Процедура по регистрация на новородено в родилния дом

  • 735
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 298
Здравейте,

Някой би ли име информирал каква е процедурата по регистрация след раждане, при сключен брак между майка с българско гражданство, а баща чужденец?
Необходимо ли е присъствието на бащата за регистрирането на бебето и имената му? Ако е задължително неговото присъствие какъв е най-късния срок за регистрирането? Какви документи са необходими при такива състояния?
Питам, тъй като ми предстои раждане през лятото в България, а съпруга ми не знам дали ще свари да е дошъл точно в деня на раждането.

Ще бъда благодарна, ако родители с подобна ситуация споделят техния опит.

# 1
  • Мнения: 2 241
Зависи от болницата. Най-добре питайте конкретното родилно отделение, в което исксте да раждате.

# 2
  • Мнения: 8 775
Детето автоматично получава българско гражданство по закон, щом единият родител е българин.
Свидетелството за брак на български ли е, евентуално ще трябва да го преведете официално.
Ако дете се роди на семейство със сключен брак, детето по дефиниция е от съпруга (до доказване на противното). В случая не съм сигурна дали трябва и подпис на бащата.
Може да има проблеми при записването на фамилията.
Това, в случай, че ще искате в акта за раждане да е записано като български гражданин. Ако искате да е записано като чужд гражданин, трябва да представите документи за гражданството на майката и бащата.Тук вече зависи какво е другото гражданство.

# 3
  • Мнения: 298
Детето автоматично получава българско гражданство по закон, щом единият родител е българин.
Свидетелството за брак на български ли е, евентуално ще трябва да го преведете официално.
Ако дете се роди на семейство със сключен брак, детето по дефиниция е от съпруга (до доказване на противното). В случая не съм сигурна дали трябва и подпис на бащата.
Може да има проблеми при записването на фамилията.
Това, в случай, че ще искате в акта за раждане да е записано като български гражданин. Ако искате да е записано като чужд гражданин, трябва да представите документи за гражданството на майката и бащата.Тук вече зависи какво е другото гражданство.

Здравейте,

Благодаря за информацията!
Имаме сключен граждански брак извън България, но по-късно го регистрирахме и в БГ , тъй като  беше необходимо да си подновя българските документи за самоличност с фамилията на мъжа ми. Следователно получих и Свидетелство за граждански брак и на български.
Относно получаването на чуждо гражданство т.е. на бащата - питахме в консулството и ни информираха, че детето първо получава бг гражданство и в рамките на 60 дневен срок трябва бащата лично да подаде преведен на неговия език Акт за раждане на детето, документ за сключен брак и негови документи издадени от неговата страна.

Въпросът ми е дали ще има проблем при регистрирането на имената на бебето още в болницата, ако бащата не свари да пристигне до изписването. Тъй като първо е необходимо да се издаде Акта за раждане.

# 4
  • Мнения: 8 775
щом сте си оправили и имената и е ясно как ще се казва детето, и тримата сте с еднаква фамилия не би трябвало да има проблеми. На ваше място ще му поискам едно пълномощно да го представлявам, в случай, че трябва да подписва документа с който искате издавне на българския акт за раждане. Все си мисля, че може да се подаде от един родител, но не съм 100 % сигурна. А второто гражданство се изкарва на база на този първи акт за раждане, той се превежда и легализира (ако трябва) и се носи в другата страна, както пишете.
Но има и вариант в този първи акт за раждане да напишете бебето и с другото  гражданство. Проучете си каква е разликата, чисто юридически.

Общи условия

Активация на акаунт