С какво да заменя хляба?

  • 10 437
  • 78
  •   1
Отговори
  • Мнения: 33
Здравейте, в напрегнатото ежедневие всеки бърза на някъде. И най-лесния начин е да хапнеш един сандвич набързо. Дори и да е домашен с яйце, марула и доматче, мазнените се трупат от хляба. Смених го с черен и сложих само една филийка, но искам да го премахна от менюто си. Гледах видеа от Америка и там използват някакви специални бисквити, но не съм сигурна дали имаме и ние тук. Мисля, че най-много се доближават оризовките до тях, но все пак реших да питам. Знаете ли някаква лесна и бърза рецепта за заместител на хляб и също така дали по магазините продават нещо готово, което е полезно и малко калорично.

# 1
  • Мнения: 2 170
Ако мислим за едно и също нещо- заместват хляба с едни като крекери. Продават се и в България.

# 2
  • Мнения: 31 695
Махнала съм хляба от години и заместители не ми трябват.
И не виждам причина да замествам един зърнен продукт с друг.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 36 604
С една голяма пържола.

# 4
  • Мнения: 452
Най лесното е да премахнете всичко бяло ... дори и сандвичите, макароните, баниците
Ако искате нещо бързо- овесени ядки със сирене, кисело мляко с мед, варени яйца.
Вярвайте ми в началото е трудни

# 5
  • Мнения: 25 615
В нета и по НВХ групите има купища рецепти за нисковъглехидратни хлябове и други печива.

# 6
  • Мнения: 2 570
Да се замества хляба с оризовки, крекери, бадемов хляб и т.н. е безсмислено. Колкото и пълнозърнести и полезни са са. Трудно е в началото са се откаже, но се свиква. За вечеря - твърдо без хляб, което не значи да го заместим с картофи.
Сравнително добър компромис е киноата, която не се води истинска зърнена култура - по-близка е до цвеклото, спанака и амаранта. А и протеините й са бонус. Но пак като добавка, не пълна чиния.
Проблемът е закуската. Най-добре е да бъде протеиново-мазнинна, засища за дълго- накисната чия, яйца, парче мазно сирене, шунка...Има едни  финландски сухарчета, Finn Crisp, малки и тънки като вестник, черни, изцяло ръжени или от семена, което също е добър компромис. Но само за закуска, не повече от 2. И не всеки ден Grinning Знам, животът е суров, но се свиква.
От години не ям хляб, дори киноа ям няколко пъти годишно.

# 7
  • Мнения: 7 268
Хлябът ми е голямото изкушение, от всичко се отказвам, от него не. Не мисля, че може да се замени с нещо. Също не мисля, че е много голямо зло.

# 8
  • Мнения: 46 518
Потърси рецепти за кето питки. Правя ги във формите за мъфини.
Ето една, която съм си събрала от няколко и най-много ми допада. На око смесвам:
- настърган кашкавал
- яйце
- 1 супена лъжица бадемово или кокосово брашно (стават и без него, но малко спадат като се извадят и са по-"тежки")
- щипка бакпулвер
- по желание ленено семе

Трябва да се получи гъста, течна консистенция.
Пече се на 180 градуса, на вентилатор. Вадят се като покафенеят леко. На вкус ми напомнят на тутманик.
Скрит текст:


П.П. При мен не е по желание, имам ИР. Лошото е, че не обичам месо и с времето положението става все по-зле. Просто ми се гади като започна да се храня. Покрай празниците зарязах режима и живнах, но ще трябва да се връщам скоро...

# 9
  • Варна
  • Мнения: 36 604
При мен не е по желание, имам ИР. Лошото е, че не обичам месо и с времето положението става все по-зле. Просто ми се гади като започна да се храня. Покрай празниците зарязах режима и живнах, но ще трябва да се връщам скоро...

Колко познато. Едно към едно с моя хал...

# 10
  • Мнения: 175
Аз заместих хлябва със сухари. Тренировки + диета =--12 кг

# 11
  • Мнения: 900
Преди не можех да се наям без хляб.И макароните, и картофи и таратора ядях с хляб (ужасно, но факт).
Изведнъж спрях хляба и почти всичко тестено и с набухватели.
Чувствам  се много леко на стомахчето и кг.ми са точно колкото се чувствам най-добре в кожата си.
Преди бях подута и подпухнала.
Свиква се, наблегни на повече зеленчуци в порцията.

