Изследванията препоръчвани през бременноста от АГ-то

  • 724
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Прочетох всичко по темата "Факти през бременноста за които никой не говори" и попаднах на много интересни и полезни съвети. Объркана съм, защото ми е първа бременност, нямам в обкръжението си бременни и единствения човек със съветите и подготовките е майка ми, за което съм и много благодарна. Мен ме интересува дали АГто Ви, ви е пращала всеки път щом ви види на различни изследвания, които не се покриват от здравната каса! Искам да подчертая, че съм доволна от АГто ми, но много въпроси ми се въртят в главата. Вярно сигурно има защо, но едно време как са раждали без БХскриининг и т.н, аз се подложих на такова изследване и малко съжалявам, защото започнах все повече да се притеснявам, лошите мисли не ме напускат, сега ми искат друго изследване което пък е 140лв за тромбофилия което още не съм направила, защото за момента нямам възможност и се лекувам с Аспирин протект през вечер, което също ме притеснява до колко вреди, днес на прегледа "ново 20" м/у 20-30 седмица да направя ФМ за аномалии, също ме интересува какво представлява ФМ и дали има доволни мами . Каза ми, че и плацентата ми е на ниско и това било притеснително на амбулатория лист пише, че е "задна" плацента, до тук от всичко прочетено не намерих нищо обезпокоително относно моя случай. На този етап, това най-ме обезпокоява. Дано някоя мама или бъдеща мама се включи в разговора.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 508
За тромбофилия нищо не мога да кажа, но феталната морфология си е важно изследване. Там реално ще се види дали предходното изследване, което те притеснява, има основание. Не бих го пропуснала, нищо, че е пожелателно.
На базата на изследванията ти и показателите ще се види дали трябват допълнителни изследвания. Тези, които са ти назначени, не са излишни.
Феталната морфология е подробно оглеждане на плода със специален ехограф от тесен специалист по фетална морфология. Гледат се органите, замерват се размери, даже и бебето си го виждаш на снимка. Моята съм я правила в "св. Петка". Останах доволна, не са ми казвали да правя допълнителна в 7 - ми месец.

Последна редакция: ср, 18 дек 2019, 01:15 от mia1

# 2
  • София
  • Мнения: 511
При мен беше обратната ситуация. Прегледите при АГ по ЗК се свеждаха до абсолютния минимум - мерене на тегло и обиколка на корема и двете полагащи се  изследвания на кръв и урина, цитонамазка и микробиология. Започнах да се следя и на частно през 6-7 месец и добре, че го направих. Оказах се с разкритие доста по-рано от очакваното, което само с мерене на обиколки не се вижда.
Другите изследвания, които съм си правила бяха три фетални морфологии -  първата с БХС в 11-14 г.с., втората в 20-23 г.с. и третата в 28-32 г.с., която ми казаха, че в моя случай не е необходима, но аз държах да я направим за мое успокоение. ФМ представлява ехографско изследване - оглеждат плода за аномалии, състоянието на плацентата, водите, пъпната връв, шийката на матката, кръвотоци. Прави се през корема, но е възможно и с вагинален ехограф. Не е болезнено.
При ниска плацента е препоръчително да се пазиш повече - без вдигане на тежки неща и големи натоварвания, повече почивка.
Относно тромбофилията нямам опит, но доколкото съм запозната е важно да се следи поради риск от прееклампсия. Ако има такава се назначават допълнителни медикаменти. На твое място бих си направила въпросното изследване, особено щом АГ е изразил съмнение. Не се шашкай, но и бъди отговорна към собственото си здраве.
Пожелавам ти лека бременност.

# 3
  • Мнения: 8
mia1 Много благодаря 💟 Аз със сигурност ще се подложа на ФМ, но исках да се посъветвам преди това.
Скрит текст:
При мен беше обратната ситуация. Прегледите при АГ по ЗК се свеждаха до абсолютния минимум - мерене на тегло и обиколка на корема и двете полагащи се  изследвания на кръв и урина, цитонамазка и микробиология. Започнах да се следя и на частно през 6-7 месец и добре, че го направих. Оказах се с разкритие доста по-рано от очакваното, което само с мерене на обиколки не се вижда.
Другите изследвания, които съм си правила бяха три фетални морфологии -  първата с БХС в 11-14 г.с., втората в 20-23 г.с. и третата в 28-32 г.с., която ми казаха, че в моя случай не е необходима, но аз държах да я направим за мое успокоение. ФМ представлява ехографско изследване - оглеждат плода за аномалии, състоянието на плацентата, водите, пъпната връв, шийката на матката, кръвотоци. Прави се през корема, но е възможно и с вагинален ехограф. Не е болезнено.
При ниска плацента е препоръчително да се пазиш повече - без вдигане на тежки неща и големи натоварвания, повече почивка.
Относно тромбофилията нямам опит, но доколкото съм запозната е важно да се следи поради риск от прееклампсия. Ако има такава се назначават допълнителни медикаменти. На твое място бих си направила въпросното изследване, особено щом АГ е изразил съмнение. Не се шашкай, но и бъди отговорна към собственото си здраве.
Пожелавам ти лека бременност.
Много Ви благодаря 💟 Точно от такова обяснение имах нужда. Аз със сигурност ще направя ФМ, но понеже съм безработна и много неща се струпаха на веднъж и започнах да се съмнявам и реших да се посъветвам. Добре че има такива форуми Simple Smile Здравето е на първо място и ще направя всичко възможно да спра да се вайкам с излишни въпроси и притеснения (до колкото мога) . И ще продължа да се моля до края всичко да е наред! Благодаря още веднъж Simple Smile

