Витамин В12 - тема 6

  • 30 874
  • 759
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 11 822
Да, навързани са витамините....
Какъв  фолат приемаше? Аз намирам само фолиева к-на, а не знам каква точно е разликата. Но май има...

Фолат е активната форма на фолиевата киселина.
Фолата се усвоява директно от тънките черва. За разлика от него усвояването на фолиевата киселина (синтетична) изисква първоначална редуктаза и метилиране от черния дроб, за да достигне биологично усвоима от организма форма.
Има фолат на много фирми - Солгар, Д-р Бест, Нау фуудс...

# 46
  • Мнения: 6 857
А в каква посока се влияе хомоцистеин от фолиева к-на?
Когато се приема фолат се покачва и хомоцистеина.Аз приемах фолат и без почивка пусках кръвни изследвания хомоцистеина ми беше в горна граница С доктора разговаряхме точно за това.Но и  бях чел някъде за зависимоста между тях!Мисля,че е така както го описвам.Има по запознати от мен и те да дадат мнение.По принцип всички витамини са навързани много оо между си приемаш 1 др пада вземаш 2ри той отговаря към 3ти и е страшно.

Точно обратното! За намаляване на хомоцистеина, една от терапиите е фолат ( фолиева киселина , вит. В9) + вит. В12 + вит. В6.
Хци се покачва, когато има дефицит на витамините. Това е една от причините.
Според лабораториите у нас, се изследва минимум 15 дни след спиране на витамините и вечерта да не се консумира богата на протеини храна, да не се яде мин. 12 часа.

Цитат
https://www.credoweb.bg/publication/91329/hiperhomotsisteinemiya … chna-profilaktika
Биосинтез и метаболизъм на хомоцистеина. Метионинът, който постъпва с  храната първоначално се деметилира до хомоцистеин,  който от своя страна  се метаболизира по два пътя:  чрез реметилиране до метионин  и транссулфуриране до цистеин (фиг.1).  Една от причините за хиперхомоцистеинемия е вроденият дефицит на  ключовите метаболитни ензими

Вторият кардинален фактор за  повишение на Хци е  нутриционният  дефицит на есенциални кофактори или субстрати, най-вече на витамините  B6,  B12 и фолатите, с което се затруднява метаболизма на хомоцистеина.  

Дисбалансът в метаболизма на хомоцистеина  и конкретно хиперхомоцистеинемията  е  характерна черта на   множество патологични процеси. Все още не е отговорено на въпроса дали повишеният Хци участва  директно - като увреждаща молекула,  в патогенезата на  заболяването или представлява биомаркер на метаболитните отклонения,  като тези в метаболизма на метиловата група.

Независимо от липсата на консенсус, счита се че лечението с витамини е показано ако плазменият Хци е  >15 μmol/L.  Препоръчва се дневен  прием на фолиева киселина:  400-800 μg,  витамин  B12: 500 μg  и витамин  B6: 25-100 mg. Този подход понижава  Хци с 30% от изходното ниво.

Цитат
https://www.aerzteblatt.de/archiv/44243/MTHFR-Polymorphismus-C67 … nn-der-Diagnostik
Ежедневно контролирана добавка на фолиева киселина, витамини В6 и В12 в повечето случаи е достатъчна за нормализиране на нивото на хомоцистеина.

Индивидуалното ниво на хомоцистеин е стабилно в тесен диапазон, така че двукратното определяне на интервали от един до два месеца от кръв на гладно е достатъчно, за да се изключи или диагностицира хиперхомоцистеинемия ( 32). За да се избегнат фалшиви високи резултати обаче, трябва да се спазват някои подготвителни правила преди изследването. Пациентът не трябва да яде богата на метионин диета два до три дни преди да вземе кръв. Прекомерната консумация на кафе също има неблагоприятен ефект. След сутрешното гладуване с кръв от EDTA клетките трябва да бъдат отделени възможно най-бързо чрез центрофугиране, за да се избегне освобождаването на хомоцистеин от еритроцитите в преданалитичната фаза. Чрез незабавно охлаждане на пробата до +4 ° C и хладилен транспорт до лабораторията, този прозорец се разширява до един до два часа.

Последна редакция: пн, 27 яну 2020, 12:06 от Diorela

# 47
  • Мнения: 3 608
Да точно висок хомоцистеин ниско ниво на фолиева!Аз съм сгрешил.

# 48
  • Мнения: X
При резултат на В12 - 322 pg/ml какво е най-добре да се вземе, хапчета, капки и колко мг?

# 49
  • Мнения: 2 515
Здравейте,
Пиша от името на приятелка, която е бременна в 5 г.с. С мутация за неусвояване на синтетична фолиева и витамините от Б групата. Преди за забременее е вземала всичко необходимо и сега на контролата, Б12 ѝ е тройно завишен (1100 някъде). Никъде не намираме информация дали е проблем високата стпйност. Засега ще ги спре и на следващата контрола ще ги регулира, ако е необходимо.
Тъй като в повечето случаи се борим с дефицити (аз също), не знаем дали пък няма рязко да спадне. Скоро има консултация с нужния специалист, но дотогава ще ѝ е напрегнато.
Ще съм благодарна, ако някой има мнение по върпоса. Благодаря.

# 50
  • Мнения: 27 437
Ако не се лъжа, от нивата на хомоцистеин се съди дали Б 12 се усвоява- а мисля, че е възможно да са завишени нивата в кръвта без реално да се усвоява цялото количество. Но да каже някой по-добре запознат, аз не съм наясно как е когато има и генетични мутации.