# 12
  • Мнения: 46 518
Аз не изпитвам нужда да ям с другата храна, но ми писна от яйца за закуска и обяд. Вече ще започна да кудкудякам Laughing
За съжаление не всеки свиква. Хората, които не обичат месо никога не свикват с режима.

# 13
  • Мнения: 33
Може ли да ми кажеш как се казват, или каква е опаковката или какво точно да питам в магазина?
Ако мислим за едно и също нещо- заместват хляба с едни като крекери. Продават се и в България.
Какво имаш в предвид под овесени ядки със сиреме, как да го приготвя?
Най лесното е да премахнете всичко бяло ... дори и сандвичите, макароните, баниците
Ако искате нещо бързо- овесени ядки със сирене, кисело мляко с мед, варени яйца.
Вярвайте ми в началото е трудни

Последна редакция: пт, 03 яну 2020, 13:34 от AnMary

# 14
  • Мнения: 2 170
Скрит текст:
Може ли да ми кажеш как се казват, или каква е опаковката или какво точно да питам в магазина?
Ако мислим за едно и също нещо- заместват хляба с едни като крекери. Продават се и в България.
Какво имаш в предвид под овесени ядки със сиреме, как да го приготвя?
Най лесното е да премахнете всичко бяло ... дори и сандвичите, макароните, баниците
Ако искате нещо бързо- овесени ядки със сирене, кисело мляко с мед, варени яйца.
Вярвайте ми в началото е трудни
Съжалявам, не консумираме такива и не мога да кажа как се казват. Приличат на много тънки сухари или бисквити. Търси при сухарите, бисквити, някакви био храни...знам ли?
Нищо не пречи в магазина да попиташ за крекери- заместители на хляб, примерно🙂

Последна редакция: пт, 03 яну 2020, 23:03 от Не се сърди, човече

# 15
  • Мнения: X
Да заместя хляба с друг, ми звучи, все едно да заместя ракията с вино, че е по - малко вредно... Simple Smile  И да не е само спам, продават един протеинов хляб, от семена. Скъп е, около 4 лв за 5 филии, но няма брашна и е само около 3 гр ВХ на филия.

# 16
  • София
  • Мнения: 361
Ако е този, на мен ми е много вкусен.

Последна редакция: сб, 04 яну 2020, 14:46 от Arwen Undomiel

# 17
  • Мнения: X
Да, този е.

# 18
  • Мнения: 1 376
Тоя хляб ми звучи като бирата. Не е много за филия, ама кой минава с една...

# 19
  • пак там
  • Мнения: 2 885
В случая, доколкото разбрах, искате да заместите хляба с нещо по-малко въглехидратно. Ако не става въпрос за медицински проблем - протеиновият хляб, който Ви показаха, е най-подходящ.

В нета има различни рецепти, включващи бадемово, кокосово, ленено брашно, но аз така и не ги заобичах.

Ако пък искате да отслабнете или се борите с метаболитен проблем - съберете воля и потърсете начин да смените режима на хранене - никакъв хляб, повече сирене, кашкавал, яйца, панирани кюфтенца дори (панировка с яйца и кашкавал е прекрасна), кюфтенцата могат да бъдат каквито Ви скимне - от кайма до тиквички и моркови, ако искате. Пържени яйца, варени яйца - всякакъв вид.

# 20
  • Мнения: 713
Знаете ли дали по магазините продават нещо готово, което е полезно и малко калорично.
хрупкави хлебчета от елда 


Съставки:
Пълнозърнесто елдено брашно*(98,5%), морска сол (1,5%).

Последна редакция: пн, 06 яну 2020, 15:31 от кехлибаровка

# 21
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
На мен хляб не ми липсва, но много обичам палачинки, разни мекички от време на време. Ако много приритам за такива, правя с лимецово брашно. Най-много се доближава до типичното днешно брашно на вкус, но уж не е толкова вредно. Аз така и не свикнах с гадното кокосово брашно, всичко ми е ронливо и безвкусно с него. А иначе пробвах протеинов хляб, е няма такова пърдене... Ужас беше при мен. Това е заради голямото количество цели зърна в него. Щом стана такава война в стомаха ми, не знам дали е ок.

# 22
  • Мнения: 46 518
Пробвахме вкъщи протеиновия, но нямаше такъв страничен ефект при нас Simple Smile
Но на мен ми е някак много влажен, не ми допадна особено.

