Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 40

  • 37 461
  • 740
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 25 675
Наистина е много трудно да се изплати за 8-10г. Това означава, примерно, на година да имате 12 000евро чист доход, от имот за който сте платили 100 000евро. Всички знаем какво може да се купи в момента за 100 000 евро,  и че няма как да му се вземе 1000евро месечно наем.
Ами този, който имам предвид, е купен за 80000. Преди 5-6 г. Сега е Airbnb, и доходът е над 1000 евро. Има и месеци, когато е по-малко, но пък сме стигали и до 3500 лв.  Та макар и рядко, излизат възможности.
Румка, сега колко е пазарната му цена.
Преди 5-6 години беше друго. И караткосрочните наеми не бяха така нашумели.

# 301
  • София
  • Мнения: 4 192
В София от краткосрочни наеми се изкарва по-малко, отколкото от нормален наемател. Допреди 2 години се предлагаха 700 обекта, сега са 3000. Има оферти за студиа и двустайни за по 25лв на вечер. Не знам собствениците как си правят сметката, ама щом са преценили....

# 302
  • Мнения: X
Наистина е много трудно да се изплати за 8-10г. Това означава, примерно, на година да имате 12 000евро чист доход, от имот за който сте платили 100 000евро. Всички знаем какво може да се купи в момента за 100 000 евро,  и че няма как да му се вземе 1000евро месечно наем.
Ами този, който имам предвид, е купен за 80000. Преди 5-6 г. Сега е Airbnb, и доходът е над 1000 евро. Има и месеци, когато е по-малко, но пък сме стигали и до 3500 лв.  Та макар и рядко, излизат възможности.
Румка, Airbnb нали вече са на лицензионен режим или поне така гласуваха в НС? И искат съгласието на съседите.
Освен другото, имам идея от доходите в тази тип отдаване, вече нямат нищо общо с това, което беше преди 2-3 години, както и Чиана каза.
В София от краткосрочни наеми се изкарва по-малко, отколкото от нормален наемател. Допреди 2 години се предлагаха 700 обекта, сега са 3000. Има оферти за студиа и двустайни за по 25лв на вечер. Не знам собствениците как си правят сметката, ама щом са преценили....
И аз така мисля, нещата много бързо се промениха.

# 303
  • София
  • Мнения: 5 885
Мои роднини преди една седмица бяха в България и бяха си наели airbnb апартамент около парка Заимов.
Хубаво жилище, 3 стаен апартамент
Бяха умряли от студ в него  Confused
Явно никой не го е наемал със седмици и всичко вътре било ужасно студено, не могли са се стоплят до 4-тия ден изобщо
Горе - долу собственика е потвърдил накрая че никой не го е наемал  отдавна и затова е студено...

# 304
  • Мнения: 9 825
ами при нас е топло. има и парно, и климатици. в различните месеци заетостта е различна, но под 1700-1800 лв/месец не падаме. В най-бурния месец взехме 3500 лв. след като платихме комисионната на агенцията.

Да ви кажа, и аз очаквах повече пари, ама това е положението.
Сегашната му цена вие кажете колко е. Вътре е супер обзаведено, с климатици навсякъде. 2 нови бани и 2 отделни тоалетни. 100 кв. чисто са, тераската е отделно.  Общите части са също перфектни, покривът на кооперацията е ремонтиран, а тя цялата е санирана.
не мисля, че е под 2300 е/квадрат.

Знам за новото изискване, но то още не е дошъл моментът за регистрация. В блока имаме и други "колеги", а вярвам, че комшиите ще се подпишат, защото ние направихме страшно много неща за входа. Ако не желаят, здраве да е. Ще го дам за постоянен наем, пак за около 2000 лв. Но като се има предвид, че тогава няма да плащам парно, топла вода, ток, ... , мисля че ще е пак горе-долу същото за мен.

# 305
  • Мнения: 25 675
Ще го дам за постоянен наем, пак за около 2000 лв. Но като се има предвид, че тогава няма да плащам парно, топла вода, ток, ... , мисля че ще е пак горе-долу същото за мен.
Aко дохода ще е същия, защо изобщо се занимавате със чистене и пране? При дългосрочен наем, може и от данък са икономисате, а на еър би ен би, май не става. Помисли.

# 306
  • Мнения: 4 577
Румка, в кой квартал е апартаментът? Наем 2000 лв. предполага топ локация + луксозно изпълнение.

# 307
  • Мнения: 9 825
Таф, отговаря на двете условия. С годините сме имали предложения, но някак... От една страна, навикът, очакването.
От друга, притеснявам се ако бъде нает от някой мутряга, който няма да желае да си плаща..аз после как ще.го изпъдя? Точно никак. Имахме две оферти, които още помня. Едната е от бащата (много заможен и супер културен човек, с легален бизнес), за наемаме за сина. Но...като го водиш въпросния син, и ти става ясно че вътре ще се вихри купон след купон, и погром след погром. Та.. засега затова сме си така. Но при нужда, ще пусна обява, и ще гледам под 2 лупи наемателите. Какво да се прави Wink

# 308
  • Мнения: 164
Какво ще кажете за  строителна фирма,която прехвърля правото на строеж на купувача  нотариално още в началото на строежа ? Рискът  по малък ли е?

