Бъдеща мама, моля за съвети

  • 2 970
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте! Аз съм на 20 години и с приятелят ми планираме да си имаме бебче. Моля ви за съвети като какво да правя след като разбера, че съм бременна, относно изследвания, лекари и съвети за болница, ако имате и препоръчани имена. И ако може да ми кажете горе долу какви финанси изискват. Другият ми въпрос е относно майчинството. Работила съм половин година на 4 часа на минимална и сега от 3 месеца работя на 8 часа отново на минималната работна заплата. Въпросът ми е при какви условия се взима майчинство, понеже четох нещо за стаж 12 месеца, реално аз и по време на бременност мога да ги събера и в какъв размер ще бъде майчинството.
Както и ако може да дадете съвет като витамини, храни и хранителни добавки като за начало.
Simple Smile

# 1
  • Мнения: 975
Щом работиш на минимална работна заплата, би следвало и майчинството ти да е горе долу толкова за първата година. Следващата 380 лв. Ако си на изпитателен срок могат да те уволнят и докато си бременна. Извинявам се за въпросите, но не сте ли прекалено млади за това решение. Нямам предвид да чакате да станете на по 30, не знам и партньорът ти на каква възраст е, дали имате стабилни доходи или ще разчитате на родителите ви да ви помагат. Питам, защото съм срещала млади родители, които се оказват абсолютно неподготвени за случващото се. Нямат работа, омръзват им грижите за детето, прехвърлят го на роднините да го гледат и т.н. След това се сещат, че им се живее и става голяма каша. Може твоят случай да не е такъв.

# 2
  • Добрич
  • Мнения: 933
Абе то добре планирате да си имате бебе,а обмислихте ли го?Къде ще живеете?Ако сте на квартира колко е наема и има ли място?Работите или учите,или и двете?Бебето не е играчка,да си поиграеш и като ти писне да я захвърлиш.Животът ти се променя на цяло.Готови ли сте за това?Край с купоните,спонтанни излизания,особено ако няма баба да помага.
За да вземаш майчинство 2 години трябва да работиш 12 месеца да раждането.Първата година е 90%от получаваната заплата,а втората 80%.
Какви финанси изисква ами не са малко.То вярно,че деца се гледат с много и с малко,но все пак.
Ето ти ориентировъчно основното:
Кошара-около 300 лв
Количка -над 200 лева
Два комплекта спално бельо -около 140 лева
Дршки(бодита с къс и дълъг ръкав,гащеризончета или ромпърчета,чорапки)трябват поне 7 броя от всеки вид-около 20 лева бройката.
Корито-най-евтиното 20 лв
Ако нямаш кърма и си на АМ 100 лева на месец.После като почне захранването и ако са като моите само купешко да тачат стига до 300 лева сумата само за храна.
Памперси големите пакети от около 100 са 40 лева.Имайки предвид,че отиват около 8-10 на ден,трябват средно 2 пакета(кашона).
Здравната каса покрива много малко,да не кажа нищо от изследванията,които трябва да се направят.

# 3
  • Мнения: 7
Наясно съм, че сме млади, но се случиха неща в живота ни, които ни показаха, че животът е кратък. Лично е. Просто обичаме се, заедно сме от доста време и сме си доказали един на друг своята отговорност и сериозно отношение към тази сериозна стъпка. Общите ни доходи възлизат на над 3000 лева. И двамата учим. Не сме роми  да кажеш. Аз уча ветеринарна медицина, а той счетоводство. Но аз съм готова една година да прекъсна заради това. А той може да мине на дистанционно обучение. Единствената причина е, че много се обичаме и искаме семейство. Знам, че ще кажете, че и да се обичаме има време. Но обстоятелствата са такива и сме напълно сериозни. Аз не поддържам контакт с родителите си. Никога не съм имала здраво семейство и много искам такова. В случай на нужда неговите родители ще помагат. Но нямаме намерение да го оставяме на някого. Не се притеснявайте. От отговорните сме Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 7 980
Преди излизане в 45-дневния болничен за бременност и раждане трябва да имате 12 месеца осигурителен стаж, за да прлучавате обезщетение в размер на 90% от заплатата. Размерът на обезщетението се изчислява върху дохода за последните 24 месеца.
Отделно времето, в което сте били на непълен работен ден не зная дали изобщо се зачита за осигурителен стаж или ще се смята пропорционално на отработеното време. Не на последно място, ако сте на изпитателен срок и съобщите на работодателя, че сте бременна, той има право да ви освободи на мига. По време на изпитателния срок не се ползвате от никаква защита по КТ.
Според мен трябва да си направите по-добре сметката, ако искате да имате някакви доходи по време на майчинството.