Кокосовото наистина е много ронливо и трудно се преглъща, в горната рецепта 1 лъжица не се усеща и го използвам, за да го изразходя някъде, "пени се, не пени се, ке се яде - пари сме давали" Laughing

# 23
  • Мнения: 204
NeedingHelp  ще използвам темата ти ,  да попитам тези
 , които не ползват брашно.Много моля за едноседмично меню . Ако някъде в темите има ,моля дайте линк.Така ще бъде по лесно за тези , които се чудят как да го направят , как да започнат ? В темата системата -60 има списъци за закуска . за обяд и за вечеря , съобразени с техните правила. Там може да  се яде хляб , дори нямат забранени храни. Може и в другите теми да има  , та много моля за насоки . bouquet

# 24
# 25
  • Мнения: 452
NeedingHelp  ще използвам темата ти ,  да попитам тези
 , които не ползват брашно.Много моля за едноседмично меню . Ако някъде в темите има ,моля дайте линк.Така ще бъде по лесно за тези , които се чудят как да го направят , как да започнат ? В темата системата -60 има списъци за закуска . за обяд и за вечеря , съобразени с техните правила. Там може да  се яде хляб , дори нямат забранени храни. Може и в другите теми да има  , та много моля за насоки . bouquet
За закуска обикновено ям омлет или някакви ядки ( елда, киноа, просо) със сирене и мед, кисело мляко с мед.
Обедите обикновено дояждам от вечерята, а самата вечеря може да е всичко без баница, паста итн. Ако те са направени с подходящо брашно да, ама рядко в БГ намирам такова. Например снощи ядохме риба със доста салата- кисело зеле, цвекло и моркови, домати и краставици.
Единственият проблем е, че когато през деня не съм съобразила количеството въглехидрати, ми се прояжда шоколад зверски. По тази причина гледам да не ги изключвам.
Днес на обед ще дояждам рибата, а за вечерта ще готвя свинско с кисело зеле. Хляб на масата яде предимно мъжа ми, но у нас се взима тип вита - със зърна

# 26
  • Мнения: 198
Аз съм заменила белият хляб с ръжен или от лимец, с ниска калорийна стойност и богати на фибри.  Сега има голямо разнообразие от диетични продукти.

# 27
  • Мнения: 2 376
За намаляването на количеството хляб, аз ползвам увеличено количество бяло българско сирене, печено и сурово. Много добре ме засища, а и стомахът ми няма проблем с него.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 21 634
... правя с лимецово брашно. .., но уж не е толкова вредно. ..
Определено не е, защото глутенът му е съсвсем друг от пшеничния, който е много зле...  ooooh!

# 29
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
... правя с лимецово брашно. .., но уж не е толкова вредно. ..
Определено не е, защото глутенът му е съсвсем друг от пшеничния, който е много зле...  ooooh!
Проблемът е, дали е наистина лимец, или някакви примеси с пшенично, защото най-често е така. Чувала съм от експерти, че количествата лимец, които се предлагат на пазара са огромни и реално няма толкова много засадени площи с него. Не е ясно откъде идва това количество.
В Италия например съм търсила с лупа брашно от лимец, няма и няма. С 300 зора открих. А тук цели рафтове във всеки магазин. Лимецови хлебчета с лопата да ринеш също. Това са просто смески пълнозърнесто брашно с нещо.

# 30
  • Sofia
  • Мнения: 21 634
Е, от тая гледна точка не знам... Simple Smile

# 31
  • Асеновград
  • Мнения: 1 371
Лаваш (арабски хляб) може да пробвате, вкусно е, пак е въглехидратно но е алтернатива на хляба! Ако ядете по една на ден няма да е проблем!

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 21 634
Хм и каква алтернатива е лавашът/арабският хляб, като е с все същото пшенично брашно?!  Wink

# 33
  • Асеновград
  • Мнения: 1 371
Хм и каква алтернатива е лавашът/арабският хляб, като е с все същото пшенично брашно?!  Wink
Зависи дали иска в менюто си пшенично брашно или не? За мен е по-добре от хляба.. естествено че има много по полезни алтернативи, само че за мен те не са хляб

# 34
  • Мнения: 46 518
И според мен лавашът не е подходящ, защото основната му съставка е бяло брашно. Доколкото разбирам авторката търси нещо, което е по-малко въглехидратно, но има вкус на хляб.

