Отпуск за починал роднина

  • 6 945
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 050
Ели, в твоя случай не говорим за неспазване на твои права. Този отпуск се разрешава, ако го поискаш. Ти си пуснала неплатен. Аз, ако съм ти работодател, как мога да знам защо пускаш неплатен - от незнание или по друга причина?
Ако кажеш, че си попитала и са ти казали, че нямаш право на такъв отпуск - да, тогава има некоректност. Но ако никой не ти е отказал този вид отпуск, некоректно отношение няма. Ти имаш пълното право да пожелаеш да си в обикновен неплатен отпуск за това събитие. Не знам какво точно си представяш, че е трябвало да направи работодателят ти, за да не си "прецакан служител".

# 16
  • Русе
  • Мнения: 7 792
Тя цялата история е дълга и широка. Първо ме пуснаха само за един ден и то след като поспорихме по въпроса какво ми се полага по закон. "И какво било това погребение цял ден"....
В крайна сметка бях неплатен отпуск, цял ден служебният ми тел. не спря да звъни и вечерта се наложи все пак да отида до работа. Толкова кой прецакан и кой коректен.

Да не занимаваме форумът с моите драми. Интересуваше ме точно това което попитах в началото, защото не успях да го разтълкувам а нашето "Човешки ресурси" , тълкува законите според настроението на изп. директор.

# 17
  • София
  • Мнения: 13 031
Двата дни са допълнителни, но се полагат само за близки роднини - родители, свекъри, братя/сестри, деца (не дай, Боже).
Ако нямате брак, нямате право на отпуска за свекър/свекърва.
Платен или неплатен ще е отпускът зависи от работодателя, от наличието на КТД и други условия.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 14 355
Ели, длъжен е да те освободи за деня, без да пита цял ден ли е, половин ли е,* всъщност даже на два дни имаш право, но не е длъжен да ти ги плати, както са ти казали вече.

_________
*Тези дни почина моя леля и процедурата си трая половин ден, с традиционното ходене в ресторант после - и това за нас, другите роднини, а за семейството, което организира нещата, ясно, че отнема повече; отделно, че в такива дни на човек не му е до работа, особено ако става дума за собствен родител.

# 19
  • Мнения: 12
Искам да попитам,тъй като отчетничката на съпруга ми е казала,че вече са 5 дни не 2 дни,трябва ли да ги ползва всички?На нас ни трябва само 1 ден,деня на погребението.Благодаря!

# 20
  • Мнения: 9 050
Няма промяна в броя дни. 2 са си.
Не е длъжен да ползва всичките. Това е максималния брой дни, за които работодателят е длъжен да го боли свободи от работа. А той може и изобщо да не ползва такъв отпуск, ако реши. Може да си ползва редовния платен отпуск например.

# 21
  • Мнения: 12
Няма промяна в броя дни. 2 са си.
Не е длъжен да ползва всичките. Това е максималния брой дни, за които работодателят е длъжен да го боли свободи от работа. А той може и изобщо да не ползва такъв отпуск, ако реши. Може да си ползва редовния платен отпуск например.
Благодаря Ви!

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 14 355
Междувременно и на мен ми се наложи да ползвам - майка ми почина внезапно преди месец и нещо. В Наредбата за работното време, почивките и отпуските обаче пише:
Цитат
Работникът и служителят имат право на отпуск по чл. 157, ал. 1, т. 1, 2 и 3 КТ за деня на съответното събитие и за следващия го работен ден. Когато денят на събитието съвпада със седмичната почивка, отпускът се ползува в първите 2 работни дни след нея.

Съответно ми казаха, че не може за деня на погребението, който обичайно е два дни след деня на "събитието". За деня на "събитието" също няма как да вземеш отпуск, ако близкият ти не почине рано сутринта, защото няма как да предвидиш кога ще бъде "събитието". Изобщо тоя текст в наредбата е много странен. КТ не напразно предвижда отпуск в самия ден на събитието само при кръводаряване, при наредбата нещо `ич не са домислили формулировката и най-веселото е, че не е изменена, а не е като да няма случаи да се прилага. За пръв път ми се случва и не знам как го правят на другите места. Аз лично взех един ден отпуск за смърт и един ден платен отпуск, щото, нали, да не сгазим шантавата наредба. Wink

# 23
  • Мнения: 9 050
"Събитието" в случая може да е смъртта, а може да е и самото погребение. А и не виждам как ще "сгазите" наредбата.
Наредбата допълва КТ, който задължава работодателя да ви освободи за минимум два дни при подобно събитие. Работодателят, ако иска, може и 10 дни да ви освободи, а може да ви освободи и по различно време от деня на събитието и следващия.

Идеята на този текст е съвсем друга. От една страна, да гарантира правото на служителя да отсъства, дори ако работодателят не е много склонен да се отсъства. От друга - да стане ясно, че това е целеви отпуск и се ползва за конкретното събитие. Не се натрупва за ползване някога си. (Да, може да звучи странно, но мен ме е питал служител дали може отпуск за кръводаряване да си го ползвал след месец. Че сега се чувствал добре и щял да си работи. Пък лятото не му достигали дни за почивката. Друг пък искаше да си ползва отпуска за сключване на брак по Коледа, нищо че се ожени през септември.)

Няма как да "сгазите" наредбата ако отсъствието започне на следващия ден след "събитието".

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 14 355
Юрист съм и аз, както и повечето от останалите в службата ми. Ясно ни е каква е идеята. То и да не си юрист, пак е ясно. Формулировката обаче е такава. А събитието е смъртта, тя е, която се споменава като хипотеза, като предпоставка за ползване на отпуска. Погребение не се споменава. Освен това ако приемем, че събитието е погребението, малко си губи смисъла другият ден на отпуска да е един ден след него - нормалното е по-скоро преди него, за да можеш да се заемеш с подготовката. Наредбата е лошо формулирана.
Аз лично бих разрешила, ако зависеше от мен, отпуск в двата дни след смъртта, но не бих си "търсила правата", ако на мен не ми разрешат. Формулирано е така - буквално за деня на смъртта и за следващия; а смисълът от подобна борба за "правилните" дни и поправително тълкуване е никакъв. Предходният пост не е оплакване от моя страна, а е забележка към наредбата.

Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 14:29 от Магдена

# 25
  • Мнения: 9 050
Аааа, извинявай, не разбрах, че е забележка към наредбата. Така придоби смисъл....🙄

Общи условия

Активация на акаунт