Всички ме насилват да имам бебе.

  • 28 335
  • 1 156
  •   1
Отговори
  • Мнения: 31
В Българското общество е задължително една жена да е майка и добра домакиня. Не искам да съм нито едно от двете и се чувствам наказана от обкръжението ми за което.

Целта на този пост не е да се критикува дали съм или не съм в грешка. Искам да споделя, че като 26 годишна жена никога не съм искала да раждам, и не съм единствен случай.
Много често ми се казва, че ако се сетя твърде късно за деца, ще съжаляжам.   Дали?

Познавам по- възрастни жени от мен, омъжени и без деца и забелязах, че не са по- малко щастливи от двойките с деца. Някои споделят, че се чувстват по- свободни и щастливи така.

С този пост искам да кажа, че има хиляди жени, които се чувстват по този начин, но ги е срам и се чувстват виновни да споделят, страхувайки се да не ги съдят и упрекват. Иска ми се да се гледа на това, като нещо нормално, а не като "временно объркване".

Ако познавате бездетна жена, можеби е нередно да се напада с неодобрителност. По скоро с разбиране, тъй като всяка си има причините, които заслужават уважение.

Много често бездетните двойки остават изолирани от приятелите си с деца. На партита се канят предимно други двойки с деца.

Любопитна съм, ако има други жени тук, които се чувстват упреквани от тяхното обкръжение.  Хапливи коментари са излишни в тази тема.

# 1
  • Мнения: 10 681
Аз съм на 31 и имам дете от година и половина. Но след като станах на 25 започнаха непрестанни коментари и натискане да родя. Пък аз не харесвам децата по принцип. Обичам си моето и някое друго приятелско дете, но като цяло не припадам по децата. Както и да е, адски е досадно постоянно да ти се мели на главата кога ще родиш, защо не искаш, после ще е късно, ще съжаляваш.
Аз родих, защото поисках и не съжалявам, но разбирам всички жени, които не искат. По-добре хора, които не желаят да са родители, да не създават деца, отколкото притиснати от обществото да създадат нещастни и нежелани деца. Примери във форума бол.
Супее много ме дразнят коментари на разни далечни познати, дето те срещат веднъж на васокосна година и първата дума е „е няма ли да раждаш вече, време ти е, стара си вече”. Моля?!?!? На 25 години вече си стара, това в 15 век сигурно... На една такава ми идваше да и кажа, че не съм родила, щото не мога да имам деца, за да и видя тъпата физиономия, но се въздържах. С такива неуместни въпроси може да нараниш отсрещната страна, защото жената може и на може да има деца, а не да не иска...
Горе главата, щом не искаш деца, живей си живота. Няма как да знеш дали на 30, 40 ще ти се прииска. А дали ще е късно, никой не може да каже. Има жени и на 50 раждат.

# 2
  • Мнения: 2 691
Статия ли ще пишеш?

# 3
  • Мнения: X
Любопитна съм, ако има други жени тук, които се чувстват упреквани от тяхното обкръжение. 
Във форума има доста такива теми. Пусни търсачката и ще намериш много коментари. Съмнявам се, че ние ще кажем нещо ново.

# 4
  • Мнения: X
Това си е и ваша работа, и вашето желание с приятеля ти да имате деца. Трети човек няма място в подобни каузи.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 415
Според мен си твърде мека, щом си позволяват да ти се месят. На мен дума не са посмели да ми кажат - нито на 20, нито на 30. Като реших, че искам дете, бях на 37, забременях, пометнах. Казах на родителите си чак при приемането ми в болницата, защото приятелят ми пътуваше и се налагаше да ми се носят разни неща. После минах две операции, притеснения. Само подкрепа съм получила от тях. Но неуместни въпроси и месене... на никой през ум не му минава - нито роднини, нито проятели, нито колеги. Явно гледам лошо Simple Smile

Иначе самата тема си е личен избор. Като живяла 37 години без желание за деца напълно те разбирам. Както разбирам вече и опитващите се, които не могат. Мисля, че частично разбирам и тези, които си искат по принцип и обичат всякакви деца, но само опитвайки се да се поставя на тяхно място. Всеки има право на своя си избор.

# 6
  • Аз ще се вмъкна в теб, ще разбъркам в теб, ще разхвърлям душата ти аз, ще се влея във теб, ще кипя във теб, ще взривя покоя ти!
  • Мнения: 3 654
Аз обожавам деца, искала съм винаги и имам 2. До навършване на 30 г. вече бяха факт.

Невъзпитано е някой близък/далечен познат да ти наднича под чаршафите с такива идиотски въпроси... Но хората са различни...

Обикновено хората говорят такива неща от някакъв вид обществена загриженост.
Факт е, че е по-леко да се забременее и роди в периода от 20-30 годишнината на жената. Биология, природата го е измислила. Смятам, че чисто психологически, е по-леко за хора в този възрастов диапазон да се справят с търпението и грижите по малки деца.
За себе си смятам, че дори малко закъснях, но просто забременях трудно.

