Има ли право сестрата в детската градина да връща болните деца?

  • 4 056
  • 138
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 579
Да допълня само, че смятам контрола в детските градини са адекватен. Случвало се е да се обадят да взема детето си заради температура. Не съм виждала да дават лекарства на дете в градината.

# 16
  • Мнения: X
В момента в предепидемиологична обстановка РЗИ обяви, че си затяга контрола в детските заведения от страна на сестрите,които ще проверяват всяко едно дете.

# 17
  • Мнения: 1 943
Давали са Панадол да го свестят?
Учителите (а и сестрите) масово твърдят че нямат право да дават лекарства и отказват дори антихистамини да дадат на алергично дете, а да не говорим за инсулин на деца с диабет. Неща далеч по-жизненоважни и спешни от панадол при температура.

Някои деца боледуват повече, други по-малко, трети никак. Други пък изкарват вирусите на крак и без температура, прокашля малко, ден лека хрема, кихне два пъти и докато го усетиш, че е пипнало нещо - то е оздравяло.
И да, заразни са преди да имат симптоми, ако вдигне вечерта температура, значи цял ден е сеело бацили... няма как да се предотврати. И никой не е виновен, никой нормален човек не си праща детето на градина в остра фаза на заболяване, но вероятността там да се проявят симптомите я има.
Отделно, че гадаенето по чужда кашлица и сопол се е превърнало в национален спорт. Сакън някой да не кихне и подсмръкне, веднага е заклеймен като враг номер 1, дори и да е здрав...

# 18
  • Мнения: X
Как така не давали лекарства.
Зависи кога се е усложнило детето. Ако температурата се покачи,няма да го оставят да направи гърч и да си глътне езика, разбира се,ще го свестяват и ще помагат.
Никой учител няма да си рискува хляба и да остави детето просто така.
Леля ми е детски учител.

# 19
  • Мнения: 28 863
Кое е лошото да дадат на дете Панадол или друго лекарство, докато родителите пристигнат? ...или според някои е редно да оставят детето да се мъчи с температура?!?!

# 20
  • Мнения: 1 943
Как така не давали лекарства.
Зависи кога се е усложнило детето. Ако температурата се покачи,няма да го оставят да направи гърч и да си глътне езика, разбира се,ще го свестяват и ще помагат.
Никой учител няма да си рискува хляба и да остави детето просто така.
Леля ми е детски учител.

Масово е. Нямали право. Прясна ми е дискусията за диабета, но уви - това важи за всякакви състояния и далеч по-леки случаи. Ако някъде дават лекарства, то по-скоро е изключение...
Ето, от 2018 е, но промяна коренна няма:
https://offnews.bg/obshtestvo/sestrite-v-uchilishta-i-gradini-da … onich-687841.html

Цитат
В момента медсестрите в яслите, градините и училищата имат право да окажат първа помощ, да следят за здравословното състояние на децата, да препоръчат мерки за превенция за заболявания, но не и да дават лекарства и да извършват манипулации.

Кое е лошото да дадат на дете Панадол или друго лекарство, докато родителите пристигнат? ...или според някои е редно да оставят детето да се мъчи с температура?!?!

Няма лошо, просто избягват да го правят...

# 21
  • Мнения: 805
Ако твоето дете е болно, да си стои вкъщи - да, но да не го пускаш по 8 месеца на градина, защото евентуално може да се разболее, това е несериозно.
Детето може да се разболее навсякъде - в магазина, автобуса, на площадката. Не живеем в стерилна среда. Не казвам, че трябва да се пускат видимо болни деца на градина, но и не може да държите сметка за чуждите деца.

Ако детето е болнаво, давайте имуностимулатори. Има доста голям избор на такива.

 Точно това Ви обясних, че ходи 2 дни и после 2 седмици е болно - а не че 8 месеца не е ходило постоянно.Просто като ги сумирам излиза нещо такова.  За стерилна никой не говори, а за това, че вирусът обикновено не минава за 3 дни, а много деца вече са на градината.
 Когато засягат мен и детето ми мога да им държа сметка - това, че са мърляци и не им пука какво причиняват на другите просто показва какви хора са. И после защо нищо не вървяло в нашата държава, защото на никой не му пука какво причинява на другите. Не би трябвало да е така!  От чисто човешка гледна точка!

