Пубертетът при момичетата - как да подготвим децата? - 6

  • 44 228
  • 736
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 325
Знаете ли нещо за взаимовръзката ниско тегло - първа менструация?
Дъщеря ми е много слаба, но има гърди, окосмяване и т.н. белези. Цикъл няма. Юни ще стане на 14.
Аз бях много, много  слаба, но не лека на кг и имах цикъл последна в класа - 13 и половина. Моята дъщеря е на почти 13, висока, но доста налята, с всички вторични белези, но няма никакви позивни за цикъл все още - смятайте ЛЛ виждайки я, от 2 години ни пита дали има. Има много дребни и слаби в нейния клас с цикъл. За това си мисля, че до голяма степен е индивидуално плюс наследствено.

# 271
  • Мнения: 18 395
Има някакъв минимум процент телесни мазнини, който трябва да се достигне за цикъл, да. Имам приятелки гимнастички - бивши състезателки, споделяли са, че сравнително късно им е дошъл първият цикъл.

# 272
  • Мнения: 19 289
Така ни беше казала и една ендокриноложка миналата година. Даже май бях писала в някоя тема, но вече не помня какъв %. При спортистите не знам дали е само от липса на мазнини, или и от натоварванията.

# 273
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Не мисля, че може да се водим по тези критерии - както някой писа, много е индивидуално и на всяко момиченце ще му дойде времето, независимо дали е на 11 или 14, дали тежи 38 или 48 кг.  Simple Smile На моята дъщеря й дойде на 12 год., изключително слаба, недобре развита беше, спортистка, и оттогава й идва всеки месец като по часовник. Относно гена - аз бях налята като ученичка, гърди, дупе - всичко, и ми дойде на 15 год, чак в гимназията. Явно ние сме изключение от статистиките Wink

# 274
  • Пловдив
  • Мнения: 5 931
При моята дъщеря е същото - дойде й на 12. Толкова е слаба, че чак се плаша. Но и аз бях същата на нейната възраст - дойде ми на 13.
Чак пък мазнините да оказват такова влияние. Всичко си е строго индивидуално.

# 275
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203
От първия цикъл й е редовен на голямата. Дойде й на 13 почти. Движи се +/- 2-3 дни, нищо фрапиращо.

# 276
  • Мнения: 8 511
Дъщеря ми /11г./ е много слаба - 30кг., с наченки на гърди и косми. Един месец след като навърши 11г ѝ дойде цикъла. На мен също ми дойде в пети клас, предполагам имат роля и гените.

# 277
  • Бостън
  • Мнения: 13 469
Дори не помня кога ми е дошло, само се надявам още малко да подминава моето недорасляче - след 2 дни навършва 12 год. Иначе е много атлетична - мускулеста и тежи като торба цимент, въпреки, че няма сериозни подкожни мазнини освен едва започващото да се оформя дупе. Никога не е изглеждала "много слаба" с тези мускули, същата структура като моята има, а се надявах да прихване от хърбавия ген на баща си.

# 278
  • Мнения: 8 024
Не мисля, че може да се водим по тези критерии - както някой писа, много е индивидуално и на всяко момиченце ще му дойде времето, независимо дали е на 11 или 14, дали тежи 38 или 48 кг.  Simple Smile На моята дъщеря й дойде на 12 год., изключително слаба, недобре развита беше, спортистка, и оттогава й идва всеки месец като по часовник. Относно гена - аз бях налята като ученичка, гърди, дупе - всичко, и ми дойде на 15 год, чак в гимназията. Явно ние сме изключение от статистиките Wink
Аз бях от тези слаботелесните без грам форми отникъде... на 11 години си започна абсолютно редовно (23-26 дни и досега така).