Медицината работи усилено за повишаване на възможностите за отложено възпроизвеждане. Тук, за мен, въпросът е колко нерви и търпение са останали в човек, след определена възраст да преживее няколко опита инвитро, и след това чак, евентуално да отглежда и възпитава деца...
Разбира се, че възрастта не е най-важното. Важно е човек да е взел информирано решение и да не разчита на късмета си за това ще може ли или не да има деца...

Важен е и финансовият аспект. Не се гледат деца без пари, но и само с пари не става...

В днешния свят преизпълнен със стрес, замърсяване и болести, не знаем кога ще се предаде тялото ни. Аз не бих рискувала да оставя един тиинейджър, примерно, без майка в този период от животът му.

Познавам и две жени над 45-50 годишни, които нямат деца и семейство. Не е задължително да се възпроизвеждаме на всяка цена - уважавам това решение. Едната дама има прекрасна кариера, има и племенници и внуци от тях, за които се грижи. Има и възрастни родители, за които също полага грижи. Далеч съм от мисълта, че ѝ е скучно или самотно... Но не съм в обувките ѝ и незнам дали това ѝ решение не ѝ тежи.
Другата дама просто на 2 пъти се е разминала с любовта. Няма роднини с деца и внуци. Запълва времето си с четене и срещи с приятели. Казва, че се радва на децата и внуците на приятелите си. Пътува много.
За себе си съм сигурна, че не искам такъв живот за в бъдеще. Смятам, че мога да отгледам и възпитам качествени хора. Ще направя каквото мога в тази посока.

Скоро с една приятелка си говорехме, на майтап, че ѝ е време за второ дете. Тя не обича деца и никога не е "размитала" да има такива. Дори и след като има дете, светогледът ѝ е същият.... Синчето ѝ е от трудните деца - не спи, трудно говори, имаше нужда от операция... Разбирам я. Не я съдя... Винаги казвам, че моите деца са кротки - затова и на трето бих се навила след известно време.

Много дълго стана, дано се разбира какво имам предвид.

# 7
  • Мнения: 31
Аз съм на 31 и имам дете от година и половина. Но след като станах на 25 започнаха непрестанни коментари и натискане да родя. Пък аз не харесвам децата по принцип. Обичам си моето и някое друго приятелско дете, но като цяло не припадам по децата. Както и да е, адски е досадно постоянно да ти се мели на главата кога ще родиш, защо не искаш, после ще е късно, ще съжаляваш.
Аз родих, защото поисках и не съжалявам, но разбирам всички жени, които не искат. По-добре хора, които не желаят да са родители, да не създават деца, отколкото притиснати от обществото да създадат нещастни и нежелани деца. Примери във форума бол.
Супее много ме дразнят коментари на разни далечни познати, дето те срещат веднъж на васокосна година и първата дума е „е няма ли да раждаш вече, време ти е, стара си вече”. Моля?!?!? На 25 години вече си стара, това в 15 век сигурно... На една такава ми идваше да и кажа, че не съм родила, щото не мога да имам деца, за да и видя тъпата физиономия, но се въздържах. С такива неуместни въпроси може да нараниш отсрещната страна, защото жената може и на може да има деца, а не да не иска...
Горе главата, щом не искаш деца, живей си живота. Няма как да знеш дали на 30, 40 ще ти се прииска. А дали ще е късно, никой не може да каже. Има жени и на 50 раждат.


Честито да ти е, живо и здраво дечкото!
Да, абсолютно разбирам. Наистина с неуместни въпроси може да се нарани някой, трябва да има повече разбиране по темата.

Благодаря за отговора!

# 8
  • Мнения: 892
Твърде млада си за подобни подмятания.Или обкръжението ти е от приятелки народили рано и сега злобеят, че си живееш живота, или нетактични лелки, които на твоята възраст са приключили вече с двете деца.
На никого не си длъжна да се оправдаваш, освен на партньора ако те притиска, но това би означавало, че гледате  в различни посоки.
Моето майчинско чувство се изразяваше само към сладки кученца до към 30 г.
Радвам се, че никой не ме е притискал по такъв грозен и невъзпитан начин, въпреки дългогодишната ми връзка.
Биологичният ми часовник започна да тиктака изведнъж и плашещо бързо.
Сама ще усетиш тялото си.А може и твоето място на Земята е да създадеш нещо друго, не деца.
Всички сме различни, жалко че сме толкова лоши с другите.

# 9
  • Мнения: 4 518
Ти да видиш какво става след като се омъжиш... Тогава ще се върнеш няколко столетия назад и натискът е на съвсем друго ниво.
Омъжих се преди година, на 27 съм. Като почнаха всички да дават съвети, да подпитват сестра ми. Милата и тя се видя в чудо, защото при нея карат направо на въпроса, при нас не смеят. А ние просто не можем да имаме деца по нормалния начин, а инвитрото отнема време.
Имам една приятелка, на 30 е и открито си казва, че не иска да има деца и да се омъжва за момента. Тя е от малък град, голямо село и натискът там е голям. Тя ми е много близка и когато разбрах, че сме за инвитро просто ѝ казах да си помисли хубаво, защото е трудно и гадно да искаш, а да не можеш. Уважавам избора ѝ и тя разбра какво имам предвид, особено когато виждаше как рева след прегледи и консултации.
Смятам, че би трябвало да имаш контрол над тялото си, времето си и живота си и който иска да дондурка бебе, да си направи или да си осинови. Лесно е да се говори и е много лесно да кажеш "ето, аз имам Х деца, много е хубаво". Имай си, направи си още за да ти е още по-хубаво и да нямаш време да говориш толкова много. Съжалявам, грам не толерирам съвети, дадени не на място.