# 35
  • Асеновград
  • Мнения: 1 371
Тогава крекерите които са препоръчали са добър вариант, както и оризовките!

# 36
  • Мнения: X
Доколкото разбирам авторката търси нещо, което е по-малко въглехидратно, но има вкус на хляб.
Аз модифицирах рецептата за кето хляб по мой вкус. Към базовата рецепта от яйца, масло, вода, бадемово брашно, хуск, сол и бакпулвер, аз добавям обилно настърган кашкавал или моцарела. Служи за "лепило", т.е. хлябът не е ронлив и поне на мен ми е много по-вкусен. Добавям и повечко семена и става много подобен на пълнозърнест хляб с ядки.

Понеже кето хлябът става доста влажен и на мен това никак не ми допада, процедирам като с кантучините - когато се изпече, го нарязвам на филии, подреждам ги на решетката и ги връщам във фурната, да се изсушат на слаб огън. Така вече имам симпатични хрупкави филийки, без глутен и без въглехидрати.

# 37
  • София
  • Мнения: 361
Thewishmaster, благодаря за рецептата!

# 38
  • София
  • Мнения: 493
А този протеинов хляб къде се продава? Можете ли да предложите подобни готови десертчета? Благодаря!

# 39
  • София
  • Мнения: 592
Доколкото разбирам авторката търси нещо, което е по-малко въглехидратно, но има вкус на хляб.
Аз модифицирах рецептата за кето хляб по мой вкус. Към базовата рецепта от яйца, масло, вода, бадемово брашно, хуск, сол и бакпулвер, аз добавям обилно настърган кашкавал или моцарела. Служи за "лепило", т.е. хлябът не е ронлив и поне на мен ми е много по-вкусен. Добавям и повечко семена и става много подобен на пълнозърнест хляб с ядки.

Понеже кето хлябът става доста влажен и на мен това никак не ми допада, процедирам като с кантучините - когато се изпече, го нарязвам на филии, подреждам ги на решетката и ги връщам във фурната, да се изсушат на слаб огън. Така вече имам симпатични хрупкави филийки, без глутен и без въглехидрати.
Може ли да дадеш по-подробно рецептата и грамажите на продуктите, благодаря !

# 40
  • Мнения: X
Ще опитам, но предварително се извинявам, че няма да съм много прецизна, защото готвя на око. Разбивам 4-5 яйца, 3-4 супени лъжици разтопено масло, 1 чаша вода или кисело мляко, 200-300 грама настърган кашкавал или моцарела. Добавяме 1 пакетче сусамово или тиквено или някакво друго ядково брашно. Може и смес от разни ядкови брашна и 5-6 пакетчета хуск (ако е в голям пакет - 5-6 супени лъжици). Трябва да се получи гъсто тесто. Изсипвам го в правоъгълна форма за кекс, покрита с хартия за печен и пека на слаба фурна. После нарязваме на филии и нареждаме на решетката на фурната и сушим за 30-40 минути.

# 41
  • София
  • Мнения: 361
Contest, аз си купувам протеинов хляб от големите вериги - Billa, Фантастико и т.н.

# 42
  • София
  • Мнения: 592
Ще опитам, но предварително се извинявам, че няма да съм много прецизна, защото готвя на око. Разбивам 4-5 яйца, 3-4 супени лъжици разтопено масло, 1 чаша вода или кисело мляко, 200-300 грама настърган кашкавал или моцарела. Добавяме 1 пакетче сусамово или тиквено или някакво друго ядково брашно. Може и смес от разни ядкови брашна и 5-6 пакетчета хуск (ако е в голям пакет - 5-6 супени лъжици). Трябва да се получи гъсто тесто. Изсипвам го в правоъгълна форма за кекс, покрита с хартия за печен и пека на слаба фурна. После нарязваме на филии и нареждаме на решетката на фурната и сушим за 30-40 минути.
thewishmaster Благодаря ти Flowers Hibiscus

# 43
  • София
  • Мнения: 361
thewishmaster, и аз благодаря! Ще пробвам рецептата задължително.

# 44
  • Мнения: X
Сладко да ви е, момичета!

# 45
  • Мнения: 3 877
Аз съм с инсулинова резистентност, мразя варени и пържени яйца..
Приготвям си ето този хляб https://healthywithdeni.com/2018/04/%D0%BD%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0% … 0%BB%D1%8F%D0%B1/
На вкус наподобява мързеливки. Правя си сандвичи за работа, а понякога го хапвам така със салата

# 46
  • Мнения: 10 263
Тъкмо щях да предложа хлебчета с хуск. Аз ползвам рецепта от този блог, там се ползва бадемово брашно:

https://drythyme.blogspot.com/2015/03/flourless-bread-rolls.html Правя ги много често и са супер сполучливи.

