СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 9

  • 21 652
  • 773
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 6 932
Бях останала с впечатление, че изискването е 5,50, а не 5,90.

# 751
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 338
Защото ако си с пълна стипендия трябвало успехът ти да е 5,90, иначе я губиш. Това е доста затормозяващо и недостижимо в подготве, където са малък брой предмети и единият е фвс. Ние щяхме да се борим за финасиране, без него няма как да се справя.

Е, това е за 4-те броя пълна стипендия. Вие може да кандидатствате за финансиране до 90%, където го няма изискването за 5.90 успех. Поне пробвайте, ако я приемат подайте документи за финансиране и вижте каква би била крайната такса. Записването така или иначе е след 1 класиране за ДГ.

# 752
  • Мнения: 1 951
Аз много обичам морето и за мен представата за истинска почивка е един голям и красив плаж, да плувам, да ям риба, да съм свободна от формалностите на градската среда - да са ми нужни само бански, една-две ризи и няколко рокли. Да мога да ходя дълго време боса.  Като отида на мястото, което обичам, никъде не ми се ходи - даже трудно се навивам да посетим околните места. Бих могла от юни до октомври да изкарам на един и същи плаж, но за съжаление работата не ми го позволява. Завиждам на хората с такива професии, които могат да си вършат работата и от палатката, караваната и т.н
Баш! Както се казва на чист български Simple Smile Това с липсата на нужда от дрехи, а от обувки хич, беше повод за смях една година, когато тръгваме да се прибираме към вкъщи, като преди това да отседнем за седмица в Рила, и се оказа, че маратонките, с които са дошли децата, в началото на лятото, не им стават изобщо Joy

# 753
  • София
  • Мнения: 7 198
Мария, бяхте го решили за АК, и според мене не се отказвайте.
И наистина по-скоро пробвайте варианта с другите стипендии, не с пълната. Познатото много успешно дете, за което писах веднъж, е точно с 90% намаление.
Иначе аз никога не бих се хванала на хоро "пълна стипендия". Тръпки ме побиват от това. Няма нищо безплатно, винаги си плащаш по един или друг начин. Пък с която и да е форма на лична свобода не бих заплатила. Защото е "интересен" договорът в АК за пълната стипендия...
Но това съм аз, де, не е меродавно за всички. 😊

# 754
  • Мнения: 6 932
Ми има една майка, чието дете не беше с пълна стипендия и при нея на третата година рязко й вдигнаха таксата (по-точно й намалиха намалението) и тя се принуди да си мести детето в ду. Не зная дали бих издържала психически 5 години да треперя дали няма да ми променят рязко таксата. Има още месец да помисля пак за ак.

# 755
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 338
Имаше преди 2-3 години един татко, дъщеря му спечели Полански в колежа, той прочел договора и отказал да я запише, детето отиде в 18-то СОУ после. Никой не можеше да повярва как се отказва пълна стипендия, но ето на, нещо в договора го беше притеснило. Обаче другото финансиране си е ок според мен.

# 756
  • София
  • Мнения: 2 876
Не се хващайте за изолирани случаи, такива винаги има. Гледайте общата картина там. А че има преместени деца в ДУ по време на тези 5 години, е факт неоспорим, поради най-различни причини, не само финансови.

# 757
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 338
Да, има преместени деца. Някои се местят, защото им трябва по-висок успех за дипломата, защото в АК не могат да го постигнат. Но от над 200 човека випуск, това са много малък процент.

Последна редакция: сб, 01 фев 2020, 11:04 от gadamer

# 758
  • София
  • Мнения: 2 876
Точно така, gadamer, big picture е важна, а не частните случаи.

Какво мислите за ПИ на Бултест? Струват ли си? Гледам по календара ПИ в неделя, че в събота е на курс в неговата си школа ученика.

# 759
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Доколкото чувам, и в нашия колеж има напуснали през годините ученици, повечето - по същите причини. Изискването  при платеното обучение е да имат годишен успех 4,50 , при безплатното - 5,25. Не всички успяват да държат успех 4,50 и се местят в друго училище, където не са такива изискванията.

# 760
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 444
Доколкото чувам, и в нашия колеж има напуснали през годините ученици, повечето - по същите причини. Изискването  при платеното обучение е да имат годишен успех 4,50 , при безплатното - 5,25. Не всички успяват да държат успех 4,50 и се местят в друго училище, където не са такива изискванията.
Благодарение на теб погледнах и аз за АК-ВТ...Еми като прочетох всичките условности за стипендията и като си знаем града колко е голям, и как се познават всички, тотално се отказах, не че се бях и засилила, де..Синът ми е отличен ученик по основните предмети, но да треперя аз дали ще е справедливо оценен, за да си потвърди стипендията и дали няма да го измести ученик по успех без стипендия, просто няма как да стане...И аз смятам, че безплатен обяд няма, особено в нашата мила родина, особено в малките градове...

# 761
  • София
  • Мнения: 7 198
Напоследък стигнах до извода, че е житейски много погрешно да се отглеждат деца с цената на някаква родителска саможертва. И за сметка на такса в ЧУ не бих орязала семейните пътувания. Те са едно от най-хубавите неща в този живот. Simple Smile

# 762
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 338
Напоследък стигнах до извода, че е житейски много погрешно да се отглеждат деца с цената на някаква родителска саможертва. И за сметка на такса в ЧУ не бих орязала семейните пътувания. Те са едно от най-хубавите неща в този живот. Simple Smile

Абсолютно! Живея, за да пътувам:)

То рибата още е в морето, ще го мисля тепърва.

# 763
  • Мнения: 3 491
Според мен изборите трябва да бъдат направени спрямо това детето какъв тип е. За големия ми син  училища като АК,  СМГ, НГ биха били абсолютно неподходящо място заради много амбициозните деца и родители. И пренавитата атмосфера като цяло. Той надали има и шанс за такива училища, но хипотетично си мисля.... Иначе много иска да учи немски език /засега се самообучава/, но ще търсим вариант за втори език в някоя гимназия.
Дикси, Simple Smile

# 764
  • София
  • Мнения: 375
А някой знае ли по какви точно критерии се отпускат тези от 10 до 90% намаление на таксата за АК?
В сайта намерих да пише, че се подават необходимите документи и разглеждат съответния случай.
Какви докумени искат и какво точно проверяавт, дали го има някъде дефинирано?

Общи условия

Активация на акаунт