# 22
  • Мнения: 1 943
Напълно е възможно да оздравее за 3-4 дни, особено пък в горните групи.
Не търсете вина у другите, все пак са едни и същи деца в една и съща среда - дали детето ще боледува или не, зависи от неговия организъм, не от околните. Това че посещава редовно или преболедува бързо не значи, че ходи болно.

# 23
  • Мнения: 28 863
Много обичам такива "активистки", на които все другите са им виновни. После и в училище са така.

# 24
  • Мнения: 579
Докато не спираме да лепим епитети на хора, които не познаваме, също не вървим в много правилна посока... Стигнахме до обобщение за обществото и държавата, което никак не е изненадващо - тя темата си беше изначално обречена.

# 25
  • Мнения: X
Разликата между поставяне на инсулин и панадол е огромна.Моля,не приравнявайте.
Имам позната, на която не й дреме, че детето й цяла седмица е с 38 и ходи на градина.
Казва - аз лекарства преди 38,2 не давам.Имунната му система се бори....Други успяват гнойна ангина да излекуват с хомеопатия.

# 26
  • Мнения: 1 851
Ох, много ми е смешно когато прочета или видя поредната майка, решила, че може да промени "системата" и да "забрани" на децата да посещават ДГ. Опитах се любезно да обясня как стоят нещата, но след като стигнахме до епитети като "мърляци" не знам какво повече да кажа...всъщност знам ама ще се въздържа.

И моето дете боледува и през ум не ми е минало да обвинявам другите родители! Никога.
Ако зачестят болестите или минават много бавно се замислям защо й е отслабнал имунитета и как мога да го подобря. А не що децата ходят болни. Меко казано наивно е да се вярва, че 30 деца всичките ще са здрави. Не живеем в стерилна среда, вируси, бактерии има стотици хиляди около нас всяка секунда и който е със слаб имунитет може да лепне нещо и в асансьор и в хипермаркета.

2 години вече дъщеря ми ходи по детски заведения, боледува си, и ние с баща й покрай нея, но за миг не съм си възобразила, че някой ще си спре детето от градина заради нас или да слухтя кой киха, кой кашля.
Когато с леки сополи, без други симптоми, не я спирам от градина. Няма смисъл. Той вируса вече си циркулира в групата и който ще го прихване, ще стане така или иначе. Пък и тя го е донесла от там, не е паднал от небето.
След вирус може да кашля леко 2-3 седмици. Ми няма да я държа вкъщи докато спре напълно, разбира се. То така няма да ходи изобщо на ДГ. При по-сериозни симптоми спирам веднага от градина. Чувам и други деца да подсмърчат или кашлят, но изобщо не се впечатлявам и не го смятам за нещо кой знае какво.
Мъжът ми след едно по-сериозно разболяване, кашля 6 месеца. Е, не е спрял да ходи на работа и не е заразил никой.

# 27
  • Мнения: X
Точно в момента "системата  забранява" и следи стриктно да не ски допускат болни деца в заведенията, защото е предепидемиологично и епидемиологично.
Съобщиха го официално, мили дами.

# 28
  • Мнения: 1 943
Разликата между поставяне на инсулин и панадол е огромна.Моля,не приравнявайте.
Имам позната, на която не й дреме, че детето й цяла седмица е с 38 и ходи на градина.
Казва - аз лекарства преди 38,2 не давам.Имунната му система се бори....Други успяват гнойна ангина да излекуват с хомеопатия.

Несравними са, но се подчиняват на едно и също - нямали право, нямат условия за съхранение на лекарства, не знаели кое дете към какво може да е алергично и т.н. Дали е отказ от отговорност, страх от санкции или друго не се наемам да коментирам, но е реална ситуация. За мен е съвършено нормално сестрата или дори учителката да реагира адекватно с даване на елементарни лекарства след разговор и позволение от родител, но за съжаление рядко се случва.

# 29
  • Мнения: 1 851
Точно в момента "системата  забранява" и следи стриктно да не ски допускат болни дица в заведенията, защото е предепидемиологично и епидемиологично.
Съобщиха го официално, мили дами.

Това е добре. Грипа е опасно заболяване и епидемиите трябва да се ограничат доколкото е възможно.
Само че за него е характерно, че се появява изведнъж и може детето сутринта да е напълно ОК и през деня да вдигне рязко температура и всички други да се заразят. Или чак вечерта като се прибере вкъщи, както писах, че е станало наскоро в нашата група.

Аз говоря за по принцип, не за период на грипна епидемия.

Общи условия

Активация на акаунт