За готов хляб от магазина Езекиел става. Тук има и рецепта, ако искаш сам да си правиш:
https://gotvach.bg/n5-101398-%D0%A5%D0%BB%D1%8F%D0%B1_%D0%95%D0% … D0%BA%D0%B8%D0%BB

# 47
  • Мнения: X
От била вчера си взех хляб на веригата, в който са 207 ккал на 100 гр., въглехидрати 34 гр, от които захари 2,6 гр., мазнини 2 гр., влакнини 12 гр. и белтъци 7,3 гр. Недостатък е, че има 2,9 гр. сол, което според мен е много, но е много вкусен и няма много вкус на хляб

# 48
  • Мнения: X
Пропуснах да напиша, че на етикета пише, че е многозърнест със седем вида зърна. Не се вписва в нисковъглихедратната диета, но пък иначе ми се струва подходящ среден клас заместник на обикновения хляб.

# 49
  • Мнения: 17
Можете да пробвате рецепта за облачен хляб - много популярна и лесна за приготвяне, ще намерите необходимите съставки в интернет.
В кето режима на хранене, тъй като е изключен глутенът, има много варианти да си направиш безглутенов хляб, който да е с много малко въглехидрати. Потърсете keto bread или кето хляб - ще се изненадате какви страхотни предложения излизат.Hands Ok Hand

# 50
  • София, България
  • Мнения: 812
И аз ще се съглася с Mihaela Ilieva. На мен YouTube ми е най-любимият сайт за проверка за каквото и да е било за готвене. Да, интересните видеа са на хора от Англия, Северна Америка и Австралия и се срещат някои съставки, които ние нямаме, но не на всички рецепти. На тези за кето хляб всичко го има налично.

Аз преоткрих този облачен "хляб" преди 5 дни и до сега съм правила вече 3 пъти. Уникално замества хлябът за мен - снощи си направих нещо като бургер. Сложих едно кръгче от "хлебчето" отгоре сложих малко маруля, телешко кюфтенце, краставица, чери доматче, малко чили сос и отгоре захлупих с още едно кръгче от "хлебчето". Е, изядох 3-4 такива, защото всичките ми се вместват в калориите за вечеря.

Някой път мога да си направя "палачинка" направена от 1 яйче и 2 супени лъжици фини овесени ядки върху тиган с незалепващо покритие - веднъж си го ползвах като филийка хляб - калорично надали е по-малко от обикновена филия хляб, но за сметка на това знам, че съм си го направила аз и знам какво точно има в това, което ям.

# 51
  • Мнения: 17
И аз ще се съглася с Mihaela Ilieva. На мен YouTube ми е най-любимият сайт за проверка за каквото и да е било за готвене. Да, интересните видеа са на хора от Англия, Северна Америка и Австралия и се срещат някои съставки, които ние нямаме, но не на всички рецепти. На тези за кето хляб всичко го има налично.

Аз преоткрих този облачен "хляб" преди 5 дни и до сега съм правила вече 3 пъти. Уникално замества хлябът за мен - снощи си направих нещо като бургер. Сложих едно кръгче от "хлебчето" отгоре сложих малко маруля, телешко кюфтенце, краставица, чери доматче, малко чили сос и отгоре захлупих с още едно кръгче от "хлебчето". Е, изядох 3-4 такива, защото всичките ми се вместват в калориите за вечеря.

Някой път мога да си направя "палачинка" направена от 1 яйче и 2 супени лъжици фини овесени ядки върху тиган с незалепващо покритие - веднъж си го ползвах като филийка хляб - калорично надали е по-малко от обикновена филия хляб, но за сметка на това знам, че съм си го направила аз и знам какво точно има в това, което ям.
Палачинки наистина могат да се направят от много различни и здравословни продукти - Вие ги правите с овесени ядки, аз пък, също с яйца и няколко лъжици лешников или сусамов тахан. Уникални са и пак могат да се комбинират със сладка или солена плънка. Моите не се получават за навиване, малко по-негъвкави са, но пък вкусни и си ги хапвам с чиста съвест. Grinning

# 52
  • Sofia
  • Мнения: 21 634
... Аз преоткрих този облачен "хляб" преди 5 дни и до сега съм правила вече 3 пъти. Уникално замества хлябът за мен
Хареса ми, че хляб за това облачното омлетче е с кавички. 
И аз днес приготвях лимоново "тирамису"... демек има нещо общо (докато в облачния омлет хептен нищо няма), ама не е баш. 
Та за мен на нещо дето няма и грам зърно (каквото и да е) или поне вариво, да му се казва хляб, не е редно.