# 5
  • Добрич
  • Мнения: 933
Аз бях на 22,когато родих големия ми син.Трудно си беше.Та от камбанарията на жена,майка минала през това те съветвам хубаво да го премислите.Сега си мислите,че сте готови и знаете всичко,но повярвай не е така.От личен опит ти го казвам отново премислите много добре.

# 6
  • Мнения: 975
Имай предвид, че като прекъснеш за една година, това не означава, че после всичко тече гладко. Просто, независимо дали ще пратите детето на частна или държавна ясла, за съжаление децата боледуват доста. Ако те осигуряват на минимално, то и болничните, които получаваш ще бъдат на база на минималните ти осигуровки. Относно другите ти въпроси, за да не изглежда, че само те разубеждаваме, при положение, че питаш някакви неща...За болницата, изследвания и т.н. - здравната каса ти поема няколко прегледа, феталните морфологии и скрининга се плащат.  Примерно аз съм се следила и раждала в частна болница. Закупих си пакет за изследвания и прегледи и струваше около 900 лв. Иначе скрининга, фетални морфологии - всяко ти е по стотина лв, някои дори малко повече. Прави се скрининг на 3 месец, фм на 5 и 7 месец. По преценка може да се назначат допълнителни изследвания. Самото раждане струваше 2100 лв или 2200,  естествено раждане. В държавна болница раждането е по-евтино, но ако искаш конкретен лекар отново плащаш, тарифите са си различни по болниците.Количката за бебето може да ти струва пр 500 лв, но за 500 лв са си малко раздрънкани количките, хубавите отиват към 1000, айде малко по-евтини да са. Стол за кола, ще го полвзвате първата годинка, после нов. Може да е в комплект с количката, може отделно. Отделно столовете за кола вървят към стотина лв и то без изофикс и екстри. На 6 м стол за хранене, още 100 лв поне,  стерилизатор за шишета - поне 60 лв, отделно шишета - по 10 лв най-евтините, биберони, в началото бебешките дрехи се носят много малко време, тоест постоянно се купуват. Със сигурност има неща, без които може да се мине, но когато се подготвяте едва ли ще искате да не купите някои неща, то са въртележки за легло, обиколници, повивалници, /може без бебефон/, после шезлон, люлка, някоя играчка..Реално преди да се появи детето се изтупват няколко хилядарки. Сигурно има хора, които успяват да се вкарат в по-малък бюджет, но както и да го гласи човек според мен като включиш самата бременност, раждане и най - елементарните покупки, едни 2000 лв си отиват, това без частни болници и т.н. Понеже питаш за лекар, за хранителни добавки, мисля, че тр да ни ориентираш в кой град си и дали ще се следиш в частна или държавна болница. Иначе отвиаш на консултация при лекаря, казваш, че планирате да имате дете, пускат ти профилактични цитонамазка, да се види вс ок ли е, да не се наложи лечение, докато си бременна и самият лекар ще прецени какви добавки да пиеш, дори фолиевата киселина на пазара я има с други добавки, които не са подходящи за някои жени, за това лекарят ще те насочи.

