в лаборатория.

# 8
  • Мнения: 819
Приемните изпити няма да са по-лесни. Няма значение дали си платено или държавна поръчка. Етиката няма да те затрудни. Наблегни на моделирането. Разучи много добре всичко, и хубаво помисли дали наистина това е, което искаш да работиш. А с времето ще намериш и златната среда и без проблем ще съчетаваш учене и работа. Успех.

# 9
  • Мнения: 43
Приемните изпити няма да са по-лесни. Няма значение дали си платено или държавна поръчка. Етиката няма да те затрудни. Наблегни на моделирането. Разучи много добре всичко, и хубаво помисли дали наистина това е, което искаш да работиш. А с времето ще намериш и златната среда и без проблем ще съчетаваш учене и работа. Успех.

Относно моделирането. Според теб дали е по-важно четенето на суха материя или да се упражнявам в правенето на модели от глина, пластелин и т.н?

# 10
  • Мнения: 1 842
Здравей, ако имаш амбицията да отвориш твоя лаборатория си струва! Ако отново ще работиш за друг ме съмнява, че отново няма да си удовлетворен. Издържаш ли на шум и запрашаване? Ще можеш ли да издържиш по цял ден на стол или обичаш да се движиш? Много са факторите, аз лично бих била успешна в това но не искам да го уча понеже няма да издържа на шума и запрашаването...Познавам зъботехници които работят за себе си, но това си е инвестиция инструменти, база и тн...

Общи условия

Активация на акаунт