# 53
  • Мнения: 17
... Аз преоткрих този облачен "хляб" преди 5 дни и до сега съм правила вече 3 пъти. Уникално замества хлябът за мен
Хареса ми, че хляб за това облачното омлетче е с кавички. 
И аз днес приготвях лимоново "тирамису"... демек има нещо общо (докато в облачния омлет хептен нищо няма), ама не е баш. 
Та за мен на нещо дето няма и грам зърно (каквото и да е) или поне вариво, да му се казва хляб, не е редно.
Говорим по-скоро за алтернативи - тъй като, ако, да речем, напишем "рецепта за облачен омлет" няма да можем да изтъкнем факта, че човек, който има непоносимост към глутен или по здравословни или личен избор причини не го консумира, може да се възползва от него като заместник на хляба.
А и много рецепти, които не включват бяло брашно или някаква зърнена култура, са си за хляб: да речем от бадемово брашно и хуск, печем си го, режем си го и си мажем филийки. Grinning

# 54
  • Sofia
  • Мнения: 21 634
Така де и бадемово (ядково пропуснах да спомена) да е,  пак е брашно.
Ама нека си е алтернатива на хляб Омлетът с крема сирене и бакпулвер за определни нужди или дори без. Wink

# 55
  • София, България
  • Мнения: 812
Темата е за заместване на хлябът. Всичко, което използва брашно участва в класическата рецепта за хляб. Дали ще го направим с лимецово брашно или пшенично - разликата е в брашното, но полученото си остава хляб.

Това, че облачният "хляб" не е такъв, мога да се съглася също, но не мога да оприлича и на омлет. Консистенцията си остава различна.

Mihaela Ilieva, обожавам да си правя различни модификации на палачинки. Също така има и такива за блатове за пица - от карфиол, от броколи, от моркови и какви ли не още различни.

Единственото хубаво, когато си прави сам нещата вкъщи е, че знае точно какво слага в устата си. Купешките неща могат да имат добавени захари и консерванти за по-дълъг срок на годност, които ние можем да избегнем. В момента съм на вълна - какво мога да си направя самичка, което да е по-здравословно от това, което се предлага на пазара. Innocent

# 56
  • Мнения: 1 201
Tissi, аз днес си приготвих облачният хляб и ми хареса. Видях рецептата в темата "Дневник", така че ти благодаря.
Старая се да се храня разделно, хляб не консумирам и това е чудесна идея за разнообразяване на менюто ми.

# 57
  • София, България
  • Мнения: 812
Емили__, много е приятно, нали? Съвсем леко те залъгва, че ядеш нещо, ала хляб. За другият път съм намислила да направя вместо малки "питчици", да направя една голяма, за да стане като wrap. Да видим дали ще ми се получи. Също така намерих една рецепта сходна, но още не съм я изпробвала. Може да я пробвам днес и да споделя резултат, ако е било сполучливо.

# 58
  • Мнения: X
Определено ще направя тези "облачета". А вкусът им различава ли се от този на омлет? Защото, като гледам съставките, са точно печени пухкави омлетчета.
Засега любимият ми заместител на хляба е от 5 яйца, 200 грама настъргана моцарела или кашкавал, 50 грама разтопчено масло, 200 грама бадемово брашно и 2 супени лъжици Хуск. Цялата бъркоч се пече във форма за кекс и всъщност, има вкус на солен кекс. За разлика от кокосовото брашно, което ми е ОК само за сладки, бадемовото има прекрасен вкус за солени неща.

# 59
  • Мнения: 713
Бадемовото брашно не са ли всъщност смлени бадеми?
Защото ако не са предварително накиснати, те почти не се усвояват от организма.

# 60
  • Мнения: X
Да, фино смлени бадеми са. Първо се накисват за 24 часа, след това се сушат в дехидратор и накрая се смилат.

