Детски страх

  • 1 294
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 78
Здравейте, имам дъщеря, която е на 6 г. От едно известно време постоянно задава въпроси от рода на какво ще стане ако глътна нещо, примерно сапун, батерия, брокат и всякакви други фантазии.  Какво ще и се случи, ще спре ли да диша, ще припадне ли. Аз и обяснявам, че не трябва да лапа предмети и течности, които не са за ядене. Но тя все задава тези въпроси, видимо притеснена, даже се разплаква от неяснотата какво ще и се случи. Как да реагирам и постъпя. Незнам дали е период или нещо се е уплашила.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 5 802
Да не е глътнала нещо наистина и сега да се вкарва във филми?

# 2
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
а защо просто не и обясниш какво наистина се случва?

разбира се казваш в началото, че такива неща не се лапат, но ако случайно се случи да глътне батерия, трябва да се иде в болницата и да й промият стомаха, напр.
така детето ще е наясно какво се случва.
така и за другите неща, които пита.

според мен е нормално на тази възраст да задава подобни въпроси, после идват и въпросите за смъртта... измисли си отговор.
детето ми например знае, че тялото се погребва (свекърът почина и баща му го води на гроба), но в същото време твърди, че дядо му е на небето и му маха отгоре, та сам си свърза някаква история, която е логична за него - тялото лежи в гроба, душата е на небето.

# 3
  • Мнения: 78
Питах я дали е глътнала нещо, казва че не е. Но това продължава вече 3 седмици. Обясних и какво ще стане ако глътне нещо, че ще и промият корема, ще се извади, но тя пак изпада в ужас. Дано отшуми. Питах в градината да не са коментирали, но и от там не е май. Ако продължи може би трябва психолог да посетим,

# 4
  • Мнения: 4 409
Попитай я защо това я разстройва. Какво си представя? Защо пита? Как смята, че може да глътне съответните неща? Отговаряй на въпросите й, като й казваш само истината - броката не е толкова опасен, но батерията да. Разбери от къде идва притеснението й.

# 5
  • Мнения: 78
да, всички тези неща правя, но нищо не мога да разбера. Кой я е наплашил незнам. Даже си мислех куршум да и лея, колкото и да не вярвам в такива неща или киприянова молитва в църквата да и прочетат...Отчайвам се вече Sad

# 6
  • София
  • Мнения: 7 980
Нормално е да започне да задава въпроси, свързани със света - какво ще стане, ако глътна нещо си, ако умра, ако Х умре, какво се случва като някой умре, къде отива и т.н. Към 7-мата година започват с въпросите как е създаден света, кой го е създал, как съм се родил/а, около 8-мата година - защо съществуваме, какъв е смисълът на живота, какво е Бог.
Това са нормални етапи от развитието и въпросите, свързани с тях. Редно е детето да получи отговор и да задоволи любопитството си.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Честно казано в случая аз не виждам нормалните детски абстракнтни страхове, а натрапчив страх от нещо конкретно, който е предизвикан от нещо конкретно. И аз бих си помислила, че Е глътнала нещо и не смее да си признае. Или някой ѝ е разказвал някаква история (може и измислица), но тази паника и страх е причинен от нещо. Лично мнение.

# 8
  • Мнения: 78
Нормално е да започне да задава въпроси, свързани със света - какво ще стане, ако глътна нещо си, ако умра, ако Х умре, какво се случва като някой умре, къде отива и т.н. Към 7-мата година започват с въпросите как е създаден света, кой го е създал, как съм се родил/а, около 8-мата година - защо съществуваме, какъв е смисълът на живота, какво е Бог.
Това са нормални етапи от развитието и въпросите, свързани с тях. Редно е детето да получи отговор и да задоволи любопитството си.
Да, но нейните въпроси са свързани с тревожност

# 9
  • Мнения: 4 409
да, всички тези неща правя, но нищо не мога да разбера. Кой я е наплашил незнам. Даже си мислех куршум да и лея, колкото и да не вярвам в такива неща или киприянова молитва в църквата да и прочетат...Отчайвам се вече Sad

Не се отчайвай, въпросите тепърва започват. А като й задаваш въпросите, които ти писах, какво отговаря детето?

# 10
  • Мнения: 78
Честно казано в случая аз не виждам нормалните детски абстракнтни страхове, а натрапчив страх от нещо конкретно, който е предизвикан от нещо конкретно. И аз бих си помислила, че Е глътнала нещо и не смее да си признае. Или някой ѝ е разказвал някаква история (може и измислица), но тази паника и страх е причинен от нещо. Лично мнение.
Съгласна съм, но как да реша проблема вече незнам. Ще изчакам да отшуми освен.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 25 212
И аз не знам... Освен да не спираш да побутваш, да питаш, да окуражаваш да сподели, да я увериш, че няма да се караш, че нищо страшно не е станало, но ако глътне нещо трябва да ти каже веднага, за да вземеш мерки и т.н. И да, да натъртваш, че има неща, които е опасно да се поглъщат и ако се случи трябва да ти каже незабавно, без страх, че ще се караш.

# 12
  • София
  • Мнения: 7 980
След като смятате, че е тревожност, разпитайте детето по-подробно защо е важно за него да разбере какво се случва. Демонстрирайте интерес към темата, отбележете, че явно е важно за нея, помислете заедно какво би могло да се случи и вижте дали ще сподели защо пита. По-добре отговорете, отколкото да чакате да отшуми.

# 13
  • Мнения: 4 409
Честно казано в случая аз не виждам нормалните детски абстракнтни страхове, а натрапчив страх от нещо конкретно, който е предизвикан от нещо конкретно. И аз бих си помислила, че Е глътнала нещо и не смее да си признае. Или някой ѝ е разказвал някаква история (може и измислица), но тази паника и страх е причинен от нещо. Лично мнение.
Съгласна съм, но как да реша проблема вече незнам. Ще изчакам да отшуми освен.

Това е най-грешното решение, което можеш да вземеш. Това, че ти не знаеш как да решиш проблем, не означава, че трябва да се правиш, че същия не съществува. Ти си родителя, ти си отговорна за това дете.

# 14
  • Мнения: 445
Говори с нея, не притискай, опитай да е като на игра, да е забавно. Вероятно е глътнала нещо и се страхува.
Когато бях дете глътнах зъба си, който се клатеше доста. Няколко дни бях умряла от страх, защото баба ми ми беше разказала някаква иначе забавна история, че ако си глътнеш зъба, той ще израсте в стомаха ти, като дърво! Не смеех да споделя, защото си мислех че умирам и аз съм си виновна за това.

Общи условия

Активация на акаунт