# 51
  • София
  • Мнения: 963
Ако до скоро е приемала Б12, може да е изкуствено завишен. Трябва да има 20-30 дни без добавки.

# 52
  • Мнения: 2 515
И аз мисля, че е изкуствено завишен, защото не е спирала от месеци насам. Ще видим какво ще ѝ назначат за изследване и дали ще спадне бързо, и ще пиша какво е казал лекарят.
Благодаря ви за отговорите.

# 53
  • Мнения: 3 608
И аз мисля, че е изкуствено завишен, защото не е спирала от месеци насам. Ще видим какво ще ѝ назначат за изследване и дали ще спадне бързо, и ще пиша какво е казал лекарят.
Благодаря ви за отговорите.
Ще има дефицит чак след 2 3 месец!Завишен е резултата ако не е правила почивка преди да направи изследването.Трябва да няма прием минимум 3"седмици за да е реален.

# 54
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Здравейте,
Пиша от името на приятелка, която е бременна в 5 г.с. С мутация за неусвояване на синтетична фолиева и витамините от Б групата. Преди за забременее е вземала всичко необходимо и сега на контролата, Б12 ѝ е тройно завишен (1100 някъде). Никъде не намираме информация дали е проблем високата стпйност. Засега ще ги спре и на следващата контрола ще ги регулира, ако е необходимо.
Тъй като в повечето случаи се борим с дефицити (аз също), не знаем дали пък няма рязко да спадне. Скоро има консултация с нужния специалист, но дотогава ще ѝ е напрегнато.
Ще съм благодарна, ако някой има мнение по върпоса. Благодаря.
Високата стойност е проблем (но в подробности няма да навлизам, защото по-важно е да е спокойно момичето, нищо фатално не се  е случило, това е водноразтворим витамин и по-бързо се изхвърля от организма, важното е да не го допуска отново), хубаво е да се даде информация какво точно е приемала, колко време и в какви дози дневно, за да мога да ти кажа, дали е предозиране или неусвояване, подобни генетични мутации, са всъщност изключително срещани (40 процента от населението), но при пълноценно хранене и начин на живот не рефлектират върху здравето, тъй като не си споменала какви са и нивата на фолиевата киселина,  приятелката ти може да се насочи към естествен фолат намиращ се в храни (като зеленолистни , бобови, цитруси, семена и ядки,  яйца, телешки черен дроб и т.н.), също в зависимост от това какъв б12 е приемала може да се насочи към друга негова форма. И както са споменали по-горе изследване минимум 10 дни след последен прием на добавки.

# 55
  • Мнения: 6 857
Re-Born, аз съм с такава мутация - MTHFR.
Първо не си посочила типа на мутацията - хомозиготна или хетерозиготна, т.е. на колко % не усвоява фолиевата киселина, както и в кой от двата гена е мутацията. Ако е хетеро и хомоцистеинът не е повишен, не е проблем.

Второ, не става дума за неусвояване на синтетична фолиева, а въобще на фолиева, дори от храната и затова трябва да приема метилираните форми, които организмът не трябва да метилира сам. Приемът на метилиран фолат трябва да е 2-3 часа след хранене, защото мазнините от храната пречат на усвояването му.

Трето ,не си посочила в какви мерни единици е тази стойност - около 1100 нищо не говори.
Лекар ми написа да поддържам В12  в стойности 400 - 800 pg/ml, т.е. ако е същата мерна единици, 1100 не е три пъти завишена стойност.
Има специална тема за бременни с MTHFR  мутация. Освен това, няколко страници по-напред дадох линк, отнасящ се точно за тази мутация, в който много добре е обяснен и метаболизма.

Препоръчва се и фамилно генетично изследване за мутацията, т.е. ако сте близки роднини с кръвна връзка, изследвай се и ти, защото споменаваш, че и ти си с дефицити.

Важно е да си следи и хомоцистеина,  при тази мутация се увеличава.

Последна редакция: сб, 01 фев 2020, 01:57 от Diorela

# 56
  • Мнения: 2 523
Здравейте момичета! Не знам дали мога да питам тук, но днес ми излезе резултата за Б6:
   15.0 µg/L   (Референтна област:  5 - 30)
Според вас това добре ли е като стойност преди забременяване?
Мерси предварително!

# 57
  • Мнения: 574
Здравейте,имам мутация с 30%неусвояване на    фолат и взимам металирана фолиева и B12.Лекар ми предписа Магне B6,има ли смисъл да го вземам ,има ли мета форма този вит ?

# 58
  • Мнения: 11 822
Здравейте,имам мутация с 30%неусвояване на    фолат и взимам металирана фолиева и B12.Лекар ми предписа Магне B6,има ли смисъл да го вземам ,има ли мета форма този вит ?


Активната форма на В6 е P-5-P (пиридоксал-5-фосфат)


JessitoBG не съм запозната с нивата на В6, но в средата ми се струва, че трябва да е добре

# 59
  • Мнения: 6 857
Аз пих 1 месец обикновен В6 по 25 мг на ден и после изследванията ми бяха същите -  15 ug/l , при реф. 5-30. Но нямам изходни на Б6, за да преценя има ли разлика. Сега док ми даде  абофолик мета с 2 мг пиридоксин ( обикновен В6) и каза, че било достатъчно. Но да уточня, не съм бременна и нямам такива намерения.

Общи условия

Активация на акаунт