# 7
  • София
  • Мнения: 12 006
Вече са писали и преди мен, да не се повтарям. Като за начало започни да пиеш фолиева киселина /за предпочитане метилирана форма с витамин б-комплекс - едно хапче е/. Само за количка, кошара/креват с матрак, чаршафи, корито и т.н. заминават няколко хилядарки. Имай предвид, че най-евтините неща са такива и от към качество. За бременноста зависи къде ще се следиш, дали ще раждаш с избор на екип, колко и какви изследвания ще са нужни и т.н. = и там няколко хилядарки. После дрешките са по 20на лв. бодита, АМ е от около 150 до към 300лв. в зависимост от вида /не винаги може да избираш според джоба си, обикновено е според нуждите на бебето/. Ти едва ли ще имаш 90% от заплатата за майчинство, по-скоро ще си със социално - 100лв. на месец. Ако момчето взема към 2500лв. с лишения помощ от родители и някои заем ще се оправите криво ляво. Според мен първо съберете някой лев /разбирай няколко хиляди/ за да закупите първоначалните покупки. Другият вариант е влез във фб групите за подаряване на дрехи и др и събирай ВУ.

# 8
  • Мнения: 7
Много ви благодаря за цялата информация. Вече имаме заделени няколко хиляди и ще се постараем да осигурим всичко нужно и необходимо на бебчето, както и откъм качество. Относно негативите за това, че сме млади, не го споменах преди, но то просто се случи белята. И тогава почнахме да си говорим дали да взимам хапче, но заедно решихме да не се бъркаме в това. Шансът дори не е много голям да се случи, въпреки, че по мои сметки най-вероятни съм била в овулация и просто започваме да се информираме навреме, да си правим сметки за парите, какви имаме заделени и затова ви помолих за помощ относно разходи, за да си направим по-адекватна сметка. И двамата го искаме, да, може и да не е сега времето, но ако се е случило, то ще си е наше и искаме да се подготвим за това. След една-две седмици би трябвало да си направя тест, в случай, че не ми дойде мензисът и ще ви пиша относно резултата. Много благодаря, както за съветите. Подробните обяснения, както и за загрижеността.

# 9
  • Мнения: 128
Радвам се, че има такива млади хора. Лично аз родих на 32 г. след завършено образование и изградена кариера.Факт е, че срещнах мъжа ми на 30 г., ако това се беше случило по-рано нямаше да се замисля да не родя. На 20 години се гледат по-лесно деца и физически и психически.Много успех и нека има повече дечица, това е най-важно.Hug

# 10
  • Мнения: 1 235
С тия цени малко сте се изхвърлили. За легло, матрак, количка и чаршафи няколко хилядарки... И за раждането няколко хилядарки... Аз и първата, и втората си бременност си платих пакет (който е под хиляда лева). Раждането - абсолютно безплатно по здравна каса. Бодита по 20 лв. минимум... Взимала съм за 5 лв. от H&M. За адаптираното мляко нищо не се знае, на мен не ми се наложи.
А втората година не е 80% от заплатата, а минимално майчинство, независимо от осигуровките на майката.

# 11
  • Мнения: X
Аз родих на 21 и детето е най-прекрасното нещо в живота ми.
Не сме купували скъпа количка, нито скъпа кошара. Ако имате възможност си купи каквато искаш.

# 12
  • Мнения: 37
Здравейте, може въпросът ми да е малко тъп, но не съм запозната и ще съм благодарна да ми отговорите. Предстои ми раждане в скоро време и започнах с подготовката с изпирането на бебешките дрешки. Обаче заради пустия ми бебешки мозък нямам спомен дали сложих от течния периолен препарат за бебета или от обикновения, с който пера нащите дрехи. Пуснах ги след това на допълнително изплакване и центрофуга, но пак се притеснявам да не развие някаква алергия. Да ги изпирам ли наново, макар че това наслагване на препарат също не е добре или като ги мина и през ютията и нищо няма да им има?

# 13
  • Мнения: 22
Здравейте момичета . Имам въпрос ако може някой по запознат да ме информира, бременна съм в 7 г.с. сервитьорка съм ,обаче поради обстоятелствата съм си в къщи. Не съм уволнена имам обаче съмнения че шефовете ми няма да ми платят осигуровките този месец . Възможно ли е да не ми ги патят , ако не ми ги платят какво се случва след това ? Не съм ги информирала че съм бременна .

# 14
  • Мнения: 7 898
Точно сега с тази корона и неизвестни в осигуровки, липса на стаж и т.н е меко казано безотговорно да искате да забременявате

Общи условия

Активация на акаунт