# 61
  • София, България
  • Мнения: 812
Снощи експериментирах с въпросния TikTok станал доста полулярен въздушен "хляб", който е по-скоро като десерт.
3 белтъка, докато се разбиват се добавят 30гр захар и 10гр царевично нишесте, докато заприлича на сметана за торта. Който има и иска да му е интересно може да добави хранителна боя и да има шаренийка, но това е ненужно.Общо като калории е към 350. В предварително нагрята фурна около 180 градуса върху хартия на печене изсипваме цялата получена смес и я оформяме в желаната форма. Слагаме във фурната и след около 20-на минути трябва да е готово, но вие може да си го преглеждате. Много интересно се получи и не е като началната рецепта, която споделих с крема сиренето. Бих го пробвала пак, но ще опитам да махна захарта.

# 62
  • Sofia
  • Мнения: 21 634
Снощи експериментирах с въпросния ... който е по-скоро като десерт.
3 белтъка, докато се разбиват се добавят 30гр захар и 10гр царевично нишесте,
Аха, та то това си е целувка,  а + нишестето - целувчен блат.  
Само белтъци с нишесте ще ми е интересно, ако пробваш... Simple Smile

# 63
  • Мнения: X
Здравейте, аз може да не съм много по темата...но понеже големия ми проблем са тестените неща, реших да пиша тук. Много пъти съм казвала, че започвам, но наистина сега направих нещо за себе си !
Бях почти 70 кг при ръст 164. Бял хляб не ям от почти година, но пълнозърнест на корем хапвах. От около половин месец и малко повече, спрях изцяло хляба. Не хапвам нищо сладко, макар че и преди не обичах кой знае колко. Газирано никога не пия...
Свалих 5 кг, сякаш доста бързо. И от 5-6 дни съм ги заковала и не мърдат ! Изобщо не мога да си представя как ще сваля още 5-7.....Ми че аз почти нищо не ям...Вечер хапвам всякакво ядене, малка порция без хляб, до 18.30, а има дни в които съм само на един пакет пуканки ! Е не свалям....Толкова се отчаях, че вчера изядох едно парче баница...знаех си че така ще стане, и днес от сутринта ужасен глад за въглехидрат Sad
кажете какво да правя , за да тръгне надолу кантара...

# 64
  • Мнения: 2 570
Ще тръгне пак надолу, но не с глад. Продължи си с малко въглехидрат, но включи прилично количество протеин и умерено мазнини. Тялото си пази всяка калория, защото гладува. Има и плато, теглото не мърда известно време, но при правилно хранене пак ще тръгне надолу.

# 65
  • Мнения: X
Нямам за съжаление никаква представа какво е прилично количество протеин.....и имам проблем с яйцата...алергия към белтъка. А ги обожавам. Колко е това известно време в което не мърда...защото аз останах с впечатление, че щом спря значи сбърках нещо...Странно е да гладуваш а да не отслабваш.....

# 66
  • Мнения: 2 570
Ами гледай поне 1 грам протеин на кг тегло, най-добре малко повече. Консерва риба тон, бяло пилешко, извара...Яж няколко пъти на ден протеин, дори по малко.
С глад се отслабва само първите дни. После става трудно. Отслабва се с ядене.

# 67
  • Мнения: X
Здравейте, аз може да не съм много по темата...но понеже големия ми проблем са тестените неща,
Във форума има две много полезни теми. Едната е за НВВМ хранене, а другата  е "Отслабване и инсулинова резистентност". Попрочети в тях. Ще откриеш много полезни неща.

# 68
  • Мнения: X
Благодаря !

# 69
  • Мнения: X
Направих "облачетата". Много вкусни и приятни въздушни омлетчетата. Определено, не е коректно да се представят като заместител на хляба, защото, макар и прекрасни, нямат нищо общо с него. Просто чудни омлетчета, но не и хлебчета.

# 70
  • София, България
  • Мнения: 812
Така е, вкусни са, но някои го намираме за заместител. Да, не е хляб, но ние говорим за заместител. Нещо, с което човек може да си направи сандвич, ако иска. А аз вече съм си правила.  Ето снимка, на която съм си направила нещо като бургер с половинка от телешко кюфте, малко краставичка, маруля и чери доматки. Беше много вкусно.

Скрит текст:

Аха, та то това си е целувка,  а + нишестето - целувчен блат. 
Само белтъци с нишесте ще ми е интересно, ако пробваш... Simple Smile

Ще пробвам и ще кажа, не знаех, че се казва "целувчен" блат, изобщо няма сходен вкус... явно е като облачния "хляб", който не е хляб. Сега съм мернала око на тази рецепта: https://www.youtube.com/watch?v=zMnrXFVHPPA&t=91s Утре съм я нарочила за изпълнение.