Последна редакция: ср, 05 фев 2020, 17:13 от DANNITA

# 309
  • Мнения: 1 021
Какво ще кажете за  стройтелна фирма,която прехвърля правото на строеж на купувача  нотариално още в началото на строежа ? Рискът  по малък ли е?
За какъв риск става въпрос? Риск има на всеки един етап от строителството чак до въвеждането в експлоатация.
Правото на строеж е право, което се реализира с построяването на сградата в груб строеж. Ако не се построи в определения от закона срок, то правото на строеж се погасява.
Едни познати така си загубиха имота, учредиха право на строеж за сграда като прехвърлиха и 10 м2 идеални части от земята. Строителят фалира, сградата строена-недостроена, взет кредит от строителя като е ипотекирал строежа ... и сега собствениците имат земя, но не могат да я ползват защото върху нея съществува някакъв строеж, който е вече на банката.

# 310
  • Мнения: 8
Здравейте , извинете за спама ,но понеже не съм наясно въобще с цените на имотите ,а тук като чета има доста компетентни и дълго наблюдаващи пазара хора та въпросът ми е мои познати продават спешно 3 стаен в жк.Гоце Делчев за 110 хил.евра  близо до магазин Дар ,стара тухла от 70-те ,има наематели дългогодишни (600лв) ,прилично състояние,поддържан вход ,свободно паркиране,няма да живеем в него заслужава ли си инвестицията ,половината пари ще са с кредит ?

# 311
  • Мнения: 164
Какво ще кажете за  стройтелна фирма,която прехвърля правото на строеж на купувача  нотариално още в началото на строежа ? Рискът  по малък ли е?
За какъв риск става въпрос? Риск има на всеки един етап от строителството чак до въвеждането в експлоатация.
Правото на строеж е право, което се реализира с построяването на сградата в груб строеж. Ако не се построи в определения от закона срок, то правото на строеж се погасява.
Едни познати така си загубиха имота, учредиха право на строеж за сграда като прехвърлиха и 10 м2 идеални части от земята. Строителят фалира, сградата строена-недостроена, взет кредит от строителя като е ипотекирал строежа ... и сега собствениците имат земя, но не могат да я ползват защото върху нея съществува някакъв строеж, който е вече на банката.
Право на строеж върху земята .Строежът не е ипотекиран, защото почва да се строи.При прехвърляне правото на строеж строителя изисква 15% от общата сума.Има предварителен договор и прехвърлено право на строеж.

Последна редакция: ср, 05 фев 2020, 17:55 от DANNITA

# 312
  • Мнения: 25 675
Здравейте , извинете за спама ,но понеже не съм наясно въобще с цените на имотите ,а тук като чета има доста компетентни и дълго наблюдаващи пазара хора та въпросът ми е мои познати продават спешно 3 стаен в жк.Гоце Делчев за 110 хил.евра  близо до магазин Дар ,стара тухла от 70-те ,има наематели дългогодишни (600лв) ,прилично състояние,поддържан вход ,свободно паркиране,няма да живеем в него заслужава ли си инвестицията ,половината пари ще са с кредит ?
Ако останат тези наематели, не си струва инвестицията.
300 евро по 12месеца =3600 евро на година минус данък и амортизации може би чисти 3000 евро на година...Стават близо 40 години да си избиете 110к.

# 313
  • Мнения: 2 660
Здравейте , извинете за спама ,но понеже не съм наясно въобще с цените на имотите ,а тук като чета има доста компетентни и дълго наблюдаващи пазара хора та въпросът ми е мои познати продават спешно 3 стаен в жк.Гоце Делчев за 110 хил.евра  близо до магазин Дар ,стара тухла от 70-те ,има наематели дългогодишни (600лв) ,прилично състояние,поддържан вход ,свободно паркиране,няма да живеем в него заслужава ли си инвестицията ,половината пари ще са с кредит ?


Ако не го искате, пратете ми го Grinning

# 314
  • Мнения: 639
Какво ще кажете за  строителна фирма,която прехвърля правото на строеж на купувача  нотариално още в началото на строежа ? Рискът  по малък ли е?
Елиминира се рискът този апартамент да бъде продаден още наколко пъти на предварителен договор. Също така да му бъде наложен тежест поради неизпълнение на строителя.

Общи условия

Активация на акаунт