# 279
  • Мнения: 5 277
И нашата на 13 и половина още няма, но и на мен ми дойде на 15 сигурно, бях единствената без.
Аз да ви питам нещо друго, че поне аз откакто следя темата - не е коментирано. Първо - водили ли сте ги на АГ преглед и кога е редно да отидат за пръв път и второ - какво мислите за тази ваксина срещу рака на маточната шийка Flushed Може би ако има мами в чужбина, да кажат слага ли се редовно, има ли отзиви за ефикасността й. Аз се бях замислила, след като четох статистики и коментари на Юруков, наскоро и интервю с лекар по БНР имаше, че тук е много ниско имунизирането срещу този вирус, а реално в държави, където се слага, е намалял сериозно този рак.
Като питах тук и ЛЛ и познати, които имат някакво медицинско образование - никой не ми каза - сложи на детето си Rolling Eyes По-скоро казват или твърдо Не, или "аз не бих сложила", "няма достатъчно доказателства, че е ефективна", "не покрива всички щамове (или там каквото е)"...
Ето и статията на Юруков - лично аз вярвам в проучванията му, но специално за здравето на дъщери си не мога да се доверя само на неговото мнение Rolling Eyes
https://yurukov.net/blog/2020/hpv-vaksina/

# 280
  • Мнения: 8 929
И на мен ми дойде на 14 и половина. Дъщеря ми, която става на 12 след две седмици, още няма цикъл.
На АГ не съм я водила, смятам че е прекалено рано.
Наскоро говорих с личния ни лекар точно за тази ваксина.
Той има две големи дъщери и каза, че е сложил и на двете, но платения вариант. Каза че е добре да се изчака възможно най-късно, да се сложи преди да започнат да водят полов живот, ако е възможно след 16, най-добре на 18 години.

# 281
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
За първия гинекологичен преглед и аз се чудя напоследък - дали да не я заведа за един ехографски преглед и едно изследване за гъби или бактерия, защото поне седмица преди цикъл има силно течение с много остра миризма.
За ваксинирането - аз, поне засега няма да сложа на дъщеря си. Нямам в момента много време, за да описвам аргументите си, след като изчетох доста мнения и литература по въпроса, но общо взето, някои са засегнати в тази статия  - https://www.actualno.com/healthy/njama-vaksina-sreshtu-rak-na-ma … -news_614294.html.

Последна редакция: пн, 27 яну 2020, 11:55 от *Biskvitka*

# 282
  • Мнения: 9 342
И на мен ми дойде на 14 и половина. Дъщеря ми, която става на 12 след две седмици, още няма цикъл.
На АГ не съм я водила, смятам че е прекалено рано.
Наскоро говорих с личния ни лекар точно за тази ваксина.
Той има две големи дъщери и каза, че е сложил и на двете, но платения вариант. Каза че е добре да се изчака възможно най-късно, да се сложи преди да започнат да водят полов живот, ако е възможно след 16, най-добре на 18 години.


Трябва да си сигурна обаче, че до 18 г. няма да правят секс. Ваксината се слага на няколко фази през няколко месеца и само с един прием не става.  Като в Германия имаше разлика в броя на приемите до 14 г и след, т.е. в единия случай бяха 2 приема, а в другия 3.

# 283
  • Мнения: 8 929
Да, това го знам, написах го и в поста ми, не се ли разбира?

# 284
  • Мнения: 5 277
Трябва да си сигурна обаче, че до 18 г. няма да правят секс. Ваксината се слага на няколко фази през няколко месеца и само с един прием не става.  Като в Германия имаше разлика в броя на приемите до 14 г и след, т.е. в единия случай бяха 2 приема, а в другия 3.
Ако сте в Германия - там, доколкото разбирам, е задължителна, така ли е? И защо тук е толкова "страшна" ? Може би е резултат от цялата антиваксърска истерия Flushed
Нашата лична ни каза само - ами тя е безплатна до навършване на 13 г. , но трябва да се поръча предварително и не знам си какво си... абе като цяло тук като че ли е нежелана дори от лекарите или поне моето впечатление е такова. А ако има полза от нея, дори и 50 % да намалява риска, пак си заслужава да се сложи, според мен...
Бисквитка, точно този сайт не може да ми е критерий Fearful А това са и основните мотиви на антиваксърите. Аз обаче съм на друго мнение - дядо ми беше с полиомиелит и сме си говорили за ваксините и той ми е казвал, че когато е бил дете, не е имало такава ваксина и много деца са били като него. Така че да се връщаме в 18-19 век, ми не е логично Sad

Общи условия

Активация на акаунт