# 71
  • Мнения: X
Не, аз имах предвид друго. Като се направи с бадемово брашно например, много прилича на вид и на вкус на хляб. Или поне на солен кекс, а при облачетата няма нищо общо с хляба. Но поне са много вкусни и заради разбитите белтъци имат чудна консистенция.

# 72
  • Мнения: 7 268
Облачетата трайни ли са? Колко време след като ги направя са вкусни?

# 73
  • Мнения: X
Запазих две за утре. Ще докладвам как са. Мисля да мушна парче кашкавал между тях и в минифурничката да се запече като бургер.

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 21 634
Сега съм мернала око на тази рецепта: https://www.youtube.com/watch?v=zMnrXFVHPPA&t=91s Утре съм я нарочила за изпълнение.
Това пък с какво ти се хареса!? Пица като пица. А в тази тема като сме... нали може да е от карфиол/броколи, вместо от тесто "блата"... така да се изразя.

# 75
  • Мнения: 17
Темата е за заместване на хлябът. Всичко, което използва брашно участва в класическата рецепта за хляб. Дали ще го направим с лимецово брашно или пшенично - разликата е в брашното, но полученото си остава хляб.

Това, че облачният "хляб" не е такъв, мога да се съглася също, но не мога да оприлича и на омлет. Консистенцията си остава различна.

Mihaela Ilieva, обожавам да си правя различни модификации на палачинки. Също така има и такива за блатове за пица - от карфиол, от броколи, от моркови и какви ли не още различни.

Единственото хубаво, когато си прави сам нещата вкъщи е, че знае точно какво слага в устата си. Купешките неща могат да имат добавени захари и консерванти за по-дълъг срок на годност, които ние можем да избегнем. В момента съм на вълна - какво мога да си направя самичка, което да е по-здравословно от това, което се предлага на пазара. Innocent
Абсолютно подкрепям - пица с блат от тиквички е нещо уникално. Изобщо такъв пъстър цвят от вкусове се отваря човек веднъж като реши да експериментира и излезе от релсите на традиционните рецепти. Grinning Да не говорим колко приятно е чувството - и физически, и психически, наистина да знаеш какво ядеш.

# 76
  • Мнения: X
Да докладвам за облачетата. Стоплени в минифурничката като бургер с парче кашкавал между тях, бяха много вкусни. Студени не са ми ок.

# 77
  • София, България
  • Мнения: 812
Това пък с какво ти се хареса!? Пица като пица. А в тази тема като сме... нали може да е от карфиол/броколи, вместо от тесто "блата"... така да се изразя.

Разликата е в калориите. С какво ми се е харесало? Ами пица е, а аз харесвам пица. Цялата пица ми излезе 622 калории (тази, която аз си скалъпих), а едно парче пица, от каквато и да е купешка е към 300. Надявам се проследяваш логиката. Блат от брашно не е равно на хляб. Просто като се заговорихме за тези облачета реших да споделя, че ще пробвам тази рецепта. Беше лирическо отклонение за хора, които обичат хляб, но знаят, че прекомерната му употреба не е много препоръчителна. Пица с блат различен от брашнен е винаги опция. Просто исках да споделя, че има вариант да се хапне пица от тесто без да е много калорична.

Абсолютно подкрепям - пица с блат от тиквички е нещо уникално. Изобщо такъв пъстър цвят от вкусове се отваря човек веднъж като реши да експериментира и излезе от релсите на традиционните рецепти. Grinning Да не говорим колко приятно е чувството - и физически, и психически, наистина да знаеш какво ядеш.

Ако искаш надзърни - https://www.youtube.com/watch?v=UYlc7hrx3Gs&t=68s - Решила съм с времето да ги пробвам. Това с тиквичките също трябва да се пробва.

Да докладвам за облачетата. Стоплени в минифурничката като бургер с парче кашкавал между тях, бяха много вкусни. Студени не са ми ок.

Да разбирам, че претоплени пак биват. Студени сигурно са спихнати. А като ги стопли пак ли бяха мекички и въздушни?

# 78
  • Мнения: X
Да, пак стават мекички, а от разбитите белтъци имат много хубава коричка. И с разтопен кашкавал между тях, ммммм!!!

Общи условия

Активация на акаунт