Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 40

  • 37 462
  • 740
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 4 192
Подземните паркоместа при нас имаха отделен общ кадастър, отделен електромер, отделен електромер и имахме и отделна етажна собственост от тази на сградата

# 31
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
Паркомястото маже да се дава под наем , като нямаш кола.

# 32
  • Мнения: X
Паркомястото маже да се дава под наем , като нямаш кола.
То на всичкото оторе точно то е инвестиция, а не апартаментите в момента.

# 33
  • Мнения: 40 317
И при нас са отделни - плащат си отделно такси и всичко.

# 34
  • Мнения: 9 685
Щом казвате, че гаражите и паркоместата са с отделно отчитане и такси - значи поне едно нещо са направили, имам предвид в ЗУТ най-вероятно, както е логично и правилно да се направи. Което е похвално, въпреки че е учудващо. Обикновено всички изменения в законите се правят "по поръчка" за конкретни бизнес интереси, дори и на отделен човек.
Интересно ми е обаче, ако някой има лични впечатления, ако при завършване на сградата останат свободни паркоместа или гаражи, какъв би бил интересът към тях? Ясно е, че към даден момент всички апартаменти са купени, който искал гараж/паркомясто - също си купил. Но ако останат незаети 1-2-3 бройки, дали би могло желаещ от съседна или близка сграда да си купи отделно само това?
Ако са гаражи - добре, те нали били самостоятелен обект, но паркоместата не са и вече май не може да ги купи отделно някой, който няма апартамент в сградата. В такъв случай цената им пада ли? За да може инвеститорът да приключи с тази сграда и да не му висят непродадени бройки.

# 35
  • Мнения: 40 317
Не остават. Както писах, след време поискахме още едно, ама нямаше. Иначе да се продават на външни лица не може, обаче може да се дават под наем, а те са си собственост на строителя, не са ничии.

# 36
  • София
  • Мнения: 4 192
Няма как по закон да си купиш паркомясто, ако нямаш собственост в сградата. няколко поста по-нагоре обясних, че са със статута на мазета, не са самостоятелни обекти.
Също съм казвала, как навремето ние купихме за 3к евро, а никой друг не искаше да купува. После се презастрои, строителят му останаха над 20 броя и ги дава под наем за по 100лв. После искаха да купуват, ама той иска по 12к евро на място вече.
така че не го мисли инвеститора - ще си рентиерства, а това е най-сладката рента след земята - нямаш никаква поддръжка Wink

# 37
  • София
  • Мнения: 3 129
Продават се без проблем, те са идеални части от обекта сутерен, не "вървят" с апартаментите. В нашия паркинг има поне 4-5 места на външни лица, които нямат собственост в сградите.
Паркоместата и апартаментите са до някаква степен "свързани" само в проекта за да им излезе бройката. После никой не следи всеки ап има ли си място - нула или пет, и кой какво купува. С отделна ЕС на паркинга сме и ние, и отделни такси за поддръжка.

# 38
  • Мнения: 40 317
Не смея да твърдя със сигурност, но мисля че не може да се продават - няма как да се напише НА, защото не може да се обособят, да ме поправи някой юрист. Но под наем се дават. Може и дългосрочно. То и тези с апартаментите юридически притежават някакви проценти/квадратни метри, обаче с друга врътка си ги разпределят кое за кого е. Но не е записано в НА кой кое място притежава.

# 39
  • София
  • Мнения: 4 192
Не могат да се продават, някой нотариус ако се е навил да прехвърля,  после собственика може да се окаже че юридически няма собственост.
Цитат
При всички положения и трите хипотези на чл. 37, ал. 4 от ЗУТ не предполагат паркоместата да бъдат прехвърляни като самостоятелни обекти. Все още съществува практика на някои нотариуси, които въпреки буквата на закона, прехвърлят паркоместа като самостоятелни обекти в сграда. Всички такива сделки са недействителни, защото противоречат на закона и на правния статут, който той отрежда на паркоместата.
Източник: https://sofconsult.com/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D1% … 1%80%D0%B5%D0%B4/

Честито на закупилите и заплатилите обекти, които по закон не са самостоятелни обекти Wink

# 40
  • Мнения: 25 675
И аз знам, че места в подземен паркинг не могат да се продават ако нямаш собственост в сградата. Нашия строител не можа да продаде местата, и сега ги дава под наем. В момента дори и да иска някой да купи, той не дава, изгодно му е да си взима наем за 1 година напред на преференциални цени. Мисля, че и данъци не плаща...абе мила родна картинка.

# 41
  • Мнения: X
Интетесно. Ние навремето си го купихме от друг собственик, имаме си нотарислен акт и никой не ни е питал имаме ли апартамент в блока, както и си плащаме отделен данък в общината. Та това някакъв нов закон ли е, или всички по веригата са съгрешили, че са ни го продали и сега взимат данък за него? Към днешна дата се изкупиха и други паркоместа от чси-та. И те самостоятелно се разпродадоха.

# 42
  • Мнения: 40 317
Винаги е било незаконно, но съм чела, че някога нещата са били мътни и нотариусите са изповядвали такива сделки. После се вдигна шум и се изясниха нещата. Не знам ако вече си имате НА как се процедира ако решите да го продавате, но иначе никой няма да дойде да ви изхвърли от мястото.

# 43
  • Мнения: X
Точно преди няколко месеца се продадоха паркоместа от чси и си имат нов собственик, който не е от блока. Е ако през чси не е законно... отделно защо държавата ни взима данъци и го третира като самостоятелен обект ако е незаконен и чия му е собствеността тогава?

# 44
  • Мнения: 1 994
Доста са мътни нещата. Имам приятелка юрист, която имаше предложение от човек от съседната кооперация да и купи паркомястото ( подземно ) от нея знам че може, но предпочете да го запази когато продава апартамента.
Мен ме интересува данъците на тези подземни паркоместа какви са ? И калкулира ли се за дях данък смет - при положение че си собственик в сградата.

Общи условия

Активация на акаунт