Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 59

  • 29 068
  • 765
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 346
Мисля, че няма да стане само с 25 мкг, но при всички положения трябва да минат 45 дни на тази доза, да направиш нови изследвания (вече ТСХ, ФТ4 и ФТ3, не само ТСХ) и тогава да се види.

# 31
  • Мнения: 11 783
bebcheto започни си така и без това не е хубаво да се почва с по-голяма доза, както е казала Cioccolata след 45 дни като си провериш пак нивата, но и на другите хормони и ще се види нужна ли ти е по-голяма доза. След този период най-вероятно ще си го свалила поне на 5-6 , но всеки организъм е различен и това зависи от много обстоятелства. Аз съм сваляла ТСХ 13,8 на 3,5 за толкова време, но на доза 75мг


Lemy има логика за въглехидратите, може наистина да е фалшив резултата

# 32
  • Мнения: 74
Момичета, влизам да кажа, че минах видеозон на жлезата и всичко изглежда наред. В Германия съм, доктора ми е семеен приятел и ми даде направление за сцинтография. Питах го дали се налага, каза "не виждам нищо притеснително, но е хубаво да минеш и сцинтография, за да изключим всичко" Взех направлението, но за себе си съм решила да не се подлагам на това изследване. Как мислите, оправдан ли е риска от вкарване на радиоактивен йод, предвид, че съм с нормални антитела. При мен само Тсх е завишено(беше преди месец 16,1). И предвид липсата на възли и кисти на видеозон. Огледа ми всичко, каза, че вените и артериите там са напълно проводими (специалността му е съдова хирургия). Аз нямам никакви оплаквания в областта на врата, симптомите ми са типични за хипофункция- умората, промени в цикъла и т.н.

# 33
  • Мнения: 6 346
Мери Чери, аз не бих правила и сцинтография, струва ми се излишно.

# 34
  • София
  • Мнения: 23 036
Леми, няма как да е компрометиран резултатът, тъй като повече от месец момичето има неистов глад за сладко и съответно изяждаше всичко, до което се докопа у нас. Тя затова напълня с 5 кг. Даже си е описано в епикризата.

# 35
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Чери, ЛЛ и ме ме прати при нуклеар за сциентография, но там ме погледнаха на ултразвук и ми казаха, че няма нужда от това изследване.
И според мен е излишно.

# 36
  • Мнения: 20 090
Тонка, тя ако е гладувала, нищо чудно да се е появил този глад за сладко.
Знам ли, разсъждавам си просто.

# 37
  • Мнения: 7 917
Много ми е странна тази епикриза - обърнали са внимание само на единия проблем, а очевидно е комбинация на няколко проблема (СПКЯ, ИР и Хашимото), т.е. метаболитен синдром.
При много близка млада жена не е ясно ИР ли отключи другите или СПКЯ, но тя с години отказва лечение и неглижира проблема. И така се докара до инсулин над 250 на първия час, който не успява да свали КЗ под 10,  на втория час инсулин над 100, а на трятия час вече е 20, но КЗ е под 3 Head Band Отказва тироидни хормони, щото "В норма ми е TSH и FT4 и проблем няма" TSH e 4.8 и FT4 e 11.5 (12-22), а ТАТ и МАТ никога не са изследвани, щото ендокринолога е с подспециалност "Диабет", та и затова е с диета като за диабет, а не като за ИР (закуска от овесения ядки и кисело мляко и изненадаааа, след 2-3 часа прави хипоглекимия. В нарушение на диетата един ден закусила три варени яйца и "много странно след 3 часа изобщо не бях гладна, а и не ми прималяваше за сладко") Rolling Eyes
Тонка, и аз препоръчвам консултация с още един ендокринолог с въпроси и относно резултатите от ОГТТ, не само констатираното Хашимото. В темата за хормоните питай и за препоръка за гинеколог-ендокринолог, в София има. Да се погледне малко по-комплексно на проблема. Успех Hands V

# 38
  • Мнения: 5 816
Много ми е странно млад човек, хранещ се здравословно, без въглехидрати, и спортуващ активно, да има проблеми с инсулина. newsm78 На какво ли се дължи? Освен стрес, за друго не се сещам.

# 39
  • Мнения: 6 346
Диетата за диабет трябва да е като диетата за ИР, просто диабетът е крайната степен на ИР. Но ендокринолозите, а и диетолозите, масово препоръчват неправилните диети.

