Отговори
  • Мнения: X
Здравейте.

Ще попитам адвокат, но мисля, че тук мога да намеря по-бързо отговор.

Свързах се преди време с една марка козметика. Срещнахме се и обсъдихме възможността да им бъда дистрибутор. В продължение на кореспонденцията с тях, те разширяваха обхвата, добавяйки нови държави, които да покривам. Аз не бях напълно съгласна с това и никога не съм изразявала категорично съгласие.
Подготвяха договор доста дълго, а междувременно коментирахме да участвам в панаири, на които да представя марката им, както и да започна срещи с потенциални клиенти. Помолих ги те да ми изпратят рекламни материали на продукта им под формата на мостри, за да мога да го представям, поемайки разходите за тях от тяхна страна, а аз да поема разходите за панаирите. Поискаха ми бройка и ми изпратиха мострите (те предложиха 100, аз им казах, че 40 са достатъчни, в крайна сметка изпратиха 100).
Направих всичко, което беше коментирано с тях, т.е. изпълнила съм всички мои обещания.
На панаирите представях продуктите и от 100 мостри, останаха 62 броя. Не съм продавала, защото бяха със стикер, че са мостри и не са за продажба.
В крайна сметка не се разбрахме за договорните условия след 3 месеца преговори по договора. Те не искаха да включат краен срок за изпълнение на поръчката, както и неустойки за закъснение. Естествено за мен имаше като дистрибутор. Опитаха се много пъти да ме увещават как договора защитавал моите интереси...
Изпратиха ми визитки със сгрешено име...
Като цяло не е имало нещо, в което да са били ОК.
Аз направих маркетингово проучване и разбрах, че бранда трудно ще се наложи, а и с тези условия не бих правила бизнес.
Те отказаха да променят договорните условия и поискаха да им върна мострите.
По време на рекламната и дистрибуторска дейност, която извършвах, не съм им давала отчет колко мостри са били необходими. Ще им върна всички останали 62 броя.
Въпросът ми е според Вас имат ли реална  юридическа причина да ме съдят за пропуснати ползи?
В крайна сметка не съм ги спряла да преговарят с други лица? Има ли право да бъде заведен иск при условие, че до договор не се е стигнало, заради разминавания в разбирането за бизнес? Аз предлагах най-различни начини за сътрудничество, но те упорито отказваха да вкарат такава клауза.
Освен това в моето счетоводство няма включени разходи за мострите, защото не е имало покупка. Уговорката преди договора ни беше по-скоро бартер на услуги. Не са ми давали цени. Могат ли сега да поискат да им заплатя тези 38 мостри? Или 100те?
Аз не искам да влизам във филми и да ги карам да поемат моите разходи, които съм направила, за да представям бранда им... Искам просто да се разделим с позитивни мисли, но уви в тях виждам желание за огромен скандал.

Най-вече не желая те да инволвират човека, който ме свърза с тях.

Аз исках да пробвам, видях, че няма как да стане и съм ОК да зачеркна разходите, които съвсем не са малко (един от панаирите е в чужбина, за другите имаше такси участие, превела съм и сайта им на БГ език и само превода е около 1000 лв, тъй като имаше и блог част). Разберете ме правилно - не искам да усложнявам живота си...

Цена на продукта към клиент : 100 лв
Цена за закупуване от производителя: 30 лв

Последна редакция: вт, 21 яну 2020, 02:48 от Анонимен

# 1
  • Мнения: 4 808
Те нямат пропуснати ползи, защото вие реално сте рекламирали продукта им. Добре е ако имате снимки на щанда с изложения им продукт. Не знам дали биха ви съдили, но по–скоро за мен вие имате право да претендирате да ви възстановят разходите. Интересно, не сте ли направили проучване преди да се захванете с това, че едва впоследствие установявате, че продуктът трудно ще се наложи? Според мен, грешката е, че сте тръгнали да развивате дейност още преди подписването на договора. Най–добре, връщате им останалите мостри и приключвате дотам.

# 2
  • Мнения: 12 725
Дали няма някакво писмо или имейл от тях, с което те ви възлагат да ги представяте на панаири? А от ваша страна, информация къде сте ги представяли, нещо като отчет?
Ако имате такава кореспонденция, те не биха могли да претендират за раздадените мостри.
Странно е, че вие не претендирате да ви възстановят разходите за сайта. Било е самоинициатива от ваша страна ли? Поне можете да изключите този сайт.

# 3
  • Мнения: X
Благодаря ви много.
Да, слава богу цялата кореспонденция с тях беше по Whatsapp и мейл.
Давала съм отчет след всяко събитие, но не и в големи детайли. Изпращала съм снимки.
Колкото до моите разходи - аз исках да пробвам нещо различно; бях предвидила бюджет за това, защото исках да видя реакцията на клиентите. Предложих бартер още преди да видя условията на договора. Не искам да правя скандали, защото съзнателно извърших услуги без договор. За мен е урок. Както и добро стечение на обстоятелствата, че не влезнах по-надълбоко с такива партньори.
Но се притеснявам какво могат да измислят те...
Благодаря ви отново!🤗🤗

Общи условия

Активация на акаунт