# 10
  • Мнения: 31
Аз обожавам деца, искала съм винаги и имам 2. До навършване на 30 г. вече бяха факт.

Невъзпитано е някой близък/далечен познат да ти наднича под чаршафите с такива идиотски въпроси... Но хората са различни...

Обикновено хората говорят такива неща от някакъв вид обществена загриженост.
Факт е, че е по-леко да се забременее и роди в периода от 20-30 годишнината на жената. Биология, природата го е измислила. Смятам, че чисто психологически, е по-леко за хора в този възрастов диапазон да се справят с търпението и грижите по малки деца.

...


Да, много е невъзпитано като ти надничат в живота постоянно и следят какво и що. Стария начин на мислене бавно си отива и срещам все повече разбрани хора.

# 11
  • Мнения: 10 681
А какво ще кажете за взимането на домашен любимец като проба дали ставаш за родител?
Имам едни приятели, дето си взеха куче, голяма радост, след 2 години им се роди дете и разкараха животинката без да им мигне окото. И не, детето не е било алергично, разкарах кучето малко преди да се роди бебето, защото вече не им се занимавало. Направо се шокирах какви са безсърдечни...
Та, след като ние си взехме котка, точно от тяхна страна почна едно постоянно дрънкане. Ето, след котката следващата стъпка е бебе, ала бала... Да, 4 години след като взехме котето, имаме дете и никога не сме мислели да се отървем от животинчето.
Та, понякога и уж културни и образовани млади хора абсолютно не знаят какви ги дрънкат. Мислят си, че щом те имат дете са повече от другитв без деца... Много жалко... Лелките са съвсем друго ниво на простотия..

# 12
  • Мнения: 4 518
А какво ще кажете за взимането на домашен любимец като проба дали ставаш за родител?
Имам едни приятели, дето си взеха куче, голяма радост, след 2 години им се роди дете и разкараха животинката без да им мигне окото. И не, детето не е било алергично, разкарах кучето малко преди да се роди бебето, защото вече не им се занимавало. Направо се шокирах какви са безсърдечни...
Та, след като ние си взехме котка, точно от тяхна страна почна едно постоянно дрънкане. Ето, след котката следващата стъпка е бебе, ала бала... Да, 4 години след като взехме котето, имаме дете и никога не сме мислели да се отървем от животинчето.
Та, понякога и уж разни млади, културни и уж образовани млади хора, абсолютно не знаят какви ги дрънкат. Мислят си, че щом те имат дете са повече от другитв без деца... Много жалко... Лелките са съвсем друго ниво на простотия..
Аууу да, животно и бебе са едно и също. Ай сиктир Fearful Аз пък знам, че ще ме мързи да бледам животно и затова нямам. Обожавам ги, но като си помисля, че трябва да разхождам куче всеки ден по няколко пъти... Не е за мен. "то и детето ще трябва да се разхожда"- да, само дето не е същото. За мен човек като мен едва ли не спасява някое животно като не си взима. Не всеки трябва да има животно и не всеки трябва да има дете! Новините доказват и двете доста често.

# 13
  • Мнения: 12 626
Преживяла съм го това, с тъпите въпроси "ама вие за какво сте се оженили", "хайде искаме внуци" и от сорта.
Отвратително е, когато човек иска да си планира живота, а друг му натрапва някакъв стандарт за поведение. Когато си решихме, си родихме дечица, след 7 години връзка, от тях 4 години в брак.

Познавам жени, които са без съпруг и без деца и си живеят добре. Познавам една жена, която няма съпруг, но си намери кой да й "направи" дете и тя също си живее добре.
Познавам и две семейни двойки, щастливи и без деца.
Всеки сам си знае какво е добре за него. Брутално е да разпитваш и да натрапваш непоискани съвети.

# 14
  • Мнения: X
Привет Милена, натискът за дете от общетвото е проблем за тези, които си позволяват да се месят. При мен това са приятелките. Знам, че ми мислят доброто, но все пак.. Освен тях никой друг не е посмял да ми каже нещо по въпроса.

Всеки има право на мнение за неговият личен живот. Човек е свободен да се развива личностно, да расте кариерно, да пътува, да учи нови неща. Чак когато се почувства готов за дете си действа по въпроса, а не заради натиск.

Дори и да не желаеш дете, не е уместно да казват, че ще съжаляваш. За кое? Че през това време си пътувал, създал си спомени, примерно.

Лесно е да ти дам съвет да не им обръщаш внимание, но винаги ще има някой, който да се намеси. Доброжелатели много.

Общи условия

Активация на акаунт