А защо са обърнали внимание на едно нещо, а не на повече? Ами, сигурно зависи по каква клинична пътека е влязла.

# 40
  • Мнения: 7 917
Ами не точно... Диетата за диабет включва някои храни, които да вдигат инсулина (провокират произвоството му), но не вдигат кръвната захар, а за ИР посновното е инсулина да не расте така главоломно, защото блокира усвояването на КЗ в клетките. Само пример с подсладителите, стевията включително - КЗ не се вдига изобщо, инсулина се вдига с часове, като при стевията например е най-висок пика на 2рия час. При диабет тип 2 това е търсен ефек, при ИР е абсолютно неприемлив Hands V

# 41
  • Мнения: 19 272
Щом й притреперва и трябва да хапне нещо сладко, може да прави и хипогликемии, което може да е симптом на ИР.
Наистина много жалко, че е толкова млада, спортува, храни се здравословно.
Дано успеете да намерите лекар, който да погледне комплексно.
ИР може и само с диета да се лекува и с добавки.

Предполагам, че в темата за хормоните също ще си кажат мнението за добавки и начин на действие.

Какви протеини на прах пие? Имам близка, която също е много запалена по спорта и от нея знам, че праховите протеини са пълни с изкуствени подсладители.

# 42
  • Мнения: 6 346
Значи, първо да уточним, че говорим за диабет тип 2, а не тип 1. Това е много важно. Тип 1, който още се нарича инсулинозависим, е автоимунно заболяване и при него панкреасът спира да произвежда инсулин - това означава, че кръвната захар е висока, но инсулинът е нисък. При тип 2 са високи и инсулинът, и кръвната захар. Важно е да се знае какъв е механизмът, по който се стига до диабет тип 2. И при ИР, и при диабет тип 2 инсулинът е много висок. Проблемът е, че при диабета високият инсулин вече не може да вкара захарта в клетките, защото ИР е достигнала критично ниво. Инсулиновата чувствителност на всеки човек е спектър - започва от идеална (необходим е малко инсулин, за да се усвои захарта - така и КЗ, и инсулинът са нормални) и завършва с диабет (много инсулин, но недостатъчен, затова са високи и КЗ, и инсулинът). Между двете крайности има все по-голямо влошаване на инсулиновата чувствителност , т.е. различни степени на ИР. Разликата между ИР и диабет е, че при диабета вече има наднормена КЗ, но инсулинът си е все така висок. Просто вече клетките не отговарят на сигналите му и захарта остава висока, вместо да спадне. Затова и храненето трябва да бъде едно и също - с ограничаване на въглехидратите.

А по отношение на опасността от хипогликемия при диабета, тя се дължи на високия инсулин, който смъква захарта прекалено много. Така че решението е да не се провокират тези резки скокове на захарта. Това става не с повече въглехидрати, а с по-малко. Освен това не трябва да се прибягва до инжектиране на инсулин при диабет тип 2, ако първо не е опитано нисковъглехидратно хранене в комбинация с метформинов препарат (или дори без него, зависи). Инжекциите с инсулин трябва да са най-последното решение при диабет тип 2.

# 43
  • Мнения: 1 501
А как всъщност може да се подобри инсулиновата чувствителност? Не просто намаляване на въглехидратите. Ендотата искат от болните поне по 1 час активно ходене на ден, но дали дава положителни резултати нямам впечатления. 🤔

# 44
  • Мнения: 6 346
Да, физическата активност помага, но мисля, че има повече полза от тренировките с тежести (макар че и ходенето е от полза при всички положения, просто по-малко). Но ролята на храненето е много по-голяма, отколкото на двигателната активност.

Освен това вит. Д и магнезият също подобряват инсулиновата чувствителност. Малко известен факт е също, че и натрият я подобрява (т.е. солта не трябва да се ограничава). Калият също подобрява инсулиновата чувствителност.

Много важни са и щитовидните хормони.

Да допълня: периодичното гладуване (т. нар. фастове) също подобряват инсулиновата чувствителност. Но не са препоръчителни нито за жени във фертилна възраст (може да им спре цикълът, ако не внимават), нито за хора с хипофункция (понижават ФТ3, т.е. засилват хипофункцията).

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 15:32 от Cioccolata

Общи условия

Активация на акаунт