Последна редакция: ср, 18 дек 2019, 12:16 от Eli0

# 4
  • Добрич
  • Мнения: 933
Аз мога да ти кажа за тромбофилията.Обикновено е генетично обусловено състояние,свързано с образуването на съсиреци(тромби).Те запушват кръвоносните съдове и може да има животозастрашаващи последици и за двама ви.
Те са:спонтанен аборт,отлепване на плацентата,забавено развитие на плода,а и до най-лошото при теб по време на бременността или малко след раждането.
Изследването е кръвно.

# 5
  • Мнения: 3 728
Аз също съм правила абсолютно всички допълнителни изследвания.Правих БХС,,2 ФМ в 20-22г.с,фетална ехокардиография в 21г.с,ФМ и доплер в 32г.с.Отделно от самото начало ходех да се следя на частно,а по здравна каса само документално.Тези изследвания не са излишни и могат да открият проблеми,които един обикновен АГ изобщо няма как да види.
Щом са ти изписали аспирин,означава,че все пак имаш някакъв проблем с кръвотока,което може да има сериозни последици.Така,че на твое място бих послушала АГ.

# 6
  • Мнения: 16 871
Фетални морфологии задължително. 
Отделно тромбофилия, и от 20 г.с. нататък всеки месец  - вит. Д, В12, белтък и албумин, желязо и жск, пкк с диф.броене, урина, тсх, АРТТ и  фибриноген (за тромбофилията), може и още да има, не помня вече. Два ръти съм изследвала и В6.

# 7
  • Мнения: 975
Докато бях бременна ми бяха правени много изследвания, част от тях не помня дори като наименование, но задължително е да се минат всички ФМ, според мен, като включвам и тази в 7 месец. Отделно при мен правиха и допълнително изследване, в което разглеждаха сърцето на бебето, много кръвни изследвания и всичко за нашето спокойствие. Едно време е факт, че са раждали и на полето, но  нека не забравяме високата детска смъртност и усложненията, които са се случвали. Опитайте се да бъдете максимално спокойна и наистина, ако имате възможност, минете си поне фм, успех! Simple Smile

# 8
  • Мнения: 8
Докато бях бременна ми бяха правени много изследвания, част от тях не помня дори като наименование, но задължително е да се минат всички ФМ, според мен, като включвам и тази в 7 месец. Отделно при мен правиха и допълнително изследване, в което разглеждаха сърцето на бебето, много кръвни изследвания и всичко за нашето спокойствие. Едно време е факт, че са раждали и на полето, но  нека не забравяме високата детска смъртност и усложненията, които са се случвали. Опитайте се да бъдете максимално спокойна и наистина, ако имате възможност, минете си поне фм, успех! Simple Smile
ФМ ще я мина пада се средата на Януари, благодаря за съветите Simple Smile

# 9
  • Мнения: 389
Здравейте, да ви попитам какво мислите за Пренаталния тест чух сума от рода на над хиляда лева, а сумата не е малка.... АГ-то каза че има и безплатен, но не давал точни резултати. Първа бременност ми е в почти 10г.с съм и се чудя кой от тестовете да направя.

# 10
  • Мнения: 15 356
Здравейте, да ви попитам какво мислите за Пренаталния тест чух сума от рода на над хиляда лева, а сумата не е малка.... АГ-то каза че има и безплатен, но не давал точни резултати. Първа бременност ми е в почти 10г.с съм и се чудя кой от тестовете да направя.
Пренаталния се прави с ДНК на бебето,отделена от твоята кръв,точен е 99.9%, поне там където правихме ние,ни казаха че при аномалии ни поемат среща,преглед ,амнио при генетик.Безплатния е неточен,не съм го правила даже.1350 лв платихме ние за Даун,Едуардс,Патау и полови анеуплоидии.В 12 г.с го правих,когато има достатъчно фетално ДНК , определяне на пола е безплатно.Колкото деца имам,толкова пъти бих го направила.

# 11
  • Мнения: 389
Здравейте, да ви попитам какво мислите за Пренаталния тест чух сума от рода на над хиляда лева, а сумата не е малка.... АГ-то каза че има и безплатен, но не давал точни резултати. Първа бременност ми е в почти 10г.с съм и се чудя кой от тестовете да направя.
Пренаталния се прави с ДНК на бебето,отделена от твоята кръв,точен е 99.9%, поне там където правихме ние,ни казаха че при аномалии ни поемат среща,преглед ,амнио при генетик.Безплатния е неточен,не съм го правила даже.1350 лв платихме ние за Даун,Едуардс,Патау и полови анеуплоидии.В 12 г.с го правих,когато има достатъчно фетално ДНК , определяне на пола е безплатно.Колкото деца имам,толкова пъти бих го направила.
Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт